geneest en venfutait de fuud KRISHNAMURTI ft NOOTJES KERK- EN SCHOOLNIEUWS BUITENLAND I DE JODEN IN VROEGER TIJDEN. DE K.L.M. EN HOOGTEVREES Het echtpaar P. Muller en E. Heerens te Delft hoopt op 22 juli a.s. zijn 70-jarig hu welijksfeest te herdenken. De arbeiders in het lithografisch bedrijf staan aan den vooravond van een conflict, waarvan volgens „het Volk" de waarschijn lijkheid groot is, dat het de algemeene sta king van de daarbij betrokkenen tengevolge zal hebben. Volgens bericht uit Durban is koning Sa lomon Dinischlai, opperhoofd van den ko ningsstam van de Zoeloe's dezer dagen over leden. Het overleden opperhoofd laat 260 vrouwen na. Het Amsterdamsche Concertgebouworkest zal heden en morgen te Parijs twee concerten geven, onder leiding van dr. Willem Mengel berg. Het concert van morgenavond zal wor den bijgewoond door den Franschen presi dent en mevr. Lebrun. De stad Balaya in Alabama is door een tornado geteisterd, waarbij 21 personen om het leven zijn gekomen. De materieele schade is zeer groot. Bü Le Mans zijn proeftochten gedaan met een nieuw type autobus op rails, die een snel heid van 171 K.M. per uur bereikte. Het nieuwe voertuig is 22 meter lang en wordt voortbewogen door vier achtcyinder motoren, elk van 250 P.K, Tengevolge van de emigratie uit Duitsch- land is het aantal Joodsche inwoners te Ant werpen met 28000 gestegen. Lezing over door den heer M. Beutler, Zondagmorgen 7 Mei, 10.30, Grand Hotel Britannia. Een Cmmen-Kamp-film gaat aan de lezing vooraf. Entrée 20 ct., desgewenscht' gratis. zoodat dit thans in totaal bedraagt 581.052.92. Als commissaris werden herkozen de heeren J. A. Vertregt en prof. mr. dr. G. W. J. Bruins. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. van der Weyde werd tot commissaris gekozen de heer jhr. mr. dr. W. A. J. Snouck Hurgronje, griffier van de sta ten van Gelderland, te Arnhem. OOST- EN WEST-SOUBURG Rundveekeuring. Dinsdag had de jaarlijksche rundveekeuring plaats op het Oranjeplein. Aangevoerd waren 38 stuks. Er was goede belangstelling. De volgende kregen een prijs toegekend (Stieren) C. M. Jasperse met 74 p. 2e pr. commissieA. J. Arendse eervolle verm, met izy2 p.(Jongvee) 2-jarige C. Jasperse, le pr.J. Kodde 2e pr.(eenjarige) C. Jas perse, Ritthem le pr.P. Arendse 2e pr. (eerste kalfkoeien) A. Koppejan le pr. met 78 p.J. Lorier 2e pr. met 77 p.(2e kalf koeien) L. Wisse kampioenpr. met 81 j.P. Arendse le pr. met 80 y2 p.M. Lorier 2e pr. met 80 p.(3de kalfkoeien) J. Lorier le pr. met 79 p.A. J. Arendse 2e pr. met 78i/2 P- (4e kalfkoeien) M. Lorier kampioenpr. met 81 p.L. Wisse le pr. met 79 p.C. Jasperse, Ritthem 2e pr. met 78 p.K. Louwerse, Rit them 3e pr. met 77 8/io p.(oudere kalf koeien) J. Lorier le pr. met 81 p.J. Kodde 2e pr. met 79 p. AXEL'. Een auto-ongeluk. Donderdagmiddag heeft te Axel Sas sing een auto-ongeval plaats gevonden, dat naar omstandigheden goed is afgeloopen. Uit de richting Axel kwam een luxe-auto van de wed. S., waarin zich behalve de chauf feur nog 4 personen bevonden. Vcor den auto reed een fietser, de 50-jarige J. W. uit Axel. Toen de auto den fietser wilde passeeren, !reed dezen van het fietspad den rijweg op De chauffeur trachtte nog een aanrijding te vermijden, doch het was reeds te laat. De fietser werd tegen de straat geslingerd. Door dit ongeval verloor de bestuurder van den auto de macht over zijn stuur en reed het langs den weg liggende kanaal in. Gelukkig was een schipper met zyn roeiboot toevallig ter plaatse en mocht het deze ge lukken door het stukslaan der ruiten de menschen uit hun benarde positie te verlos sen. Wonder boven wonder liepen de inzit tenden geen noemenswaardig letsel op. De fietser klaagde over pijn in den rug en werd naar het ziekenhuis te Sluiskil over gebracht. De auto is later dooi* de ter plaatse lig gende schepen met hijschtuig op den wal ge- heschen. Autobusdiensten. Bij Kon. besluit zijn ongegrond verklaard de beroepen ingesteld door J. C. Krijger te Goes en Burg. en Weth. van Stavenisse tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord- Brabant van 14 September 1932, waarbij aan J. C. Krijger voornoemd vergunning is ge weigerd tot het in werking brengen van een autobusdienst van Bergen op Zoom over Halsteren in de richting van Tholen, alsmede de beroepen, ingesteld door C. van de Klim- dert te Oud-Vossemeer en Burg. en Weth. van St. Annaland tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Brabant van 14 Sep tember 1932 waarbij aan C. van de Klundert voornoemd vergunning is geweigerd tot het in werking brengen van een autobusdienst van Bergen op Zoom over Halsteren in de richting van Tholen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groningen ds. H. W. te Winkel te Sneek. Gecommitteerden eindexamens kweekscholen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aangewezen als gecom mitteerden bij de in 1933 af te nemen eind examens der rijks-, gemeentelijke en bijzon dere kweekscholen voor onderwijzers en on derwijzeressen in groep 24 als plaatsvervan gend gecommitteerde dr. J. H. Vernhout te Middelburg, voor de R.-Kath. kweekschool Aert van Nesstraat, Rotterdam, en de rijks kweekschool te Hellevoetsluis in groep 26 als gecommitteerde ds. P. J Steinz, Ned. Herv. predikant te Goes, voor de Christelijke en de gemeentelijke kweek school te Dordrecht in groep 27 als gecommitteerde J. A. II. Abeleven, oud-inspecteur van het lager on derwijs te Goesals plaatsvervangende ge committeerden mej. dr. H. C. M. Ghijzen, doctor in de Nederkndsche letteren te Dom burg en mevr. A. Was, geb. Osinga, directrice van de Nutsfröbelschool te Vlissingen, voor de rijkskweekschool te Oostburg en de Chr. kweekschool te Middelburg in groep 28 als gecommitteerde B. J. A. Stoopman, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes, te Ter Neuzen (voor zitter) als plaatsvervangend gecommitteer de mevr. dr. G. M. Kooiman, geb. van Mid dendorp, leerares M.O., te Middelburg, voor de Christelijke kweekschool, Aelbrechtsplein te Rotterdam en de rijkskweekschool te Zie- rikzee in groep 30 als plaatsvervangend gecom mitteerde mej. M. Scholtens, oud-leerares M.O., te Goes, voor de rijkskweekschool te Middelburg en de Christelijke kweekschool, Haringvliet 84, te Rotterdam. Examens. Geslaagd voor het machinisten-diploma A de heer H. Jongepier, leerling der De Ruyter- school. Geslaagd voor het dotoraal-examen in de wis- en natuurkunde hoofdvakscheikunde, de heer J. D. Jacobs Jz., te Breskens. mac donald over washington. Mac Donald heeft gisteren zijn aangekon digde verklaring over zijn conferenties met Roosevelt in het Lagerhuis afgelegd. Ons doel, aldus Mac Donald, na eenige reeds bekende mededeelingen, ons doel was, door intieme besprekingen te weten te ko men, hoe het met de vooruitzichten op sa menwerking gesteld is. Een definitieve over eenkomst is echter niet door ons gesloten. Wij waren beiden van meening, dat onze respectieve landen aan de komende confe rentie met geheel vrije handen moeten deelnemen. Betreffende de bestaande meeningsver- schillen over het tariefbestand had. spreker het zijn plicht geacht, er op te wijzen, hoe zeer de positie van een land als Engeland verschilt van die van een land, dat reeds hooge douanerechten heeft en een politiek voert van economische verdediging, welke reeds geheel georganiseerd en in werking is. Spreker had, hoewel hij het idee van een tariefbestand gedurende de conferentie had goedgekeurd, tevens duidelijk doen uitkomen dat hij zijn goedkeuring afhankelijk zou moeten stellen van rechtvaardige waarbor gen met betrekking tot dit verschil in posi tie, wat dan ook door Roosevelt als redelijk werd beschouwd. Ik heb, aldus vervolgde Mac Donald, van de gelegenheid gebruik gemaakt, om den Amerikaanschen president de details der Britsche politiek inzake de ontwapening uit een te zetten en het resultaat van onze be sprekingen was, dat wij tot een overeen stemming kwamen, welke zich zal uiten in een doeltreffende samenwerking tusschende Engelsche en Amerikaansche gedelegeerden, om de goedkeuring te verkrijgen van deont- werp-conventie, welke op het oogenblik aan de ontwapenings-conferentie te Genève is voorgelegd. Wij bespraken eveneens de kwestie der corlogsschulden en onderzochten openhartig het probleem van alle kanten. En deze gedachtenwisseling was van bij zonder belang, wijl er de moeilijkheden door belicht werden, die overwonnen zullen moe ten worden, niet slechts bij de elndregeling maar reeds onmiddellijk bij den aanvang der aanstaande onderhandelingen. De kwestie der oorlogsschulden zou niet besproken worden op de economische we reld-conferentie. Tenslotte gaf Mac Donald uiting aan zijn dankbaarheid voor de vriendschappelijke gastvrijheid, welke hij in de Vereenigde Staten heeft genoten en de goede verstand houding, waarin de besprekingen zijn ge voerd, welke den warmen dank der Britsche regeering verdienen. De leider der oppositie, Lansbury, noemde de mededeelingen van Mac Donald zeer poover en sprak de hoop uit, dat de eerste minister de Kamer en het land tijdens de debatten op Dinsdag a.s, wat meer zal weten te vertellen. de arbeidsdienstplicht in duitschland. De parlementaire dienst van het Wolff bureau verneemt, dat de helft van de eerste lichting voor den arbeidsdienst vevmoedehjit tegen 1 December wordt opgeroepen. Tevoren zullen de richtsnoeren vastgesteld worden en de wet inzake den arbeidsdienst worden af gedaan. Het is mogelijk ook 's winters ar beidsdienst te verrichten en wel zonder na- deel.voor de gezondheid, naar de ervaringen bij den vrywilligen arbeidsdienst hebben ge- ,'nDe tweede halve Uohting zou dan einde Mei 1934 opgeroepen worden. Men zal de ar beidsdienstpliehtigen zooveel mogeiyk in hun eigen district tewerk stellen. Na de oproeping worden de dienstplichtigen aan een medisch onderzoek onderworpen. Slechts zij, die ziek of te zwak blijken te zijn zullen vrijgesteld I woi'den. De dienstplichtigen zullen geheel gekleed worden, zy krygen een uniform, schoenen, ondergoed, enz. De opdracht voor de ver vaardiging van de eerste 300.000 uniformen is reeds verstrekt, hetgeen een sterke opleving van de betrokken industrie tengevolge za! hebben. Door deze groote bestelling zal ook ae arbeidsmarkt ontlast worden, want cte voorwaarde is geiteld, dat bij de levering voor den arbeidsdienst geen overwerk maCT morden verricht, doch diat nieuw personeel moet worden aangenomen. Tegelijkertijd zal de werkloozenzorg wor den ontlast. De hierdoor vrijgekomen geld middelen zullen gebruikt worden ter bestrij ding van de kosten van den arbeidsdienst De vraag is nog niet beslist, hoe hoog het zakgeld zal zijn, dat rien den dienstplichtigen ter bestrijding van noodzakelijke kleine uit- gaven wil geven. Wat de dlenstkleeding betreft, deze zal zich onderscheiden van de uniformen van d» ryksweer en van de politie. De opleiding denkt men zich zoo, dat naast zes uur productieven arbeid per dag, nog on geveer 3 uur gewijd zullen worden aan de geestelyke en lichameiyke scholing van de dienstplichtigen. Oefeningen met wapens ko men met in aanmerking. Een normale, volle lichting van de dienst plichtigen zal met inbegrip van de leiders zoowat 600.000 a 650.000 man omvatten. Dan echter van 1935 af de zwak bezette oorlogs- riÜ? worderi °Pgeroepen, gelooft men, dat reeds na 1 y2 jaar de geheele lichtin; dezer dienstplichtigen in eens kan worden ingedeeld. Het ir van byzondere beteekenis, dat het ruk zich ook het verdere lot van de d enstphchtigen na afloop van den dienst plicht zal aantrekken. Te dien einde wordt in de afdeeling arbeidsdienst van het ryks- mmisterie van arbeid een bijzondere afdee ling gevormd, welke zich zal bezig houden met hun opneming in het economisch proces na afloop van den diensttyd. een conflict met hugenberg Van de zyde der Duitsch-nationalen wordt asui de kwestie, of dr. Hugenberg al dan niet tot Pruisisch minister van landbouw zal wor den benoemd, de portefeuiUekwestie verbon- oen. De „Deutsche Zeitung" merkt op, dat om- trent am benoeming van den nationaal-so- cialist Wilhgens tot deze functie niets me- zekerheid bekend is. Het blad wust er verder op, dat dr. Hugenberg en de Duitsch-natio- naien hun medewerking hebben verleend aan de op 30 Januari jl. gevormde regeering op grond van de algemeen bekende overeen komst, dat de geheele economische politie* in het ryk en in Pruisen in handen van dr. Hugenberg zou worden gelegd. Het blad twyfelt er niet aan, dat wanneer deze overeenkomst niet wordt nagekomen, dr Hugenberg uit de regeering zal treden, meer daar zijn positie zeer bemoeilukt is dooi de steeds weer uit verschillende deelen des lands binnenkomende berichten omtrent een onvriendschappeiyke achteruitzetting van dep.1'06 Duitsch-nationale persooniykhe- de nationale regeering in engeland. In een gisterenavond te Londen gehouden vergadering van de conservatieve party heeft Stanley Badwm de noodzakelykheid aange toond om te biyven medewerken aan de na- tonale regeering. De regeering, zoo betoogd- Baldwin, zou zonder den nationalen steun niet in staat zun geweest de groote binnen- iandsche problemen te behandelen, die dras tische maatregelen vereischten, welke een zware last voor alle onderdeelen van de ge- meenschap meebrachten. In 18 inspannende maanden was een arbeid verricht, die ten minste drie jaar gekost zou hebben onder het systeem van een partyregeering. Men had nu het stadium bereikt, waarbij verdere vooruitgang in het binnenland af hankelijk was van internationale besprekin- gen. De naties van de wereld zullen op '2 Juni byeenkomen en dan zullen de vraag stukken van den wereldhandel, de valuta en andere groote problemen onderzocht en zoo mogelijk opgelost worden. De tyden ware a moeilijk en in sommige opzichten gevaarlijx. Tot nu toe had de prachtige geest van de natie haar veilig door alle moeilijkheden heengebracht en spreker vertrouwde, dat dit zoo zou blijven. Het bestaan van de nationale regeering was even belangryk by deze groote internationale vraagstukken als het was ge weest ten aanzien van de binnenlandsche. De staatslieden van andere landen waren ja- loersch op het feit, dat de Engelsche regee- nng haar arbeid kon verrichten zonder het risico van politieke verwikkelingen. In het belang van het land en van de wereld was deze vorm van coalitie in Engeland nog eenigen tijd noodig, j Talrijk, zijn de boeken, geschreven over de geschiedenis van de Joden en het is te ver wachten, dat deze litteratuur spoedig zal uit gebreid worden met de boeken, die over de Jodenvervolging in Duitschland zullen ge schreven worden. Het Oude Volk noemt men de Joden niet ten oprechte. Reeds in 1300 vóór Christus trok de stam van Juda, bestaande uit half- nomaden, uit de Arabische woestijn naar het cultuurgebied Kanaa. Deze nomaden ver overden een kleine strook ten zuiden van Je rusalem. Grooter dan 30 bij 90 kilometer was dit stuk land niet, maar het bracht voldoende op om in de behoeften van de stamgenooten te voorzien. Daar werd David tot koning ge kozen, na den tragischen dood van Saul en veroverde Jerusalem, de stad des vredes, die de stad van Jahwe zou worden. Nog leeft in onze herinnering de machtige tempel, waar van wij op de schoolbanken de wonderlijke schoonheid hebben leeren kennen. In Jerusalem leerden de Joden de straffen de hand van God kennen, nadat de profeet Jesaja den ondergang van Jerusalem had voorspeld, terwijl ook de andere profeten eveneens hun stem laadden verheven. Maar het Joodsche volk kon nog niet in volkomen vrijheid in den dienst van Jahwe leven en onder het bewind van Josia, Amon's zoon, werden de wetten vastgesteld, waarnaar zij zich te richten hadden. Het waren een 25 tal geboden, ontstaan uit de predikingen van Jesaja, die voornamelijk getoornd had tegen de offers en de feesten, waardoor het volk meer en meer verviel in de aanbidding van den afgod Baal. Deze wetten waren de eerste geschreven geboden, want tot dusver had God alleen ge sproken door den mond van de profeten. Voordat de Joden wederom naar deze gebo den zouden luisteren, moesten zij eerst de el lende en de vernedering leeren kennen. In 586 veroverde Nebucadnezar, koning van Ba biion, de stad Jerusalem. De prachtige tempel werd verwoest en de stad in brand gestoken Het geheele volk werd naai* Babyion verban nen en toen -as was het oogenblik gekomen, waarop het zich wederom tot de geschreven wetten keerde. Nebucadnezar, de machtige koning van Ba byion, had reeds in 597 den jongen koning Jojachim en verschillend© voorname mannen weggevoerd in ballingschap onder hen waa ook Ezechiel, de profeet, die zijn volk troostte met de voorspelling, dat de Babylonische ge vangenschap een einde zou nemen. In 586, als gezegd, werd Jerusalem verwoest en de rest van het volk gevankelijk meegevoerd. Alleen de laagste bevolking lieten de Babyloniërs - in het land achter. Zoo bleef althans het voLk en de stad, zij het dan ook in afhankelijken vorm, bestaan. Judea werd een Babylonische provincie en een stadhouder werd over het land aangesteld. In den loop der jaren dron gen andere stammen het land binnen, waar onder bijv. de Philistijnen en de Edomieten en het gevolg was talrijke huwelijken met deze vreemdelingen, die allen afgoderij pleeg den. Opnieuw werd dus de afgodendienst sterk nagevoerd, terwijl de bannelingen in Babel naar best vermogen trachtten him eeredienst van Jahwe zuiver te houden onder vurige leiding van den profeet Ezechiel, die hoopte, dat de vereering van Jahwe het Joodsche volk tot een groote eenheid zou ge maakt hebben, wanneer het einde vian de ballingschap was gekomen. Laten wij opmerken, dat toentertijd het Joodsche volk verspreid was, zoo het in klei nere mate dan thans, terwijl een gemeen schappelijke godsdienst de eenige band was die hen bond. De bannelingen leefden voor namelijk op het land. Tempels bouwden zij niet en offers werden niet opgedragen. Zij kwamen alleen samen in hun huizen om te overleggen en vooral het huis van Ezechiel heeft menige vrome bijeenkomst gekend en men mag aannemen, dat in dit huis de kiem gelegd werd van de latere godsdiensteenheid en van het Christendom, In 539 werd Babel veroverd door Cyrus, ko ning van Perzië en hiermede werd de hoop en de verwachting van de Joden vervuld, wane voor hen zou de val van Babel de vrijheid be ttekenen. Zij werden niet teleurgesteld. De veroveraar liet den uittocht toe en ongeveer 40.000 Joden vertrokken. Een groot deel bleet echter nog in Babyion wonen en kon onder de verdraagzame overheersching van de Per zen rustig zijn godsdienst belijden. De 40.000 die teruggegaan waren, vestigden zich voor namelijk in Jerusalem en herbouwden de stad. Zij hadden immers Babel leeren kennen en daar voldoende begrip gekregen van een wereldstad, waarbij Jerusalem nog maar een provinciestadje genoemd kon worden. Toen het Perzische rijk ten onder was ge gaan, verscheen Alexander de Groote en Pa lestina werd nu een deel van het Macedo- nisch—Grieksche rijk. Jerusalem onderwierp zich zonder tegenstand aan den veldheer Per- menio. Ook thans konden de Joden hun godsdienst belijden, zonder door de verove raars gehinderd tc worden. Het gevolg van deze verovering was inmiddels weer een ver menging van rassen, hoewel minder dan ten tijde der Babylonische overheersching. Maar langzaam aan trachtte de nieuwe heerscher Palestina te vergriekschen, en het zag er aanvankelijk naar uit dat hij slagen zou Daarna echter ging Palestina over in handen van de Syriërs en de Grieksche Zeus-aan- bidding kon niet zulke groote afmetingen aannemen als anders het geval zou geweest zijn. Bo/endien kwamen de Macchabeëvs Vrees voor hoogte vrees voor ruimte Is een vrees die vreeslijk is. Ook al is men „op de hoogte" Van d3 hoogte is het mis. Zoo klaagt menig vlieggraag vliegmensch Dat giaag K.L.emmen zou. Maar ziet u die „hoogte" weet je, Brengt mijn vlieglust in het nauw. Als ik op een stoof moet klimmen Of een trapje met één sport Schiet mijn „hoog-moed" naar beneden En mijn klimsport al te kort. Ook al sta ik op mijn teenen Of een ander's eksteroog Dan u wilt mij permitteeren Is mij dat al veel te hoog. 'k Zou zoo dolgraag willen vliegen Liever dan 'k „ze vliegen zie". Maar die hoogtevrees is vreeslijk Dank je wel beaucoup merci „Hoogtevrees" is wel een ziekte Die men bij veel menschen ziet. Doch dit kan ik u wel zeggen Die bestaat bij 't vliegen niet Als men van een kerktoren rechtstreeks naar beneden staart, Dan bestaat er een verbinding Met uw vrees en met de aard'. Maar wanneer het vliegtuig voortsuist En het in beweging is Wordt dit alles afgebroken, Blijft er geen verbintenis. Dit is 't voordeel van het vliegtuig 't Wordt daardoor iets bovenaards Men komt vrij van aardsche zorgen En vliegt rustig hemelwaarts HENK VAN WAARD. aan de regeering en aan dezen is de groote zuivering van den Joodschen godsdienst voor., namelijk te danken. Nu ontstonden in den godsdienst zelf en kele stroomingen, die zouden voortduren tot de komst van Christus en waarvan de voor naamste waren die der Farizeërs en der Sad- dueeërs, twee stroomingen, die vrij fel tegen over elkaar stonden. In het Nieuwe Testa ment zouden beiden zich vereenigen om zich tegen den Zaligmaker te keeren. Van de Sad- dueeërs had reeds de profeet voorspeld „Zij zijn dwazen, die niet naar God vragen. Hun buik is hun god". Er waren ook Samaritanen en Grieksch-gezinden, die zich over huu Jood-zijn schaamden. We naderen nu de komst van den Messias, kort nadat het Joodsche Rijk een treurig einde had gevonden. In Syrië regeerde Pom- pejus namens Rome en tot hem kwamen ver tegenwoordigers van de Joden om hem te verzoeken het oude priesterschap in Judea te herstellen, maar dit beteekende practisch het einde van het Joodsche rijk, dat zich hier door in handen gaf van de Romeinen Pom- pejus beschikte dan ook over Judea als over een veroverd gebied en hij stelde een stad houder aan, die vrij spoedig werd opgevolgd door Herodes, die onder de bescherming van Rome tot koning van Judea werd uitgeroe pen. Herodes was een bekwaam heerscher en men moet teruggaan tot den grooten koning David om zijns gelijke te kunnen vinden. Meer dan dertig jaar lang houdt hij de teu gels in handen en na een strijd met Octavia- nus, aan wien hij zich moest overgeven, doch die hem den troon teruggaf, breidde hij zijn gebied met enkele steden, waaronder de ha venstad Joppe, uit. Hierdoor kreeg Jerusalem verbinding met de zee. Herodes werd steeds machtiger en toonde zich een goed veldheer. Naast deze goede eigenschappen bezat Hero des echter een zeer zinnelijken aanleg, die hem vaak in moeilijkheden in intrigues bracht. Zijn liefde voor de Joden was maar matig. Veel liever trachtte hij de gunst van Rome te winnen en hij ging zelfs zoo ver, dat hij den Romeinschen adelaar boven de poort van den tempel liet aanbrengen. Herodes' opvolger was Pilatus, de Romein- sche procurator, die aan het Sanhedrin groo te bevoegdheden gaf, doch zelf Ce beslissing hield over leven en dood. Onder zijn bewind was het, zooals wij allen weten, dat Christus gekruisigd werd. De predikingen van Christus werden niet door Juda behartigd en Juda ging zijn ondergang tegemoet. De laatste da gen van het Joodsche volk waren aangebro ken. Het jongere geslacht verliet het land en de volgelingen van Christus trokken de we reld in om het Christendom te prediken. Hst Jodendom als zoodanig houdt daarmede op en wordt teruggedrongen tot het Palestijn- sche Jodendom. De Jodenvervolgingen duurden voort. Jeru salem ging voor altijd verloren en het geheele land werd door het tiende Romeinsche le gioen bewaakt en als eigendom beschouwd. De tempelbelasting moest worden opgebracht, hoewel de tempel niet meer bestond. Trots alles, vervolging, knechtschap en onderdruk king bleef het Joodsche volk bestaan, al heerschte op den tempelberg ook Jupiter Ca- pitulinus inplaats van Jahwe. Den gods dienst mochten de Joden inmiddels uitoefe nen. Meer en meer echter ging het volk over tot het heidendom, dat zelfs in de binnenka mers, in de huisversieringen zjjn sporen na liet. De Grieksche taal, die ook in Rome in de mode was, werd de taal van Palestina en daarmede kwam ook de Grieksche letterkun de in het land. Ook de Joden, die nog in Babylonië woonden namen deze nieuwe mode over. Daar waren geheele streken in den loop der jaren door dp Joden bevolkt. Verschillen de steden waren geheel Joodsch. Ztf kozen hun eigen orsten en het leek wel of het Ba-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2