1000 500 300 25 EERSTE BLAD rook CHIEF WHIP de beste sigaret voor uw gezondheid NO. I07 71e Jaargang: 1933; Uitgave: firma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 6 mm Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENÏEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels tl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Gedeelte Politie-per- soneel 2.50 Bijdrage leerl. Christ. U.L.O.-school - 2.50 Personeel „Au bon Marché" - 3.— Personeel Fa. Kreyrn- borg Co 3.— Personeel R.H.B.S.... - 14.90 Vorige opgave - 4637.79 Totaal 4663.69 Het giro-nummer van liet Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. De begrafenis van den heer P. F. Auer. De begrafenis van den heer P. F. Auer is nader bepaald op Maandag a.s., des middags 3 uur. De Vlissingsche winkelweek. De commissie voor de winkelweek heeft het, evenals het vorig jaar, bijzonder getrof fen met het, weer. De avonden mogen wel min of meer ïrisch geweest zijn, maar toch was het droog weer. Zelfs Woensdag, toen het 's middags een enkele maal gedreigd heeft en er zelfs vrij wat regen is gevallen, was de avond als het ware uitgezocht voor het vuurwerk. Toen is er een, wil men het zoo noemen, een geluidlooze avond geweest, maar het publiek heeft daarvoor schitterend revanche genomen door in grooten getale op te komen naar het concert, gegeven door dc eerste Vlissingsche Accordeonvereniging „Crescendo", onder leiding van den heer M J. Ventevogel. Deze vereeniging heeft, blij kens den grooten toeloop, die haar uitvoe ringen altijd trekken, een goeden naam en het was dan ook een goed idee van de com missie der winkelweek om haar een plaatsje op het programma der avondvermakelijkhe den te geven. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Crisis-Comité werd ontvangen van den heer W. 2.50. Alhambra-Theater. Menschen in 't Hotel. Dit specimen van werkelijke filmkunst is een prachtwerk en moet men gaan zien. Vicky Baum's boek blijft altijd het drama van vele menschen. Een hoofdpersoon qua talis komt in den roman niet voor en zelfs de figuur van Grusinskoja ontleent haar praegnante noot slechts aan de contrapun- tische werking dei' gelijktijdig behandelde dramatis personae. Het boek was ook in zooverre een zuiver scenario, als het de boeiende en spannende literaire montage van velerlei „Schicksale" kon heeten. Het is een simultaan-spel met menschen en ge beurtenissen, gezien en bestuurd van een hcoger plan uit. Wanneer men van een bcofd-„persoon" wil spreken, dan is het noch de danseres, noch haar partner Von Gaigern, noch Preysing of Flammchen of Kringelein maarhet Hotel. Curieus ge noeg schijnt men dat in Amerika gevoeld te hebben, toen men daar het boek in verta ling den titel „Grand-Hotel" gaf. En even opmerkelijk is, dat de Nederlandsche Metro- Goldwyn, toen ze om commercieele redenen den boektitel terug gaf, eigenlijk den spijker op den kop sloeg. Die sterk domineerende ondertoon van het blinde, onbarmhartige hotelbedrijf, dat zijn zakelijken, onverbiddelijken weg gaat over de gekneusde en verminkte resten van de vele levens binnen zijn muren, werd in deze bijzondere film aanzienlijk verzwakt. De regisseur laat zich telkens afleiden door de individueele tragedieën zijner sujetten en mist den synthetischen blik zoowel als de vaste hand, om dit alles op te nemen in het groote, onpersoonlijke treurspel dier botsen de en elkaar kruisende existenties. De filmische illustratie van de handeling nit den roman werd als zoodanig een boeiend heldor, glanzend wit, een Iu5t om te zien. Wilt U een goed adres voor een prima behande ling van uw geheele wasch. VERTROUW HAAR AAN DE VEILIGE HANDEN VAN: en intressant experiment, om de verschillen de personages, die in de verbeelding van tallooze lezers reeds hun min of meer ge fixeerde gedaante hadden aangenomen, op nieuw te realiseeren. Niet de vraag, hoe het beek verfilmd werd maar veeleer in hoe verre de hoofdfiguren lijken, treedt hier naar voren. Met de keuze der sujetten was deze zaak beslist, daar de Amerikaansche spelers altijd hun persoonlijke karakter eigenschappen als meest essentieele voor waarde voor de uit te beelden figuren mee brengen. Bovenaan in deze rij typeeringen staat dan ce frappante creatie van Wallace Beery's Director Preysipg. Beery herinnert aan eenen, die hij overtreftaan Emil Jannings. Hoewel men het typisch Germaansche cachet van dezen Saksischen Biedermann niet in zulk een ras-Yankee mag verwach ten, zoo werd toch de psychologische ver antwoording nagenoeg gaaf en o n- weerlegbaar. Zij kan door haar een voud en natuurlijkheid een voorbeeld zijn voor den gemiddelden Europeeschen speler. Nooit krijgt men den indruk van het hin derlijke doen-alsof en van het vituose „spel", dat de camera zoo slecht verdraagt. De meest emotioneele situaties worden met een rust en een minimum aan middelen gege ven, die den geboren acteur typeeren. In derdaad een magistrale les in waarachtig filmspel! Onmiddellijk hierop volgt Joan Crawford als Flammchen. Men kan zich de figuur van het Duitsche typistetje, hoe afhankelijk ook, wat minder hard en scherp geëtst denken in groote trekken evenwel is de verwer kelijking van dit karakter volkomen aan vaardbaar. Hetgeen van John Barrymore's Baron Von Gaigern niet zoo gezegd kan v/orden, bij gebrek aan jeugd, charme, élan van dezen brillanten oplichter. Lionel Bar- rymore is wat te luid, te nadrukkelijk, te robust voor het nietige, schuwe, menschelijke wrak van den stunteligen Kringelein. Hij herinnert aan de prachtige „G. Hölsterlin" uit „The Max Skilled". Lewis Stone tenslotte als dr. Oternschlag brengt zijn bescheiden rol met de correctheid en distinctie, welke men sinds onheuglijke tijden van hem ge wend is. Blijft Garbo's Grusinskaja. Duidelijker dan ooit blijkt, welk een uit zonderlijke verschijning de filmkunst in de Zweedsche bezit. Zij is geen „speelster" in den gangbaren zin des woords. Haar Gru sinskaja werd een overtuigende creatie. Een getransponeerde Garbo wel te verstaan, die met het temperament van de Russsische danseres niet geheel overeenstemt. Als ge promoveerde soliste levert zij echter in deze fragmentarische creatie subliem werk, in de rol van deze grillige vrouw, hyper-nerveus, wier roem ter kimme nijgt, die de barmhar tige leugens van haar impressario noodig heeftde danseres, die uit haar melancho lieke apathie gewekt wordt door de verschij ning van den eleganten hoteldief, gekomen om de paarlen, gebleven om de vrouw. De scène, als deze twee vertwijfelde existenzen eikaar vinden, is van groote schoonheid. Aldus werd deze verfilming van een boek, dat meer filmscenario dan roman was, een cinegrafisch oeuvre, dat bovenal literatuur- illustratie mag heeten. Het lijdt geen twijfel, of heel Vlissingen zal „Menschen in 't Hotel" willen zien als „het gebeuren van den dag" een bioscoopavond overwaard. Luxor-theater. Spoorweghelden. De strafzaak van Gelderen. Het voo.u cgramma biedt naast de ge bruikelijke journalen, waarbij we een kijkje nemen in de bollenvelden en aan den voor avond van den voetbalwedstrijd Nederland -• België, den laatst bij onze Zuiderzeeburen gespeelden match nog eens beleven, een van die alleraardigste screen-songs van Max Fleischer. Liefhebbers van sensatie en avontuur kun nen hun hart ophalen aan de beide hoofd films. De eerste verdient vermelding door de schitterende opnamen van rijdende treinen in prachtvolle omgeving, waartoe de New- York—Chicago Railway Company met per soneel en materieel haar medewerking ver kende. Inderdaad iets zeer bijzonders. Een eenvoudig verhaal ligt voorts aan deze spoor wegfilm ten grondslag. Een bedrijfschef (ge speeld door den thrns ontslapen Louis Wol- heim), (welbekend uit „lm Westen nichts Neues") helpt een ontslagen machinist, die het beroep van tramp (gratis meereizende zwerver) uitoefent, terug in zijn betrekking. Deze wordt verliefd op het meisje van zijn baas en zij op hem. De chef bezit een goed karakter, en staat na verschillende weder waardigheden, die hem zelfs bijna het leven kosten, zijn verloofde aan zijn beschermeling af. Jean Arthur is het meisje, Robert Arm strong de machinist. In de tweede hoofdfilm, ontmoeten we een reeks actrices en acteurs, die allen voortref felijk spel te zien geven en er zonder uitzon dering toe bij dagen om deze Ufa rolprent, welker scenario ontleend werd aan den ge- ïijknamigen roman van Hans Hydn door den romanschrijver in samenwerking met den regisseur Willy Wolf, tot een spannend kunstwerk te maken. Voor de vertolking van de vele rollen in dit drama koos men excel lente krachten Paul Richter, Ellen Richter, Lucie Höflich (het spel van de huishoudster is echter wel wat heftig), Fritz Kampers, Lirri Waldmüller, Chmara, Wladimir Sokolcf enz. De film, die op een. goed scenario is ge bouwd heeft als intrigue, dat een advocaat speler (Paul Richter) er van wordt beschul digd zijn vrouw (Ellen Richter) te hebben vermoord. Alle aanwijzingen zijn tegen hem. Doch een brave boef, prachtig getypeerd door Fritz Kampers, is van zijn onschuld over tuigd en na tal van met groote bekwaamheid ingelaschte gebeurtenissen, wordt de werke lijke dader, dank zij de journalistiek, ontmas kerd. Hoe de moord zich echter heeft toege dragen komen we niet aan de weet. Wie de moordenaar in deze moordgeschiedenis is, blijve het geheim van deze film, opdat ieder een in spanning zitte, zooals wij dat hebben gedaan. Onze nieuwe geïllustreerde kindervertelling. In dit nummer zijn de eerste plaatjes op genomen van „Jim, de zoon van Bobby", een nieuwe geïllustreerde kindervertelling van den heer G. Th. Rotman. De teekeningen zijn, zooals we dat van Rotman gewend zijn, uitstekend verzorgd, de onderschriften boeiend, zoodat we ver wachten dat ook deze kindervertelling wel weer in den smaak zal vallen van onze jonge lezeressen en lezers. Propagauda-geschrïft V.V.V. De „Standaard" schrijft Vlissingen heeft het voorrecht de Poort van Neerlands Tuin, Walcheren, te zijn, wat een bijzonder cachet aan deze badplaats verleent. Een vlot propaganda-geschriftje van het „Zeebad Vlissingen" vertelt u daar van meer. Het munt uit door bijzonder goede verzorging. Moderne foto-montage brengt voldoende afwisseling bij het lezen. Aangifte van leerlingen voor de openbare scholen. Wij vestigen de aandacht op de bekend making van Burg. en Weth. betreffende de aangifte van leerlingen voor de openbare scholen. Het schooljaar begint 1 September. De leerlingen moeten vóór of op 1 September a.s. den leeftijd van zes jaar hebben bereikt Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Gisteren werd te Rotterdam in de Nenij- tohallen de voorjaarsbloemen- en tuinbouw- ttenoonstelling „Prima Vera" door minister Verschuur geopend. Wij brengen enkele fo to's van die opening en van diverse inzen dingen. Willy den Ouden berbetert het wereldrecord zwemmen (200 M. vrije slag). Zij wordt met haar succes door vader en moeder geluk gewenscht. Eenige opnamen van de zalmvisscherij te Woudrichem, een nieuwe vorm van werkloozensteun. Ver trek van de Leidsche damesstudenten voor de University Regatta op de Theems te Londen. Brandbluschdemonstraties te Amsterdam met schuimblusschers en op het oefenschip „Prins Hendrik der Nederlan den". Het kajuitspuit waterkanon in actie. De heer Gordijn, commandant van de brandweer, geeft zijn orders door bemidde ling van een spreekbuis naar het schip. Het 27ste wapenfeest van den Kon. Offi ciers Schermbond te 's-Gravenhage. MIDDELBURG. Werken ten behoeve der waterleiding. Er komen in de 8" water-buisleiding van Middelburg naar Oranjezon herhaaldelijk breuken voor en reeds in het verslag der be drijven over 1931 wezen Burg. en Weth. daar op, terwijl zfj bij de schriftelijke voorbereiding van de behandeling der begrooting 1933 me dedeelden, met een voorstel tot vernieuwing te zullen komen. Deze 200 mM. buisleiding ligt reeds van de oprichting van het bedrijf in 1892 af en is 10.6 K.M. lang, terwijl een groot deel is gelegen in een bodem, die het buismateriaal (gegoten ijzer) sterk aantast. Zulks is tot uiting gekomen in een geleide lijk stijgend aantal breuken, wier herstelling, afgezien van stagnaties in de waterleiding, belangrijke uitgaven vordert. Bovendien toont de leiding ook op andere plaatsen ouderdoms-gebreken. Om die redenen zouden Burg. en Weth. de transport-leiding in 3 ja ren willen vernieuwen en in 1933 wenschen te beginnen met het deel, in hetwelk in den loop der jaren het grootst aantal buisbreuken is voorgekomen, zijnde in den Noordweg over een afstand van 4200 M. Met het oog op de toekomst achten Burg. en Weth. het ge wenscht, voor de buizen een diameter van 250 mM. in plaats van den tegenwoordigen van 200 mM. te kiezen, te meer, wijl de daar aan verbonden hoogere uitgaaf vrijwel uit sluitend bestaat in kosten van buismateriaal, dat thans zeer laag in prijs is. De directeur der bedrijven heeft bijzondere aandacht ge schonken aan de keuze van het buizenmate- riaal en geeft op grond van elders ingewon nen inlichtingen, de voorkeur aan hetzelfde materiaal als van de oude leiding, namelijk gegoten ijzer, doch nu voorzien van een spe ciale isolatie, aan te brengen op de daarvoor in aanmerking komende gedeelten. Blijkens de begrooting zal met een en ander 39500 gemoeid zijn, welk bedrag uit een geldleening zal te vinden zijn. Nadrukkelijk wenschen Burg. en Weth. er op te wijzen, dat de raad zich met het aannemen van dit voorstel niet bindt tot medewerking aan vernieuwing van de overige deelen der transportleiding. Op een vraag van een der leden van de commissie van fabricage leggen Burg. en Weth. een gespecificeerde berekening der 4500 voor bestratingen over en deelen zij mede, dat de mogelijkheid bestaat, dat slechts 15000 steenen behoeven bijgeleverd te wor den, doordat de polder Walcheren een deel van het traject, waarin de buisleiding gelegd zal worden, zal herstraten. Zeer zeker kunnen werkloozen geplaatst worden, en Burg. en Weth. zullen prijsopgaaf laten doen voor uit - voering met noodzakelijke plaatsing, van werkloozen en met vrije keuze van arbeids krachten. Wanneer de inschrijvingssommen daarvoor niet al te veel uiteenloopen zullen zij ernstig uitvoering met hulp van werk loozen overwegen. Het tweede voorstel, dat betrekking heeft op de waterleiding is tevens een middel tot gedeeltelijke bestrijding der werkloosheid. Wij doelen op het voorstel om in werkver schaffing en onder leiding van de Neder landsche Heide-Maatschappij aan de Oranje zon egaliseeringswerken uit te voeren ten be hoeve van een eventueel in de toekomst noodzakelijke doortrekking van het open draineerkanaal, zulks over een lengte van 940 M. De kosten van het plan raamt de Heide-Maatschappij op f 31.000, doch geble ken is, dat het vervoer der arbeiders van 3500 op 2000 kan worden teruggebracht en dus in totaal op 29.500. Bij een gemid deld accoordloon van 35 cent per uur zal aan 50 arbeiders gedurende 25 weken arbeid kun nen worden verschaft. De minister van biu- nenlandsche zaken heeft zich bereid ver klaard een nader te bepalen rijksbijdrage „e verleenen in de loonen, kosten van renteze gels, het regenverlet enz. Zooals bekend is die bijdrage steeds bepaald op 70 doch Burg. en Weth. hopen, dat een algemeen e verhooging tot 75 alsnog zal plaats hebben. Rekenend op 70 zal de bijdragen 18200 bedragen en blijft voor de gemeente te voor zien in 11300, wat geheel of gedeeltelijk uit een geldleening zal te vinden zijn, omdat, Burg. en Weth. op een opmerking van de meerderheid van de commissie van fabricage nader mededeelen, anders de post werkver schaffing zou moeten worden verhoogd. Zangvereeniging- „Tot Oefening en Uitspanning". Deze vereeniging geeft Woensdag 10 Mei, des avonds 8 uur, een concert in de Concert en Gehoorzaal, ter herdenking van den lOOen geboortedag van Johannes Brahms. Als solisten zullen medewerken Jo Vincent en Max Kloos. De generale repetitie op Dinsdag 9 Mei, des avonds half acht, is voor het publiek toegankelijk. Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. Zeeuwsche Hypotheekbank. In de gisteren gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der N.V. Zeeuw sche Hypotheekbank werden de balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen beokjaar, zoomede de voorgestelde winstver- deelihg, goedgekeurd. Derhalve werd het divi dend vastgesteld op 15 en de uitkeering op de oprichtersbewijzen bepaald op 59. In het reservefonds werd gestort 22.500,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1