Help!" ons met* Prijsvragen# INGEZONDEN STUKKEN i Wanneer het gebruik van Nationaal Crisis Comité Briefkaarten verplichtend wordt gesteld voor in te zenden oplossingen, dan maken ook op dit gebied vele kleintjes een groote! Steunt het mooie Nationale werk waar ge kunt, er is zoo veel noodig! En vergeet niet: Wie goed doet, goed ontmoet! GIRO 186000 Verdachte verklaarde erin te zijn geloopen. De officier van justitie eischte bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, bepleitte clementie, een geldboete van 10 is volgens hem, voor verdachte ruim gesteld. De ambtenaar van het O.M. bij het kan tongerecht te Ter Neuzen, was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis, waarbij J. de P., 53 jaar, landbouwer te Zaamslag, werd ontslagen van rechtsvervolging. Aan hem was destijds ten laste gelegd, dat hij een viertal varkens in voorraad heeft gehad, terwijl deze niet wiaren voorzien van een oormerk. De officier van justitie eischte vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeeling van verdachte tot een geldboe te van 25 of 10 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O.M. bij het kan tongerecht te Hulst was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kanton rechter aldaar, waarbij M. L. M., 24 jaar, wo nende tc St. Jansteen, werd vrijgesproken van de haar ten laste gelegde overtreding van de Crisis zuivelwet (nl. als producente van boter, uit hare bereidplaats, boter vervoeren, zonder dat deze voorzien is van een merk. De kantonrechter meende te moeten vrij spreken, omdat niet verdachte, maar haar vader boter produceerde en een bereidplaats heeft en als zoodanig staat ingeschreven. De officier van justitie eischte vernietiging van het vonnis waarvan beroep en veroordee ling van verdachte tot een geldboete van 25 of 10 dagen hechtenis. Aan BJ., 30 jaar, koopman te Goes, thans gedetineerd, was ten laste gelegd, dat hij in de jaren 1922 en 1933, terwijl hij woonplaats had in het arrondissement Middelburg, als deelgenoot, althans medewerkzaam zijnde in den meelhandel L. Janse en Zoon te Goes, opzettelijk verschillende geldssommen, tot een gezamenlijk bedrag van ruim 6000, toebe- hoorende aan de stoommeelfabriek Holland te Amsterdam, welke geldsbedragen hij on der zich had als agent van voormelde fa briek en welk geld hij ten deele moest af dragen, wederrechtelijk zich heeft toege- eigend. Verdachte door den president ondervraagd, erkent de feiten. Get. Hekket te Amsterdam, zeide als fir mant controle te hebben gehouden, waarbij bleek, dat er geld te kort was. Get. wilde een en ander eerst niet aangeven, maar trachten een regeling te treffen. Verdachte nader ondervraagd, verklaarde dat de kas van de firma en de privé kas bij elkaar werden gedaan. Op een vraag van den President aan ver dachte, hoe hij aan de verliezen komt en of hij gespeculeerd heeft, antwoordt verdachte bevestigend. De officier van justitie aan het woord komende, acht de feiten bewezen. Verdachte wordt geschetst als een oppassend man, maar men mag volgens spr. deze feiten niet te licht achten. De feiten zijn ernstig. Ver dachte had zucht om meer geld te verdie nen en deed maar raak. Hij éischt 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. A. H. Kuipers, zeide, dat verdachte zich elf weken geleden heeft aangemeld bij den officier van justitie. Verdachte was bang, dat zijn vader door zijn handelingen in moeilijkheden kon komen en nam alle schuld op zich. De firma was tegen fraude verzekerd. Volgens pleiter heeft verdachte zich persoonlijk niets toege ëigend, de kas der firma en de privékas liepen in elkaar en verdachte is daarvoor aanspra kelijk. Spr. vraagt zich af of verdachte wel aansprakelijk kan worden gesteld verdach- te's vader heeft het contract geteekend bij de Mij. Holland. Verdachte is altijd gemak kelijk geweest, de kassen hadden eigenlijk gescheiden moeten zijn. Pleiter is geschrok ken van den eisch, hij had gehoopt, dat de officier van justitie zou meegaan met de reclasseering en verdachte voorwaardelijk veroordeelen. Pleiter verzoekt verdachte's in vrijheidstelling, welke door de rechtbank wordt geweigerd. J. T., 39 jaar, reiziger, wonende te Middel burg, thans in voorarrest, verdacht, dat hij in Februari 1933 in België of Nederland op zettelijk een geldsbedrag van 1000, dat hij als agent van de N.V. Vleeschexport Bever wijk en Douma te Wolvega en van de N.V. Zendijks Exportslachterij te Olst ontvangen had, ter betaling van geleverd vleesch van diverse klanten en welk geld toebehoorde aan voornoemde firma's, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Verdachte door den president ondervraagd, ontkende het geld te hebben verduisterd. Hij is het kwijt geraakt in Gent. Vervolgens werden een tweetal fabrikanten gehoord, aan wie verdachte de gelden had moeten afdragen en dit niet gedaan heeft, waar verdachte bij opmerkt, dat de bedragen niet zoo groot kunnen zijn. Op een vraag van den president aan get. Grool, of verdachte hem gesproken heeft over de geldvermissing, antwoordt deze ontken nend. Verdachte daarentegen beweert van wel. Hij heeft geen aangifte van de vermis sing bij de politie gedaan, omdat dit volgens hem toch niet hielp. De officier van justitie kan een en ander zoo maar niet accepteeren. Verdachte erkent het feit, dat het geld weggemaakt is, men meet hier aannemen, dat 't geld verduisterd is, en dat is volgens spr. een ernstig feit. Hij eischt 6 maanden gevangenisstraf met af trek voorarrest. De verdediger van verdachte Mr van Em- pel is van meening, dat hier geen sprake is van opzettelijke verduisteringverdachte heeft zich het geld niet wederrechtelijk toe geëigend. Verdachte is naai* Gent geweest, is daar gezellig uit geweest en is het geld kwijt geraakt. Bij de politie kon hij zich niet melden, omdat hij geen pas had. Spr. ver zoekt vrijspraak voor verd. en diens invrij heidstelling, welke door de rechtbank wordt geweigerd. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, De klacht over den chaos bij muziekuit voeringen in het Bellamypark mochten die in het park verplaatst worden dan zou dit, bij een dergelijke mentaliteit in geen tijd zoo goed als vernield er bij liggen brengt er toe ook diverse, voor het publiek zeer hinderlijke, balspelen in park en op boulevard te verzoeken te verbieden. Ook het daar wonen geve geen rechten, al worden die aangematigd. Het is een slecht voorbeeld. Zoo werd o.a. Zondag jl. bij de houten trap in het nieuwe park tot verontwaardi ging der voorbijgangers een paar wandelen de dames een tennisbal in het gezicht ge slagen door opgeschoten jongelui, die zelfs op dien dag den publieken weg opeischten voor zich en wier gemanierdheid zich niet uitte in een verontschuldiging, doch nog in brutale woorden. Met dank voor de plaatsing, WANDELAAR. WEDEROM HONGERSNOOD IN RUSLAND De hongerdood heeft reeds slachtoffers gemaakt onder de Kolonisten TWEEDE OPROEP. Landgenooten Hoewel met grooten schroom gezien den rampzaligen toestand van eigen land en volk gevoel ik mij toch tegenover onze, met den hongerdood worstelende stamge- nooten in de Kolonies in de Ukraine, ver plicht ten tweeden male door dezen oproep om steun de aandacht te vestigen op hun vieeselyk lijden. Want: de noodkreten hou den nog steeds aanVele gezinnen zijn reeds door buitenlandschen steun van een wissen ondergang gered kunnen worden. Gemeenschappelijk met het „Doopsgezind Emigranten Bureau" te R'dam en de organi satie „Broeders in Nood" te Berlijn (De Cen trale der organisaties in Europa, Amerika en Canada voor de hulp aan Kolonisten in Sovjet- Rusland) zonder onderscheid van ras en geloof, is reeds ruim 22.000 gulden in geld overgemaakt kunnen worden in den vorm van cheque's op naam inwisselbaar in de re- geeringswinkels de zgn. „Torgsins" te gen aldaar aanwezige levensmiddelen. Dit stemt tot groote dankbaarheid, even wel het is slechts een begin, want helaas de hongerdood heeft desondanks begon nen zijn intrede te doen. En vooral dit laat ste heeft mij den ïhoed gegeven opnieuw naar de pen te grijpen om op deze feiten en toestanden toestanden die elke buiten staander zich eenvouding niet kan realisee- ren ernstig uw aandacht te vestigen. De nood stijgt en de oogsttijd is nog ver. Laten wij althans trachten, het ergste voor de ongelukkigen te helpen afwenden. Deze oproep wordt gesteund door mr. A. D. van Assendelft de Coningh, advocaat en procureur, Heerengracht 441 te Amsterdam. Den Haag, begin Mei 1933. Postgiro No. 213062. R. C. J. WILLINK, Hoofdvertegenwoordiger van wijlen prof. Fritjof Nansen in Zuid-Ukraïne en de Krim, tijdens de hongerjaren 1921—1923. STOOMVAARTLIJNEN „Costa Rica" (uitr.) 3 Mei van Barbados „Flandria" (uitr.) 4 Mei v. Southampton „Klipfontein" (uitr.) 4 Mei te Antw. „Serooskerk" (thuisr.) 5 Mei van Dairen „Tarakan" (thuisr.) 5 Mei v. Antw. „Tabian" (thuisr.) p. 4 Mei Gibraltar RADIO-RUBRIEK Maandag 8 Mei. Hilversum, 296 M. Algemeen program ma. 8.00 Griamofoonplaten. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Declamatie. 10.30 Orkest. 11.00 Declamatie. 11.15 Concert. 12.00 Gramofoon- platen. 12.30 Orgelspél. 1.00 Gramcfoonpla- ten. 1.15 Orkest. 2.30 Concert. 3.30 Gramo- foonplaten. 5.15 Voor de kinderen. 5.45 Con cert. 6.40 Muzikale causerie. 7.00 Concert. 8.00 Declamatie. 8.15 Concert. 9.00 Vaz Dias. 9.15 Orkest. 9.45 Declamatie. 10.00 Orkest. 10.45 Orgelspel. 11.15 Griamofoonplaten. Huizen, 1875 M. N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing. 8.15 Gramofoonplaten. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoon platen. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scho len. 2.35 Gramofoonplaten. 2.45 Voor de keu ken. 3.15 Knipcursus. 3.30 Modecursus, 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Or gelconcert. 6.30 Vragenuurtje. 8.00 Orkest. 9.00 Lezing. 9.30 Concert. 10.30 Vaz Dias. 10.40 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9.50 Berichten. 10.05 Lezing. 11.20 Orgelspel. 12.05 Orkest. 1.05 Gramofoonplaten. 1.45 Voor de scholen. 2.20 Concert. 2.45 Causerie. 3.00 Dansmuziek. 3.50 Orkest. 4.35 Kinderuur. 5.20 Berichten. 5.50 Viool en piano. 6.10 Boek bespreking. 6.25 Lezingen. 7.20 Causerie. 7.35 Concert. 9.45 Voor dracht. 9.50 Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1724 M. 7.05 Gra mofoonplaten. 11.20 Orkest. 6.40 Concert. 7.20 Tooneel. 9.20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert. 2.5G Orkest. '7.20 Concert. 9.35 Liefdadigheids uitzending. Langenberg, 473 M. 6.35 Gramofoonpla ten. 11.20 Concert. 12.20 Concert. 3.50 Concert. 6.20 Orkest, koor en solisten. 7.25 Tooneel. 9.55 Concert. Brussel, 338 M. 11.20 Reportage van de H. Bloed-processie. 12.30 Orkest. 4.20 Orkest. 7.20 Orkest. 8.20 Orkest. 8.30 Gramofoonpla ten. 508 M.11.20 Orkest. 12.30 Gramo foonplaten. 4.20 en 5.35 Gramofoonplaten 5.50 Orkest. 7.20 Orkest. 9.30 Gramofoonpla ten. Zeesen, 1635 M. - 7.20 Tooneel. 8.50 Con cert. 9.35 Berichten. Hierna concert. DE OMROEPBIJDRAGE IN DENEMARKEN. In Denemarken werd de jaarlijksche om roepbijdrage voor het belastingjaar 1933—1934 vastgesteld op 10 Deensche kronen. VAN DEN ROEMEENSCHEN OMROEP. Onlangs vond de jaarvergadering van de Roemeensche omroepmaatschappij plaats, waarby verschillende gegevens werden ver strekt, die een interessant beeld geven van den omvang en de richtlijnen van het Roe meensche omroepwezen. Zoo werden in het afgelocpen jaar behalve de wekelijksche uit zendingen uit de opera- en de symphonie- concerten uit het concertgebouw in Bukarest, in totaal 9 opera's en 12 operettes van Roe meensche componisten en 15 operettes van buitenlandsche auteurs in het eigen studio van de omroepmaatschappij opgevoerd. De programma's vermelden verder 20 feestvoor- stellingen en gedenkfeesten, 19 kooravonden, 42 uitzendingen met een religieus karakter, 19 uitzendingen uit kerken en 52 kamermu- ziek-avonden. Meer dan 250 kunstenaars kwamen voor de Roemeensche omroepmicro- foon. Wat betreft de ontvangsten en uitgaven werd medegedeeld, dat de inkomsten uit de verplichte bijdragen der luisteraars ongeveer 10 millioen lei grooter waren dan het vorig jaar, waaruit volgt, dat het aantal luisteraars in Roemenië belangrijk is toegenomen. De totale inkomsten beliepen ruim 45 millioen lei. De balans sluit met een verlies van bijna 500.000 lei. PRAAG WORDT VROOLIJK. Bij de programmabesprekingen van de Tsjechische omroepmaatschappij werd be sloten om gedurende de zomermaanden alle uitzendingen van paedagogische of weten- tenschappelijke-onderwijzende strekking uit de programma's te nemen, in het bijzonder het uurtje of halfuurtje voor de jeugd, lit teraire overzichten en dergelijke. Alleen het litteraire halfuurtje van Zondag werdt aan gehouden, maar zal gewijd zijn aan de humor en onderhoudende voordrachten. Zooveel mo gelijk zullen de litteraire halve uren van de zenders Praag en Briinn samen worden gevat, eventueel ook met de andere Tsjechische zenders. In plaats van de voordrachten zullen vroolijke avonden, muziek en uitzendingen met folkloristische strekking treden. APOTHEEK GEOPEND Zondag 7 Mei is de apotheek geopend van firma A. J. VAN OGKENBURG, Singel 105. DE VROUW EN DE FILM. De vrouw staat tegenover de film altijd nog 'n beetje anders clan de manbij haar tieden meer innerlijke functies in actie haar gevoelsleven beweegt zich op hooger plan en daarom reageert de film bij haar feller, ten minste 'n beetje subjectiever. Bij de waarden, die er voor 'n vrouw in de film verborgen liggen, zijn er echter vele van niet volkaraats-gehalte, omdat de moderne geest in ons de ontvankelijkheid van onze 2iel 'n ietsje heeft vertroebeld. De oudere, levenswijze dame, die meer achter dan vóór zich kijkt, maar toch steeds helder genoeg van inzicht is geweest om de tijdstroomingen scherp te hebben waargenomen, zal in haar levensrijpe wijsheid het zuiverste tegenover de film staan en er 't beste de diepere be doeling uit putten, tenzij die film enkel koel- objectief bedoelt een beeld zonder meer te geven, cerebraal enkel wil registreeren, hoe het leven is, zonder aan te geven, hoe onze onderlinge gemeenschapsverhoudingen moe ten zijn. De oude, inzichtsfijne vrouw, zal haar indrukken toetsen aan wat het leven hóar wenschelijk leerde en haar geest zal niet vertroebeld zijn door moderne beïnvloe dingen en naar leven en avonturen hunke rende aspiraties, zooals zulks bij het jonge meisje 't geval zal wezen. Zij toch heeft met de werkelijkheid van het leven reeds afre kening gehouden De sluitingskus aan het eind van de film zal in haar niet werken als bij 't bakvischje, dat de uiterlijkheid van de film boven de innerlijkheid, de levens waarde ervan doet gaan. De knappe Valen tino, meer charmeur dan uitbeelder van het Leven, de harten-veroverende Novano leid en het jonge meisje in hun aantrekkelijke hoedanigheid van jongen man af van een zuivere reactie der film op haar eigen ziele- levenzij wordt door zijn charmes inge palmd, te recht of ten onrechte, dat staat niet aan ons te beoordeelen en haar psyche is niet meer onbevangen zij meet de waarde van zoo'n film af naar de uitwerking van Valentino's glimlach, die hd&r evengoed geldt als zijn partnerin op het witte doek. Dat bedoelen we met die „vertroebeling" van haar waarnemingsvermogen. Overspannen als het moderne jonge meisje is, denkt zij bij het zien van Harry Liedtke meer aan haar handteekeningen-album dan aan de film. De portier van den artisten-ingang van gebouw en Kon. Schouwburgi zou héél wat uit de school van zijn baantje kunnen klappen, als hij u vertelde van de vele hunkerende jonge dames, die na de tegenwoordig méér dan glorieuse zegetochten der film- en revue helden en heldinnen binnen Den Haag, den avond der voorstellingen aan dien ingang met haar autogrammenboeken komen aan zetten om den geliefden artist een handtee- kening af te bedelen. Die commissoriaal ge regelde en gearrangeerde zegetochten worden hier adatadvertenties kondigen al dagen te voren aan, wanneer Lien Dyers, Truusje van van Aalten, Jannings. Josephine Baker of Liedtke zullen arriveeren en de scharen overspannelingen staan aan het station al een half uur voor de aankomst van den trein op hun post. Deed vroeger Sarah Bernhardt of Madame Ré jane op zóó pompeuze wijze haar intocht? Ze kwamen ongemerkt de stad binnen, hoogstens door hun impressario begroet. Die „heldenvereermg" van tegen woordig danken we aan de film in haar op- zweepende elementen, die helaasde inner lijke waarden van een film voor de bak- \isch-bezoeksters hebben „vertroebeld". De meer geavanceerde „gargonne" zoekt in de films van een bepaald karakter weer an dere bevredigingen naar een soort roman tiek. De verleidelijke „apache" treedt al wel meer en meer op den achtergrond, nu de film gelukkig meer gaat streven naar ge zonde psychologie, maar een tijd lang was deze ridder van het asfalt van Parijs de held der pervers-overspannen droomen van menige doorgefourneerd-moderne jonge da me. Er is hier een tijdlang aan dilettanterige perversheid ook wel 's niet dilettanterige gesukkeld, maar die heeft al reeds ge mazeld en gepokt en nu stellen de „gargon- nes" zich enkel nog tevreden met films met pikante huwelijksverhoudingen, waaraan we vooreerst nog niet uitgepraat schijnen. {Wordt vervolgd.) GELUIDLOOZE CAMERA'S. Toen de microfoon zijn intrede in de stu dio's deed, werden de camera's ingepakt in dikke, geluid-dempende bekleeding. Soms zelfs werd het geheel, inclusief den camera man, in een klein huisje op wielen gesloten, dat een paar honderd K.G. woog en door verschillende assistenten heen en weer be wogen moest worden. Dat dit de gemakkelijke bediening en de beweeglijkheid niet ten goede kwam, spreekt van zelf. Thans echter is men er in geslaagd het mechanisme van de camera zoodanig te construeeren dat, zonder speciale voorzorgen, de werking absoluut geruischloos is. Deze nieuwe camera's werden voor het eerst ge bruikt in de Metro-Goldwyn Mayer film „Heil Below", welke voor een gedeelte speelt in het inwendige van een onderzeeër, waar de zeer beperkte ruimte het werken met groote apparaten bezwaarlijk maakt, BEGRIJPELIJKE VERGISSING. In het Filmligablad van deze maand lezen wij het volgende De Russische jeugdfilm van Joris Ivens „Komsomol" wordt thans te Parijs ver toond. Met het gevolg, dat de pers aldaar schryft over het succes van.... Boris Ivens I HET GELUID WORDT GEÏMPORTEERD UIT ALLE WERELDDEELEN. De microfoon der studio's zwerft over de geheele wereld. Niet alleen als begeleider van kleinere of grootere expedities, die buiten opnamen maken, maar ook alleen voor het verzamelen van verschillende geluiden ter completeering van den zeer uitgebreiden voorraad der studio's. Een geluids-opname expeditie van de M. G. M. maakte onlangs een reis door Europa, waar zij verschillende bekende klokken als de ,3ig Ben" in Londen opnam. Zij bracht tevens mee opnamen van groote menigten, van het vertrek van verschillende soorten stoombooten, van spoorwegen, vliegvelden enz. Deze opnamen worden in de studio's in voorraad gehouden en zoodra men ze noodig heeft in een bepaalde scène, worden ze over* gebracht op de bijbehoorende geluidstrook. EEN NATIONALE GELUIDSFILM INDUSTRIE Hans Richter, die na Met voltooien van zijn speelfilm „Metall" uit Rusland is terugge keerd, deelde ons belangrijke details mede betreffende zijn werkzaamheden hier te lande. Het was tot dusverre een publiek ge heim, dat in den laatsten tijd Nederlandsche films ook binnenslands gesynchroniseerd konden worden, dank zij een nieu# patent van de Philips-fabrieken te Eindhoven. Hans Richter, uitgenoodigd om dit patent aan de praktyk te toetsen, toonde zich daarover dusdanig enthousiast, dat hy er den bloei van een nieuwe, nationale geluidsfilm industrie van verwacht. Proeven zoowel met de geluidsmontages als met het gesproken woord, slaagden ten volle. Hans Richter zal thans in opdracht van Philips een nieuwe radio-film maken, welke een soort vervolg op zijn „Europa Stunde" zal zijnvoor de spelopnamen zal hy een der thans te Parijs leegstaande ateliers ge bruiken, de synchronisatie geschiedt echter ditmaal te Eindhoven. Voor dien tijd begeeft Hans Richter zich nog naar Londen, om daar een vroeger voor de Film Society gemaakte film te monteeren, waarin o.m. Eisenstein de rol van een....: politie-agent speelt. De latere plannen van Hans Richter, welke o.a. inhouden het maken van een speelfilm met Emil Jannings naar een novelle van Stefan Zweig, zullen verband houden met de verdere ontwikkeling eener nationale ge luidsfilm-industrie,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 10