F. D. NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT Hedenmorgen te 9.05 uur is het K. L. M.- viiegtuig „de Ijsvogel" van Amsterdam naar Batavia vertrokken. Aan boord zijn 279 K.G. post, 500 K.G. pakketpost en 66 K.G. lading. Het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond heeft besloten het lid maatschap van den bond onvereenigbaar te verklaren met dat van eenigerlei fascistische partij. De tijdens de Paaschweek in de Neder- Ir.ndsche bioscoop-theaters gehouden collecte ten bate van de stichting Bio-Vacantieoord heeft opgebracht £3.664.98. Het totale aantal ingeschreven Engelsche luisteraars bedroeg eind Maart 5.498.700, dit is 71.000 meer dan op einde Februari. Onder de huwelijks-advertenties in de „Corriere della Sera", te Milaan verschijnen de, wordt de volgende wel zeer merkwaardige bekendmaking aangetroffen„Een Duit- scher, 38 jaar oud. reeds 10 jaren in Italië, met een vaste betrekking, wenscht te hu wen, liefst met een Joodsch meisje." in 1637 te Alkmaar 120 stuks tulpen werden verkocht voor 80.000 gulden. Te Amsterdam bedroeg de omzet in één week niet minder dan tien millioen gulden. Een inzinking kon natuurlijk niet uitblijven. Plotseling, door welke oorzaken is niet be kend, kwam er een moment, waarop niet meer werd. geleverd en niet geaccepteerd, ter wijl hierdoor aan het licht kwam, dat par tijen, welke meermalen waren verhandeld, eenvoudig niet bestonden. Een geweldige pa niek was hiervan het gevolg en zelfs werd den Staten van Holland verzocht tusschen- beide te komen. Om aan dezen toestand een einde te maken kwamen den 24en Februari 1637 de gezamenlijke bloemisten uit de Hol- landsche steden te Amsterdam bijeen. Op deze vergadering werd besloten alle koopen van tulpen, welke voor het einde van Novem ber 1636 waren gedaan, in stand te houden. Van de latere transacties zouden de koopers afstand mogen doen, echter op voorwaarde, dat zij tien procent van de koopsom zouden geven als schadevergoeding. Het gevolg van een en ander was, dat de waarde van de bollen geweldig daalde en de handel tot meer normale afmetingen werd teruggebracht. de duitscke nationale volkspartij. Gisteren is het bestuur van de Duitsche Nationale Volkspartij in een vergadering bij een gekomen, waar de partijleider dr. Hugen- berg een inleiding hield. Vervolgens werd uitvoerig gedebatteerd over ingrijpende or ganisatorische maatregelen, welke voorgeno men zijn met het oog op het leggen van nog scherper nadruk op het leidersprincipe en het leggen van verband met andere econo mische en cultureele organisaties. In aan sluiting op dit debat nam het bestuur met aügemeene stemmen de volgende motie aan. De Duitsche Nationale Volkspartij heeft de strijdkameraadschap van 30 Januari en daar mede de noodzakelijkheid bevestigd einde lijk ook het Duitsche volk tot een werkelijk een eenheid vormend lichaam samen te sme den. Zij heeft zich bewust' van haar ver antwoordelijkheid geplaatst achter de door rijkskanselier Hitier gelelde regeering. De nood van het vaderland de ontzaggelijke taken van binnenlandschen opbouw en de Duitschland bedreigende buitenlandsch po litieke gevaren eischen een op wederzijdsch vertrouwen gefundeerd samenwerken van alle schakelingen van het nationale front. De Duitsch Nationale Volkspartij maakt voor haar leden en kameraden van zelf spre kend aanspraak op volledige rechtsgelijkheid op alle gebieden van het politieke en econo mische leven. Nta den scherpen afweerstrijd tegen de aan den staat vijandige elementen moet een hechte rechtsorde zoo spoedig mogelijk wor den hersteld. De kracht van den Pruisischen staat en van het oude rijk bestond in het in nerlijke verband tusschen de hoogste verant woordelijkheid jegens den staat en innerlijke vrijheid van het afzonderlijk individu. Daar om eischt de Duitsch Nationale Volkspartij ook voor de reorganisatie der kerkelijke za ken de garantie der volledige vrijheid der kerken. De kracht van den staat toont zich in de beroepen en in de integriteit van een zuiver beroepsambtenaarschap. In overeenstemming met de verklaringen der regeering eischt de Duitsch Nationale Volkspartij het spoedige herstel der wettelijke rechten van dezen stand. Tot een vrije en geordende staat be hoort een vrije, op de basis van den beroeps stand opgebouwde en tegen experimenten en willekeur beschermde huishouding. De eenheid van de Duitsche economische leiding is door de opdracht aan dr. Hugen- berg van de economische ministeries in het rijk en in Pruisen gewaarborgd. De volgens vast plan uitgevoerde maatregelen voor de saneering van den landbouw waren slechts op deze basis mogelijk. Redding van het Duit sche veebedrijf, het plan tot een vrijmaken van schulden van den landbouw en het voor de geheele Duitsche economie belangrijke handelsverdrag met Nederland zijn de eerste successen op den weg der nieuwe Duitsche handels- en economische politiek. Dit opbou wend werk, dat voorwaarde is voor de ophef fing van de werkloosheid, te beveiligen tegen iedere storing, is de taak van de staatspoli- tiek en het staatsbeheer. Het democratisch-parlementaire systeem van Weimar is dood. Eeuwig noodzakelijk fcUjft echter de Strijd voor onze economise! politieke en staatsdoeleinden, die hun basis vinden in de Christelijke gedachten van onze beweging. Voor de volkskrachten, die zich in 1918 in de Duitsch Nationale Volkspartij aaneenge sloten hebben om voor hun nationale, sociale en monarchistische staatsopvatting, tegen het republikeinsch-democratische systeem te strijden, was de partij niet doel in zich zelve, doch slechts een door het politieke strijdperk van den parlementairen staat geschapen noodzakelijkheid. Daar de partyenstaat van Weimar en zyn systeem tot het verleden be_ hooren, noemt de Duitsch Nationale Volks- party zich, in overeenstemming met een door den party leider Hugenberg reeds in de be stuursvergadering van December opgeworpen denkbeeld in den vervolge „Duitsch Na tionaal Front". Alle krachten, waarmede wij tot dusverre in den strijd verbonden waren en allen, die nog niet tot ons front behoorden, maar be reid zijn in den geest van onze wereldopvat ting te werken, roepen wij op, aan onzen kant te treden en daarmede het geheele nationale front te versterken. het optreden tegen de duitsche vakvereenigingen. Volgens bericht uit Parijs heeft het Inter nationaal Vakverbond naar aanleiding van het optreden tegen de Duitsche vrye vak vereenigingen het volgende communiqué ge publiceerd Hitier heeft door de opheffing van de vrije vakvereenigingen en de gevangenneming van militante werklieden, die weigeren hun ge weten te verkoopen, het laatste éclatante bewijs gegeven, dat het zijn voornaamste doel is de kapitalisten en him voorrechten te redden door de werklieden weer in staat van physieke en moreele slavernij te brengen. Het communiqué besluit als volgt Hetgeen thans het buitenland van veront waardiging vervult, zal ten slotte, naar wij hopen, binnenkort ook weerzin wekken bij het Duitsche volk zelf en daardoor zal de vrede gered worden, die thans, naar Europa vreest, in gevaar verkeert. Men beschouwt' in Frankrijk de genomen maatregelen als de consequentie van de tot nog toe gevolgde ontwikkeling. De „Petit Parisien" schrijft, dat deze ge weldige aanval van de revolutionnaire nati- onaal-socialistische regeering in arbeiderskrin gen geen noemenswaardigen tegenstand zal ondervinden, aangezien de arbeiders volko men teleurgesteld zijn door de wijze, waarop ae socialistische en vakvereenigingsleiders in de afgeloopen tien jaar hun belangen ver waarloosd hebben. Deze arbeiders schijnen thans hun hoop op de nieuwe heeren te hebben gevestigd. De Duitsche arbeidersklasse, die tot nog toe socialistisch of communistisch was, ge looft, dat zij door versterking van de rijen der nationaal-socialisten de beweging- nog verder kan radicaliseeren, hetgeen voor de loontrekkenden grootere voordeelen zou bie den, dan de verbleekte democratie. De Engelsche pers bevat uitvoerige be richten over het optreden der Duitsche re geering tegen de moderne vakbonden in Duitschland. De „Times" schrijft, dat de maatregelen niet geheel onverwachts komen. De voorbe reiding is voortreffelijk geweest. De Mei feesten hebben een grootere arbeidersorga nisatie tot stand gebracht, dan waarover de vakbonden in hun beste dagen ook konden beschikken. De gebeurtenissen zijn een voor beeld van de elastische samenwerking tus schen de opdringende volksbeweging en de weloverwogen maatregelen der regeering. De „Daily Herald" schrijft, dat de hoop der oude vakvereenigingsleiders op een com promis met Hitier stuk is geslagen. Uit de rijen der arbeiders zal echter een nieuwe beweging komen, die het stelsel van Hitier zal vernietigen en de Duitsche vrijheid zal herstellen. Ook de liberale „News Chronicle" schrijft in dezen geest. de nazi's in de vakbonden. Naar aan de Nat. Soc. Korrespondenz me degedeeld wordt door den leider van het comité van actie tot bescherming van den Duitschen arbeid, dr. Ley, hebben het alge meen verbond van Christelijke vakvereeni gingen, de vakvereenigingsgroep van Duit sche bedienden-, arbeiders- en beambten- organisaties (Hirsch Dunker), de G.D.A., R. G.A. en andere organisaties zich onvoor waardelijk geplaatst onder leiding van Adolf Hitler en de beschikkingen van het comité van actie. Heden zullen met de D.H.V. als laatste organisatie onderhandelingen plaats vinden. Het is te hopen, aldus vervolgt de N.S.K., dat ook deze organisatie den geest des tijds erkent en zich inschakelt in het groote werk. Hiermede zou voor de eerste maal in de Duitsche arbeidersbeweging de concentratie van alle arbeiders- en bediendenorganisaties bereikt zyn en een der grootste werken zijn volbracht, welke de geschiedenis der Duit sche arbeiders vermeldt. Naar dr. Ley verder mededeelt, heeft hy thans, nu deze organisaties zich onvoor waardelijk hebben onderworpen aan de N.S. D.A.p., de bedoeling de zakelijke en deskun dige krachten van deze organisaties by de werkzaamheden te betrekken. Reeds op het de volgende week te houden groote arbei derscongres in Berlijn zal deze wil tot uit drukking worden gebracht. de geheime staatspolitie in duitschland. Ten aanzien van de geheime staatspolitie, waarover dezer dagen bijzonderheden zijn vermeld, wordt in een circulaire van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken nog het volgende medegedeeld De geheime staatspolitie is bevoegd ande ren politie-autoriteiten maatregelen te beve len. Zij neemt verder de functies van tot nu toe bestaande le idei e crimineele politie over. In elk regeeringsdistrict zal een afdee- ling der staatspolitie ingesteld worden. Alle districts-politie-autoriteiten moeten de betrokken staatspolitie over belangrijke gebeurtenissen en gegevens van politieken aard dadelijk inlichten. De bevoegdheden der staatspolitie strekken zich uit tot alle takken van onderzoek en bestrijding van tegenover den staat vijandige daden. Zij is bevoegd beslagnemingen en verbod van drukwerken te bevelen, waaronder ook periodieke drukwerken vallen, Voorts is zij bevoegd ten aanzien van de beperking der persoonlijke vrijheid, het vereenigings- en vergaderrecht en de beperking van het post-, telegraaf- en telefoongeheim. de parlementaire moeilijkheden in belgië. De correspondent van „het Vad." te Brus sel meldt Het gevoel van onzekerheid, dat thans de binnenlandsche politiek beheerseht, is giste ren niet afgenomen. Wel heeft de federatie van katholieke conservatieve vereenigingen onder voorzitterschap van oud-minister Se- gers zich accoord verklaard met het vol machtsplan van het kabinet De Broqueville plan, dat evenwel nog niet bekend is. Maar dit heeft niemand verwonderd. Het zou im mers al heel erg gesteld zijn met de huidige regeering, indien zy zelfs den steun van de conservatieve katholieken moest gaan ont beren. Ernstiger blyft het feit, dat verscheidene liberalen en katholiek-democratische parle mentsleden in hun bijna vijandige houding ten opzichte van het plan der regeering ble ven volharden. De sociaal-democratische partijraad heeft Woensdag een belangrijke bijeenkomst ter bespreking van den toestand gehouden. Som mige leiders, zooals de Waalsche Kamerleden Mathieu en Pierard bleken niet ongeneigd te zijn na den door hen verwachten val van het kabinet De Brocqueville een katholiek liberaal-socialistische regeering te steunen. Andere Kamerleden wilden daar echter niet van weten. Vandervelde, de partij-leider, die de kwestie had ingeleid, zeide als 'conclusie van het debat zich niet in ver afgelegen mo gelijkheden te willen verdiepen. Valt de re geering, dan moeten, naar zijn oordeel, nieu we verkiezingen worden gehouden. Als gevolg van dit debat kwam het Woens dagmiddag in de Kamer, die haar eerste ver gadering sedert het Paasehreces hield, tot een eerste schermutseling tusschen Vander velde en de regeering. Vandervelde drong aan op onverwijlde indiening van het volmachts plan der regeering, dat klaar is, maar in ver band met do zitting van den minister-presi dent eerst de volgende week Dinsdag aan de Kamer zal worden meegedeeld. De regeering wil blijkbaar bij verrassing de goedkeuring van haar volmachtsplan van de Kamer af dwingen. De liberale minister van buitenlandschc zaken Hijmans antwoordde hierop uit naam van de regeering, dat de indiening van het plan uitgesteld is om minister-president De Brocqueville gelegenheid te geven zijn voor stel zelf te verdedigen in het parlement. Do Kamer zal het plan in alle vrijheid mogen bespreken. Vandervelde geen genoegen ne mende met deze verklaring, zeide vervolgens, dat de socialistische fractie Dinsdag de ver zending van het regeeringsplan naar de Ka- merafdeelingen zal eischen en verder zal eischen, dat de gewone parlementaire pro cedure in acht wordt genomen. het fransche standpunt omtrent de ontwapening. De in nauwe relatie met de Fransche re geering staande socialistische radicale „Ere Nouvelle", weet omtrent de door den minis terraad goedgekeurde richtsnoeren voor de in gang zijnde internationale onderhandelingen o.a. mede te deelen, dat Boncour zyn colle ga's heeft uiteengezet, dat hij in overleg met Daladier aan de Fransche ambassadeur te Londen, Berlijn en Rome een mededeeling heeft doen toekomen, waarin het Fransche standpunt ten aanzien van bepaalde quaes- ties wordt' gememoreerd en nader uiteenge zet. De Fransche regeering is n.l. van mee ning, dat, wanneer de vier West-Europeesche groote mogendheden het recht zouden heb ben onderling de quaesfcies te regelen, die henzelf betroffen, anderzijds die quaesties v/aarbij ook anderen betrokken waren, slechts binnen het kader van den Volkenbond gere geld konden worden. Ten aanzien van de ontwapeningsconfe rentie bleef het Fransche standpunt onge wijzigd gelijkheid op voorwaarde dat een verdrag tot wederzijdsche hulpverleening en een permanente controle op de bewapenin gen wordt ingesteld. mac donald is tevreden over £ijn reis. Na terugkeer van zijn Amerikaansche reis heeft MacDonald verklaard dat hij daarover zeer tevreden is. Roosevelt en ik zyn tot de meest volmaakte overeenstemming gekomen en de reis heeft ten volle aan de verwachtingen voldaan. Wij kunnen thans overgaan tot den aanval op de wereldproblemen, die zeer zeker als gevolg van de samenwerking zullen verdwijnen. Wij hebben ontdekt, dat wij beiden vol hoop z\jn ten aanzien van de resultaten van het gemeenschappelijke optreden. Ik zal aan het kabinet nader verslag uitbrengen. De eerste resultaten van het optreden van Nor man Davis in Genève heeft men reeds kun nen zien. Bij zijn aankomst in Londen werd de pre mier verwelkomd door verscheidene minis ters, Norman Davis, den Amerikaanschen zaakgelastigde Atherton en een talrijk pu bliek. Heden, zal de Britsche premier een ver klaring in het Lagerhuis afleggen en Vrij dagavond om 8.30 (Amsterd. tyd) zal hy een radiorede houden over zijn reis naar Amerika en de economische coruerep-tie. Des avonds hebben Mac Donald en zijn dochter een afscheidsdiner bijgewoond, dat door sir John Simon en lady Simon werd aangeboden aan den Franschen gezant de Fleuriau, die zich uit het ambtelijke leven terugtrekt. eed van trouw in ierland afgeschaft. De Kamer van den Ierschen Vrijstaat heeft met 76 tegen 56 stemmen definitief het wets ontwerp aangenomen, waarbij de eed van trouw aan den koning wordt afgeschaft. De gouverneur-generaal heeft vervolgens het ontwerp geteekend, dat daardoor kracht van wet heeft gekregen. gandhi's nieuwe vasten. In verband met de aankondiging van Gandhi dat hy een vastenperiode van drie weken wil beginnen, welke naar de meening van deskundigen zijn zekeren dood zal be- teekenen, heeft de Mahatma tegenover een correspondent van Reuter herhaald, op 8 Mei 's middags 12 uur zijn vasten te zullen be ginnen „tenzij iemand met een helderder visie dan ik, my overtuigt, dat ik, toen ik mijn besluit nam, niet van God, maar van den duivel was bezeten." Reeds zyn pogingen aangewend mij van mijn voornemen af te brengen, vervolgde Gandhi, doch evenals ik mijn laatste vas tenperiode gelukkig inging, doe ik ook thans. Ik handhaaf mijn eerste verklaring en ik ben een man, die elk woord weegt dat voor zoover ik als mensch kan zeggen, het vasten zal doorgaan. Op de vraag of hij hoopte het te overle ven, antwoordde de Mahatma„Oudere rnenschen dan ik hebben het overleefd." Toen hem werd gezegd, dat naar de mee ning van de doctoren, het een wonder zou zijn, indien hij het overleefde, zeide Gandhi: „De eeuw van wonderen is niet voorbij. Ik gevoel my optimistisch. Het verlangen om te leven heb ik niet opgegeven. Ik ben niet van plan groote toebereidselen te maken. God, die mij het vasten heeft opgelegd, zal mij mijn gedrag opleggen. Men is er getuige van geweest, dat ik in drie dagen niet had geslapen, doch dat ik rustig kon slapen, toen mijn besluit om te vasten was genomen. Dr. Margarete Spiegel, een Duitsch-Jood- sche vrouw is begonnen te vasten om Gan dhi van zijn voorgenomen vasten te weer houden. Zij was uit Duitschland naar Indië gevlucht, toen Hithler aan het bewind kwam en deed een beroep op Gandhi om zijn plan te laten varen. Toen zij hierin niet slaagde, ging zij in de veranda buiten zyn cel in de gevangenis Jeravda zitten, getuigende dat Gandhi haar volgens zyn leer niet kon laten sterven, zoodat hy zyn vasten moest op geven. De bekende Zuid-Afrikaansche politicus, generaal Smuts, heeft een beroep gedaan op Gandhi, waarin hij hem verzocht zijn voor genomen vasten uit te stellen De moordaanslag te Eind- hoven. De Eindhovensche correspon dent van „de Maasbode" meldt Wij hebben in het kort bericht over den moordaanslag te Eindhoven. Thans verne men wy hierover ter waarschuwing van an dere jonge meisjes het volgende Vrydag ontving de administratie der „E. M. C." een brief van zekeren W. W„ uit de stad Luxemburg, geschreven van uit een hotel, waarin deze op verdachte wijze kennismaking met jonge meisjes vroeg. De administratie van het blad dacht aan een geval van blanke slavinnenhandel en meende de Eindhoven sche politie ervan in kennis te moeten stellen. De advertentie werd natuurlijk niet opge nomen. Zaterdagavond werd de politie gewaar schuwd voor den moordaanslag in de Guldo Gezellestraat op het 22-jarige meisje R. Toen de politie haar vroeg, of zij den dader kende, noemde zij den naam van W. W., die in de „E. M. C." de oewuste advertentie had willen plaatsenW. W. was toen al per auto de grens overgevlucht. De politie wist evenwel uit het schrijven aan de „E. M. C." het adres van den man en seinde naar Luxemburg, waar hij direct gearresteerd is. De moeder van het meisje deelde ons nu het volgende mee met overlegging van brie ven en bescheiden van W. W., waaruit de juistheid van haar mededeelingen bleek. Mej. R. musiceerde graag en maakte deel uit van een orkestje eener roei- en zeilver- eeniging te Amsterdam. Haar moeder en zus ter wonen te Eindhoven en hier kwam het meisje in kennis met een musicus van een Duitsch strijkje, dat in een lunchroom speel de. Dit was W. W. Hij stelde het meisje voor mee naar Duitschland te gaan, waar hij haar een conservatorium-opleiding zou laten geven en waar zy 15 Mark per avond kon verdienen. Zeer tegen den zin harer moeder liet zij zich verleiden, en trok mee naar Duitschland. De moeder liet het er echter niet bij en ging met een inspecteur van po litie in burger, haar dochter achterna. Het paar woonde samen in Bochum. Toen de moeder by W. W. binnenkwam, werd zij door hem byzonder onheusch ver welkomd. Het meisje was evenwel zielsblij met haar moeder mee te kunnen terugkeeren. In Eindhoven kwam zy nu op een kantoor, maar W. W. liet haar niet met rust. Eenige weken geleden kwam hy haar opzoeken, ren de de moeder, die de deur opende, voorbij, vloog naar boven, en pakte het meisje, zoo dra hy haar zag, by de keel om haar te wur gen. Zoover is 't toen gelukkig niet gekomen. Voortdurend heeft de man sindsdien nog gepoogd het meisje onder zyn invloed te brengen (zelf was hy getrouwd), waarby uit overgelegde brieven bleek, dat hy ook andere mei^^dans* trachtte mee te lokken om hieruit voordeel te trekken. Jonge meisjes en ouders mogen door dit geval weer gewaarschuwd zyn. Een asch regen van de Vesuvius. Gisterenmiddag heerschte er eenige schrik te Napels toen een roodgele deken van asch van den Vesuvius zich over de stad uitspreidde, welke later door een slijkregen werd gevolgd. Ongeveer terzelfder- tijd werd te Rome de zon verduisterd door een stofnevel. Prof. Malandra, van het observatorium van den Vesuvius, heeft het verschynsel als volgt verklaardWervelwinden, door een sirocco veroorzaakt, hebben de bovenste aschlaag van den krater opgezogen en in een omtrek van honderden kilometers verspreid. Het ver schynsel is dus niet van vulcanologischen aard en behoeft geen ongerustheid te baren. Een S. O. S. van een IJsberg. Over de dramatische redding van de jam merlijk mislukte Zuidpool-expeditie van Rüser-Larsen, zyn thans belangwekkende by- zonderheden bekend geworden. De ysberg waarop de expeditie zich bevond, was tijdens een vreeselijken storm losgeraakt en in zea stukken naar de open zee afgedreven. De poolvorschers moesten met leede oogen aanzien, dat 58 honden op een ijsschol weg dreven zonder dat er kans op redding be stond. Alle voorraden en uitrustingstukken waren over de verschillende ijsschollen ver deeld. Het kleine draagbare Telefunken- radiostation stond toevallig juist op het ys- vlak, waarop ook de drie leden der expeditie zich bevonden. Aan dit feit hebben zij dan ook hun redding te danken. De eerste S.O.S.- berichten werden onmiddellijk beantwoord door een walvischvaarder.Ter wijl voortdurend radio-telegrammen werden gewisseld, spoed de de snelle trawler zich naar de aangegeven plaats. De redding geschiedde door den wal- vischkotter „Globe 5", hetgeen echter buiten, gewoon gevaarlijk was, daar de ysberg het kleine schip voortdurend trachtte te verplet teren. De radio-installatie met een 15 watt- kortegolfzender was door haar klein gewicht en handigheid buitengewoon voor een derge- lyke expeditie geschikt. Jan (opgetogen) „Suze, laat ik je nu toch eens een heerlijk nieuwtje vertellen Annie Zwart heeft beloofd myn vrouw te worden 1" Suze „Een nieuwtje Het mocht wat I Een maand geleden heeft Annie my al ge vraagd, of ik haar bruidsmeisje wilde zyn eerste kamer. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Aan de orde syn de onteigeningsontwerpen voor de myn- spoorwegverbindingen in Limburg. De heer Janssen wil er naar doen streven de belangen der spoorwegen en der mynen tot elkaar te brengen. De minister is overtuigd, dat een bevredi gende oplossing zal worden verkregen ten aanzien van de exploitatie. De heer Moltmaker wenscht, dat er geen beslissing zal worden genomen alvorens de volgende begrooting van waterstaat en der Staatsmijnen in de Kamer zyn behandeld. De minister zegt, dat de uitvoerende macht voor den gang van zaken verantwoor delijk is. De ontwerpen worden zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Aan de orde is daarna het wetsontwerp tot regeling van de evenredige vrachtver- deeling in de binnenvaart. De heer Ter Haar betoogt, dat de indeeling de nieuwe lasten niet kan dragen. De schip perij zal er door het minder aantal reizen niet mede gebaat zyn. De in te stellen be- vrachtings-commissies zyn niet geschikt om de vrachtvaart practisch te regelen. Het ontwerp houdt geen rekening met interna tionale verhoudingen. De heer Smeenge schetst den nood in de binnenvaart. Het zal goed zijn het ontwerp aan te nemen. De heer Drooglever Fortuyn zegt, dat dit ontwerp niet te verwezenlijken illusies wekt. Het zal niet baten in het pogen om de schippery buiten steun te houden. Dit/ ontwerp wekt niet te verwezenlijken verwachtingen. De heer De Jong betreurt de te late indie ning van dit ontwerp. Dat de groote reede- rijen er tegen zyn is verklaarbaar, zy heb ben niets tegen den ondergang der binnen schippers. De toestand der internationale Rynvaart is de hoofdoorzaak van den toe stand dier schippers. De heer Rugge betoogt dat het ontwerp kans biedt op eenige verbetering voor de binnenvaart. De aanbouw van schepen dient te worden beperkt. Minister Verschuur acht het ontwerp geen oplossing van „het" schippersvraagstuk. Alleen al om de betere wijze van het ver krijgen van vracht ware het ontwerp toe te juichen. Er is geen reden aan te nemen dat de bevrachtingscommissies niet deskundig en soepel zouden kunnen optreden. De Ryn vaart blyft geheel buiten de regeling. Het ontwerp wordt aangenomen met 81 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Fock en Ter Haar. -<' f Dinsc g onze g huwd- JOH. ELENA hunne ging te Dat T mogen van hun ren, Bel deren. HET CONFLICT BIJ DE K. L. M. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De directeur van de K. L. M., de heer Plesman, deelde ons he denochtend mede dat by de K. L. M. ook thans nog geen enkel bericht van de Ver- eeniging van Verkeersvliegers is ingekomen, soodat de directie over het conflict nog geen nadere mededeelingen kon doen. DE GEVANGENHOUDING VAN SNEEVLIET. AMSTERDAM. (V. D.) Heden werd voor

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2