500 300 25 DONDERDAG 4 MEI EERSTE BLAD NO. 105 71e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraai 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINC1ENIEUWS ..VOLHARDING" AANBESTEDINGEN LAND- EN TUINBOUW VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 tegels 50 ct Iedere regel meerl0ct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing van 1—öregels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij veriies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIDTE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het vuurwerk. In jaren hebben we hier geen vuurwerk gehad, dat zoo uitstekend geslaagd is als dit, waarvan de commissie der tweede Vlissing- sche winkelweek ons gisterenavond heeft doen genieten. Het was opgesteld op een plaats, waardoor ieder, die zich op Bellamy - park, Nieuwendijk, Beursplein of boven op den Boulevard bevond, er van genieten kon. En dat was een enkel mannetje. Bij de hel- verlichtende stukken, waarmee de Kon. Ned Kunstvuurwerkfabriek A. J. Kat v.h. Loef, te Leiden, niet al te karig is geweest, kon men eens duidelijk zien, hoe veelhoofdig de massa toeschouwers was op Beursplein en het De Ruyterj Iein, terwijl in het Bellamypark zoo veel publiek stond, dat de tram een heel eind van haar gewone plaats moest blijven staan. Precies om kwart over 9 gaf de commissie door middel van eenig Bengaalsch licht uit de bovenverdieping van het Beursplein het sein van den aanvang en onmiddellijk daarop stegen vuurwerkstukken op, die, schitterend en bombardeerend, lichtkogels uitwerpend in verschillende kleuren of uiteenspattend hoog in de lucht in gouden sterren, de oogen streelden met hun kleuren of de ooren deden daveren van de kanonnades. En tusschen die op schitterend effect berekende stukken kwa men leuke, de duizendkoppige menigte aller lei uitroepen ontlokkende nummers als de dubbele pyrotechnische telegraaf, die heen en weer over het terrein ginghet groote draaiende magnesiumfront, dat horizontaal draaiende als een schitterende vuur-waterval eindigde of de leuke, vurige rekwerker, welke erschillende bewegingen maakte. En als dan zoo'n groot stuk den omtrek hel had verlicht, zagen we de mannetjes met de lichtjes weer over het terrein heen en weer hollen om al maar vuurpijlen, Romeinsche kaarsen en luchtgangen de lucht in te slingeren, totdat ten slotte een stuk, dat zich als het ware zelf ontstak, waarvan het middendeel de woorden droeg„koopt in Vlissingen", en dat veel geschitter en veel gebdmbardeer te zien en te hooren gaf, om 10 minuten voor 10 een einde maakte aan een in eigen land vervaardigd vuurwerk, dat in geenen deele onder behoeft te doen bij de in de laatste jaren geleverde vuurwerken uit het buitenland. De winkelweek. De accordeon-vereeniging „Crescendo", di recteur de heer M. P. Ventevogel, geeft Vrij dag 6 Mei van 8 tot 10 uur een concert in de tent in het Bellamypark. Programma: „Crescendo-marsch" Broks „Les Dragons de Villars", t, fantasie, J. Witterrnilghe., „Donau Sagen" J. Fucik a. „Danse Hongroise no. 6", J. Brahms b.idem No. 5, „Rêveries", wals, L. Pamphile Pauze, „Entre Nous", marsch S.P. van Leeuwen „lm einen Chinesischen Tempelgarten", fantasie, A.W. Keterbey Twee populaire stukjes Fryberg-Ciere „Tesori-Mio", wals Beccuci „Overste Barendsen", marsch, F.Jakma Concert, te geven door de harmonie „Ons Genoegen, directeur de heer C. G. Govaarts, op Zaterdag 6 Mei, in de kiosk in het Bella mypark. Aanvang des middags 5 uur, Programma: „Friedensglocken", marsch, Ernst Urbach Ouverture „Lebenslust", C. Latann „Lenz und Liebe", walzer, F.v.Blon „Suite Ballet", FrangisPopy 1. Entree Maeurka. 2. Pizzicati, 3. Valse Lente, 4. Largo, 5. Final Galop. Pauze. „Op Marsch", potpourri, Ciere „Liège Immortelle", Episodique 1914, F. Rousseau „Spielenrei", Pit-Bits, Otto Witteborn Fantasie aus „Madame Butterfly", G. Puccini Finale. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- penstraat alhier werden in de maand April 701 inlagen gedaan tot een bedrag van 79.099.23 en 518 terugbetalingen tot een bedrag van 79.569.12. Er werden in die maand 26 nieuwe boekjes Uitgegeven, waardoor het aantal spaarders werd gebracht op 7057 en hun tegoed op 2.110.704.21. Ter lediging werden 57 spaarbusjes aan geboden, inhoudende 641.80 en met 2266 spaarzegels werd bespaard f 113.30, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijge schreven. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Crisis-Comité werd ontvangen van de marine te Vlissingen 6.35. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de grootsche hulde, welke Prinses Juliana werd gebracht door de Haagsche bevolking. Direct na het ver zoek tot kabinetsformatie door H. M. de Ko ningin bracht de heer Aalberse een lang durig bezoek aan den kabinetsformateur. De groote voor jaar ..bloemententoonstelling „Primavera" te Rotterdam nadert haar vol tooiing eenige mooie hoekjes der tentoon stelling. De Hollandsche filmster Truus van Aalten gekiekt tijdens haar vacantie te Bennekom. In de Haagsche trams en bus sen mogen voortaan weer honden als beta lende passagiers medegenomen worden. De bloeiende Betuweeen aardig kiekje van Lent. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den A.N.W.B. is en fraai jubi leum-bord en een tegel verkrijgbaar gesteld. Een aardig straattafereeltje te 's-Graven- hage, enz. MIDDELBURG. Vereeniging voor Beroepskeuze. Aan het in de vergadering van 11 Mei uit te brengen jaarverslag van bovengenoemde vereeniging te Middelburg, ontleenen wij, dat periodiek de zittingsavonden voor jongens en meisjes aangekondigd zijn en aan de de school verlatende kinderen een circulaire is uitgereikt, dank zij de welwillende mede werking der schoolhoofden. Het ledental der vereeniging onderging in het verslagjgar slechts geringe verandering. De met ingang van 1933 ingevoerde verlaagde contributie voor persoonlijke leden, moge aldus de secretaris er toe medewerken dat meer personen het werk der vereeniging gean steunen. In het jaar 1932 zijn 12 adviezen aange vraagd en verstrekt, nl. 10 voor jongens en 2 voor meisjes. Deze getallen waren tot nu toe in 1926 10, 1927 27, 1928 11, 1929 12, 1930 26 en 1931 20. Afdeeling Volksonderwijs. De afdeeling Middelburg van Volksonder wijs zag, dank zij de ijverige propaganda van een commissie uit haar midden, het ledental sinds 1 Januari jl. met 108 leden toenemen en wel van 202 tot 310, alzoo met ruim 50 Eerste hulp bij ongevallen. De kwestie van een regeling voor het ver- leenen van Eerste Hulp bij ongevallen is in de raadsvergadering van 15 Februari Jl. niet tct een oplossing gebracht, omdat men meende, dat het willicht mogelijk zou zijn cm, met behoud voor het overige van de ontworpen regeling, de daarin opgenomen belooning van 200 voor medische hulp te entgaan dan wel tot een lager bedrag terug te brengen. Te dier zake hebben Burg. en Weth. zich daarna in verbinding gesteld met bet bestuur der Godshuizen en zij leggen de gevoerde briefwisseling volledig aan den raad over. Zij meenen in den geest van den raad te handelen als zij hun oorspronkelijk voorstel intrekken en machtiging verzoeken cm met het bestuur der Godshuizen een overeenkomst aan te gaan nopens beschik baarstelling van een brancard met zuster- hulp plus verband en ander materiaal tegen betaling van 100 per jaar en met dien ver stande, dat het verzoek om uitzending van de brancard enz. steeds zal moeten geschie den door een medicus. Bij aanneming van het voorstel zullen Burg. en Weth. aan in de gemeente gevestigde medici van den inhoud der overeenkomst kennis geven. Vóór hot doen van het voorstel hebben zij nog nader overleg gepleegd met den gemeente-ambte- i jaar-medicus J. Broekhuijzen. Burg. en Weth. merken op, dat bij aanneming van hun voorstel, geenszins een regeling der eer ste hulp bij ongevallen zal tot stand komen, zooals zij zich haar aanvankelijk gedacht hadden. Integendeel zal de nieuwe regeling verre bij de eerst ontworpen ten achter staan. De meerderheid der commissie van finan ciën kan zich met het voorstel vereenigen, al betreurt zij, dat het aanvankelijke voor stel niet is aangenomen. Zij vindt dit voor stel wel een verbetering van den bestaanden toestand, maar toch niet een voldoende re geling. De minderheid kan zich in het alge meen eveneens met de strekking van het voorstel vereenigen, Zij zou echter de voor gestelde beperking dat de uitzending van een brancard slechts zal kunnen geschieden op verzoek van een medicus, willen laten vallen. Als regel zal dit zeker aldus geschie den en dat is ook wenscheltfk, doch uitzen ding moet in noodgevallen ook mogelijk zijn, zonder dat een medicus zulks verzoekt. Daarom zou de minderheid wenschen, dat de beperking tot een medicus verviel. Van zijn missie teruggekeerd. Mr. J. van der Poel, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Middelburg, die door de regeering van Irak U belast met het uitbrengeh van adviezen betreffende de douane-tarieven daar te lande, is van zijn missie teruggekeerd. GOES. Christ. Boeren- en Tuil dersbond. In de gisteren te Goes gehouden vergade ring van den Christ. Boeren- en Tuinderss- bond hield in de middagvergadering de heer M. A. Marra, voorzitter van de afdeeling Friesland, een propagandistische rede. De C.B.T.B. is geen crisis-organisatie, maar dateert reeds van 1917 en i£ een beginsel organisatie. Het gaat er om de sociale en economische vragen bij het licht van Gods Woord te bespreken. De afkeer van bonden moet bij den boer worden overwonnen. We zien in den laatsten tijd, dat vele boeren en tuinders zich wel willen organiseeren, maar dan moet hun goed worden gezegd, dat de C.B.T.B. vóór alles een principieele organi satie is. Natuurlijk zorgt hij ook voor de materieele belangen van zijn leden, maar het geestelijke staat voorop. Met alle respect voor het werken der neutrale organisaties zegt spreker dat het toch zonder een prin cipieele organisatie niet zal kunnen. Dat zal steeds duidelijker worden. Spreker zet daarna uiteen, dat de C.B.T,B. interkerkelijk en interpolitiek is. Christenen van verschillende kerkelijke eri politieke richting werken in dezen bond samen. Eerst willen ze zich principieel organiseeren en daarna willen ze op technisch gebied wel samenwerken met de neutrale organisaties. Maar met het negatieve werk in die neutrale organisaties kunnen Christenen zich niet tevreden stellen. We moeten een solide brug timmeren tus schen onze bedrijven en de overheid. Dat is voor het geheele platteland noodig. Verder moet de boer worden geschoold. Ook m'oet er aan Christelijk landbouw- en landbouwhuishoudonderwijs worden gedaan. We moeten met de arbeidersorganisaties tot een accoord komen, evenals met de neven- bedrijven, zooals smeden enz. Hierna sprak de Commissaris der Konin gin een hartelijk woord, om daarmede weer getuigenis te geven van zijn belangstelling in het wel en wee van den land- en tuinbouw. Het is voor den landbouwer nog steeds duis ter. Niemand ziet uitkomst. Moge de toe komstige regeering doordrongen zijn van het besef dat de Nederlandsche welvaart afhangt van de opleving in den landbouw. Wij kunnen alleen opgewekt aan onzen arbeid gaan als we het oog omhoog slaan. Dan zullen we ervaren, dat God onze lasten meedraagt. De voorzitter dankte den Commissaris voor zijn hartelijk woord. Het slotwoord werd gesproken door den heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer. Spreker verheugde zich in den groei van den bond in Zeeland. Het is de taak van den Christen, die leeft bij en uit de genade om het natuurlijk leven te zuiveren en te refor meeren. Daarom kan niet worden volstaan met een neutrale organisatie. Persoonlijk contact, huisbezoek is noodig om zijn mede-Christenen daarop te wijzen en om verkeerde meeningen weg te nemen. De heer De Feyter, burgemeester van Zaamslag en voorzitter v^n de afdeeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, wees er op, dat cok in den kring van den C.B.T.B. zelf nog te weinig naar de Christelijke beginselen wordt gehandeld. Spreker wijst op het droe ve feit, dat zijn afdeeling tot meerdere ma len toe weigert een contract aan te gaan roet de landarbeiders-organisaties. De heer Schouten eindigde de vergadering met dankgebed. Het tweede bedrijf van bloeiend Zuid-Beveland. Met den bloei van de kersen- en peren- boomen is het nu vrijwel gedaanthans spreiden de appels in boomgaard, en kwee- kerij hun pracht ten tooi, welke nog impo santer is dan de eerste. Geen wonder, dat velen voor de tweede maal een tocht door Zuid-Beveland doen om van het vele moois volop te genieten. Is het met dezen bloei gedaan, dan komt nog een derde bedrijf de Meidoorn met z'n kleur en geur. Weer een aantrekkelijkheid apart. wonder! 'Met alle respect voorde ouder wetsche waschvrouw, tegen de moderne wasscherij kan ignietcp. Niet alleen dat Uw wosch minstens 2go helder, niet duurder en opn minder slijtage onder hevig is, maar vocrnamelijk omdat U verlost is van veel ongemak. vraagt eens een proefwasch N.V.ZEEUW5CME WAS5CMERIJ en VERVERIJ VLISSINGEN En na den bloei de vruchten. De bollen velden geven een schoonheid, die eindelijk verwelkt en niets overlaat dan verlepte bloemen. In Zuid-Beveland ziet men den scheppingsdrangdie bloemen worden vruchten kersen, appelen, peren. En weldra worden dan weer kersentochten georganiseerd en nog iets later druivenuit- stapje. Dat alles kan benut worden om het Gcesche land voortdurend meer in het cen trum der belangstelling te brengen. Dat heeft cultureele waarde en voor de streek beteekenis. 't Is te hopen, dat dit in steeds breedere kringen begrepen wordt. BIERVLIET. Ontvanger-griffier, In de algemeene vergadering van stembe voegde ingelanden van den Ameliapolder, is tot ontvianger-griffier, in de vacature ont staan door het bedanken van den heer P. M. Maarleveld, benoemd de heer M. A. Ver- planke te Biervliet. THOLEN. Overleden onder verdachte omstandigheden. Naar „de Zeeuw" verneemt, is Dinsdag morgen op last van de justitie het lijkje van een overleden 3-jarig zoontje van A. R. te Tholen in beslag genomen en onder politie toezicht, in een verzegelde kist, opgeborgen in het ziekenhuis aan het plantsoen. Het kind was eenigen tijd onder behandeling ge weest van een kruidkundige uit Rotterdam, die te Tholen nogal druk haar praktijk uit. moet oefenen. Dr. Hulst zou sectie verrich ten. Besmettelijke ziekten. In de week van 23 tot en met 29 April is in onze provincie voorgekomen 1 geval van roodvonk te Zoutelande. Door het bestuur van den polder Walche ren werd. heden in het polderhuis te Middel burg aanbesteed het uitvoeren van werken tot verdediging van den onderzeeschen oever van de Zuidwatering. Raming 110.000. Minste inschrijver de heer J. G. van Oord te Werkendam voor 80.719. Nog werd aanbesteed de uitvoering der werken en leveranties tot verbetering en on derhoud der zeeweringen enz. in 5 perceelen. Minste irischijvers voor het eerste perceel de heer J. Lindenberg Cz. te Wemeldinge voor 23.630 tweede perceel dezelfde voor f 6960 derde perceel de heer A. A. de Wilde te Middelburg voor 1139 vierde perceel dezelfde voor 2942 en vijfde perceel de heer C. van de Klippe te Vlissingen voor 12.240. Voor kleine tuinen. Allereerst behooren tot de vroege bloeiers de bloembollen, waarvan de bloemen in vele tuinen eerste voorjaarsboden zijn. Nu zij straks moeten worden verwijderd, om plaats te maken voor andere gewassen, is het van groot belang, de bollen op de juiste manier uit den grond te nemen en verder te behan delen. Want de bloem in 't voorjaar is in aan leg reeds in den bol aanwezig en de knop zal alleen tot normale ontwikkeling komen, als de bol zelf gelegenheid heeft volkomen rijp te worden. Daarom neme men de bollen niet uit den grond, vóórdat de blader'-n geel zijn geworden en verwelktdan hebben zij de maximale hoeveelheid reservevoedingsstoffen kunnen vergaren. Vaak echter moet men de bedden met bloembollen eerder leeg maken. In dat geval dient men ze met zooveel mo gelijk kluit op te nemen en elders in den tuin op te kuilen. De bollen rijpen dan goed na en kunnen, als het loof is verdord, verder op een zak in de zon gedroogd en daarna worden opgeborgen. De plaats van inkuiling mag niet in de zon liggen. Bij het uitnemen kan worden gescheurd, waardoor de voorraad belangrijk wordt vermeerderd, o.m. bij nar cissen. De bollen beware men in papieren zakken, welke binnenshuis op een koele, luchtige, droge en vorstvrije plaats worden opgehangen. Ook onder de heesters zijn soorten, welke vroeg in de lente bloeien. Daphne Mezereum, ook wel Peperboompje genoemd, bloeit zeer vroegsoms is de sneeuw nog niet geheel weg, als de fraaie rose-paarse bloemen het struikje reeds overdekken. Daar na den bloei aardig gekleurde besjes verschijnen, snoeie men niet. Dan prijkt al vroeg met helder gele klok- jesbloemen Forsythia suspensa of F. viridis- sima. De bloemen zijn er al nog voor dat het blad ontplooid is. F. suspensa is de sierlijk ste, daar de dunne, lange twijgen zeer gra cieus zijn gebogen. Zij kunnen vrij groot worden en moeten daarom in stadstuinen door snoeien in toom worden gehouden, en wel onmiddellijk na den bloei. De plant maakt dan nog flink ontwikkelde scheuten, welke het volgend voorjaar als twijgen weer volop bloemen geven. Ook verschillende soorten Ribes bloeien zeer vroeg. De fraai omlaag hangende bloem- trosjes maken dezen heester tot een sieraad van den tuin. De soorten verschillen onder ling nogal in grootte, maar zijn toch nage noeg alle voor den stadstuin geschikt. Zij moeten na den bloei flink worden terugge- sneden en bloeien dan ieder voorjaar bijzon der welig. Verder bloeit vroeg Magnolia, veelal, maar ten onrechte, tulpenboom genoemd. De bij zonder groote bloemen staan recht op de twijgen en doen een rijk bloeiende Magnolia vaak het geheele tuingedeelte volkomen be- heerschen. Na den bloei korte men de uitge bloeide takken tot op een jongere twijg in deze leveren het volgend jaar weer de bloe men. Ook de Cydonia japonica (Pyrus japonica) bloeit vroeg met groote ongesteelde bloemen. De struik moet na den bloei worden uitge dund en ingekort. De Tulp. De tulp, welke door velen ten onrechte als een inheemsch Hollandsch bolgewas wordt beschouwd, komt oorspronkelijk uit Perzië. in de 15e eeuw kwam de tulp voor het eerst in Turkije, waar zij al dadelijk veel opgeld deed. Men vierde er zelfs ieder jaar een fraai feest ter eere van de tulp. Eigenaardig is het wel, niettegenstaande in vijf eeuwen tijds veel veranderde, deze feesten ter eere van de tulp nog steeds bestaan. Eerst in het midden van de 16e eeuw kwam de tulp in Duitschland voor het eerst voor, vanwaar zij haar weg naar ons land vond. Het duurde evenwel nog tot in het begin van de 17e eeuw, alvorens men de eerste tulpen in ons land aantrof. Wel nergens heeft de tulp zooveel aftrek ge vonden als ten onzent, waar men van de bol len een handelsartikel maakte, waarin zwaar werd gespeculeerd. Zooals men weet, heeft de tulpenhandel in de 17e eeuw fabelachtige afmetingen aangenomen en schatten gelds werden er aan deze bloemen verspild. Men kocht elkaar heele tuinen en hoven af, enkeL en alleen om de bloemen te bezitten, welke men soms nog niet eens had gezien, of waar van de stelen nog niet eens boven den grond uitstaken. De herbergen werden omgezet in een soort tulpenbeurs, waar zwaar gespecu leerd werd. De tulpenkoorts werkte zóó aan stekelijk, dat velen hun geregelde werk in den steek lieten om hun geluk in den tulpen handel te beproeven. Om een handel in tul pen te beginnen, had men niet veel geld noo dig. De gekochte tulpen werden immers niet geleverl, daar de bollen zich nog in den grond bevonden. Zooals men dat noemt kocht en verkocht men dus „op termijn". Al vrij spoedig ontaardden deze speculaties in een oplichterij op groote schaal. Tenge volge van de enorme vraag naar zeldzame soorten bood menig koopman iets aan, dat slechts in zijn verbeelding bestond, terwijl het ook niet zelden voorkwam, dat eenzelfde par ty tulpen tweemaal werd verkocht, omdat men den eersten kooper was vergeten Iedereen begon tulpen te kweeken en ieder kweeteer trachtte door het uitvinden van een nieuw soort op een gemakkelijke manier rijk te worden. Met opzet werden de prijzen de hoogte ingejaagd -*n voor werkelijk bijzon dere soorten betaalde men ongehoorde som men. Zoo bracht één enkele bol van de soort „Semper Augustus" 14.600 gulden op, terwijl

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1