500 300 25 DINSDAG 2 MEI NO. 103 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma f. VAM DE VELQE lr„ Walstraat 56-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Mag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD De luchtlijn Rotterdam-Zeeland-Vlaamsche kust. TENTOONSTELLING STADS- EN PROVINCIENIEUWS tot taak onze i-Indië te laten feestdagen, ifisch bericht in het Con- Villem herden- zeer goed is steeds reke- het feit, dat zoo uitgestrekt iet steeds op sterkte worden NEN ïessant Makassar te Singapore ril v. Belawan New-Orleans v. Marseille te Shimono- te Manila 18.25 19.35 7.56 7.57 ïi. Sport- uw, 8 uur. id revue- en Zracht", „de Iteorol. gisch je Abisko. te Yan- ian 2 Mei:, pelijke rich- Weinig of tempera- •icht. bi evens 1. Instituut. ■strook van 1 verplaatst, an Biscaye Het hooge jpen vlakke ptrook van van den de koude is door- Jordt bijna pmeld met and en nog regen, pw. Waar omen zich Jar daarna >tijgen. In luitschland VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl— 5regels fl.-. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van .een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAOBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Feestelijke heropening van de Zeeuwsche lijn Rotterdam-Haamstede-Vlissingen. Noodlandingsterrein Haamstede gedurende de wintersche rust tot „Vliegveld Haamstede" bevorderd. In ons blad van Maandag, 24 April werd reeds uitvoerig het een en ander verteld omtrent het luchtstation Haamstede, dat in zijn kinderschoentjes dreigde te blijven ste ken en daardoor als onmisbare middenmoot van den Zeeuwschen vliegenden visch, den groei van ons provinciaal lijntje zou kunnen belemmeren en zelfs vernietigen. Men heeft daarin kunnen lezen, hoe eenige mannen van „Stavast" hiervoor gedurende dc wintersche rust een stokje hebben gesto ken en het terrein Haamstede zoodanig heb ben verbeterd, dat het tot het officieele luchtvaartstation „Vliegveld Haamstede" kon v/orden bevorderd. Dat hierdoor 't bestaan van ons Zeeuwsch luchttraject is verzekerd, hebben wij in hoofdzaak aan den ijver van dit voortvarend comité, waarvan de heeren J. J. Cock en J. E. van den Broek resp. voorzitter en secre taris zijn, te danken. Met genoegen maakten wij dan ook van hun uitnoodiging gebruik om bij de opening op 1 Mei tegenwoordig te zijn en ons tevens van de bezienswaardigheden van het mooie, doch voorheen zoo moeieljjk te bereiken eiland Schouwen—Duiveland te kunnen overtuigen. Wij zorgden dus tijdig op het „Vliegveld Vlissingen" aanwezig te zijn, van waar het allermodernst vervoermiddel, een vliegtuig van de K.L.M., ons naar Haamstede zou brengen. Het vertrek. Het vertrek werd evenwel afdoende be lemmerd door een laaghangenden mist, die evenwel, naarmate de morgenuren vorder den, meer en meer optrok en ten slotte zoo danig verminderde dat het vliegtuig voor onzen overtocht bestemd, eindelijk kon da len. Tot onze medepassagiers behoorden in da eerste plaats de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de burgemeesters van Vlissingen en Middelburg, de heeren C. A. van Woelderen en M. Fernhout, de directeur der K.L.M., de heer Plesman, de directeur der Stoomvaart-Mij. „Zeeland", de heer Bensink, alsmede de agent der K.L.M. te Middelburg, de heer L. A. Stofkoper, het bestuurslid van het comité Vliegveld Vlissingen, de heer Smits en drie vertegenwoordigers der pers. Het vliegtuig was zoodanig gevuld, dat wij op een tus- schenbankje moesten plaats nemen en de heer Plesman de plaats van den tweeden bestuurder bezette. Bestuurder was de heer Scholtmeijere die een betrouwbaren k".L.M.- indruk maakte. Het was reeds half elf geworden alvorens ook boven Haamstede geen mistwolken meer waren en het zwaar geladen vliegtuig al waggelend 't punt van zijn aanloop bereikte. De tocht. De. gewaarwording, welke de vliegtuig passagier in een toestel der K.L.M. bij den aanloop en het daarop volgend moment „los van den grond" waarneemt, is de overgang van de schommelbeweging in een volmaakt rustigen gang, waarbij alleen de propeller haar basliedje zingt. Wij allen konden daarvan het juiste oogenblik constateeren en tevens de gewel dige vaart waarnemen, die al spoedig tot 150 KM. per uur aangroeide. Het wegschieten van het onder ons liggende grasveld is daarbij de juiste meter. Een gevoel van volkomen veiligheid gaat daarmee gepaard en het kan ons thans niet verwonderen, dat passagiers kort na een op stijging in een sfeer van gerustheid den slaap des rechtvaardigen kunnen genieten. Ook wij wenschten ons zeiven geluk, den aardbodem, waarop zich dagelijks tal van verkeersongelukken voordoen, voor eenigen tijd te kunnen verwisselen voor een sfeer van volkomen rust en een ongedachte schoonheid. Want de mist, die ons eerst zoo zeer hinderde, had ons een evenement be reid, dat niet alle luchtreizigers kunnen ge nieten. De op sommige plaatsen nog zwaar hangende nevel lag als een uitgestrekt veld van hoog opgolvende sneeuwwitte wolken onder ons, waarop de zon de voortsnellende schaduw van ons vliegtuig scherp afteeken- de. Een ijszee in haar maagdelijk schoon met aan den horizon een bergketen van kristal helder wit. Nu en dan trokken flarden witte mist in ijlende vaart onder ons door en gunden ons een snellen blik op de diepliggende aarde met haar akkers en weiden, waarop de koeien als lammetjes, de paarden als dwergveulen tjes herleid waren. Wij zagen Middelburg in lilliputterigen vorm, waarin lilliputters hun dagelijksche dagtaak verrichtten. Wij zagen de Lange Jan en Malle Betje in hun eeuwige verloving als meubeltjes uiteen bouwdoos en wij voelden een begeerte dat het altijd zóó zou blijven. En onderwijl gonsde de propeller zijn machtig lied en trok zijn zware vracht in ijlende vaart naar ons doel Haamstede. De slakkengang, welke wij meenden te hebben wanneer wij hot diepliggende land schap waarnamen, werd ons een verrassing toen wij onverwacht snel het golvende water van de Oosterschelde onder ons hadden. Het watervlak deed zich voor als een ijsbloem- glazen plaat, waarop uiterst kleine scheepjes een streep ploegden. De daling begon bijna onmerkbaar en veel te spoedig voor ons vlieg-enthousiasme voel den wij den lichten schok, die met de landing gepaard gaat en rolden de wielen van ons vliegtuig, die wij gedurende de vlucht volko men waren vergeten, doch nu zoo hoog noo- dig bleken, over het gras van Vliegveld Haamstede. Te Haamstede, waar blijkbaar reeds een tweede vliegtuig zijn passagiers van Amster damRotterdam had gebracht, werd ons ge zelschap verwelkomd door den burgemeester jhr. R. J. H. Q. Roëll ,alsmede den heer Oock, voorzitter en den heer J. E. van den Broek, secretaris van het- comité, die ons naar het in de nabijheid gelegen café-restaurant „de Schouwsche Boer" geleidden. Een echt Sehouwensche koffietafel, ruim voorzien van de typeerende Schouwsche Zeemeeuweieren, stond daar gedekt. Een vijftigtal gasten zouden mede aanzit ten. Het heerlijke Zeeuwsche tarwebrood vend vooral „ingang" bij de vreemdelingen dm het zeer prezen. Gedurende dezen maal tijd nam eerst de voorzitter van het comité, de heer Cock het woord, waarbij hij zijn. gas ten en in 't bijzonder den Commissaris der Koningin welkom heette. Twee jaar geleden vond de opening van het toenmalige vliegveld plaats, terwijl in 1932 de route naar Vlissingen verlengd werd. De verbetering van het vliegveld was tevens een practisch werkobject, waarin een 25-tal werklieden gedurende den winter een be staan hadden gevonden. Dank zij de mede werking van Waterstaat en de K.L.M., welke laatste ook zijn tarieven verlaagde, kon een en ander tot stand worden gebracht. Met een woord van dank aan de hooge bezoekers besloot spreker zijn rede. Daarna nam de heer Roëll, burgemeester van Haamstede het woord en heette zijn gas ten van harte welkom. Hij bracht dank aan allen die aan dit belangrijk werk hun deel hadden bijgedragen. Het terrein eerst 17 H.A. groot, was thans op een uitgestrektheid van 29 H.A. gebracht en met het parkeerterrein mee tot 60 H.A. vergroot. Het was 600 M. lang. 12000 kipkarren aarde waren er voor aangevoerd en had 4000 gekost. Onder toe zicht van de Heide maatschappij was er van Januari tot en met April geregeld aan ge werkt. Met een woord van dank aan zijn actieve medewerkers, in 't bijzonder de heeren Cock en Van den Broek, eindigde ook deze spre ker zijn rede. De Commissaris der Koningin, jhr. Quarles van Ufford, thans het woord nemende, bracht dank aan de K.L.M. voor den mooien tocht en de woorden van welkom der beide vorige sprekers. De Sehouwensche koffietafel noop te hem allereerst een dronk te wijden aan de g:/.oudheid van H. K. H. Prinses Juliana, die is II druk met Uw wasch. Qoed beschouwd bezorgt de wasch .aan huis'U dus slechts onqener. Ceefl Uw wasch .uit hub: Wij behandelen haar onder volle garantie. N.V.ZÈEUW5CME WASSCHERIIehVEBVERU ..VOLHARDING" VLISSINGEN gisteren verjaarde, onze geëerbiedigde Ko ningin en het verdere Vorstelijk Huis. Reeds meermalen maakte spreker een tocht met een K.L.M.-vliegtuig mede en steeds bewonderde hij de rust waarmede het vloog. Oprechte hulde bracht hij aan de pioniers der vliegkunst die meermalen hun onver schrokkenheid met hun leven betaalden. Hij bracht grooten lof aan de activiteit der K. I-. M., die het Nederlandsche vliegwezen tot een voorbeeld voor andere landen maakte. Hij wees met voldoening op het gunstig re sultaat van het vorig jaar en bracht dank aan de K.L.M. en het Schouwen—Duive- landsche Comité (waarvan het diemanschap Cock—Roëll en Van den Broeke afzonderlijk dient genoemd) voor hun- voorbeeldige acti viteit. spreker eindigde met den wensch dat het steeds crescendo mag guan. De heer C. A. van Woelderen, burgemees ter van Vlissingen, sprak vooral namens Walcheren een woord van hulde aan het door den Commissaris genoemde drieman schap en aan alle Schouwenaren. Zij zijn een voorbeeld van hetgeen er door ernstig streven tot stand gebracht kan worden. Zij hebben dan ook de groote belangstelling van Walcheren en de overige eilanden, die zeer moeilijk zijn te bereiken. Spreker weet uit endervinding met het Vliegveld Vlissingen v/elke groote moeilijkheden er zijn to over winnen alvorens iets te bereiken. De op bouw der Lijn Rotterdam—Haamstede en verder is thans echter verzekerd, alsmede een goede toekomst dier lijn. De haer M. Fernhout, burgemeester van Middelburg, het woord nemende, bracht dank voor den mooien kalmen tocht, waar door hij in de gelegenheid was nader met het Zeeuwsche schoon kennis te maken. De uitnoodiging had hij ook gaarne aanvaard om meerdere ervaring op te doen. Tevens bracht hij de groote belangstelling over wel ke ook te Middelburg voor Haamstede leefde. Spreker sluit zich by de wenschen der vorige sprekers aan en hoopt dat Schouwen—Dui veland steeds meer in bloei en in schoonheid mag toenemen. Met een dronk op de wel vaart der K.L.M. besluit ook deze spreker zijn rede. Daarna volgde als laatste der sprekers de heer Plesman, directeur der K.L.M. die, geen medelijden met ons geteisterde persmannen kennend, een allergeestigste, vlot uitgespro ken rede hield, waarin hij vooral de betee- kenis der luchtvaart als een snoer rond de saamhoorigheid van ons volk kenschetste. Het vliegtuig brengt de bevolking in een in niger connectie. Hij, als expert der koffie tafels, waarvan hij er gisteren nog een in Brabant meemaakte, heeft er verstand van. Kenschetsend voor de luchtvaart noemde hij aan deze tafel de zeemeeuweneieren. De K. L.M. kweekt ware Nederlanders. Zoowel m Indië als in Nederland. Spreker houdt van ,vuur" en toen de heer Cock bij hem zijn licht kwam opsteken omtrent het vliegveld Haamstede, vatte hij oogenblikkelyk vuur. Het kwam tot stand. Spreker wijst op de verlaging der tarieven en de vele menschen die reeds hebben gevlogen. Als bewijs hier van releveeren wij kort een pikant deel zij ner rede. Aan de koffietafel in Brabant had hij een meeningsverschil met den heer Fok ker, die mede aanzat en die beweerde dat er nog zoo weinig menschen hadden gevlogen. Spreker was het hiermede niet eens en als doorslaand bewijs vroeg hij de 140 aan- zittenden, wie van hen nog nooit hadden gevlogen. Er waren er drie. Drie van de honderd en veertig en deze zond hy oogen blikkelijk de lucht in. Toen hadden ze allen gevlogenEen pakkend bewijs en dito reclame. Waarschijnlijk als een gevolg van zijn op gedane ondervinding stelde de heer Plesman aan het einde van den maaltijd de aanzit ten den voor om, voor zoover zij nog nooit Toegang vrij. van BOEKEN op ieder gebied, in „De Oude Vriendschap", üroote Markt. GeopendMaan dag t/m. Zaterdag, 's Morgens van 11—12 uur. 'sMiddags v. 2.30-5 30, 'savondsv.710uur. BOEKHANDEL D'HUY. gevlogen mochten hebben, thans een tochtje te maken. Er waren or tien, waaronder twee dames. Een vliegtuig was spoedig luchtklaar ge maakt ingestapt en naar boven. Het bleek ons de volledig aanwezige Haamsteedsche gemeenteraad, dien wij zagen vliegen. En toen het vliegtuig, evenals de walvisch indertijd Jonas, zijn inwendige ongedeerd aan het aardrijk had weergege ven, was het voor ons een ontdekking, dat alleen de heeren, in tegenstelling met de twee dames, met enthousiast-roode hoofden te voorschijn kwamen. Alles pakkende reclame Ons verslag van het verder af te werken program moeten wij wegens plaatsruimte bekorten. Reeds vanuit de lucht hadden wij ons van cle nog bloeiende tulpen- en narcissenvelden kunnen overtuigen. Wij maakten met deze pracht nader kennis op de daartoe ingerichte tentoonstelling, welke door den heer W. G. Boot werd geopend. Wij bewonderden in 't bijzonder de groote verscheidenheid van tul pen, die daar op Haamstede's geestgronden gekweekt worden. De autotocht. Daarna begon de lange autotocht over het mooie, welvarende eiland. Wij beklommen de hooge steenen trap bij West-Schouwen en genoten een tijdlang van het uitgestrekt panorama. Dank zij den regen der laatste dagen had alles een frisch groene kleur. Wij reden langs Haamstede, Burgh, Re- nesse, Noordwelle, Ellemeet, Scharendijke en Brouwershaven, waar wij uitstapten. Overal werd ons gezelschap nieuwsgierig bekeken en toegewuifd. Het Sehouwensche volk lijkt vriendelijk. In Brouwershaven be wonderden wij den gevel van het oude Stad huis, dat meer zijn schoonheid in de hoogte dan in de breedte vertoont. Daarna ging de tocht door over Zonne- maire en Schuddebeurs naar Zierikzee. By Schuddebeurs ontmoetten wij veel mo dern aangelegde buitenplaatsen. Zierikzee. Zierikzee had ons gezelschap een bijzon dere ontvangst bereid, welke door den bur gemeester, den heer r - nnink, met een geesti ge speech ingeleid werd. Zierikzee bevat veel merkwaardigheden aan oude gebouwen, doch ook aan moderniteiten. Op ons maakte het Stadje den indruk van welvaart en netheid, waaraan het gemeentebestuur met aan het hoofd zijn bekwamen burgemeester, niet vreemd is. Na een korte wandeling van uit de uiterst modern ingerichte ontvangzaal van Hotel Juliana, waar ons een verfrissching alsmede een aardig aandenken, dat ons bij monde van zijn voorzitter, den heer Gerritsen, door V.V.V. aangeboden werd, kwamen wij op het Havenplein, alwaar het muziekkorps ons met het Wilhelmus begroette. Met ontbloote' hoofden mochten wij ook het Wien Neerlandsch bloed en daarna een pittig gespeelden marsch mede aanhooren. Opmerkelijk in dit korps met zijn lang verleden waren de vele oud-gedienden, die in nette uniformen gestoken zeer muzikaal een en ander ten gehoore brachten. Van uit Zierikzee begonnen wij den lan gen terugtocht langs de kust, die ons veel mooie vergezichten over het water der Oos terschelde te zien gaf. Het afscheid. De beide K.L.M.-vogels stonden by onze aankomst reeds klaar om hun menschen- prooi te verzwelgen. Gewillig wilden wij ons hiertoe leenen en na een hartelijk afscheid van onze gulle gastheeren (waarbij wij na tuurlijk ons waardevol aandenken van V.V.V. Zierikzee in een der auto's lieten liggen) na men wij vol moed en bebloemd door twee lieftallige jonge dames onze plaatsen weer in. Binnen eenige minuten maakten wy ons afscheidsrondje boven de hoofden der gast heeren en overige gasten uit Holland, die later vertrokken gewuif met hoeden en handen en voort ging het weer op kleine hoogte huistoe. Weer merkten wy op hoe oogenschynlijk langzaam de aarde onder ons wegvloeide doch weer werden wij ven-ast door het plot seling opdoemen van Middelburg, waarover wij een cirkel beschreven. Niettegenstaande een opkomenden nevel was het zicht over Vlissingen en de Schelde indrukwekkend mooi en wij genoten weer van het lilliput- terig gedoe beneden ons. Gegroet Vlissingen wy hadden je voor dien nooit van uit de hoogte bekeken. Gegroet „Vlissingsche Courant", waarin deze regelen zullen verschijnen om den volke kond te doen van den heerlijken dag, waar van het begin en het einde wel het aller mooist was. Te half zes waren wij gedaald en namen eerbiedig afscheid van het hooge gezelschap, waarin wij dien dag 'hadden mogen ver- keeren. Des heeren Plesman's bewering, dat het vliegtuig een band legt tusschen landen en landen, tusschen volkeren en volkeren, kon den wij ten volle beamen, doch tevens dat het een bepaalde toenadering brengt tus schen Burgervaders en hun kinderen, ja zelfs tusschen een Grootburgervader en zijn kleinkinderen. Duitschers die in Nederland verblijven. Het bericht in ons vorig nummer, dat Duitschers die de grens willen passeeren, in het bezit moeten zijn van een Duitsch visum, is onjuist. Tusschen Nederland en Duitschland be staat een overeenkomst, waarbij bepaald wordt dat een paspoort om de grens te pas seeren voldoende is. Wij brengen nogmaals onder de aandacht de volgende bekendmaking van den commis saris van politie alhier, hoofd van politie in gevolgde de Vreemdelingenwet Alle naar Nederland komende werkzoeken de meisjes van vreemde nationaliteit, o.a. dienstboden, moeten in het bezit zijn van een geldig paspoort, zoo noodig van een geldig visum en mede van een door de(n) betrokken werkgever (geefster) af gegeven en ondertee- kende verklaring, waaruit duidelijk blijkt, dat(naam en voornamen van het? meisje) bij (naam en voornamen en duidelijk adres van de(n) werkgever of (-geefster) op (datum) in dienst is getreden (of zal treden) als(aard der betrekking) Dit is ook van toepassing voor diegenen, die reeds in Nederland in betrekking zijnde, voor korten tijd met verlof naar liet buiten land zijn vertrokken en wederom terugkeeren. Deze verklaring behoort voorzien te zijn van een onderschrift door het betrokken hoofd van politie ter plaatse, waaruit blijkt, dat de daarin genoemde werkgever of -geefster inderdaad als zoodanig bij hem bekend is. Een gelijksoortige verklaring met onder schrift behoort mede te worden gevorderd van naar Nederland komende werkzoekende dan wel van verlof terugkeerende. reeds hier in betrekking zijnde mannen van vreemde nationaliteit. De betrokken vreemdeling (e) is verplicht binnen 4 X 24 uur na aankomst in de ge meente van bestemming deze verklaring bij het hoofd van politie ter plaatse in te leveren. Zonder opgemelde verklaring zullen deze vreemdelingen door de grensautoriteiten niet in Nederland worden toegelaten. Nadere inlichtingen daaromtrent worden verstrekt aan het bureau van politie alhier. Gemengde Zangvereeniging. Wij vestigen de aandacht op het door de Gemengde Zangvereeniging alhier op Vrijdag 12 Mei in het Concertgebouw te geven con cert, onder leiding van den heer Jan Kui ler. Uitgevoerd worden „Requiem" van Che- rubini en „Preis dit Gootheit" van Mozart door het koor, en zullen door de soliste mej. Annie Woud liederen worden gezongen van Liszt, Hugo Wolf. Joh. Brahms en Fr. Schu bert. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreveni drukker, l behanger, 1 mas- tieker, 1 uitvoerder. 1 betonwerker, 30 grond werkers, 3 loodgieters, 2 mandenmakers, 5 metselaars, 12 opperlieden, 15 schilders, 5 stucadoors, 2 tegelvormers, 29 timmerlieden, 6 ververs, 1 vlechter, 1 wagenmaker, 3 water bouwkundig-opzichters, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en bouwkunde, 1 machi naal houtbewerker, 4 meubelmakers, 5 poli- toerders, 1 stoffeerder, 1 wasscher, 4 schoen makers, 1 lederbewerker, 675 metaalbewer kers, 2 bierbottelaars, 9 brood-banketbakkers, 3 koks, 1 aide, 2 slagers, 9 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 winkelbediende. 1 besteller, 6 chauffeurs, 8 kellners, 2 loopjongens, 6 slee pers, 41 transportarbeiders, 35 kantoorbedien den (w.o. 4 vrouwelijke), 4 teekenaars, 1 werktuigkundige, 1 musicus, 1 leerling-ver- pleegster, 1 buffetjuffrouw, 2 werksters, lt

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1