100 MAANDAG 1 MEI EERSTE BLAD TENTOONSTELLING NO. 102 71e Jaargang 1933 r UitgaveFirma F JAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, V iissingon. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS BOEKHAND EL D'HUIJ VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere rege meerlOcMmax. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl— öregels fl. - .alles tegenvooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. 500 gulden bij dood door een ongeluk. 300 gulden bij verlies van een hand, voet of oog. 150 gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger 25 gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Jaardag Prinses Juliana. Door den Vlissingschen Oranjebond is he den een telegrafische gelukwensch gezonden aan H.K.H. Prinses Juliana, ter gelegenheid van haar jaardag. Tweede Vlissïngsche winkelweek. De Zaterdagavond pleegt een avond te zijn van veel geloop en drukte in het Bellamy- park. Ditmaal was het er buitengewoon vol, wat niet te verwonderen is, als men bedenkt, dat het programma aangaf een concert van de harmonie „Voorwaarts" onder directie van den heer Andr. Geijsen, dat de vroolijkheid en gezelligheid er wel inhield. Getrouw aan onze belofte om. de origi- neele, aardige, pakkende étalages te vermel den, noemen wij ditmaal in de eerste plaats do leuke uitstalling der firma B. Wijma, die een kliniek voor vulpenhouders met draag baren en roode kruis-zusfcers heeft uitge beeld de étalage van L. van den Heuvel, die een nabootsing heeft gegeven van het kanaal naar Middelburg, waardoor een motorboot vaart, terwijl op het jaagpad een jonge dame fietstde étalage van J. Geldhof, die een ctcorgesneden motor heeft geplaatst, waar door de werking ervan duidelijk zichtbaar is. Ook de wandkleeden in de uitstalling van J. J. de Vlieger op den Steenenbeer verdie nen een nauwkeurige beschouwing. Gelukkig heeft het grootste deel der inge zetenen, die het nationale dundoek hebben ontplooid, voldaan aan het verzoek der commissie voor de winkelweek, door de vlag gen deze week te laten hangen. Het wap perende dundoek toch geeft dadelijk iets feestelijks aan de met kijkend en metend publiek gevulde straten. Het comité voor de v/inkelweek wenscht er nadrukkelijk op te wijzen ,dat de prijsraad sels, die door de deelnemende winkeliers worden verstrekt, over de geheele week die nen te worden verzameld, men mag zooveel inzendingen doen als men maar wenscht, het is voor iedereen mogelijk dat hij in aan merking komt voor een geschenk, ook zelfs al heeft men maar één raadsel opgelost in gezonden. Na afloop van de winkelweek zal de com missie zoo spoedig mogelijk mededeeling doen, wie voor geschenken in aanmerking zijn gekomen. De oplossingen kunnen Maandag 8 Mei worden bezorgd Wilhelminastraat 19. Er zal een speciale bus aan de deur worden ge plaatst. De deelnemende kinderen aan den hoepel of cirkel-wedstrijd dienen uiterlijk Zaterdag 6 Mei de oplossingen te bezorgen, eveneens zal hiervoor een bus aan de deur worden geplaatst Wilhelminastraat 19. In de lijst der deelnemende winkeliers is door een misverstand, buiten onze schuld, niet opgenomen de zaak van den heer J. J. van der Burg, Walstraat 20. Ook daar is een hoepeltje opgehangen eii dienen de kinderen daarmede rekening te houden. Gemengde Zangvereeniging „Door Oefening Vereenigd". De Oude Vriendschap Het jaarlijsche zang-concours van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang veredelt", wordt dit jaar, Zaterdag 10 Juni, in Britan nia gehouden. Bovengenoemde vereeniging zal daarbij als gastvrouwe optreden, hetgeen begrijpelijkerwijs voor „D.O.V." groote kosten met zich brengt. Dank zij de medewerking van Burg. en Weth. onzer gemeente is zij in staat gesteld door middel van een verloting de noodige gelden bij elkaar te brengen, zoodat zij zich wel behoorlijk van haar taak als recipieerende vereeniging zal kunnen kwijten. Dat hierdoor naast de kunst de be langen van onze stad alsmede het vreem delingenverkeer ten zeerste worden gediend, behoeft geen nader betoog. Een woord van lof èn aan het adres van het dagelij ksch be stuur onzer gemeente ên voor de zangver- 1 eeniging, die het aangedurfd heeft op dit zang-concours de honneurs waar te nemen, is hier dus wel op zijn plaats. De 2000 loten waren snel van c[e hand gegaan en zoo kon Zaterdagavond de trek king reeds geschieden. Vermits deze avond lil het teeken van het concours stond, werd hij opgeluisterd door enkele zangnummers, die „D.O.V.", onder leiding van den direc teur, den heer J. P. J Machgeels, op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore bracht. Natuurlijk werd begonnen met het „Bonds lied" van E. Flipse, dat met animo gezongen werd daarna een luimig, opgewekt zee mansliedje „Lied van het gangspil" van A. Spoel, een heerlijke wals van Lanner „Zo- meravondHed", een verrukkelijk diner te kust en te keur uit „De Spijskaart" van Zöllner en tot besluit „Onze leus" van Machgeels. Ofschoon dit optreden van het koor zich uit den aard der zaak niet leent voor critiek, achten we het toch onzen plicht er op te wijzen, dat aan ademverbruik en tegelijk inademen meer aandacht moet worden besteed. Alvorens tot de trekking, welke gebeurde door twee meisjes uit de goed gevulde zaal ei\ onder controle van het publiek, werd overgegaan, zette de voorzitter, de heer A. Overweel, met een kort woord het doel van tie loterij uiteen. Voorts deelde hij mede, dat D.O.V, op he;t concours zal zingen in de af- deeling uitmuntendheid, waarna door hem dank werd gebracht aan allen, die den lo- tenkoop en -verkoop zoo schitterend hadden doen slagen. In de allergenoeglijkste stem ming had vervolgens het trekken plaats. Aan de 95 prijzen werden nog een premie en een troostprijs toegevoegd. De gelukkige winnaar van dezen laatste moest zijn gelukje op het podium uitpakken, hetgeen tot groote hila riteit aanleiding gaf. Na de pauze bracht de tooneelafdeeling met daverend succes het blijspel „Een mis lukte vlucht" van R. Sterenborg Cz." voor het voetlicht. Zang cn tooneel oogstten har telijk applaus. Een gezellig bal besloot den avond. O. Afscheid van den heer J. Breel. In de vestibule van de Oranjesehool had Zaterdagmiddag een eenvoudige plechtig heid plaats. De heer J. Breel, onderwijzer aan deze school, had wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd ontslag gevraagd en dit op de meest eervolle wijze verkregen. Een samenkomst was nu belegd om offi cieel afscheid van hem te nemen. In de vestibule, die rijkelijk met door de leerlingen zelf meegebrachte bloemen was versierd, had zich het bestuur en het onder wijzend personeel opgesteld, terwijl de leer lingen daaromheen gegroepeerd stonden. De inspecteur van het lager onderwijs had aes morgens reeds afscheid genomen van den heer Breel, aangezien hij des middags verhinderd was om aanwezig te zijn. Nadat de heer Breel met zijn echtgenoote en dochter waren binnen geleid en hadden plaats genomen, nam allereerst de voorzitter van het bestuur, ds. J. S. Hartjes, het woord Weliswaar, aldus spreker, zijn uw haren grijs en is U 65 jaar, doch uw hart is nog jong i Ds. Hartjes merkt op, dat „meester" Breel bij de kinderen altijd zeer bemind is geweest, wel een bewijs van zijn jonge hart. Hij heeft als jong onderwijzer de moeilijkheden van het bijzonder onderwijs gekend en ook nu mogen ervaren dat thans vele bezwaren uit den weg geruimd zijn. Spreker wenscht den heer Breel met de zijnen nog een gelukkigen levensavond en besluit met een driewerf hoera, dat door allen spontaan werd over genomen. De leerlingen zongen daarop den heer Breel een lied toe, dat door het hoofd der school, den heer Belger, ter eere van deze plechtigheid was gemaakt. De heer Belger, thans het woord nemende, wees er den heer Breel op. dat de scheiden de voor het laatst dezen kinderzang heeft gehoord en herinnerde aan de groote trouw, waarmede de heer Breel steeds zijn taak heeft vervuld. De scherpe blik in zijn hel dere oogen is ons een bewijs van zijn jeugdig gemoed. Hij kende zijn leerlingen door en door, vooral ook, omdat hij hun ouders zoo goed kende. Als herinnering bood spreker den heer Breel een prismakijker aan en wenschte hem Gods licht op zijn verderen levens weg toe. De heer Groenenberg, die tien jaar met den heer Breel mocht samen werken, richtte eveneens woorden van afscheid tot hem. Hij vergeleek het leven van den mensch met een boek, in verschillende deelen verdeeld. Van uw leven, aldus de heer Groenenberg, zijn nu twee deelen afgeslotenge begint nu aan het derde en waarschijnlijk het laatste deel. Hij dankte den heer Breel voor de vriend schap, die steeds in herinnering zal blijven en wenschte zijn collega Gods zegën in het laatste deel van zijn leven. De heer De Jager wees op het groote voorrecht, dat de heer Breel nog in goede gezondheid op 65-jarigen leeftijd rust mag gaan nemen. Zijn gang is zooals bij zoovelen op dezen leeftijd, nog niet slepend en moei lijk. Spreker wenscht den scheidenden on derwijzer nog vele gelukkige jaren met zijn gezin. De heer Breel dankte tenslotte ontroerd voor de gesproken woorden hij heeft naar dezen dag niet verlangd, maar aanvaardt het alles van God de overtuiging, dat het zoo zal moeten zijn niét alleen, maar dat heb ook goed is. Hij verheugde er zich over, dat de Oranjesehool, klein begonnen, in zijn tijd nog is uitgegroeid tot een complete zevenklassige school. Spreker dankte den heer Belger voor den goeden frisschen geest, dien hij steeds in de school weet te hand haven en richtte nog enkele afscheidswoor den tot de leerlingen. De voorzitter sloot dan de samenkomst met gebed. Nadat allen nog eenige ververschingen hadden gebruikt ging men weer huiswaarts. Maar de herinnering aan onzen sympa thieken. „meester Breel" zal bij ons blijven en in ons voortleven. BOEKENWEEK. 29 APRIL—6 MEI. Dit is de 2e keer dat uitgevers en boek handelaren (soms met behulp van openbare leeszalen en bibliotheken) de handen ineen slaan om in woord en geschrift de aandacht van het publiek op het boek te vestigen. In navolging van andere landen is daarom één week aan „het boek" gewijddoor tentoon stellingen en lezingen, school-voordrachten cn speciale winkel-étalages moeten groot en klein in die 7 dagen doordrongen worden van de beteekenis, de schoonheid, de waarde van het boek. Het woord „boek" roept een schat van associaties wakker. Carlyle (Engelschschrij ver) zegt terecht in zijn „Helden en helden- vereering" „In boeken ligt de ziel van den vervlogen tijd, de sprekende verneembare stem van het verleden, nadat het lichaam en het stoffelijk bestanddeel ten eenenmale verdwenen is als een droom. Alles wat de nienschheid heeft gedaan, gedacht, gewon nen, alles wat zij is gweest, het blijft als op wonderdadige wijze voor'ondergang bewaard iri de bladen van een boek. Het is een aller vreemdste zaak, nochtans is het de volle waarheid met de schrijfkunst, van welke de boekdrukkunst een eenv&dig, onvermij delijk en betrekkelijk gevolg is, begon het eigenlijk rijk der wonderen voor het mensch- dom. Zij verbond, met wonderbaar nieuwe aanrakingspunten en voortdurende aanslui ting, het Verleden en Verwijderde met het Tegenwoordige in tyd en plaatsalle tijden en alle plaatsen met ons huidig hier en nu. Wij leeren op scholen lezen in verschil lende talen en wetenschappen, wij leeren het alphabet en de letterteekens van allerlei boeken, maar de plaats waar wij kennis op doen is in de boeken zelve. Alle gedachten en geniale uitvindingen van 's menschen geest zijn daarin voor ons neergelegd; een verzameling boeken is de ware hoogeschool des levens. Daarover nadenkend komen wij tot het besef dat van alles wat den mensch hier be neden doet of voortbrengt, verreweg het ge wichtigste, wonderbaarste en waardigste die dingen zijn, die wij Boeken noemen. Deze nietige stukken papier met zwarten inkt er cp, zü zijn de zuiverste belichaming die 's menschen Gedachte kan hebbengeen won der dat zij in alle opzichten de werkdadigste en edelste zijn." Onze houding tegenover het boek als dra ger van heel onze beschaving, moet dan ook van eerbied getuigen. In onze tijden waarin het boek veelal beschouwd wordt als koop waar, is die eerbied echter ver te zoeken De aankondiging, de productie, de behan deling van boeken, het gaat alles vlug van de handmen leent ze, kent ze, bezit ze niet. Dit komt omdat de meeste menschen de waarde van boeken niet begrepen heb ben en vooral, niet geleerd hebben hóéveel een goed boek, in eigen bezit rustig thuis gelezen en doorproefd, hun te zeggen heeft. Al 't kleine in en buiten ons valt weg, iets van het hoogste dat in ons wonen kan, komt opleven indien wij alle aandacht concentree- ren op een boek, dat zélf de uitdrukking ge weest is van het diepst-zich-samentrekken van den schrijver. Nu geldt bovenstaande eisch van eerbied tegenover het boek alleen natuurlijk ten opzichte van goede lectuur. En wat zijn dan de criteria voor een waardevol boek? In de eerste plaats moet zulk een boek echt zijn en geboren uit eerbiedd.w.z. wij vragen van eiken schrijver „te zingen zooals ie gebekt is", zonder gemaakte mooi-doene- rfj of schoolschheid, zonder nonchalance ook. Zoo'n boek zal ons moeten verrijken en ons inzicht verruimen, tegelijkertijd zal het belangrijk moeten zijn door de eigenheid, de diepite, de omvang van schrijvers ziening, d.i. van zijn eigen wezen; daardoor zal het groot zijn. Nu behoeft de lezer niet alles wat in zulk een boek staat voetstoots aan te nemen, hij mag en moet wel degelijk critisch zijn, maar zijn eerste plicht tegenover den schrijver is tcch welbelangstelling en aandacht. Ge ven moeten wij ons, luisteren, trachten te begrijpen wat de schrijver wil uitbeelden. Eerst als wij buiten ons eigen ik treden, kunnen wij tot ons nemen, eerst dan pas VAN BOEKEN OP IEDER GEBIED in „De Oude Vriendschap" Groote Markt Geopend: Maandag t/m. Zaterdag. 's Morgens van 11—12 uur 's Middags 2'/25Y2uur Toegang vrij. 's Avonds 7—10 uur kan een boek ons zelf verrijken. In deze tijden waarin het gist en woelt aan alle kanten en de rustelooze zee van onderzoek elke zekerheid aantast, waarin het bewaren van evenwicht tusschen de eischen van abstracte, niets ontziende gevoelens en gedachten en die eener nuchtere werkelijk heid vol van het „onmogelijke", ontzaglijk veel van ieder vergt is niets zoo noodig als de kunst, goed te lezen en goed te ver staan boeken, geboren uit echtheid en eerbied. Zij leeren ons schiften tusschen het betrekkelijke en het eeuwige, zij leeren ons oe diepten kennen van het leven en geven ons aldus grondslagen voor ons bestaan. (Uit L. Simons Boeken-lezen-schrijven) Een tentoonstelling van Nederlandsche boeken. Ter gelegenheid van de boekenweek houdt de boekhandel D'huy alhier, in „de Oude Vriendschap" een tentoonstelling van boeken. De voorzaal is daarvoor geheel ingericht en de bezoekers krijgen, keurig gerangschikt een overzicht van boeken op allerlei gebied. Bij den ingang- der zaal zijn 50 deelen van de volks-universiteit geëtaleerd. Verder zijn er afdeelingen voor philoso phic, psychologie, technische boeken, ge schiedenis, over het sexueele vraagstuk, over ontdekkingsreizen, sterrekunde en wat daar mede in verband staat. Een andere af deeling is speciaal gewijd aan stoom-machines en olie-motoren. De tuinbouw en beplanting en aanleg van tuinen vormt eveneens een afzonderlijke afdeeling. De sport is in al haar vormen ook rijkelijk vertegenwoordigd. De architectuur treft men eveneens in groote verscheidenheid aan. Ook de dames zullen verschillende boeken vinden, welke zeker de bijzondere aan dacht zullen trekken, o.a. over verschillende recepten voor de keuken, practische wenken voor de huisvrouw en veel meer andere. Met deze kerte opsomming, welke zeker nog uitgebreid zou kunnen worden, meenen wij te hebben aangetoond dat de tentoonstelling welke de boekhandel D'huy organiseert, een bezoek ten volle waard is en wij twijfelen niet of van de gelegenheid om deze tentoon stelling te bezoeken, zal een druk gebruik worden gemaakt, temeer waar de toegang vrij is. WesthiU-Zondagsschooï. Voor Zondagsschool-personeel uit geheel Walcheren, ouders van Zondagsschoolleer lingen en andere belangstellenden had de Zondagsschoolvereeniging te dezer stede Za terdagavond een interessante samenkomst georganiseerd. Mej. M. van Voorst van Beest uit Maarssen, hoofdbestuurslid der Vereeni ging voor godsdienstige opvoeding, sprak o.aar over „De beteekenis der Westhill- methode voor onze Zondagsscholen". In de bloemversierde zaal van het Gebouw Palingstraat 25 heette de voorzitter, ds. L. J. C. Visbeek de talrijke aanwezigen welkom en verleende na gebed en samenzang het woord aan de spreekster. Deze pionierster op het gebied van het nieuwe Zondagsschoolwerk zette In een boeiende voordracht de begin selen van de Westhill-methode uiteen. Bij het Westhill-werk worden de leerlingen in 4 groote groepen verdeeld vijfjes (4—5 jaar), kleintjes (68 jaar), juniors (911 jaar), oudsten (1215 jaar) en de werkwijze naar de behoeften dier verschillende leef tijden telkens anders bepaald. „Het hind in het midden" is de leidende gedachte daarbij. Natuurlijk is het Bijbelverhaal het be langrijkste deel van elk Zondagsschooluur. Ket onderwijs op een Westhill-Zondagsschool verschilt dus alleen in vorm van de ge wone Zondagsschool, de inhoud is dezelfde. Dat werd vooral duidelijk, toen een gede tailleerde beschrijving volgde van eenWest- bill-kinderdienst voor de kleintjes, waarbij de assistentenclub van de Vlissingsche West hill-Zondagsschool onder leiding van den heer Belger het gesprokene muzikaal illus treerde. Het zingend binnenkomen, het op staan en zitten gaan, de collectemarsch, het vormen van kleine groepjes, alles geschiedt op een sein van de piano, waardoor nooit geboden of verboden behoeft te worden. Van minuut .tot minuut is de gang van zoo'n kinderdienst óp de bijbelklas door leider en assistenten vastgesteld en de vertelling grondig voorbereid. In de zgn. expressie ge ven de leerlingen door een teekeningetje blijk, of ze 't verhaal goed hebben begrepen. In de pauze werden de vele leermiddelen bezichtigd, die in de zaal waren uitgestald. Daarna had nog een korte gedachtenwisse- ling plaats. Tenslotte noodigde de voorzitter de bezoekers uit tot bijwoning van den kin derdiénst op Zondag van 12—1 uur in het zelfde gebouw, waar zij de toepassing der Westhill-beginselen konden zien in een be staande Zondagsschoolvolksklas, die nu ruim 2 jaar op deze wijze werkt. Toen sloot hij de bijeenkomst met den wensch, dat ieder zich zou bezinnen op zijn eigen onderwijsmethode, nu de spreekster op zooveel nieuwe wegen had gewezen, waardoor de kinderen gebracht konden worden tot Jezushét doel van allen Zondagsschoolarbeid, Een jubileum. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer A. P. Smitt zich als arts te dezer stede heeft gevestigd. Technische Studie-club. Na een vorige maal de meelfabriek te Mid delburg bezichtigd te hebben, stond Zaterdag jl. een excursie op het programma naar de opliggende schepen van den provincialen stcombootdienst. Daar dit bedrijf op Zater dagmiddag gesloten is, werd ditmaal echter door den directeur, voor genoemde vereeni ging een uitzondering gemaakt. Onder leiding van den hoofd machinist werd eerst een be zoek gebracht aan de veerboot Prinses Julia na" waar in hoofdzaak de 8-cylinder twee- takt Sulzer-motor in oogenschouw werd ge nomen. Daarna werd de „Koningin Wilhel- mina" bezocht, waar de 6-cylinder viertakt M.A.N.-motoren werden bezichtigd, terwijl als nummer drie, het dubbelschroef stoomschip „Zeeuwsch-Vlaanderen" op het programma stond. Een nauwkeurige uiteenzetting, van het geen de cursisten te zien kregen, verhoogde daarbij de nuttige uitwerking van dezen leer- zamen middag. Tot slot werd nog een rond gang gemaakt door de werkplaatsen, waarna de voorzitter der vereeniging een hartelijk woord van dank brapht, voor al hetgeen de cursisten geboden was. Summa summarum, kan de Technische Studie-club, die reeds een uitstekende repu tatie geniet, weer op een goed geslaagden technischen middag terugzien. MIDDELBURG. Kring Walcheren van Volksonderwijs. Zaterdag vergaderde in café „de Een dracht" te Middelburg de Kring Walcheren van Volksonderwijs onder presidium van den heer J. W. Spinnaaij, die allereerst woorden van groote waardeering wijdde aan de na gedachtenis van wijlen den heer mr J. W. Ztflstra, in leven voorzitter van den Kring en van de afdeeling Middelburg. Zes maanden geleden droeg de overledene zijn taak als voorzitter tijdelijk aan spreker over. Eenige malen nam spreker die taak waar, niet kunnende vermoeden, dat mr. Zijlstra op de plaats, waar men hem zoo gaarne zag, niet meer zou terugkeeren. De aanwezigen verhieven zich enkele oogenblikken van hun zitplaatsen als hulde aan de nagedachtenis van mr. Zijlstra. In de vacature van voorzitter zal in de najaarsvergadering worden voorzien. De vergadering heeft zich verder bepaald tot het nader treffen van regelingen in ver band met den op Hemelvaartsdag op Veld zicht aan den Ouden Vlissingschen weg, welwillend afgestaan door den heer J. Lin- denbergh, te houden landdag. Als spreker hoopt dan op te treden de he,er Th. J, Thijssen, lid van het hoofdbe stuur van den Bond van Nederlandsche On derwijzers en pas gekozen lid der Tweede Kamer. Het gesproken woord zal worden afgewis seld door muziek van het Middelburgsch muziekkorps. De toegang tot het buiten zal vrij zijn, alleen heeft ter bestrijding der kosten verkoop van programma's plaats en zullen enkele dames bij den uitgang collec teeren. Oefening van de brandweer. Zaterdagmiddag tegen half drie stonden de brandmeesters en brandweerlieden met den commandant en verdere chefs opgesteld op de Vischmarkt tegenover de brandweer-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1