Een YELO wascht electrisch voor 6 ets DE MACHT VAN HET KLEINE BRIEVEN UIT DE HOFSTAD BINNENLAND SPORT LUCHTVAART MARINE EN LEGER KERK- EN SCHOOLNIEUWS GEMENGD NIEUWS FEUILLETON DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH. Herdenking. Alle herdenkingen voor den Vader des Va derlands zijn thans af geloop en. Wie volgt? Alle genootschappen, vereenigingen en secten, in wier ressort een herdenking pasto, hebben op hun manier uiting gegeven aan hun gevoelens en op een paar momenten is het inderdaad gelukt een schijn van de een heid des lands, het hooge ideaal van den ge- vierden Vader, te bereiken. Zóó is het in Delft geweest, zoo is het Zaterdag jl. op het Plein in Den Haag geweest. Maar overigens was het meer scheiding dan eenheid bij deze vieringen. Op zich zelf ech ter was menige herdenking zeer goed te noe men en een succes voor de initiatief-nemers. Het is inderdaad goed, dat nu en dan eens de gelegenheid bestaat om uit het gewone doen te gaan en eens wat andere onderwerpen te overdenken, dan het dagelijksche leven geeft. De moderne tijd heeft ondanks al zijn snel heid en schijnbare variatie toch het nadeel van te leiden tot sleur, omdat ieders arbeids veld hoe langer hoe beperkter wordt. Daar eens buiten te treden is voor iedereen een opfrissching. Geregeld moeten wij het een en ander heb ben, dat onze aandacht en belangstelling heeft, buiten de eigenlijke sfeer van ons da- gelüksch werk. Geconstateerd mag worden, dat Nederland heel wat kenners van de geschiedenis van ons vorstenhuis heeftiederen dag welhaast trad een ander op om zijn wijsheid en zijn zienswijze over de beteekenis van den grooten Vader des Vaderlands te verkondigen. De ge- schiedboeken zijn geduldig en putten daaruit staat ieder vrij. Verschillende tentoonstellingen zijn geor ganiseerd en daardoor is de herinnering mis schien nog meer verlevendigd dan door veel redevoeringen en optochten. Het Oranje-Nassau-Museum heeft alles ge ëxposeerd wat de omgeving van Prins Willem kon illustreeren, het Rijksarchief gaf een uit stalling van vele belangrijke documenten. Eén der Haagsche bijzondere scholen, die der Haagsche Schoolvereeniging, organiseerde een historische tentoonstelling, die een zeer interessant overzicht gaf van tal van onder deden van het maatschappelijk, geestelijk en huishoudelijk leven van de afgeloopen vier eeuwen. Een voortreffelijk geïmiteerde kamer uit den tijd van Prins Willem, door de beken de firma Pander ingericht, gaf een duidelij- ken indruk van den tijd. Een schat van an tieke voorwerpen op elk gebied toonde hoe het leven in den loop der tijden is veranderd. Zeer belangwekkend was het moderne werk door de leerlingen zelf vervaardigd, waarbij bleek hoe zeer zij de historie goed leeren ken nen. Ten slotte was er een afdeeling die de ontwikkeling der krant illustreerde. De Op rechte Haarlemsche Courant, die van 1656 tot op heden bestaat als de eenige die deze drie eeuwen trotseerde, was door zooveel exem plaren vertegenwoordigd, dat den ontwikke lingsgang der krant duidelijk viel waar te nemen. Daarnaast waren alle belangrijke feiten uit de regeering van het Oranjehuis door één of meer typeerende la-anten verte genwoordigd. Het begon bij 1813 en eindigde op den 23en April 1933. Ten slotte waren er diverse curiosa op krantengebied, die ook an dere momenten uit de geschiedenis daarvan illustreerden. Alleraardigst was op deze historische ten toonstelling een serie schrift-modellen. In vroeger tijden was de techniek van het schrij ven heel wat meer ontwikkeld. In fraaie lettervormen en sierlijke krullen muntte de ouderwetsche schoolmeester uit. Hier waren tal van dergelijke voorbeelden te zien. Op dit gebied zijn wij wel heel ver afgedwaald van het verleden. Een serie oude lees- en rekenboekjes brach ten nog eens historische namen in herinne ring. Het beroemde boekje van Bartjens, wiens naam nog spreekwoordelijk is gewor den, was hier te bezichtigen. De Brave Hen drik, de gehoorzame Cornelia en meer be roemdheden, wier reputatie voortleeft vielen hier te zien. Hieronymus van Alphen ontbrak niet. Een zeer oude uitgave van zijn befaam de kinderversjes was er. Oudere van dagen zullen zich die versjes nog goed herinneren. Weet men, dat zij zoowel in het Fransch als in het Duitsch zijn vertaald Wat deze tentoonstelling nog weer eens leerde was hoeveel moois en aardigs, leer zaams en belangwekkends er nog overal be waard wordt. Het valt altijd te vreezen, dat dit op den duur vermindert en het ware daarom zoozeer te wenschen, dat verloren gaan daarvan werd voorkomen. Misschien ligt hier voor de scholen in het algemeen een taak. Zij zullen altijd blijven bestaan en voor het onderwijs zal het steeds een groot bezit zijn om zelf over een collectie te be schikken. Er is allicht op den zolder of el ders in het gebouw een ruimte te vinden waar veel opgeborgen kan worden. Voor aan schouwing was dan altijd alles ter plaatse. Er bestaat hier wel een schoolmuseum, maar na tuurlijk kan dat slechts sporadisch worden bezocht en dan moet in den regel in te kor ten tijd te veel worden bezichtigd. Op be perkte schaal kan iedere school al heel wat bijeenbrengen en daardoor veel aan de kans tot verloren-gaan onttrekken. De ervaring leert, dat bijnt alle particuliere collectie na den dood 'an hem, die met veel liefde en toewijding deze bijeenbracht, weer uitéénvalc. Dat dan allicht veel verloren gaat, ligt voor de hand en zoo brokkelen op den duur der gelijke verzamelingen weer af tot er niets meer van over is. Daarom is het het beste, dat ieder die op een of ander gebied een col lectie bezit, bij zfjn leven precies bepaalt, waarheen die in haar geheel zal gaan en dan liefst naar een plaats, die niet aan sterfe lijkheid onderhevig is, een museum, een bi bliotheek, een archief, een school. Op die wijze zouden zij ook gehouden wor den uit de handen der handelaren, die maar al te zeer er op uit zijn om veel geld te vra gen en niet schromen zelfs om door vernie tiging van een deel der exemplaren de over blijvende zeldzaam te maken en dus kost baarder. Dat klinkt vreemd, maar dat is toch zoo en juist dit dient" voorkomen te worden. Misschien geven op den duur deze tentoon stelling nog velen aanleiding om zich er re kenschap van te geven, dat allerlei moois uit vroeger tijden met zorg bewaard moet blij ven en dat zij goed zullen doen te zorgen, dat dit niet verloren gaat. Wij mopperen vaak dat voorgeslachten zooveel lieten verloren gaan. Het nageslacht moge in dit opzicht over ons beter kunnen oordeelen. EibER. De Koningin confereert. H. M. de Koningin heeft gisteren op den Ruigen Hoek de voorzitters der heide Kamers der Staten-Generaai en den vice-president van den Raad van State ter conferentie ont vangen. Steun in natura. Naar de „Volkskrant." verneemt, is de com- missie-Lombooy, welke de regeering zou rap porteeren over de vraag terzake al of niet en hoe verstrekking van steun in natura, met haar taak gereed. Dezer dagen komt de com missie voor het laatst bijeen om dan haar rapport de regeering aan te Meden. Inspecteur bij de rijkswerkverschaffing met een mes gestoken. Bij de werkverschaffing te Ambt Harden- berg was gisteren een kwestie ontstaan in zake de tarieven. Naar aanleiding hiervan was de heer ir. J Th. Westhoff, inspecteur bü de rijkswerk verschaffing uit Zwolle, vergezeld van de heeren Blokhuis en Van der Werf, gisteren ter plaatse om de zaak te bespreken. De te werkgestelden liepen te hoop en er ontstonden ongeregeldheden, waarbij ge noemde heeren klappen kregen en de heer Westhoff eensklaps met een mes in den rug werd gestoken. De heer Westhoff besloot daarop tot schor sing van deze werkverschaffing over te gaan. Hierbij zijn tusschen de 100 en 200 arbeiders, voornamelijk afkomstig uit Hardenberg, be trokken. De dader is nog onbekend. Bij onderzoek bleek de heer Westhoff een vleeschwond bekomen te hebben. SCHAKEN. Massakamp Zeeland—Antwerpen. Op Hemelvaartsdag. 25 Mei a.s„ zal op de bovenzalen van café „de Eendracht" te Mid delburg de traditioneel geworden schaakwed strijd Zeeuwsche Schaakbond—Vlaamsche Schaakbond plaats hebben. De Belgische schakers wenschen revanche te nemen. Ook het vorige jaar te Antwerpen hebben zij zelfs verloren, al was het dan ook met een mini mum puntenverschil. Alle Zeeuwsche scha kers zijn weer opgetrommeld voor zoover zij lid zijn van de vereenigingen te Zuidzande, Ter Neuzen, Goes, Vlissingen, Zierikzee of Middelburg. Aangevraagd zijn minstens 50 spelers uit Antwerpen en omgeving. Het is de eerste maal, dat deze massakamp te Middel burg plaats heeft en de secretaris van den Zeeuwschen Schaakbond, de heer P. M. de Kleijn te Middelburg geeft verder gaarne alle inlichtingen. Hinkler gevonden. Uit Florence wordt gemeld, dat in een ver laten streek van de Apennijnen, op een hoog te van 4600 voet het wrak is gevonden van een vliegtuig, dat daar blijkbaar was neerge stort en daarop in brand was gevlogen. Het lijk van den vlieger was eveneens verbrafid. Het vermoeden, dat men hier met de over blijfselen had te doen van Bert Hinkler, werd bevestigd, toen men bij een nader onderzoek op en bij het lijk het paspoort en andere do cumenten van den bekenden Australischen vlieger vond. Gelijk men zich zal herinneren, was Hink ler in Januari jl., toen hü een vlucht van Engeland naar Australië had ondernomen, op onverklaarbare wijze verdwenen. BU Kon, besluit is in de Orde van Oranje Nassau bevorderd tot commandeur Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, de vice- admiraal jhr, G. L. Schorer; het versiersel te dragen met de zwaarden. Bij beschikking van den minister van de fensie is de kapitein-luitenant ter zee D. de Josselin de Jong, geplaatst te Amsterdam, ter beschikking gesteld en is de luitenant ter zee der 2e klasse N. W. Sluyter geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Heemskerck". Bü Kon. besluit is aan den offioier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse J. A Habig wegens langdurlgen dienst eervol ont slag verleend. Ger. Kerken. Aangenomen het beroep naar Aardenburg J. A. Tiemens, cand. en hulp prediker te Nijmegen. Bevestiging en intrede. De heer M. de Regt, theologisch cand. te Middelburg legde met goed gevolg het pe- Reel.0.54 remptoir examen af voor de clasis Klundert- De heer De Regt hoopt Zondag 21 Mei zijn intrede te doen bü de Geref. kerk te Dintei- oord. Als bevestiger zal optreden prof. dr. f Hoekstra te Kampen. Examens. Voor het voorloopig machinisten-diploma is geslaagd de heer Oh. O. van Eekelen, alhier. Aan de rijksuniversiteit te Lelden is be vorderd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte, op proefschift getiteld „De commer- cie-compagnie te Middelburg van haar op richting tot het jaar 1754", de heer A. Wisse, geboren te Serooskerke. Examen-commissie lichamelijke oefening. Tot lid van deze commissie is benoemd de heer W. de Graaf en tot plaatsvervangend lid de heer K. de Vries, beiden te Middel burg. De Londensche „gekke maan d". - Te Londen wordt nu een nieuwe proef genomen om het publiek naar het tooneel te lokken. Men houdt er reke ning mede dat onze tijd onrustig is, dat al leen korte ta*ereelen inslaan en dat, in deze bedrukte dagen, vroolijk tooneel wordt ver langd: het succes van de film en van de revue is ook daaraan toe te schrijven. Te Londen geven ze nu doorloopende voorstellingen, „non stop vertooningen", waar men op elk uur van den dag kan binnenloo- pendat zijn „variété-vertooningen", waar de revue en de musichallprogramma's zijn dooreengeweven. Dat wordt nu nog verder doorgedreven in do richting van het oergrappige, tot op het dwaze afdie voorstellingen worden „Crazy Month", „gekke" of „malle maand" ge noemd. Het is telkens een dooreenhaspeling van de koddigste tafereelen, met komieken, clowns en andere grappenmakers. De bijval blijkt groot te zijn. De schouwburg „Palla dium" is nu reeds aan zijn vierde „malle maand", welke al zes weken loopt en nog verlengd is voor onbepaalden tijd, daar de toegang belegerd wordt door drommen. Het schouwspel zet in met een sportfeest, v/aar het heele gezelschap van acrobaten, girls, komieken en grapjassen aan te pas komt, terwijl buitelaars gekke acrobatie uit voeren. Binnen vijf minuten is de dolheid ten top, gangmakers houden de stemming op peil, steeds nieuwe moppen komen er bij, en op de vertooning zelf wordt vaak zoo plotse ling geïmproviseerd dat de komieken zelf moeite hebben om niet te lachen. Venetië's nieuwe brug ge pend.— Dinsdagochtend is in aanwezig heid van den kroonprins van Italië de nieuwe op bijzonder verlangen van Mussolini aan gelegde, 4000 meter lange en 20 meter breede straatweg in gebruik gesteld, welke Venetië met het vaste land verbindt en daardoor ook een direct automobiel- en tramverkeer naar Venetië mogelijk maakt. Er is een brug gebouwd, welke zooals w\j indertijd reeds uitvoerig meldden, uit 276 bo gen bestaat en waaraan sinds 1930 4600 ar beiders hebben gewerkt. Een enorme auto-garage is nog in aan bouw. Deze zal plaats bieden voor wel 2000 auto's en dus de grootste garage zijn, welke in Europa bestaat. Blue Band kost slechts enkele centen meer per pakje dart andere, goedkoopere soorten. Voor dit kleine prijsverschil kooplUechterde allerbeste kwaliteit die in Nederland ver. krijgbaar is. Blue Band wordt immers bereid uit de aller beste grondstoffen versch gekarnd -metde a 11 e rf ij n ste roomboter. Van de buitengewoon zinde lijke en hygiënische wijze der bereiding kunt U zich persoon, lijk overtuigen - de Blue Band fabrieken staan voortdurend voor iedereen ter bezichtiging open I Weet wat U eet! VERSCH GEKARND MEI 40% ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE Naar het Engelsch van FERGUS HUME. 48) „Ik wou, dat ik het begreep, meneer. We weten allemaal, ciat de oude Tollhurst ge worgd is terwiiie van den beker en die ko lonel bekent zoo ongeveer, dat hü hem ver moord heeft. Hij schrijft aan Rose om uw neef zün mond te laten houden en dus zou je kunnen veronderstellen, dat hij den beker misschien zoolang aan meneer Gould of aan haar gegeven heeft, omdat zij in het com plot zijn. Maar hoe Thomas er aan komt.... neen, daar kan ik met mijn verstand niet tij.... „Bent u er absoluut zeker van, dat hij hem heeft „Ik heb den beker met mün eigen oogen bij hem op tafel zien staan Lionel keek zijn bezoekster met groote oogen aan. „Dat kwam zóó", vervolgde ze. „Omdat Thomas ondanks alles nog altijd stapel ver liefd is op Rose, ging ik gisterenavond naar hem toe om hem aan het verstand te bren gen, dat hij nog eens hemel en aarde moest bewegen, dat ze met hèm zou trouwen. Ais hij dat voor elkaar kon krijgen, zou uw neef met. zijn- handen van- het geld afblijven." „Maar daarmee zou het toch niet heb ben", herinnerde Fanshaw haa% „Och" Susan wierp haar hoofd in don nek een van haar karakteristieke uitingen van haar zelfverzekerdheid wanneer Rose met Thomas trouwde, zou h ij het geld krijgen, want het eigendom van de vrouw ie ook dat van den man, wat de heeren van oe wet ook mogen zeggen. En als Thomas de duizend pond van den ouden Tollhurst had, zou hü nüj ei' wel wat van geven. En nü zeker", eindigde ze op een toon van triomf, „nu ik weet, dat hü den beker heeft." „Maar hoe is hij er aan gekomen 2" vroeg Lionel nogmaals. „Dat wil hij me niet vertellen", was het verontwaardigde antwoord. „Hij is zoo ge sloten als een bus. Het was puur toeval, dat ik den beker gezien heb. Zijn zuster en haai man waren niet thuis, toen ik kwam en ik ging dooi- de achterdeur naar binnen. Hij heeft me niet hooren aankomen en toen ik de huiskamer inkwam, zag ik warempel niet meer en niet minder dan den beker van koningin Elisabeth, waarvan geen sterveling wist, waar hij gebleven was, op tafel staan Thomas zat erbij en staarde er als betooverd naar. Opeens kreeg hij mü in de gaten; hü sprong verschrikt overeind en dwong me te beloven, dat ik voorloopig zwijgen zou over wat ik had gezien. Er zat niets anders voor me op dan die belofte te geven hij was in staat geweest me te vermoorden, als ik het niet gedaan had, dat zag ik duidelpk aan zyn gezicht. Thomas is gevaarlijk, ais hü begint", voegde ze er, als verontschuldigend aan toe. „En toch komt u mü uw ontdekking ver tellen 1" merkte de jonker sarcastisch op. „O, wat dat betreft, meneer, ik zeg maar, wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Ik wil, dat al die gemeene schurken hun welverdiende straf krijgen en dat het geld van mün neef, dat mij altijd toegezegd was en waar ik dus recht op heb, aan mü wordt uitgekeerd. Thomas zwoer, dat h den ouden Tollhurst niet gedood heeft, maar hü wilde toch niet zeggen, hoe hü aan den be ker kwam en liet me beloven, dat ik in ieder geval een paar' weken mün mond zou hou den. Daarop kwam de belofte neer, ziet u. Ik heb tot nu toe aan niemand iets verteld, want Thomas heeft van zijn kant beloofd, dat hü zou zien me wat van Tollhurst's geld te bezorgen als ik zwijg'. En ik kom nu bü u, meneer, omdat ik weet, dat uw neef ook in de zaak gewikkeld is, evenals kolonel Baxter, met wiens dochter u gaat trouwen.' Lionel vond het in de gegeven omstan digheden niet noodig dit laatste tegen te spreken en vroeg „Maar wat kan ik doen „Naar Thomas gaan en zien gewaar te worden, hoe hü aan den beker komt, meneer. Hij is net een groot kind en als was in de handen van die kleine heks. Als zü ontdekt, dat hij den beker heeft, kan ze met hem doen, wat ze wil." Suzan zweeg even, wreef met een peinzend gebaar-een groote, roode hand langs haar voorhoofd en vervolgde toen huilerig„ik weet niet, wat het allemaal te beteekenen heeft, meneer Fanshawhet is veel te ingewikkeld en te geheimzinnig voor een eenvoudig mensoh als ik. Kolonel Baxter bekent min of meer schuldThomas heeft den beker en uw neef trouwt met Rose, die weer brieven krijgt van den kolonel. Ik dacht eerst, dat meneer Gould het gedaan had, meneer, maar nu ben ik tot de overtuiging gekomen, dat hij alleen zijn mond houdt, omdat kolonel Baxter hem door middel van Rose bewerkt." „Maar dat verklaart nog niet, hoe Thomas in het bezit van den beker komt", viel Fan shaw verbüsterd uit. Susan zeilde naar de deur. „Dat doet het ook niet, meneer", gaf ze op grauwenden toon toe, „maar hoe het ook zü, ic zal nog veertien dagen mijn mond houden en als ik dan het geld van den ouden Toll hurst of tenminste een groot gedeelte ervan niet heb, ga ik naar de politie. Ik zeg nog eens, dat geld komt mij toe, en ik ben niet van plan daar goedschiks afstand van te doen." „Ik zal vanavond naar Thomas gaan" beloofde Lionel. „En u zegt geen woord, juffrouw Tollhurst, tot Ik u verlof geef." „Veertien dagen zal ik nog zwügen en geen dag langer, meneer Fanshaw." En met deze bedreiging verliet de oude vrouw, die de geldzucht tot een halve duive lin had gemaakt, de kamer. HOOFDSTUK XVII. Wat Thomas te zeggen had. In diep gepeins verzonken bleef Lionel Fanshaw achter. Susan Tollhurst's onthul ling verbijsterde hem. Als de tuinman den beker in zijn bezit had, dan moest hi) het zün geweest, die dozen van het altaar had genomen, waar Anita hem op den fatalen avond had neergezet. Maar Ricky was na tienen nog buiten geweest, en het was verre van onmogelijk, dat hü en Baxter tüdens hun samenzijn in „het Vergulde Hert" afge sproken hadden den beker te stelen en elkaar bij de zandsteenvaüei te ontmoeten. Ze wa ren geen van beiden te goed voor zooiets, dacht de jonker bitter. En al beweerde Juf frouw Maynard duizendmaal, dat de kolonel het huis niet verlaten had zün alibi was evenveel waard als dat van Richard het was voor Baxter een klein kunstje geweest om door het raam van zün kamer, die op de benedenverdieping lag, ongemerkt naar bui ten te glippen en langs denzelfden weg weer terug' te keeren. En als hij en Gould elkaar ontmoet hadden bü het huisje van den koster er. dat waren binnengedrongen, hadden ze natuurhjk gemerkt, dat de vurig-begeerde buit verdwenen was. Wat was er toen ge beurd? Was de oude Tollhurst uit zün ver- dooving opgeschrikt en had hü hen her kend Had een van de twee hem daarop geworgd om den eenigen getuige van hun strooptocht voorgoed het zwügen op te leg gen Een pünlüke vraag waarop Fanshaw het antwoord niet kende.... .(Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 8