500 300 25 CHIEF WHIP 29 APRIL rvo. 101 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité M El Voor een noede Foto STADS- EN PROVINCIES ,'UWS VIRGINIA TENTOONSTELLING. VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regei meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij3-maal plaatsing vanl -5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bit verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 4 bladen In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen i Bijdrage Ieerl. Christ. U.L.O.-school 2.50 Gedeelte Politie-per- soneel Bijdrage Ouden van dagen en enkele be ambten v. h. Gast huis Vorige opgave 2.50 - 13.80 -4618.99 Totaal ƒ4637.79 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Er is geen schooner maand dan Mei. Dan lcopen de boomen uit, dan nestelen de vo gels, dan loopen de kinderen blootshoofds de regendroppels op te vangen „om te groeien" dan zwaaien de jongens in overmoed het versche boomengroen voor -hun luilakviering, dan danst de jeugd om den Meiboom, dan vieren de jongelingen en vaders den dag van den arbeid, den arbeid, welke hun het leven laat. De roode arbeiders hebben voor hun doel den len Mei gekozen, de Roomsche arbeiders gedenken op een anderen Meidag de uit vaardiging van de encycliek „Rerum Nova rum" of „Quadragesimo Anno", de Duitsche arbeiders vieren van dit jaar voor het eerst hun Meidag „op last van de regeering". Maar wie ook den arbeid, den vreugdevollen arbeid wil herdenken, op welken het leven steunt, en wie vol is van levenskracht, welke een vollen wasdom belooft, die viert het feest van Mei, als het feest van de lente, het feest van de Belofte. Wie de vreugde van de Mei niet kent, is niet waard niet levenskrachtig genoeg om de glorie van den zomer en den oogst van den herfst te beleven. Geen oog noch oor meer te hebben voor de Belofte, beteekent het noodzakelijke levensvertrouwen te heb ben verloren. Stakkerds zijn ze, levens-gebannenen. De omstandigheden kunnep een mensch tot den rand der vertwijfeling brengen, maai de uiterste grens er van, passeeren we door eigen wil. Het pas ontloken groen kan slap neerhan gen van droogte of schrompelen door de koude nachten, maar ontijdig vergaan doet het jonge leven bijna nooit. De koude nach ten zullen straks een einde nemen en nog op tijd zullen de wolken zich ontlasten om de aarde te drenken en het jonge leven er in te laven. Dan gaat de ontwikkeling snel. De landman zucht wel eens en kijkt soms dagen en weken lang omhoog, zich afvra gende, waar de zon nu toch blijft, of wan neer de regen eindelijk eens zal komen. Hij heeft al vaak gewanhoopt in de lente, maar 't is bijna altijd weer goed uitgekomen. Wat levensvreugde is, gaat niet teloor. Dat geldt ook voor ons zelve. 't Is niet prettig om kwade tijden te moe ten beleven, maar de Voorzienigheid, Wier beschikkingen we uit de geschiedenis ken nen, is er ons borg vopr, dat alle bezoeking ten goede zal worden gekeerd en dat de teis tering er slechts was en zijn zal om de lou tering'. Dat we er z ij n, is een genade; te b 1 ij v e n is een verdienste, zij het een verdienste, welke op de genade moet blijven steunen. Het leven is ons gegeven, maar te blijven leven moeten, we ons waard maken. Door teistering te doorstaan, kunnen,, we onze waardigheid toonen. Daartoe is arbeid noodig, gestage arbeid, welke moeilijkheden verzet en vruch ten wint. De hooge beteekenis van den arbeid kun nen we niet beter herdenken dan in Mei, de maand, waarin de natuur haar volle rechten herneemt, maar ook van haar groote sterkte, van den rijkdom harer lévenssappen doet blijken. Het feest van Mei kunnen we alleen waar dig vieren door onzen arbeidslust te sterken. Zelfs al zouden we door de tijdsomstandig heden den arbeid zeiven moeten missen. Wie straks zullen winnen en leven, dat zijn niet degenen, die tijdelijk bevoorrecht zijn geweest boven anderen, gelijk de plan ten, die in tijd van droogte langs een beek of sloot groeiden, maar degenen, die hun wils kracht en levensenergie bewaarden, toen alles op den ondergang leek gericht. ATE IER JAN HEWNIWF BADHUISSTRAAT De provincie Zeeland buiten de volksvertegenwoordiging. Een medewerker schrijft aan de „N.R.Ct." dat de provincie Zeeland geen enkelen ver tegenwoordiger, in den strikten zin van het woord dan, meer in Eerste of Tweede Kamer- heeft. Na het overlijden van mr. A. A. de Veer uit Middelburg niet meer in de Eerste Kamerdoor het niet herkiezen van den heer Lockefeer uit Hulst niet meer in de Tweede Kamer. Als ik zoo de lijst der gekozene eens naga dan hebben de heeren Ch. L. van de Bilt, J. M. Krijger en C. J. van Kempen prille jeugd herinneringen in Zeeland liggen, misschien ook mr. J. A. de Wilde. En verder hebben cs. G. H. Kersten, K. ter Laan en prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine er eenige ambtelijke jaren liggen. Dat is alles, voor zoover wij het overzien. Zeeland heeft nu horiderdvijftig volksvertegenwoordigers, maar bezit er eigen lijk niet één. Onzes inziens is dit een teekenend voor beeld van de funeste gevolgen, die ons kies stelsel medebrengt. Tweehonderd jaar en minder nog geleden was Zeeland na Holland het voornaamste gewest der republiek. De tijden zijn wel veranderd, geen „ronde Zeeuwen" meer op het Binnenhof De tweede winkelweek. De commissie voor de winkelweek heeft het in ons vorig nummer reeds gezegd en na onze gedeeltelijke rondwandeling kunnen we niet anders toestemmen, dan dat de etalages ér hier en daar goed uitzien. Over het alge meen, we kunnen wel zeggen door allen, is het beste beentje voorgezet en al moge de eene étalage prettiger, vroolijker uitzicht hebben dan de andere, toch mag gerust ge zegd worden, dat al de medewerkers aan de winkelweek en ook velen van degenen, die ei niet aan meedoen, alles hebben gedaan om te toonen wat ze kunnen. En als we dan hieronder eenige der uitstallingen opsom men, is dat niet, omdat de andere er niet aardig uitzien, maar omdat ze uitblinken door geestigheid, originaliteit of dergelijke eigenschappen. En dan doen we een greep uit onze notities, waar we de twee étalages van' Rabbers Co. en het Volkskleeding- magazijn op vermeld vinden naast die van C. Plasse, waar de idee van het raden kos telijk naar voren treedt en die van Jansen voorheen Salet, wier groote figuren uitnoo- digen tot het maken van kleedingstukken. Voornaam zijn de étalages van Küjberg, Plouvier, De Vey Mestdagh, Bischoff en Weijens, die ieder in hun branche 'n geheel hebben geleverd, dat aangenaam aandoet, terwijl de uitstallingen van Van den Berg op het Bellamy park en van Jo van Boven, hoewel vrijwel achteraan genoemd, ook schitterend zijn. Een origineel idéé was het van Schoenmakers in de Kerkstraat om een staaltje te geven van zijn vakkennis door een in werking zijnden vuurtoren in de étalage te maken te midden van de schuimende zee. Er was gisterenavond, toen de étalages vrijwel algemeen verlicht waren, veel volk op de been, dat zich door de bevlagde stra ten bewoog en waarbij de drukte zich hoofd zakelijk concentreerde om het Bellamypark heen, waar het mzickgezelschap „Ons Ge noegen" zijn vroolijke tonen deed hooren en veel bijdroeg tot de gezelligheid daar ter plaatse. En tusschen die menschenmenigte kroop de" jeugd door om, gewapend met ve- leilei meetinstrumenten, te trachten de lengte der koperen ringen te raden en aldus beslag te leggen op een der prijzen, die keu rig uitkomen in de groote vitrine van den winkel van mevr. Lambooy. Het was recht ge zellig op straat en eens te meer heeft het ons getroffen, hoe kleurrijk de Walstraat met haar lichtreclames er uitziet, als meh haar beziet vanaf het Betje Wolffplein. Mogen de deelnemers aan deze tweede winkelweek, die hun beste beentje hebben voorgezet, hetzelfde succes hebben, dat een 't Bewijs van 5 jaren ononderbroken, we tenschappelijke con trole op kwaliteit en zuiverheid—de mooi ste garantie, dat CHIEF WHIP de beste sigaret voor Uw gezondheid is! der deelnemers aan de eerste had, die on langs verklaarde sVja, verleden jaar gedu rende de- winkelweek hebben' we aardig wat omgezet", dan is de moeite aan het etalee- ren verbonden niet vergeefs geweest. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer André J. Geijsen, geeft Maandagavond 8 uur een concert in de tent in het Bellamy park. Programma: Volkslied J. Wilms „Afscheid van 't Zesde", marche militaire, P.A.Stenz „During the Battle". ouverture, G.Cadenne „In a monastery Garden", intermezzo met zang, Albert W. Ketelbey Fantaisie sur l'Opera „Fra Diavolo", AuberTilliard „Souvenir d'Anvers", pas redoublé, Doublevé „Holland Jubelt", nationale feestmarsch, M.J.H.Kessels Fantaisie sur l'opera „Barbier de Seville", RossiniTilliard „Echos d'Artois", fantaisie, E.Gaudefroy „Le Songe au Désert", fantaisie, «7. M. Champel „Wilhelmus", Alhambra-Theater. Titanen der Lucht. In het Fox' nieuws thans, na de onsym pathieke terreur op Joodsche zaken, Hitler's dank aan zijn fanatieke volgelingen.' Verder schitterende staaltjes van biljartkunst en de overlevenden van de „Akron" voor de mi crofoon. Zeer geslaagd is het filmpje „De Macht van het Kleine", waarin gepropageerd wordt het koopen van Nederlandsch fabri kaat. Verder een aankondiging van „Men sehen im Hotel". Bewonderden wij de vorige week de tech niek van de „F. P. 1", thans zien wij zeld zaam knap werk van film-operateurs hoog boven den veiligen grond. Maar niet minder didest hebben de marine-aviateurs in „Ti tanen der Lucht" voor de lenzen geëvolu eerd. Men is er bij, dat in eenige minuten tijds een voor dit doel opgeofferde kruiser naar Neptunus wordt gezonden. De bom menwerpers v/innen het nog van de kanon niers, die 11 minuten voor zoo'n werkje noodig hebben. Elke aviateur is een acro baat, elke duik of zwaai een kranig stukje, elke bom is raak. Geen detail van den voor treffelijk gedisciplineerden arbeid bij dit wel zeer bijzonder verzorgde 'wapen van Amerika, wordt den toeschouwers in een Duitsch- sprekende versie onthouden. De propaganda voor de Amerikaansche luchtvloot is dus het hoofdbestanddeel. Wallace Beery geeft hiertusschen een boeiende creatie van den sympathieken bruut. Zijn imposante gedragslijn slingert zich als een opvallend gekleurde draad door het weefsel van gigantische stalen van vliegtechniek. Het verhaal had met minder omhaal van luchtvloot-parade korter gedaan kunnen zijn, maar bevat juist genoeg sterke elemen ten van vriendentrouw om de heele show, behalve interessant ook spannend te maken. Het ontbreekt niet aan sensationeele ge beurtenissen. Men mag getuige zijn van een botsing tusschen twee bombardeervliegtui gen, van een val in zee, van een noodlotti- gen parachute-sprong, van een landing in mist op het moederschip, waarbij de „kist" te pletter slaat en in brand vliegt. Alles ongelooflijke vliegprestaties. Een prachtig menscheljjk moment in deze helsche duikfilm is, als bij de uitvaartplech tigheid. op het schip van een der slachtof fers, het escadrille overkomt, met twee leege linnenplaatsen in den linkervleugel. Nooit is een zoo massaal opgenomen vlieg- manoeuvre ooit vroeger verfilmd, nooit te voren is zooveel materiaal beschikbaar ge steld als ditmaal door de Amerikaansche autoriteitenen daardoor kon men nooit tevoren een zoo volkomen, een zoo overwel- digend-heilspellenden indruk krijgen van een aanval uit de lucht. Georges Hill heeft zich in deze film een bekwaam regisseur getoond, Beery een schitterend acteur, in de verbeelding van den populairen lastpost, den a-socialen mensch, die toch in het gareel moet loopen. Clark Gable en de anderen geven verdienstelijk spel te zien. Buitengewoon grootsch van opname is werkelijk deze film „Heil Divers". Kan men dit van meer films getuigen, zeker geldt dit voor genoemd filmwerk, dat op leder groo- ten indruk zal maken. In het bijzonder den ken wij dan nog aan de vaart van het ge weldig vliegtuig-moederschip door het im posante Panama-kanaal, de aanval der ko lossale luchtschepen, de redding der lucht- schipbreukelingen en bovendien de buiten gewoon meesterlijke en indrukwekkende op namen. Een film om te gaan zien 1 Luxor-Theater. De eerste hoofdfilm heeft niet veel om het lijf. Twee theater-directeuren, die elkaar het leven zuur maken door concurrentiestrijd de een wil trouwen met de dochter van den anderdeze engageert een zanger, die in verband met een weddenschap onder een anderen naam optreedt, hetgeen aan zijn succes niets afdoet, ja hèm zelfs de bewuste dochter van den directeur in de armen voert. Daar tusschendoor wat flauwe aardig heidjes, welke men voelt aankomen. Een Duitsch sprekende geluidsfilm, doch geen woord wordt vernomen. In de hoofdrollen Dina Gralia en Fritz Schultz. Het tweede hoofdnummer maakt dengan- schen avond goed. Van deze alleraardigste, vroolijke film niets dan lof. Ze is vlot, pittig, charmant en geestig, zoodat deze „Paprika' Hongaarsche roode peper) herhaaldelijk de lachsalvo's door de zaal doet daveren. Een film als deze is niet te vertellen en elke poging daartoe doet aan dit Ufa-product afbreuk. Het zij genoeg te vermelden, dat een fanatiek liefhebber van koudbloedige kikvorschen na een geweldigen omvang met een warmbloedige Hongaarsche een paar Terge'egenheid van de boekenweek geven wij een Tentoonstelling van Nea'erlandsche Boeken op verschillend gebied. Opening Maandagmiddag half vier in de voorzaal van „De Oude Vriendschap" Groote Markt. Toegang vrij. Toegang vrij. BOEKHANDEL D'HU IJ vormt. In d< :e humoristische film van den uitstekenden regisseur Carl Boese (het blij spel „Der Sprung in die Ehe" van Reimann en Schwarz leverde de dankbare stof) speelt Paul Hörbiger excellent den geleerde. Paul Hcidemann is een slippertjes makende echt genoot, die voor menig grappig moment zo gt en zijn rol verrukkelijk uitbeeldt. Hugo Fi scherKöppe is een grappige huisknecht; Geknipt voor de vrouwelijke hoofdrol .s Franziska Graal, een nieuwe ster aan den Ufa-hemel, een temperamentvolle Hongaar sche, wie het niet aan de noodige frischheid, natuurlijkheid en vrijheid ontbreekt en die van haar rol inderdaad een creatie maakt. Een talentvolle artiste, die gewis met dit debuut aller harten steelt. Aardige liedjes, vooral de wals „Das Glück kommt nur ein- mal im Leben", en oen voortreffelijk Hon- gaarsch orkest, dat uitnemend een Czardas ten gehoore brengt. Een amusementsfilm van de beste soort. Niet verzuimen openbare leeszaal en bibliotheek BoekenweekTentoonstelling. 29 April6 Mei. Algem. Tijdschriften: Natuurlevenweekbl. v. natuurweten schappen, tuinbouw en bloementeelt. Jg. 1 5 1903—'07. De natuur maandbl. v. natuur en na- tuurk. wetenschappen. Jg. 42—50. 1922—'30. Voortgezet als Natuur en mensch. Jg. 51 enz. 1931 enz. Universum maandbl. jg. 9 enz. 1933 enz. Alge me ene werken: Wonderen, De, van het heelal, merkwaar digheden uit het dieren- en plantenrijk. Z.j. 2 dln. Geïll. en prachtige platen. Darwin, Ch. De reis om de wereld dag boek van onderzoekingen in de natuurlijke geschiedenis en aardkunde op H. M. vaar tuig „The Beagle". Z.j. 2 dln. De levende natuur. AlgemeenSchmid. B. Natuurleven der geheele aarde. 1926. «.Plant- en dierkunde, mineralogie). Vele aardige, ook gekleurde illustraties. Inleiding tot, en waarneming van Heimans, E., en J. P. Thijsse. Door het

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1