Vlissingsche Courant TWEEDE BLAD GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND SPORT BUITENLAND GEMENGD NIEUWS van de van Donderdag 27 April 1933. No. 99 hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 25 April 1933 aan A. Loois Jzn. te Vlissingen op de daarbij gestelde voor waarden vergunning is verleend tot het uitbreiden van de inrichting voor machinale houtbewerking door het bijplaatsen van twee electro-motors van 2 P.K. elk voor het drij ven van een vlakbank en een boormachine één eleetro-motor van 1 P.K. voor het drijven van een slijpmachine en het verplaatsen van 2 electro-motors van 5 P.K. elk en een electro-motor van 3 P.K., welke zullen worden gebezigd voor het drijven van een cirkelzaag, fraismachine en vandiktebank, welke machines eveneens zullen worden ver plaatst in het perceel, kadastraal bekend ge meente Vlissingen Sectie E nr. 1203, plaatse lijk gemerkt Groenewoud nr. 5. Vlissingen, 27 April 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Kamerverkiezingen. „Het Volk" schrijft: In enkele steden is de uitslag sterk tegen gevallen Amsterdam, dat vier jaar geleden een schitterende verkiezing maakte, liep sterk achteruit. Ook de resultaten uit de Noorde lijke provinciën zijn teleurstellend. Welke be- teekenis dit zal hebben voor ons zeteltal, valt nog niet te zeggen. Wij maken het niet mooier dan het is en erkennen, dat wij een deel van den achter ban voor eenmaal hebben moeten afstaan aan Sneevliet en De Visser. Doch wij mogen evenmin toegeven aan on redelijk pessimisme. Deze verkiezingen zijn de verkiezingen van het radicalisme in da gen van zware crisis een natuurlijk verschijn sel. Ook in het burgerlijke kamp valt een op schuiving waar te nemen naa- die partijen, die een flinke dosis fascistisch vergif in hun democratischcn wijn hebben gemengd. Colijn is, met de heeren De Visser en Sneevliet, de winnaar van den dag Een verklaring van dr. Colijn. De anti-revolutionairen uit Amsterdam waren gisterenavond in groote getale bijeen gekomen in „Krasnapolsky". Zij vulden vrij wel alle zalen. Uit den aard der zaak heerseh- te er een uiterst geestdriftige stemming, die het toppunt bereikte toen dr. H. Colijn even elf uur de zaal binnenkwam. Vooraanstaande figuren uit de partij heb ben den leider gehuldigd en daarna heeft dr. Colijn een korte toespraak gehouden. Hij stipte aan, dat dit de eerste maal was, dat de anti-revolutionairen in Amsterdam den kiesdeeler haalden. Geweldig was de stem menwinst, welke niet uitsluitend is te danken aan hen, die uit beginsel anti-revolutionair zijn. Die anderen en dit is het verheugende hebben hiermede erkend in de anti-rev. partij het bolwerk te zien, dat weerstand kan bieden aan de stroomingen van nu. Dit is een bekroning van het werk dier partij. Echter, aldus dr. Colijn, hoewel veel, die niet uit beginsel tot de anti-rev. partij behoo- ren, haar hebben gestemd, wil ik hier uit drukkelijk verklaren, dat de partij geen tittel of jota van haar beginsel zal prijsgeven. Juist dit mooie beginsel is de kracht der partij. Spr. dankte allen, die hem op zijn verkiezingscampagne hadden gesteund, en richtte zich vooral tot de jeugd. Daarna zong men het „Wilhelmus", De helden der sociaal-democratie. Onder dit opschrift bevat „de Avondpost" den volgenden driestar De socialistische leden van onze stad Os Gravenhage dus) hebben Maandagmid dag weer een dapper feit bedreven. Toen de voorzitter Willem van Oranje her- jtcht, en de raad opstond, bleven zij zitten. Helden De overgroote meerderheid van ons volk herdenkt Oranjein vrijwel alle kerken was Zondag de godsdienst-oefening hèm gewijd zijn gedachtenis is voor ons volk een geeste lijk bezit van de allerhoogste ordemaar als dan in een officieel lichaam de president een korte en zeer sobere gedachtenis-rede houdt waaraan niemand aanstoot nemen kan, dan veroorloven de sociaal-democraten zich een houding, waarvoor de eerste de beste boe renkinkel zich zou schamen. En dan durft een verslaggever van deze groep in de socialistische pers schrijven, dat de sociaal-democraten de ware voortzetters van des Zwijgers werk zijn. Van den Zwijger nota bene, die juist schitterde door zijn eer bied voor anderer overtuiging. Men moet maar eens lezen, hoe er in de roode pers van de Oranje-huldigingen ver slag gegeven wordt. Ook hier ontbreekt elke eerlijke erkenning, elke verdraagzaamheid, elk respect voor andersdenkenden. Het is alles zoo klein, zoo benepen, zoo dorpsch, zoo doorzichtig ook van jaloezie je gens deze demonstratie van gevoelens, welke een socialistische propaganda van tientallen jaren vruchteloos in ons volk heeft pogen te onderdrukkenwaarmee de socialisten in 1918 kennis hebben gemaaktwaartegen ze, als het er op aan zou komen, opnieuw hun kop te pletter zouden loopen. Ieder, die ons volk kent, weet nu eenmaal, dat wij weinig spontaan, weinig geestdriftig zijn, dat we als het ware overloopen van. valsehe schaamte, maar dat er in de Nederlandsche natie nog steeds, na vier eeuwen, een diep-gewortelde gehechtheid aan en bewondering vóór Wil lem van Oranje bestaat, kan geen eerlijk be- oordeelaar ontkennen. Maar als ons volk geestdriftig doet voor Oranje, wordt het door de roode pers bespot, en blijft het kalm in zijn betuigingen, dan heet het, dat men niets voor de zaak voelt. Maar belachelijk gemaakt of gekleineerd wordt een Oranje-betooging altijd. En wie zijn deze lieden zélf, met hun „geestdrift", met hun altijd-schitterende en onovertroffen demonstraties, met hun einde- looze moties en hun daverende eischen Zie thans naar Duitschland, en ge kunt leeren wat ze zijn en wat ze beteekenen, al die grootdoeners in de politieke en in de econo mische actie. Als het er op aankomt, worden ze zoo klein, zoo klein. Maar in den Haagschen Raad durven herzegge durven ze te blijven zitten, als Oranje ge-ëerd wordt. Centrale boekhouding voor 's Rijks schatkist. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, houdende maatregelen in verband niet de invoering van een centrale boekhou ding voor den dienst van 's Rijks schatkist bij het departement van financiën. Inzonderheid na het in werking treden der comptabiliteitswet op 1 Januari 1929 is het gemis van zulk een centrale boekhouding gevoeld en nu een boekhouding verkregen is, die alle deelen van 's Rijks geldelijk beheer omvat, komt het gewenscht voor, art. 26 der comptabiliteitswet zoodanig aan te vullen dat naast de daar genoemde boekhoudingen ook deze centrale boekhouding een wettelijk karakter verkrijgt. Een primaire eisch, waaraan de boekhou ding van overheidslichamen moet voldoen, is, dat ten allen tijde moet kunnen blijken, dat het bedrag der in de kas van het lichaam aanwezige waarden overeenstemt met het saldo, dat volgens de gehouden boeken in kas moet zijn. De administratie der gemeenten voldoet aan dezen eisch. Hoewel het rijksbe- heer veel meer gecompliceerd is, behoort ook voor de rijksboekhouding dit beginsel te gelden. Tot kort geleden echter kwam deze eisch niet voldoende tot zijn recht. Van een systematische controle op het verkeer tus- schen alle comptabelen met 's rijks schatkist en van 's rijks schatkist met haar kassiers kon niet worden gesproken. De controle kon ook niet worden uitge voerd, omdat behoudens enkele incidenteele aanteekeningen, een administratie van de be- standdeelen ontbrak. Het vorderde zelfs een vrij langdurigen arbeid om zoover te komen, dat deze controle wel kon worden uitgevoerd. Met deze controle als einddoel zijn achter eenvolgens verschillende maatregelen geno men. De moeilijkheden, die dit werk ver traagden, werden voornamelijk veroorzaakt, doordat de eisch van aansluiting te voren nooit was gesteld en dat ook de boekhouding van vele instellingen en comptabelen daarop niet was ingericht, zoodat deze op zichzelf normale voorschriften moesten worden inge schakeld in sedert lang bestaande zelfstandig gegroeide verhoudingen. Na dit alles is per 31 December 1932 de stand van kas en boeken opgenomen. Dat deze niet volledig overeenstemden behoeft niet al te zeer te verwonderen. Volgens een bij de memorie van toelichting gevoegden staat is de werkelijke kaspositie van het rijk per 31 December 1932 f 11.057.950.72 gunsti ger dan volgens de boeken. Omtrent de oorzaken van het verschil dat gedurende tientallen van jaren ontstaan is, bestaat geenerlei aanwijzing. Door het ontbreken van een boekhouding als thans in het leven wordt geroepen, moe ten in de cijfers der staten onjuistheden zijn geslopen, welke niet meer te constateeren zijn. In elk geval stelt het geconstateerde ver schil de behoefte aan een centrale boekhou ding te meer in het licht. Ook zal een gedu rende geruimen tijd volgehouden fraude, als bijv. enkele jaren geleden aan het departe ment van financiën werd ontdekt, onder heb nieuwe stelsel zijn uitgesloten. Buiten en bo ven de persoonlijke controle, die door ver zuim haperen kan, zal staan een zakelijke controle, die automatisch werkt. Kortingen op belooning voor overwerk. Bij Kon. besluit is bepaald, dat het wen- schelijk is, een korting tot te passen op de geldelijke belooning voor bevolen dienst of arbeid, die buiten de gewone werktijden valt, voor zooveel deze belooning geschiedt naar het voor den ambtenaar geldende tijdloon. Te dien aanzien is als volgt beschikt Bij de uitbetaling van belooning voor bevo len dienst of arbeid, die buiten de gewone werktijden valt, wordt daarop, voor zooverre deze belooning ingevolge de desbetreffende regelingen of voorschriften geschiedt naar de bezoldiging of het voor den ambtenaar gel dende tijdloon, een korting toegepast van tien ten honderd. Als de bezoldiging of het voor den ambte naar geldende tijdloon dient daarbij te wor den aangenomen de bezoldiging of het tijd loon, vastgesteld bij of afgeleid uit de voor den ambtenaar geldende bezoldigingsregeling. De korting blijft achterwege, indien en voor zoover de belooning betrekking heeft op dienst of arbeid, verricht vóór 1 April 1933 Het bepaalde in het vorig artikel is van toepassing op de burgerlijke en militaire rijksambtenarenhet personeel bjj het lager, nijverheids- en landbouwonderwijs, hetwelk, geen rijksambtenaar zijnde, niettemin bezol digd wordt naar bij Kon. besluit vastgestelde regelen. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 April. Het rijk als werkgever. Eenigen tijd geleden is ter algemeene Landsdrukkerij verschenen een beknopt over zicht betreffende het personeel in 's rijks dienst. In deze publicatie, welke werd samen gesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, komen gegevens voor omtrent het geheele rijkspersoneel, zoowel burgerlijk als militair, in rechtstreekschen zoowel als zy- delingschen dienst. Niet opgenomen werden daarentegen de personen, werkzaam bij her door het rijk gesubsidieerde instellingen. zooals bijv. de onderwijzers van gemeentelijke en bijzondere scholen, terwijl eveneens hot personeel der staatsmijnen buiten beschou wing bleef. Behalve het personeel van den binnen- en buitendienst der departementen vindt men hier vermeld hét personeel van be drijven en fondsen, gelijk de artillerie-inrich tingen, de Landsdrukkerij, den Pensioenraaa, de posterijen, telegrafie en telefonie, de Ra den van Arbeid, de Zuiderzeewerken, enz. Op 31 December 1929 waren in totaal 71.456 personen in 's rijks dienst, te weten 63.812 mannen en 7644 vrouwen. Daarnevens stellen wij de totale personeelr staten, welke het rijk te dragen heeft. Deze hebben betrekking op een grooter contingent personen omdat daarin begrepen zijn de kos ten van het personeel, dat wel in 1929 dienst deed doch op 31 December 1929 niet in functie was en de wachtgelden van ontslagen personeel. De pensioenuitgaven zijn in het bedrag begrepen. Welnu, aldus over geheel 1929 becijferd, bedroegen de personeelsuitgaven van onzen grootsten werkgever 206 millioen. Prentbriefkaarten der Ned. Spoorwegen. Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoor wegen er toe overgaan een serie van 4 an sichtkaarten uit te geven waarop in kleur de vier nieuwste types van zware locomotieven zijn aangebracht. De belangstelling die er bij het publiek, inzonderheid bij de jeugd bestaat voor onze N.S. locomotieven, was de aanlei ding tot dit plan. De kaarten die er bijzonder goed verzorgd uitzien, zullen van 1 Mei a.s. af aan alle kiosken AKO te Amsterdam, en der firma Bruna, zoowel op de stations als in verschil lende steden, voor enkele centen verkrijgbaar zijn. Blijkt het, dat deze kaarten gretig aftrek vinden, dan is de kans groot, dat de N.S. ook nog eens andere series zullen beschikbaar stellen. W voetbal. Nederlandsch elftalAdmira 14. Het Nederlandsch elftal, dat gisterenmid dag op het Sparta-terrein te Rotterdam te gen het Weensche Admira uitkwam, was zeer gehavend. Gedurende den geheelen wed strijd had Admira het beste van het spel, en alleen het fanatiek en forsch verdedigen van Vian Run en Weber was oorzaak, dat de Oostenrijkers in de eerste helft geen voor sprong konden krijgen. Nederland scoorde het eerst na een kwartier spelen, door een kop bal van Blomv-liet. Vlak voor rust maakte de gasten gelijk. (1—1). Na de rust kreeg de Hollandsche voorhoede eenige kansen, die zij niet wisten te benutten. Daarna maakte de gasten vlak achter elkaar twee doelpunten, eenigen tijd latèr gevolgd door het vierde, zoodat het einde kwam met 1—4. RECHTSZAKEN Majesteitsschennis te Zutphen, Te Zutphen is Dinsdag door de politie aan gehouden J. W. V., die samen met anderen een reclametocht per vrachtauto door de stad maakte ten behoeve van de candidatuur L. de Visser. Hij bezigde daarbij uitdrukkingen welke volgens de meening van de politie be- leedigend waren voor ons Vorstenhuis. Woensdag is V. wegens majesteitsschennis in het huis van bewaring ingesloten. Zijn meisje met een mes gestoken. In den nacht van 13 op 14 November van het vorige jaar giaf een 22-jarige broodbakker te Amsterdam zijn meisje met een mes een steek in den rug. Het meisje werd ernstig gewond, doch herstelde. Op 17 Februari stond de broodbakker we gens poging tot moord subs, poging tot dood slag voor de vierde kamer der rechtbank te recht. Na het getuigenverhoor gelastte de rechtbank een psychiatrisch onderzoek. Gisteren bracht dr. Bakker zijn rapport uit. Naar de meening van deskundige is verdach te geen crimineel individu. Zijn moeder en zijn meisje zijn krachtige persoonlijkheden, verdachte moest tusschen hen kiezen. Hier door ontstond bij hem een verwardheid van geesthij is echter toerekenbaar. De officier van justitie noemde het mis drijf zeer ernstig. Verdachte heeft zijn meisje herhaaldelijk bedreigdhet groote mes, dat in zijn bezit was, wilde hij niet afgeven. Spreker requireerde wegens poging tot moord een gevangenisstraf van 2 jaar. De verdediger achtte hier van opzet geen sprake, nooit heeft verdachte het plan gehad het meisje uit den weg te ruimen. Wat ver dachte gedaan heeft is een gevolg van de tweespalt in verdachte's psyche. Het reclas- seeringsrapport luidt zeer gunstig. Met klem drong pleiter aan op een onvoor waardelijke straf, gelijk aan de preventieve hechtenis, benevens een voorwaardelijke straf met toezicht. Voorts vroeg pleiter ver dachte onmiddellijk in vrijheid te stellen. De officier verzette zich tegen de invrij heidstelling, de rechtbank wees hierop 'het verzoek af. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit van 22 dezer zijn, met den datum van dit besluit, bevorderd tot luite nants ter zee der le klasse de luitenants ter. zee der 2e klasse A. D. A. Peereboom Voller en P. A. de Boer. In 1933 kunnen eenige officieren-vlieger en onderofficieren-vlieger bij de zeemacht wor den aangenomen. Leeftijd 19 tot 27 jaar. Geëischte schoolkennis voor officieren- vlieger ongeveer gelijkstaande met die, noo- dig voor einddiploma H.B.s. 5-jarigen cur sus, en voor onderofficieren-vlieger.: over eenkomende, met die, noodig voor het diplo ma A van het (m.)uJ.o. Aanmelden uiterlijk 1 Juni. Irilichtingenboekjes op schriftelijke aan vraag verkrijgbaar bij de afdeeling „Personeel zeemacht" van het departement van defensie. MAC DONALD'S AFSCHEID. Mac Donald heeft gisterenmorgen vroeg met de volgende verklaring afscheid geno men van de Amerikaansche pers „Dank zij de uitgebreide kennis van de vér gaande bereidwilligheid der Amerikaansche deskundigen, zijn wij een flink stuk verder gekomen naar het doel, mogelijkheden voor latere overeenkomsten uit te werken. Ik heb mijn belofte gehouden en mij niet gebonden. Roosevelt en ik zijn even vrij als tevoren, maar ik begrijp de moeilijkheden der Ame rikaansche regeering en van het Amerikaan sche volk beter dan Vrijdag, toen ik aan kwam. Wij hebben thans voeling genomen en wij zijn vastbesloten gezamenlijk bij te dragen tot verlichting van de lasten der ge heele wereld. Amerika neemt geen verplich tingen. op zich en mengt zich niet door ver dragsverbindingen in de Europeesche vraag stukken, maar zeker ziet thans ook de Ame rikaansche regeering beter de moeilijkheden in waartegenover mijn regeering zich ge plaatst ziet. Amerika ziet in, dat geen .enkei land zich afzijdig kan houden, maar den anderen volken de hand moet reiken. In een gemeenschappelijk communiqué wordt er op gewezen, dat de uitgewerkte voorstellen betreffende de verhooging der goederenprijzen, uitbreiding der credietver- leening van de zijde der centrale banken, revisie der handels- en' valütapolitiek met het doeï, de handelSbélëmmeringen "te ver minderen, alsmede het later herstel van het evenwicht tusschen de internationale devie zen, thans aan alle andere tot besprekingen in Washington uitgenoodigde regeeringen moeten worden voorgelegd, en dat men hoopt, deze voorbesprekingen zoover te doen vorderen, dat de economische wereldconfe rentie in Juni kan worden bijeengeroepen. DE UIT RUSLAND VERBANNEN INGENIEURS. In het Lagerhuis heeft Sir John Simon gister meegedeeld, dat de drie uit Rusland verbannen ingenieurs met hun vrijgesproken collega, Gregory, op zijn departement ge weest waren en een relaas van hun weder varen gedaan hebben. Volgens hen waren ook hun veroordeelde collega's MacDonalden Thornton volkomen onschuldig aan het hun ten laste gelegde en spr. kon zich bij die op vatting volkomen aansluiten, waardoor te vens verklaard werd, dat de actie van de Engelsche regeering volkomen gerechtvaar digd was geweest. Spr. wist, dat een verzoek cm gratie namens de beide veroordeelden was ingediend en dat dit dezer dagen door de Russische autoriteiten behandeld zou wor den. Zoodra de uitslag van dit verzoek be kend zou zijn, zou spr. nadere mededeelingen doen. Lansbury vroeg, of de regeering geneigd was een dag vast te stellen voor debat over dit onderwerp en voornamelijk van het hier bij door de regeering gevolgde beleid. Baldwin antwoordde, dat zulks geen nut kon hebben, zoolang de beide ingenieurs nog in de gevangenis zitten en toen Lansbury er bij de opheffing van de vergadering nog maals op trachtte terug te komen, weigerde de voorzitter de motie te aanvaarden. Ongelukken. Gisterenmiddag werd de 45-jarige P. Dirven uit Essen, ter wijl hij zich met zijn melkwagen bespannen met een paard op den rijksweg Breda—Etten ter hoogte van den Bremberg bevond, door een uit de richting Breda komenden perso nenauto aangereden. De auto trachtte tus schen den stilstaanden melkwagen die aan de rechterzijde van den weg stond en een vrachtauto aan den anderen kant door te rijden. Hierbij werd de heer die op dit oogenblik juist achter zijn wagen te voor schijn kwam, gegrepen. Met een ernstige schedelbasisfractuur werd de man opgenomen en naar het Gasthuis te Etten gevoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De man laat een vrouw en 6 kinderen achter. In het Zwartewater te Zwartsluis is een knaapje bij het spelen te water geraakt en verdronken. Een 30-jarige bakkersknecht te Rotterdam, die Zondagmorgen op den 's-Gravenweg te Rotterdam met-zijn motorfiets verongelukt, is gisteren, in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Aanslag op een politie agent. Gisterenmiddag moest uit het gebouw van den gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon aan het Achter klooster te Rotterdam een werklooze, die, omdat hij ontevreden was over de regeling van zijn ondersteuning, kabaal maakte, wor den verwijderd. Toen een agent van politie hem beet greep, trok hij een groot mes en stak daarmee den agent in het hoofd. De agent werd zeer ernstig getroffen en zakte ineen. Van do algemeene consternatie maak te de dader gebruik, om er vanoor te gaan. Men zette hem evenwel na en het 'gelukte hem te grijpen. Het mes had hij inmiddels al weggegooid. De -dader is opgesloten. De agent is in een ziekenhuis'opgenomen. Vader doodt zijn 7-jarig kind. Te Amiens heeft een man zijn zoontje van zeven jaar, terwijl het lag te slapen, doodgeschoten. Het was, zooals de man aan dt politie heeft bekend, zijn bedoe ling geweest ook zijn andere kinderen, twee kleintjes van vier' en drie jaar, te dooden en vervolgens zichzelf van het leven t„ berooven. Maar toen hij het oudste land had omge bracht en het volgende wilde doodschieten, had, de revolver geweigerd. De man was daarop naar de politie gegaan om zijn mis daad te vertellen. Armoede en ellende hadden den man, die door zijn vrouw was verlaten, en met zijn kinderen in een verschrikkelijk kamertje leefde, tot zijn daad gebracht. Tegen de geldaf persers en andere bandieten. Het dagblad „New-York American" doet een be roep op de justitie om nu toch eens voor goed af te rekenen met de racketeers (ban dieten, geldafpersers en parasieten op win kels, fabrieksondernemingen e.d.). Hoe bru taal deze lieden te werk gaan moge blijken uit het feit, dat b.v. de New-Yorksche racke teers, die het op de poeliers voorzien heb ben, er een legertje handlangers op na hou den, die tegen vaste tarieven die poeliers, die geen geld willen betalen aan de racketeers, de uitoefening van hun beroep onmogelijk ma ken. Het stelen van dood gevogelte en het op de-markt lossen en wegjagen van levend gevogelte wordt beloond met 5 het kort en klein slaan van den inboedel van een poe lier en het mishandelen van de bedienden kost 25 ernstige mishandeling op de grens van moord 150 het ontvoeren van een onwillig handelaar 100 het werken met bommen 200. De aardbeving op Kos.— De hevige aardbeving, die het eiland Kos in de Aegeisnhe Zee heeft- geteisterd, heeft meer slachtoffers geëischt dan tot dusver of ficieel werd medegedeeld. Volgen de laktste berichten zijn 119 doo den uit de puinhoopen der verwoeste huizen en gebouwen te voorschijn gehaald. Het aantal gewonden bedraagt reeds meer dan 600 en men verwacht, dat dit nog verder stijgen zal, O e-.Av e 1 d--i g v u u r w e r k o p 1 M 'e i. Op 1 Mei zal een ontzaggelijk vuurwerk worden afgestoken op het Tempel- hofer Feil te Berlijn. De stukken vuurwerk zullen ruim 400 M. lang zijn. Ruim 50 pyro- technici zullen het vuurwerk bedienen. Bij het begin van het vuurwerk zal een uit vele honderden raketten, gevormde vuurwand op stijgen, in aansluiting waarop in reusachtige letters de woorden „Dag der Duitsche Ar beid" zullen ontbranden, waarboven twee in eengeslagen handen. Dit beeld zal worden omlijst door duizenden bloemen van vuur. Tegelijkertijd zal de kunstvlieger Kern bo ven het terrein „vuurspelen" uitvoeren. Daar op zullen dan 700 bommen van het zwaarste en grootste kaliber, tezamen met honderden kleinere stukken vuurwerk, worden afgesto ken. Daarna zal uit een. hoogte van 10 M.een zilveren waterval van licht neerdalen, weder om gevolgd door honderden bommen, waarop tot slot duizenden „kanonschoten" zullen volgen. De leiding van dit vuurwerk berust bij de Berlijnsche „Kunstfeuerwerke". Alle vuur- werkfirma's zullen er overigens aan mede werken. De kosten van deze vuurfeestelijk- heid worden bestreden met de opbrengst der toegangsbewijzen voer de tribune. Een ongeluksjuweel. De bekende Hope-diamant, die de reputatie heeft ongeluk te brengen aan iederen hou der, zal binnenkort beleend worden door de tegenwoordige eigenares, mevrouw McLean. Deze wil van de opbrengst de „Washington Post", een dagblad, van den financiee'en on dergang redden. Haar ex-echtgenoot heeft na de scheiding dit bezit aan haar en de kinde ren .overgemaakt. De Hope-diamant heeft de familie McLean ook ongeluk gebracht. Hun zoontje Vinson, bekend als de 20.000.000 baby", is op 10- jarigen leeftijd bij een auto-ongeluk ofge- komen. Een projectiel ter door boring van pantserplaten. Hadfiels Ltd., een Engelsche wapenfabriek, heeft een nieuw projectiel uitgevonden ter doorboring van pantserplaten. Volgens een mededeeling van Sir Robert Hadfield in de aandeelhoudersvergadering van de fabriek te Sheffield, voldoet het projectiel geheel aan de strenge eischen, welke in deze dagen ge steld worden, heeft het een groot doordrin gend vermogen op langen afstand en een groote stootkracht bij- schuinsche. treffers. Het is in acht landen gepatenteerd én men heeft al aanzienlijke orders geboekt voor de En gelsche regeering. De granaat heeft voldaan aan de zwaarste proeven, ooit door de Engel sche regeering opgelegd. Zoodra er meer geld beschikbaar komt, zal de fabriek leger en vloot kunnen voorzien van projectielen, die in staat z(jn om van verren afstand het pantser van een vijandelijk schip met noodlottige uit werking te doorboren, iets waarvan men tot dusver nimmer zeker- had kunnen zijn. 1 De wijze van vervaardiging van de nieuwe granaat is geheim.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5