Tevreden? DONDERDAG 27 APRIL, Is uw teint nog frisch - en jong? EERSTE BLAD No.99 71e Jaargang 1933; lillili: Fin F. Ill Dl HIDE Jr.. Silsliu! il-DO, llissiitgu. Tilil. li. Postrekening 6G23F Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedererege meerlOct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing vanl— öregelsfl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener A |TJ gulden bij levens- Polis, zijn GRATIS verze- ||||||l lange ongeschikt- kerd tegen ongelukken voor1UUU heid tot werken. 50! 1 gulden bij dood Qftfl gulden bij verlies i I door 11 B van een een ongeluk. OUU hand, voet of oog. J .51 gulden bij verlies J g"| gulden bij verlies 1- gulden bij verlies I van 181| 1 van een fl van eiken een duim ËUhJ wijsvinger anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Strijk eens met den rug van uw hand over uw huid Voelt zij nog zacht en stevig aan? Of is uw teint minder sensitief, min der soepel geworden Waarom zou u toe staan dat de frischheid en aantrekkelijkheid der jeugd u ontvluchten De dagelijksche toepassing van Palmolive kan, dank zij de rijke hoeveelheid olijf- en palmoliën welke bij de bereiding dezer zeep worden gebruikt, wonderen voor u doen. Pas onze beroemde „twee minuten"-be handeling toe en u zult met vreugde bemerken, dat uw teint haar vroegere aantrekkelijkheid herkrijgt. Dit nummer bestaat uit 2 bladen N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde". In de heden alhier gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Koninklijke Maatschappij „de Schelde" werd het verslag over 1932 uitgebracht, waaraan wij het vol gende ontleenen De directie herinnert allereerst aan het overlijden van ii*. R. A. van Sandick, com missaris der Maatschappij en voordien re- geeringsgevolmachtigde. De directie zal den heer Van Sandick zoowel om zijn sympa thieke persoonlijke eigenschappen als om zijn goede adviezen dankbaar blijven ge denken. Gedurende het verslagjaar is de bezetting van de fabriek, die in 1931 reeds was afge nomen, nog verder achteruitgegaan, aan vankelijk in geringe mate, doch in Mei en daarna snel. Het boekjaar staat nog onder de afreke ning van verschillende werken, waaraan ook reeds in vorige jaren is gearbeid. Het finan- cieele resultaat is daardoor naar omstandig heden gunstig, zoodat de directie voor de vereischte afschrijvingen nog geen gebruik behoefde te maken van de reserves. Voor de in 1932 nieuw verworven op drachten heeft de directie geen redelijke prijzen kunnen bedingen. Het bedrijf moest zij inkrimpen en het werkt met verlies. Wanneer de algemeene toestand niet spoe dig verbetert, zal de directie gedwongen zijn tot verdere bezuinigingsmaatregelen. Ook in 1932 was de maatschappij uitgesloten van mede dinging naar de bruggen voor het wegen- plah. De directie is voortgegaan met de pogingen, aan deze onrechtvaardige bejege ning een einde te doen komen. Thans heeft gelukkig de regeering in de toelichting van haar plannen voor brugbouw bij den Moer dijk ons meegedeeld, ook de groote scheeps werven werk te willen geven. Op 31 December 1932 waren in dienst 276 ambtenaren, waarvan 3 tijdelijke. Aan de fabriek waren nog verbonden 1411 werklie den, waarvan in verband met de arbeids verdeling, die naar aanleiding van de ma laise wordt toegepast, momenteel 364 man buiten dienst waren. Afgeleverd werdeneen onderzeeboot ge naamd O 14 voor het departement van de fensie een vrachtschip genaamd „Bengalen", voor de N.V. Rotterdamsche Lloydeen motorveerboot, genaamd „Prins Hendrik" voor den Provincialen Stoombootdienst op de Westerscheldetwee dubbelwerkende Schel- de-Sulzer motoren voor het mailschip „In- cirapoera" van de N.V. Rotterdamsche Lloyd; zes Schelde-Yarrow landketels aan electri- sche- en andere bedrijven in ons land20 sluisdeuren aan de Maatschappij tot Uit voering van Zuiderzeewerkende staalcon structie voor de nieuwe electrische centrale van het Prov. Electriciteitsbedrijf te Gro ningen zes ijzeren deuren voor de groote sluis te Veere, voor den rijkswaterstaat in Zeelandde ijzeren bovenbouwen van twee vaste bruggen over den Sloterstraatweg te Amsterdam, voor den provincialen water staat van Noord-Hollandacht ijzeren bruggen voor de overbrugging van de Waal bij Zaltbommel, voor de Nederlandsche Spoorwegen. Het gezamenlijk verwarmend oppervlak der afgeleverde scheepsstoomke- tels (3 stuks) bedroeg 1700 vierkante voeten (158 vierk. Meters). Ook dit jaar werden ■verschillende kleine herstellingen aan sche pen en machines uitgevoerd. Van de op 31 December jl. nog in bewer king zijnde orders zijn sedert afgeleverd of nagenoeg voltooideen flottieljevaartuig, genaamd „Johan Maurits van Nassau" voor het departement van defensietwee Schel- de-Sulzer-motorcn voor het pantserschip „Brinio" voor hetzelfde departement; de staalconstructie voor deze uitbreiding van de electrische centraio voor de staatsmijn „Maurits". Op 27 April 1933, den datum van verschij nen van dit jaarverslag, waren nog onder handen de turbinemachines en stoomketels voor een kruiser voor het departement van defensie en te leveren aan de N.V. Wilton— Feijenoorddrie motorveerbooten voor de provincie Zeelandtwee Schelde-Sulzer Dieselmotoren voor den ombouw van het stoomschip „Siantar" van de N.V. Rotter damsche Lloydeen 20.000 k.w. turbogene rator voor de staatsmijn Mauritseen idem van 5375 k.w. voor de N.V. PZEM, twee landketels, waarwan één voor genoemde mijn en één voor het prov. electriciteitsbedrijf van Groningen. Verder nog de bovenbouw van twee ophaalbruggen voor den prov. wa terstaat van Noord-Holland te Haarlem; een grootere en. 2 kleinere bruggen bij Nootdorp voor de Nederlandsche Spoorwegen; hefdeu- ren voor schutsluis IV bij Limmel voor den rijkswaterstaat Limburgen diverse kleine constructiewerken. Aan arbeidsloon is uitbetaald een som van 1.609.472.04. De winstrekening over 1932 geeft in debet aaninterest 94.749.97salarissen en al gemeene onkosten 662.320.29 ondersteu ning gewezen beambten 9443.34bijdragen ten batë van personeelbelangen 72.366.46, kosten ongevallenwet en arbeidscontract 87.308.67 kosten invaliditeitswet 44.189; onderhoud gebouwen 7550.86 exploitatie ook te Vlissingen 2955.25 en afschrijvingen 773.904.08. De creditzijde vermeldt; uitkomst van diverse werken 1.643.646.77huur gebou wen en erven 30.273.83 exploitatie wonin gen 8289.03 en effecten 72.579.19. De balans geeft passivaaandeelen-kapi- taal 2.000.GOOStaat der Nederlanden 1.968.235.56 crediteuren 654.698.98 vooruitbetalingen op werken in behandeling j 2.715.728.55 onopgevraagde dividendbewij zen 1030 pensioenfonds 138.991.76 blijvende rentetrekkers wegens ongevallen 263.598.28reserve voor ongevallenkosten 716.594.83 statuaire reserve 555.243.35 assurantie Eigen risico 89.436.75assuran tie-reserve 100.000 reserve onderhanden werken 600.000 reserve voor afschrijvin gen 975.000. De activa zijn gebouwen, getimmerten en vaste inrichtingen 4.972.342.15 buiten ge bruik gestelde vaste inrichtingen 1fa brieksterreinen 1te sloopen activa 1 dok te Middelburg 1losse machinerieën en gereedschappen 1gereedschappen in centraal magazijn 1vaartuigen 1 meubilair 1bouwterreinen 18.127.65 woningen 35.000deelneming in andere gemeenten 6575.89 officieel te'Amsterdam genoteerde fondsen 625.000.90niet offi cieel genoteerde 3825.56 magazijngoederen 687.344.43onderhanden werken voor re kening van derden 2.960.539.29 onder handen werken voor eigen rekening 63.768.97debiteuren 1.095.934.78 kas en bankiers 302.638.07 te vorderen inte rest 1059.80 te vorderen huur f 3272.92 en onkosten 3319.65. De heer Van Woelderen zou met het oog op het groote belang, dat de gemeente Vlissingen bij een goeden gang van zaken bij de Maatsch. „de Schelde" heeft, gaarne e enige nadere inlichtingen ontvangen om trent de huidige positie en de vooruitzichten voor de naaste toekomst. Door den president-commissaris, den heer B. E. Ruys, werd hierop het volgende ge antwoord Uit de verlies- en winstrekening en balans ziet u de positie van de Maatschappij. Hoewel die nog geen directe financieele zor gen geeft dank zij het conservatieve be heer in vroegere jaren moet ik toch met den meesten nadruk waarschuwen tegen optimistische gevolgtrekkingen uit de over gelegde cijfers. De hoeveelheid werk is on voldoende de prijzen, die te maken zijn, staan onder den invloed van de hevigste concurrentiede algemeene onkosten, waar op reeds belangrijk bezuinigd is, worden niet meer gedekt. Verbetert de algemeene toe stand niet spoedig, dan behoef ik u niet te zeggen, waartoe dat moet leiden. Het werd „de Schelde" moeilijk gemaakt, werk te verkrijgen op het gebied van con structiewerk. Nadat zij als laagste Neder landsche inschrijfster de opdracht tot den bouw van spoorbruggen bij Zaltbommel ver wierf, bleek, dat zij door het Bruggenbouw- bureau van den rijkswaterstaat werd uitge sloten, evenals andere scheepswerven. Ik kan tot mijn genoegen mededeelen, dat naar blijkt uit de memorie vvan toelichting inzake versnelden bruggenbouw, daarin verandering zal komen, en de regeering thans wel bereid is, scheepswerven te laten mededingen. De regeering vraagt thans goedkeuring voor een bruggenplan, waaraan naar schatting 30 millioen KG. staal is te verwerken, en beveelt dit plan mede aan in het belang van de werkverschaffing. Met het oog hierop is het inderdaad van het grootste belang, dat dit werk zoo spoedig mogelijk geheel wordt uitgegeven. 30 milli oen KG. is niet veel voor de Nederlandsche metaalindustrie. In het goede jaar 1929 is alléén door de groote scheepswerven drie maal zooveel staal besteld. Ik moet efr op wijzen dat het van groot belang is voor de werven en haar ambtena ren, dat de plannen, nadat zij in hoofd trekken zijn vastgesteld, verder door de tee kenkamers van de werven worden uitge werkt. Uitbreiding van de constructie-bureaux van den waterstaat, die toch slechts van zeer tijdelijken aard zou zijn, is toch in dit verband ongewenscht. Wat betreft de positie van „de Schelde" en het belang van de streek en van Vlissin gen in het bijzonder bij een behoorlijke be zetting van de fabriek, spreken de volggende cijfers duidelijke taal. Het bedrag, uitbetaald door de Maat schappij voor loonen en salarissen, is van 1930 op 1931 vrminderd met 600.000. In 1932 is een verdere vermindering opge treden van 1.200.000. Dat is dus in totaal een vermindering van 1.800.000, waarvan naar schatting 80 ten nadeele van inwo ners van Vlissingeii komt. Het totaal verzekeringsplichtig jaarloon bedroeg voor alle bedrijven in Vlissingen te zamen in 1929 5.900.000. Het is dus, onge rekend de achteruitgang door de malaise in alle andere bedrijven, reeds met een vierde verminderd. De toestand is nog steeds achteruitgaande. Wanneer „de Schelde" op den duur zou moeten worden gesloten, blijft van de 5.900.000 verzekeringsplichtig jaarloon nog slechts ruim 2.000.000 .over, ongeacht nog de vermindering door de slapte in alle an der© bedrijven. Het schijnt mij een matige schatting aan te nemen, dat de werkloozen- steun in dergelijke omstandigheden te Vlis singen een uitgaaf van l/2 millioen gulden per jaar zou vorderen, dat is ongeveer het dubbele van de opbrengst der directe be lastingen. Daarnaast zouden ook de omstreeks millioen gulden per jaar, die „de Schelde" aan bestellingen enz. in Vlissingen en Mid delburg besteedde, komen te vervallen. Zoo zou bijv. het electriciteitsbedrijf, dat in de goede jaren bijna 40 van zijn productie aan „de Schelde" verkocht, in moeilijke om standigheden komen. Wij zijn reeds halverwege den geschetsten noodtoestand genaderd en ieekenen van na derende beterschap ontbreken. Toch blijven wij hopen, het bedrijf gaande te houden tot betere toestanden intreden. Daartoe zullen wij echter spoedig een ruim aandeel moeten bekomen in de weinige werken, die nog worden ondernomen. N.V. Nationaal bezit van aandeelen Kon. Maatsch. „dc Schelde". In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders bleek uit het jaarverslag, dat de in het bezit zijnde aandeelen van „de Schelde" a pari op de balans zijn opgeno men. Daar de N.V. „de Schelde" geen divi- aend over 1932 uitkeert, kan ook deze Ven nootschap zulks niet doen en zijn alleen dividendbewijzen no. 14 der preferente aan deelen van 2 Mei af met 40 betaalbaar. De winst- en verliesrekening geeft aan debet onkosten en belasting 646.53 en winst 360 en aan credit depositorente 360 en uitkecring „de Schelde" 646.53. De balans geeft aan passivapreferent aandeelenkapitaal 9000gewoon aandes- lenkapitaal 2.000.000dividend preferente aandeelen 400dividend gewone aandee len 1445 en dividend- en tantième-belas ting 97.74. De activa zijngewone aandeelen in por tefeuille 315.000 deposito 9000 aan deelen „de Schelde" (1685) 1.685.000 Kon. Maatsch. „de Schelde" 477.74 en Rotter damsche Bankvereeniging dividendrekening 1445, De herdenking van de geboorte van Prins Willem van Oranje. In het bericht in ons vorig nummer, waar in de ingezetenen worden opgewekt Vrijdag a.s. de vlag uit te steken, is bij de correctie in de tweede alinea door het verkeerd plaat sen van een regel deze zin onduidelijk ge worden. De welwillende lezer zal de regels wel op hun plaats hebben gezet, doch wij zullen den betreffenden zin hier nog eens herhalen Op een nationalen herdenkingsdag mag toch zeker wel verwacht worden dat de in gezetenen het nationale dundoek zullen ont plooien. Het is wel een opvallend verschijnsel dat de laatste jaren het uitsteken van vlag gen op de jaardagen van de leden van het Koninklijk huis veel minder is geworden dan dit vroeger het geval was. Ontspanning werkloozen. Gisterenavond werd voor een geheel bezette zaal de laatste ontspanningsavond gege- gen door de commissie ïoor ontspanning van werkloozen. De voorzitter dezer commissie riep de aan wezigen en in het bijzonder de medewerken den, een hartelijk welkom toe. Allereert kreeg de mondorgelclub „Excelsior" gelegenheid enkele muzieknummers ten gehoore te bren gen, welke gezien den nóg jongen leeftijd van deze club, zeer goed werden gespeeld. De orgelbegeleiding door den heer C. Stok was in goede handen. Na de muziek volgde de clou van dezen avond, nl. het tooneelspel in drie bedrijven „Toch timmerhout" van Jan Ligthart, ge speeld door leden der C. J. M. V. en een drietal dames. Het stuk is bedoeld als opvoedkundig en komt in zijn hoedanig' eid zee- goed tot zijn recht. Het werd vlot gespeeld en de verschillende spelers hadden hun rollen goed onder de knie. De hoofdpersoon Klaas heeft voorwaar geen gemakkelijke taak gehad. Na dit tooneelstuk volgden nog een viertal muzieknummers door de reeds eerder ge noemde mondorgelclub. Dat een en ander bij de bezoekers in den smaak viel, bleek wel uit het applaus hetgeen na iede.- nummer luid opklonk en ook de aandacht, waarmede een en ander werd aan gehoord. Alles bij elkaar genomen kan de commis sie terugzien op een werkelijk geslaagden avond. In de pauze werden de bezoekers nog ge- tracteerd op een kopje thee en een sigaar, terwijl ook de dames niet vergeten werden. De voorzitter dankte aan het slot van den avond de verschillende medewerkenden en het publiek voor de aandacht. Daar met dezen avond tevens het seizoen werd gesloten, deed het den voorzitter ge noegen, nog enkele dingen over de afgeloo- pen winter te memoreeren. Een warm woord van dank aan de leiders, welke zich steeds zooveel moeite en opofferingen hebben ge troost, was wel verdiend. Met een driewerf hoera voor de leiders werd. deze avond ge sloten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in on*e Tijdinghal. H. M. Koningin-Moeder voldoet aan haar stemplicht. De burgemeester van Amster dam en mevrouw De Vlugt wachten op hun stembiljet. - Het spoorwegongeluk te Slo- terdijk. Cor van der Lugt Melsert als „Voder des Vaderlands" gehuldigd tijdens de gala-voorstelling in den stadsschouwburg te Amsterdam. Het turbineschip „Modjokar- ta" van den Rotterdamschen Lloyd krijgt eer. nieuwen neus. Jhr. mr. Beelaerts van Blok land in zijn nieuwe werkkamer in den Raad van State. Een auto met 12 ton nuttige last, vervaardigd bij vVeikspoor. De Raad van State legt een krans op het praalgraf van den Prins van Oranje te Delft. Deensche matrozen bezoeken de AmstelbrouwerijDe duiker Sperling in de Scheveningsche bin nenhaven. De Koningin-Moeder en Prinses Juliana slaan het défilé gade door leerlingen van Chr. Mulo-scholen. SLUIS. Aangehouden. Door de marechaussee te Sluis is op ver zoek van de Belgische justitie aangehouden en in arrest gesteld, zekere M. v. D., die er van verdacht wordt zich dezer dagen te Knocke te hebben schuldig gemaakt aan diefstal door middel van braak en inklim ming van een partij zilverwerk toebehooren- de aan den faillieten boedel. Hij is aan de justitie te Middelburg voorgeleid en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht, in afwachting van zijn uitlevering aan de Bel gische regeering. Officieel bezoek. De Commissaris der Koningin bezoekt Dinsdag 9 Mei a.s. de gemeenten Ouwerkerk* Nieuwerkerk en Bruinisse. Besmettelijke ziekten. In de week van 16 tot en met 22 April zijn in onze provincie voorgekomen 2 gevallen van febris typhoïdea te Arnemuiden (in één gezin). KERK- EN SCHOOLNIEUWS De worsteling om het oerwoud van Suriname. De inlandsche zendeling der Evangelische Broeder-gemeente in Suriname, de heer H. Leerdam, schrijft van zijn eenzamen post aan de Tapanahony in het binnenland van Suriname „Wij gevoelen ons reeds geheel thuis in ons nieuw werk. ook mijn vrouw heeft zich goed ingewerkt en is een groote hulp voor mij. Zij gaat nu alleen de dorpen in en zoekt het vertrouwen der menschen te winnen. Wanneer ik op reis ben, verbindt zij de zie ken, die voor wondbehandeling bij ons ko men, trekt zij ook kiezen en tanden. Sedert onze komst hier, drie maanden geleden, hebben wij volop te doen. In ons „hospitaal- tje", een dak van palmbladeren waaronder de zieken hun hangmatten ophangen, kwa men reeds 17 patiënten met 357 verpleegda- gen. Voor loopende behandeling kwamen er 240 patiënten. De meest voorkomende geval len zijnverwaarloosde verwondingen, in fecties, syphilis, frambosia, rheumatiek, mijnworm, waterzucht en spijsverterings stoornissen. Reeds konden 10 patiënten ais hersteld worden ontslagen. De medicijnman nen en wonderdokters, die hun bestaan be-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1