Zenuwpifsien overal? MKER.CACHEÏ5 A< VË1SC1 NOOTJES GEMENGD NIEUWS uTFdraad en lucht BEURS VAN AMSTERDAM WISSELKOERSEN LICHT OP VOOR AUTO'S FIETSEN EN VOERTUIGEN HOOGWATER TE VLISSINGEN LAND- EN TUINBOUW Per Am De Crisis-zuivel-centrale maakt bekend, dat voor de periode van 30 April tot 13 Mei de prijs voor het taxegedeelte van consumptie- melk, gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 4%, 5 en 514 cent per liter, en dat het be drag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op drie cent per liter. De vastgestelde prijs geld „af boer derij." De Rotterdamsche Diergaarde werd in 1932 bezocht door 112.393 betalende bezoekers, w.o. 63.785 tegen verminderd tarief, tegen resp. 192.528 en 119.782 in 1931. Het ledental liep terug van 3870 tot 3369. Het aantal werkloozen te Rotterdam is in de maand Maart verminderd met 1457, het geen hoofdzakelijk te danken is aan de sei zoen opleving in het bouwbedrijf. Op het eir.d van Maart stonden 45394 werkloozen inge schreven. In verband met de vondst van het been van een voorwereldlijk dier op een boerderij van het landgoed „De Bannink" bij Bathe nen, vernemen wij van den eigenaar van den grond dat hij zijn rest aan den vinder af staat. Zoo goed als zeker zal het been thans worden afgestaan aan het museum de Waag te Deventer. ss In het grootste gedeelte van Frankrijk heeft het sinds r' dagen niet meer geregend en in vele plaatsen ondervindt men moeilijk heden met de watervoorziening. Volgens een bericht in „Spoor- en Tram wegen" zijn deze maand, do consumptie automaten (chocolade, drop enz.) uit de treinen verdwenen, omdat de exploitatie niet Iconend was. De rechtbank te Glatz heeft dezer dagen een inbreker veroordeeld» die sinds 1930 niet minder dan 258 diefstallen in kerken, voor namelijk in Beieren en in Silezië begaan heeft. Hedenmorgen zijn 10.000 Iersche onderwij zers in proteststaking gegaan tegen de door de regeering aangekondigde salarisverlaging. De staking zal slechts één dag duren. wordt gezegd dat de Joden in Italië in deze droevige stonde broederlijke en hartelijke sympathie gevoelen voor de wreed behandel de Joden in Duitschland. Zij spreken hun vertrouwen uit dat de normale toestanden spoedig zullen worden hersteld en de on rechtvaardige beperkingen ten aanzien der Joodsche burgers zullen worden ingetrokken. De motie, besluit met den wensch uit te spreken dat alle beschaafde volken tot een internationale overeenstemming zullen gera ken om eiken terugkeer tot de brutale vor men van vervolging onmogelijk te maken en de Joden tegen verdrukking te beschermen. De Duce gaf in antwoord op de toespraak van den Opperrabijn uiting aan zijn vertrou wen dat de toestand, hoe betreurenswaardig ook, weer normaal zal worden. Het feit dat de motie, die al eenige weken geleden werd aangenomen, thans pas ken baar is gemaakt, wordt te Rome beschouwd als een aanwijzing dat Mussolini's vertoogen over deze zaak tot de Duitsche staatsheden, die onlangs Rome hebben bezocht, zonder uitwerking zijn gebleven. DE ENGELSCHE BEGROOTING. De Engelsche kanselier van de schatkist, Neville Chamberlain, heeft gisteren in het Lagerhuis zijn begrootingsrede gehouden. Hij heeft geen belastingverlaging aangekondigd, doch wel verlaging van de rechten op bier. Voorts heeft de kanselier vérhooging van de couanetarieven voor hop, verschillende oliën en voor lucifers en aanstekers aangekondigd. Ket tekort op de vorige begrooting zal door een leening worden gedekt. Posten voor amortisatie van de buitenlandsche schuld komen op de begrooting niet voor. De be grooting sluit met een geraamd voordeelig saldo van 1.291.000 pond sterling. Chamber lain achtte pessimisme nopens de finanei- eele perspectieven ongegrond. Ongelukken. Gisterenmiddag is te Winterswijk een 4-jarig meisje onder een auto geraakt. Het kind was op slag dood. Gisteren is een benzinetankwagen, be stuurd door een zekere C. uit Venlo, tegen een auto gebotst. De tankwagen sloeg over den kop. Toegeschoten hulp kon den bestuurder C. uit zijn netelige positie bevrijden; Hij had ernstige brandwonden opgeloopen. De andere bestuurder bleef ongedeerd. Beide auto's werden vernield. Te Zuilen was gisteren een 50-jarige man op een zolderschuit aan het werk en gleed daarbij, doordat hij mis stapte te water. Daar niemand van de andere werklieden die in de buurt bezig waren, kon zwemmen, duurde het een minuut of zeven voor men den man op het droge kon brengen. De levensgeesten bleken toen reeds geweken. Het slachtoffer was gehuwd en had vijf kin deren. Een 73-jarige vrouw te 's-Graven- hage, die de vorige week ernstige brandwon den bekwam, is aan de gevolgen daarvan overleden. Een 4-jarig knaapje te IJsbuch- tum is door een auto aangereden en gedood. Gisterenmorgen is op den Rijksweg Noord te Echt een personenauto met vier paters van het Retraitenhuis „Manresa" te Venlo tegen een boom gereden. Een der vier inzittenden werd zwaar gewond. Hij brak een been en bekwam- inwendige kneuzingen. Men vreest voor zijn leven. De drie andere paters zijn licht gewond. De auto is totaal vernield.. Een 9-jarig meisje te Voorburg stak op den hoek van de Adelheidstraat en de Schenk- kade zonder uit te kijken den weg over. Ze werd toen door een tram gegrepen en een eind meegesleurd. Een gedeelte van haar lin kervoet was afgereden, de linkerarm gebro ken. Het meisje werd naar een ziekenhuis vervoerd. Boefjes. De politie te Rijswijk is op het spoor gekomen van een bende boefjes uit Rotterdam. Op de Nassaukade werden gisteren eenige jongens aangetroffen, die aan het venten waren met eau de cologne. Daar dit een politie-agent verdacht voor kwam, nam hij de jongens mee naar het bu reau. Bij het verhoor bleek,- dat deze jongens een bende vormen en er hun werk van ma ken, uit vrachtauto's, waarop zij plegen mee te rijden, pakjes te ontvreemden en den in houd daarvan te verkoopen. De in drie doo- zen verpakte eau de cologne was gestolen uit een vrachtauto op het traject Rotterdam— Zwijndrecht. De jongens er waren er vijf, van wij de oudste 18 en de jongste 14 jaar zijn op transport gesteld naar Rotterdam en ter beschikking gesteld van den hoofd commissaris van politie aldaar. Door een onveilig sig naal gereden. Een ongeluk, dat buitengewoon goed is afgeloopen, is gisteren morgen om 9 uur gebeurd aan den overweg te Sloterdjjk op de spoorlijn Haarlem—Am sterdam. Een vrachtauto van de firma Otten uit Weesperkarspel zou in Sloterdjjk den spoorweg oversteken, waarvan de boomen open stonden. Nauwelijks was de auto op de rails of deze werd gegrepen door een elee- trischen trein uit de richting Haarlem. De motor van de auto sloeg aan splinters, maai* de cabine bleef onbeschadigd, zoodat de chauffeur geen letsel kreeg. Het bleek, dat het signaal op onveilig stond en dat dus de bestuurder van den electrischen trein door dit onveilig signaal was gereden. Het spoor wegverkeer ondervond tot ongeveer half 10 eenige storing. De bosch brand bij Venlo. Aan het blusschingswerk van den enor- men bosch- en heidebrand aan de Lim- burgsch—Duitsche grens nabij Venlo, welke brand nadat men hem reeds meester meende te zijn, weer opnieuw was uitgebroken, heb ben in den loop van den middag nog ruim 200 militairen van het vijfde infanterie-regi- ment te Venlo deelgenomen. De groote hitte maakte het onmogelijk langer dan eenige mi nuten aan een stuk actief aan het blus schingswerk deel te nemen, velen liepen lichte brandwonden op. De grenswinkel „in- gevéld" op Venlosch grondgebied liep groot gevaar door het vuur te worden vernield, Tot dezen winkel behoorende perceelen bosch en heidegrond hadden reeds vlam gevat. Met .vereende krachten werden echter tegenvuren aangelegd en tenslotte slaagde men er in, het pand te behouden. Tgen den avond keerden de militairen weer naar Venlo terug. Waarschuwing. Te Utrecht hebben verscheidene inwoners brieven ge kregen van iemand, die beweert in de ge vangenis te zitten en die 80.000 dollar uit een bankroet heeft weten te redden. Wie den on gelukkige nu uit de gevangenis helpt door hem wat geld te sturen, mag van dit somme tje meedeelen. Een derde part wordt aange boden. Onnoodig te zeggen, dat het geheele geval een oplichterstruc is. Maar waar er steeds nog menschen invliegen, is het niet ondien stig nog eens te waarschuwen. Plesschen wijn gestolen. Een aantal Venlosche jongens hebben uit een kelder van een leegstaand gebouw aldaar ongeveer driehonderd flesschen wijn ont vreemd. Eenige weken lang zijn de jongens eiken avond in den wijnkelder binnengedrongen orn daar elk een paar flesschen mede te ne men, en deze te ledigen. De politie te Venlo stelt thans een ernstig onderzoek in. Reeds vijf jongens zijn in voorloopige hechtenis ge nomen om naar Roermond te worden over gebracht. Men vermoedt, dat er nog meer ar restaties zullen volgen. Geen schoonheidskonin gin meer. De Duitsche organisators van de keuze eener schoonheidskoningin heb ben aan de Fransche organisators meege deeld, dat voortaan Duitschland geen schoon heidskoningin meer kiezen zal. De Duitsche kerkelijke pers spreekt hare hartelijke inge nomenheid met dit besluit uit. De oudste fietser van Duitschland. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft te Kyritz vertoefd de oudste fietser van Duitschland, de 87- jarige Heinrich Werner uit Bonn. Deze grijs aard had een fietstocht gemaakt naar Ber lijn, om daar persoonlijk zijn gelukwensch te deponeeren in het daarvoor bestemde boek ter gelegenheid van den verjaardag van den rijkskanselier. Thans is de man op weg van Berlijn naar Hamburg, waar hij bij een groot wielertournooi een eere-ronde zal rijden. De 87-jarige legt, volgens zijn zeggen, nog iede- ren dag 80 K.M. per fiets af. Suiker uit zaagmeel. Men heeft te Mannheim een fabriek opgericht waar men uit zaagsel van masthout ruwe suiker en scheikundig zuivere glucose fabri ceert. Het zaagsel van masthout gaat door diffu- seerders, voorzien van groote ketels van. 25 kubieke meter inhoud en vermengd met een oplossing van muriatisch zuur. Daar komt een pap van, die, onder den invloed van de hitte, volledig ontlast wordt van het schei kundig gedeelte. De aldus verkregen stroop wordt dan onderworpen aan een behandeling van een half uur en verandert in ruw suiker hout, geschikt als veevoeder, Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die 1 a(k k e)r 1 Volgenj recept «on Apotheker Oumont. "AKKERTJES" Siechts 50 ct per 12 stuks. Bij Apothekers en Drogisten DE MINISTERS HEBBEN HUN PORTEFEUILLES TER BESCHIKKING GESTELD. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Het kabinet heeft onder dagteekening van 25 April de portefeuilles ter beschikking van H.M. de Koningin gesteld. H. M. heeft de beschikbaarstelling in over weging genomen en den heeren ministers verzocht zich inmiddels met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken te blijven belasten. DE ZUIVEL-EXPORT. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Het bestuur van den Alg. Ned. Zuivelbond (FN.Z.) heeft zich, gezien den hachelijken toestand waarin de zuivel-export verkeert, met een uitvoerig adres tot den minister van economische za ken en arbeid gewend. Resumeerende komt het adres, dat voorzien is van verschillende cijfers en berekeningen tot de volgende con clusies a. dat er in de crisis-zuivelwet nimmer eenige zekerheid voor het bereiken van een bepaalden richtprijs der melk heeft gelegen, daar deze afhankelijk is van den grondprijs der melk en deze weer afhangt van den bui- tenlandschen prijs der producten b. dat de huidige crisis-zuivelwet, waarin het mengen van boter en margarine wordt voorgeschreven, geen uitkomst biedt voor de moeilijkheden, waarin onze veehandelaars zich thans bevinden, integendeel, het hooge mengpercentage, waartoe men is moeteu overgaan, heeft groote schade voor het vee- houdersbedrijf nu en in de toekomst veroor zaakt, doordat wij hiermede ons boter-afzet gebied in het binnenland vernietigen c. dat het beperken der margarine-produc tie voor binnenlandsch gebruik dient voort te gaan bij een gedwongen inkrimping van den melkveestape], omdat de margarine slechts een aanvullingsproduct is, uit bui tenlandsche grondstoffen vervaardigd en de beteekenis dezer industrie en de aanverwant 3 bedrijven in de verste verte niet opweegt te gen het belang dat tienduizenden veehouders bij een goed afzetgebied hunner boter in het binnenland hebben. d. dat een verlaging der boter- en marga- rineprijzen zeer gewenscht is en een vereen voudiging --an het heffings- en toeslagstelsel volgens de crisis-zuivelwet ernstige overwe ging verdient. Adressant verzoekt deze punten in een bui tengewone 1 audiëntie met den minister te mogen bespreken. NED. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DUITSCHLAND. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Hier ter stede is aangekomen de - ^cretaris van de Nederland- sche Kamer van Koophandel voor Duitsch land, di\ Metz, uit Frankfort a.M. Naar wij vernemen bestaan er plannen om een belangrijk kantoor der Ned. Kamer van Koophandel in Duitschland wederom naar ons land over te brengen, gelijk dit vroeger ook steeds bestaan heeft. Op deze wijze kun nen de leden dei* Kamer in Nederland beter contact krijgen met het bureau. De plaats waar de zetel der Kamer in ons land zal worden gevestigd is nog niet definitief be paald. In Duitschland blijft echter een be langrijke organisatie bestaan. HANDELSVERDAG TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Aan een inter view met den heer Ries, een van de leden der Nederlandsche delegatie, welke met de Duit sche regeering onderhandelingen over een nieuw verdrag heeft gevoerd, wordt het vol gende ontleend Inderdaad is er gisteren te Berlijn een handelsverdrag tusschen Nederland en Duitschland tot stand gekomen, zij het ook, dat de onderteekening vermoedelijk pas mor gen zal plaats vinden. De Nederlandsche commissie is niet ontevreden met hat bereik te resultaat, maar daarbij moet steeds wor den gedacht aan de zeer bijzondere omstan digheden in Duitschland, welke natuurlijs groote invloed hebben geoefend op de cou- sessies, speciaal op agrarisch gebied, waar over de Duitsche onderhandelingen konden beschikken. Voor sommige Nederlandsche ex portartikelen, zooals kaas en eieren en voor sommige industrieplaatsen is iets bereikt, dat zeker niet mag worden geringschat. Helaas was het niet mogelijk voor den tuinbouw re sultaten van beteekenis te boeken. De com missie stootte op dit punt op onoverwinne- lijken tegenstand van Duitsche zijde. Neder land heeft natuurlijk offers moeten brengen. Zij bestaan in een aanzienlijke verlaging van de rente van het in 1920 aan Duitschland verleende crediet van 140 millioen. Deze rente zal met ingang van 1 Julo van 5 f2 tot 4 worden verlaagd, althans indien de des betreffende wijziging van het credietverdrag bij wet wordt goedgekeurd. De commissie is met de grootste hoffelijkheid ontvangen en bejegend; De heer Hugenberg bleek zeer goed op de hoogte met de problemen en scheen den heer Ries een geboren onderhandelaar. Het zal volgens den heer Ries voor Nederland zeker te betreuren zijn, indien dr. Hugenberg var. het Duitsche politieke tooneel verdween, ter wijl het voor Duitschland jammer zou zijn. indien een minister, die in staat is gebleken het isolement waarin Duitschland onmisken baar verkeert, met zooveel talent te verbre ken, voor dat land verloren zou gaan. VRIJGESPROKEN. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Het gerechtshof heeft heden vernietigd een vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij A. F. C. T., vertegenwoordiger van het verkoopbureau der Staatsmijnen te Vlissingen wegens verduis tering van ruim 160 ton kolen is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek van het voorarrest. Het Hof verkaarde niet bewezen hetgeen aan T. bij dagvaarding is ten laste gelegd en sprak hem daarvan vrij. EEN BEROOVING. ROTTERDAM. (V.D.) Dooi- de Rotterdam sche politie zijn te Rotterdam aangehouden de 48-jarige man J. van H., de 30-jarige •vrouw S. S.» de 45-jarige man H. A. van G., de 50-jarige man J. B. A., de 48-jarige vrouw, W. L. T. en de 45-jarige man G. V. Deze werden er van verdacht in het einde van Maart een vreemdeling te hebben beroofd van f 28.000. Deze berooving was kort na het gebeurde bij de politie aangegeven, waarbij men het echter deed voorkomen, alsof het geld was verloren. Later is gebleken dat hier inderdaad van een berooving sprake is. De politie heeft na aanhouding van bovenge- noemden echter niets meer kunnen vinden, waardoor de schuld zou komen vast te staan, zoodat zij weer op vrije voeten zijn gesteld. J. KRAP f 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Op 75-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden ir. Jo- ban Krap, lid van de Algemeene Rekenka mer. oud-lid van de Tweede Kamer en oud lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. ITALIAANSCH BEZOEK. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De Italiaansche minister van landbouw, baron Acerbo, is hier gisteren met mevrouw baroness© Acerbo in Den Haag aangekomen. Heden brengt de minister een bezoek aan Amsterdam en mor gen zal hij de Zuiderzeewerken bezoeken. HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK. WASHINGTON. (V.D.) In politieke krin gen te Genève heeft het bericht inzake de voor de deur staande overeenstemming tus schen Roosevelt, Mac Donald en Herriot met betrekking tot het ontwapenings- en oor logsschulden vraagstuk groot opzien gewekt. Het feit van een overeenstemming tusschen 3 mogendheden, die over de belangrijke kwes ties, waar het hierom gaat, hebben te beslis sen, wordt alhier in toonaangevende kringefi sterk in twijfel getrokken. Van Fransche zyde wordt er op gewezen, dat Herriot ir geen enkel geval opdracht heeft gekregen een overeenkomst aan te gaan, terwijl ook van Engelsche zijde twijfel wordt geuit. DE BESPREKINGEN TE WASHINGTON. LONDEN. (V.D.) Fertinax meldt uit Was hington dat volgens de waarnemingen van de te Washington vertoevende Fransche des kundigen, nog geen formeele overeenkomst schijnt te bestaan tusschen ongeland en Amerika. Herriot heeft uit het onderhoud met Mac Donald begrepen dat de Britsche schijnt te bestaan tusschen Engeland en ren zonder zijn vrijheid ten aanzien van de stabilisatie van de valuta en van eventueele tariefswijzigingen prijs te geven. Hét gevaar bestaat echter dat Roosevelt door het Con gres er toe wordt gedwongen den dollar ver der te laten vallen. Roosevelt is klaarblij kelijk er toe bereid het traditioneele begin sel van de vrijheid ter zee op te geven en de onmogelijkheid van het sluiten van wat voor overeenkomst ook te Genève in te zien, wan neer niet een voortdurende zich yan tijd tot tijd herhalende en automatische controle op elke bewapening wordt georganiseerd. De correspondent te Washington van de „Times" stelt hiertegenover dat het resul taat der onderhandelingen tusschen Mac Donald en Roosevelt is, dat men een zeker en wat den omvang betreft bemoedigend terrein heeft afgepaald, waarin een gemeenschappe lijk Engelsch-Amerikaansch doel de verdere ontwikkeling kan bepalen. Door verschillen de oorzaken is het echter onmogelijk thans reeds te komen tot een definitieve regeling der valutakwestie. WASHINGTON. (V.D.) Naar verluidt heeft Roosevelt na een maaltijd die geen officieel karakter droeg Mac Donald en Herriot uit eengezet in hoeverre de Amerikaansche re geering met een consultatief veiligheidspact accoord zal kunnen gaan. De „New-York Herald Tribune" weet mede te deelen dat binnen eenige dagen te Was hington of te Genève een nieuwe Ameri kaansche ontwapeningsformule bekend zal worden gemaakt die het midden houdt tus schen de beginselen van het plan van Mac Donald en het consultatieve idee van het plan van Mussolini. Het plan bevat geen details over de leger- sterkten, doch het blad meent te weten dat bet voorziet in een algemeene actie tegen aanvallen van Frankrijk teneinde de Fran sche verlangens naar veiligheid te bevredi gen. Mac Donald vertrekt vanavond naar New- York waar hy zich tegen middernacht aan boord van de „Berengaria" zal begeven. PARIJS. (V.D.) Het eerste enthousiasme van de Parysche pers over de onderhande lingen te Washington heeft plaats gemaakt voor groote nuchterheid omdat men er zich van bewust is geworden dat men nog vrij ver van eenigen vorm van overeenstemming tus schen de 3 mogendheden verwijderd is. In de ontwapeningskwestie loopen de meeningen van Engeland en Frankrijk nog zeer ver uit een. Volgens een bericht uit Washington zouden Roosevelt, Mac Donald en Herriot overeenstemming hebben bereikt over de schuldenkwestie en ontwapening, doch zou de definitieve beslissing in handen van het Congres liggen. Een gunstige beslissing zou men echter pas kunnen verwachten wanneer de ontwapeningskwestie werd opgelost door het tot stand komen van een consultatief pact. Amsterdam, 26 April 1933, 3 uur. De Amerikaansche fondsenmarkt had een verdeeld voorkomen, doch de grondstemming was niet ongunstig. De berichten uit Wa shington luiden iets opgewekter en dit bood eenigen steun voor het teleurstellend verloop der Amerikaansche goederen en effecten beurzen. Een stimulance ging uit van de ge ruchten, dat Philips een belangrijke terugbe taling van het kapitaal in het voornemen zou hebben. Voor het betreffende fonds ieidden deze geruchten tot een krachtige koersstijging. De inzet was l/2 hooger, waarna een verbetering tot 129 volgde. Aku's lager. Ford gedrukt. Unielevers op peil. Ko ninklijken bleven op peil, ondanks de slechte berichten uit de Amerikaansche olieindustrie. Rubberaandeelen ondergingen slechte weinig verandering, terwijl voor Tabakken hier en daar lagere koersen tot stand kwamen. Sui kerwaarden zeer stil, doch lager, daar de stemming op de Suikermarkt iets zwakker was. Scheepv&artaandeelen flauw. Nederl. Scheepvaart Unies 2 lager. Mynwaarden stil. Amerikaansche fondsen prijshoudend, ondanks de lagere koersen uit New-York. Duitsche obligaties bleven op peil, Nederl. Staatsfondsen verdeeld. Prolongatie 1 Noteering van 26 April 1933, nam. 3 uur. Officieel. Londen 8.56 f2 Berlijn 56.95 Parijs f 9.79 Brussel 34.76 Zwitserland f 48.03 New-York 2.2634. Donderdag Vrydag Zaterdag April uur 27 7.47 n 28 7.49 29 7.50 Donderdag Vrijdag April 27 2.37 28 3.14 29 3.48 15.01 15.40 16.13 De Tulp. In particuliere tuinen, in par ken en buitenplaatsen ja zelfs in de ven sterbank van den daglooner zien we thans de tulp met haar schoone bloemen prijken. Wij willen daarom iets van haar geschiedenis vertellen. De tulpen, die we thans zien bloeien, zyn afkomstig van de door Linnaeus gedoopte Tulpia Gesneriana. De groote Zweed noemde haar naar Gesner, die in 1553 voor het eerst met deze fraaie bloem kennis maakte. Zij werd gevonden in Kaukasië, Taurië en Calabnë. Gesner maakte haar be kend en zij werd verspreid door Europa, en wel zóó, dat zij in 't begin der 16e eeuw reeds in Vlaanderen en Holland goed bekend was. Het staat geboekt, dat zij, in 1610 door het parlementslid Peiresc uit Doornik in Frankrijk ingevoerd werd, er in slaagde, iets wat hier te lande ook reeds was gebeurd, door zaaiing tal van variëteiten te winnen. Deze werden zóó aangeprezen, dat het een ware hartstocht werd veel tulpen en vooral de nieuwste te bezitten. Ook hier, in ons land, werd het een gekkenboelvooral in de jaren 1634—'37 sloeg men tot het uiterste over, en de menschen moeten wel zeer overspannen zijn geweest, om dingen te kunnen doen, als toen gebeurden. Er ont stond een wedstrijd tusschen liefhehbers, wie de fraaiste had. De kweekers ontvingen voor die nieuwigheden fabelachtige prijzen en het was toen geen kunst om in korten tijd ryk te worden. De tulpenh&udel was de grootste van het land. De wevers verlieten hun getouwen, de winkeliers verkochten hun waren uit, en begaven zich allen „tot het koopmanschap met tulpen", welke men driemaal hooger schatte dan goud, kostelijker dan paarlen, of eenig ander dierbaar edelgesteente. Voor één tulpenbol van verscheidenheid, Vice-roy gaf men2 lasten tarwe, 4 lasten rogge, 4 vette ossen, 8 vette varkens, 12 vette scha pen, 2 okshoofden wijn, 4 tonnen bier, 2 tonnen boter, 1000 pond kaas, een bed met toebehooren, een pak kleeren en een zilveren beker, alles te zamen ter waarde van ƒ2500, naar de waarde van het geld in dien tijd een zeer belangrijke som. Wie toen in het bezit van zoo'n bol was, en haar aan zijn dochter als bruidschat meegaf, zette haar ineens in de provisie. Het were, van kwaad tot erger, men begon namelijk de bollen bij het gewicht te het kl<| gebezigd diende. Bil sporige k<| zooalsr len, enz. en weer ven, enz. tus, wegen] daarenbovl maakte kj den en rieele akte| bruari 161 tulpenbolld iter BartloJ Doelen te werd verk] geboden tvj Schermer. uit AlkmJ voor 70 Met wij kennil onzen Zo| PETER Vlissingeri Paul Kr Morgenoc| Vet Spek I Kilo, Magl 20 ct., Cal 35 ct, Stuf Gem. Veil is Aileel bij de Ij herkeriH derstaaq teeken. WORIOGEFA ZENTRA-TAVl TAVANNESZl A.s. VrijdE| bloeier f 1.00 pfl Paul Kruge

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2