De Gentsche Floraliën Tot deze vergadering zullen acht vereeni- gingen worden uitgenoodigd en zal getracht worden de zomer-competitie aoo vlug moge lijk een aanvang te laten nemen. Madjoe IISportief 3—1 Op het Zeevaartschoolveld speelde Zater dagmorgen Madjoe EC een wedstrijd tegen het pas apgerichte Sportief uit Middelburg. Het werd een 31 overwinning voor Madjoe II. BILJARTEN. Gisteren stond Utrecht in het teeken van de algemeene biljartsport belangstelling. Uit alle deelen van Nederland waren de vereeni- gingen opgekomen om den onderlingen strijd aan te binden om het competitie-kam pioenschap van Nederland. En zoo toog de ploeg C der biljartclub A.B.C. uit Vlissingen met talrijke supporters naar het Sticht, om zich daar te meten met de clubs Vondel uit Amsterdam, Caland uit Rotterdam en B.C.H. uit Haarlem. Daar is gespeeld op 20 biljarten tegelijk, waarvan 14 in de schitterende biljartzalen van Noord-Brabant en 6 in de sociëteit Ti- voli. De regeling was keurig in orde, evenals het materiaal. Precies op de aangegeven tijd stippen werden de partijen aangevangen. Dat A.B.C. het kampioenschap niet heeft kunnen behalen, is oorzaak doordat in de eerste ploegpartij M. Boekhout met slechts 4 punten verloor en Vlissingen 1 kostbaar punt verloor en dat R. Peeman tegen B.C.H. zijn partij verloor, nadat hij steeds de leiding in zijn partij had en zijn tegenstander De Ja ger met een slotserie van 31 punten de over winning behaalde. AB.C. mag hoogst tevre den zyn met zijn ploeg en hee« Verhulst zich in vreemde omgeving en materiaal schitterend gehouden. Hij zag kans om den oud-kampioen Heemskerk van Vondel te verslaan, om later evenes P. Kobus van B.C. H., een der sterkste spelers van het tournooi te verslaan en speciaal verdient vermelding, dat Kobus, die 250 punten moest spelen, di rect stevig aanpakte en in de eerste en twee de beurt resp. 36 en 39 punten noteerde en na 4 beurten 98 punten had. Verhulst, die 200 punten moest spelen hield zich taai en wist met mooie series van 41 en 35 in 15 beurten de partij te winnen. Kobus bleef op 182 staan. Boekhout heeft in Noord-Brabant ook een schitterende party gespeeld en wel tegen H J. Metz eveneens van B.C.H., die 200 punten moest spelen. Boekhout begon direct met se ries van 26 en 39 uit te loopen en had hij na 11 beurten 139 punten tegen 39, doch Boek hout had weer dezelfde inzinking als by zyn voorgaande partijen voor de laatste 11 pun ten had hy nog 7 beurten noodig, zijn tegen stander die 200 punten moest spelen op 90 punten latende. Hoornick heeft als van ouds gespeeld, taai en berekenend, doch waar zijn tegenstanders sterker waren sneuvelde hij tweemaal en wist één partij te winnen. Peeman was de zwakste van de ploeg en verlooi al zyn partyen. Om van alle partijen een verslag te geven is niet doenlijk, doch volstaan wij met een beknop- ten uitslag. De tusschen haakjes geplaatste getallen is het aantal punten welke een speler moest behalen. Vondel—A.B.C. punt. beurt. gem. F. Verhulst (200) AB.C. 200 29 6.90 G. Heemskerk (250) Vondel 229 29 7.90 C. Dekker (150) Vondel 150 35 4.29 M. Boekhout (1501 A.B.C. 146 34 4.29 W. Coelman (150) Vondel 150 28 5.36 C. Hoornick (150) A.B.C. 127 28 4.54 J. Beyen (150) Vondel 150 34 4.41 R. ">>eman (150) A.B.C. 121 33 3.70 Caland.—A.B .C» punt. beurt. gem. P. van Buren (150) Caland 150 24 6.25 F. Verhulst (200) A.B.C. 185 24 7.71 M. Boekhout (150) A.B.C. 150 38 3.95 P. Prins (150) Caland 124 38 3.26 C. Hoornick (150) A.B.C. 150 19 7.39 J. Schoonheijt (150) Calant 106 19 5.58 B. Benenga (150) Caland 150 30 5.— R. Feeman (150) A .B.C. 126 30 4.20 B.C.H.—A3.C. punt. beurt. gem. F. V- hulst (200) A.B.C. 200 15 13.33 P. Kobus (250) B.C.H. 182 15 12.13 M. Boekhout (150) A.B.C. 150 18 8.33 H. J. Metz (200) B.C.H. 90 17 5.29 G. W. Metz (150) B.C.H. 150 18 8.33 C. Hoornick (150) A.B.C. 107 18 5.94 J. de Jager (150) B.C.H. 150 34 4,41 R. Peeman (100) A3.C. 132 34 3.88 Zoodoende heeft A.B.C. één verloren en twee gelijk gespeelde ronden behaald en heetc on totaal 2 punten. Bondenontmoeting K.N.G.V. Te Breda had in „Concordia" een dealmeet plaats tusschen vertegenwoordigende ploe gen van den Zeeuwsch-Brabantschen Turn kring en den Noord-Brabantsch-Gelder- schen Turnkring. De ploeg van den „Zebra" was samengesteld wat de dames aangaat uit mej. P. v. d. Boogaard en mej. J. Millenaar van V.T.V. te Vlissingen, mej. M. van Bern- mei van L.O. te Vlissingen en de dames F. Smits, M. Ras, M. Mossou, C. Pels en A. Gimbrère allen van Prins Hendrik te Breda, en wat betreft de heeren uit A, Leys, Sparta, Krabbendijke, N. Kreugel van Prins Hendrik te Breda, N. Gelok en C. Keizer, van Vol harding te Goes, P. Hoedelmans van Sparta te Bergen op Zoom, J. Smits en R. van Kerckhof van Prins Hendrik en E. Melkman van Udi te Bergen op Zoom. Voor den Noord-Brabantsch—Gelderschen kring kwamen uit de dames J. de Beer, A. 1 L. de Vries, B. Klinker, L. Basteurs, M. Harmsen allen van P.S.V, te Eindhoven, M Coolen van Olympia te Tilburg, E. de Graaf! en J. Rovers van E.T.V. te Eindhoven en de heeren H. Goossens van Olympia te Tilburg. J. Jagt en L. van der Linden van E.T.V. te Eindhoven, C. Lehman, G. Janssens, L. van de Geer van K. en K. te 's-Bosch, F. van Amelsvoort van Volt te Tilburg en G. Ron gen van P.S.V. te Eindhoven. Voordat de beslissingswedstijd aanving werden de vrye oefeningen en het paard- werken afgewerkt. Reeds toen was te zien, dat de damesploegen elkaar niet veel toegaven. By het ingaan van de rust hadden de Zebra dames 168 en de N.-Brabantsch-Geldersclie 1681/, punten op zich vereenigd. Nadat de punten van brug en ringen na de pauze er by waren geteld, was de stand 340'/, tegen 340, het ringenwerken bracht de verhouding op 4254251/2 en moest dus het paardsprin- gen de beslissing brengen. De Zebra bleek toen met 468 punten te hebben gewonnen, de N.-B.-G. had 466^ punten. De hoogst geklasseerde turnster, mej. A. Gimbrère had aan het einde de medaille in ontvangst te nemen, beschikbaar gesteld doo-r den burgemeester van Vlissingen. Zy had totaal 931/2 punt, maximum was 110 punten. Bij den heerenkamp was al aanstonds te bemerken, dat de Zebra-ploeg over het geheel genomen sterker was dan de Geldersche. Het puntenverschil, dat voor dat de beslissings wedstrijd begon, reeds bestond, nl. 17514 voor re Zebra en 144 voor den anderen ploeg, was dan ook bijna niet meer weg te werken. De eindstand gaf aan 501% voor den Zebra en 447 voor N.-Br.-G. K. De heer E. Melkman, die 99% punten had, maximum was 110, ontving de medaille be schikbaar gesteld door den burgemeester van Breda. Zoo had de Zebra beide deelen gewonnen. De voorzitter van den Brabantsch-Gelder schen kring wenschte de Zebra hiermee ge luk, nadat de Zebra voorzitter de herinne ringsspeldjes aan beide ploegen uitgereikt had. De ontmoeting stond onder hoofdleiding van den heer L. van der Steen uit Vlissingen. Nationale eendaagsche afstandsmarseh. De Haagsche wandelsportvereeniging „De Vierdaagsche" heeft besloten om evenals vo rig jaar een nationale eendaagsche afstands marseh te organiseeren en daarvoor als da tum den llen Juni gekozen. Deze marsch, die 5 weken voor de Interna tionale vierdaagsche afstandsmarschen in Nijmegen gehouden wordt, is tevens als trai ning daarvoor bedoeld, zoodat het vcor per sonen, die in training zyn, geen bezwaar is hieraan, deel te nemen, integendeel hun trai ning zal veraangenamen doordat ze eens in andere streken komen te wandelen. De route is met zorg gekozen en voert door de mooiste omstreken van de residentie. De afstanden bedragen voor heeren van 1750 jaar, 50 K.M., voor dames 40 K.M- (ook heeren ouder dan 50 jaar) en 30 K.M. voor personen jonger dan 17 jaar. Waar deze marschen geen wedstrijd be oogen, is de tyd zeer ruim gesteld, zoodat iedereen binnen den vastgestelden tyd van 9 uren deze kan volbrengen. Voor nadere in lichtingen wende men zich tot het secreta riaat van de Vierdaagsche*:.Daltonstraat nr. 11 te 's-Gravenhage. KAMER VAN KOOPHANDEL. In de Vrijdagavond te Middelburg gehou den vergadering van de Kamer van Koophan del voor de Zeeuwsche Eilanden waren aan wezig 14 leden. Afwezig waren de heeren Mes met, Van den Berg, Lindenberg, de Vos, van Raalte, Wesseling, Enzlin en Siebenga, allen zonder kennisgeving. Nadat enkele mededeelingen en ingekomen stukken waren goedgekeurd en de rekening was goedgekeurd, kwam aan de orde het voorstel inzake den steun aan Het congres voor Vreemdelingenverkeer. De voorzitter, de heer C. Boudewynse, wees er op, dat de minderheid van het bureau al leen principieel bezwaar heeft tegen een steun als dezen. De heer Massee voelt in gelyken geest en vooral als zooals by het volgende punt 1000 wordt gevraagd. De heer Jeronimus is het ook volkomen eens met het principieele bezwaar en waar schuwt er tegen .dezen weg op te gaan, want dan kan men ook vragen voor een con gres van doktoren, apothekers of wellicht van putjesscheppers. Beide aanvragen doelen op congressen van groot belang voor den handel en dit maakt het des te moeilyker nu een principe-besluit te nemen. Ieder congres brengt bezoek mede en lokt weer tot her nieuwd bezoek en het is dan moeilyk een grens te trekken. Men moet zich. dan ook behoeden voor een eersten stap op het hel lend vlak. De heer Stofkoper vond het goed een prin cipe uit te maken, maar hij meende, dat de vraag moet zijn of het geld, dat men uitgeeft vruchten oplevert. Beide congressen zijn van groot belang en daarom wil spr. daaraan gaarne een redelyke bydrage verleenen. De heer M. Laernoes zeide in het congres een uitgesproken algemeen belang te zien en daarbij iets heel byzonders met veel kosten. De Kamer is verplicht te doen wat zij kan in deze, en dit geldt voor beide aanvragen, al is ƒ1000 wel wat brutaal gevraagd. Er zyn echter streken, waar de Kamer meer geeft. Spr. ziet hier wel degelyk een speciaal gevaL De heer P. G. Laernoes wees er op, dat men in dezen tijd van crisis moet helpen trachten op andere wyze wat te verdienen en het is zeer goed zulke congressen naar Zeeland te trekken. Dit moet men in de hand werken De heer Jeronimus wees er nog op, dat zooals de heer M. Laernoes ook reeds terecht had opgemerkt, de stortingen voor het han delsregister belastingen zyn, maar dat daarby met de draagkracht geen rekening is gehou den en men daarom deze gelden niet mag wegsubsidieeren. Daarby moet men ook op passen dat men op deze wyze geen concur rentie in het leven roept en de Kamers niet gaan wedyveren om de congressen naar hun streek te trekken De heer Stofkoper ziet dat gevaar niet erg in. Met 11 tegen 3 stemmen, die van de heeren Jeronimus, Massee en den voorzitter, ver klaart de Kamer zich in principe voor het verleenen van een bydrage. Met 13 tegen 1 stem, die van den heer Massee, bepaalt zy het bedrag op ƒ300. Bijdrage Middenstandscongres'. De voorzatter meende, dat nu de princi pieele vraag is opgelost en dat men voor beide congressen een gelijk bedrag dient te voteeren, al stelde een lid van het bureau 500 voor, doch de commissie voor de finan ciën ƒ300. De heer Jeronimus vroeg of de financiën der Kamer in gevaar komen als er meer wordt gegeven. De heer Bosman, voorzitter der financieele commissie, geloofde van niet. De heer Veenis wilde ƒ500 geven, gezien het groote belang der zaak. De heer Stofkoper sloot rich hierbij aan en vreesde ook in deze geen concurrentie, waar het middenstandscongres in 24 of 25 jaar niet in Zeeland heeft vergaderd. De heer Machgeet waarschuwde voor de gevolgen alsook de R.-K. en Chr. midden standsorganisaties in het district der Kamer zouden komen. De heer Anker stelde voor ƒ750 toe te kennen, omdat de middenstand een groote schakel in de maatschappy vormt en haar leden het grootste aandeel in de bydrage aan het handelsregister leveren. Spr. wees er op, dat het congres tusschen de 1700 en 1800 kost. De heer P. G. Laernoes zou reeds dankbaar wezen als 500 wordt toegekend, gezien mede wat nog meer van de Kamer zou kunnen worden gevraagd. De heer Olthoff wees er op, dat men 1700 noodig heeft en men dan aan de Kamer toch geen ƒ1000 moet vragen, er zyn nog andere manieren om aan geld te komen en spr. acht daarom ƒ300 voldoende. De heer Massee noemde de vraag van 1000 onbescheiden en wees er op, dat men aan dringt op bezuiniging en dan alleen 1700 tot ƒ1800 wil uitgeven voor zulk een congres, Hij noemde dat een slecht voorbeeld van be zuiniging. De heer Jeronimus wees er op, dat men op gevaarlyk terrein is gekomen, wat te doen als nu by'v. een coöperatieve bond om geld komt, dat zyn toch ook. ingeschrevenen in het handelsregister. De heer Bosman meende, dat de coöpera ties er niet onder vallen om gesteund te worden. De heer Mènheere ging mede met ƒ500, het is hier iets ten bate van het algemeen, men heeft veel te danken aan den bond, die vele rampen voor den middenstand heeft voorkomen, waarbij spr. o.a. denkt aan de weeldebelasting. De heer Stofkoper zag in het congres een groot voordeel, het is hier een middel om iets van het gestorte geld te doen profiteeren. Spr. zóu bereid zyn evenzoo te handelen ten opzichte van de Christelijke of Katholieke organisatie. De voorzitter meende, dat het niet juist is te wijzen op de bijdragen aan het handels register, men zou dan voor een Maatschappij van Handel en Nyverheiu. by'v. nog veel meer moeten geven. Het is heef moeilijk uit te maken voor welk congres men geld moet geven en voor welk niet. Voor het voorstel om 750 te geven ver klaarden zich alleen de heeren Anker en Jeronimus, waarna aangenomen werd ƒ500 met 8 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren tö. Laernoes, Olthoff, Bosman, Machgeels, Mas see en de voorzitter. De omzetbelasting. De voorzitter zeide geen bezwaar te heb ben de zaak ook van den principieelen kant te beschouwen, maar spr. is er tegen zonder meer op verhooging der bestaande belastingen aan te dringen. De heer Olthoff zeid" daar juist voor te zijn, omdat men dit procentsgewyze kan doen, men geen nieuwe ambtenaren noo dig heeft en men ook makkelijker weer kan verminderen in betere tijden.' De heer Jeronimus meende, dat de wet niet uit te voeren zal zijn en niet gelijkmatig wer ken zal, daarentegen juist zeer ongelykmatig ook bij dezelfde producten. Het is niet de be doeling van spr. zonder meer maar alle be staande belastingen te verhoogen. Vooral heeft spr. bezwaar tegen de bevoorrechting der coöperaties, wat hij trouwens in stryd acht met art. 175 der grondwet, dat privi legiën op het gebied der belastingen verbiedt. De wet zou practisch onredelyk zyn, spr. is tegen verdere invoering van verkeersbelas tingen en meende, dat het blijkt dat er geen handelsdeskundigen by het samenstellen van het ontwerp betrokken zyn. De heer Menheere wees er op, dat 10 verhooging bijv. van de personeele belasting voor den middenstand z.i. nog erger zou zijn, dan de omzetbelasting, doch het beste is, dat ook deze er niet komt. De voorzitter meende, dat het beste is, dat het bureau de principieele kwestie nog eens nader overweegt en dan aan de Tweede Ka mer adresseert. De heer M. Laernoes meende, dat alle Ka mers scherp zullen staan tegenover de be voorrechting van de coöperaties. De formuleering van het adres liet de Ka mer aan het bureau >ver. Rondvraag. De heer Anker bracht de wenschelijkheid naar voren om in den vorm van een motie uitspraak te doen inzake de houding der Ka mer inzake het verleenen van biidrag^n in het algemeen. Het is nem opgevallen, dat de voorzitter terzake van houding veranderd is. De voorzitter zeide, dat deze by dragen niet te vergelijken zyn met die voor winkelweken. Hier gold het iets Lieuws en I-wam de mo- gelykheid van meer eèiigussen naer voren Men mist een b?hóöiiyken leiddiaad vl>oi de meening der Kamer. Over een motie zou het bureau kunnen adviseeren. De heer Machgeels zeide, dat men destyds besloot iedere aanvrage voor een winkelweek op zichzelf te beschouwen, maar het is wel wat heel erg geloopen met de aanvragen daarvoor. De heer Klok meende, dat er een verzoek wasvan Vreemdelingenverkeer te Zierikzee om verhooging van subsidie en dat dit ver band houdt met de toename van het aantal leden en de contributieopbrengst. De voorzitter zeide, dat dan de subsidie regeling moet worden htrrien. Hiermede was de gewone agenda afgehan deld en heette de voorzitter welkom den heer J. J. R. Schmal, secretaris-penningmeester van het Economisch Instituut voor den Middenstand De heer Schmal heefü in een vry uitvoerig betoog de werking van dit instituut uiteen gezet. Spr. wees er op, dat de gelden van de Kamers van Koophandel voor een groot deel byeengebracht worden door den midden stand, doch dan die Kamers zelf niet veel voor den middenstand kunnen doen en daar om is het instituut opgericht voor een cen trale behandeling van zaken, die het alge meen belang van den middenstand raken. Alleen de Kamer te Middelburg steunt het instituut nog niet. Het gaat niet om een groot bedrag, maar moreel is het gewenscht, dat het instituut alle Kamers omvat. Er worden behandeld vragen van bedryfs- aard, die de zakenman alleen niet kan op lossen. Men vergete niet, dat by het handels register 130.000 middenstanders zijn inge schreven en dat ook de werknemers in die bedrijven er belang bij hebben. Er zyn ver schillende voorbeelden, dat het instituut reeds met succes is werkzaam geweest. Andere landen geven ook geld voor dit doel uit. O.a. zyn de slagers ontlast van den blaam, dat zy spoedig ryk zouden zyn. Van de gelegenheid cm vragen te stellen maakten verschillende leden gebruik en dit gaf den heer Schmal aanleiding om nog op verschillende onderdeelen nader terug te ko men. Zoo kon hy mededeelen, dat er een goede samenwerking is met de Ny verheids consulenten, die voor hun lid zyn van den raad van beheer geen extra belooning krij gen, er is trouwens geen sprake van, dat het nieuwe instituut baantjes schiep. Het instituut geeft alleen oorzaken aan en wyst op de mogelijkheid hoe moeilijkheden zyn te verbeteren, maai de tpepassing is aan de betrokkenen zelf. Zeker zou het gezond zyn als de middenstandsbonden zelf ook in de kosten bijdroegen, maar het is ook goed, dat het Ryk evenveel bydraagt als de Ka mers van Koophandel samen. Dat sen onderzoek ten bate van de kruide niers veel geld kostte is wel juist, maar toen bestond het instituut nog niet. Men heeft echter met schade geleerd, al was daarby geen sprake van schande. Het instituut is geen philantropische instelling en heeft ook niet ten doel het leven van slecht staande zaken te rekken. Het Is dan ook niet het doel een bepaald persoon te helpen, maar wel een heele tak van bestaan tegelyk. Het instituut heeft een paedagogische taak en men kan dan ook niet altyd direct vruchten van zijn werk zien. O.a. is men bezig met materiaal te verza nelen over het punt of er werkelyk te veel winkels in bepaalde branches zyn -n meent men, dat er naast, het grootbedryf ook wel degelijk plaats is voor het kleinbedrijf, dat zich kan verweren door inkoopcombina- ties enz. Zoo mogelyk moet men ook samen trachten te verkoopen. Van de betrokkenen wordt geen geldelyke bydrage gevraagd. Het instituut is ten slotte maar een onderdeel van alles wat in het belan van den middenstand wordt gedaan. De voorzitter bracht den heer Schmal dank voor zijn duidelyke uiteenzetting en zeide, dat de Kamer de kwestie van 1 of niet steu nen nader onder het oog zal rien. Hierna sloot hy de vergadering. GEMEENTERAAD VAN BRESKENS. De gemeenteraad kwam Zaterdagmiddag byeen. Afwezig met kennisgeving de heeren Brand, Cappon en Carels. Met de stemmen van de heeren de Kruy- ter en Notebaart tegen werd besloten adhea- sie te betuigen aan het bekende adres van de gemeente Hardenberg inzake verlaging van de grondbelasting, voorzoover dat het ongebouwd betreft. Op de verzoeken van 2 ingezetenen om ver goeding ingevolge art. 13 L.O. wet 1920 werd afwijzend beschikt. Voor kennisgeving werd aangenomen een beroepschrift van den heer W. du Bois tegen een door burgemeester en wethouders geno men beslissing (bouwvergunning) aangezien de beroepstermijn verstreken is. Op het verzoek van het plaatseiyk crisis- ccmité om steun (steunregeling B) werd gunstig beschikt. Scheepvaartcursus. Burgemeester en Wethouders adviseeren de gewenschte verklaring ingevolge de Ny- verheidsonderwijswet te geven en daardoor te kennen te geven dat zoo'n school gewenscht is. De voorzitter deelt naar aanleiding van Hierover staakten de stemmen. Vóór de hee ren de Kruyter, Notebaart, Lyk en Vasseur. het advies van het dagelyksch bestuur me de, dat dit niet eenstemmig uitgebracht is, hy zelf kon geen vrijheid vinden zyn stem daaraan te geven. Hoezeer hy ook beseft dat, indien thans niet besloten wordt een dergelyke school te Breskens op te richten de kans daartoe voor goed wellicht verkeken zou rijn en de school over uitnemende leer krachten, met name de heer ter Meulen be schikken zou, heeft hij rich laten leiden door den stand der gemeentefinanciën. Vele nut tige instellingen hebben den laatsten tyd om subsidie aangeklopt en steeds hebben burgemeester en wethouders hun waarschu wende stem daartegen moeten uitbrengen. In deze vergadering zal n.l. wederom de belas ting verhoogd moeten worden en in dezen tijd dient terdege rekening gehouden te wor den, dat de ontvangsten en uitgaven tegen elkaar opwegen. De heer Vasseur acht het een gemeentebe lang, dat de school te Breskens komt. Door het volgen van de cursussen worden de schippers jongens in de gelegenheid gesteld om een diploma te behalen en daardoor den stryd om het bestaan wat te vergemakkelij ken. Hy is er niet den voorzitter van bewust, dat de financiën er niet rooskleurig voor staan, doch niettegenstaande hoopt hy, dat raad met het voorstel van burgemeester en wethouders zal meegaan. Spreker wijst op de post krankzinnigen, die aanmerkelijk ver minderd kan worden en waaruit de kosten voor deze school dan betsreden zouden kun nen worden. Ook de heeren Notebaart en CamNier drukken zich in gelyken geest uit en vervol gens wordt het voorstel van burgemeester en wethouders met algemeene stemmen aange nomen. Fietspad naar Knocke. Met algemeene stemmen wordt de door burgemeester en wethouders voorgestelde verordening aangenomen en de secretaris der gemeente, dr. J. G. Ramaker, als verte genwoordiger aangewezen. Belastingen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders tot wyriging van de progressieve hef fing van opcenten op de gemesntefondsbe- lasfcing vindt bestryding door den heer No tebaart, die betoogt, dat de kleine inkomens, met name die tot 2000, in verhouding tot de hoogere onevenredig zwaar belast wor den. Hy stelt voor tot 2000 10 opcenten te hebben, daarboven 20 opcenten met een op klimming van 2 opcenten voor elke 100. Zyn voorstel in stemming gebracht ver kreeg 4 stemmen, die van hem en van de heeren de Kruyter, Lijk en Vasseur, zoodat de stemmen staakten. Bij de rondvraag stelt de heer de Kruyter voor den werkloozen de gelegenheid te geven langeren tijd aan een stuk te werk te stellen. Uit vele deelen van Zeeland hebben gis teren een groot aantal personen een bezoek gebracht aan de Gentsche Floraliën. Uit Vlissingen waren met de boot van half acht 2 groote autobussen naar Gent vertrokken en om 10 uur vertrok nog een bus van de stoomtram Walcheren. Ook waren vele per sonen per auto naar de bloemenstad gegaan. Toen wy om half tien Nederlandsche tyd cp de tentoonstelling aankwamen, heerschte daar reeds een groote drukte, maar wy be- hooren tot de gelukkigen, die den schoonen en overweldigenden indruk van hetgeen hier Flora's kinderen bieden, geheel of gedeelte lijk hebben kunnen genieten. Want een groot deel of wellicht het grootste deel van hen, heeft niets van hetgeen in de ruime zalen bijeen is gebracht kunnen bewonderen, omdat de drukte in zulk een mate toenam, dat het haast levensgevaarlyk werd zich in de zaal te begeven, als men althans daarin na grooten angst voor de bereden politie en het opgepakt staan gedurende langen tyd in een ongeduldig wordende menschenmassa, nog had kunnen slagen. Reeds een paar uur na opening der ten toonstelling moest de toegang tot het terrein stop worden gezet en voor de ingangen der zaal verdrongen zich duizenden personen om binnen gelaten te worden. Voor den hoofd ingang en de andere ingangen van het ter rein was dit aantal niet te schatten, maar het liep in de duizenden. Politie te voet en te paard hield de menschen in bedwang en toen een der paarden te zenuwachtig werd en de beryder het niet voldoende meester was, sprong het dier tusschen de menschen in en het gevolg was verschillende gewon den, die moesten worden weggebracht. Den geheelen dag bleef het een duwen en drin gen van belang en onder hen, die in de zalen waren binnengekomen, kwam herhaaldelyk een geval van flauwte voor. Na deze mededeelingen over den toestand, die zeker voor het grootste deel aan het overstelpende aantal bezoekers te wyten was, maar waaraan een betere organisatie toch ook veel had kunnen goed maken, komen wij terug op de tentoonstelling als zoodanig. De zalen zijn herschapen in een lusthof van bloemen van de meest bekende tot de zeldzaamste toe en ieder der inzendingen, waaronder ook zeer vele van onze Neder landsche kw ekers, geeft weer een andere schakeering van kleuren en vormen van bloemen, die ieder in verrukking brengt. En zij, die duwen en stompen doorstaan .hebben en op deze wyze in de zalen hebben rond gekeken, of zy, die daarin ondanks dat zy het entree toch even goed betaald hebben, niet slaagden, vonden in de om het gebouw liggende tuinen ook veel te genieten, want daar ook is veel zorg besteed aan den f an- leg en kan men zich ook geruimen tijd ver lustigen in alles wat daar het oog streelt. Een bezoek aan de tentoonstelling is op zichzelf dan ook zeer aan te bevelen, als men daarby net geluk mag hebben op een dag te komen, dat het er minder druk is dan Zondag, wat zeker in de week wel mogelyk zal zyn, doch a.s. Zondag als de entree zeer laag gesteld is, wel niet het geval zal zyn. Hoe groot het bezoek was, willen wy niet trachten te schatten, maar dat het in een groot aantal tienduizenden personen liep, staat. vast. Reeds Vrijdag waren ruim 1 mil- lioen kaarten verkocht. En dat van alle zyden uit België, Neder land en l naar dd academie! de groot* te en die| mensch heden wachtend| voor de ten bewo April ma| Wij zou mententol overwegirj uiterlyk of anderJ staat de steld beh| Het „E Zondag! volkstoelcf De Fll 6 ure. Vef gierigen reeds zool moest ingf schen-mai stroomen,I ven voorll voor een In de tentoonsti stad, stonl Nog noq volkstoelo letterlyk 1 krioelde 1 O n 5 heeft op mond en 1 geval plaa] rijn rijwie| werd hij gedood. DJ litie in bel der is procl morgen hJ ernstig au! met Wagel een voorst! vaarlyke boom gere! inzittende] werd ernst| senschudd huis te Wi gelo—.pldef aangerederf overleed. speeltuin toen hij schommelef mei en ernstige inl ziekenhuis aan de ge\l t e van de

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6