UIT DRAAD EN LUCHT Van Spionnen en Spionnage groote beslissingen die de Middeleeuwen voor goed afsluiten en vorm gaan geven aan het nieuwe, dat ei* voor in de plaats treedt. Onjuist zou het intusschen zijn de gewel dige klove, die er gaapt tusschen het Europa der Middeleeuwen en dat van den nieuwen tijd toe te schrijven aan Luther alleen. In een wereld waarin omtrent dienzelfden tijd een Erasmus en een Rabalais leefden en werktwaarin een Vasco da Gama aan een verwonderd Europa den zeeweg naar Azië had gewezen en een Columbus het westelijk halfrond aan de globe had toegevoegdin een wereld waarin een Machiaveili een scherp geteekend portret van een modernen vorst ontworpen hadeen wereld, die ook kennis had kunnen nemen van More's Uto pia een wereld waarin een Copernicus zijn denkbeelden omtrent ons zonnestelsel had ontwikkeld*, een wereld waarin een Fugger door zijn geldmacht een keizerskeuze beïn vloeden kon; in zulk een wereld was Luther's stem slechts één. uit vele, die den nieuwen dag aankondigden, al klonk ze ook het luidst en al werd ze vernomen op een tijd stip, dat een groot deel van Europa het oor scherper dan te voren had te luisteren gelegd. Oranje was als veldheer noch een Hanni bal, noch een Napoleon, maar ware hij dit wèl geweest, dan nog zou het ontbreken van medewerking van de zijde der bevolking hem hebben doen falen in de overmeestering van Alva's geoefende legerscharen. Toch maakte zelfs in die donkerste jaren de moed niet voor wanhoop plaats ook niet toen de eerste der broeders bij Heiligerlee het leven had gelaten en 's Prinsen eigen tocht in het Zuiden tot een jammerlijke mislukking geworden was. Want in Holland hadden zich nu de eerste lichtstrepen aan den horizon vertoond. Den Briel heeft zijn poorten voor Lumey geopendVlissingen, Enkhuizen en nog en kele andere steden zijn aan Oranje's zijde gekomende eigenlijke volksoorlog heeft 'n aanvang genomen. En in Dordt wordt op een vergadering van de bevrijde Hollandsche steden, onder leiding van Paulus Buys en Aldegonde, formeel de band gelegd die Oranje en Nederland na ruim zy2 eeuw nog vereenigt. Maar al wordt hierdoor het zwaartepunt van 's Prinsen activiteit naar het Noorden verlegt en al sluit hij, door zijn overgang naar het Calvinisme, zich nu ook dichter aan bij hot meer militante volksdeel in dat Noorden, aan twee gedachten blijft Oranje trouw. Als Calvinist was hij voorstander van tolerantie jegens de Roomsch-Katholieken, zooals hij het als Roomsch-Katholiek was geweest jegens de Protestanten. Van Lumey ontdeed hij zich, omdat deze o.a. 19 te Gor- cum gevangen genomen priesters te Den Briel onder allerlei marteling, had laten ombrengen, hoewel zijn lastbrief het bevel van Oranje inhield aan Roomsch-Katholie ken zoowel als aan Protestanten bescherming te verleenen. Maar ook aan zijn tweede gedachte bleef hij trouw. Een vrij Nederland, een Neder land waarin vrijheid van religie zou be staan, maar een vrij Nederland van grooter formaat dan de Noordelijke gewesten alleen. De Bourgondische gedachte heeft hij eigen lijk nimmer prüs gegeven. Oranje had, met zijn ideaal van vrijheid van godsdienst en van een rijk der vereenig- de Nederlanden, in de eeuwen vooruitgegre pen in verten gestaard, die zijn oog alleen gemeten hadwat buiten den tijd lag in den tijd willen grijpen. Na een uitvoerig historisch overzicht, zeide dr. Colijn dat 's Prinsen beteekenis aller eerst hierin ligt, dat hij de grondvester on zer nationale onafhankelijkheid is geweest. Oranje, de staatsman, die, anderen ver vooruit, politieke vrijheid, gewetensvrijheid en Christelijke verdraagzaamheid als richt snoer voor zijn beleid had gekozen en die slechts door omstandigheden welke hij niet meer beheerschen kon; tegen het einde van zijn leven gedwongen werd, zich neer te leggen bü minder milde gedragslijn. Maar evenzeer trekt de aandacht hoezeer hij het recht der Staten, als vertegenwoordi- digers van het volk, steeds heeft erkend. Niet slechts in de jaren 15591572, toen hij zich tegen het absolutisme van Philips ver zette, maar óók in de jaren na 1572, toen hij méér dan eens in de positie was om zelf een absolutistisch bewind te voeren. Ook toen heeft hy saamwerking met de Staten ernstig gezochtal zal de gedachte wel eens gerezen zijn, dat bij deze verhoudingen op den duur een machtsverschuiving naar den kant der Staten niet tot de onmogelijkheden gerekend moest worden. Door het trekken van die twee lijnen autoriteit bij de regeering en samenwerking met hen die het volk vertegenwoordigen, heeft de eerste Willem reeds den weg gewe zen naar verhoudingen, die ook in latere eeuw het meest geëigend zouden blijken het belang van land en volk het best te dienen. Geen volk, door welke moeilijkheden ook omringd en door welke zorgen ook gedrukt, behoeft ooit in vertwijfeling neer te zitten en aan de uitkomst te wanhopen, zoolang de geest van Willem-Vader niet moedwillig wordt verzaakt. Die geest, die zich óók uit in de woorden van het aan hem gewijde lied: Mijn schilt ende betrouwen Syt ghij, o Godt mijn Heer, Op U soo wil ick bouwen, Verlaet my nimmermeer I Na deze gedachtenisrede brachten orkest en koor liederen van Valerius ten gehoore. waarna een sluitingswoord volgde van den eere-voorzitter van het Comité, minister Ruys de Beerenbrouck. Ieder volk, aldus spreker, doorleeft een maal eer\ tijdsgewricht, waarin niet slechts zyn grootheid om zijn roem, maar waarin het volksbestaan self op het spel sta at. in die oogenblikken van den hoogsten nood vindt het volk, als het in zich heeft de kracht om te leven, het beschermend genie in zijn midden. Zoo is het geweest met ons eigen volk, toen onze staatkundige vrijheid herboren werd, in den ongelyben kamp van de lage landen aan de zee tegen de Spaansche we reldmacht was Oranje het genië, dat onzen voorouders den weg ter zege zou wijzen. OranjeZoo kenden hem zijn vrienden, zoo noemde hem zijn volk, welks leider hy was. Tijdgenoot en nakomeling moge voor hem andere namen hebben uitgedacht, na men van diepe vereering, namen van spot, die een eeretitel zouden worden, met de bondigheid, die het stempel is der waarach tige grootheid, leeft hy als Oranje voort in de wereldgeschiedenis. Boven alles was Oranje staatsman staatsman tot in eiken droppel van zijn bloed. Karei de Vijfde heeft zijn vertrouw den discipel ingewijd in de practische staatkunde; hij heeft daarby een vrucht baren bodem gevonden door het aangeboren staatkundige inzicht van den jongen vorst. Geleidelijk waren aan het einde van de Middeleeuwen en het begin van den nieuwen tijd de verschillende Nederlandsche gewes ten onder één landheer vereenigd. Deze eenheid is verbroken door den opstand tegen koning Philips, veroorzaakt door het feit, dat in den Staat van de Bourgondische— Oostenrijksche vorsten voor staatkundige vrijheid geen plaats was. Van deze staat kundige vrijheid is Oranje de drager ge weest. De vorst is er voor het volk en niet het volk voor den vorst. Dit is het leidend staatkundig beginsel van Oranje. Aan zijn nakomelingen droeg hij het als een waarde volle erfenis over. Met dat beginsel wees hij niet alleen ons volk, maar allen volken den weg, die moest leiden naar volle ontplooiing van de nationale krachten. Het is in Oranje's oog een ramp geweest, dat hij ondanks inzet van al zijn gaven niet heeft kunnen verhoeden, dat niet alle Ne derlandsche gewesten den strijd om de on afhankelijkheid hebben volstredendeze begrenzing is van onberekenbaar gewicht geweest voor de toekomst van den Neder- landschen Stam. Het is zeker oog niet een staatkundige fout geweest van Oranje, dat de Zeven Provinciën innerlijk zoo weinig verbonden waren, dat reeds van den aanvang af de Republiek de kiem in zich droeg van haar ondergang. Oranje was een harmonisch geheel van groote hoedanigheid. Hij had een grooten persoonlijken moedhy had de gave om zijn plannen, die hy met beleid had doordacht, door te zettenhy had een scherpen blik op de menschen, die hem in staat stelde zijn medewerkers te kiezen. Maar het meest treedt onder zyn hoedanigheid in het licht zyn ontembare energie. Hoog kon de nood sty gen van de worstelende natie, het oogenblik kon nabij schynen, dat de op stand in bloed zou worden gesmoord, rustig stond Oranje, als een rots van graniet. En Oranje wist niet alleen het zelfvertrouwen te handhaven, hy schraagde daardoor ook het vertrouwen van het geheele volk, dat naar hem opzag als den eenigen man, die het redden kon. Het nageslacht heeft van Oranje geleerd, wat de wilskracht vermag zelfs onder de meest ongunstige omstandig heden. Dit is misschien het grootste, dat Oranje ons heeft nagelaten. We mogen als volk van Nederland God danken voor wat Hy ons in Oranje geschonken heeft. Oranje is geworden het lichtend voorbeeld van standvastigheid in het streven naar een hoog ideaal, van gezindheid tot opoffering van zich zelf in het dienend leiden van een volk. De plechtige by eenkomst werd besloten met de uitvoering van het Wilhelmus door koor en orkest. De Koninklijke Familie verliet daarna de zaal, wederom uitgeleide gedaan door het dagelksch bestuur van het comité. H. M. de Koningin vertrok per auto on middellijk naar Den Haag. EEN KRANS OP HET GRAF VAN PRINS WILLEM I. 's-GRAVENHAGE. (OH.) Hedenmorgen is namens H. M. de Koningin-Moeder door haar particuliere secretaris, baron van Heemstra, een krans gelegd bij het graf van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk te -Jelft. 's-GRAVENHAGE. (OH.) Met militair eerbetoon is heden door den commandant van de brigade grenadiers en jagers door kolonel van Voorst tot Voorst een krans ge legd aan den voet van het standbeeld van Prins Willem van Oranje. De beide regimen ten hadden zich op het plein opgesteld met de Kon. Militaire Kapel, die op het plechtige oogenblik der kranslegging het Wilhelmus deed hooren. 'S-GRAVENHAGE. (C.B.) Hedenochtend heeft en deputatie uit den Raad van State een krans op het graf van Prins Willem I gelegd met een korte toespraak als eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van Prins Wil lem van Oranje, die in den Raad van State een lanvang heeft gemaakt met zyn levens werk „den onvermoeiden strijd voor vryheid en verdraagzaamheid." ONDERSCHEIDING VOOR PRINSES JULIANA. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De Fransche re geering heeft Prinses Juliana benoemd tot grootkruis in de orde van het Legioen van Eer. De Fransche gezant, baron de Vitrolles, heeft hedenmiddag namens zyn regeering aan de Prinses in het Koninkiyk Paleis te Amsterdam de versierselen dezer orde over handigd. Naar wij vernemen, heef* de Fran sche regeering hiermede willen doen blyken, dat zy er prijs op stelt zich aan te sluiten by de huldiging door het Nederlandsche volk van Willem de Zwyger, ter gelegenheid van de herdenking van het 4e eeuwfeest van diens geboorte. DE WATELER-VREDESPRIJS. 's-GRAVENHAGE. (CH.) Het bestuur der Carnegie-stichting in Den Ha. g heeft beslo ten den Weteler-vredesprys van 1933 ten bedrage van 2200 pond sterling toe te kennen aan den heer Arthur Henderson, voorzitter van de ontwapenings-conferentie wegens zyn verdiensten ter bevordering van ontwapening en wereldvrede. Op grond van de energie, de volharding, de bekwaamheid en ds onparty- digheid, waarmede de heer Henderson van den aanvang af dezen moeizamen arbeid der conferentie heeft geleid, heeft het bestuur der Carnegie-stichting hem aangewezen als den gerechtigde tot den prys voor 1933. HET VERSCHE CADETJE. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van den procureur-generaal bij het Gerechts hof te Amsterdam tegen een arrest van dat Hof, waarbij de directeur van hotel „Suisse" te Amsterdam ontslagen is van rechtsvervol ging van de hem ten laste gelegde overtre ding der arbeidswet door het vóór 9 uur af leveren in zijn hotel van versch brood gebak ken in de hotelkeuken. DE KON. NED. MIDDENSTANDSBOND EN DE VERKIEZINGEN. AMSTERDAM (V. D.) In verband met de as. verkiezingen richten vele politieke par- tyen en belanggroepen zich tot den midden stand, cm de betrokkenen te bewegen hun stem op de aanbevolen lijst uit te brengen. Hiertegen kan uiteraard geen bezwaar wor den gemaakt, doch 't is gebleken dat sommige politieke groepeeringen trachten den indruk te vestigen, dat zy gesteund worden door, althans de instemming hebben van de mid denstandsorganisaties. Het bureal van den Kon. Ned. Middenstandsbond verzoekt ons ter voorkoming van verwarring en misverstand er op te willen wyzen, dat voorzoover bekend geen enkele middenstandsorganisatie op al- gemeenen grondslag steun verleent aan een bepaalde politieke groep, aangezien zij zich ingevolge haar beginsel onthoudt van inmen ging op politiek of godsdienstig terrein.* Het geldt nog steeds de uitspraak van het Mid denstandscongres 1917 te Groningen, dat den middenstanders wordt aanbevolen hun be langen Verachtig voor te staan in de kiesver- eeniging hunner keuze, doch dat de organi satie zich buiten de politiek behoort te hou den. Daarom is het van belang, dat de mid denstanders by het uitbrengen van hun stem rekening houden met die partyen welke ge toond hebben een open oog te hebben voor de middenstandszaken. DE WINKELSLUITING IN HET BADSEIZOEN TE SCHEVENINGEN. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De gemeente raad heeft hedenmiddag het voorstel van de commissie voor de strafvorderingen tot wij ziging van de winkelsluitingsverordening met betrekking tot het seizoen te Scheveningen, over welk voorstel in de vorige vergadering de stemmen staakten, met 20 tegen 18 stem men verworpen. Tegen stemden de anti-re v., de Herv. Ger. Staatsparty, de S.D.A.P en R.-Kath. heer Guit. EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. GRONINGEN. (V.D.) Te half drie heden nacht is een luxe-auto afkomstig uit Sappe- meer, waarin zich drie personen bevonden, aan den Bedumerweg ónder Noorder-Hooge- brug met zeer snelle vaart door een scherpe bocht gereden, waardoor de chauffeur de controle over zijn stuur verloor en de auto pardoes op een voonschuit terecht kwam, welke in het Boterdiep lag. De auto raakte het achterschip, waarvan de zijwant totaal werd ingedrukt en kwam vervolgens in het water terecht. In genoemd gedeelte van het schip sliepen 5 kinderen van 4 tot 16 jaar, 2 meisjes en 3 jongens van het gezin van S. van der Werf. De kinderen werden door den hevigen slag wakker. Op hetzelfde oogenblik werden allen uit him slaapsteden geslingerd. Him vader en moeder sliepen in het voor gedeelte van het schip. Behalve het jongste meisje dat licht werd gewond, bekwam niemand letsel. Het woon schip werd nagenoeg geheel vernield, terwijl de auto zeer ernstige schade opliep. De drie inzittenden die er goed waren afgekomen, wisten zich door het versplinterde portier in veiligheid te stellen. In een café telefoneerden zy een taxi om naar huis te rijden, doch een van hen, zekere K. uit Zuidlaren, vond het blykbaar veilige» om niet mee te gaan. Hij meldde zich bij de politie aan. De beide anderen S. uit Sappemeer en O uit Bedum, maakten zich met een taxi uil de voeten. De motorbrigade heeft hen nog m den vroegen morgen achtervolgd. EEN ERNSTIG ONGELUK. ANTWERPEN. (V. D.) Hedenmiddag is in de haven alhier binnen geloopen het Dult- sche stoomschip „Gerolstein", van de ree- derij Bernstein te Hamburg, met aan boord 3 dooden, allen leden van de bemanning, zy zijn het slachtoffer geworden van 't slacht offer geworden van het ernstig ongeluk dat vannacht in het stookruim heeft plaats ge had, toen het schip zich in volle zee op een uur afstands van Vlissingen bevond. Een buis van de stoomleiding kwam te springen, waarbij een groote hoeveelheid heefce stoom ontsnapte. Twee leden van de bemanning, die zich in de nabijheid van de ontploffing bevonden, werden op slag gedood. Zy ver toonden brandwonden over het geheele lichaam. Een derde opvarende werd zwaar gewond en is na enkele uren overleden. De slachtoffers zijn afkomstig uit Kiel. HERRIOT EN DE VEILIGHEIDS KWESTIE. NEW-YORK (V. D.) Naar in Fransch ge zinde kringen verluidt zou Herriot slechts tot concessies op economisch gebied bereid, indien de Ver. Staten bindende verplichtin gen op zich zouden nemen ten aanzien van de veiligheidskwestie. Verklaard wordt dat het in het democratisch verkiezingsprogram genoemd consultatieve pact voor Frankryk slechts van waarde is, wanneer het gebruikt wordt voor een nauwe aaneensluiting aan een Europeesche veiligheidsorganisatie in casu den Volkenbond. De „Herald Tribune' verklaart, dat Herriot de stabilisatie van den dollar en van het pond sterling als voor waarde zal stellen voor een verlaging der tariefmuren of voor den voorloopigen tarie ven-wapenstilstand, die Roosevelt wil voor stellen. DE ECONOMISCHE BESPREKINGEN TE WASHINGTON. BERLIJN. (V.D.) Van welingelichte zyde wordt vernomen, dat de mogelijkheid be staat, dat in de vanmiddag te houden verga dering van de economische commissie van het rykskabinet wordt besloten dat de presi dent van de rijksbank zal deelnemen aan de economische besprekingen te Washington ter voorbereiding van de economische wereld conferentie. Indien dit besluit wordt geno men, zal dr. Schacht waarschyniyk reeds binnen enkele dagen naar de Ver. Staten vertrekken. WASHINGTON. (V.D.) Naar verluidt zou den de Engelsche en Amerikaansche deskun digen als basis voor een internationale stabi lisatieplan de vorming van een agentuur voor uitbreiden van het wereldcrediet willen over wegen. .)it agentsohap zou door de kapitaal krachtige naties gefinancierd moeten worden om den kapitaalarmen landen credieten te verstrekken ter ondersteuning ;an de valuta, ter rinanciering van de industrie en tot her stel van e koopkracht. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN ROOSEVELT EN MACDONALD. LONDEN. iVX>.) Het voorloopige resultaat van de besprekingen van MacDonald met Roosevelt wordt door den correspondent te Washington van de „Times" als volgt samen gesteld lo. Het door Roosevelt gegeven algemeen overzicht vai oen toestand heeft by de En gelsche delegatie de opvatting bevestigd, dat een breede basis voor overeenstemming in principe bestaat. 2o. Buiten het kader van een principieele overeenstemming liggen de kwesties der her ziening van de douanetarieven in het by- sonder in verband met de overeenkomst van Ottawa, de stabilisatie der valuta en de oor logsschulden. 3o. Roosevelt heeft klaarblykelyk nog geen vaste lijn voor zyn valutapolitiek. 4o. De kwestie der oorlogsschulden is nog niet besproken. 5o. De ontwapening zal tijdens de bespre kingen Maandag en Dinsdag, een belangryke rol spelen. 6o. Roosevelt en zyn adviseurs zijn er van overtuigd, dat het spoedig bijeenkomen der economische wereldconferentie omstreeks tusschen 10 en 20 Juni a.s. noodzakeiyk is. 7o. Roosevelt en MacDonald hebben be sloten, dat de deskundigen van Engelsche zijde sir Ross en van Amerikaansche zyde Overton, na vertrek van MacDonald te Wa shington zullen blijven, om hun werkzaam heden voort te zetten. Volgens de „Daily Te legraph" heeft MacDonald zich stilzwygend er mede accoord verklaard, dat de schulden- kwestie ondergeschikt zal worden gemaakt aan het tarieven- en valutavraagstuk en dat de economische toestand in zyn geheel zal worden bekeken, alvorens men overgaat tot de behandeling van onderdeelen. DE ONTWAPENINGS-CONFERENTIE. GENEVE. (V. D.) De voorbereidende di plomatieke besprekingen over den Dinsdag Lcslissenden eindstrijd voor de ontwape nings-conferentie, zijn heden begonnen. De Duitsche vertegenwoordiger, Nadolny, bracht vanmorgen een langdurig bezoek by den voorzitter der ontwapenings-conferentie. Henderson. Ook de vertegenwoordigers der andere mogendheden hebben onderling tal van particuliere besprekingen. Er lieerscht op het oogenblik nog steeds verschil van 'meening over de te volgen methode by de behandeling van het groote Engelsche ont wapeningsplan. 2e serie. X. AAN DE BELGISCHE GRENZEN. IedeV Nederlandsch grensbewoner, in het bijzonder zij, die in Zeeuwsch-Vlaanderen woonden, kan u vertellen welke tragedies zich hebben afgespeeld, vooral nadat de Duifc- schers den beruchten electrischen draad had den gespannen, teneinde ontvluchting uit België, invasie i n België te voorkomen. Met hoeveel list en stoutmoedigheid intusschen de gevaren van rTen draad werden overkomen hoeveel slimheid bij het misleiden van d- Duitsche wachtposten aan den dag werd ge legd, leeren de berichten, die de spionnage- centrale te Brussel ontving. Een gedocumen teerde uitgave, opgebouwd op de geheime be richten van dezen centralen dienst, geeft wel een kijk op de groote vaderlandsliefde, die van Belgische zyde is ontwikkeld. Meer dan eens is, tydens «r. na den oorlog, in het licht gesteld, dat spionnagediensten zeker niet verachtelijk te heeten zijn, wanneer zy niet worden gedaan om geldelijk gewin. Aan de Vlaamsche grenzen is dat meer dan eens ge toond. Al spoedig na het uitbreken van den oorlog stak in het bezette Belgische gebied een geheime organisatie het hoofd op, die haar leden bij honderdtallen telde. Dwars door België, met als uitgangspunt een bepaal de frontsector, liepen de spionnagedraden naar de Hollandsche grens. De Noordelijkste spionnageketen, die van het front langs de kust ging, eindigde in het Zeeuwsch-Vlaam sche stadje Sluis, waar het eiken oorlogsdag in de hotels en herbergen van spionnen we melde. De tweede keten liep over Brugge en MaJdeghem, en eindigde, schoon over Aar denburg gaande, eveneens in Sluis. De derde ving by den IJser aan, en ging door Vlaan deren naar Bouchoute, .van waaruit het Hol landsche gebied gemakkelijk te bereiken viel. Men mag aannemen, dat de Hollandsche grenswachten waakzaam zijn geweest voor zooveel zij konden, en het is wel een feit, dat geen enkele overtreding der neutraliteit kon worden geconstateerd. Wat kon men den neutralen ook verwijten, waar de Duitsche contra-spionnagedienst onmachtig stond te genover de tal van slimme en meer dan slim me dienaren van de Belgische geheime orga nisatie. Toen men Edith Cavell, de bekende moedige pleegzuster in handen kreeg, w^d schijnbaar een einde gemaakt aan den voor- naamsten arbeid dezer organisatie, maar dat was slechts voor korten tijd, want nieuwe fi guren stonden op om den arbeid van de ge vangenen over te nemen. Zij, die uit de archieven van de spionna ge-centrale te Brussel hebben geput, kunnen de namen noemen van wie er, met voorbyzien van elk levensgevaar, telkenmale groote dien sten bewezen aan de Franschen en Engel- schen, en daardoor vanzelf aan de Belgen. De Duitschers mochten hun draad spannen, men kroop er onder door; de Duitschers mochten iederen burger, die binnen de 100 meter van den draad werd aangetroffen, met den dood bedreigen, men waagde het er op en ontkwam in tal van gevallen. Pieter de Vos, die door den Duitschen contra-spionnage dienst de Belgische Schinderhannes werd genaamd, zeker een onderscheiding in dien tyd, trok telkenmale van België naar Hol land en weer terug soms ook diende hy als geleider aan een aantal Belgische jongelie den, die het Belgische leger wilden volgen of aan in België achtergebleven Fransche of Engelsche soldaten, die naar hun korps terug wilden. Tal van malen is hij den dood, dat wil zeggen de ontdekking, nabij, geweest, maai* ook tal van malen is hij het op een wonderbaarlijke wijze ontkomen. Een keer is het geschied, dat men de boerderij, waarin hy op den hooizolder een verblyf had ge zocht, omsingelde en aan een nauwkeurig on derzoek onderwierp. Maar in diezelfde boer derij lag een Duitsch landstormer, en deze sliep zoo vast, dat De Vos en de boer- er in slaagden de uniform, uit zijn kamer te halen. Gekleed in deze uniform trad De Vos kalm naar buiten, ging naar de pomp om zich het gezicht en de handen te wasschen en liep, achteloos fluitend het bosch in, waar hy voor verdere ontdekking gevrijwaard was. Weer een ander type was de mooie Sylma van Langelede, die een geziene figuur was in het tehuis der Duitsche soldaten van dit plaatsje. Zij was 19 jaar oud, slank, had prachtig zw^rt haar en in haar licht mous selinen kleedje kwam zij als een toonbeeld van onschuld voor. Op dansavonden was Sylma nooit afwezig, en kwam zy eens wat laat, dan was da^ het gevolg van het feit, dat zy naar de Hollandsche grens was ge weest om daar voor haar Duitsche vrienden levensmiddelen en sigaren te halen. Had men geweten, dat diezelfde onschuldige Sylma, wanneer zij over de grens de Huifkar sigaren ging halen en de mand met levensmiddelen kreeg, tegeiykertyd kostbare berichten, plan nen, documenten en wat al niet meer over bracht, men zou haar voorzeker anders heb ben aangezien. Met spionnage gaat het altijd zoo, dat op een gegeven oogenblik de contra-spionnage dienst argwaan krijgt. Het is de taak van zulk een contra-spionnagedienst om feiten te verzamelen en, dit laatste vooral, in onder ling verband te brengen. Geheel een reeks van zeer gewone, het meest onschuldige ka rakter dragende feiten, kan bedenkeiyk wor den, wanneer men deze naast elkander legt en verbindt. Zoo waren er ten opzichte van Sylma ook vermoedens gerezen, die intus schen haar zelf nog eerder ter core kwamen dan de spionnage-centrale te Brussel. Voor dat men zich van haar had kunnen meester maken, week zy uit en eerst veel, veel later bleek het, dat een ander, die er weeT heel anders uitzag, haar verving op een wyze, die verre boven hare diensten uitging. Dat was een zekere Steiart, die het zelfs tot vertrou wensman van de geheime Duitsche veldpoli tie bracht. Steiart was een handelaar in alle denkbare artikelen hij deed alle werk, waar mede wat te verdienen viel. Paarden hield hij voor zyn Duitsche vrienden steeds ter be schikking, en hij was zoowel aan de Duitsche als aan de Hollandsche controle een zoo be kend figuur, dat men hem zonder bezwaar telkenmale doorliet. Steiart maakte er in het by zonder zijn werk van om jostduiven te kweeken, en in België binnen te brengen, teneinde door dezen berichten te doen over brengen. Meer dan eens is het voorgekomen, dat Steiart, de wagen volgeladen met derge- lyke postduiven, Duitsche soldaten vervoer de, die misschien niet al te beste te spreken waren over den Belg, die hen om devriend- schappelyke'gevoelens, welke hy jegens de D :l°che indringers scheen te koesteren, niet al ie karakiei vast moest voorkomen. Steiart

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3