NOOTJES BUITENLAND HET HERDENKINGSFEEST VAN PRINS WILLEM I. r In de week van 17 tob 22 April werden hi ons land 80 faillissementen uitgesproken. Zondagmorgen 6 uur 2 min. 30 sec. (Green- wichtijd) werd aan het Met. Inst. te De Bilt een sterke aanbeving opgeteekend. Afstand 2400 K.M. Oorsprong in West-Klein-Azië. In de koolstreek by Broek op Langedyk zyn meer dan 500.000 witte kooien op den mesthoop geworpen, omdat rij totaal geen waarde hebben. .•ji Sedert gisterenmorgen wordt een water vliegtuig uit Corsica vermist, dat met 5 passagiers was opgestegen. Uit een statistiek van het departement van volksgezondheid blijkt, dat op 1 Maart 1932 in Engelana en Wales 62.000 blinden werden aangetroffen of duizend meer dan in 1929, Het aantal blinden onder de 21 jaar is met 1800 afgenomen. De reusachtige brand in de ruin-pakhuizen te Londen is thans bedwongen, al zal nog wel enkele dagen moeten worden nagebluscht. Men denkt bij dezen brand aan kwaadwillig heid. Volgens berichten in de Poolsehe bladen ontstonden in den nacht van Zaterdag op Zondag te Bielitz en Biala in Selerië anti- Duitsche onlusten, waarbij Duitsche opschrif ten werden beschadigd en de ruiten van eeni- ge Duitsche winkels ingeworpen. De uit Rusland verbannen Engelsche inge nieurs rijn gisteren aan het Liverpool-station aangekomen. Zij werden door een duizend koppige menigte verwelkomd en met bloemen bestrooid, terwijl het Engelsche volkslied werd gezongen, Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Inns bruck hebben de sociaal-democraten 9 van hun 15 zetels verloren, terwijl de nationaal- socialisten die geen enkele zetel hadden er 9 hebben veroverd. van kampen en week-end bijeenkomsten. Naast de nationale bijeenkomsten worden ook plaatselijke openbare vergaderingen be legd en vooral wordt tegenwoordig veel ge daan aan den arbeid onder de jeugdige werkloozen. Reeds in 80 plaatsen staan de vc-reenigïngslokaien open voor werklooze jongeren, onverschillig van welke richting of belijdenis. Zij worden daar 's middags en 's avonds gaarne ontvangen en zulks onder aanbieding van koffie of thee, terwijl er ge legenheid is om te leeren en te lezen. Te Vlissingen heeft de C.J.M.V. dit werk alleen gedaan en is het aantal bezoekers de 1000 reeds overschreden. De leiding van dezs bijeenkomsten is opgedragen aan werklooze leiders uit eigen vereeniging, die rich voor dezen vermoeienden arbeid beschikbaar stel len. Bovendien biedt het Verbond van tijd tot tijd een week gratis verblijf aan in de kam pen voor werkzoekenden, welke georgani seerd worden op de Ernst-Siltem-Hoeve te Lage Vuursche. Voor dit werk is 6500 bij eengebracht grootondeels door de leden van het verbond zelf. Hiernaast heeft het Verbond de laatste 5 jaar het „Lomanhuis" bij de Emmamijn ge ëxploiteerd voor jonge mijnwerkers, die geen leden van het verbond behoeven te zijn en stichtte het een drietal tehuizen van dien aard te Eindhoven, die door de malaise ech ter grootendeels gesloten rijn. Bovendien heeft het Verbond het kamp huis te Oud-Leusden voor jongenswerk, waar men 250 jongelui tegelijk voor een kampeer- weefe kan ontvangen. Ten slotte zij nog ge noemd het kamp to Hulshorst voor jonge mannen, ingericht voor 50 bezoekers per week. Deze korte samenvoeging van wat het Verbond doet, is verre van volledig. Er zou nog iets aan toegevoegd kunnen worden over de verschillende periodieken, die het uitgeeft, maar het komt ons voor, dat uit het boven staande reeds voldoende is gebleken, dat Vlissingen met Hemelvaartsdag een congres tegemoet riet van een organisatie, die on danks haar 80 jaren, als een zeer voorname in onze maatschappelijke samenleving m..g worden vermeld. OOST- EN WEST-SOUBURd Opening Winkelweek. Vrijdagavond had in „Café Dorpszicht" de opening plaats van de winkelweek te Oost en West-Souburg. In rijn toespraak tot de genoodigden sprak de voorzitter van Nemid- so, de heer J. M. Deurwaarder, ongeveer als volgtBij de opening van Nemidso's eerste winkelweek, heet ik u allen hartelijk welkom, inzonderheid onzen burgemeester, zoomede het dagelyksch bestuur onzer gemeente. Burgemeester, wij rekenen het ons een groote eer, dat U het eerevoorzitterschap onzer ver eeniging wel hebt willen aanvaarden en zeggen U dank voor uw medewerking en sympathie, die onze vereeniging van mocht ondervinden. Ook het dagelijksch be stuur onzer gemeente danken wij voor de medewerking, die wy bij de voorbereiding van onze winkelweek ondervonden hebben. Verder bracht spreker dank aan den heer Quasters uit Vlissingen, met den heer Inge- nol, directeur van den Ned. Middenstands- Bond, die den eersten stoot gaven aan de oprichting onzer vereeniging, zoomede den heer Stofkoper, voorzitter van Handelsbe lang te Middelburg, die ons, trots zijn drukke bezigheden, spontaan zijn medewerking en voorlichting schonk. En thans zijn wij, trots veel moeilijkheden, hier om onze le winkel- Sffeefc te openen, waaraan 38 deelnemers me dewerken, wat voor onze gemeente tot te vredenheid mag stemmen. Het Souburgsch publiek en dat van elders zal deze week getoond worden, dat onze win keliers en zakenmenschen, ieder in zijn eigen branche, met hun tijd medegaan, waardoor de schakel tusschen Nemidso en publiek versterkt wordt. Rest nog een woord van dank aan de PZEM en de verschillende ver eenigingen voor hun belanglooze medewer king. Hierna werd den eere-voorzitter ver zocht de winkelweek te openen. De burgemeester hierop het woord nemen de, rekende het zich een eer het eere-voor- ritterschap dezer vereeniging te zyn aange boden. Souburg bezit thans vele fraaie win kelpanden, met een voorraad winkelwaren, die de concurrentie met groote plaatsen kunnen doorstaan. Spreker wensebte van harte, dat deze winkelweek alleszins moge slagen en den winkeliers ten goede mag ko men en daardoor medewerken aan den bloei van onze gemeente. En hiermede verklaarde de burgemeester de winkelweek voor geopend. Na een oogenblik van gezellig samenzijn werd een wandeling door het fraai verlichte dorp gemaakt en de verschillende etalages bezichtigd, de een al fraaier dan de ander, terwijl de molen van den heer Maasdam, door de PEZM verlicht, wondermooie effec ten te zien gaf. üs De eerste dag der winkelweek kenmerkte zich Zaterdag door mooi voorjaarsweder, wat e; toe be#droeg om vooral des namiddags een massa wandelaars zoo van hier als elders op de been te brengenhet had er veel van of wij een drukken Pinksterdag hadden. Vooral tegen den tijd dat de aangekondigde optocht van de verschillende vereenigingen, waaronder ook het Ritthemsch fanfarecorps behoorde, op het Marnixplein werd opgesteld en vandaar een wandeling, met de vroolyke tonen van Souburgsch fanfarecorps voorop, door ons dorp maakte, om zich tenslotte naar het Oranjeplein te begeven en het muziekkorps voor het eerst plaats nam op de fraaie muziektent. Inmiddels waren op de gemeentekamer door den burgemeester ont vangen de raadsleden, de commissie van de muziektent en verschillende genoodigden met hun dames, om tegenwoordig te zijn by do overname der tent, een geschenk uit de burgerij aan de gemeente. Op den vastge- stelden tijd begaf men zich naar de tegen over het gemeentehuis staande muziektent, waar de heer Baljé, voorzitter der commis sie, het woord tot den burgemeester richtte en een korte schets gaf, hoe, nadat in een feestcommissie in de Paspoortstraat daartoe het initiatief was genomen, een commissie werd saamgesteld om gelden bij elkaar te krijgen voor den bouw van een muziektent, waarin zij, dank zij de medewerking der verschillende vereenigingen en der burgerij, boven verwachting in betrekkelijk korten tijd geslaagd is. Hiervoor brengt spreker allen medewerkenden dankzoomede aan den 'heer Kruithof, die ons zulk een fraaie tent bouwde, waar hij alle eer van heeft. Heb schilderwerk, uitgevoerd door den heer Daal huizen, mag eveneens gezien worden en de electrificatie, aangebracht door den heer Steketee, werkt eveneens uitstekend, wat wij hedenavond zullen zien en thans, burge meester, draag ik deze tent namens de bur gerij over aan de gemeente en mag ik U deze sleutels zeker wel overhandigen. Hierna nam de heer jhr. H. A. van Doorn het woord en antwoordde in het kort als volgt: Mijn dank aan de com missie voor de muziektent en haar voortva- zulk een korten tijd kans gezien hebben deze tent te bouwen, zoodat wij nu niet meer jaloersch behoeven te zijn op vaak zelfs kleinere gemeenten, welke reeds lang zulk een gelegenheid bezaten. Met groote vreugde en dankbaarheid aanvaard ik namens de ;emeente deze bijzonder geslaagde muziek tent, die thans een sieraad var: ons Oranje plein uitmaakt. Ik spreek hierbij den wensch uit, dat de commissie moge blijve bestaan en eveneens kans moge zien ook voor West- Souburg de gelden by elkaar te krijgen voor een muziektent op het Marnixplein. Vervolgens bood de heer Baljé aan alle vereenigingen, die heden hun medewerking verleenden, een fraaie hermneringsmedaille aan, waarna de Souburgsche muziekvereeni- ging de ry der dezen dag te geven muriek- en zanguitvoeringen opende, welke ieder op hun beurt er toe bij droegen om dezen dag tot een feestdag te maken. De etalages in de verschillende winkels waren het bezichtigen overwaard en hadden dan ook zeer veel bekijks. Nu dat onze Ka naalstraat geheel verbreed en van breede trottoirs is voorzien, is het een genoegen, vooral voor dames, daar te gaan winkelen. Onze eerste winkelweekdag is schitterend geslaagd. Christelijke wijkverpleging. Vrijdagavond vergaderden de leden van de vereeniging voor Christ. Wijkverpleging, onder voorzitterschap van ds. Spijkerboer. In zyn openingswoord memoreerde de voorzitter den toestand der vereeniging m het afgeloopen jaar en deelde o.a, mede, dat de financieele toestand ook onder de crisis te lijden hadalles bij elkaar genomen mo gen wij echter niet klagen. Namens het be stuur bracht spreker een woord van lof aan zuster Meyer, voor de wijze waarop zij tot hun volle tevredenheid haar vaak moeilijke taak volbracht. In het afgeloopen jaar wer den 3024 bezoeken door de zuster afgelegd. De ontvangsten bedroegen met een saldo van vorig jaar 1873.91, de uitgaven 1786.21, een batig saldo aldus van 87.70 Tot onzen spijt, aldus de penningmeester kunnen wij echter de subsidies nog niet missen. Door kasopnemers werd medegedeeld dat de kas en bescheiden in orde zijn be vonden. Tot kasopnemers voor 1933 werden benoemd de heeren W. Antheunisse en H. Vader. Tot bestuursleden werden herkozen de aftredende leden mevr. Piugge en de heer A. Boogaard en gekozen de heer J. K. Voogd in de plaats van den heer J. Cysouw, die wegens ingesteldheid bedankt had. Laatst genoemde werd door den voorzitter dank gebracht voor de wijze waarop hij als pen ningmeester zyn krachten had beschikbaar gesteld, waarna met dankzegging geëindigd werd. TERNEUZEN Kamer van Koophandel. De Kamer hield Zaterdagnamiddag haar eerste bijeenkomst in dit jaar. De voorzitter, de heer J. A. van Rompu, de leden verwel komende, herdacht het sinds de vorige ver gadering overleden lid, den heer Louis van Waesberghe en bracht hulde aan diens werkzaamheid in het belang van Zeeuwsch Vlaanderen, verklarende, terwijl alle leden zich van hun zetels verhieven^ dat diens nagedachtenis, als die van een verdienstelijk medelid bij allen zal voortleven. Hij heette daarop den heer Willy van Waesberghe, neef van den overledene, als nieuw lid welkom, de hcop uitsprekende, dat hij de traditie's zijner familie in hun belangstelling en hun ijveren voor de streek hunner inwoning zal voort zetten. Hy gaf vervolgens een uitvoerig overzicht over het verloop van verschillende belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen en het verloop van handel en nijverheid in dit district. Tot voorzitter der Kamer werd herkozen de heer J. A. van Rompu, tot afdeelings- voorzitters de heeren P. A. Neeteson en J.M. Oggel en tot hunne plaatsvervangers de hee ren C. Wind van Merkesteyn en A. de Vrie* ze. In de commissie voor het Handelsregister worden herbenoemd de heeren A, van 't Hof en A. J. Wijffels en benoemd de heer I. van Melle. Tot ieder, der financieele commissie werden herbenoemd de heeren A. van 't Hof en G. F. P. van der Peijl en benoemd de heer Willy van Waesbehghe. Goedkeuring werd verleend aan het door het Bureau tot den minister van economi sche zaken en arbeid gericht verzoek om bij de uitvoering der Machtigingswet voor den Landbouw, er rekening mede te houden dat de uitvoering niet zal worden gelegd in han den van eenzijdig agrarisch georiemteeide organen, doch met medewerking van den handel. Naar aanleiding van het bezwaarschrift, door verschillende vakorganisaties gericht tot den minister van economische zaken en arbeid, over het optreden der Kamers van Koophandel en Fabrieken, die van hun po sitie een onoirbaar gebruik zouden maken, door der regeering ook adviezen op staat kundig gebied te geven, vereenigde de Kamer zich met het standpunt van het Bureau dat de Kamers op de belangen van het geheele bedrijfsleven hebben te letten, en dat zij, door dit naar beste weten te doen, de belan gen van alle daarbij betrókkeii groepen trachten te diénen. Overeenkomstig zyn voorstel, werd het Bureau gemachtigd, nadat het zal kunnen beschikken over. de noodige gegevens, een ver zoek aan de Tweede Kamer te ontwerpen en aan de Kamer ter goedkeuring aan te bieden, betreffende een technische verbetering der ingediende omzetbelasting, die de Kamer niet geheel wil afwijzen, doch waaraantoch ver schillende bezwaren kleven, die verderfelijk zullen worden voor het bedrijfsleven. Met leedwezen heeft de Kamer kennis ge nomen van de aanneming van het wetsont werp betreffende een beurtvaartregeling in de binnenvaart, tegen het advies van onge veer alle Kamers in. Deze regeling zal niet aan de verwachtingen der schippers kunnen voldoen, doch veel moeilijkheden veroor- ;aken. SAS VAN GENT. Willem de Zwijger-herdenking. De „Willem de Zwijger-herdenking" wordt in deze gemeente gehouden op Zaterdag 29 April a.s. om twee uur des namiddags hou den de leerlingen van alle scholen een vlag- genoptocht en zingen onder leiding van het hoofd der openbare school, de heer E. J. Machielsen, voor het stadhuis een drietal liederen, nl. „Waar de blanke top der dui nen", „Voor Neerland een lied" er het Wil helmus. Hierbij verleent de muziekvereni ging haar medewerking. Vervolgens een korte toespraak van het hoofd der gemeente, waarna de leerlingen op versnaperingen worden getracteerd. De raad stemde er een crediet van 100 voor. In den loop van den avond wordt een concert gegeven en de plechtigheid wordt waarschijnlijk besloten met een lampion- en fakkeloptocht. weer een rede van hitler. Gisteren had in de groote zaal van het oude raadhuis te Munchen de bijeenkomst plaats der leiders van de N.S.d.A.P. Nadat de bijeenkomst door den plaatsver- vangenden staf leider Robert Wagner was ge opend, hield Adolf Hitler een rede, waarin hij erop wees, dat de nationale revolutie, on danks haar diep ingrijpen op ieder gebied des levens, gedisciplineerd is verloopen als nooit een revolutie tevoren, daar zij niet als an dere omwentelingen, het werk was van een doellooze menschenmassa, maar het werk van een doelbewuste, gedisciplineerde organisatie. Ook voor de toekomst blijft het ideaal dis cipline en strijdvaardigheid, terwij1 onze bui- tenlandsche politiek gericht blijft op het be waren an den vrede. WU kunnen ons e« hter niet tevreden stel len met een tweede rangs plaats en de we reld dient ons als gelijkberechtigde met an dere staten te erkennen. Naar binnen moet het Marxisme worden vernietigd Onze beweging ging en gaat in stormpas voorwaarts en heeft in zich de kracht om het tegen iederen vijand op te .ïemen en hem te overwinnen. Onze beweging heeft 2000 jaar Duitsche cultuur en geschiedenis overgenomenzij zal de draagster worden van de Duitsche cul tuur en de Duitsche geschiedenis der toe komst. ilj zal er voor zorgen, dat het Duit sche volk zal medetellen onder de groote cul tuurvolkeren der wereldgeschiedenis. de duitsche officieren verlangen den ex-keizer terug. Ter opening van de bijeenkomst der rijks vertegenwoordigers, heeft de nationale bona van Duitsche officieren in het landweer casino te Berlijn gisteren een welkomstavond gegeven, waar tal van vertegenwoordigers van bevriende organisaties aanwezig waren. Als vertegenwoordiger van keizer Wilhelm, was prins Eitel Friedrich van Pruisen ver schenen. Na een toespraak van den voorzit ter, luitenant-generaad Wester, werd een motie aangenomen, waarin o.a. tot uitdruk king wordt gebracht, dat de bond de bekro ning van het opbouwende werk ziet in het herstel der monarchie onder de roemrijke re geering der Hohenzollern. de duitsche volkspartij blijft bestaan. Het centrale partijbestuur der Duitsche Volkspartij, dat gisteren in den Rijksdag ver gaderde, heeft met meerderheid van stemmen besloten tot het voortbestaan der party. De partijleider Dingeldey hield een uitvoe rige rede waarin hij o.a. zeide, dat voor de partij het zich in dienst stellen van het va derland altyd het belangrijkste was geweest. Wie van de Duitsche Volkspartij gelooft, dat de strekking van haar politiek erin besta,at. te hopen dat de thans verantwoordelijke man nen in hun pogingen niet slagen, heeft den zin van het politieke werk der Duitsche Volkspartij nooit begrepen. Een groot Duitsch Rijk is echter niet denkbaar zonder de gees telijke goederen van geloofs- en gewetensvrij heid, waarvoor de partij altijd eervol heeft gestreden. Degenen, die als dr. Hugo geloofd hebben, de nationale zaak te steunen door naar de nationaal-socialisten over te loopen, hebben vergeten, dat een dergelijke stap slechts waarde zou hebben gehad, wanneer zij door de geheele partij eenstemmig en ge sloten zóu zijn gedaan. Thans moet met leed wezen worden vastgesteld, dat van een der gelijke stap noch het vaderland, noch de partij eenig voordeel heeft. Men moet zich hoeden voor het geloof, dat een uniformee- ring van het denken de basis voor het staat kundige leven in Duitschland kan vormen. Wanneer men met machtsmiddelen in het geestelijke of zelfs het religieuze leven wilde ingrijpen, zou een toestand intreden, die nie mand wenscht. Of deze weg, naar het Itali- aansche voorbeeld, tot het f ascisme moet lei den, dient të worden afgewacht. Dr. Dingel dey verklaarde, het niet te gelooven. Al ver klaarden zich ook sommige districten voor ontbinden, er waren nog tallooze menschen die het standpunt van de Duitsche Volks party deelden. Onder deze omstandigheden achtte hy het niet geoorloofd, de vlag te strijken. Tenslotte werd een resolutie aangenomen, waarin wordt uitgesproken dat het werk van den nationalen opbouw bij ontbinding dei Duitsche Volkspartij niet gebaat is en dat ook in de toekomst dor Duitsche Volkspartij voor den nieuwen nationalen staat zal strij den. luthers eerste onderhoud met roosevelt. De nieuwe Duitsche ambassadeur te Wash ington, dr. Luther, is Vrijdag door president Roosevelt ontvangen. Luther verklaarde daarbij, dat de Duitsche revolutie niet alleen een politiek kar akte t daagt, maar de uitdrukking is van een diep gaande geestelijke beweging, die streeft naar de vernieuwing van het geheele volks- en staatsleven. De rijksregeering is voor handhaving en bevestiging van den wereldvrede, rij is bereid tot verzoeningsgezinde politiek en economi sche samenwerking met de andere volken. Luther bracht de hartelijkste persoonlijke groeten en wenschen van Hindenburg voor Roosevelt over. De president1 gaf Luther de verklaring van zijn bereidwilligheid tot volledige, volle en vriendschappelijke samenwerking, dankte voor de groeten en wenschen van den rijks president, die hy even hartelijk beantwoordde en verklaarde, dat Luther's gezindheid op het gebied der internationale toenadering, als ook op dat der practische samenwerking in economische kwesties de beste waarborg was voor het slagen van zijn zending in Amerika Hij zeide ten volle te vertrouwen, dat Lu ther's streven in Amerika in een geest van de meest mogelijke samenwerking en sympathie zou worden gesteund. rede van minister-president deladier. Gisteren heeft de Fransche minister-presi dent Daladier in rijn geboortestad. Orange een groote politieke rede gehouden. Daladier schetste de omstandigheden, waar onder hy drie maanden geleden de regeerin-j had overgenomen. Overal heerschte onrust en onzekeheid. Bij de begrootingsmoeilijkhe - den der regeering kwamen de gerechtvaar- digde eischen van landbouw en industrie. ,En tegelijkertijd" aldus zei Daladier letterlijk „hoorde men buiten onze gren zen den roep van het geweld. De bruutheden en de georganiseerde terreur werden voorbe reid, die bewijzen, hoe gebrekkig onze moder ne beschaving, die wij vast in den Europee- schen bodem geworteld geloofden, nog is" Ten aanzien van de buitenlandsche politiek verklaarde Daladier, dat Frankrijk zonder iets van haar levensbelangen óp te geven het ideaal van de organisatie van den vrede on. der de volken had versterkt, dat slecht* langs den weg van geleidelijke gelijktijdige en streng gecontroleerde ontwapening kan worden opgebouwd uit de waarborgen, die de vrijheid van alle volken gerandeeren. In ver band met de jongste gebeurtenissen cin Ame rika verklaarde Daladier, dat de Fransche francs niets te vreezen had aangezien zij de sterkste gouddekking had. Zoo min men op deze gebeurtenissen voorbereid was, even wei nig had men eraan gedacht, dat in een zeker land het ergste nationalisme zou triomfee ren. De vraag rees, of men thans voor een nieuwen valuta-oorlog en een bewapenings wedstrijd stond. Daladier was van meening, dat slechts vertrouwensvolle samenwerking tusschen alle volken een einde aan de crisis zou kunnen maken. Op de economische we reldconferentie zou Frankrijk rijn economisch program indienen. Frankrijk heeft de pijn lijke gevolgen van valuta-moeilijkheden aan den lijve gevoeld. Degenen, die over de volken regeeren zullen moeten begrijpen, dat herstel van het internationale vertrouwen voor elk land afzonderlijk belangrijker is dan min of meer kunstmatige maatregelen, waarvan men redding verwacht. AMSTERDAM. (V. D.) Voor vier eeuwen werd op dezen datum Prins Willem I, de Vader des Vaderlands geboren. Ter eere daarvan is deze dag door de hoofdstad des lands gemaakt tot een nationalen dag, die mede werd gevierd door de Koninklijke Familie. Al vroeg in den morgen werd de dag in geluid door muziekuitvoeringen. Om 8 urn* werd koraalmuziek ten gehoore gebracht van het platform van de Nieuwe Kerk, van de poristyle van den Stadsschouwburg en van den trans van den Westertoren. In de mor genuren werd een kinderhulde gebracht aan H M. de Koningin op den Dam en in de middaguren had een nationale herdenkings plechtigheid plaats in tegenwoordigheid van de Koninklijke Familie in het Concertge bouw, terwijl ook op verschillende pleinen muziekuitvoeringen werden gegeven. De kinderhulde had plaats op den Dam, het historische plein, waar reeds zoovele plechtige gebeurtenissen zijn gevierd. Tegen elf uur was het Damplein gevuld met 14.000 kinderen. Het plein verkreeg daardoor een buitengewoon aardig aspect, dat nog verhoogd werd door de vele vaandels en de vlaggen, die allerwege van de gebou wen wapperden. Voor het paleis had zich inmiddels de Amsterdamsche Orkest Vereeniging onder leiding van den heer Frans van Diepen beek, opgesteld om den zang der kinderen te begeleiden. Voor den ingang van het Paleis hadden de bestuursleden van de Federatie van Christelijke Oranjevereenigingen zicji ver zameld, zoomede die van de Aubadecómmis- sie en van het Vaandelcomité, van welke instellingen deze aubade uitging. Voor het begin van de uitvoering, waaraan door leerlingen van openbare, Protestantsch Christelijke, Roomsch-Katholieke en Israël- ietische scholen werd deelgenomen, boden een Protestantsch, Roomsch-Katholiek en een Israëlietisch weesmeisje H. M. de Ko ningin bloemen aan. Toen de laatste tonen van het carillon uit den Paleiskoepel, die het elfde uur hadden aangewezen, verklonken waren, betrad de Koninklijke Familie, vergezeld door eenige bestuursleden, het balcon. De dirigent van de aubade, de heer W. van Laar, staande op een hoog podium, hief zyn dirigeerstok en plechtig klonk over den Dam het „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenkklanck. Vervolgens werd gezongen „Hollands Vlag" van J. P. J. Wierts, gevolgd door „Wij willen Holland houen" van Arnolc Spoel en tenslotte het Wilhelmus. Na deze zangnummers begon het défilé langs het Paleis van deze onafzienbare kin- dermenigfce. Om drie uur reed de Koninklijke Familie uit naar het Concertgebouw, waar de Nati onale Herdenkingsplechtigheid plaats had. Voor de aankomst van het Koninklijk Gezin was een uitgelezen gezelschap in de met tapijten en bloemen versierde zaal bij eengekomen. Onder deze zeer velen waren alle ministers, de commandant van het veldleger en de commandant van de marine te Willemsoord, de vice-president van den Raad van Staten, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, enz. enz. Aanwezig wa ren ook de gezanten van 20 verschillende landen. Aan de"h ingang aan de J. W. Brouwers straat werd H. M. de Koningin ontvangen door het dagelyksch bestuur van de „Com missie voor de viering van het vierde eeuw feest der geboorte van Prins Willem van Oranje". Nadat de Koninklijke Familie de voor Haar bestemde plaatsen had ingeno men, werd door 300 leden van de Vereeni ging van Toonkunst, onder leiding van Willem Mengelberg het Wilhelmus ingezet. Het volkslied werd staande aangehoord. Jhr mr. dr. A. Roëll nam daarna ais voorzitter van de commissie voor 'fc spreek gestoelte plaats en sprak daarna een ope ningswoord. Na dit openingswoord voerde het orkest van het Concertgebouw de ouverture „Eg- mond" uit. Haretlijk applaus weerklonk, na dat H. M. daartoe 't voorbeeld had gegeven. Daarop nam dr. Coljjn het woord voor het uitspreken van een herdenkingsrede. Het leven van den eersten Willem van Oranje aldus dr. Colijn valt in het tijdperk der groote beroeringen van de 16e eeuw, die den overgang vormen van de Mid deleeuw en naar den nieuwen tijd. In zyn tweede helft is dat leven getuige van de f groote bei goed afsh nieuwe, d Onjuist dige klove der Midd tijd toe t een werel een Eras werkt verwonder had gewe: halfrond een were scherp get vorst out kennis ha piaeen denkbeeld* ontwikkelt door rijn vloeden ko stem sleet dag aank luidst en stip, dat e scherper gelegd. Oranje bal, noch v/èl gewees medewerkii hebben doj Alya's geoe Toch ma de moed n toen de het leven tocht i mislukking hadden zie den horizo Den Brie geopend kele ander gekomen aanvang een vergadf steden, on Aldegonde, Oranje en vereenigt.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2