500 300 25 24 APRIL, EERSTE BLAD No.96 71e Jaargang 1933- MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60. Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS wandelen, in de jamnier, clat een •en heeft en je *st begrijpen, dat is als broertje dus maar altijd ochter en houd vlak bij Krul- svel eens naar de die nu in de Dag Groetjes een Breistertje cht bij je? ins lijkt er niets x>ier zegt hij. mijn kleine flu- ;ns heel wat an- /an het houten meteen. Ja, als geeft dan doet te winden. Je films gezien. In ;espeeld, maar Ik houd niet Teed en nergens respect voor de geleden heb ik die „De Trek- al geen verhaal, een Noord- relcschuit. Maar daar sta ik nu eet dat er van- nt. Maar wacht, tijd geleden aan beloofd. Heb je ra Iseloplossingen ertjes je daar- vader Flip niet ze te passen, geen raadselop- ken, dat je het eerd bent. Laat dat ik te voor wijnen. In op- d de chauffeur i waar een s poging tot was, dat een een briefje be- tig waarschuw- die hem naar ens waren een te plegen. Dat gejaagde me- jn vervolgings- reeds door de vluchtte hij om er zich in heeft er alle en dat hij het den chauffeur ureau had ge- h grappenma- lebecca, in on- rerder doorhad a-dag" of een dendag" waar- de Belgi- ;t betreft een Juni a.s. zal zijn. De hee- thoed, een bol- gerekend wor- in tijd te zijn. elfs internatio- De strcohoe- hebben er het naar verluidt ook de Fran- irs er aan mee in Nederland rdt. Men moet iraken en trou- bbenden bij de gel in de hand cht. beter een heeren in de de te zie loo- W. v. M. TEN n 11 f2 ct. j ct., alle per Ldeieren IC—23 -24i/2 ct.sla ijs V/23 ct. i/2 ct.rame- tulpen 10 ct. J/2 ct.Mar- 'limosa 8 ct. alles per pot 14 ct.. beiden eterselie 910 AUTO'S TUIGEN uur 7.40 7.42 7.43 7.45 7.47 7.49 1 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine adveitenties van 1—5 regels 50 ct iedere rege meerlOct(max. lOregels). Bij3-maaI plaatsing vanl— 5regelsfl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE,INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit twee bladen DE LUCHTLIJN ROTTERDAM- ZEELAND-VLAAMSCHE KUST- Heropening van de Zeeuwsche Luchtlijn op 1 Mei. De versterking van het zwakke puntof 't noodlandings terrein „Westenschouwen" bevorderd tot Vliegveld Haamstede Als één man iets in zijn hoofd heeft, en het met taaie volharding daarin houdt, dan kan hij met anderer hulp en steun veel bereiken. Die eene man is de heer J. J. Cock te Zie- rikzee, en het iets dat hij in z'n hoofd had v/as, en is nog, bij dag en bij nachtde Zeeuwsche Lucht Lijn. In 1931 werd ze geopend de kortste lucht lijn ter wereld, maar tevens, naar verluidde, de eerste die zichzelf volkomen bedroop. Rotterdam—Haamstede was haar traject. Het werd een daverend succes de wel dadige rust van dien hoek van 'Vyestenschou- wen door een luchtlijn der K.L.M. met het bedrijvige Rotterdam verbondenvan beide kanten werd het gewaardeerd, van beide zij den. vlóóg men en dat laatste is nog wol het voornaamste. Heel wat ging hier aan vooraf, en weinigen weten hoeveel. Steeds was het de onblusch- bare ijver, het laaiende enthousiasme van den heer Cock (en zijn makker, nu de sta tionschef der K.L.M. op Haamstede, den heer J. E. van den Broek) die doorzetten. Die op zoek gingen naar een vliegveld, die koste lijke vondst als promotors optraden voor Sch&if Is 10.000 L8J- r. I jotrkft! -J— b m %v*r3roote veld u vroajtrt En toch heeft dezen winter heel de zaak op losse, zeer losse schroeven gestaan. Toen burgemeester jhr. L. van Citters op Maandag 4 Mei 1931 bij de opening van de eerste binnenlandsche luchtlijn een rede in het raadhuis van Haamstede uitsprak, zeiae hij onder meer„Het is heden een dag van ïr' De betonfurideering wordt gelegd voor het restaurant, tevens stationsgebouw, dat de K. L. M. op het Vliegveld Vlissingen der Zeeuwsche Luchtlijn laat zetten. een N.V., welke primair de Westen-Schou- wensche geestgronden zou exploiteeren en en passant een vliegveld zou fourneeren. In 1931 vloog de K.L.M. van Haamstede op Rotterdam. In 1932 werd heel voorzichtig het eindpunt van den dienst gelegd op het ruime, ideaal gelegen, vliegveld Vlissingen. Nu staat 1 Mei 1933 de heropening van de, Zeeuwsche Luchtlijn voor de deur, met voor het zomer seizoen een verlenging van de lijn naar het Belgische vliegveld Knocke aan Zee groote beteekenis voor het eiland en voor Haamstede, omdat wij verrijkt worden met een door het departement van Waterstaat goedgekeurd vliegveld".. Helaas dat was niet heelemaal juist. Wel was het toen nog „Westenschouwen" ge- heeten vliegveld goedgekeurd, maar.... slechts als noffdlandingster- rein! Waterstaat heeft toen in 1931, en cok nog in 1932, oogluikend toegelaten dat het als normaal vliegterrein gebruikt werd, maar als zoodanig erkend was het niet kón het ook niet worden. Daarvoor was het veel te klein, slechts on geveer 18 hectare. Of het feit, dat verleden jaar een K.L.M.- machine bij den uitloop een beschadiging aan het onderstel opliep, van invloed geweest is, is ons niet bekend, maar in elk geval heeft Waterstaat voor 1933 niet weer vergun ning verleend, alvorens het vliegveld aan de gestelde eischen volledig zou voldoen. Dat heeft heel wat voeten in de aarde ge had. En het kwam er zoo op aan, want als Haamstede werd uitgeschakeld, dan stond de rentabiliteit van heel de Zeeuwsche luchtlijn en daarmede haar bestaan zélf op het spel. De voorzitter van het Luchtvaartcomité, de heer J. J. Cock, en de nieuwe burgemeester van Haamstede, jhr. Roëll ook een warm luchtvaartenthousiast hebben al deze moeilijkheden weten te overwinnen. Een 25- tal werkloozen heeft onder leiding van de Heide Maatschappij het oerrein vergroot van 18 op 3 0 hectare, met nog 6 hectare (in het kaartje op den inham op den linker benedenhoek) welke weliswaar niet tot het eigenlijke vliegveld behoort, maar die in geval van nood tcch tot uitloop kan dienen. De ge meente Haamstede heeft het terrein voor 7 jaren van de N.V. gehuurd in de huursom dragen tal van Schouwen-Duivelandsche ge meenten en instellingen bij. Zoo is, wederom met vereende krachten, dit zwakke punt versterkthet noodlandings terrein „Westenschouwen" is het regulier „Vliegveld-Haamstede" geworden de Zeeuw sche luchtlijn krijgt dit jaar haar eindpunt aan de Viaamsche kustalle teskenen wijzen er op, dat onze eerste binnenlandsche lucht lijn ook in 1933 zal prospereeren. Be Willem de Zwijger-herdenking. Ter gelegenheid van de herdenking van den 400en geboortedag van Prins Willem van Oranje, wapperde heden van alle rijks- en provinciale gebouwen de driekleur, terwijl de marine-vaartuigen in de binnen- en buiten haven gepavoiseerd waren. Aan boord van Hr. Ms. wachtschip werd hedenmorgen half elf een inspectie over de manschappen gehouden, waarna de waarne mend onder-commandant, de luitenant ter zee le klasse Koenraad, een toespraak tot de manschappen hielden uiteenzette welk een groote nationale figuur figuur wij in Willem den Zwijger herdenken. Plaatselijk Crisis-comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Crisis-comité werd ontvangen van het personeel van het loodswezen, betonning en verlichting ter standplaats Vlissingen de somma van 33. Vlissingsche Winkelweek 1933. Zooals reeds bekend is, begint a.s. Vrijdag de Winkelweek en zijn de voorbereidingen in vollen gang. Het bestuur van „Gemeenschappelijk Be lang" deelt ons het volgende mede Wij kunnen thans mededeelen dat het vuurwerk definitief doorgaat, omdat de ver- De laatste drassige put op tiet vliegveld Haamstede wordt met zand gedicht. Rechts de windzak met de heeren J. J. Cock (voorzitter v. h. Luchtvaartcomité Schouw en Puiveland) ea den stationchef der K. L. M. op Haamstede J. E. v. d. Broek. eischte toestemming van Burg. en Weth. is verkregen. Het vuurwerk dat op Woensdag 3 Mei as. in het Bellamypark zal worden afgestoken, belooft volgens onzen leverancier in alle opzichten schitterend te worden en hopen wij daardoor het publiek weer eenige aflei ding te bezorgen, In ruil daarvoor doen wij een beroep op uw medewerking door zooveel mogelijk uw behoefte bij de deelnemers te koopen. De overige dagen worden aangevuld door muziekuitvoeringen. De winkeliers zullen hun beste beentje voorzetten om de etalages zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Ook doen wij nog een beroep op al onze stadgenooten en verzoeken wij U dringend zooveel mogelijk de vlaggen uit te steken, want vlaggen verhoogen het feestelijk aan zien in de stad. De geschenken worden, deze week uitge stald in het pand Bellamypark 28 en zijn dezen keer zeer fraai. Eerste Vlissingsche Accordeon-Vereeniging „Crescendo". De Oude Vriendsclia-p. Op den populairen muziekavond Zaterdag avond door deze vereeniging voor een aardig bezette zaal gegeven, werd onder leiding van den irecteur, den heer M. P. Ventevogel, in hoofdzaak hetzelfde programma ten gehoore gebracht als op de uitvoering in Januari jl. welke, wat afwerking betreft, op een hooger peil stond dan deze, vermits er nogal eens ongelijk geëindigd wera en foutieve accoor- den in te basbegeleiding gegrepen werden. De leden mogen hieruit leeren, dat zij een maal ingestudeerde nummers thuis nog wel eens dóór mogen nemen, wil men ze blijvend beheerschen. Een wekelijksche repititie kan niet in alles voorzien en beoogt bovendien in de eerste plaats het ensemble-spel. De solist was in „Air Varié" van Montagnc weer aar dig op dreef, ook de bas-solo in de fantasie „Les dragon., de Villars" van Wütterwulghe, werd verdienstelijk gespeeld. Enkele nieuwe nummers de bekende, mooie wals „Tesoro mio" van E. Becucci (arrang. G. Wittmann) en „Donau Sagen" van J. Fucik bleek men nog niet ten volle meester, waaraan de kor te tijd van voorbereiding en het plotseling optreden op dezen avond, echter wel niet vreemd zullen wezen. Dat men zuiver popu laire muziek, welke in een oogwenk de we reld verovert en in den regel ook weer even spoedig van het tooneei verdwenen is, om dat bij de tegenwoordige massa Schlager productie steeds weer nieuwe wijsjes en melo dietjes de aandacht vragen en trekken, veel vlugger onder de knie heeft, bleek wel uit de met animo en fraaie nuanceering gespeel de wals van Frybcrg „De dorpsmuziek". Eenige maltn moest de dirigent aftikken, om dat er nog altijd publiek gevonden wordt, dat aan de pauzen tusschen de verschillende nummers niet genoeg heeft, voor zijn blijk baar hoogst gewichtige conversatie. Er was hartelijk applaus en bal na met muziek van het trio HaazeMolewijk— Laporte. O. O. S. P. De Onafhankelijke Socialistische Partij houdt morgenavond in het Concertgebouw een openbare vergadering, waarin als spreker zal optreden de heer J. Hoving uit Amster dam met het ondewerp„Het opkomende fascisme en de uitwerking op ons land". Meeting S.D.A.P. Zaterdagavond vond in den tuin van de voormalige Willem IH-kazerne een meeting plaats van de afdeeline der S.D.A.P., welke zeer druk bezocht was. De meeting werd voorafgegaan door een demonstratie door de stad, welke allerwegt groote belangstelling trok. Dank zij de goed getroffen maatregelen der politie verliep alles in de meest vol maakte orde. Aan de meeling in den tuin werd medewerking verleend door de muziek- vereeniging „Excelsior" te Middelburg en de zangvereeniging „De Volksstem". Inplaats van de aangekondigde spreker mr. G. van den Bergh, die wegens het door S.D. A.P. en N.V.V. belegde demonstratieve con gres te 's-Gravenhoge verhinderd was te komen, sprak de heer H. Lindeman te Am sterdam. Pronkende met tronen en leeuwen trach ten onze tegenstanders, aldus spreker, onze partij in de schoenen te schuiven, dat zij tegen orde, en gezag is. Nadrukkelijk wenscht hjj bij deze gelegenheid ook hier te verkla ren, dat de arbeidersbeweging zoowel bin nen als buiten haar rijen orde en rust wenscht, waarmee de S.D.A.P. dan ook haar macht heeft verkregen, welke ze thans be2it. Spreker bleef geruimen tijd stilstaan bij het huidige productie-proces, dat eenerzijds ontzagglijken overvloed laat zien, terwijl aan den anderen kant door duizenden een schrij nende armoede wordt geleden. Ondanks alle vernuft, ondanks allen vooruitgang op aller* Uitsluitend verkrijgbaar in do oranje-bandbuisjes van 20 tabl, 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. lei gebied heeft de kapitalistische klasse m het productieproces tot op heden schrome lijk gefaald en zal blijven falen, omdat het gericht is op uitsluitend winstbejag. On danks de zeer ernstige crisis blijven de over heidsbedrijven op de been, in welk verband spreker wees op de spoorwegen, hoogoven- bedrijf en de steenkolenmijnen. Ware het niet dat talrijke industrieën en eveneens de landbouw met millioenen van de gemeen schap werden gesteund, alles zou als puin ineen storten. De S.D.A.P. is niet tegen der gelijke hulp. Samen moeten we de slechte tijden doorkomen, doch in betere tijden be hoort de winst dan niet alleen bij enkelen terecht te komen. Daartegen gaat o.m. onze strijd, die door steeds meerderen geschraagd wordt. On danks onderdrukking is het ledental van de partij hooger dan ooit te voren. Duizenden mannen en vrouwen zijn in deze dagen weer regelmatig op stap voor het beginsel van onze partij. Onze strijd wordt met groot élan gestreden. Spreker vertrouwt dat de uitslag navenant zal zijn. Met een opwekkend woord cm de komende dagen nog te benutten onze beginselen te verbreiden, beëindigt spreker: zijn geestdriftige redevoering, die herhaal delijk door applaus werd onderstreept. Nadat „de Volksstem", onder leiding van den heer B. Vleugels, nog een drietal strijd liederen ten gehoore had gebracht, sloot de voorzitter, de heer A. C. van Hal, deze goed geslaagde verkiezingsmeeting. Het Ned. Jongellngs-Verbond in Zeeland. Het Verhond viert zijn 80-jarig bestaan. Nu het Ned. Jongelings-Verbond op He melvaartsdag zijn 80sten verjaardag met een groot congres in Grand Hotel Britannia te Vlissingen komt herdenken, is er alle aan leiding voor ons om eens een en ander meer van dit verbond te vermelden en wij vonden den heer H. Cordeau, secretaris van het ver bond gaarne bereid ons in te lichten. Naar aanleiding daarvan wijzen wij er ten eerste op, dat er ook naast het Nederlandsch Jongelings-Verbond een Nationaal Jongeren Verbond bestaat, doch dat is slechts een jaar of 5 oud, en zooals reeds gezegd, het N.J.V. is 80 jaar. Het is de oudste jeugdorganisatie ia Nederland en heeft de eer Z.K.H. Prins Hendrik als beschermheer te hebben. Het verbond bestaat uit autonome afdee- Lngen, de Christelijke Jongemannen- of Jongelingsvereemgingen, die geconcentreerd zijn in ringen en deze weder in de 11 pro vinciale commissies. Het verbond beschikt over een leger van vakmenschen op het ge bied der jeugdleiding, heeft een eigen boek handel en heeft als hoofdleiding een secre tariaat, bestaande uit den heer Cordeau als chef en drie secretarissen, een voor het jon genswerk, een voor het groote stadswerk en een voor het werk ten plattenlande. Voor de herdenking van het 80-jarig be staan kunnen tusschen de 2000 en 3000 af gevaardigden worden verwacht, reeds, zijn nu ruim 1000 personen opgegeven. In hoofdzaak v/erkt het verbond onder jongelui van 18 tot 30o jaar. De bijeenkomsten vangen aan op Woens dag 24 Mei te Vlissingen met een middag vergadering, waarin de huishoudelijke zaken van het verbond aan de orde komen. Des avonds heeft in de Groote kerk alhier een kerkdienst plaats, waarna opnieuw na 80 jaar de doelstelling aan de orde komt en die zal overgaan in een bidstond. Donderdag 25 Mei (Hemelvaartsdag) heb ben de bijeenkomsten te Vlissingen en Mid delburg plaats. Des morgens spreekt de algemeene voor zitter, ds. P. Veen zijn groote bondsrede uit en des middags spreekt ds. Lammerts van Buuren, directeur van de tehuizen te Zetten, over „Jezus Christus, de verlosser der we reld". 7 Het groote doorzettingsvermogen der lei ders heeft het in Zeeland doen brengen tob 94 afdeelingen en tco een aantal leden der aldeelingen en der knapenvereenigingen van 1728, tegen 30.000 in geheel het land. Het doel van het verbond is in de eerste plaats zuiver geestelijk en wel om de jongeren voor Jezus Christus te winnen, maar daarnaast is het ook de bedoeling den vrijen tijd nuttig te leeren gebruiken voor lichamelijke en ver standelijke ontwikkeling en het verhoogen der maatschappelijke kennis De verstande lijke ontwikkeling wordt bevorderd door de clamatie, zang, muziek, kunstbeschouwingen, enz. Maar ook sport en lichaamsontwikkeling v/orden niet vergeten, o.a. door het inrichten

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1