RUBRIEK GEOPEND VAN AMSTEL EN IJ. HOOGWATER TE VLi^SINGEN 24 April. Algemeen programma. ten. 10.00 Morgenwü- bnplaten. 10.30 Voer- pert. 12.00 Concert. 2.30 .5 Willem de Zwüger- |t en zang. 6.30 Boeken- heruitzending van de |denking door president 8.00 Vaz Dlas. 8.03 en zang. 8.45 Orkest. Orkest. 10.15 Gramo- jcert. 11.00 Vaz Dias. N.C.R.V. 8.00 Schrift- kplaten. 9.00 Wüdings- |onplaten. 10.10 Chi ng kinderaubade. 12.30 pcursus. 2.45 Modecur- aten. 3.15 Willem de p Orkest. 6.30 Vragen- Zwijger-herdenking, •amofoonplaten. - 9.35 Morgenwijding. 5 Orkest. 1.05 Gramo de scholen. 2.20 Con- 3.CO Dansorkest. 3.50 |r. 5.50 OrgelmuzieK. Toespraak. 8.40 Re- |55 Voordracht. 10.00 1724 M. 7.05 Gra n 6.40 Concert. 7.2'J 11.20 Orkest. 2.50 norecital. 9.35 Orkest. I- 6.25 en 10.40 Gramo- |o Concert. 7.40 en 8.20 .20 Gramofoonplaten. |iofoonplaten. 5.50 Or- Gramofoonplaten. [J.30 Gramofoonplaten rramofoonplaten 5 50 •amofoonplaten. 7.20 Concert. 8.50 Dans- ÏiOEPCIJFERS. ven Duitsche luiste- jl. 4.532.862, waarvan (n de verplichting tot ijdrage. In de maand luisteraars toe met gedurende de eerste de aanwas niet min- tdragen (5.2 Dit k grootere tcename ;oen in de overeen- tts 187.588 nieuwe in- oekt. N KOPENHAGEN. m om den Deenschen iet koninklijk theater in dat theater ïinden te gebruiken, i, daar de installatie, Seringen, ongeschikt eensche omroep be- •ura van Kopenhagen omroepgebouw te ïe apotheek geopend VAN OCKENBURG, Tracy en Ma *<te beide artisten l or zij de hoofdroftn niogeliiken ^jd (ornlë, in het kklne ien visscher, die -en L-orden heeft in -af [ondere waterbewo- geieden aangesteld adviseur voor alle jiers van de zee een ■film „Heli Below" icier uitgenoodlgd le technische details lies te dienen bi) die opgenomen generaal was be- voor de film voor de woestijn- Barbarian" het :elschen planter, die de grens van de „De Witte Non" de Katholieke toezicht ge- uit Culver Icier van het Itali- amen van de mlli- ENARIO VOOR FABRIKAAT. advies inzake pro- Fabrikaat is :kende manuscript- gericht een film- dat de bevordering liging Nederlandsch nebben, ms uit de ingezon- n keus gedaan en n tot de filmgroep ast Max de Haas 3e Macht van het de Nederiandsohe |>n!ng komen. Vooravond verkiezingen. Hoofd- zakelijk extriniistische activiteit. Huurstaking nieuwe fase. Uitzet ting of compromis Amsterdam- sche humor. Toenemende belang stelling binnenl. reizen. Actie tegen toerisme naar Duitschland. Wanneer straks de opkomst van de Am. sterdamsche kiezers evenredig mocht blijken aan de laksheid, die de voorafgaandé ver kiezingscampagne kenmerkte, dan wordt dc stemming op Woensdag a.s., voor zoover het althans de hoofdstad betreft, een duidelijk uitgesproken echec ten aanzien van het par lementarisme. Natuurlijk dient met de „latente krachten" rekening te worden gehouden en zullen de thuisblijvers stellig niet onder de uiterst- linksche partijen gezocht moeten worden. Er is van die zijde gewerkt als nooit te voren. Dag en nacht maakte men propaganda 's nachts door het kalken, door het clan destien beplakken van huizen, schuttingen en gemeente-eigendommen, overdag door colpor tage, het organiseeren van straatdiscussies op centrale punten en het bezoeken van de bui tenwijken met propaganda-auto's. Gisteren waren we er zelfs getuige van, hoe zoo'n auto plotseling voor het Rijksmuseum stil hield en eenige propagandisten in spreek koor protesteerden tegen de aldaar tentoon gestelde geroofde schatten" uit Indië, na tuurlijk met als slot-tirade een aanbeveling van den Indoneeschen candidaat. Toen er politie opdaagde was de propagan- da-auto alweer verdwenen. Waar deze propagandisten, mannen en vrouwen, de geheele stad in kleine groepjes werken, hier met auto's, elders met motor bootjes, schuiten of motor-fietsen enz. valt het heel moeilijk de excessen van deze pro paganda te bestrijden. Unfair is vooral ge weest het vernielen en beschadigen der brug- reclames van diverse partijen. Ook het ver anderen van de lijstnummers op een groot aantal geschilderde verkiezingsreclames, een schunnige propaganda-methode, die niet genoeg gebrandmerkt kan worden. De gevol gen van deze misleiding zijn onberekenbaar. Politie en reinigingsdienst hebben ook de handen vol werk gehad met het verwijderen van ontoelaatbare reclames. Bovendien werd steeds onmiddellijk gevolg gegeven aan verzoeken van bewoners of huis eigenaren om propaganda-biljetten van mu ren of zelfs ramen te verwijderen. Tegenover de kalkpropaganda staat men echter, dank zij de jongste beslissing van den raad (de helft plus één) machteloos. Ook tegenover de vele kalkopschriften aan de kademuren, waarin tot deelname aan de „algemeene re volutie" wordt aangespoord. Men raakt aan deze permanente uitnoodiging via het pla veisel trouwens al gewoon en de voorbijgangers nemen er weinig of geen nota van. „Er is zender de „algemeene" al revolutie en hei mei genoeg", redeneert men, en gaat onbe wogen voorbij. De huurstaking in West is door de uit spraak van den kantonrechter tot uitzetting der opposante huurders thans een nieuwe fase ingetreden. Naar men reeds weet heeft de kantonrechter indertijd alvorens vonnis te wijzen, aan huurders en verhuurders gelegen heid gegeven zich met elkaar te verstaan, welk overleg tot geen resultaat leidde. De onredelijk hcoge huren der woningen zijn ook nu weder, tijdens de definitieve uit spraak, door den kantonrechter gewraakt, zoodat de Wester-huurstakers moreel in het gelijk zijn gesteld. Doch niet het oordeel van den kantonrechter, maar het voorschrift der wet is beslissend. De eigenaars, in casu de hypotheekbanken zien zich thans vcor een allermoeilijkst di lemma geplaatst. Bij een algemeene uitzet ting gaat het belangrijk bedrag aan huren, bij het stakingscomité gedeponeerd, onher roepelijk voor hen verloren. Een verlies van vermoedelijk 70.000. Bovendien spelen zij hierdoor honderden solide huurders de staking als abnormaal uitgeschakeld in handen van hun concun-enten in nieuw- West, wier pas gebouwde en met clen dag nog talrijker wordende woningen complexen ver langend naar de eerste huurders uitzien Vooral wanneer die huurders gesteund door hun comité, een beduidende garantie kunnen aanbieden. De vele verlaten woningen in de Weststraten, verlaten omdat de bewoners ter rorisme of uitzetting duchtten, vormen op zich zelf al een beduidende schadepost. Overleg met de huurstakers zal dus ook na de uitspraak var den kantonrechter nog het meest gewenschte blijken. Hoewel de actie in West niet in alle opzich ten te tolereeren valt, heeft zij toch ook wel haar goede zijde, daar er sedert onder de Amsterdamsche huiseigenaren neiging be staat den goedwillenden maar financieel dik wijls onmachtigen huurder, vooral dien onder den winkelstand, door huurverlaging tege moet te komen. Een bekend bouwer en hui zenexploitant, tevens raadslid, thans ook Kamercandidaat, is hiermede spontaan en zonder eenige reclame voorgegaan. Ook ontbreekt het niet aan humor in deze staking. Zij typeert weer het gemoedelijk- Amsterdamsche, dat zelfs in een ernstige actie als deze geen pessimisme zou kunnen dulden. Zoo leest men vcor de vensters in West m proza en poëzie allerlei ontboezemingen over den „strijd", ontboezemingen, die meestal niet vriendelijk zijn voor de „onsolidalren" en huiseigenaars maar toch nooit bijzonder krenkend. Aan een der huizen in de Mercatorstraat in hoofdzaak bevolkt door verjaagde Jor- daanbewoners, zagen we op een kartonnen vlak een niet onverdienstelijk geteekend slaapvertrek uitgebeeld. Man en vrouw liggen er, geslaapmutst natuurlijk, in diepe rust, de gelaatstrekken zóó correct weergegeven, dat de buren hun onmiddellijk moeten herken nen. Onder le plaat leest men „Dat zijn de maffers van no..II hoog. Zij slapen nóg' Elders leest men „De maffers van no I hoog slapen niet. Zij snurken". Er zijn blijkbaar ook bekwame illustrators en carricatuurteekenaars onder deze Wes ter hu urs takers. In de Jan van Galenstraat prijkt ergens een uit de hand geklemde plaat. Zü stelt een schamel gemeubileerd woonvertrek voor; het verarmde gezin zit aan den slecht voorzienen maaltijd. In den ingang dreigt de huiseigenaar een bekend von'ngexploitant in West en nog al ruw type het verschrikte gezin met een revol ver „Ik wil poen hebben of je leven luidt het onderschrift (poen geld). Het geval most niet geheel legendarisch zijn. In de James Cookstraat vindt men voor een der ramen een niet onverdienstelijk uit gevoerd, gekleurd gipstableau. De huiseigenaar, een Dickenstype, telt er •lit een enorme geldzak, gemerkt „hooge hu- ren", stapels bankbiljetten en zilvergeld en deponeert zijn schat in een kist, geëtiket teerd „Slokop, haal meer". Het dochtertje van den woningexploitant tracht deze aangename bezigheid haaar's va ders met uitgestrekte armen te verhinderen. Onderschrift„Ach, vader, niet méér! Zooals gezegd, er zit humor in deze huur staking en het ware te wenschen, dat ook haar eindoplossing aan den komischen kant mocht zijn, nl. een geanimeerd buurtfestein ter viering van de algemeene huurverlaging met H.H. huiseigenaren als gefêteerde gasten in het midden. m In de „Vlissingsche Courant" werd reeds gewezen op de gunstige vooruitzichten voor het a.s. toeristenbezoek aan Walcheren, in zonderheid ook aan Vlissingen als badplaats. Er blijkt dit jaar gelukkig in het alge meen meer animo voor reizen in eigen land waartoe de belangrijk verlaagde hotel- spoor- en tramtarieven als vanzelf medewer ken. Bij onze informatie aan eenige reisbureaux hier ter stede bleek ons, dat ook van Am sterdamsche zijde meer dan tot dusver in de Nederiandsohe badplaatsen is besproken Daarentegen vinden de planmatig vastgestel de gezelschapsreizen door Duitschland tot dusver slechts geringe belangstelling. Ook vernamen we bij geruchte, dat zoowel de K.N. A.C. als de Amsterdamsche studentenclub van haar in 1933 voorgenomen excursies heb ben afgezien. In vereeniglngskringen alhier, vooral onder de studeerende jeugd, werden voorgestelde reizen naar Duitschland reeds meermalen af gestemd. Zoo zullen de Duitsche belangheb benden ongetwijfeld den terugslag ondervin den van een regime dat door heel de be schaafde menschheid wordt verafschuwd. Onze Nederlandsche spoorwegen beijveren zich dan wel om haar zooeven genoemde ta riefsverlaging meer algemeen bekend te ma ken. De goedkoope boekjes met inlichtingen omtrent trajecten, vacantiekaarten, tarieven enz. worden aan de stations reeds bij honder den aangevraagd. Wanneer zich nu, als straks het reisseizoen daar is, maar weer niet het inconveniënt van Juni 1932 voordoet, toen aan geen enkel station zoo'n praktisch boekje meer verkrijgbaar bleek. Er zijn, dunkt ons. in Nederland toch wel drukkerijen, die zich aan de risico eener belangrijk grootere oplaag dan in 1932 durven wagen, indien de spoor wegen dit voor zichzelf te riskant mochten achten. Men is met de reclame nu ook echt up to date geworden. Zoo zagen we gisteren bü een aantal drukke halten door spcormannen in uniform biljetten met de nieuwe reizigers tarieven ronddeelen. Deze actieve propagan da trok algemeen de aandacht en verdient ongetwijfeld waardeering. Corres Pondent. UIT HET WONDERRIJK DER GETALLEN. In de lange winteravonden bezoekt men gaarne vrienden en bekenden. En dan wordt er wel eens gezocht naar tijdverdrijf. Veel vreugde maakt het dan, als men eens kleine experimanten uitvoeren kan, die op de an deren een mysterieuzen indruk maken. Toen voor een dertig jaren de bij vele lezers nog wel bekende prof. Chambly in geheel ons land zijn voorstellingen gaf, had hij dan ook een experiment met getallen, dat altijd op de toeschouwers, die de truc niet kenden, een verbluffenden indruk maakte. Wie dit experiment eens nadoen wil, gaat op de volgende wijze te werk. Men vertelt een der aanwezigen wij willen eens een zes 4-stellige getallen opschrijven, u drie en ik drie. Maar ik kan hypnotiseeren. Ik sugge reer in gedachten u de getallen, die u op schrijven zal. En om dat te bewijzen, bepaal ik vooruit de som der getallen en deze ls 29997. Men laat nu door een der aanwezigen een getal schrijven en we nemen aan, dat dit is 5024 Dan schrijven wü er onder 4975 Dit herhalen we driemaal en dan moet de som worden 29.997. De oplossing is hoogst eenvoudig. Immers ik behoef slechts op te passen, dat het cijfer, dat ik er onder schrijf, met het bovenste samengesteld, steeds een 9 wordt. De som wordt dan telkens 9999, 3 X 9999 29997. Voor de variatie kan men viermaal, vijf maal een getal laten schrijven, de som kan nien dan vooraf aangeven met 39996, 49995 enz. Een ander experiment is het volgende: Men verzoekt een der aanwezigen naar believen een 2-rtellig getal op te schrijven, dan de cijfers om to draaien, het kleinste getal van het grootste af te trekken. Van de som draait men de cijfers nog eens om. telt deze getallen samen en dan zal de uit komst 99 bedragen. We nemen eens aan, dat 73 geschreven werd. Dus 73 37 36 63 99. Nemen we nog eens aan, dat er 19 ge schreven werd, dan wordt het aldus 91 19 72 27 99. Men kan nemen, welk ge tal men wil, de som wordt steeds 99. Met een driestellig getal wordt steeds de som 1089, mtt een vierstellig 9999. Ook vinden we in de getallen een zekeren rhythmus, welke door de volgende voor beelden duidelijk wordt 3 X 37 111 1 X 91 091 6 X 37 222 2 X 91 182 9 X 37 333 3 X 91 273 12 X 37 444 4 X 91 334 15 X 37 555 5 X 91 455 18 X 37 666 6 X 91 546 21 X 37 777 7 X 91 637 24 X 37 888 8 X 91 728 27 X 37 999 9 X 91 819 Bij de tweede tabel ziet men, dat bij de som, de eerste en de derde rij cijfers, deze van boven naar beneden elkaar volgen en bij de middelste rij van beneden naar boven. Interessant is ook het volgende 1 X 9 2 11 12X 9 3 111 123 X 9 4 1111 1234 X 9 5 11111 12345 X 9 6 111111 123456 X 9 7 1111111 1234567.. X 9 8 11111111 12345678 X 9 9 111111111 123456789 X 9 10 1111111111 Wie eenigszins met de mathematiek op de hoogte is, kan er nog genoeg voorbeelden als bovenstaande bij vinden. April Zondag 23 0.32 12.59 Maandag 24 N.M. 1.05 13.29 Dinsdag 25 1.35 13.58 Woensdag- 26 2.06 14.28 Schoonmaak. Het is dan weer zoo ver. De buitenwereld wordt door de natuur „onder handen" ge nomen en ter zelfdcr tijd beginnen tal van huisvrouwen haar binnenwereldje, haar door vier muren begrensd koninkrijk te verfris- schen en op te fleuren. Vroeger kon men in zoo'n geval eenvoudig spreken van ,,de" huis vrouw, want zood~a het Lente was, ging iedere, maar dan ook letterlijk iedere huis vrouw aan den slag, hetzij ze orders uitdeelde en op het werk toezag, hetzij ze zelf de handen uit de mouwen stak. Tegenwoordig kan men niet meer 'generaliseeren. Tegen woordig zijn er ook vrouwen, die een schoon maak dwaasheid vinden en aan die dwaas heid niet wenschen mee te doen. Zij achten een schoonmaak onnoodig en verspilling van energie. Natuurlijk heeft dit verschijnsel zich niet zonder reden voorgedaan. Behalve dat de in richting der tegenwoordige woningen een heel andere is dan die der vroegere, beschikken we ook over practischer en beter gecon strueerd werkmateriaal. Enkele tientallen jaren geleden had men stellig drie of vier dagen noodig om een woonkamer „een goede beurt" te geven. In die dagen leek een ver trek eerder een tentoonstelling van meubels, gordijnen, kleedjes, kussens, schilderijtjes en duizend-en-een kleinigheden, die bedoeld waren om het intérieur te verfraaien, dan op een huiskamer. Thans is de inrichting van een huls meer gebaseerd op de behoeften van de bewoners. Ze is eenvoudiger en rus tiger geworden, en waar die eenvoud en rust zeer streng zijn doorgevoerd, daar spreekt •men van „zakelijkheid". Minder gordijnen, minder kleedjes, minder wandversieringen, minder bibelots.... en dc meubels, die er nu in onze kamers staan, zijn uitsluitend be stemd voor practisch gebruik en vertoonen niet meer het ingewikkelde lofwerk en de tallooze richeltjes, gleufjes en biesjes, waar aan onze moeders en grootmoeders urenlang geprutst hebben met kwastjes en met doeken omwoelde haarspelden om er het stof uit te verwijderen. Nu kan in één enkelen dag aan een kamer „een goede beurt" worden gege ven, hetgeen ook al veel minder voorkomt dan vroeger, omdat wü de* beschikking hebben over een stofzuiger, waarmee we gemakke lijk en zonder veel tüdverlies tot in de klein ste hoekjes kunnen doordringen. „Een stof zuiger is een genotzegt de huisvrouw, en inderdaad, zo heeft gelük. Hü voorkomt het ophoopen van stof, omdat hü dagelijks te werk wordt gesteld. Hü voorkomt ook de ver spreiding van stof, waardoor gordünen en kleeren minder vaak gewasschen moeten wor den en dus ook langer mee kunnen. Hü maakt een tapüt grondiger' stofvrü dan een schuier en een klopper het zouden kunnen deen en bü het dagclüksch zuigen neemt hü en passant spinnewebjes mee, zoodat de plumer.u en de ouderwets-he raagbol over bodig zün. Bovendien wordt er in de tegen woordige woningen lang niet zooveel stof ontwikkeld als in die, welke we kennen uit onze jeugdjaren. Want de kachels, die eiken dag opnieuw werden uitgehaald en aange maakt, zün vervangen door haarden, die een Onder redactie van TRUUS EYGENHUYSEN. geheelen winter doorbranden, of door cen trale verwarmingsbuizen. De kolenfornuizen hebben ook zoo goed als hun tijd gehad. In de keukens vindt men nu óf gasccmforen öf gas- of electrische kookfornuizen. Van petro leum wordt eveneens weinig gebruik gemaakt, voor verlichting heelemaal niet uitgezon derd op het platteland voor verwarming slechts zelden, zoodat roetvorming in vrü veel gezinnen geheel is uitgesloten. Summa summarumeenvoudiger huis inrichting, minder stof, minder vuil, doel matiger werkmateriaal. Is schoonmaak inderdaad dan geen dwaas heid Ja en neen. Ja omdat de kans bestaat, dat er dingen worden schoongemaakt, die heele maal niet vuil zijn neen omdat schoon maak den mensch een nieuwe levenskans geeft, omdat ze rijn geest verfrischt en hem haalt uit den sleur, waarin langzamerhan t rijn energie, zün initiatief, zün idealisme, rijn moed, zün levensdurf zün weggedommeld. „Je wordt een ander menschzeggen we verrast en verheugd als we in 't voorjaar buiten loopen en zien hoe de grauwe wereld weer kleur gaat aannemen. Er gebeurt dan iets tk ons. We weten precies wat. Maar we scheppen weer behagen in 't leven, we voelen het als een weelde te loeien in de warme zon, we krügen weer vertrouwen, we durven weer wat aan. Dichters zetten het in melodieuse woorden en zoet vloelende zinnen om, en als we ze later hooren of lezen, dan is het alsof daar iets van ons zelf gezegd wordt. Maar we loopen niet altüd buiten, in de blonde zon, langs het wuivende groen. Ons leven ls voor een groot deel gebonden aan ons huis, en omdat dit zoo is, is het goed, dat we ons huis een nieuw en frlsscher aanzien geven. Want schoonmaken wil niet alleen zeggen stofzuigen, boenen, zeepen, schrobben en wrüven. het wil ook zeggen oud door nieuw vervangen, het vale plaats laten maken voor het kleurige, het versletene voor het gave. Hoe kan een kamer opeens levendiger en warmer worden door een frisch geverfd tapüt, door een nieuw tafelkleed, door andere gor dünen Hoe fleurig wordt een gang, waar over den verschoten traplooper een linnen dekje van fleurig grüs met oranje Is ge spreid En zooals we buiten zeggen„Je wordt een ander mensch 1", zoo komen we binnenshuis tot de overpeinzing, dat het leven waard is geleefd te worden, dat het in zün kern schoon en goed en veilig is en het dus zün nut heeft rich in te spannen en te wer ken, te strüden en te vertrouwen. Een nieuwe Lente en een nieuw geluid. De man en de schoonmaak. Luistert waar zijn „wenschen" Zing met boenders, vegers, kloppers Maar gerust Je voorjaarslied. Poets en zeep naar je begeeren, Want het zün mün zaken niet. Maar ik wil je toch iets vragen. Voor wat, hoort wat, lieve schat. *k Wou graag dat ik van je schoonmaak Hinder, last, noch nadeel had. Ik verzoek je dan ten zeerste Mü niet eiken schoonmaakdag Bruine boonen voor te zetten, RÜst of wat je kiezen mag Om maar heel vlug klaar te wezen Met ons beider middagmaal. *k Wensch, dat ied're spü's behoorlijk Opgediend wordt in een schaal. 't Eten opdoen in de pannen Mag voor jou gemakk'lük zün, Maar geen hap kan mü dan smaken, Bovendienhet staat onfün. Wil er verder ook aan denken, Dat 'k niet graag bü ons menu, Hoe eenvoudig 't ook mag wezen, Je ontmoet in werktenue I Als ik thuis ben, wil ik dat je s Aan geen zeep of boender denkt, Maar wat handwerkt, leest of babbelt En op tüd mki thee inschenkt. Als ik eens een avond uit wil, Ben ik zeer er op gesteld, Dat Je me waarnaar t ook i^n mag - Als gewoonlük vergezelt. 'k Kom, dat kun je wel begrüpen. Altüd netjes voor den dag Dat je op mün kleeren lette Is iets wat ik óók graag zag. 'k Heb aan rommel ergen hekel Zorg daarom, mün beste kind, Dat ik bü mijn thuiskomst altüd Alles weer op orde vind. Dit alleen wou ik je vragen. Zing nu maar je voorjaarslied. Poets en zeep naar Je begeeren, Want het zün mijn zaken niet! Maar wat zegt de vrouw hierop Manlief, ik wil op je „contract" Je en en ander zeggen. Ik zal, dat spreekt al haast vanzelf, Je niet aan banden leggen. Maar iets moet mü toch van het hart. Je egoïste kuren Kan ik, daar kom ik rond voor uit, Verdragen noch verduren. Ik maak niet voor de grap maar schoon Wat zün dat voor gedachten? Zooiets toch kun je maar alleen Weer van een man verwachten. 'k Maak schoon omdat het noodig is. Heb jü dan soms geen oogen Of kun je stof en roet en vuil En weet ik wat gedoogen Een helder huis, mün echtgenoot, Moest jü apprecieeren, Want in het leven kun je dit Onmogelük ontbeeren Had jj geen net en ord'üjk huis, Dan zou je wat beleven. Dan was je, dat voorspel ik je, Rust noch geluk gegeven Ik poets en boen en schrob dus niet Alleen voor mijn genoegen, Maar ook voor jou. 't Was billyk dus Wanneer wü samen droegen. Wat schoonmaak ons te dragen geeft, Van beide kanten trachtten 't Elkaar te vergemekk lüken. Dat rijn zoo mijn gedachten Wenken yoor de voorjaarsschoonmaak Om te voorkomen, dat witkalk „afgeeft", kan men er een flinke hoeveelheid zout en wat melk aan toevoegen. Doffe vensterruiten worden weer helder als ze stevig worden afgewreven met een mengsel van azy'n en spiritus. Vergulde schilderü-lüsten, die zün „aan geslagen", worden met een schüfje ui schoongemaakt. Met sohoone, zachte doeken daarna polüsten. Gemorste kalkvlekken, hetzü op hout, glas of zeil, worden weggemaakt door ze stevig af te wrijven met een doek, die met azün be vochtigd is. Cocosmatten worden weer frisch wanneer 2e worden afgeborsteld met lauw pekelwater. Natuurlijk moeten de matten eerst goed stof vrü geklopt of gezuigd worden. 9?t Voor het opplakken van behangsel wordt half rogge- en half tarwebloem gebruikt, waarvan een dikke pap wordt gekookt. Door er wat zwarte peper door te mengen, houdt men muizen op een afstand. Vaal geworden tapüten worden weer hel der van klem* wanneer ze geborsteld worden met lauw pekelwater of met een mengsel van lauw water en azy'n. Gerechten in den schoonmaaktijd. Macaroni. 250 gram macaroni. 60 gram boter. 2 Maggi's bouillonblokjes. Breng in een pan een flinke hoeveelheid water aan de kook (zonder zout), laat er de gebroken macaronipüpjes bü kleine beetjes invallen, maar zóó, dat het water niet van de kook raakt. Dek dan de pan dicht en laat de macaroni zachtjes gaar koken. Breng de macaroni over op een vergiet, schud ze goed droog, doe ze terug in de pan en maak ze af met de boter en de Maggi's bouillonblokjes, die in een paar lepels heet water zün opgelost. Geef dit gerecht in plaats van aardappelen bü vleesch. Rijst. 250 gram rüst. 60 gram boter. 2 Maggi's bouillonblokjes. Een snuifje geraspte nootmuskaat. Een snuifje peper. Wasch de rüst zoo lang tot het water vol komen helder is, zet to op met een halve liter kokend water, laat ze daarin twee minuten koken en schud ze dan in een vergiet. Laat de boter in de pan warm worden, roer er de uitgelekte rüst door, voeg er een halve liter kokend water bü, waarin de Maggi's bouillonblokjes zün opgelost en rasp er iets nootmuskaat over. Eik de pan dicht en laat de rüst zachtjes gaar worden (ongeveer 20 minuten). Proef /óór het opdienen of aan het jerecht misschien nog wat peper of zout ontbreekt. Gebruik deze rüst in plaats van aardappe len bü vleesch.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 7