500 300 25 V0Q1 EEN eOED SOEK B0EKH. D'HUIJ 22 APRIL, Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken JHsl J gsche omvaart r No. 95 71e Jaargang 1933 llillivi: firma fUI IE HEIDE li.. Walslnit SB-C8. Ilissinp.Ttltl. II. fislirtwigtlZII Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 3 bladen EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENIEUWS NAAR BADH UISSTrxAAT 15 Rook dan HJHPHHHHH IH eerste soort onze prima ■ent per ons. KOPMELS, Door onge- noch koek »NG. Bchoorsteen- f afwerking loncurrentie- lACE, v.h. K. pstr. 5, 2Xb. één gulden ten disponi- BLEIJEN- selpapieren laatwerk en en, Carbo- J. MAES, 0. laat is, in- 's uit onze ontvangen, e wordt U slechts 25 SAGIERS, VEE -Rotterdam plaatsen idd uur Kolf. vin. uur 8 8 omen en Exp. VOS, relet. BS, Tel 153. UT, Tel, 282. Telef, 101. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregé meerlOct (max. lOtegels). Bij 3-maal plaatsing vanl 5regelsfl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Gedeelte politie-per- soneel 2.50 Personeel Brouwerij „De Meiboom"- 2.67 Vorige opgave -4613.82 Totaal ƒ4618.99 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Willem van Oranje-herdenking. Zooals we reeds eerder hebben gemeld, zal ook te Vlissingen een herdenking plaats hebben van het feit dat het op 24 April a.s. 400 jaar zal zijn geleden dat Prins Willem van Oranje werd geboren. Op 24 April a.s., van 8—10 uur nam. zal m het Bellamypark een concert worden gege ven door de harmonie „Ons Genoegen". Op 28 April d.a.v. zullen vanaf 8 uur vm. tot kwart over 8 de klokken worden geluid van kwart over 8 tot 9 uur vm. carillon- bespeling. Om kwart voor 10 verzamelen van de schoolkinderen der hoogste klassen van de openbare en bijzondere scholen in het Con certgebouw, alwaar de kinderen om 10 uur zullen worden toegesproken door den bur gemeester, den heer C. A. van Woelderen. Daarna zal gezamenlijk het Wilhelmus wor den gezongen, waarna de heer A. Schout een toespraak zal houden over het leven van Willem van Oranje. Vervolgens zullen nog gezongen worden„Wij willen Holland houen" en het Zeeuwsche Volkslied, waarna de kinderen zich zullen opstellen om in op tocht langs de Hendrikstraat te gaan naar het gemeentehuis, begeleidd oor de signaal- afdeeling van de V.T.V. en de harmonie „St. Caecilia". Voor het gemeentehuis zullen de kinderen in 3 colonnes worden opgesteld en gezamenlijk de volgende liederen zingen le. Wilhelmus, 2e. Wij willen Holland houen en 3e. Zeeuwsch Volkslied. Daarna volgt défilé en afmarsch. Te vol gen routeDroogdok, Steenenbeer, Wilhel- minastraat, Zeilmarkt, Nieuwendijk, Bella mypark (hier treden de nummers 4, 6 en 14 uit), Spuistraat, Coosje Buskenstraat, Betje Wolffplein (hier treedt no. 2 uit). Nos. 3, 5. 7, 9, 11, 12 en 13 gaan met de signaalafdee- ling door de Badhuisstraat, Paul Kruger- straat, Scheldestraat, en Kasteelstraat en treden onderweg uit. Nos. 1, 8, 10 en 15 gaan met „St. Caecilia" door de Walstraat naar de Zeilmarkt en ontbinden den optocht aldaar. Alle leerlingen der le, 2e, 3e en 4e klas krijgen ieder 2 reepen chocolade, nl. 1 blau we en l witte. De traktatie kan geschieden om 10 uur. Alle leerlingen der 5e, 6e en 7e klas krijgen ieder 1 reep chocolade en een plaat van Willem de Zwijger. Hierna is het dien dag vavantie. Door den Vlissingschen Oranjebond is zorg gedragen dat een plechtige herdenking kan plaats vinden in de Groote of St. Ja- cobskerk alhier, waarvoor de zangvereeniging „Looft den Heer" onder leiding van haar directeur, den heer Th. Höfelein, haar me dewerking heeft toegezegd. Het programma voor dien avond luidt als volgt 1. Wilhelmus van Nassouwe (door alle aanwezigen staande te zingen) 2. Opening door den heer C, A. van Woel deren met onderwerp„Prins Willem van Oranje en Vlissingen". 3. HymneWoorden van N. Brouwer, melodie van F. Kücken (18?0—1882), te zin gen door de zangvereeniging. 4. Rede van den vlootaalmoezenier, den weleerw. heer M. Albada Jelgersma, over „De tol der dankbaarheid aan Willem de Zwijger's levensideaal". 5. Wilt heden nu treden (te zingen door de zangvereeniging) 6. Rede van ds. J. S. Hartjes over „Prins Willem en het heden". 7. Wilhelmus van Nassouwe (te zingen door de zangvereeniging). 8. Rede van ds. P. Ch. van der Vliet te Utrecht, over„Prins Willem en de toe komst". 9. Dankt, dankt nu allen God (bewerking J. J. van der Put, Breda) te zingen door de zangvereeniging. De Oranjebond deelt ons nog mede, dat de deuren van de kerk zullen geopend wor den om 7.30 uur voor leden van den Oranje bond, kerkbestuurleden en genoodigden. Zij allen hebben recht op een gereserveerde plaatsna 8 uur tot 8.15 (aanvang van de bijeen'iomst) zijn alle verdere plaatsen voor een ieder vrij, zoodat zij die niet behooren tot bovenvermelde categorieën niet vóór 8 uur aanwezig behoeven te zijn, dit ter voor koming van het onnoodig lang behoeven te staan. De Oranjebond zal zorg dragen voor reserve-zitplaatsen, zoodat getracht zal v/orden een ieder een zitplaats tt verzekeren Ook verzoekt de Oranjebond ons de inge zetenen op te wekken op 28 April a.s., ter gelegenheid van voormelde herdenking.de vlaggen uit te steken en dit ook te willen doen op 1 Mei a.s., op welken dag de ver jaardag van H.K.H. Prinses 'Juliana zal Morden gevierd. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland, beschikkende op het verzoek van de N.V. „Stoomtram Wal cheren", gevestigd te Vlissingen van 12 De cember 1932, om wijziging van de haar des tijds verleende vergunning voor een dagelij k- schen autodienst, dat daarbij de Zondag at dan niet is inbegrepen, van Middelburg over Koudekerke en Biggekerke naar Zoutelande en omgekeerd, in dien zin, dat met doortrek king van het bedoelde traject tot Westka pelle als eindpunt van den genoemden dienst zal gelden hebben besloten 1, in hun besluit van 19 Februari, in plaats van„I. aan de N.V. „Stoomtram Walche ren", gevestigd te Vlissingen, vergunning te verleenen tot het in werking houden van een dagelij kschen autobusdienst, met dien vei stande, dat daarbij de Zondag al dan niet is inbegrepen, van Middelburg over Koudekerke en Biggekerke naax Zoutelande, en omge keerd" te lezen „I. aan de N.V. „Stoomtram Wal cheren", gevestigd te Vlissingen, vergunning te verleenen tot het in werking houden c.q. brengen van een dagelijkschen autobusdienst, met dien verstande, dat daarbij de Zondag al dan niet is inbegrepen, van Middelburg ovei Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande naar Westkapelle, en omgekeerd" 2. aan het slot van sub I van hun voren- gemeld besluit in plaats van„Grindweg van Westkapelle naar Biggekerke, no. 1 van den ligger der wegen en voetpaden in de ge meente Zoutelande", te lezen„Grindweg van Wéstkapelle naar Biggekerke, no. 1 van den ligger der wegen en voetpaden in de ge meente Zoutelande en verder Langs den op het provinciaal wegenplan onder no. 15c voorkomenden weg Westkapelle-Zoutelande' Buurtcommissie Steenenbeer enz. Donderdag werd in de zaal van het café „de Wijnberg" een algemeene vergadering van bovengenoemde buurtcommissie ge houden. De vergadering werd belegd op verzoek van het bestuur ter bespreking van de op heffing der buurtcommissie en terugbetaling der gestorte gelden. Na eenige discussie werd zonder hoofde lijke stemming overeenkomstig het voorstel van het bestuur besloten. Daarna werd eveneens besloten de contri buanten in de gelegenheid te stellen 10 van hun gestorte gelden (overgebleven door faillissement De Koster) op een in de „Vlissingsche Courant" aangekondigde wijze in ontvangst te nemen en het bestuur te machtigen het niet afgehaalde bedrag te bestemmen voor de Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose in Vlissingen. Hierna werd door den voorzitter de verga dering gesloten. Alhambra-Theater. „F. P, 1 antwortet nicht..,." „F. P. 1 antwortet...." en wel degelijk. Deze film is de „Grosze Kanone" van het seizoen, het kostbaarst van uitvoering en met de grootste zorg voor het „Kassen-erfolg" samengesteld. Doch tevens een prachtfilm, om er iederen meter van te genieten, behalve dan die zingende piloten, die in eskaderfor matie door een wolkenhemel varen, zooals alleen een meester-fotograaf ze maken kan. Hun lied zweemt wat naar parade. Men hoort het nog eens in Albers' c-óine op het vei ankerde eiland en dan is het echt het eindigt met een grollend stervend geluid wanneer de dronken reus de gramophoon kapot smijt. Een film van kerels alles breed van gebaar, zwaar romantiek een knokpartij tegen de zee en de lucht, met een gebroken hart, ten genoege van die daar van houden. Een sprong van Albers uit een vliegmachine een dwaas verhaal over condors aan boord van 'n trampsteamer het is een plezier om bij zoo'n film in „Al hambra" te zitten. Het bekende boek „F. P. 1 antwortet nicht" had reeds onze belangstelling opgewekt voor de verwonderlijke vliegersprestaties en het fameuze drijvende vliegtuigplatform ergens midden in den Oceaan. Deze adembenemen de elementen der handeling zijn door het uitstekend georganiseerde,,. technisch hand werk „adembenemend" weergegeven in m..n- lijke aviateurs-romantiek. Doch bij deze overdonderende avonturen en verblindende mise-en-scène is het niet gebleven. Ook als filmkunst antwoordt „F. P. 1". Immers Hans Albers, de koene held, de charmeur, bereikt zün doel niet. Het meisje, dat eens zijn ver blindende; presentie doorstond, is zoo men- schelijk hem na een afwezigheid van eenige jaren te vergeten en haar hart te verliezen aan een belangrijk minder brillant, dóch voornamer en belangrijker personage Pa'il Hartmann. Alle personages verliezen door deze onverwachte menschelijke onzekerheid, in de situatie, hun karakter van welgekleede en welgevormde marionetten. Hans Albers zelf is voor het eerst tragisch, en menschelijk. Want de ontmoeting van den piloot en het meisje, dat hem komt vragen met haar naar het vliegplatform midden in den Oceaan te vliegen, is een meesterstuk van dialoog, waarin Albers een voortreffelijk filmspeler blijkt. Paul Hart mann blijkt een schitterend tegenspeler, bij wien het een onafgebroken genot is, de prachtige, natuur ijke dictie, het beheerschta sobere spel te volgen zoowel in de scenes van het eerste deel, als in de meer bewogen episoden van het tweede. Kenmerkend is ook Sybille Schmitz in de vrouwelijke hoofdrol. Haar leelijk doch sen sitief masker heeft de suggestieve kracht van het echte filmsujet. Het moment, voor de microfoon, waarin zij haar liefde voor den veiTen Droste openbaart, is een uiterst schoone vorm van dramatische expressie. Een fonkelnieuw idee wordt in deze spannende film, waarin de techniek van alle vroegere films overtroffen wordt door het scheppen van een stalen eiland voor transatlantische vluchten, behandeld vol de gelijk vakmanschap en breede fantasie, welke de wereld verdep brengen. Voor deze boeiende, zeer interessante, uit stekend gespeelde, grootsch opgezette film hebben wij niets dan lof. Luxor-Theater. Achter slot en grendel. Tropenkolder Stan Laurel en Oliver Hardy, de bekende Amerikaansche komieken, die in het voor- piogramma de lachers nog al eens danig op hun hand hebben, ontmoeten we thans in een grappige hoofdfilm, welke, zooals de titel bereids aangeeft, in de gevangenis speelt. Op de hun eigen kostelijke wijze vertolken zij de hoofdrollen in deze Ameri kaansche comedie, vol tallooze malle ge vallen, welke de zaal doet daveren van den lach. In de tweede hoofdfilm, welke hoofdzake lijk een schilderachtig eiland in de Zuidzee tot plaats van handeling heeft, vervullen Leslie Howard en Conchite Montenegro op voorbeeldige wijze de hoofdrollen. Hij, Dan Richard, de blonde jongeling, komt in aan raking met een zij, Tamea. de dochter van een blanken vader en een inlandsche moe der. Hij ontkomt niet aan haar invloed, laat zijn verloofde en zijn vader in den steek, volgt Tamea en gaat in het tropische klimaat bijkans aan den drank ten gronde. Zijn verloofde vergeet hem echter niet en reist hem na. En de waarheid beseffend van den titel van den roman, waaraan het sce nario voor deze rolprent is ontleend (Never the twain shall meet), gaat hij met héar een nieuwe toekomst tegemoet, terwijl Tamea zich spoedig laat troosten door haar min naar, een inboorling. Natuur verloochent zich niet. Paramount en Ufa journaals vormen een aantrekkelijke inleiding tot dit aardige pro gramma. CHIEF WHIP de beste Sigaret voor Uw gezondheid! MIDDELBURG. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, kwam aan de orde de rekening der Kamer ovei 1932, aan wijzend een goed slot van f 1585.53. De Ka mer keurde de rekening goed. Hierna kwam ter tafel het verzoek van de Vereeniging Vreemdelingenverkeer te Vlis singen om een subsidie van 300 voor het aldaar te houden congres van de Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Een der leden vm het bureau, nl. de voorzitter, had hiertegen principieele bezwaren, doch met 11 tegen 3 stemmen besloot de Kamer wel steun te verleenen en met slechts 1 stem tegen om dan f 300 toe te staan. De middenstan Isvereeniging „Gemeen schappelijk Belang" te Vlissingen vroeg 1000 voor het aldaar te houden midden standscongres. Ook hiertegen had de voor zitter principieel bezwaar, een tweede lid van het bureau wilde 500, het derde lid 300 geven, terwijl uit de vergadering het voorstel van 750 kwam. Voor dit laatste voorstel verklaarden zich slechts twee leden, terwijl met 8 tegen 6 stemmen 500 werd bepaald De Kamer vereenigde zich zonder discussie of hoofdelijke stemming met het voorstel van het bureau om aan den Octrooiraad te mel den, dat een wettelijke bescherming van be drijfsmodellen aanbeveling verdient, dat de inschrijving moet geschieden na een eenvou dig, slechts formeel onderzoek, dat een in schrijvingsduur van 3 jaren aanbevelens waardig voorkomt, met eenmalige verlenging van 5 jaren dat de kosten voor de inschrij ving hoogstens 10 moeten zijn en voor de verlenging hoogstens 50 en dat de wette lijke regeling zoo eenvoudig mogelijk ge- wenscht is. Hierna kwam het ontwerp-omzetbelasting ter sprake. Het bureau had verschillende be zwaren naar voren gebracht, vooral ten op zichte van de bevoorrechting van coöperatie ve vereenigingen en inzake het voorgestelde Belgische stelsel van zegeltjes plakken. De Kamer bleek ook zeer groote principieele be zwaren te hebben en zullen ook deze aan de Tweede Kamer ter kennis worden gebracht. Ten slotte hield de heer J. J. R. Schaal, penningmeester van het Economisch instituut voor den middenstand een inleiding over dit' instituut, waarbij alleen de Kamer te Mid delburg nog niet is aangesloten. Uit de vergadering kwamen verschillende vragen naar voren, die de inleider beant woordde. Later zal de Kamer ter zake een beslissing nemen. Maandag komen wij op een en ander uit voeriger terug. SLUIS. Diefstal van een auto. In den vroegen morgen, een dezer dagen, zagen voorbijgangers tegenover de pastorie van het pensionaat St. Jozef te Sluis een luxe auto gedeeltelijk op de trambaan staan. De wagen stond blijkbaar onbeheerd, waarom de politie ervan werd verwittigd, temeer daar het een kostbare wagen was. De politie deed het voertuig verwijderen, daar het gevaar liep door een passeerende tram te worden aange reden. Nadat men in de omgeving naar den vermoedelijken eigenaar had geïnformeerd en deze onvindbaar bleek, werd de wagen in een garage „e Sluis ondergebracht. Bij een nader onderzoek bleek de auto, in den nacht van 17 op 18 dezer te Knocke voor een hotel staande, te zijn gestolen. Weldra daagde de eigenaar dan.ook op, die zijn wagen herkende, en voldoende met bewijsstukken kon staven dat hij de eigenaar was, waarop hem de auto is teruggegeven. Naar de vermoedelijke dieven wordt gerechercheerd. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van -1017 April v.erd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschrijvingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Garage „de Onderneming' Vlissingen. Paul Krugerstraat 8. Venn.J. P. Kolijn, J. de Pagter en Chr. Luitwieler. Van Heel Co. N.V., Goes, Klokstraat 9, Dir.A. J. en A. L, W. van Heel,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1