LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS nes aangebracht. Hierdoor worden de golven niet zooals gewoonlijk, in een cirkel, maar in den vorm van een ellips uitgestraald. Zoo doende ontstaan twee vaste stralen, die op ongeveer 25 K.M. afstand van het vliegveld kunnen worden ontvangen. In den beginne zijn deze stralenbundels net als een schijnwerper nog zeer in de breedte verspreid, hoe meer echter het vlieg tuig het vliegveld nadert en dus ook meer in de nabijheid van den zender komt, des te smaller wordt de vaste straal. Tenslotte moet de vliegmachine zeer nauwkeurig haar rich ting houden, zoodat zij binnen het bereik van dezen straal blijft. Opdat de vlieger weet, aan welken kant hij nadert, worden er door elk der twee vaste stralen verschillende signalen uitgezonden. Tenslotte hoort de vlieger geen signalen meer en dit is dan het teeken, dat hij zich boven den zender bevindt. Uit de tot nu toe ontvangen verschillende signalen weet de vliegenier, of hij reeds over het vliegveld is gevlogen, of, dat het nog moet komen. Indien dit laatste het geval is, maakt hij op het oogenblik, dat de signalen ophouden, zich gereed om te landen. De signalen worden niet door een koptele foon ontvangen, maar zijn afleesbaar op een plaat, waarla 'gs zich een wijzer beweegt. Indien de uitslag van den wijzer zwakker wordt, is dit voor den vliegenier een bewijs, dat hij zich juist boven den zender bevindt en dezen in het volgende oogenblik zal zijn voorbijgevlogen. Men zou eigenlijk moeten aannemen, dat de signalen precies boven den zender het luidst zouden zijndit is echter niet het ge val, daar de twee spiegelantennes de radio golven niet recht naar boven uitstralen, doch schuin weg tegen den hemel terugkaatsen. De tot nog toe genomen proeven hebben zeer goede resultaten opgeleverd, zoodat men heeft besloten, wanneer deze inrichting vol maakt zal zijn, er alle Duitsche vliegvelden van te voorzien. MARINE EN LEGER De „Heemskerck" naar Reykjavik. Het reisplan van Hr. Ms. „Heemskerck" naar Reykjavik is als volgt samengesteld 11 Mei 1933 vertrek van Nieuwediep19 Mei aankomst te Reykjavik 24 Mei vertrek van Reykjavik1 Juni aankomst te Nieuwediep. De tot kapitein-luitenant ter zee bevorderde luitenant ter zee le klasse N. A. Rost van Tonningen blijft in zijn nieuwen rang in zijn functie van adjudant van H. M.'de Koningin gehandhaafd. De luitenant ter zee le klasse A. M. Hek- king en officier-vlieger 2e klasse A. A. van Laer, die bestemd zijn voor den dienst in Oost-Indië, zijn 19 dezer met het m.s, „Johan van Oldebarnevelt" daarheen vertrokken. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Schippers G, Stuive en J. Momber, ser- J. van Roode, A. van Duist en en en geant-maehinist A. Bongers en bootsman J. van Roode, allen van kazerne Willemsoord naar wachtschip Willemsoordbootsman A. van Duist van kazerne Willemsoord naar Heemskerckbootsman W. van Genderen van kazerne Willemsoord naar onderzee- dienstkazernesergeant-konstabel J. Kocks van kazerne Willemsoord naar Gelderland sergeant-ziekenverpleger I. Verweij van ka zerne Willemsoord naar marine hospitaal sergeant-kok J. J. den Decer van kazerne Willemsoord naar wachtschip Vlissingen sergeant-kok A. H. T. E. M. Beussen van kazerne Willemsoord naar wachtschip Wil lemsoord sergeant-majoor der mariniers S. Faber, sergeants der mariniers J. Hoeve, J. Kerkhof en P. J. Wijnants, allen van kazerne Willemsoord naar wachtschip Willemsoord sergeants der mariniers A. H. Krisman, J. H. P. Oorst, H. de Pijper en B. Schop, allen van kazerne Willemsoord naar afdeeüng mari niers Rotterdamsergeant der mariniers H. Phielix van wachtschip Willemsoord naar afdeeüng mariniers Rotterdam majoor-bot telier P. L. F. de Vries van de Kooij naar Wachtschip Willemsoordsergeant-bottelier G. J. Struijk van wachtschip Vlissingen naar de Kooij schipper G. Toller, bootman A. Rietveld, sergeant-torpedomaker D. Horsman, majoor-machinist P. J. Smit, sergeants-ma chinist T. F. Koreman en C. H. Liesker, allen van Z 1 naar wachtschip Willemsoord schipper J. Oosthoek, bootsman C. N. de Rijk, sergeant-torpedomaker J. Oderkerk, majoor- machinist B. Buis, sergeants-machinist F. A. Meijer en MTW. Orlemans, allen van Z 2 naar wachtschip Willemsoord. POLDER WALCHEREN. In de op Zaterdag 29 April te houden voor jaarsvergadering van het bestuur van den Polder Walcheren komen o.a. de volgende punten aan de orde Jaarverslag 1932. In het verslag herinnert het dag. bestuur aan het overlijden van den heer J. Mun ters, die 3 Januari 1901 tot 31 Juli 1926 als adjunct-commies en sedert 1 Augustus 1926 tot zijn dood op 22 Februari 1932 commiies ter griffie van den polder was. De polder verloor in hem een ambtenaar, die steeds met toewijding zijn werk verrichtte. Op 1 Januari 1932 bedroeg de schulden last van den polder ƒ1.360.050, of ƒ59.050 meer dan op 1 Januari 1931. De eerste helft van 1932 kenmerkte zich door zeer weinig stormachtig weder. In de maanden Octc .er en November kwamen ech ter meer stormen voor, vooral de maand Oc tober was zeer stormachtig. De in deze maan den voorkomende stormen gingen gepaard met vrij hooge vloeden. Toch ontstonden in de steenglooiïng aan de Noordwatering weinig schaden. Belangrijker waren de schaden in de las werken op de strandheofden. Enkele paal hoofden werden beschadigd, terwijl de staket- werken weinig schade bekwamen. Op het Zuiderstrand nam de duinvoet bijna over de geheele lengte af en wel het meest tusschen de strandpalen 4 en 6. Daar hier de duin- regel zeer smal is, werd, om verdere afname te voorkomen, besloten den duinvoet te ver dedigen door rijspakwerk. Dit werk zal in het begin van 1933 worden uitgevoerd. Op het Noorderstrand is de duinvoet afgenomen tus schen de strandpalen 7 en 11 en 5769. De kosten van herstel der stormschaden bedroe gen voor de Noordwatreing 22087. Op 26 November oonstateerde men aan de Oostwatering bij strandpaal N 47 op het Noorderstrand, evenals ten vorigen jare een oeverafschuiving, doch ook nu achtte men het treffen van voorzieningen nog niet npo- dig. Aan de Oostwatering kwam geen storm schade voor. Wel aan de Zuid- en aan de Westwatering, waarvan de herstelling resp. 347 en ƒ1646 vorderde. Eigendommen. Het dagelijksch bestuur stelt voor, enkele perceelen grond aan te koopen of te ruilen in de gemeenten Biggekerke, Koudekerke en Grijpskerke ten behoeve van de verbetering der afwatering. Verde.- om aan de gemeente Biggekerke te verkoopen een gedeelte zijkant van de Sta tionsstraat aldaar, groot 140 c.A. tegen ƒ0.10 per c.A. Ten slotte om aan de gemeente Domburg te verkoopen ongeveer 100 c.A. grond tegen 0.20 per c.A., voor den bouw van een pomp station voor de waterleiding. Keur op de duinen. Het dag. bestuur stelt voor de keur op de duinen, die na 10 jaar most worden herzien en die dateert van 21 April 1923, opnieuw on gewijzigd vast te stellen. Doorgraving Westdijk. Het dag. bestuur stelt voor, in verband met de verbetering der afwatering in den West- dijk onder de gemeente Vrouwenpolder een buis ter wijdte van 0.50 M. te leggen. Buitengewone werken Zuidwatering. In de zitting van 27 Juni 1932 is een crediet verleend voor het uitbreiden van de onder- zeesche oeverdediging aan de Zuid watering. Van dit crediet is voor de uitvoering der ge projecteerde werken een bedrag van 73.736.93 besteed. Het dag. bestuur hoopte het vorige jaar, dat verdere uitbreiding nog eenlgen tijd achterwege zou kunnen blijven doch de aan tasting van den oever blijft onverminderd voortga- n, zoodat thans wederom nieuwe werken noodig blijken. De kosten voor werken tusschen de dijkpalen 17 en 22 zijn te ramen op 68.000 en voor die tusschen de „Schoone Waardin" en de suatiesluis op 46.000. Het dag. bestuur vraagt daarom een crediet van 114.000, welk bedrag later in een te sluiten geldleening zal zijn op te nemen. Verharding wegen. In vervolg op vroeger genomen besluiten stelt het dag. bestuui voor, ten behoeve van verharding van het Pauluswegeling te West- kapelle tot een maximum van 10 der ge raamde kosten of ƒ490.80 bij te dragen. Korting op salarissen. In de najaarsvergadering van 1932 is het voorstel tot heffing van een pensioensbijdrage ad 2/2 van de eerste ƒ1000 en 5 van het bedrag van den pensioengrondslag daar boven, zulks tot een maximum van 3 ver meerderd met 165 en alleen ten aanzien van die ambtenaren, op wie nog geen 8>/2 van den pensioengrondslag werd gekort, aange nomen. Daarbij zegde het dag. bestuur toe de kwestie van een tijdelijke salariskorting nader onder de oogen te zullen zien. Het dag. bestuur geeft toe, dat de salarissen van de ambtenaren van den polder voor een belang rijk deel moeten worden opgebracht door de landbouwers, wier financieele omstandigheden voor het oogenblik ver van rooskleurig zijn, doch de financieele omstandigheden der be- lastingpüchtigen in het algemeen kunnen geen richtsnoer voor een korting op de sala rissen vormen. Het is de daling der kosten van levensonderhoud, die een korting recht vaardigt. Ware het anders, kortte men met het oog cp de ongunstige omstandigheden der belastingbetalers, zoo zou dit motief omge keerd ook moeten gelden in tijden van stij gende conjunctuur Maar bovendien brengt het belang van den polder mede, dat de amb tenaren een behoorlijke bezoldiging ontvan gen. Het moge waar zijn, dat zij voor het oogenblik den dienst van den polder niet zullen verlaten om enkele procenten salaris korting, doch het lijdt volgens het dag. be stuur geen twijfel of dit zou, bij de toch reeds niet h30ge salarieering van het polderperso- neel, wel het geval zijn, indien de gelegen heid om elders werk te vinden, zich voordeed. Het is van het grootste belang, dat de pol der, niet het minst bij den technischen dienst, personeel heeft en houdt, dat volkomen inge werkt is, doordat het van de lagere rangen geleidelijk is opgeklommen. Men mag ten slotte ook niet voorbij zien, dat de kortingen, welke elders zijn toegepast, zich in hoofdzaak hebben beperkt tot pensioenkortingen en dat uit dien hoofde de ambtenaren van Walche ren nu reeds 2'/2 tot 8'/2 betalen, terwijl het aantal personen dat 8'/2 betaalt, be stemd is om geleidelijk toe te nemen. Het dag. bestuur meent, dat het geen aanbeveling verdient het onderscheid tusschen gehuwd en ongehuwd personeel, dat de salarisregeling niet kent, te gaan invoeren. Voorts acht de meerderheid een uniformen aftrek gewenscht. Men kaï h.i. niet op goede gronden volhou den, dat van de hoogere salarissen meer kan word in gekort dan van de lagere. Juist op de hoogere inkomens zullen in deze tijden meer en meer lasten gaan drukken .waarvoor de lagere gespaard blijven, terwijl bovendien de lagere salarissen indertijd veel sterker geste gen zijn dan de hoogere. Een minderheid is van oordeel, dat in de korting eenige pro gress moet worden gebracht. Gezette over weging van alle factoren heeft er het dag. bestuur toe geleid, het voorstel te doen om een uniforme korting van 3 van de pen sioengrondslagen te heffen van 1 Mei 1933 tot 31 October 1934, van alle ambtenaren, behalve van de opzichters der Noord watering, op wier loonen vroeger niets en sedert 1 Juni 1932 8i£ gekort wordt. Overeenkomstig het ambtenaren-reglement zijn de organisaties in de gelegenheid gesteld advies over dit voorstel uit te brengen. Zoowel de afdeeüng Middelburg van den Alg. Nederl. Chr. Ambtenaarsbond als de hoofdbesturen van den Ned. Bond van per soneel in Overheidsdienst en ook dat van den Bond van technische ambtenaren in Over- heids- en in semie-Overheidsdienst, hebben ernstige bezwaren tegen het voorstel inge bracht, vooral omdat de salarissen en loonen ook in den tijd van hoogconjuctuur niet naar verhouding zijn verhoogd. Pensioengrondslag. In verband met de verhoogin! van de wedde van den griffier overeenkomstig het reglement tot ƒ2400, stslt het dag. bestuur voor, den pensioengrondslag ook op dat be drag te bepalen, gerekend te zijn ingegaan op 1 October. Vermindering van pacht. Een 7-tal pachters van eigendomen van den polder verzochten om vermindering van pacht. Het dag. bestuur verzoekt machtiging om naar bevind van zaken op deze adressen te beschikken. Afwijzend stelt het dag. bestuur voor te beschikken op een adres van den heer P. Dingemanse te Ritthem, die vermindering vraagt van den erfpachtscanon voor een per ceel in die gemeente, omdat het dag. bestuur het verschil naar voren brengt tusschen een gewonen pacht en een erfpacht. Geldleening. Het dag. bestuur verzoekt machtiging tot het opnemen van kasgeld tot een maximum van ƒ200.000. Begrooting 1933. Ten slotte komt in behandeling de begroo ting van den polder vooi 1933, aanwijzend in ontvang en uitgaaf van den gewonen dienst 443.712.36 met een post onvoorzien ad 14918.81voor wat den buitengewonen dienst betreft 126.562.55 met 27.55 onvoor zien voor wat de straat- en zandwegen be treft voor den gewonen dienst 20.97931 met ƒ852.92 onvoorzien, voor den buitengewonen dienst ƒ15.587.13 met memorie voor onvoor zien. De begrooting der inkomsten ten bate en der uitgaven ten laste van de gebouwde eigendommen geeft aan ontvangsten ƒ50.939.41 en aan uitgaven ƒ47.650.50. Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder). (2e helft April). Voor den bloementuin. De hooger op schietende soorten van éénjarige planten ge bruikt men meer als achtergrond voor lager soorten of op lange rechte bloembedden langs muren en schuttingen ook wel in zgn. sub-tropische perken, waarvoor vooral de zonnebloem (Helianthus)de Impatiens glan- duügera, de Bicinus communis, Zea Mais en dergelijke veel gebruikt worden. De beide laatste vereischen echter een vóór-cultuur in een brceibak. Maar ook als alleenstaande plant, zgn. so- ütairplant, of voor kleine groepjes, waarin slechts een paar planten bij elkaar staan, zyn sommige dezer soorten zeer geschikt. Ik noem als zoodanig Helianthus cucumer-foüus, een rijk bloeiende, kleinbloemige zonnebloem, waarvan verscheidene variëteiten bestaan, met goudgele, lichtgele, citroengele of bleek gele bloemen, die cp slanke stelen gezeten, een uitnemend materiaal vormen voor losse vaasbouquetten en dergelijke. Fraaie ver scheidenheden zijnStella met bloemen van 79 cM. doorsneeer bestaat hiervan ook nog een vorm met gevulde en halfgevulüe bloemenDiadem, Lcht citroengeel en zwart hartOreon, helder geel en met gearaaide bloemblaadjes. Wordt de eerste plus minus 90 cM. hocg, de beide laatstgenoemde kunnen tot 1.20 M. hoog worden. Heel wat lager blijft de variëteit compactus Lilüput, welke hoog stens 25 cM. hoogte bereikt. De variëteit manus albus wordt weer wat hooger en munt uit door bijna witte, zacht zwavelgele bloemen. Een geheel andere folant is de bij ieder be kende en populaire gewone zonnebloem He lianthus annuus, met de groote gouden bloe men, die zich steeds naar de zon keeren. Een fraaie zwavelgele verscheidenheid is de Prim rose. Ook van de gewone zonnebloem bestaan gevuldbloemige vormen. Deze planten kan men dadelijk ter plaatse uitzaaien, of wel ze eerst op een kweekbed wat opkweeken en la ter verplante:-. Ook een vóórcultuur in potjes gaat best. Met zonnebloemen kan men van allerlei deen. Als perkplant zijn ze wel niet geschikt tenzij dan voor forsche plantengroepen, tus schen andere groote bladplanten in. Maar als alleenstaande plant maken ze een goed effect, terwijl men ze ook als soheidingsplant tusschen twee tuintjes in, of wel voor een schutting, of langs een pad, kan plaatsen, als men er maar om denkt ze steeds op den Noordkant te zetten. De bloemen der Heüan - thus annuus toch keeren zich steeds naar de zon, volgen haar ücht en wenden zich, op een vrije standplaats, nimmer naar het Noor den. Op de Zuidzijde geplaatst zouden ze ons dus steeds den rug toekeeren, en zou alleen onze zuidelijke tuinierende buurman er van 'piofileeren. VERDRAAG GEEN RUGPIJN Blijf flink en gezondVerdraag geen rug pijn, aanvallen van duizeügheid, onnatuur lijke vermoeidheid, rheumatiek, ischias, spit, urine-stoornissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine Deze verschijnselen wijzen ei- op, dat het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn PUleo noodig hebt. Verwaarloczing maakt de zaak érger, urine zuur en andere schadelijke onzuiverheden kunnen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in alle kwetsbare deelen van het üchaam. Gij kunt niet gezond worden, alvorens de verzwakte organen in den rug, welke zorg dragen voor de zuivering van het bloed, we der gezond en sterk zijn. En het beste middel daartoe zijn Foster's Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden hun gezondheid hergeven. Waarom zoudt gij hun voorbeeld niet volgen Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijgbaar bij alle drogisten enz. a, f 1.—, 1.75 en f 3 per doos. Alleraardigst voor kleine groepjes, en beter nog als aüeenstaande plant, is de Kochia scopari" trichophyllcdie een tijdlang zeer ir. de mede was. Dit is een éénjarige plant, welke niet om de bloemen gekweekt wordt, want deze zijn, e-enals die der meeste Che- nopodiaeeëen, tot welke famiüe de Kochia behoort, maar zeer klein en onaanzienlijk. De Kochia's worden gekweekt om den eigen- aardigen bolronden vorm en haar fijn, zacht groen loef, dat in het najaar, als de plant bloeien gaat, een gloeiend paars-purperen kleur aanneemt. Het geheele voorkomen dezei sierlijke plant herinnert aan een Cypresach- tige conifeer en zoo wordt ze ook wel zomer- cypres genoemd, hoewel ze met een Cypres of eenige andere Conifeer niets uitstaande heeftze is een verwante van onze spinazie, melde, enz. Men zaait de Kcchia's tegen Mei, buiten op een zonnig plaatsje, en verplant ze later met kluitje op de gewenschte plaatsen Zet men ze in groepen, dan is een onderlinge afstand van 60 cM. gewenscht. Zeer fraai doen ze het tevens op de hoeken van smalle strookbedden, of te midden van lagere plan ten op lange, rechte bloembedden door een vóórcultuur in een brceibak kan men deze planton wat vroeger hebben, maar het zaad kiemt buiten wat gemakkelijker. Wij kunnen om de ongemeene verschijning en prachtige najaarskleuring de Kochia's ter versiering van den tuin met warmte aanbevelen. Wie er van houdt, nu en dan ook een bou quet je bloemen uit zijn tuin te snijden, moet niet vergeten wat Scabiosa's te zaaien. Het zijn rijkbloeiende zaadplanten, die den ge- heelen zomer een menigte van langsteüge bloemen voortbrengen in allerlei kleuren, al naar de variëteit Men heeft ze met witte, purperzwarte, vleesohkleurige, rose- en lila- kleurige bloemen ook dwergvormen, die ech. ter niet geheel standvastig zijn, d.w.z. er ko men uit een zaaisel laaggrceiende vormen, ook wel hooggroeiende op. Men doet daarom goed deze laatste aanvankelijk in potten op te kweeken, dan kan men, als de planten op de perken worden uitgeplant, de hoogere vormen er uit houden. Een goede vangst. De Haarlemsche politie heeft een goede vangst gedaan met de aanhouding van den dader der taüooze insluipingen, die den laatsten tijd In Haarlem en omkering plaats vonden. De aangehoudene, de 36-jarige timmerman van L., ging bij alle insluipingen op dezelfde wijze ti werk. Bij huizen, waarvan hij wist, dat de bewoners afwezig waren, sloeg hij een ruitje ^an de voordeur stuk en opende het slot, waarna hij de woning doorzocht. Meer malen maakte hij zich van vrij belangrijke bedragen buit. Van L., die reeds een bekente nis heeft afgelegd, is een goede bekende van de Justitie. De man is in het huis van be waring ingesloten. Nu de eieren zoo goed koop zijn. Wanneer de eieren bui tengewoon goedkoop zijn, zooals thans hei geval is, wordt aan de huisvrouw een zeld zame gelegenheid aangeboden om allerlei soorten eiergebak te maken, die nu immers weinig behoeven te kosten. De combinatie wordt al heel aantrekkelijk, wanneer we naast de goedkoope eieren ook nog een an dere heel goedkoope grondstof gebruiken, namelijk overgebleven oud brood. Met een weinig boter en suiker en een smaakje, zijn er dan allerlei zeer smakelijke nagerechten te maken, die zeer voedzaam zijn en boven dien bijzonder lekker. Een voorbeeld is de broodomelet. Vooreen matige broodomelet neemt men drie flinke sneden oud brood, die men van de korst ont doet. Verder 3 kopjes lauwe melk en klutst daar doorheen 3 of 4 eierdooiers. In dit mengsel van melk en eierdooiers zet men de sneden brood Uefst een dag te weeken (van 's morgens tot 's avonds bijv.). Na het wee ken prakt men met een vork het brood hee- lcmaal fijn, en werkt er 3 opgehoopte eet lepels suiker door en een pakje vaniüe-sui- ker. Tenslotte roert men er zoo luchtig mo gelijk het stijfgeklopte eiwit van de 4 eieren doorheen. Vervolgens maakt men in de koe kenpan wat boter lichtbruin en doet daarin de helft van het zoo juist gemaakte beslag dat men eerst aan één kant üchtbruin bakt. vervolgens omkeert met behulp van een met beter besmeerd deksel, waarvan men de koek af laat glijden met den bruinen kant naar boven weer in de koekenpan terug om hem vervolgens aan den anderen kant lichtbruin rc bakken. De koek wordt dan op een ver warmden schotel gelegd en met een beetje marmelade (van sinaasappelen of abrikozen) besmeerd. De andere helft van het beslag bakt men op dezelfde manier, waarna men OUDERS EN KINDEREN BELEEFDHEID. Ongetwijfeld is het waar, dat men den mensch niet mag bsoordeelen naar zijn uiter lijke vormen. Er zijn mensohen, die buitenge woon onhandig zijn en tegenover vreemder: zoowel in hun woorden als in hun houding ongeveer het tegendeel uitdrukken van wat er in hen omgaat. Dat zijn de onhandigen, die niet geleerd hebben, zich onder andere menschen vrij te bewegen, die geremd wor den, zoodxa v~eem ".e oogen op hen rusten en vreemde ooren naar hen luisteren. Zij voelen zich onder veranderde omstandigheden dood ongelukkig daarom is het van het grootste belang, dat men zijn kinderen van jongsaf went aan andere dan de gewone gezinsom standigheden. Het is goed, dat het kind van het platte land van tijd tot tijd in de stad komthet is noodig, dat een kind uit een klein rustig gezin "vaak komt in, als 't kan voor een poosje, deel uitmaakt van een talrijk, steeds- mobiel gezin. Het kind van een ambtenaar moeten we vriendjes toewenschen uit de zakenwereld, en het meisje van een arbeider moet vriendschap sluiten met kinderen uit betere standen. In dat opzicht is de dorps school met haar zeer gemengde bevolking absoluut te verkiezen boven de stadsschool, die veel meer gespecialiseerd is op stands verschil. Zoo, dus door het kind telkens weer in aan raking te brengen met andere menschen en te plaatsen in gansch andere omstandighe den, moeten wij voorkomen, dat het kind zich later geremd voelt en door stunteligheid een geheel verkeerden indruk maakt. Tegenover de verlegen menschen, die tel kens minder voorkomen, staan de in onzen tijd zoo talrijke andere jonge menschen, die in heel him ontreden blijk geven van een tekort aan zelfbeheersching, een tekort ook aan besef deel uit te maken van een gemeen schap, jonge menschen, die maar precies doen, wat zij zelf willen. Voor een ieel komen deze jongeren voort uit gezinnen, waar men onder het motto „geen waarde te hechten aan die onzinnige uiterlijke vormen", ncoit getracht heeft de kinderen te brengen tot beleefdheid. Een an der deel is zoozeer vervuld van eigen waarde, is er zoo vast van overtuigd, dat zij de jon geren zijn, in wier handen de toekomst Ugt, dat zij op grond daarvan een onevenredig deel van de aardbodem voor zich opeischen. Deze laatsten zijn ïog het minst gevaarlijk, binnen enkele jaren zal het harde leven hen leeren, dat een doel stellen niet iden tiek is met een doel bereiken. Niettemin de grove aanmatiging van vele jongeren dwingen ouders, onderwijzers en leeraren a n te sturen op het in acht nemen van de gewone burgerlijke beleefdheidsvor men. Alle 'veronachtzaming op dit gebied wreekt zich tienvoudig. De klacht van een mijner vrienden, brengt mij tot dit rdvies. Deze had zich op uitnoo- diging van een jeugdvereeniging in zijn wei nige vrije uren voorbereid op een voordracht met lichtbeelden. Prompt op het vastgestelde uur was de spreker aanwezig, maar.... de leden waren er nog maar voor een klein ge deelte, het projectiedoek was niet goed opge steld en het bij het toestel bsnoodigde tus- schensncer „werd nog gehaald". Mijn vriend is zelf vader van groote kinderen en is bij het onderwijs Wfrkzraam, dus reageert niet zoo erg vlug op minder-gelukkige uitingen van de jeugd, maar dat hij een half uur heeft moe ten wachten voor een regelmatige projectie verzekerd was e~ voor de luidiuchtig binnen komende jeugd was verrustigd, dat vergeeft hij deze jeugdbond niet licht En hij slaakte dan ook de rzuchtinglaten wü opvoeders toch niet nalaten onze kinderen te gewennen aan beleefdheidsvormen. Deze verzuchting breng is gaarne over, om dat het niet alleen gaat om vormen, maar om de gezindheid, om de geesteshouding, waar van die vormen uitvloeisels zijn. Wie vol eer bied is voer iemand, zal hem niet brutaal be jegenen. De losse, de onverzorgde manleren van de jongeren zijn het uitvloeisel van eigenwaan en van een tekort aan zelfbeheer sching. Leeren wij dus Inze kinderen, maar vooral onze jonge menschen, bescheidenheid ten opzichte van anderen, die wellicht hun meerdere zijn in kennis of in deugd. Leeren wij hun, zich te beheerschen, om daardoor te voorkomen, dat zij met hun individueele uitingen een hinder zijn voor hun omgeving. de tweede koek op de eerste legt. Tenslotte bestrooit men de omelet nog met wat poe dersuiker en dient hem vervolgens warm op. Men heeft dan een heerlijke broodfcaart ge kregen met weinig kosten, die zonder twijfel bh allen in den smaak zal vaüen. Een andere manier om de goedkoope In grediënten van eieren en oud brood toe te passen is het volgende broodschoteltje. Men weekt wederom 3 4 fünke. dikke sneden oud brood, doch dezen keer met de korst, wanneer die niet te hard of te bruin ls. Deze wordt in 3 ét 4 kopjes lauwe melk, met 4 eierdooiers erin geklutst, te weeken gezet. Na bet weeken wrijft men het brood weer hee- lemaai fijn, voegt er 3 4 opgehoopte eet lepels basterdsuiker door, verder een on6je krenten, idem rozijnen en idem sucade,waar na men er tenslotte weer zoo luchtig moge- iijk het stijfgeklopte eiwit door roert. Men bestrijkt een vuurvast schoteltje met boter of met sla-oüe en doet daarin het beslag. Dan strooit men er wat suiker met kaneel over, en legt hier en daar een klontje boter neer en laat dan het broodschoteltje in -sen matig warmen oven rijzen en mooi lichtbruin worden. Dit zal ongeveer een klein uurtje iuren. Het schoteltje is goed gaar. wanneer het niet gemakkelijk ingedrukt wordt. Wil men er nog een pikant smaakje aan geven, dan kan men door het beslag nog een maatje rhum of cognac doen.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6