ON El U N RG I2 PLOUVIER levert ROBINSONS aan fabrieksprijzen Isbond TWEEDE BLAD jst 15 (AL teit. ER! r ijzen. adresi GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH. BINNENLAND SPORT LUCHTVAART de politiek ->r anderen 'egenwoor- aal Mr. G. zs voor het n omroep. jeugd g 28 en half fien a Ivollen aker. ÏINE Ct. 22 ct P° ;?3 14 po n ii it 7 8 6 19 18 m 32 ct. 19 26 09 1.401 MNGEN EESCH por pond (nat 30 40 45 Epen 35 25 e 'orst 20 30 |N tel p. K.G. p. ons 16 8 i 4 G 70 ct- 99 99 99 van de Vrijdag 21 April 1933. No. 94. STEMMING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 26 April 1933, van des morgens acht uur tot des na middags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uit oefening, van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet wordt, tenzij van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verloopen se» dert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens Wordt de aandacht gevestigd op Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar. Artikel 150a der kieswet, luidende Hij die bij een verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand, of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Vlissingen, 21 April 1933. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. UITOEFENING KIESRECHT door personen, die in dienstbetrekking zijn. De Burgemeester van Vlissingen herinnert personen bij wie, en bestuurders van bijzon dere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 55 der kieswet, ver plicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij al- gemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een 'te houden stemming mede te wer ken, gedurende ten minste twee achtereenvol gende urén, tusschen acht uren des voormid dags en vijf uren des namiddags, daartoe ge legenheid. vindt dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrie ken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is op gehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk af zonderlijk of groepsgewijze of voor allen ge zamenlijk dat, volgens art. 151 der kieswet, overtre ding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Bij Koninklijk besluit van 27 Mei 1929 (Staatsblad no. 265), gewijzigd bij Koninklijk besluit van 13 Augustus 1930 (Staatsblad no. 363), is in verband met het vorenstaande be paald, dat vrijstelling wordt verleend aan de in artikel 55 der kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en Naar het Engelsch van FERGUS HUME, 42) „Ik had dien avond erge kiespijn", begon juffrouw Tuckle haar relaas, „en toen u en meneer Richard naar boven waren gegaan, bleef ik in de keuken zitten met mijn wang naar het vuur. U moet namelijk weten, dat mijn grootmoeder altijd zei, dat de warmte zoo goed is voor zenuwen in je mond en dat is ook zoo. Nu, ik zat dan bij het fornuis en niet lang na tienen hoorde ik iemand op de trap. Op mijn kousen ik had mijn pan toffels uitgedaan om mijn voeten te warmen liep ik heel voorzichtig naar de hall om te kijken, wie daar was en ik zag meneer Richard naar beneden komen met zijn schoenen in de ééne hand en een kaars in de andere. Hij kon mij niet zien en toen hij in de hall kwam, luisterde hij even of u nog op was hier, bij de bibliotheek. Hij merkte dat u op den gewonen tijd naar bed was gegaan en sloop naar het kleine kamertje achter de eetzaal, waar hij al zijn rommel bewaarde." „Ja, Ricky's „museum", zooals we 't altijd spottend noemden. Gaat u door, alstublieft. „Wel, ik bleef wachten en toen hij niet terugkwam, ging ik op mijn teenen naar het kamertje. De kandelaar stond op tafel de ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgend* uren vertoeven in de ge meente, waar zij bevoegd zijn aan de stem ming deel te nemen, of in een aangrenzende gemeente. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werk plaatsen, als in art. 56 der kieswet bedoeld, zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Vlissingen, 21 April 1933. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De Vara op 30 ApriL Het lid der Tweede Kamer de heer Boon heeft tot den minister van waterstaat de volgende vragen gericht 1. Op welke motieven heeft de minister aan de Vara op 30 April, den verjaardag van de Prinses, zendtijd gegeven 's avonds "van 812 uur, welke zendtijd onder protest van de Avro van deze omroepvereeniging werd afgenomen, teneinde de eerstnoemde omroep vereeniging in de gelegenheid te stellen een wijdihgsprogramma voor 1 Mei uit te zenden onder voorwaarde, dat gedurende die uren noch de gevoelens van het overgroote deel der natie zullen worden gekwetst, noch de „In ternationale" zal worden uitgezonden 2. Is het den minister niet bekend, dat al wordt de nationale feestdag dit jaar op 1 Mei gevierd de verjaardag der Prinses op 30 April in kerken en huisgezinnen wordt herdacht, zoodat het aanstoot moet geven, wanneer op dien dag door de Vara de socia listische 1 Meidag wordt ingeluid 3. Acht de minister zijn beslissing niet half slachtig i. Immers wanneer de minister den ge boortedag der Prinses niet als een nationale.! gedenkdag beschouwt, wat brengt zijn excel lentie er dan toe, te verbieden, dat van 813 uur de internationale wordt uitgezonden. Dit terwijl de uitzending daarvan in het alge meen wordt toegelaten en zelfs op dienzelf den dag tusschen 5 en 8 uur wèl mogelijk is b. Wanneer de minister den verjaardag wel als een gedenkdag beschouwt, meent zyn excellentie dan niet, dat het nationaal ge voel van ons volk ernstig wordt gekrenkt door deze beslissing 4. Is de minister na overweging van het bovenstaande alsnog bereid zijn beslissing te herroepen en aan de Algemeene Vereeniging Radio Omroep haar zendtijd op 30 April te laten behouden? Defensie en georganiseerd overleg. Een binnenkort te verwachten legerorder bevat de ministerieele beschikking, waarbij met ingang van 24 April a.s. wordt inge trokken- de bij legerorder van 1931 aan het Comité ter Behartiging van de Algemeene Belangen van Overheidspersoneel verleende bevoegdheid tot aanwijzing van leden en plaatsvervangende leden in dienstcommissies voor de ambtenaren bij het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingendie bij de Rijkswer ven die by het Loodswezen en die van de Betonning en Verlichting. Daar het contact met dit comité is verbroken, hebben de hee- ren J. Wiarda, D. J. Tiepen, P. C. Geensen en J. Blom mede met ingang van 24 April geen zitting meer in de in laatstbedoelde legerorder benoemde bijzondere commissie voor georganiseerd overleg. De positie van onzen gulden. Het „Handelsblad" heeft zich gewend tot mr. D. Grena de Iongh, directeur van de Ne- derlandsche Handel Mij. met verzoek het blad zijn meening te willen doen kennen ten eerste over den toestand van het Amerikaan- sche geldwezen en de toekomst van den dol lar, en ten tweede over de mogelijke uitwer king daarvan op het geldwezen hier te lande. Op de vraag of de positie dep staatsfinan ciën geen gevaar opleverde voor de stabiliteic van ons ruilmiddel, antwoordde de heer Cre- na de Iongh, dat de toestand van het oogen- blik op dit punt geen reden tot ongerustheid geeft, doch dat er veel van zal afhangen, of de nieuwe regeering krachtige maatregelen voor de toekomst wenscht te nemen, teneinde het evenwicht der openbare financiën te be houden, hetgeen volgens den heer Crena de Iongh zeer goed mogelijk is. De Kamerverkiezingen. In „de Nederlander" heeft v, R. een opgave gepubliceerd van het percentage op de ver schillende partijen uitgebracht bij vorige ver kiezingen. Volgens deze berekening verkregen de par tijen procentsgewijze het volgend aantal stemmen 1918 1922 1925 1929 R.-K. Staatsparty 29.47 29.85 28.62 29.63 R.-K. anderen 1.10 1.15 0.70 Anti-Revol. 13.35 13.73 12.23 11.58 Chr.-Hist. 6.54 10.88 9.80 10.44 Geref. Staatk. 0.38 0.91 2.02 2.27 Herv. Geref. 0.63 0.98 1.08 Chr. Dem. enz, 1.90 1.35 0.90 0.40 Liberalen 13.12 9.88 9.14 7.37 Vrijz. Democr. 5.32 4.59 6.06 6.18 Soc. Dem. S.D.A.P. 22.04 19.38 22.90 23.81 idem overigen 3.17 0.91 0.94 0.70 Communisten 1.83 1.10 1.70 Anderen 4.21 4.90 4.07 4.16 Rijksinkomsten- en vermogensbelasting 1931—1932. De derde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat voor de 46 gemeenten boven de 20.000 inwoners en voor de provinciën de cijfers van het aantal aangeslagenen in de rijksin komsten- en vermogensbelasting 19311932, van 't bedrag der inkomsten en der vermo gens, van het bedrag der belasting in hoofd som en van het gemiddeld inkomen en ver mogen per aangeslagene. Tevens zijn voor deze gemeenten en voor de provinciën cij fers opgenomen, welke de onderlinge ver houding der aangeslagenen in enkele inko mens- en vermogensgroepen aangeven. Deze cijfers betreffen alle het belastingjaar 1931 —1932. Van de zes gemeenten is het bedrag der inkomens het grootst in Amsterdam daar entegen is het bedrag der vermogens het grootst in 's-Gravenhage, terwijl Groningen voor de inkomsten- en Haarlem voor de ver mogensbelasting de laagste cijfers heeft. Het gemiddeld inkomen en vermogen is het grootst in 's-Gravenhage, waarop voor de inkomstenbelasting in belangrijkheid volgen de cyfers van Rotterdam, Utrecht, Amster dam, Haarlem en Groningen en voor de ver mogensbelasting de cijfers van Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Haarlem en Groningen. Van de gepubliceerde gemeenten boven 20.000 inwoners treffèn we höögere-Cijfers dan voor 's-GraVenhagc aan voor het gemid deld inkomen in Bussum 3695)Hilversum 3120) en Zeist (f 3028) en voor het ge middeld vermogen in Enschede 153.000; Almelo f 122.000), Hilversum en Zeist (beied 119.000). Van de gemeenten boven 20.0000 inwoners heeft Haarlemmermeer voor het gemiddeld inkomen 1589) en Kerkrade voor het ge middeld vermogen 39.000) het laagste cijfer. Vader des Vaderlands. Ter gelegenheid van den 400en gedenkdag van de geboorte van Prins Willem van Oranje is een lied uitgegeven, getiteld „Va der des Vaderlands", woorden van G. Nieu- wenhuijsen en muziek van W. H. van der Kaay jr. Dit lied is voor den geringen prijs van 30 cent in den boekhandel verkrijgbaar. Diohter en componist hopen dat hun lied een welkom onthaal moge vinden en ten goede komen aan de nagedachtenis van den Vader des Vaderlands. Huldiging van den Frieschen dichter Piter Jëlles. Te Stiens is gisteren met groote plechtig heid een gedenksteen onthuld ter herinnering aan wijlen mr. P. J. Troelstra, waarbij men echter vóór alles de nagedachtenis van den Frieschen dichter Piter Jelles, die Troelstra ook was, heeft willen eeren. De voorzitter van het huldigingscomité,, de heer J. W. Dijkstra, heeft hierbij een rede uitgesproken, waarin hij de talrijke genoodig- den welkt m heeft geheeten. Dit welkom gold in de eerste plaats de aan wezige verwanten van Pieter Jellesmevr Troelstra, zijn zoon en zusters en andere fa milieleden. In de tweede plaats de leden van het eere-comité, kopstukken van de Friesche beweging of veteranen in den Frieschen strijd, in het bijzonder den heer B. C. Algra uit Stiens, die van kindsbeen ai een vriend bleef van den overleden dichter. Nadat het zangkoor Frisia Cantat een lied ten gehoore had gebracht, droeg de heer J W. Dijkstra, de voorzitter van het Piter Jelles huldigingscomité, den gedenksteen aan de gemeente Leeuwarderadeeel over met een toespraak. De burgemeester van Leeuwarderadeel, de heer J. G. Jansonius, heeft met een korte toespraak dezen steen voor de gemeente aan vaard. In de Groote Kerk te Stiens is een herden kingsbijeenkomst gehouden, waar de voor zitter van het eere-comité, dr. G. A. Wum- kes, een rede in de Friesche taal heeft ge houden, hulde brergend "an de nagedach tenis van Pite. Jelles en zijn liefde voor Friesland schetsende. Sterfte aan influenza, bronchitis en pneumonie. Het aantal sterfgevallen aan influenza bronchitis en pneumonie in de 46 gemeenten met meer dan 20.000 zielen, omvattende op 1 Januari 1933 een bevolking van 3.985.990 in woners, voorgekomen gedurende de week van 9 tot en met 15 April bedraagtaan influen za 5, bronchitis (acuta, chronica) 10bron chopneumonia (capillaire bronchitis) 23 aan lobaire pneumonie) 16 pneumonie zon der meer 24. Totaal 73. VOETBAL. Haagsch elftalAdmira 24. Een goed spelend Haagsch elftal, dat met de rust een g lijke. stand (2—2) wist te be werkstelligen, heeft gisterenavond op het V.U.C.-terrein te 's-Gravenhage een eervolle 42 nederlaag tegen de Weensche profciub Admira weten te bereiken. Het spel der Haagsche ploeg, dat aanvan kelijk destructief was van karakter, ging ge leidelijk over 'n prachtig open spel. Kunsttumwedsrgd te Breda. Op Zondag 23 April, wordt in „ConCordia" te Breda de eerste kunstturnwedstrijd in het Zuiden des lands gehouden en wel tusschen vertegenwoordigende afdeeling dames en heeren van den Zeeuwsch-Brabantschen en van den Noord-Brabantsch—Gelderschen Turnkring van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond. In deze afdeeling zyn voor wat den Noord-BrabantschGelderschen Turnkring betreft de steden 's-Hertogenbosch, Eindho ven en Tilburg vertegenwoordigd, terwijl de ZeeuwschBrabantsche Turnkring deelneem sters en deelnemers uit Vlissingen, Goes, Bergen op Zoom en Breda heeft afgevaar digd. Vereenigingen als „Kunst en Kracht' 's-Hertogenbosch, Philips-Sportvereeniging, „Olympia" Tilburg, „E.T.V." Eindhoven. „Prins Hendrik" Breda, „Sparta" en „Udi' Bergen op Zoom, „Volharding" Goes en de Vlissingsche Turnvereeniging leverden voor deze selectie ploegen hun beste turnsters en turners, w.o. de kampioen 1931 van Neder land, de heer E. Melkman en meerdere krachten van nationale beteekenis genoemd mogèn worden. De wedstrijden, die om 1 uur met de in leidende oefeningen beginnen, zullen te 3 uur hun hoogtepunt hebben bereikt en kan men alsdan een zeer spannende eindspurt op de meest favoriete toestellen tegemoet zien. Er wordt door beide partijen uitgekomen met vrije oefeningen, rek, brug, ringen, paard (voltige) en springen, alles eigengeko zen en in de perfectie opgevoerd werk, zoo dat een schitterende demonstrate van tech nisch kunnen en vrije fantasie op het in de laatste jaren zoo geweldig gestegen turnpeil te zien zal worden gegeven. Ongetwijfeld zal voor dezen wedstrijd zeer groote belangstelling bestaan. Behalve de eer voor de overwinning voor de concurreerende afdeelingen zal het in teressant zijn na te gaan in welke der beide Zuidelijke turnkringen van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond de hoogste persoonlijke prestatie zal worden verricht. Hiervoor zijn door den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, en mr. F. E. Pels Rijcken, beschermheer der turnvereeniging „Prins Hendrik" te Breda, fraaie medailles beschikbaar gesteld. kaars had hy uitgeblazen en van meneer Richard was nergens een spoor te bekennen Ik voelde aan het venster, dat vlak boven den. grond is, zooals u weet. De sluiting was los." „Denkt u, dat hij door het raam naaT buiten is gegaan?" „Hij is geen geest en geen fee, meneer, dus hoe kan hij er anders uitgekomen zijn?" „Wanneer is hij terug gekomen „Dat kan ik u niet zeggen. Ik dacht bil mezelf, dat meneer Richard weer een of an der avontuurtje bij de hand had of een dol len streek ging uithalen, zooals we dat van jongs-af aan van hem gewend waren en ik maakte me er dan ook verder niet druk over lk ging naar bed, mijn kiespijn was heele- maal over en het duurde niet lang of ik sliep als een roos. Ik heb er met niemand over gesproken, het was mijn zaak niet en zooals ik zei, ik dacht niet, dat er wat bijzonders achter stak, meneer Lionel. Maar toen die verwenschte Susan Tollhurst me vandaag met haar praatjes aan boord kwam, zocht ik mijn heil in een leugen om meneer Richard te sparen en ik kan u niet zeggen, hoe blij ik was, dat hij het stof van Hurton van zijn voeten schudde. Maar o, meneerjuf frouw Tuckle barstte opnieuw in tranen uit „kunt u zich voorstellen, dat hij zooiets vreeselijks gedaan heeft? We weten alle maal, dat er wel wat aan meneer Richard mankeerde, maar zóóiets.... Neen, dat wil er bij mij niet in." „Het enkele feit, dat mijn neef dien avond na tienen buiten was, is nog geen bewijs van zijn schuld", zei Fanshaw onzeker. „Maar hebt u hiervan iets tegen Richard gezegd „Neen. Als hij hier was gebleven, zou ik het hem hebben verteld om hem te waar schuwen, voorzichtig te zijn. Maar nu hij toch wegging, vind ik het -maar beter te zwijgen." „Zwijgt u er dan verder ook over. Morgen ochtend praten we er nader over. Ik zal mijn neef schrijven en...." Hij brak abrupt af, plotseling bedenkend, dat Richard geen adres had willen achter laten. „O, meneer, u gelooft toch heusch, dat hij onschuldig is?" drong de oude vrouw, nog nasnikkend, aan. „Ja", antwoordde de jonker met een klank van zekerheid in zijn stem, ofschoon hij huiverde. „Gaat u maar rustig slapen, juf frouw Grant. Ik geloof, dat Richard on schuldig is." HOOFDSTUK XV. Een snipper papier. De jonker dwong zichzelf óp ppgewekten toon te spreken, omdat h(j het trouwe,- toe gewijde hart van de oude huishoudster niet aan angst en twijfel ten prooi wilde laten Juffrouw Tuckle had voor Richard Gould gezorgd, toen hij nog een kleine jongen was en hoewel ze voor hem nooit zoo'n diepe genegenheid had gekoesterd als voor haar jongen meester, zou het een verschrikkelijke slag voor haar zijn te moéten gelooven, dat Richard een moordenaar was. Maar daar ze onwrikbaar vertrouwen stelde in Lionel, die in haar oogen geen kwaad kon doen, ging ze getroost weg, nadat ze beloofd had aan nie mand iets van het gesprek te vertellen. In dat opzicht kon Lionel gerust zijn. Of Ricky schuldig was of niet, het zou zeker niet aan juffrouw Tuckle te wijten zyn, wanneer hij gestraft werd. Toch maakte de jenker zich ernstig bezorgd over de veilig heid van zyn neef, want als Susan er achter mocht komen, dat Richard op den bewusten avond na tienen buitenshuis was geweest, zou ze er ongetwijfeld geen gras over laten groeien om naar Tarhaven te gaan en den inspecteur over te brengen, wat ze wist. Om de belooning machtig te worden, zou Arnold natuurlijk in actie komen en Ricky iuou worden gearresteerd.... tenminste, als ze hem konden vinden I En waar was de jon geman op het oogenblik In zekeren zin beschouwde Fanshaw het thans als een lichtpunt, dat de verblijfplaats van zijn neef onbekend was. Maar dat nam niet weg, dat hij zelf zich gaarne met Richard in verbinding zou stel len. Met korte tuschenpoozen stuurde, hij 'n viertal brieven naar Ricky's club, het eenig! adres, waar deze hem misschien zouden be reiken. Maar er kwam geen' antwoord en zoc wist Lionel niet, of Ricky zijn brieven ont vangen had. Ten einde raad ging hij Rose Carr opzoeken in de hoop van haar weElcht bet adres van zijn neef to weten te kunnen komen. Maar Rose, die den indruk maakte ir» dit opzicht oprecht te zijn, verklaarde dat ze sinds zijn vertrek niets meer van hem gehoord had en evenmin wist, waar hij zich Vliegdagen. Het bureau voor Luchttoerisme van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart en van den A N W.B., te Amsterdam, deelt mede, dat het erin geslaagd is, in samenwerking met dc KL.M. vliegdagen te organiseeren, die ge houden zuilen worden op alle vliegvelden van ons land. De Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart en de A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land zullen op die dagen hun leden ui de gelegenheid stellen tegen een zeer geredu ceerd tarief een pleziertocht te maken, De vliegdagen zullen gehouden worde: in twee series, als volgt le serie13 Mei Schiphol25 Mei Waal haven 27 Mei Soesterberg3 Juni Eelde 5 Juni Twente. 2e serie 10 Juni Arnhem 17 Juni Venlo 24 Juni Eindhoven 8 Juli Vlissingen 15 Juli De Kooy 22 Juli Gilze-Rijen. De kosten voor deze vluchten van plm. 15 minuten bedragen 2.50 per persoon boven c«e vliegvelden Schiphol en Waalhaven en 3 toven de andere terreinen hierbij zijn de entreekosten tot de vliegvelden niet inbe grepen. Bovendien bestaat voor een beperkt aan- tai leden de gelegenheid, gebruik te maken van het vliegtuig, dat des morgens tot het houden van de passagiersvluchten van Schiphol naar Soesterberg, Arnhem, Venlo., Eindhoven, Vlissingen, De Kooy en Gilze- Rijen vertrekt en na afloop weer naar Schiphol terugkeert. Een mist vrij vliegveld. De grootste vijand van de vliegers is de mist. Het geheele vliegtuigverkeer staat stil, wanneer het aardrijk door nevel is bedekt, want een landing onder zulke omstandighe den is een kunststuk, dat zoo moeilijk is, dat er meestal ongelukken bij voorkomen. Men heeft er nu naar gestreefd middelen te vin den, die de gevaren voor een landing bij mist, zij het niet volkomen, maar dan toch grootendeels zullen opheffen. Men heeft onlangs een proef genomen op het vliegveld Tempelhof, bij Berlijn, met een installatie, die door haar buitengewoon goede eigenschappen een oplossing van dit moei lijke vraagstuk brengt. De installatie berust op het principe van een radiozender, welke signalen uitzendt op een golflengte van 8 meter. Het merkwaardigste van dezen ultra-kor- Cegolfzender, die aan de Zuidzijde van het vliegveld is opgesteld, is het volgende De seinen worden slechts naar twee be paalde richtingen uitgestraald. Aan beide zijden van de eigenlijke zend- antenne worden zoogenaamde spiegeianten- thans bevond. „Toen hij wegging, meneer Fanshaw", deelde ze mede, „zei hij. dat hij misschien nog naar het buitenland moest, naar Parijs of Weenen, om een vriend te ontmoeten. Ik ga naar juffrouw Quail, de vriendin van mijn tante, en daar komt Ricky de volgende week bij my, een paar dagen voor we trou wen. Daarna gaan we op reis Vóór ik naar Londen vertrek, kan ik u net adres van juf frouw Quail wel geven. Ik wilde, dat ik maar direct kon gaan, want tante Susan maakt me gewoonweg gek met haar gesar, maar ik moet tot begin volgende week wach ten, omdat meneer Trill me die vijfhonderd pond niet eerder kan geven. Ricky heeft u daar zeker wel iets van verteld „Ja", antwoordde Lionel kortaf, zonder veel belangstelling. Toen wachtte hy even en vervolgde, met nadruk sprekend en Rose recht in de oogen kijkend „dus je kunt me niet aan het adres van mijn neef helpen „Neen, meneer Fanshaw. Ik heb u al ge zegd, dat ik niet weet, waar hij is(k denk in Parijs of Weenen. Maar eind van de vólgèridè week komt hij bij juffrouw Quail, en dan...." „Geef me haar adres nu maar vast", viel Lionel haar in de rede. Daartoe was Rose direct bereid en den volgenden morgen reisde hij naar Londen om déar zijn nasporingen voort te zetten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5