UIT DRAAD EN LUCHT tyd van chantage jhtoffers zoekt, leden |van Botterdam. De itie en speculeeren |an hun slachtoffers, tdaal niet den moed [e te wenden. Slechts geval aan het licht. kan geconcludeerd rijze waarop de ben- |rschlllende slachtof- gers eenmaal hun [jk lid der bende 'n is hij voor zijn ver- overgeleverd. Na ebben betaald, wordt lastig gevallen om onder de bedrei- Joden avontuur aan ien z*J mededeelen. |om kleine bedragen weelderige ievens- }n op deftigen stand Zij bezitten luxe ^héelen dag door tn Dezer dagen bleek buitenverblijf in het van de bende zijn f>Htie, die zich vroe- met beroovlngen, het strenge optre- I justitie, een paar femaakt. Jen, by de centrale p, toonde duidelijk misdadigers toe- zakenmon maakte kt ^en dame. hand je van haar kant je pn hem wist te be rg te bezoeken. En- fp het kantoor van K., die zioh paitl- zelde van het be- kf te weten. Haar iter gekomen, wilde jnaar Amerika ver- pOO gulden schade- zaken in den steek I, ook een der ben- 10.000 gulden los te [Jan alleen betaalde liking en de funeste [Sn gezin zou mee- j] werd opnieuw een eëischt. hetgeen de [ging ooL betaalde. 5000 gulden oe- eens 10 000 gulden sloot hy elndeiyk trekken en naar an uie aan het bende een einde den. dat zy door i den strik van de alleen door aan- |e aan dit optreden stigt er dan ook i gedupeerden voor jioeven te vreezen, bkkeiyk verlangen lorden overgegaan, perzoekt dringend, onmiddeliyk tot fcen verzekerd kan |hte gevallen met jprden behandeld, belangen van het den gehouden. Gisterenmld- nschenweg by het te Arnhem een bestuurder zyn [ter en haar kind fan vaart van plm. pe bestuurder be- auto met onge- pen Schelmschen- De eerste auto fen vaart aan. dat keiyk lichte auto, |p den kop bleef had heel weinig londen, het kind de schoonzuster i schedelfractuur R ls zorgeiyk. Alle peente-zlekenhuis van de andere |omstlg was had- ngen opgei oopen. ■tweg in De BUt |lng plaats gehad De heer V. uit f zijspan bestuur- ■dame zat. moest pende tramtrein j oogenblik kwam Qart aanryden op die inreed tus- [bestuurd door V. E een rechter- hoofdwonden. |sche dame werd amputeerd moe- Ie landbouwer te ppen in een wa- |n. I a r n een t. Een bier- Brussel heeft Ir beleefd, waar in by de politie, »ek instelde en van vier per- leek wonende in zyn bierhandel overgegeven aan Charles Werner, een Zwitser, afkomstig van Schaufhouse, en wonende in de Siotlaan, te St. Pieters Woluwe. Nadat de overname geschied was, ontstond er een geschil, niet alleen over den prys, maar ook over de wyze van betaling. Dezer dagen werd de heer Deflandre opge beld, en mevrouw Werner, die aan de tele foon was, vroeg of hy in den namiddag, naar Tervueren wilde komen, ten einde een en an der te bespreken. Deflandre begaf zich naar de afspraak en hy trof inderdaad mevrouw Werner aan. zy wandelden samen naar een eenzamen weg. Plotseling kwam een gesloten vrachtauto aangereden. Deze stopte in hun nabyheid en Werner, zijn arbeider Medard B. en de chauf feur, Guill. Verstraeten, sprongen van den wagen en vielen Deflandre aan. De man werd afgeranseld en daarna met een touw vast gebonden. In de onmogeiykheid ach verdedigen, werd Deflandre in den vrachtauto gewor pen, en daar kon hy, wyi de auto wegreed, voor go d vaststellen, dat hy door de vrouw in een valstrik was gelokt. De auto reed naar de Siotlaan. Deflandre werd afgeladen, in de woning gedragen en in een kelder opge sloten. Rafaël zat niet lang alleen, want weldra kwam Werner by hem en onder bedreiging van een revolver, eischte deze, dat hy twee chèques zou onderteekenen, elk van een be drag van 25.000 fr. en verder een schuldbe kentenis van 50.000 frank. DeHandre deed al wat hem gevraagd werd en daarop werd hy in vrijheid gesteld. De bierhandelaar begaf zich dadelijk naar de politie en deed daar het verhaal van wat hem was overkomen. De justitie, is toen onmiddeliyk overge gaan tot de aanhouding van Werner, zyn vrouw, den werkman B. en den autobestuur der Verstraeten. zy. werden opgesloten ter be schikking van het parket. De moord op Lindbergh's zoontje. Een te Douzies in Frank- ryk wonende Tsjech is by de politie te Mau- beuge komen vertellen, dat hy dacht een der/ ontvoerders van Lindberghs kind te kennen. De Tsjech, die onbekend wenscht te biy- ven, daar hy voor wraakmaatregelen vreest, heeft te New-York langen tyd by een zekeren Vinicko gewoond, wiens zoon een specialist was in het ontvoeren van kinderen. De zoon van Vinicko schreef aan het adres van de ouders de dreigbrieven, waarin het losg9ld geëischt werd. Verschillende omstan digheden schijnen er op te wijzen, dat deze "Vinicko niet vreemd zou zyn aan de ontvoe ring van het zoontje van Lindbergh. Een nerveuze bruidegom. Een correspondent van een Engelsch blad meldt dat hy tegenwoordig was by het hu welijk dat Woensdag te Cannes gesloten werd tuss&hen den gewezen burgemeester van New Yorkr James Walker en de Engelsche actrice en filmster Miss Betty Compton. Toen het jonge paar het bureau van den burgeriyken stand verliet, bevond zich buiten een groote massa nieuwsgierigen, in bedwang gehouden door een politie.macht en, natüur- lyk, een leger persfotografen en filmopera teurs. Deze publieke belangstelling was den heer Walker biykbaar buitengewoon onaan genaam, want hy liet den arm van zyn jonge vrouw lós en rende als een wilde stier op de fotografen af, zyn armen als molenwieken in het rond zwaaiend. Hy slosg hun de bliksem lichtapparaten en fototoestellen uit de hand en schopte de filmtoestellen om. Slechts drie personen gelukte het een fotografische op name van het jonge paar te maken. De po litie had, ofschoon James Walker haar ver zocht had foto-opnamen te verhinderen, niet gezorgd dat de „camera-men" niet in actie konden komen. Inbreker alt vrouw ver kleed. Te Zagreb, in Zuid-Slavië, werd een bejaard ongehuwd heer 's nachts wakker door een ongewoon gerucht' in zyn kamer. Aan het hoofdeinde van zyn bed stond een net gekleede, knappe jonge dame. De oude heer schrok zoo geweldig, dat hy begon te roepen en eenieder in huis spoedig gewekt was. De geheimzinnige bezoekster nam daarop de vlucht door een venster, en klom op heb dak als een geoefende acrobate. Een verwoede jacht over de daken volgde en toen eindelijk de „jonge dame" kon aange houden worden, verdedigde ze zich zoo kra nig, dat men zich afvroeg, of men niet met een verkleeden man te doen had. Zulks bleek dan by nader onderzoek ook zoo te zyn. Men had de hand weten te leggen op een Jongen bandiet, die reeds verscheidene malen met het gerecht in aanraking gekomen was. Hy had pas geleden nog tien maanden in de gevangenis doorgebracht en daar hy te goed bekend was bij de politie van Zagreb, had hy zyn toevlucht moeten nemen tot verkleeding om ongestoord te kunnen „werken" als in breker. Orkaan boven de Nieuwe Hebriden. Het Engelsche ministerie van koloniën verklaart, dat op 8 en 9 April een hevige orkaan het Noordelijke gedeelte van de Nieuwe Hebriden heeft geteisterd en er ernstige schade heeft aangericht. Wel de helft van de te velde staande gewassen is verwoest. Ook de bruggen en de wegen zyn ernstig beschadigd. Uit het zuideiyke deel der Nieuwe Hebriden zyn geen meüedeelingen ontvangen. Een 110-j a r i g..e zwerver.— Te Banjistha, in Seivië, arriveerde onlangs een 110-jarige wandelaar, genaamd Ivan Avr. iovit:h. Zijn geheele leven heeft de oude man reizende doorgebracht. Van het eene land naar het andere trok hy. In'al die jaren woonde en werkte hy in 50 verschil lende landen hy kan zich dan ook in zes verschillende talen goed verstaanbaar maken. Thans heeft hy echter verklaard naar zyn familie in Zuideiyk Macedonië te vertrekken, alwaar hy vooreerst denkt te blijven. De oude Ivan houdt zyn levensjaren by door ieder jaar een kerf te snyden in een stuk hout. waarvan hij onafscheidelyk is. De enthou siaste wandelaar verklaart aan iedereen, die het hooren wil, dat hy er zeker van is niet te zullen sterven vóór zyn 160en verjaardag. De grootste brug van Europa. Gisteren zyn de onderhande lingen tusschen de betrekken Deensche in stanties en do Engelsche firma Dorman Long en Co. voor den bouw van de grootste brug van Europa van Falster naar Seeland ge ëindigd en heden is het contract ondertee kend. Denemarken neemt by een Engelsche bankgroep een leening van een mlüioen pond sterling op tegen een koers van 94 en een rentevoet van 4i/2 die in dertig jaar tyd moet worden afgelost. Het overige gedeelte der bouwkosten van 15.7 millioen kronen op een totaal bedrag van 40 millioen kronen wordt verstrekt door de Deensche staats spoorwegen. Den rentedienst en de amorti satie der staatsleening wil men dekken uit de opbrengst van een nieuwe benzinebelas ting ten bedrage van één öre per liter. Olifanten belemmeren het treinverkeer. Een trein van Bulawayo naar Gwelo hesft onderweg moeten stoppen voor een kudde olifanten die de spoorlijn overstak. Uit de verte zag de machinist de kolossen reeds op de rails en liet met alle kracht de stoomfluit gaan, doch de dieren namen hier van in het geheel geen notitie De machinist was ten slotte genoodzaakt den trein tot stilstand te brengen en geduldig ai te wach ten tot de olifanten de spoorlijn verlaten hadden. Zonder zich cm de aanwezigheid van den trein te bekommeren stak de groote kudde uiterst langzaam de rails ovc waarna het moderne verkeer zyn rechten herkreeg en de trein kon doorgaan. Een eigenaardig schei dingsproces. Het opperste ge rechtshof van Oostenryk hesft een schei dingsproces afgehandeld, dat een der gekste' gevallen vertegenwoordigde, die in de recht spraak van dit land bekend zyn. Een gepen sioneerde had namelyk een eisch tot echt scheiding Ingediend en beweerde, dat zijn vrouw, met wis hy in 1895 wa. getrouwd, 's schuld droeg van de mislukking van het hu- weiyk. Ze had hem uitgescholden, een kéer met een hakbyi bedreigd en voor ze trouwde een kind by een ander gehad. Practisch leef den de twee al sedert voorjaar 1899 geschei den en de vrouw had z.i. in het bewustzijn van haar schuld van elke alimentatie afge zien. De advocaat der vrouw eischte verwer ping van het verzoek met veroordeeling van den ïan in de kosten. Een misstap uit de vorige eeuw, die 'óór het huwelyk was be gaan, kon nu toch niet meer als reden voor echtscheiding gebruikt worden.. Door hst aan gegane huwelijk was d\e misstap trouwens ook vergeven. Van beide zijden werd bewijs aangeboden, maar dat ging lastig, doordat de hoofdgetuige in de byna veertig jaar sinds het sluiten van het huweiyk overleden is en de eerste acte waar beide zich op bsriepen, bij den brand van het paleis van justitie in Weenen vernietigd is. Maar ten slotte slaag de de rechtbank er in, vast te 'stellen, dat de bewesrde beschimpingen van den man door de vrouw voorgevallen zyn vóór het huwelyk, dus voor 1895. De eisch werd daarop afgewezen, omdat eenige stevige uitdrukkingen niet als reden tot echtscheiding beschouwd kunnen worden en dat de man, als hy argumenten van wer kelijke betsekenis had gehad, die 33 jaar ge leden makkeiyker zou hebben kunnen bswy- zen dan nu. Dit vonnis van het hof is nu in hoogste instantie bevestigd. Nestbouwende zeestekel- ba a r s. In een der zeewater-bassins van de groots zaal in het Artis-aquarium te Am sterdam zyn twee mannen van de groote of zeestekelbaars aan 't nestbouwen. Interessant te zien, hoe de bouwdrift dezer vissollen tot uiting komt in het vervaardigen van een kunstig nestje, gebouwd met behulp van dooi de nier of de blaas afgescheiden siymdraden, die in t water verharden. Het nest bestaat in dit geval uit stukjes wier, die de vischjes van den begroeiden rotswand plukken en die zy met de zoo juist genoemde „gesponnen" draden aan elkaar en aan de takken van een koornkoraal bevestigen. Zoo ontstaat een keurig kokertje, door 't mannetje bewaakt en waarin hij aanstonds de wyfjes weet te dry- ven, die er hare eieren in afzetten. Ook deze kuit wordt door de mannetjes dan bewaakt, en van verschen watertoevoer voorzien. Ko men de eitjes uit, dan bewaakt het mannetje ook de larven en houdt hen by elkaar tot zij langzamerhand zelfstandig worden en ieder een eigen heenkomen zoekt. De in Artis ge boren Maanvisschen ontwikkelen zich prach tig ook de Acara's, forellen en Axolotl-lar ven zyn flink aan den groei. Van de laatste soort zyn ook weer pas afgezette eieren te zien, waarby men de bewegingen der larven binnen 't ei kan waarnemen. AMBTENAREN VAN DEFENSIE EN MODERNE BONDEN. 's-GRAVENHAGE (V. D.) Donderdag 19 April jl. kwam het moderne comité ter behar tiging van de algemeene belangen van over heidspersoneel in spoedvergadering by een ter bespreking van de maatregelen door den minister van defensie genomen ten opzichte van de vertegenwoordiging van het comité in de byzondere commissie voor georganiseerd overleg en de dienst der commissies van dit deprrtement. Met verontwaardiging nam het comité ken nis van de mededeeling van genoemden mi nister, dat Z.Exc. het lidmaatschap van mo derne bonden voor ambténaren van defensie ontoelaatbaar biyft achten. Het comité gaf als zyn oordeel te kennen, dat de opvattin gen van den minister alsmede de ln verband ■daarmede door Z.Exc. getroffen maatregelen in stry'd moeten worden geaöht met de grondwet en met de reglementaire bepalin gen op het overleg, weshalve het comité be sloot zich schriftelijk met een gemotiveerd protest tot den minister te wenden. Daarnevens zal het comité er by de regee ring krachtig óp aandringen te bevorderen dat de beslissing inzake het overleg aan de fensie niet worde doorgevoerd en dus de vrij- heid van organisatie ook voor de ambtenaren ressorteerende onder defensie volledig zal worden gehandhaafd. De by het comité aangesloten bonden, welke deel uitmaken van het N.V.V. besloten voorts maatregelen te treffen, dat aan het congres van N.V.V. en S.DA.P. op Zaterdag a.s., waarin zal worden geprotesteerd tegen de aantasting door de huidige regeering van de organisatievryheid, door vele honderden afgevaardigden en leden van de moderne bonden van overheidspersoneel zal worden deelgenomen. BELANGRIJKE BESPREKINGEN. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Naar wij verne men heeft dr. J. A. Nederbragt, chef van de economisch consulaire directie van het de partement van buitenlandsche zaken zich heden voor eenigen tijd naar liet buitenland begeven, o.a. in verband met besprekingen te Genève, als lid van een commissie van advies Inzake een economisch geschil tus schen Polen en Dantzig. Dr. Nederbragt sal rok deelnemen aan de eerstvolgende sitting van het economisch comité van den Volkenbond, waarin bespre kingen zullen plaats vinden, in verband met de economische conferentie te Londen. TENTOONSTELLING VOEDING EN HYGIENE. AMSTERDAM. (V.D.) Hedenmogen is in het R.A.I.-gebouw de tentoonstelling „Voe ding en Hygiëne" geopend in tegenwoordig heid van den minister van economische zaken en arbeid, mr. Th. J. Verschuur, leden van het eere-comité, leden van het uitvoerend comité, exposanten en andere genoodigden Nadat de voorzitter van het uitvoerend comité, dr. A. van Raalte, den aanwezigen welkom had geheeten, was het woord aar minister Verschuur voor de openingsrede. TEGEN DE TERREUR EN VERVOLGING IN DUITSCHLAND. AMSTERDAM. (V.D.) Naar wy vernemen heeft het algemeen ccmlté tégen terreur en vervolging in Duitschland zich met een adres tot den gemeenteraad van Dordrecht gewend, met het doel te voorkomen, dat de opdracht voor den bouw van een vuilverbrandings- installatiè ih'DUitschlahd zal wórden ge plaatst. DE MOORDZAAK ESZAUCHIER. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Naar wy verne men zal de Hooge Raad op Dinsdag 16 Mei het cassatieberoep behandelen van den 33- jarigen techniker Koonings, die dcor het Haagsche gerechtshof in hooger beroep is veroordeeld ot 20 jaar gevangenisstraf in de bekende moordzaak op den heer Eszauchier VERDUISTERING DOOR EEN NOTARIS AMSTERDAM. (V. D.) Het gerechtshof veroordeelde heden den Amsterdamschen notaris mr. M., wegens valschheid in ge schrifte meermalen gepleegd en daarby ge bruik makend van middelen hem uit hoofde van zijn ambt ten dienste staande, tot een gevangenisstraf van 3 maanden met aftrek van 3 maanden voorarrest. Het hof vond geen aanleiding hem uit zyn ambt te ont zetten. INSTALLATIE ELECTBCITEITSRAAD. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) De minister van waterstaat, mi-. Reymer, heeft heden in 'een der lokaliteiten van zyn departement geïnstalleerd den dezer dagen by Kon. be- smit voor den tyd van 5 jaren .ing'estelden electriciteitsraad, welke tot taak heeft hem op verzoek dan wel eigener beweging van advies te dienen omtrent aangelegenheden betreffende de electriciteitsvoorziening. De minister hield daarby een rede, waarby hy het vertrouwen uitsprak dat met het instel len van dezen electriciteitsraad de belangen der algemeene electrische voorziening zullen worden gediend. De voorzitter van den raad, prof. ir. G. J. van Swaay, beantwoordde de rede van den minister. EEN COMMUNIST VEROORDEELD. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Voor den poli tierechter had zich hedenmorgen te verant woorden de voorzitter van de communistische party Holland te Delft P. C. A. G., die in een te Delft op 8 Februari jl. gehouden vergade ring van de I.R.H. in beleedigende termen gesproken zou hebben over president Von Hindenburg, door dezen aan te duiden als „groot-moordenaar". Door het O. M. werd tegen G. 2 maanden gevangenisstraf ge- eischt. De politierechter veroordeelde ver dachte tot l maand. DE ZAAK SNEEVLIET. AMSTERDAM (V. D.) Naar wy vernemen heeft de officier van justitie mr. B. Kist hoo ger beroep aangeteekend van het vonnis van de rechtbank waarby de heer Sneevliet, lei der van het N.A.S., wegens opruiïng werd veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Zoo als men,weet bevindt de heer Sneevliet zich nog in voorloopige hechtenis De officier van justitie had l/2 jaar ge vangenisstraf geëischt^ BRANDSTICHTING 's-GRAVENHAGl. (C3.) In verband met het onderzoek, dat de politie heeft ingesteld naar de oorzaak van den op Woensdagavond jl. in het perceel Nieuwe Parklaan 181 plaats gehad hebbenden brand, kan worden mede gedeeld, dat de politie gisterenmiddag heeft aangehouden den 37-jarigen muziekhande laar K. W. van D., wonende te Rotterdam de 32-jarige inevr. M. P., gescheiden echtge- noofce van v. D. voornoemd, wonende Nieuwe Parklaan 181 en den 38-jarigen iuziekhan- delaar W. J. G. van D„ eveneens wonende te Rotterdam. De beide laatstgenoemden zijn na verhoor weder op vrije voeten gesteld, terwyi K. W. v. D. in verzekerde bewaring is gehouden. BRANDEN. APELDOORN. (VD.) Hedennacht ont stond brand in de boerderij van H. Lubbers aan den Ouden Zwolscheweg te Apeldoorn. Het oude boerenhuis met rieten dak was bin nen korten tyd een prooi der vlammen. De inventaris verbrandde ncenoeg geheel. Vyi koeien, 3 kalveren en 11 biggen kwamen in de vlammen om. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door vonken uit den schoorsteen, die op het rieten dag terecht kwamen. ELST. (V.D.) Hedenmorgen, toen de bewo ners naar de markt' te Arnhem waren, brand de de hofstede, bewoond door den heer Van Til, totaal ai. Het vee kon worden gered, 1 kalf kwam de vlammen om. De inboedel, die niet was verzekerd, kon ten deele in vei ligheid worden gebracht. Ook een bedrag aan geldswaardig papier, dat ooven was opge borgen, ging verloren. De oorzaak neeft men neg niet kunnen vaststellen. Men vermoedt dat de brand in den schoorsteen is ontstaan. GEEN ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE. PARIJS. (V.Dj Een speciale correspondent van de ,;Matm" meldt van boord van de „He de France" dat men het houden eener eco nomische wereldconferentie op het oogenblik volkomen onmogeiyk acht. Een tarlefvrede of verlaging der douane-tarieven acht men uitgesloten, zoolang er geen maatschappelij ke maatstaf voor de regeling van het inter nationale goederenverkeer is. De Fransche deskundige Rist verklaarde dat men met een schommelende valuta evenmin naar een in ternationale economische conferentie kon gaan als met een rekbare gummi centimeter naar een stoffenhandel. Overigens is de „Ma- tin" van meening dat de landen die zooals Frankrijk tot nog toe den gouden standaard wisten te handhaven, zooals Nederland en Zwitserland, een aantal beschermende maat regelen zullen moeten nemen. DE OPHEFFING VAN DEN GOUDEN STANDAARD IN AMERIKA. PARIJS. (V,D.) In de Parij^che ochtend pers vormt de afschaffing van den gouden standaard in Amerika het voornaamste on derwerp. De oud-minister Gignoux publiceert in het „Journal" een uitvoerig artikel, waarin hij o.a. schrijft, dat men geen inschakeling van loet Amerikaansche bedrijfsleven bij de internationale samenwerking, welker grond slagen thans te Washington moeten worden gelegd, meer kan verwachten, aangezien de valutastryd in de plaats van deze samenwer king is getreden. De taak van Herriot wordt door de gebeurtenissen van de laatste 24 uur wel zeer gecompliceerd. Een der punten van onderhandeling is thans volledig uitgescha keld, nl de kwestie van een economische overeenkomst, omdat een stabiele valuta-po litiek eerste voorwaarde voor zulk een over eenkomst is. PARIJS. V. D.) De val van den dollar in Amerika zal van bsslissenden invloed blijken op de Fransche economische politiek. Alge meen beoordeelt men de gebeurtenissen in Amerika pessimistisch voor zoover het Ame rika zelf betreft, doch optimistisch voor Frankrijk. In vooraanstaande financieeie kringen gelooft men dat men in Amerika den gouden standaard slechts heeft verlaten om druk uit te oefenen op Engeland voor de stablisatie van hot. pond. Frankryk zal in geen geval het Amerikaansche voorbeeld volgen. Er bestaat geen enkele moeliykheid om den gouden standaard in Frankrijk te verlaten. Eenerzyds bezit de Bank van Frankryk een voldoenden grooten goud voorraad om de valuta zoo noodig te steunen, anderzyds is het niet onmogelyk dat Frank ryk als het eenige land met een vaste valuta zich een nieuwen stroom van buitenlandsche kapitalen ziet toevloeien. Frankryk kan als het moet binnen een gesloten economisch systeem leven en een valuta-oorlog door staan. Tusschen Parijs en New-York wordt op het oogenblik onderhandeld over de be talingsmodaliteiten der Fransche leeningen aan Amerika. De Bank van Frankryk deelt ïr.ede, dat haar dollardisconto's zoo goed als nihil zijn, zoodat de depreciatie van den dollar haar geen direct nadeel bezorgd. PARIJS. (V.D.) Aan boord van de „He de Fx'ance" was het bericht van het loslaten van den gouden standaard door de Vereenigdc Staten een groote verrassing. De Fransche deskundigen die Herriot naar Washington vergezellen verklaren, dat de situatie volko men veranderd is en dat de besprekingen te Washington thans op een geheel ander plan komen. De taak der Fransche delegatie zal zich meer dan ooit moeten beperken tot die van waarnemers. Men gelooft bovendien, dat tengevolge van de thans intredende onzeker heid de economische wereldconferentie voor onbepaalden tyd zal worden uitgesteld. Herriot verklaarde dat Frankryk gelukkig op een solide eiland leefde. Zoolang men nog in onzekerheid verkeerde hoe de storm zou afloopen was hét raadzaam een afwachtende houding aan te nemen. Voorzichtigheid was meer dan ooit geboden, want door de ineen storting van der dollar was elke maatstaf voor vergelyking verloren gegaan. Afwachten en oppassen moest derhalve het Fransche devies zyn. SAMENWERKING MET EINSTEIN ONMOGELIJK. BERLIJN. (V.D.) Gemeld wordt dat prof. dr. A. Einstein uit zijn lidmaatschap van het curatorium van het natuurkundig technisch instituut is ontheven. Deze beslissing wordt gemotiveerd met de mededeeling dat Einstein tegen het nieuwe nationalistische Duitsch land dusdanig stelling heeft genomen, dat zulks elk verdei* samenwerken onmogelijk doet zyn. DE MAATREGELEN TEGEN JOODSCHE ADVOCATEN EN RECHTERS. MUNCHEN. (V.D.) Tijdens een nationaal- socialistische demonstratie in het circus Krone hield de Beiersche minister van justi tie Frank II een redevoering, waarin hy be toogde, dat Beieren loyaal de rijkswetten na kwam met betrekking tot het toelaten van Joodsche advocaten, aangezien alleen Hitier beslist over een revolutionnairen strijd. De Pruisische minister van Justitie en Landdagspresident Kerrl rechtvaardigde zijn maatregelen tegen de Joodsche advocaten en rechters in Pruisen o.a. door er op te wyzen, dat zekere kringen, die thans bezorgd vragen, wat er moet worden van de vele zonder be trekking komende Joden, in de tijden van Severing niet gevraagd hebben wat er moest worden van de op straat gezette nationaal- socialistische ambtenaren. Wanneer zijn maatregelen aan talrijke Joden het bestaan ontnemen, zouden aan den anderen kant duizenden Duitsche rechterlijke assessoren m sta^ komen «en huisgezin te vestigen. Ver tegenwoordigers van de pers hebben de rijks- wet over het toelat.n van advocaten zoo uit gelegd, dat in Beriyn weer 1300 tot 1400 Joodsche advocaten moesten werden toege laten. Deze uitlegging van de wet is onjuist. Spr. legt de wet anders uit, anders zou het volk opstaan en zich recht verschaffen. De toelating wordt zorgvuldig onderzocht en de Joodsche advocaten zullen moeten wachten, tot dit onderzoek beëindigd is. De zuivering van het Duitsche volkslichaam va** alles wat van vreemde ras is behoort mede tot de groo te doelstellingen van het nationaal-socialis- me, tot welke verwerkelijking de ministers van justitie n de eerste plaats geroepen zyn. Ministerial-director Freisler uit Beriyn legde er tevens den nadruk op, dat het er niet op aankomt hoe zekere commentaren een wet interpre ..eeren. De uitvoering geschiedt volgens de opvat ting van den lefder. In zijn geest zullen de ministers van justitie van Pruisen en Beieren de rechtspleging volkomen zuiveren en het moeras der corruptie droogleggen. De* groote oplichters zullen in de tuchthuizen en de concentratiekampen van dwangarbeiders ko men. Het gaat er om een nieuw Duitsch recht op te bouwen, gelyk het zedeiyk ge zonde gevoel van een volk dat verlangt. Ten slotte hield Julius Streicher een rede over het Joodsche vraagstuk. EEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 21 April, uur. Ter Beurze van Amsterdam stonden' de Amerikaansche fondsen in het centrum der belangstelling. De nieuwe koersstygmg, die gisteren in Walistreet plaats had, werd hier slechts gedeeltelijk overgenomen, daar van de zyde van het publiek het aanbod de over hand had. Hoewel de noteering zich hier en daar nog boven het peil van gisteren stelde, kon zy zich niet handhaven op het niveau, dat gisteren na Beurs werd bereikt. Op de locale markt werden eveneens realisaties uitgevoerd. De ongunstige commentaren in de buitenlandsche pers op de valutapolitiek der Ver. Staten en de mogelijkheid dat de a.s. conferentie in Washington niet die gun stige resultaten zal opleveren waarop men rekende, deden velen besluiten de papieren winsten in contanten om te zetten. Unilevers waren alleen wat hooger. Philips en Ned. Ford verkeerden in reactie. Aku's bleven op peil. Voor de Cultuurwaarden lagen Rubber- aandeelen zwak Amsterdam Rubbers waren 5 lager en ook de minder courante soorten noteerden lager. Suikerwaarden hadden van verkoopen te ïyden. H.V-A.'s kwamen 4 lager. Tabakken hadden kleine koersverliezen te incasseeren. Scheep- vaartaandeelen zetten vast in, doch konden zich niet handhaven. Koninklyken waren stil en lager. Duitsche Obligaties waren flauw. Ned. Obligaties onregelmatig, doch per saldo weinig veranderd. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 21 April 1933, des nam. 3 uui (officieel) Londen 8.781/2 Berlijn 56.50 Parys I 9.81 Brussel f 34.75 Zwitserland 48.10; New-York ƒ225 MARKTBERICHTEN EIERVEILLNG MIDDELBURG. 21 April 1933, Op (ie veiling werden gisteren 44.000 eieren aangevoerd. Kipeieren 5254 KG. 1.29, 54—56 KG. 1.38, 56—58 KG. 1.60—1.60, 56—60 KG. 1.-68/ 1.79, 60—62 KG. 1.91 2 08 62—64 KG. 2.15—2.16, 64—66 KG. 2.30bruine52—54 KG. f 1.59, 54— 56 KG. 1.76, 58—60 KG. 1.98, 60-62 KG. 2 09 en 62—64 KG. 2.22eendeieren 2.22, ganseieren 8 en kalkoenaleren 4.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3