f- GEMENGD NIEUWS Loo Wandelsport. Door 11 dames der "Vlissingsche Turnver- eeniging, onder leiding van den heer G. Din- gemanse, werd Dinsdag deelgenomen aan de 40 K.M. maxsch, uitgeschreven door de wan- delsportvereeniging „de Trekvogel" te Oost- burg. De route ging van Oostburg over Draaibrug, Sluis, Retranchement, Cadzand, Nieuwvliet, Groede, Kruisdijk, Schcondijke, Oostburg. Onze getrainde deelneemsters vol brachten deze zware maxsch met gemak en kregen allen de uitgeloofde medaille. LUCHTVAART Vliegtocht over de Zuidpool. Bernt Balchen, de Zuidpoolvlieger van ad miraal Byrd, wordt volgens den correspon dent van „Svenska Dagbladet" te Oslo eind dezer maand aldaar uit New-York verwacht. Hij komt derwaarts om voorbereidingen te treffen voor een vliegtocht samen met Lin coln Ellsworth over de Zuidpool van de Rosszee naar de Weddelzee en terug. De expeditie en de vliegmachine, die later naar Noorwegen zal gezonden worden, vertrekken met het verleden jaar aangekochte Noorsche vaartuig „Faneffjord" uit Aalesund, vermoe delijk in Augustus. Ook Wilkins, die als journalist met de expeditie meegaat, begeeft zich naar Noorwegen. Ellsworth zal in Australië aan boord komen. Het expeditie vaartuig krijgt een Noorsche bemanning. In het geheel bedraagt het aantal deelnemers of 8. Zij zullen in het Zuidpoolgebied overwinteren. Het vliegtuig is gebouwd door 'n Noorsch- Amerikaan, Knutsen geheeten. Er zijn reeds proeven mee genomen in Alaska en Canada tijdens sneeuwstorm en mist. De vliegtocht over de Zuidpool zal waar schijnlijk bij de jaarswisseling geschieden. MARINE EN LEGER De officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse T. C. van der Sterre, onlangs uiu Oost-Indië teruggekeerd, wordt 21 dezer ge plaatst bij de onderzeedienstkazerne te Wil lemsoord. De officier van gezondheid le klasse der zeemacht J. C. van Heusden van het wacht schip te Willemsoord, is overgeplaatst naar Amsterdam tot het vervullen van een studie opdracht aan de gemeentelijke universiteit. De luitenants ter zee 3e klasse J. F. Drijfhout van Hooff, jhr. P. L. M. van Geen, J. J. Steensma en jhr. S. Röell, die aangewezen zijn voor den dienst in Oost- Indië, hebben gisteren met het motorschip „Johan van Oldebarneveldt" uit Amsterdam hun bestemming gevolgd. Oefeningsreïs Hr. Ms. „Heemskerck". Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen dat Hr. Ms. „Heemskerck", onder be vel van kapitein ter zee C. ter Poorten, een cefeningsreis zal maken naar Reykjavik. In verband met het internationale Pooljaar zal de reis worden medegemaakt door drs.BIee- ker, die ook tijdens de reis meteorologische waarnemingen zal doen. Van het bezoek aan Reykjavik zal tevens worden gebruik ge maakt om de daar aanwezige militaire vlie gers aan de jaariijksche keuring te onder werpen. Deze keuring zal geschieden door den officier van gezondheid aan boord van de „Heemskerck". De reis wordt ook mede- maakt door den hoofdaalmoezenier kolonel Noorderaan. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Afscheid ds. J. W. van Swigchum. Zondagmiddag nam ds. J. W. van Swigchum, tijdelijk hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk kerk te Ter Neuzen, afscheid van deze ge meente. Geen plaatsje was in het ruime kerkgebouw onbezet gebleven. De scheidende leeraar had tot tekst gekozen Rom. 6 23. Na de predikatie richtte ds. Van Swigchum een kort woord tot dr. en mevr. Cazemier, in wier midden hij zoovele uren mocht vertoe ven. Hij hoopte, dat, waar dr. Cazemier nu weder alleen voor deze zoo omvangrijke taak wordt geplaatst, de gemeente achter hem zal staan, opdat zijn arbeid zooveel mogelijk zal worden verlicht, velen ten zegen. Dr. Cazemier richtte zich namens de ge- heele gemeente tot ds. Van Swigchum en verzocht de gemeente den scheidenden lee raar toe te zingen 't laatste vers van Ps. 121. Prof. dr. slotemaker de Bruine. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft na zijn ernstige ziekte wederom de gods dienstoefening geleid in de Nieuwe Badkapel te Scheveningen, welke dienst werd bijge woond door H. M. de Koningin, Prinses Julia na en Prins Hendrik. Prof. Slotemaker had tot tekst gekozen Lukas 24 5, de woerden „Wat zoekt gij den Levende bij de dooden?", welken tekst hij achtereenvolgens plaatste, in de wereld, boven de wereld en achter de wereld. Aan het einde van den dienst sprak ds. A. Wartena, em. predikant te Scheveningen, prof. Slotemaker de Bruine toe om hem met zijn herstel geluk te wenschen en verzocht de gemeente hem toe te zingen Psalm 134 3. Gereformeerden en Chr. Gereformeerden. In aansluiting aan het voorstel der Geref. kerk te Ermelo, gezonden naar de classis Harderwijk, stelt de Geref. kerk te Surhuis- terveen aan de classis Drachten voor, een voorstel te zenden naar de generale synode, van den volgenden inhoud„De generale synode van Middelburg, noodige, gedrongen door den ernst der tijden, de hoogleeraren der Theologische School te Kampen en die HOE VERZORG IK MIJN KAMERPLANTEN? Een kleurenfoto van Uw planten met ver zorgingsaanwijzing kunt U GRATIS bekomen bij de Bloem- en Zaadwinkels die POKONf OPLOSBARE KUNST MEST voor kamerplanten verkoopen a 40 cent per flesch van H. P. BENDIEN. Naarden. van de Theologische faculteit der Vrije Uni versiteit te Amsterdam uit, om zich te wen den tot de hcogleeraren der Theologische School te Apeldoorn, met verzoek, in een ver trouwelijke conferentie over de geschilpunten tusschen de Gerefomeerde kerken in Neder land en de Christelijk Gereformeerde kerk eens broederlijk samen te spreken en om de slotsom dier conferentie te publiceeren. De unie Een school met den Bijbel. Op de gisteren te Utrecht gehouden 55e jaariijksche vergadering van De unie Een school met den Bijbel, zijn tot'bestuursleden gekozen in de vacature ontstaan door het bedanken van drs. H. van Andel uit Den Haag en het overlijden van ds. J. L. Pierson, mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer Den Haag en ds. J. Barbas, Ned. Herv. pre dikant te Hengelo (Geld.) De secretaris, m.J. J. Hangelbroek, deelde mede, dat sinds de vorige algemeene verga dering 8 locale oomité's zijn opgericht, zoodat er thans 889 locale comité's zijn. Daarvan collecteerden er 644 tot een totaal bedrag van 85.418.87. Van het Unieblaadje werden in 1932 totaal 253.510 exemplaren verspreid. De catalogus van de bibliotheek ten dienste van het Chr. Onderwijs kwam gereed en telt nu 2500 nummers. Het propagandaplan werd na breede dis cussie vastgesteld. De Unie zal een verhoogde actie voor de christelijke school gaan voeren. Examencommissiën handenarbeid. De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft in de commissie welke in 1933 belast is met met afnemen van de exa mens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid vcor school- en huisonderwijs in handenarbeid, benoemd te 's-Gravenhage tot lid en voorzitter de heer C. Wit te Middel burg en tot lid de heer A. de Jonge te Mid delburg. Onderwijsbezuinlging in de Ver. Staten. „School and Society" bevat de volgende lijst van bezuinigingen, die in Amerika op het onderwijs zijn getroffen. Honderdzeventig steden zullen de schooltijden met 10 dagen of meer per jaar verkorten92 van deze steden bekorten den schooltijd met 20 of meer da gen. Meer dan 4730 plattelandsscholen zijn in 19311932 gesloten73 steden hebben de avondscholen of de „Americanization clas ses" (scholen, waar de immigranten Engelsch leeren om het Amerikaan sche staatsburger schap te kunnen verwerven) beperkt of op geheven85 steden hebben de bewaarscholen beperkt of opgeheven en 85 steden hebben de scholen en klassen voor gebrekkige kinderen gesloten of gedeeltelijk deen verdwijnen. Voorts heeft men bezuinigd op het school toezicht (ook het geneeskundig schooltoe zicht) en Gp het onderwijs in muziek, kunst, huishoudelijke vakken, handenarbeid en lichamelijke opvoeding. RECHTSZAKEN Opruiers voor de rechtbank. De .Avondpost" houdt een pleidooi voor streng optreden van de justitie tegen de revolutionnaire aanranders van het wettig gezag en merkt het volgende op Wat ons telkens weer treft in deze zaken is dit Zoodra deze brullende revolutionnaire leeuwen voor de rechtbank staan, verande ren zij in blatende lammeren. Dan staan ze als kuische bagijntjes te sta melen, dat ze het heusch niet zoo kwaad hadden bedoelddat ze heelemaal, o nee, heelemaal geen opruiing in den zin hadden, zien zij er nou uit, zegt zelf heeren rechters, zien zij er nou naar uit om op te ruïen En men laat allerlei getuigen aanrukken zooals in Amsterdam de dichteres mevr. Ro land Holst die bevestigen dat het heele maal geen opruiing is, alleen maar „didac tische" taal. En jonge advocaatjes gelijk onlangs in een andere zaak mej. mr. Stien de Zeeuw verzekerde plechtig, dat. wan neer iemand op straat heeft opgewekt tot „moord" op ministers, om den „moord" tn Indië te wreken, daarmee volstrekt geen op hitsing tot gewelddadigheden wordt bedoeld. Dit alles ergert ons. Het zijn geen kerels meer, die opruiers, neen, als ze terechtstaan veranderen ze in slappe femelaars, die op alle mogelijke manieren hun eigen woorden trachten te verkrachten. In plaats van te zeggen„goed, ik heb opgeruid, en ik durf de gevolgen daarvan aanprobeeren ze het gif van hun woorden in een kraamvrouwen versnapering te veranderen en beloven als de rechter ze maar dadelijk naar buiten laat gaan, het nooit meer te zullen doen. Toch is er voor de justitie tegenover deze bedreigers van orde, wet en gezag, maar één middeluiterst-gestreng recht. Recht, zéker, natuurlijk, maaruiterst gestreng recht. Valsche munters. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van de twee broers, een 41-jarigen melkboer en een 40-jarigen brood bezorger, die terecht hebben gestaan wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche Nederlandsche rijksdaalders, guldens, kwar tjes en dubbeltjes. Eerstgenoemde werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en zes maanden de tweede tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maanden. De eisch luidde tegen ieder van de ver dachten een gevangenisstraf voor den tijd EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisterenmiddag heeft te Nieuwenhoorn, gelegen aan het Voemsch kanaal, een auto ongeluk plaats gehad, dat aan een vrouw en 4 kinderen het leven heeft gekost. De auto is bij het nemen van een bocht achteruit van een steilen berm af het Voorn- sche Kanaal ingereden. De chauffeur en een jongetje, dat naast hem zat, wisten zich met veel moeite uit den wagen te werken. De vrouw en de kinderen konden eerst na ge- ruimen tijd uit de auto gehaald worden. Men heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, maar zonder resultaat. Alle vijf ble ken om het leven te zijn gekomen. De vrouw is de 58-jarlge Th. Kuiper— Bontebal, die in Rockanje woont. De kinde ren zijn allen uit Rotterdam afkomstig. Het zijn de 11-jarige Alie en de 9-jarige Doortje Bekker, wier ouders in de Wolphaertsstraat wonen, de 10-jarige Johanna Duynstee, een nichtje van de meisjes Bekker van den Sta tionssingel en een vriendinnetje van deze drie meisjes, de 10-jarige Marictje Hengst, wier ouders in het Noordelijk stadsdeel wonen. Chauffeur van de verongelukte auto is de 21-jarige H. Salij, die zijn broertje Piet bij zich had, Zü wonen aan de Persoonshaven te Rotterdam. Saiy, die al een paar jaar werkloos was, was voor eenigen tijd door de ouders van zijn verloofde en zijn eigen ouders aan een auto geholpen, een tweedehands zevenpersoons Opel, met de bedoeling, dat hij in het zomer seizoen in Rockanje als taxi-chauffeur zijn brood zou kunnen verdienen. Zijn schoonva der is een bekende van den vader van de meisjes Bekker en dank zij deze relatie, had hij opdracht gekregen de vier meisjes voor Paschen naar Rockanje te rijden. De meisjes hebben haar vacantie bij de schoonouders van Bekker, de familie Kuiper doorgebracht. Gis terenochtend is Salij de meisjes bij mej. Kui per gaan halen om ze naar Rotterdam terug te brengen. Omtrent de toedracht van het ongeluk wordt het volgende gemeld Te tien voor drie kwam Salij den weg van Oudenhoorn afrijden. By Nieuwenhoorn ge komen moest hij een bocht maken om naar links den weg langs het Voornsche kanaal in te slaan. Juist in den bocht staat het brugwachters huisje van de zoogenaamde ijzeren brug die over het Voornsche kanaal ligt. Dit huisje belemmert het uitzicht en rekening houdende met een eventueel van den anderen kant ko menden wagen, nam Salij de bocht zoo ruim mogelijk. Te ruim echter, want plotseling be merkte hij dat een van de achterwielen in den berm van den weg bleef steken. De wa gen begon achteruit te glijden. Salij zette de voetrem aan, maar dit hielp niet. Steeds sneller schoot de auto achteruit den berm af en onder een vreeselijk gegil van de inzitten den geraakte de wagen te water. Tegen een der palen van het remmingswerk van de brug bleef het vehikel steken. Het zonk toen een halven meter onder water weg. Saly wist de ruit naast hem, die half open stond los te duwen, waarna hij boven op den wagen klauterde. Zijn broertje, dat naast hem zat, had het portier weten te openen en kon zich eveneens boven op den wagen in veilig heid stellen. Door luid geschreeuw wisten zij de aandacht van menschen op den wal te trekken, die met een roeiboot naar de plaats des onheils voeren. Salij en zijn broertje wer den in de boot gehaald, maar het bleek on mogelijk om de vrouw en de vier meisjes uit den wagen te halen. Nadat Salij en zijn broertje aan den wal waren gebracht en in het café van A. v. d. Berg waren ondergebracht, heeft men een vrachtaUuO uit Rotterdam, die juist passeerde met een staaldraad aan den gezonken auto verbonden om hem zoo boven water te trek ken. De staaldraad brak echter al heel spoe dig, en met behulp van touwen is men er ten slotte na veel moeite in geslaagd de auto bo ven water te brengen. De vrouw en de vier meisjes zijn toen met haken uit den wagen getrokken. Langdurige pogingen zijn aange wend om de levensgeesten op te wekken. Zonder resultaat evenwel. De plaatselijke politie heeft Salij een voor- loopig verhoor afgenomen, waarbij deze het zelfde verklaard heeft als hierboven beschre ven staat. De wagen, die nog niet verzekerd was, is in beslag genomen. Het parket uit Rotterdam heeft 's avonds ter plaatse een onderzoek ingesteld. Salij en zijn broertje zijn met een particu liere auto naar Rotterdam gegaan. De man was zeer onder den indruk van het gebeurde. De lijken van de vijf slachtoffers van dit tragisch ongeluk zullen heden naar Rotter dam worden gebracht. Nachtvorstschade in de B e t u w e. De hevige nachtvorsten van de laatste dagen hebben in de Betuwe groote schade aangebracht. Gisterennacht heeft het ongeveer vier graden F. gevroren en toen de boeren gisterenmorgen in de weide kwamen, bleek het drinkwater van het vee te zijn be vroren. Hebben de vorige nachten de vrucht- boomen het er nogal goed afgebracht, als ge volg van het feit, dat het niet geregend had, de felle vorst van gisterennacht heeft zeer ernstige gevolgen gehad. De vroege kersen, die volop in bloei stonden, hebben het vooral aan de bovenzijde moeten ontgeldende bloesem is daar geheel zwart gevroren en van vruchtzetting zal dan ook niets meer ko men. De late kersen zijn nog niet in bloei, maar in knop blijven de nachtvorsten aan houden, dan vreest men, aangezien het gis terenmorgen geregend en gesneeuwd heeft, dat ook deze vruchtboomen groote schade zullen üjdp" De pruimen en de peien, die ook reeds in vollen bloei stonden, hebben eveneens ernstig geleden, terwijl van de bessen niet veel meer terecht zal komen. Uit den aard der zaak was het gisterenmorgen niet mogelijk om een volledig overzicht van de schade te krijgen, maar dat deze zeer aanzien1 ijk is, staat vast. Ook al zou de schade van de bloesems, de hevigheid van de vorst in aanmerking genomen, nog meevallen, dan zal toch de qualiteit van het fruit ernstig geleden hebben, terwijl ook aan de boomen zelf nogal belangrijke schade is aangericht. De rljkstuinbouwconsulent te Nijmegen heeft zich gisterenmorgen naar de Betuwe bege ven, teneinde de aangerichte schade in oogenschouw te nemen. Ongelukken. Dinsdagavond is op de grens van de gemeente St. Oedenrode— Veghel een 41-jarige man bij het watergeven aan de koeien in eeu drinkwaterteil gevallen en verdronken. De heer B., benzinehande laar te Middelharnis, had het ongeluk nabij Goereehaven, doordat de vooras van zijn auto brak met dezen wagen, die geladen was met vaten benzine, van den dijk te storten. De heer B. kreeg een aantal vaten op het lichaam. Met een beenbreuk, een schedel- fractuur en vermoedelijk met een gekneusde borstkas is hij met een motorbootje naar een der ziekenhuizen te Rotterdam vervoerd Zijn toestand is ernstig. De auto is vrijwel geheel vernield. Te Franekeradeel werd de heer K. uit Franeker door een auto aangereden en ernstig gewond opgenomen. De auto die daar op tegen de afsluitboomen van den spoorweg overgang botste werd zwaar beschadigd. Den bestuurder van de auto treft vermoedelijk geen schuld. —•Branden. Door onbekende oor zaak brak in het gehucht Boschhuizen nab'j Venray brand uit in een boerderij. Door den wind aangewakkerd, stond de boerderij wel dra in lichtelaaie, zoodat aan blusschen niet meer te denken viel. De geheele boerderij, alsmede schuur, stalling, inboedel, een koe en negen varkens kwamen in de vlammen om. Een en ander wa laag verzekerd. On der de gemeente Heythuizen is brand uitge broken in de bosscher nabij den weg van de bouwhoeve „De Spik". Het vuur nam, door den wind aanwakkerd, spoedig een ernstig aanzien aan en ook de bosschen van het landgoed „De Bedelaar", toebehoorende aan den heer Dubois, dreigden door het vuur aangetast te worden, waardoor ook genoemd landgoed gevaar liep. Met man en macht werd gewerkt om uitbreiding te voorkomen, waarin men ten slotte slaagde. Pas tegen den avond was men het vuur geheel meester. On geveer 25 H.A. bosch- en heide gingen in de vlammen verloren. Een familiedrama. Te Gross-Schimnitz heeft een man in een aan val van waanzin zijn vrouw doodgeschoten en vervolgens schoten op zijn beide zonen ge lost, waardoor één hunner in de hartstreek werd getrcffen. De getroffene slaagde ei echter met behulp van zijL broer nog in, de vlucht te nemen. Hij wera in een ziekenhuis opgenomen, doch zijn toestand is levensge vaarlijk. Nadat de broers gevlucht waren, sneed de vader zich met een scheermes de keel af. De Gentsche Floraliën. Vrijdag a.s. zal de inrichting dezer groote bloemententoonstelling zoover gevorderd zijn. dat de internationale jury haar lastige taak zal kunnen beginnen om uit het overweldi gend groote aantal inzendingen naar eer en geweten te beslissen, wien de hoogste onder scheidingen zullen worden toegekend. Zaterdagmorgen heeft de officieele ope ningsplechtigheid plaats in tegenwoordigheid van prins Leopold en prinses Astrid. Den daaropvolgenden Vrijdag zullen de Belgische koning en de koningin, pas terug van hun reis naar Palestina, de tentoonstelling be zoeken. Dit jaar zal een buitengewone deelneming uit het buitenland, het groeiena internatio naal karakter van de Gentsche floraliën in het daglicht stellen. Nederland, Frankrijk en Engeland zijn reeds sedert jaren trouwe bezoekersthans zullen voor het eersc ook de schoonste voort brengselen van den Italiaanscnen tuinbouw worden ten toon gesteldeen rijke keus van sier- én vetplanten met hun vleezige blade ren, stekelige cactussen van alle grootte en vorm, benevens schitterende Italiaansc".ie varianten van onze anjelier- en nagel bloemen. Nederland houdt zich niet bij de wereld- befaamde tulp, maar zal insgelijks talrijke potplanten laten bewonderen, lelies, en cyclamen, en prachtige rhododendrons. De Fransche afdeeling zal, evenals de Ita- liaansche, vetplanten en cactussen ten toon stellen, alsook een keus van decoratieve palm boomen, waaraan de drukbezochte Azu- renkust haar zoo scherp uitheemsch karakter dankt. Uit de serren van Groot-Britannië zijn verder de kostbaarste orchideeën zorgvuldig ingepakt en met de meeste voorzorgen naar Gent gestuurd. Op zichzelf vertegenwoordigt die verzameling alleen reeds een fortuin. Uit België zelf werden niet minder dan driehonderd vijf tig inzendingen geboekt. Het overgroote gedeelte op naam van Belgische firma's en handelaars. Tenau vei nood werd in de groote hal ruimte genoeg gevonden, om alle inzendingen een behoorlijke plaats te verzekeren. Toch nebben de inrichters de tal- looze moeilijkheden overwonnen die zij op hun weg ontmoetten en met het uur komen de veelkleurige, frissche bloemperken als uit den grond gerezen. Bloemen met een aange- namen geur. Naar het „Weekblad van Bloembollencultuur" weet te berichten, heeft een Duitsch plantenkundige uit een onderzoek naar het aantal bloemen, die een aangenamen geur verspreiden, de conclusie getrokken, dat van de ruim 4300 variëteiten, die men in Europa kweekt, slechts 420 zijn, die aangenaam rieken. Bij een rangschikking naar de kleur bleek, dat de meeste welriekende bloemen voor komen onder die met witte of roomkleurige bloembladeren, nl. 187 van de 1214. Daarna komen achtereenvolgens de gele (77 op de 591), de roode (64 op de 823), de blauwe (34 op de 594) en de violette bloemen (13 op de 308), onder de 2880 andere variëteiten zijn er minstens 100, die bepaald onaangenaam rie ken ruim 1300 verspïeiden in het geheel geen geur. Een inboorling die met bavianenn leeft - In Transvaal is onlangs een inboorling naar zijn woning teruggebracht, die in een hol in de Drakens- bergen 'eefde en wiens eeoige metgezellen en speelmakkers een troep bavianen waren. De inboorling, een jonge Zoeloeknaap, wrd in een l.ol gevonden, waaritn talrijke schaaps vellen, half afgekloven beeoideren en stukken rauw vleesch lagen, blijkbaar de overblijfse len van schapen, die voor voedsel geslacht waren. Ook werden daar een groot aantal maiskolven gevonden, gestolen uit de mais- velden in de naburige vallei» Dicht bij zijn hol huisde een groote troep bavianen en het is geheel z«ker, dat zü het menschelijke wezen aangenomen hadden als een lid van de familie. Menige bergklimmer, die onder de rotsen langs gecasseerd is, had den inboorling opgemerkt, retnnend tusschen de rotsen in gezelschap van een troep bavia nen en vluchtend bij de nadering van een vreemdeling. Deze bergklimmefs waren echter van meening, dat de jongen oen plaatselijke schaapwachter was, aan wiens aanwezigheid de bavianen gewend waren geraakt. De ouders van den jongen woondew aan den voet van den berg en misten hem niet, daar zij dachten, dat hij werkte op ejan of andere boerderij. Eenigen tijd geleden kwam een bergklim mer langs het hol en liet het ïicht van zijn electrische toort- er in schijneai. Daar vond hij de schuilplaats van den jonden, die ang stig in den hoek zat gedrongen, blijkbaar be vreesd -oor de aanwezigheid van een men- schelijk wezen. Hij werd den berg afgevoerd en naar zijn ouders teruggebracht. De rookers bezuinigen. De zegetocht van de sigaret .s in Duitsch- land door den nood tot staan gekomen, ten deele ook door de ontzaglijk hoo&e belasting van alle tabaksoorten. In het .laar 1913/14 bracht de tabaksoelasting in Duitschland nog slechts 106 millioen mark op. In bet jaar 1930 —1931 steeg deze opbrengst tot de record hoogte van 1058 miilioen mark; maar toen bleek de schroef te ver te zijn aangedraaid. Het volgende boekjaar leverde een daling van 265 millioen op. De rookers zijn tot de goed- koopere merken overgegaan, zoowel by siga ren als by sigaretten en ook beperken zij hun liefhebberij aanzienlijk. In 1930198JI werden nog 3700 millioen voor „rookertjes" uitgege ven, in 19311932 nog „maar" 3200 millioen, zoodat per hoofd dei bevolking vooi 8 mark minder werd gerookt. In 1913 'toerden in Duitschland nog 8.3 milliard sigaren en 14 milliard sigaretten geraakt, in 1929 uiaren het 7 milliard sigaren, doch 32.9 milliard sigaret ten geworden of 109 sigaren en 514 sigaretten per hoofd der bevolking tegen 119 sigaren en 193 sigaretten in 1913. In 1931 werden echter nog maar 96 sigaren en 435 sigareUen per hoofd der bevolking verbruikt. Voor liet jaar 19321933 rekent men op een verdere daling van het sigaren verbruik tot 86 sigaren, ter wijl er weer iets meer sigaretten, n.l. 489 per hoofd der bevolking zullen worden gerookt. Daar echter thans iu hoofdzaak sigaretten van 2/2, 3/2 en 4 pfenrng worden gei»>okt en de duurdere merken haast niet meer worden gevraagd terwijl nog „.v 3 jaar geledennvooral dé sigaretten van 5 pf. in zwang war an, re kent de fiscus niettemin op een dali:og der belastingopbrengst voor sigaretten vaoa 56.8 en voor sigaren van 24 millioen mark. Zoo gaat het, als de belastingschroef al te, hard wordt aangedraaid. Geen Duitsche artisMn in New-Yorks cabarets. De actie tegen de Joden in Duitschland heeft in New-York tot gevolg, dat eigenaars, van nachtclubs en café's het niet meer aandur ven Duitsche artisten te engageeren, uit urees de uitgebreide Joodsche bevolking der stad te beleedi/.en. Reeds geiuimen tijd vóór de vet tige toelating van den bierverkoop met 3.2 procent alcohol, was er een groote vinaag naar zangers, muzikanten en andere artisjt.en, daar met den terugkeer van het bier ook het cabaret een opiev'ng onderging. Vooral Duitsche muzikanten werden aan vankelijk gevraagd en velen hadden hun con tracten reeds geteekend, doch na de vervol ging der Joden door de nationaal-socialistpn is alles veranderd. Duitsche artisten worclfcn geweerd en zelfs het zingen van Duitscfce liedjes wordt niet geduld. Oudheidkundige opgra vingen. In verband de groote ten toonstelling, welke in 1937 te Rome, ter ge legenheid van net 2000-jarig bestaan der stajd zal worden gehouden, worden door geh&tfl. Italië nog nieuwe opgravingswerken onder* nomen, welke men vóór de opening van do tentoonstelling hoopt te beëindigen. Zoo zijn, te Baia oud-Romeinsche baden aan het lichb gekomen, en een koepelzaaldeze koepel ia de oudste, welke tot dusver bekent is. Ook fcev Cumae, waar men onlangs de grot van de» Sibylle heeft teruggevonden, worden de res tauratiewerken voortgezet. In Pozzuoli wor den twee zuilengangen gerestaureerd, zi? vormden oorspronkelijk de zijvleugels van den Aiigustus-tempel. Te Aosta houdfc men' zich intusschen .bezig met de restauratie van de antieke stadswallen, welke zich uitstrekken over een lengte tan J K.M. en voorzien zijn van verscheidene monumentale poorten en torens. Aardbevingen In Ameri ka voorspeld. Professor Hobbs, een vooraanstaand geologist van de Michigan- unlversiteit, heeft voorspeld, dat ernstige aardbevingen in het gebied der gioote meren m SS

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6