WISSELKOERSEN 1 4 INGEZONDEN STUKKEN Van Spionnen en Spionnage UIT DRAAD EN LUCHT EN PASS tweede kamer. 'S-GRAVENHAGE. (C.B.) Met 64 Stemmen tegen 1, die van den communist Wijnkoop, wordt een voorstel-Van den Heuvel aangeno men om thans de zgn, machtigingswet voor den landbouw te behandelen. Prof. Siotemaker de Bruine en mr. Knot tenbelt vertrouwen, dat bij amendement ih het ontwerp nóg eenlge wijzigingen zullen worden aangebracht ter tegemoetkoming van bezwaren. De heer Kersten kan zich met vereenigen met de prijszettingsmaatregelen. Mr. Oud kan met het ontwerp meegaan, mits het als noodwet wordt beperkt tot en kele producten. De heer Braat heeft geen vertrouwen in dezen minister ten aanzien van de landbouw belangen. De heer Colijn vertrouwt dat het amende ment-van den Heuvel zal worden aangeno men. De heer Van Hellenberg Hubar wenscht den industrie- en handelsraad voer land- en tuinbouwproducten te zien vertegenwoordigt in de commissie van advies. VOETBAL. Op Woensdag 26 April, nam. 3 uur vindt'op het Sparta-terrein te Rotterdam een wed strijd plaats tusschen het Ned. proefelftal en de Weensche club „Admira". Het Ned. proefelftal is als volgt samenge steld deelVan der Meulen (H.F.C.), tevens aanvoerder achter Weber (A.D.O.) en Van Run (P.S.V.) middenPelikaan (Longa) Anderiessen (Ajax) en Van Heel (Feijen oord) voor Wels (Unitas), Duinhouwei (Feijencord), Van der Broek (P.S.V.)Bonse- ma (Velocitas) en Van Nellen (D.H.O.) HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Onder vooroehoucu Trekking van 19 April 1933. 3e Klasse 2e Lijst. 25000 NO.15078 j 2QC0NO.808 1500 No. 7336 16966 1000 No. 11323 12286 1613 400 NO. 19780 200 NO. 9016 14619 16897 100 No. 4196 5228 6417 9045 1701 15102 18016 VERSPREIDING VAN COMMUNISTISCHE PAMFLETTEN. ZEVENAAR. (V.D.) Gisterenavond is een uit Amsterdam afkomstig leerling-machinist der Ned. Spoorwegen op het spoorwegempla cement te Emmerich door S.A.mannen van zijn machine gehaald en gearresteerd wegens het verspreiden van Communistische pamflet ten. De leerling-machinist is door de Duit- sche autoriteiten in verzekerde bewaring ge steld. DE MOORD IN DEN BLIJDORPPOLDErt 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Het Haagsche Gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den 25-jarigen koperslager K J. H., die door de rechtbank te Rotterdam wegens feitelijke aanranding der eerbaarheid den dood tengevolge hebbende, is veroor deeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Het be treft hier den geweiddadigen dood op het meisje Marietje van Os op 9 October 1929 in den Blij dorppolder te Rotterdam. Het hof heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd. EEN LEGAAT AAN MUSSOLINL ROME. (V. D.) Uit Rome wordt gemeld dat de dezer dagen te Luzern overleden we- auwe George Wurts, Mussolini een belang rijk' legaat heeft nagelaten. Het betreft hier een waardevolle collectie kunstwerken ön curiosa op allerlei gebied edelsmeedkunst, gobelins, schilder- en beeldhouwwerken, antieke weefsels en meubels De erflaatster heeft aan dit legaat de bepaling verbonden dat de collctie in haar geheel in het Palazzo Venezia te Rome zal worden ondergebracht. In verband hiermede heeft zij bovendien nog een bedrag van 50.000 dollar aan den Duce vermaakt, teneinde uit de rente hier van de kosten van onderhoud en bewaking van de collectie te kunnen bestrijden. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. PEKING. (V.D.) Japansche bombarde mentsvliegtuigen hebben gisteren de stad Toengsjau ten Westen van Peking gebombar deerd, evenals andere Noord-Chlneesche ste den, zocals bijv. Loeansjing. Volgens Chineesche berichten zijn reeds Japansche waarnemingsvliegtuigen boven d« voorsteden van Peking verschenen. De Ja pansche en Mandsjoerüsche troepen hebben gisteren de stad Ausjan bezet, terwijl de Ja pansche voorhoede den Oostelijken oever vaa de Loean-rivier heeft bereikt. UITVOER VAN GOUD VERBODEN. WASHINGTON. (V. D.) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat president Roose velt in verband met den grooten gouduit- voer naar Frankrijk, die gisteren 4 millloen dollar bedroeg, vandaag een verordening zal afkondigen, waarbij de uitvoer van goud opnieuw wordt verboden. EEN DOUANE WAPENSTILSTAND. WASHINGTON (V. D.) Naar verluidt zou president Roosevelt voornemens zyn bij de komende economische besprekingen te Wash ington den grooten mogendheden een douane-wapenstilstand voor te stellen in den vorm ^an een gentleman-agreement. De groot» mogendheden zouden zich hierdoor verplichten vóór het begin der economische wereldconferentie te Londen geen tarieven meer te verhoogen. De Amerikaansche dele gatie naar de economische wereldconferentie zal waarschijnlijk bestaan uit de staatssecre taris Cordell Huil, den onderstaatssecretaris Molly en vermoedelijk Stunsoi. en den be kenden financier Baruch. EEN DIJK OPGEBLAZEN. NEW-YORK. (V.D.) Een gewapende ben de van 300 man heeft in den afgeloopen nacht een gedeelte van den dijk van de Mis sissippi bij Chutebridge opgeblazen. De daders wisten den dijkwacht te overweldigen en lie ten met behulp van een sterke dynamiet- lading een ores in den dijk springen. Een groote oppervlakte land is overstroomd en de reeds gedeeltelijk overstroomde steden Glen- dora, Black-Bayon en Swanlake loopen ern stig gevaar. MARKTBERICHTEN VEEMARKT AMSTERDAM. 19 April 1933. Aanvoer262 vette kalverenle kwaliteit 60—68 ct., 2e kwaliteit 48—58 ct., 3e kwali teit 40—48 ct. per KG. levend gewicht135 nuchtere kalveren per stuk 1.50—3.50: 339 varkens: vleeschvarkens van 90110 KG. 3940 ct., zware varkens 37—38 ct., vette varkens 33—35 ct. per KG. slachtgewicht Aangevoerd uit Denemarken 3 wagons ge slachte runderen. OverzichtVette kalveren tamelijke aan voer, handel zeer vlug, prijzen als Dinsdag. Nuchtere kalveren ruime aanvoer, prijzen zakkende, vlugge handel. Varkens weinig aanvoer, handel vlug, prijzen gelijk Dinsdag. EEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 19 April, 3 uur. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche Effectenbeurs was wederom onbeteekenend. De stemming was ongedecideerd en de koer sen verschilden over het algemeen niet veel bij die van gisteren. De grootste omzetten vonden nog plaats in Kon. Olie, die zich binnen nauwe grenzen bewogen, doch ruim schoots op peil bleven. Van de Industrieele fondsen gaven Unilevers kleine omzetten te zien op ongeveer het vorige niveau. Philips en Aku's lagen verwaarloosd. Tabakken, Rubberaandeelen en Mijn waar den waren vrijwel geheel veronachtzaamd. Suikerwaar den werden op kleine schaal verhandeld op ongeveer het peil van den vorigen dag. De Eeleggingsmarkt had een kalm voorkomen. Voor sommige Nederlandsche Staatspapieren viel eerder eenig aanbod te constateeren. Van de Duitsche Obligaties werd de Youngleening tamelijk druk verhandeld. De koers onder ging gemiddeld geen verandering van betee» kenis. In diverse Amerikaansche fondsen ontwikkelde zich een geanimeerde affaire, voornamelijk in Bethlehem Steels, United States Steels en Anaconda's, vreiieel onver wachts vormde zich een groote hoek m United States Steels. De berichten omtrent de Amerikaansche goud- en zilverbeweging v/erden hoofdzakelijk voor kennisgeving aan genomen. Prolongatie 1 Noteering vtn heden, 19 April 1933, des nam. 3 uur (officieel) Londen 8.53 /2 Berlijn 58.30 Parijs 9.75 Brussel 34.55 Zwitserland 47.85; NewYork 2.393/8. Nu eens een rebus. Heel gemakkelijke OP: PASS: £N OPPASSEN. Denkt U daar aan achter het stuur van auto, motor of fiets? Buiten verantwoordjqkheld der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. WAT IS NEDERLANDSCH PRODUCT Mijnheer de Redacteur, De propaganda Jcoopt Nederlandsen pro- duct" is nog in vollen gang. Over de mogelijke resultaten dient het oordeel dus nog te wor den opgeschort. Toch make men zich van die uitkomsten geen overdreven verwachtingen. Al jaren sta Ik midden in de toegepaste propaganda voor Nederlanosch Fabrikaat. En door het helpen aanbrengen van een kleine 1000 raambiljetten, (verkleinde uitgave van het groote biljet, dat door geheel Nederland is aangeplakt), bij winkeliers in geheel ons land, nam ik aan de thans gevoerde propa ganda een werkzaam, aandeel. Op grond hiervan moge ik mij dus alleszins tot oordee- len bevoegd achten. Mijn oordeel luidt nu. zoolang voor het publiek niet duidelijk onderscheiden is, wat Nederlandsch is en wat niet, van het slagen van de „koopt Neder landsch product-propaganda" niet mag wor den gesproken. Aan de hand van rapporten, die voor elk werkelijk belangstellende gaarne ter inzage zijn, en ook op grond van hetgeen hieronder nog volgt, kom ik tot dat oordeel. Door dumpingsprijzen van buitenlandsche producten laten verscheidene Nederlandsche firma's zich verleiden deze te koopen en te verpakken. Dit verpakte product zal dus goedkooper zijn, dan dat van geheel Neder landsch Fabrikaat. Bovendien is er voor de Nederlandsche fabrikant nog een tweede na deel, dat veel fnuikender is. Het blijkt name lijk, dat de kwaliteit van deze buitenlandsche producten in vele gevallen slechter is dan het Nederlandsche fabrikaat. Het buitenlandsche product wordt altijd aangeboden in een ver pakking met Nederlandsche tekst bedrukt. En gewoonlijk is die tekst zoo opgesteld, dat de koopster(ster) en ook de winkelier denkt te doen te hebben met een product van zuiver Nederlandschen oorsprong (vele voorbeelden zijn hiervan te vinden in mijn rapporten)De minderwaardige kwaliteit van die buiten landsche artikelen brengen dus niet alleen het product in kwestie in discrediet, maar doen bij de kooper(ster) de gedachte opkomen, dat de Nederlandsche industrie niet in staat schijnt te zijn een prima product te leveren I Het vorenstaande is van zoo groot belang, dat de regeering hier moet ingrijpen, wil rij hare propaganda niet krachteloos maken. Ook de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen dringt bij de regeering op duidelijke on derscheiding aan, wat Nederlandsch is en wat niet W. M. HARTMAN. Scheveningen, Barstenhoekplein 11. Je serie. IX. Vergeefsche pogingen om in Zuid- Rusland door te dringen. Maar deze andere geschiedenis doet de vraag rijzen of niet de raadselachtige Gravin heeft woord gehouden. Waaruit dan weer zou zijn af te leiden, dat zü een machtige orga nisatie achter zich had. die zij, waar de Franschen niet van haar wilden weten, ter beschikking van de Bussen stelde. Al zou zij het echter niet hebben gedaan, zoo is men geneigd op te merken, dan was het toch zeer twijfelachtig of de expeditie, die Zuid-Rus- land moest binnendringen, kans van slagen had geboden. De expeditie werd ondernomen vanuit Odessa. Einde Januari 1918 werd het Geal lieerde front, bijkans uitsluitend door de Franschen bezet, gebracht op een afstand van meer dan 100 K.M. van de kust. Men bedenke welin een vijandig land, ontbloot van voor raden, ver verwijderd van het hoofdkwartier, dus /er van de basis en van de beschermende artillerie van de vloot. Een 70.000 man troe pen, voornamelijk Franschen, maar' ook Grie ken, Polen, Bussische vrijwilligers en zwarte troepen, trokken stoutmoedig verder in het land, dat ook een Napoleon niet had vermo gen te overmeesteren. De verhalen, die Bo- bert Boucard ons gedocumenteerd doet over dezen tocht, bewijzen, dat gedeelten van het Afrikaansohe leger, met niet anders dan met hun zomeruitrusting waren gekleed, en dat Grieksche eenheden, geschoeid slechts met sandalen, door de sneeuw moesten voortruk ken. Men bedenke daarbij, dat een groot deel dezer troepen in den wapenstilstand het oogenblik had begroet, dat zij naar het va derland zouden kunnen terugkeeren. Niet slechts Koloniale, dooh ook moederlandsohe infanterie werd op de marsch gesteld om de steeds voortdurende vervolging van den vij and in het binnenland te ondernemen. Kan het verbazen, dat, gezien.den vloedgolf van rad'caie stroomingen, die door geheel Europa ging, een dezer infanterle-regïmenten in ver zet kwam de kreten van demobilisatie aan hief en marcheerde onder het zingen van liederen, die nu niet b paald tot de militaire behoorden. Boucard spreekt dan ook met de meeste beslistheid tegen, dat de rebellie, die zieh al spoedig van het expeditionaire corps zou meester maken, op de vloot is begonnen integendeel, de troepen te land zijn begonnen en de vleot heeft hun voorbeeld overge EERSTE KAMEK. 'S-GBAVENHAGE. (C.B.) Zonder beraad slaging Of stemming worden goedgekeurd de wetsontwerpen Voorziening inzake registers Van den burgerlijken stand van Stapelveld en verzekering van mijnarbeiders tegen gelde lijke gevolgen van Invaliditeit en ouderdom. Aan de orde is daarna de begrooting van Suriname en het wetsontwerp inzake een mechanisch rijstbedrijf aldaar. De heer Fock betreurt dat nu nog geen na. dere inlichtingen zijn ontvangen over de rel letjes in Paramaribo. Voorts critiseert hij o.m de proefnemingen met een mechanisch rijst bedrijf en meent, dat deze evenals vorige proefnemingen cr dit gebied zullen misluk ken. Minister De Graaft zegt, dat de communis tische propaganda voor Suriname een nieu wigheid was, hetgeen wel de oorzaak zal zijn van den langen duur van het onderzoek. Voor slagen der proeven van een mecha nisch rijstbedrijf acht spr. meer kans aanwe zig dan vroeger, toen deskundige leiding ont brak. De begrooting en het wetsontwerp werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, evens ls de begroeting van Curacao. Aan de orde is thans de Indische begroo- tlng. De heer Mendels erkent dat de toestand van Indië zorgwekkend is. Het is zeer gevoelig voor de crisis, omdat de bevolking zich nio. tot een welvaartspeil heeft kunnen opmaken door de Westersche overheersohir-g, die alle winsten naar het buitenland deed afvloeien Gaat men nog meer bezuinigen, dan wordt het een debacle. Spr. beveelt aan het sluiten van een noodleening. Spreker vraagt hoe het staat met de voed selvoorziening van de tnheemsche bevolking, hoe de laatste gegevens luiden, hoe het ver dei staat met de hygiëne. Hij wijst op de uitbreiding van de pest door onvoldoende woningverbetering. De heer Mendels bespreekt verder de bui tenlandsche politiek en wijst op de beden kelijke belangstelling van Japan voor Indië Voor de pauze neemt de Kamer nog aan de wetsontwerpen tot wijziging van de gren zen tusschen Baradeel en Harlingen en tus schen Zutfen en Gorssel. Na de pauze werdt de behandeling der In dische begrooting voortgezet. De heer Fock brengt hulde aan het beleid van den minister en verdedigt in vele op zichten het Nederlandsohe bewind. In zeke ren zin is er van afbraak sprake, doen alt is onvermijdelijk. Spr. dringt er op aan, dat de minister de positie van de Indische marine gced onderhanden zal nemen, aangezien do opperbevelhebber nog steeds bloot staat, dat buiten hem om maatregelen worden getroffen door den minister van marine. Spr. critiseert tenslotte het invoerverbod van rUst en vraagt om een plan voor de rub- berrestructie. De heer Van Embden critiseert dat de defensie-uitgaven niet minder dan 31 der totale uitgaven uitmaken. De heer De Savornln L-ohman pleit voor behoud van cle rljkseenheid, nomen. Men houde daarbij rekening met den toe stand, waarin de bevolking verkeerde en de landstreken, dien men betrad. Die bevolking was slecht gevoed, had tientallen van jaren onder den ergsten Czarlstisohen druk geleefd en zag nu de bevrijding van dezen druk voor zich. Maar zü verkeerde ook in vrees ten aan zien van de wreedheden der Bolsjewieken, die tot alle denkbare uitersten overgingen, wan neer de Fransche troepen werden geholpen, om een enkel voorbeeld te noemen van de wüze, waarop werd opgetreden. De stad Kherson, tevoren door de roode troepen be zet, werd door dezen ijlings ontruimd bü het naderen van het expeditiecorps en de verge zellende witte vrijwilligers. De vooraanstaan de communisten werden in hechtenis geno men, en de Generale Staf van het bezettings leger plakte een uitnoodiging aan de ingeze tenen aan om het Sovjet-juk van zich af te schudden en vrijwillig dienst te nemen tegen de Sovjet-overheerschers. Honderden vrüwil- ligers meldden zich aanzü werden verza meld en onder geleide van pijpers en tam boers gebracht naar een kamp in de omge ving van de stad, waar zü zouden worden ge oefend en gehuisvest. Niemand heeft deze vrijwilligers ooit teruggezien. Want zü zijn daar in koelen bloede gemutileerd, gemas sacreerd door degenen, die hun tot instruc teurs zouden dienen en die in werkelükbeid niet anders waren dan verborgen agenten van de Bussische Tcheka. De terugtocht der Bolsjewieken was een schünmanoeuvre, en geheel de dienstneming van sommige elemen ten een zuivere eomedie teneinde de tegen standers der revolutie te treffen, en deze werden helaas maar al te goed getroffen. Het kon aan de oogen van de bevelvoeren de leger- en marineautoriteiten niet verbor gen blüven, dat geheel de expeditie een ramp dreigde te worden. Om dit te voorkomen, be sloot Admiraal Amet zich tot Parijs te wen den teneinde de noodige versterkingen te ver- krijgen. Toen hem deze werden geweigerd, en daartegenover de vüand zich krachtiger dan tevoren toonde, overwon de Admiraal zichzelf en telegrafeerde op uringende wüze aan Parijs Jin toestemming te verkrijgen tot den terugtocht van zijn troepen en rijn sohepen. De toestand werd daarin naar waarheid als hopeloos geschilderd, en de terugtocht als een noodzakelükheid genoemd, wilde men een mvangrüke ramp voorkomen. Dat men vol spanning het bericht van Parüs afwachtte, wie zal het niet begrüpen 1 Ein^elük kwam hetde kortheid van het antwoord deed, nog voord-1 het ontoüferd was, hopen, dat het gunstig was. Maar toen de officieren.van den Staf het ontcijferde antaroord voor rich had den, moest de jongste zich opofferen om het den Admiraal aan boord van den kruiser „Jean Bart" over te brengen. Het luidde niet anders dan Herwin Uzelfik zeg Herwin Uzelf en wacht bevelen af. Toen moest al spoedig het onherstelbare gebeuren. De strijd diende hervat, en de voornaamste schepen van het eskader kregen bevel om zich naar Sebastopol te begeven, teneinde den voortgang van den vijand te stuiten. Het ging zoo goed en zoo kwaad als het ging. Maar nadat gedu rende een dag een gedeelte van Sebastopol was gebombardeerd, kwamen de matrozen in opstand. Het begon op de „Jea Bart", waar de vlag van den Aömhaal woeideze werd neergehaald en de roode vlag er onder toe juichingen van de op het strand en de kade verzamelde opstandelingen voor in de plaats geheschen. De matrozen van den kruiser „France" volgden dit voorbeeld. Eenmaal meester van de schepen en ook van de toe stellen aan boord dier sohepen, traden de opstandelingen onderling met elkander in verbinding, en het behoeft niet gezegd te worden, dat zoowel de positie als het leven van den Admiraal en zün officieren in ge vaar verkeerden. Het moge zün, dat te land, in Sebastopol, tal van maritieme en conti nentale troepen aan de orde getrouw bleven, dit neemt niets weg van het feit, dat de toe stand erg genoeg was. Hadden de officieren van het Fransche eskader niet een groote mate van vooral zedelijken moed getoond, wie die van Bussische schepen in de haven van Helsingfors, welker officieren het eerst aan het roode oproer ten offer vielen. Op den dag na den opstand, zagen de man nen van de „Jean Bart" hun kapitein met verbazing, die spoedig meer werd dan ver bazing, de hut, waarin hü vrüwilllg verblüf had gehouden, verlaten en zich begeven naar dat deel van het schip, waar de roode vlag uitwoei. Hü richtte op den gewonen toon het bevel tot de verzamelde matrozen om de vlag neer te halen en er de gewone Fransche vlag voor in de plaats te stellen. Ontvangen met uitroepen van sarcasme, wendde hü rich *ot de matrozenbezwoer hen na te denken wat zij deden, en toen ook dit niet hielp, begaf hü zioh met vasten pas ln de richting van de vlag. De matrozen schenen geneigd hem den weg te versperren, maar toen hü. vast voor waarts gaande, commandeerde, dat zü de ryen zouden openen, was er eigenlük niemand die hem durfde weerstreven. De rpode vlag ging neerde Fransche vlag woei spoedig weer. Toen kwam het oogenblik, dat de be manning zich rekenschap gaf van de zedelüke overman'-1 van dezen eenen man. die met sleohts -en valide hand ter beschikking, dit stoute stuk had aangedurfd en hen allen overheerschte. En dezelfde mannen, die nog kort tevoren hadden geroepenter dood met de officieren, zü nieven nu de kreet aan Leve de Commandant, Admiraal Amet toonde rich in deze moei- lüke dagen volkomen berekend voor de po sitie, waarin hü zoo plotseling was geplaatst. Men wis„, dat hü een vastbesloten karakter hadwist ook, dat hü geen ennele daad van oneer zou begaan. Toen, twee degen na de muiterij, een geleide resolute tirailleurs van het landleger onder bevel van een Kolonel zich aan het Admiraalschip vervoegde, vond het geen matrozen, geen dienst. De Kolonei zeide Admiraal Amet, dat zün troepen volko men waren te vertrouwen. Zün Senegaleezen waren bereid de „Jean Bart" te bezetten en de bemanning in hechtenis te nemen, zoodat de verdiende straffen daaraan konden worden voltrokken. Maar Admiraal Amet weigerde. Zün mannen hadden slechts tüdelyk het hoofd verloren, opgeriookt door enkele rad draaiers, die natuuriük hun straf niet moch ten ontloopen. Met eigen hand wilde de Ad miraal de orde herstellen, want hü bleef ver trouwen in zün matrozen behouden. Niets mocht op of tegen de vloot ondernomen wor den zonder een sohriftelük door hem onder- teeltend bevelhü liep liever het gevaar te worden beleedigd, desnoods bedreigd, dan troepen en dan nog wel Afrikaansohe troe pen aan boord toe te laten. En toen enkele uren daarna een sloep van den Engelsohen Admiraal, die onder de bevelen van Admiraal Amet was geplaatst van dezen het be richt kwam brengen, dat ook hü ter beschik king van zün Franschen collega stond om de orde aan boord te herstellen, werd ook dit aanbod in dank afgewezen. Het mag tegen over een opstandige bemanning gewaagd lüken, Admiraal Amet waagde het, terwille van zün vlag, terwille van zün matrozen. Want deze kwamen inderdaad spoedig tot bezinning. Zü hadden zich tüdelü- vrü ge maakt van de banden, waarin de dienst hen hield, maar waren wellicht niet reeds vanuit Constantinopel de troepen en schepen onder weg om hen te straffen En zoo dit niet het geval was, moest die straf dan toch niet na eenigen tüd komen Zoo kwam al spoedig de bezinning al waren de Admiraal en rijn officieren het daarover eens, dat de aan stokers ernstig dienden gestraft. Die aansto kers moesten zich aan boord van de „France" bevinden, en teneinde deze te verwüderen werd aan dit schip bevel gegeven om de terugreis naar Toulon te ondernemen. Wilde het evenwel die terugreis aanvaarden en vol brengen, dan dienden de officieren, die aan boord van het schip opge-,loten waren, te worden bevrijdJan dienden pok de orders, door deze officieren gegeven, te worden op gevolgd. Het noodige werd gedaan teneinde te voorkomen, dat tegen de bevelen van de officieren in kon worden gehandeld. De route zou rechtstreeks naar Frankrük züneen Britsche kruiser begeleidde de „France" tot in de monding van de Bosporus om te voor komen, dat de „France" neiging zou vertoo» nen te landen, en ook de basis te Constanti nopel ontving draadloos de noodige instruc ties. Heeft de Soldatenraad aan boord van de „France" is begrepen van de bedoeling, die bü het vertrek naar Toulon voorza Zooveel is zeker, deze heeft geprobeerd onderhande-. laars naar den Admiraal te zenden, maar diti had weinig gevolg, want nanwelüks waren die onderhandelaars aan boord van de Jean Bart gekomen, of zü dienden het schip ook weer te verlaten. De terugreis van de „France" bracht van zelf '-.et einde van de zoo lichtzinnig begon nen muiterij. De officie.en, die met den iet wat zonderlingen titel van raadgevers tot de bewegingen van het schip, die zü natuuriük commandeerden, waren toegelaten, verkregen meer gezag naarmate de kusten van Frank rijk 'n het richt kwamen. De „France" werd naar Bizerta gedirigeerddaar zou zü rich ter beschikking van den maritiemen Prefeat hebben te stellen, terwül de helft der be manning bü aankomst met verlof kon gaan. Hoe dit bevel diende te worden opgevat, bleek al spoedig bij aankemst. De noodige maat regelen waren genomen, en de aanieggers van deze muiterij kregen de straffen, die zij niter* aard verdiend hadden. Ongevee- 28 onder hen werden tot straffen boven de vü-' jaren ver oordeeld, maar ook de commandant van een der sohepen, die dit aan zijn muitende ma trozen had overgelaten, stond voor den Krügsraad terecht. Een officier-machinist, die met de muiters gemeene zaken had gemaakt, werd te Gallatz in hechtenis genomen op iet oogenblik, dat hü op het pu^t stond naar de Bussen te vluchten. Aan boord van den krui ser „Waldeck Bousseau" gebracht om naaf de Russen te vluchten. Aan boord van den kruiser Waldeck Rousseau gebracht om naar Frankrük te worden getransporteerd, slaagde hij i een poging om de bemanning van dit schip tegen de officieren op te zetten. De Schout-bij-Nacht, die aan boord van dit schip was, toonde rich bereid, teneinde aan de bedreiging zijner matrozen te voldoen, de terugreis naar Frankrük te ondernemen. Admlraa. Amet aarzelde, nadat hü dit ver nomen had, niet langde bedoelde Schout- bü-Nacht ontving bevel zün commando over te geven en werd door een torpedojager opge nomen om naar Constantinopel te worden teruggebrachh

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3