NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS uoor "PiUimueehoudets 1 In de week van 10 tot 15 April zyn in Ne derland 71 faillissementen uitgesproken. De burgemeester van Dordrecht, die tot de anti-rev. party behoort, heeft toestemming gegeven voor den Mei-optocht. In den stoet mogen evenwel geen fakkels worden meege dragen of spreekkoren worden gevormd. Doe ken en transparanten zyn wel toegestaan. De ontvangsten van de Haagsche tram ge durende de Paaschdagen waren 600 minder dan op Paschen 1932, hoewel deze toen drie weken vroeger viel dan dit jaar. Lady Seaforth, de weduwe van lord Sea- forth en dochter van Edward Steinkopff, heeft in haar testament 750.000 pond sterling vermaakt aan weldadige doeleinden, waarvan 267.000 pond sterling voor het Duitsche roode kruis. Dat de verbouwers van aardappelen volop reden hebben tot klagen, moge blijken uit het feit, dat de prijzen thans zoo laag zyn als zc nooit tevoren waren. Per advertentie in een der locale bladen van het Land van Cuijk maakt een opkooper bekend, dat ze bij hem kunnen worden afgehaald voor den ongeloof lijken prijs van 30 cent per 100 K.G. Op verschillende plaatsen in ons land zyn de laatste nachten strenge nachtvorsten voor gekomen. In West-Friesland is hierdoor aan de bessen groote schade toegebracht. De gezameniyke contributie bedroeg 1304.25. de rijkssubsidie ƒ732.64 en die van de t.b.c. commissie 60. Het aantal bezoeken door de beide wijkzusters afgelegd beliep in totaal 5391. In totaal werden uitgeleend 215 artike len der kliniek in 103 gezinnen. Het aantal leden bedraagt thans te Hoofdplaat 61, Bier vliet 255, Waterlandkerkje 75 en IJzendijke 225, totaal 616. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren I. van Rosevelt en A. Therie. SAS VAN GENT. Een Ujk opgehaald. Heden werd uit den midden kanaalarm te Sas van Gent het lijk opgevischt van den 21-jarigen J. Steenhoek uit Vlaardingen. S. behoorde thuis op het stoomschip „Rozen burg", welk schip dézer dagen, nabij de fos- faatfabriek te Sas van Gent werd gelost. Op een gegeven moment werd hij als vermist opgegeven. Een ernstig auto-ongeluk. Dezer dagen reed de auto van dr. van Looy te Sas van Gent een zekere A. van A. aan, die plotseling den weg overstak. Zeer ernstig gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht, waar hy aan de gevolgen van de bekomen verwondin gen is overleden. ZIERIKZEE. Directeur P. T. en T. Met ingang van 1 Mei is aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Zierikzee de referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie B. Opdien, thans belast met dezelfde functie te Bode graven. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Vrye Evang. Gem. Bedankt voor het beroep naar Ierseke door cand. H. C. Leep, hulp predikant te Gouda. MARINE EN LEGER By Kon. besluit van 11 April is met ingang van 30 April aan den viee-admiraal jhr. G. L Schorer, Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, en aan den kapitein ter zee J. P. Re- mijnse, op hun verzoek, ter zake van langdu- rigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, aan eerstgenoemde onder dankbe tuiging voor de dcor hem aan den lande be wezen langdurige en gewichtige diensten zyn bevorderd tot kapitein ter zee de kapi tein-luitenants ter zee W. J. D. Posthumus, F. Post Uiterweer en H. Fexwerda, tot kapitein luitenant ter zee de luitenants ter zee der le klasse P. A. Willemsen en N. A. Rost van Tonningen, Hr. Ms. adjudant in gewonen dienst. Vice-admiraal jhr. G. L. Schorer. De chef der afdeeling materieel der zee macht van het departement van defensie, vice-admiraal jhr. G. L. Schorer, die, naar uit de officieele berichten blijkt, 30 dezer den dienst met pensiooen verlaat, is 19 Augustus 1876 te Amsterdam geboren. Na van 18911895 het Kon. Instituut te Willemsoord te hebben bezocht, werd hy in 1895 marine-officier. In 1902 en 1903 studeer de hy te Luik in de electrotechniek, gely'K ettelijke officieren onzer marine hebben ge daan, en behaalde er het diploma van elec- trotechnisch ingenieur. Na leeraar aan het Kon. instituut vcor de marine te zyn geweest, kreeg hij in 1907 het bevel over onze eerste onderzeeboot, welk commando hij drie jaar voerde. Toen werd hij belast met het toezicht bij den aanbouw van onderzeebooten by „de Schelde", wat vier jaar duurde. In 1916 commandeerde hy de eerste onder zeeboot, welke naar Indië voer. Na van 1919 tot 1925 inspecteur van den onderzeedienst geweest te zyn, werd hy ge plaatst bij het departement van marine. In dat jaar werd hy belast met het gereedmaken van den kruiser „Sumatra", welks eerste commandant hy by de voltooiing in 1927 werd en welken hy via Amerika, de West, Ja pan en China naar Indië bracht. Hij keerde na deze reis terug naar Neder land om hoofd der afdeeling materieel dei- zeemacht te worden, in welke functie hy schout by nacht werd en in 1929 vice-admi raal. Admiraal Schorer, die sedert 31 Augustus 1928 adjudant i.b.d. van de Koningin is, is ridder in de Orde van den Ned Leeuw en *n die van Oranje-Nassauverder draagt hy het eereteeken voor belangrijke krijgsbedry- ven met gespen Atjeh 1873—1896 en Atjeh 29 Maart 18961910 en is ridder in het ordetee- ken 3e klasse van het Borstbeeld van den be vrijder Simon Bolivar en commandeur van de Orde den H. Schat. De officier van den marinestoomvaartdienst 2e klasse M. Deutekom, onlangs uit Oost- Indië teruggekeerd, wordt 21 dezer geplaatst aan boord van Hr Ms. pantserdekschlp Ge!- derland te Nieuwediep. By beschikking van den minister van de fensie is met 21 April de officier van admi nistratie le klasse W. J. Kruys geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam en is met 1 Mei de le luitenant der mariniers P. J. van der Ende geplaatst aan boord van Hr. Ms wachtschip te Vlissingen. De officier van administratie le klasse H. J. G. van Giessen, toegevoegd aan den inten dant der zeemacht te Willemsoord, is aange wezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 26 dezer met het motorschip „Dempo" uit Rotterdam die bestemming volgen. Toelating adelborsten. De minister van defensie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1933 by het Koninklijk instituut voor de marine te Wil lemsoord kunnen worden toegelaten, op de voorwaarden, vervat in het reglement voor genoemd instituut6 adelborsten voor den zeedienst (3-jarige opleiding) io adelborsten vcor den stoomvaartdienst (3-jarige opsi- ding) 4 adelborsten voor de administratie (2-jarige opleiding). Aanmelden vóór 2 Juni. Voor inlichtingen wordt verwezen naar het reglement voor genoemde inrichting, dat kosteloos verkrijgbaar is bij het departement van defensie (Ille afd. A) en bij den com mandant van het Koninklyk instituut voor de marine te Willemsoord (Den Helder). DE UITSPRAAK TE MOSKOU. In het sabotageproces te Moskou is de be klaagde Gregory vrygesproken, MacDonald is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, Thornton tot drie jaar en de andere Engel- schen tot deportatie binnen drie dagen. Na by na 6 uur te hebben beraadslaagd keerden de rechters tegen middernacht in de zittingzaal terug, waar honderden toeschou wers, o.w. vele dames, ongeduldig zaten te wachten, terwijl zij sandwiches met caviaar aten, lazen of praatten. Eenigen doodden den tijd met kaarten of dobbelen. Onder de aanwezigen waren alle klassen van Moskou vertegenwoordigd, van wie velen om de sensatie waren gekomen. De beklaagde Russen werden tot langdurige vrijheidsstraffen veroordeeld. In geen enkel geval heeft de rechtbank gevolg gegeven aan den eisch van het O. M. om doodvonnissen te vellen. De voorzitter van het opperste gerechtshof te Moskou verklaarde na voorlezing van het vonnis, dat alle punten van de beschuldiging door het gerechtshof nauwkeurig waren on derzocht. Het was gebleken, dat de beschul digingen van spionnage, economische sabota ge en contra-revolutionnaire handelingen volkomen juist waren. Door de volledige be kentenissen der Russische en Engelsche be klaagden was de situatie gewyzigd. Het op perste gerechtshof had onder deze omstan digheden besloten, met het oog op de stabili teit van het Sovjet-regime, van de strengste straffen af te zien en genade te laten gelden. Naar verluidt zullen de verdedigers van de in het Vickers-proces veroordeelden heden by den voorzitter van het executief comité der Sovjet-Unie, Kalinin, een gratieverzoek in dienen. Voorts wordt medegedeeld, dat de Sovjet- regeering heeft gelast de Russische ambas sade te Londen onmiddellyk alle documenten over het verloop van het proces, die by de onderhandelingen tot bylegging van het En- gelsch-Russische conflict noodig kunnen zyn, te doen toekomen. VANWAAR HET ANTI - SEMITï SME KOM1 Prof. dr. Adolf Keller te Genève schryft ons het volgende„Het kan niet worden ontkend, dat het Joodsche element een be langrijke rol speelde zoowel in het Russisch bolsjewisme als in het opkomen van een Germaansch communisme en atheïsme, zoo dat een groot deel van het omstreden anti semitisme zyn verklaring vindt in dezen af- brekenden en de zede aan tastenden invloed van den revolutionairen Jcodschen geest. De boycot tegen de Joden moet dan ook geens zins slechts gezien worden als een uiting van blind ras-antagonisme, gelyk byv. in het Amerikaansch negerprobleem of in de ras- moeilijkheden van Zuid-Afrika op te merken valt, ma,.r als een aanval op een deel van het vreemde en geïmmigreerde Joodsche element als verant woordelijk voor de neer haling van de publieke zedeiyke opvattingen Daar komt nog by, dat in zeer vele takken van publiek leven. byv. in de pers, in de medicijnen, in de tooneelwereld, in de juri- rische wereld, het Joodsche element zoo over. wegend is, met r.ame in Noord-Duitschland dat het in duidriyke tegenstelling 3taat tot het getal der Joden onder het volk als gehec' En waar de natie opstaat en een heroi°ke poging waagt om zich nieuw nationaal te erganiseeren, is het on\ 'jdeiyk te achten, dat in den strijd tegen de beginselen en ele menten, die voor den nieuwen staat gevaar lijk geacht worden, eliminaties van pynlyken aard moeten geschieden, ook al is uit men- scheiyk standpunt geoordeeld alle hardheid en alle ongerechtigheid te betreuren. AMERIKA BEGRIJPT HET NIEUWE DUITSCHLAND NIET. Op uitnoodiging van de Duitsche reedery- er is Victor Rieder, uitgever van het New- Yorksche Staatsblad met de ,3remen'- naar Duitschland gereisd om zich op de hoogte te stellen van den toestand, Na een kort bezoek aan Hamburg is hy naar Beriyn gegaan. Aan een medewerker van de „Berlinei Zeitung" verklaarde hy, dat men zich in de Ver. Staten hcelemaal geen beeld kon vor men van de toestanden in Duitschland. De omwenteling, vervolgde Rieder, is zoo snel gegaan, dat de correspondenten van de Amerikaansche bladen nog geheel niet in staat zijn een standpunt nopens den nieuwen toestand in te nemen. Het valt hun trouwens moeiiyk de zaken ia het juiste daglicht te zien, daar zy sterk aan de opvattingen in hun eigen land gehecht zyn en hun inlich tingen eerst uit de tweede hand moeten inwinnen. Het publiek in de Ver. Staten beschouwt dientengevolge alle uit Duitsch land komende berichten met een zeker wantrouwen, om het even of zy gunstig of ongunstig voor Duitschland zyn. Ik zal in Duitschland blyven, zei Rieder, tenslotte, totdat ik my werkelijk op de hoogte heb ge steld, niet enkel om contact met de offici eele instanties, doch door eigen oogenschouw. DE 30-URIGE WERKWEEK IN DE VER. STATEN. Men veronderstelt, dat het bij de behan deling van het wetsontwerp betreffende de dertigurige werkweek in den Senaat tot stormachtige debatten zal komen. De zoo genaamde „Black-BilJ", die wederom aan den Senaat is teruggezonden, bevat name lijk een aanvullend artikel, dat alle goederen van de Amerikaansche markt wil uitsluiten, die afkomstig zijn van buitenlandsche fir ma's, by wie de 30-urige werkweek niet ls ingevoerd. Het ligt voor de hand, dat het Roosevelt hierdoor, onder de tegenwoordige omstandigheden, onmogelijk zou worden ge maakt. zyn plan uit te voeren, om onverwyld nieuwe handelsverdragen af te sluiten. Het bewuste artikel is wel is waar by de vorige behandeling in den Senaat afgewezen, maar een invloedrijke groep senatoren, die in den laatsten tyd grooter aanhang heeft gekregen beweert, dat het niet aangaat, de inheem- sche industrie te beperken en tegelijkertyd de buitenlandsche concurentie haar gang te laten gaan. President Roosevelt is principieel voorstander van een dertigurige werkweek. Tot nu toe echter heeft hy het vermeden, ten opzichte van de bijzonderheden van het wetsontwerp een bindende verklaring af te leggen. In kringen, die de belangen der ar beiders vertegenwoordigen, vreest men, dat by aanneming van de wet de loonen aan zienlijk zouden dalen. Er zyn eenige amen dementen ingediend, die een minimum grens voor de loonen moeten vaststellen. WAT DE JAPANSCHE NATIONALISTEN WILLEN. De „Manchester Guardian" vraagt wie den besten kyk hebben op Japan. Vele menschen zyn van meening, dat Japan een aanrander en een wetsschender is en dat het, indien men het in Mandsjoerije niet tegengaat, stuk voor stuk China zal inpalmendaarom is van dien kant voortdurend de noodzake lijkheid betoogd, dat de mogendheden van den Volkenbond Japan de bestaande ver dragen en het convenant moesten doen eer biedigen Anderen, vervolgt het blad, heb ben hen, die zoo redeneerden, sentimenta listen genoemd. Zij zelf waren de realisten, de menschen met den practischen kijk op de dingen. Zy keuden het Japansch karakter en keurden de Japansche „missie" goed, die orde en vrede moest brengen in China. De bedoelde dagbladen veredelden hun realis me mei een weigering iets kwaads te zeggen van Japan, „den vroegeren trouwen bond genoot." Het blad onthult echter eon en ander van wat die vroegere trouwe bondgenoot thans zegt. Generaal Araki, de Japansche minister van oorlog en de machtigste man in het land, de a.s. dictator indien Japan besluit zyn lot aan een dictator te verbinden, heeft juist een boek gepubliceerd, waaruit de „Manchester Guardian" het volgende aan haalt „Indië met zijn bevolking van 300 millloen leeft in verschrikkeiyke ellende on der de Britsche onderdrukking en gaat een ernstige crisis tegemoet. Wanneer de toe standen zoo zyn in het Verre Oosten, is het dan mogeiyk voor Japan als leider van het Verre Oosten en wiens heilige missie is zyn burën te beschermen, langer stil te zitten en toe te kyken De landen van het Verre Oosten worden onderdrukt door het blanke ras. Maar het ontwakend Japan kan geen verdere tyrannic on onderdrukking door de blanken in het Oosten gedoogen." -—Ongelukken. Een 26-jarige patiënt uit Leidschendam, die in het zieken huis St. Antoniushove werd verpleegd, is in een oogenblik van radeloosheid tengevolge van hevige pynen uit een raam van de zaal waar hy lag, gesprongen. De zuster, die hem het raam zag openschuiven kon hem niet tegenhouden, evenmin als een andere zaal patiënt, die een stuk van de kleeren van den man in de hand hield, toen deze zich los rukte. De ongelukkige liep den tuin door doch in de duisternis vonden de zusters hem niet terug. Een uur later is zyu iyk uit den Vliet, die achter St. Antoniushove loopt, op gehaald. De man laat een vrouw met drie kinderen achter. Gisterenmiddag had een ernstig motor-ongeval plaats op den Tub- bergeresch. Een motorryder uit Utrecht kwam met een flinke vaart aangereden en bemerkte de gevaariyke bocht niet, met het gevolg dat hy met gioote vaart van den motor werd ge slingerd en in het roggeland terecht kwam De beryder heeft een zyner armen zwaar gekneusd en moest zich onder doktersbehan deling stellen. Per auto werd hy naar Almelo vervoerd. Op den Vlietweg is een auto be stuurd door C. B. uit 's-Gravenhage, tegen de leuning van een in dezen weg liggende brug gereden. Door den schok verloor de be stuurder de macht over het stuur en begon de wagen zoo te slingeren, dat hy 35 meter achter de brug in de sloot, welke langs den weg loopt, over den kop sloeg. B. kon zich loswerken, doch zyn medepassagier H. K. uit 's-Gravenhage gelukte dit niet. Toen hy be- vryd was, bleek hy in de moddei gestikt te zyn. Een 37-jarige man uit Schiedam brak by het voetballen op een terrein aan de Daal- en Bergschelaan zyn rechter-onderbeen. Hy werd naar een ziekenhuis vervoerd. Op den onbewaakten overweg op de grens van Dor drecht en Dubbeldam naby Smitshoek heeft een doodeiyk ongeval plaats gehad. Een 63- jarige petroleumventer uit Dubbeldam pas seerde met zyn wagen de spoorbaan en zette het voertuig aan de andere zyde neer. De man scheen echter iets vergeten te hebben en liep weer terug. Juist op dat oogenblik passeerde de sneltrein van Lage Zwaluwe. De man kwam onder den trein. Vreeseiyk ver minkt werd zyn lijk 200 M verder gevonden De machinist bemerkte het ongeluk direct en bracht door krachtig remmen den trein tot stilstand. Een motorryder uit Amersfoort had het ongeluk naby het Noord-Limburg- sche plaatsje de Hamert met zyn motor-rij wiel tusschen de langs den weg gelegen tram rails te geraken. Tengevolge hiervan slipte hy en werd tegen den grond gesmakt. Het slacht offer werd naar het ziekenhuis te Venlo over gebracht. Zyn toestand is ernstig. De heer J. Hoving, voorwerker bij de werkverschaffing te Bellingwolde is, toen hy met eenige arbei ders van de werkverschaffing kwam en aan den linkerkant van den weg reed, door een autobus met werkloozen Gangereden, toen hy op het laatste oogenblik nog naar rechts wilde uitwyicen. Hy was op slag dood. De chauffeur had verscheidene malen signalen gegeven en, naar hij verklaarde, ook sterk geremd. Een 22-jarig meisje uit Hoogezand is, toen zij gis terennacht tegen één uur in de Van Royen- straat te Groningen rechts van den weg liep, door een onbekend gebleven motorryder, die zonder licht reed, aangereden. Zij is bewuste loos en met verwondingen aan hoofd, handen en knieën opgenomen. De motorryder. die doorgereden is zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, wordt thans gezocht. Ty- dens de overstelpende drukte gedurende den Eersten Paaschdag op den Rijksweg te Lisse, by de Lisserbrug, die momenteel in nerbouw is, geraakte een meisje uit Gouda, dat met haar vader een fietstocht maakte, tusschen de tramrails. Zy viel met een smak neer en werd tevens aangereden door een personen auto, komende uit d3 richting Haarlem. Met zware hersenschudding werd het meisje op genomen en naar een ziekenhuis te Gouda vervoerd. Als de ouder-s in den bioscoop zitten. De directie van het Theater Tuschlnkski te Amsterdam heeft besloten tot het inrichten van een spe ciaal vertrek, waar kinderen van bezoekers onder toezicht verblijf kunnen houden, gedu rende den tyd, dat him ouders de voorstel ling volgen. Het moderne meubilair en de groote ver- scheldenheid in speelgoederen, waarmede de kindervcrblyfplaats werden geïnstalleerd, zyn afkomstig uit de Byenkorf, een leesbiblio theek, .velke uiteraard alleen kinderboeken bevat, staat ter beschikking van de kleine wachtenden, die reeds kunnen lezen, Pieter den Besten, de bekwame decorateur en kunst schilder is uitgenoodigd een fries te vervaar digen, die op geestig'illustratieve wyze de bestemming van deze kinderverbiyfplaats toe licht. S m o k k e 1 e n. Bij de grenspost aan de Bilserbaan te Maastricht vloog een smokkelauto over de grens. Toen de grens wacht den bestuurder sommeerde halt te houden, loste deze uit een geladen revolver eenige schoten en reed'door. Vier marechausse 's, die gewaarschuwd werden, zetten per rywiel een achtervolging In. De bestuurder begreep, dat het hem zóu onmogeiyk werd om door Maastricht te ont- snapper, weshalve hy zig-zag do de volk- ryke buurt aan het Proostdyveld reed om zyn achtervolgers op oen dwaalspoor te brengen Eén der banden was door revolverschoten vernield. De marechaussee's moesten echter hun wedstrijd spoedig opgeven. Een der achter volgers wierp zyn rywiel weg en probeerde nog met een motorrywlel den smokkelaar te achterhalen. Deze had zyn voorsprong even wel benut om te Klein-Lanaye weer op Bel gisch gebied te vluchten. Toen hij ter plaatse de Nederlandsche grenswacht passeerde, be dreigde hy ook lezen weer met zyn vuur wapen. Op Belgisch gebied gekomen zat hy in de val en werd hy door de Belgische douane ge arresteerd. De wagen was volgeladen met suiker. De bestuurder bleek te zy zekere E uit Blttard. Hy was by de arrestatie nog In het bezit van de geladen revolver. Wat er gesmokkeld wordt Biykens officieele gegevens van den doua nedienst in het district Dusseldorf (grenzen de aan Zuid-Gelderland en Noord Limburg werden over de maand Maart 1933 door de douanebeambten 967 gevallen van smokkela rij geconstateerd. Hierby werden in totaal 24000 sigaretten, 5000 K G. tabek, 2500 K G koffie, 5500 K.G. graan, 1100 K.G. meel 270i K G, aardappelen, 8000 K.G. lupine, 6000 K G salpeter, 5400 KG. superfosfaat, 4000 eieren. 15 pistolen, 375 patronen, 1400 boekjes siga j Wenken HOUDT GEEN KUIKENS OP BESMETTEN GROND. Natuurlijk, zal me» zeggen dat ls nog al duidelijk, want dat zou het domste zijn wat men doen kan. Inderdaad, maar toch zijn er verschillende pluimveehouders die hun kui kens in het kippenhok onderbrengen. Ze rasterer daar wel een stuk at en spitten den bodem om, ot als ze het heel mooi willen doen, brengen er een laagje nieuw zand in, maar ze vergeten dat door het voortdurende verblijf van de volwassen kippen het geheels hok met verschillende smetstoffen bezoedeld is geraakt. Nu zal men denken, nu ja maar de kippen waren toch altijd gezond. Dat is best mogelijk, maar men moet niet vergeten, dat er tus schen het weerstandsvermogen van een vol wassen kip en dat van een pasgeboren kui ken nog wel eenig verschil is. Hier komt nog bü dat onze hoenders, doordat zij in hun leven al reeds meerdere malen met verschil lende smetstoffen kennis gemaakt hebben, er een zekere mate van onvatbaarheid tegen gekregen hebben. Daarom zegt het gezond blijven van de oude kippen in dit opzicht maar heel weinig. Het onderbrengen van kuikens in het hoen derhok, ook'al heeft dit eenigen tijd leeg ge staan, staat daarom gelijk met ze expres aan allerlei besmettingen bloot stellen, hetwelk den groei altijd ongunstig zal beïnvloeden. Nadruk verboden. w. v. R. rettenpapier cn 3400 K.G. andere waren m beslag genomen. Beslag werd gelegd op 143 fietsen en 9 vrachtauto's. Van 1 April 1938 tot I April 1933 werden in beslag genomen 1.100.000 sigaretten (v.j. 4.100.000), 113.000 boekjes sigarettenpapier (10.000), 61.800 K.G. tabak (34.500), 29 300 K.G. koffie (33.500), 105.800 K.G. graan (320.000), 23.700 K.G. meel (64000) en 51.000 K.G. andere waren (184,000) Voorts werden in beslag genomen 2000 fietsen (1300), 21 mo torrijwielen (52), en 131 vrachtauto's (123). Huwelijks-, nimo in Cana da. Da Canadeesche jongelui schijnen zich niet te laten ontmoedlge-i door de huidige de pressie, immers gedurende de eerste twee maanden van dit Jaar is het aantal huwelij ken toegenomen. Uit getallen over ongeveer 700 steden en stadje: met een bevolking van minsters 10.000 personen blijkt, dat in dat tUdvak het aantal huwelijken in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar, met 2 '/2 percent is gestegen. TOB NOOIT-HOEKJE WEEST KORT. WEEST OPGEWEKT. GAAT VERDER. Deze woorden zijn in steen uitgebeiteld boven een oud huis in Londen, waar vroeger vergaderingen werden gehouden door een commissie, die over belangrijke zaken had te beslissen. De raad om kort en opgewekt te zijn en vervolgens verder te gaan, is een goede raad. Ook oor hen, die een of anderen vorm van reclame verzorgen, hetzij door de radioper advertentie of per circulaire. De menschen zyn bezig. Daarom doet de gene, die voor het een of ander doel komt pleiten verstandigom kort en opgewekt te zeggen wat hij te zeggen heeft, en daarna geen tijd meer in beslag te nemen. Men kan alles overdrijvenWanneer iemand zich de kosten getroost, een heele pagina van een courant voor zijn artikel te reserveeren, behoeft hij zich niet te beperken tot de vijf meest welsprekende woorden, die op dat ar- tikel betrekking hebben. Maar in het algemeen heeft het publiek er recht op, dat een aanbod op een pittige, be knopte manier onder hun aandacht wordt ge bracht, zonder vervelende herhalingen of zoutelooze uitweidingen. Het zit hem niet in de lengte van de aan beveling, of men het publiek npakt", maar in de originaliteit. Velen zullen zich de advertentie herinne ren, die voor eenige jaren in vijwel alle bla den verscheen: „Wat is er met 4 en 6?" „Let op wat er geoeuri met 4 en 6" enz, Chrysler4 en 6 cylinder wagensj. Een soortgelijke reclame-campagne is ge voerd door de magazijnen C, A. Zoo'n korte aanduiding door middel van enkele letters of cijfers doen denken aan een detective-roman. De hedendaagsche mensch houdt van het spannende, geheimzinnige. ■Welnu, maakt eens reclame in den geest van een detective-roman. Puolicaties, die ver tellen dat een artikel zoo mooi, zoo goed en zoo soliede is. ach, die zijn er bij massa, en na,, m daardoor met zoove-J indruk meer. Wie zeker wil zijn, de aandacht te trekken, moet met iets nieuws, iets aparts komen. Met iets, dat de verbeelding prikkelt. Niet i o eve el men zegt. maar wat men zegt en hoc men het zegt, daarop komt het aan. Wanneer V iemand onder zijn werktijd over iets spreken moet. doet het dan ook kort en opgewektKort, bescheidenheids- halve, maar opgewektKomt niet angstig en verlegen binnen, alsot V al een snauw ver wacht omdat U moet storen. Een dergelijke houding zal iemand, die het druk heeft, slechts prikkelen. Hij zal denken „Verdraaid, hij schijnt heel goed te beseffen, dat hij nu niet moest storen en doet het toch." Wie een snauw verwacht zal er een krij gen. Maar wie binnenkomt met een opge wekt „het spijt mij, dat ik U moet storen, maai het kan niet anders" en laarna kort en duidelijk zegt wat hij te zeggen heeft, kiest den jui Jen weg Dr. JOS. DE COCK.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2