RINGERS Wèg die üigraisie! AKKBUACHETS UIT DRAAD EN LUCHT De moderne spijzen versnellen tand- BURGERLIJKE STAND Advertentiën MARGRIETEN VIOOLTJES ORCHIDEEËN Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder Volgent recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" vermoedt dat de gevangenisstraffen voor de Engelsche beklaagden zullen worden veran derd in verbanning, m.a.w. dat zy Rusland zullen moeten verlaten. Ongelukken. Op de Blau- hoef op den Hilvarenbeekscheweg te Tilburg is een werkman bij het verrichten van werk zaamheden van het dak gevallen. De man bekwam een ernstig beenbreuk en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Een vrouw te Tilburg is van de vliering gevallen. Zy bekwam by den val een onderbeenbreuk, alsmede een ernstige hoofdwonde. In een onbewaakt oogenblik kreeg 'n 3-jarig knaapje te Tilburg een ketel kokend water over het been. Het knaapje kreeg ernstige brandwon den. in de Kinkerstraat te Amsterdam is een 7-jarig kind door de tram aangereden. Het werd naar een ziekenhuis overgebracht. Op den Admiraal de Ruyterweg te Amster dam is een meisje van 18 jaar van haar fiets gevallen. Zy bleef bewusteloos liggen en is in ernstigen toestand naar een ziekenhuis ge bracht. Een 22-jarige slagersknecht is op den Rijksweg tusschen Alkmaar en Den Hel der in botsing gekomen met een auto. De man is in hopeloozen toestand by omwonen den binnengedragen. De dame die de auto bestuurde, heeft geen schuld. Te Zaandam is Zondagavond een auto van een verhuur- inrichting, waarschijniyk door verkeerd ma noeuvreeren tegen den trottoirband aangere den en omgeslagen. De inzittenden, een ge zelschap van vier personen uit Amsterdam, waaronder een dame van 78 jaar, bekwamen allen verwondingen. Een der dames kreeg een schouderfractuur en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De auto, die ernstig be schadigd werd, is door de politie in beslag genomen. Op den Ryksweg onder Rheden had een ernstig auto-ongeluk plaats. Een zijspan-motor, waarin de heer L. uit Amster dam met zyn verloofde waren gezeten, werd omvergereden. De heer L. brak een arm, zijn verloofde bekwam een schedelbreuk en is er ernstiger aan toe. De aanrijdende auto uit Enschedé botste tegen een boom. De bestuur der werd eveneens ernstig gewond. Giste renavond reed een wielryder uit Honselaars- dyk naby Naaldwijk toen hy plotseling den weg overstak zonder signalen te geven. Een hem achterop rijdende motorrijder reed den wielryder aan. Beide personen werden over den weg geslingerd, doch de motorryder was er ernstiger aan toe. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar een ziekenhuis te 's-Gra- venhage overgebracht. Zyn toestand is zorg wekkend. Op den Ryswykschenweg werd den len Paaschdag een 27-jarige man, doordat hij plotseling en zonder op te letten van een vluchtheuvel stapte, aangereden door een vrachtauto. De man werd met een zware hersenschudding naar een ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd, alwaar hy is overleden. De verdronken makelaar te Rotterdam. Er zyn verschillende omstandigheden, die er op wyzen, dat de ma kelaar Van D., wiens lyk in een sloot aan den Smeedlandschedyk gevonden is, kort voordat de dood intrad, niet alleen is geweest, doch in gezelschap van iemand, die weten moet op welke wyze de heer Van D. in het water is terecht gekomen. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen zangmet zekerheid kan nog niet worden gezegd, of hier al dan niet van misdryf sprake is. Revolversmokkelaars aangehouden. De marechaussees te Oss hebben een vijftal revolversmokkelaars aangehouden. Toen zij op surveillance waren, ontdekten zy aan den Heescheweg een auto langs den weg, waarby eerige mannen zich bevonden. De marechaussees vonden het op treden der onbekenden nogal verdacht en hielden hen daarom aan. Bij de fouilleering bleek dat zy een goede vangst hadden ge daan. De mannen bleken in het bezit te zyn van met scherp geladen revolvers en toen men de auto aan een nader onderzoek on derwierp, werd daarin ook nog een party revolvers gevonden. De vyf mannen zyn daarop naar de marechausseekazerne in Oss overgebracht, waar zij in arrest zyn gesteld. Twee hunner zyn afkomstig uit Tilburg, twee uit 's-Hertogenbosch en een uit Vught. Een groote inbraak. In het warenhuis van C. en A. Brenninkmeyer te Beriy'n zyn, volgens een bericht van de „Montag Morgen", drie afdeelingen inbrekers binnengedrongen. Hij hebben in totaal een buit gemaakt ter waarde van 60 tot 80.000 mark. Deze geweldige inbraak werd ontdekt door het feit, dat een vensterruit in den ge vel aan de nieuwe Friedrichstrasse gebroken was. Toen agenten van politie met den chef van het warenhuis het groote complex be traden, ontdekten zij sporen van nog twee benden. Op de tweede verdieping was een poging gedaan om de brandkast open te bre ken, terwyi op de eerste en tweede verdie ping een blijkbaar andere bende alle kleeren, mantels en blouses hay geroofd. Ongeregeldheden te Gro ningen. Zaterdagmiddag wilde een agent van politie in de Harderwijkerstraat twee mannen, B. en de G„ arresteeren, daar zy in staat van dronkenschap verkeerden. De mannen pleegden echter verzet, zoodat de agent hulp moest inroepen. Toevallig kwam een inspecteur van politie voorbij, die den agent assistentie verleende. Het publiek, altyd kelust op dergelyke ongeregeldheden, liep evenwel te hoop en spoedig was het zoo'n ernstige oploop, dat de inspecteur gebruik moest maken van zyn revolver en toesnel lende agenten met de blanke sabel de menigte uiteen moesten jagen. Na veel moeite geluke het de politie de beide mannen te overmees teren en mede te nemen naar het bureau, waar zy zyn opgesloten. Zy zullen waar- schynlijk worden vervolgd wegens ernstig verzet tegen de politie. Een boschbrand. Op tweeden Paaschdag brak brand uit in de bos- schen der familie Diepen achter het Stads Wandelbosch te 's Bosch. Aangewakkerd door den feilen noordoosten wind vrat het vuur in de mastbosschen snel door. De brandweer, bygestaan door politiemannen, padvinders en burgers slaagde er eerst na ongeveer ander half uur hard werken in den brand meester te worden. Vier k vijf hectaren is verloren gegaan. Van meer dan één zyde vernamen we, dat by het blusschingswerk bleek, dat het vuur op verschillende plaatsen tegelijk woed de. Kwaadwilligheid wordt dan ook niet uit gesloten geacht. Ongeveer een uur vóór het uitbreken van dezen brand was de brandweer nog uitgerukt voor een boschbrand, ongeveer vijfhonderd meter oostwaarts van eerstgemel- den brand en waarbij f4 H.A. bosch ver brandde. De politie heeft de zaak in onder zoek. Bij het blusschingswerk werd een der brandweerlieden dopr een padvinder per on geluk met een kapbyl in het been gekapt. Ofschoon de verwonding niet zeer ernstig was, moest de man zich onder behandeling van den G. G. en G. D. stellen. Verkeersongevallen met Paschon in. Frank rij k. Niet minder dan 32 personen zyn by verkeerson gelukken om het leven gekomen. Zestig per sonen moesten in ziekenhuizen worden opge nomen. De ernstigste ongelukken hebben plaats gehad in de buurt van Marseille en Lyon. By Aix-en-Province (niet ver van Mar seille) zijn twee auto's in vollen vaart tegen elkander opgebotst. De inzittenden van een der wagens, een jeugdig paar met een kindje van negen maanden, werden op slag gedood'. In de buurt van Sexssel (by Lyon) is een automobiel in de rivier gereden, waarby twee personen om het leven kwamen. Ook in Engeland kwamen vele ongevallen voor. Tydens het weekeinde zijn tien perso nen gedood en zeer velen gewond. Verkeersongevallen in Engeland. In Engeland en Schotland zyn in 1932 niet minder dan 184.000 ongeluk ken voorgekomen tenge.olge van het verkeer of 3000 meer dan in 1931. Daarby zyn 6600 personen gedood of binnen een maand aan de gevolgen overleden en 206.000 gewond. Auto's en motorfietsen waren verantwoorde- lyk voor 143.000 ongelukken, maar betrekke- lyk is de toeneming het sterkst 16 t.h. by ongelukken veroorzaakt door fietsers. De cyfers voor Groot-Londen zyn 43.000 ongelukken, 1200 dooden en 52.000 gewonden, of duizend per week. Door betere geneeskun dige inrichting is de verhouding tusschen gewonden en dooden te Londen en in eenige andere steden ongeveer 20 tJi. gunstiger dan over het geheele land. Een auto door een trein gegrepen. Een auto, waarin zes per sonen waren gezeten, is op een onbewaakten overweg by het station Hohenbrunn door een trein gegrepen en ca. honderd meter meege sleept. Twee personen werden gedood en drie zwaar gewond de auto werd geheel vernield. Het wonder van Modena. De bewoners van de Italiaansche stad Modena verkeeren, naar Reuter verneemt, in groote ontroering, doordat aan een 17-jarig meisje, Theresia Morelli, een wonder is ge schied en zy van haar ziekte is genezen. Aan de armen van haar familieleden was het meisje, dat aan een arm en been kreupel was, de kerk binnengebracht en was zij gaan bidden aan het altaar van de H. Theresia, haar naamheilige. Een half uur bleef zy in stilte bidden. Plotseling begon zy hevig te beven, daarna viel zy op den grond, roepen de „Heilige Theresia, ik ben genezen." Voordat haar verwanten haar konden na deren, was het meisje reeds ter been en stapte de vier treden van het altaar op naar het beeld van de Heilige. Daarna wandelde zy naar huis. De dokter, die van haar genezing vernam, heeft haar onmiddellyk onderzocht, doch hy kon de genezing niet verklaren. De bewoners van Modena gelooven thans algemeen in een wonder. - Groote bedrijvigheid door den bierverkoop. De wettige toelating van den bierverkoop in de Ver. Staten heeft een opleving tengevolge in verschillende industrieën en, volgens een rap port van het handels-departement, worden aankoopen voor millioenen dollars verricht in automobielen, vrachtauto's, flesschen, va ten, glazen, rubbersluitingen, mout en an dere artikelen. Bierbrouwerijen zouten tot den aankoop overgaan van in totaal 4590 vracht auto's en 4960 personenwagens, terwijl een groote hc eveelheid oud materiaal weer in orde moet worden gebracht. Bestellingen aan bier- flesschen worden verwacht voor een jaarlyk- sche hoeveelheid van 720 millioen. De vaten- industrie heeft het zoo druk, dat men op vol ledige capaciteit tot laat in den zomer kan doorwerken. In de kisten- en karton-in dustrie is de toestand precies dezelfde. Enor me hoeveelheden grondstoffen, als mov rijst, graan, suiker enz. zullen door de bierbrouwe ryen worden gebruikt. Ook fabrikanten van koelkasten krijgen groote orders vai. de brou- weryen en nemen nieuw personeel aan. Alles, •at iets met dq productie en den vérkoop van bier te maken heeft, vertoont groote opleving. Een merkwaardige uit vinding.— Eer. strdent van het electro- technisch instituut te Ler -ad heeft een toestel uitgevonden, dat hy den naam „mani- fon" gegeven heeft en dat elke redevoering, elk muziekstuk of eiken klank van den ge- drukten tekst af weergeeft. Deze 'hoogst in teressante uitvinding werkt aldus, dat wan neer b.v. een geopend boek op den wagen van het toestel gelegd en deze door middel van een hefboom op gang gebracht wordt, het boek zich gemeenschappelijk met den wagen beweegt en onder invloed geraakt van het „electrisch oog" van het toestel, dat over.de gedrukte regels glydt. Het „electrisch oog", waarmede het toestel den tekst leest, is een foto-element, met een zeer gevoelige lamp. Naarmate het licht ge absorbeerd en teruggekaatst wordt, verandert de spanning van den stroom. De letters en de teekens absorbeeren het licht op verschillende wijze en elk teeken zendt zyn impuls aan den selector en door den selector aan het geluidsapparaat. Hier worden de electrische punten in geluidsgol ven omgezet. Dientengevolge kan het toestel lezen, zingen en spelen, zyn practische be- teekenis is van vèrstrekkenden aard, want het beteekent een boek voor de blinden en een instrument, waarmede mei. concerten, too- neelstukken enz. kan voortbrengen. Bureau Veritas. Volgens Bureau Veritas zyn in de maand Februari van de wereldvloot afgevoerd 78 stoomsche pen met een tonnenmaat van 298.072 bruto tons, waaronder de volgende Nederlandsche schepenstoomschip „Drechterland", 3935 bruto tons, in 1903 gebouwd, voor sloop naar Italië verkochtstoomschip „Radja", 7503 bruto tons, in 1903 gebouwd, voor sloop naar Engeland verkochtstoomschip „Rynland", 4244 bruto tons, in 1900 gebouwd, voor sloop naar Italië verkocht.stoomschip „Riouw", 7624 bruto tons, in 1914 gebouwd en stoom schip „F.oepat", 7563 bruto tons, in 1914 ge bouwd, beide voor sloop naar Engeland ver kocht stoomschip „Rondo" 7575 bruto ton, in 1914 gebouwd en stoomscliip „Rotti", 7518 bruto tons, in 1914 gebouwd, beide voor sloop naar Italië verkocht3 motorschepen met een bruto-inhoud van 5195 tons, alsmede 11 zeilschepen met een bruto-inhoud van 8460 tons. In de beide laatste categoriën zyn geen Nederlandsche schepen inbegrepen. In handen van Chinee- sche bandieten. Een droevig lot heeft drie officieren van Britsche koopvaar- dyschepen getroffen. Zy werden op 29 Maart, toen zeeroovers hun schip aanvielen en plun derden, door de piraten ontvoerd en door deze in hun zeerooversnest gevangen gehou den. Dezer dagen ontstond er een hevige strijd tusschen de zeeroovers en een groote bende bandieten. De officieren hoopten, dat deze stryd hun de yryheid zou kunnen bren gen, doch zij werden in hun verwachtingen deerlijk teleurgesteld. De bandietenbende slaagde er wel is -vaar in verscheiden piraten te dooden onder wie ook den leider, doch de overwinnaars namen de Britsche zee-officie- ren weer als gevangenen mede. Het Galtabeck-schip te Gothenburg.- In het museum te Gothenburg is thans het z.g. Galtabeck- schip opgesteld, dat 5 jaar geleden te Galta- beck in de buurt van Varberg opgegraven werd, na vermoedelyk ongeveer 2000 jaar in de aarde bedolven te zyn geweest. Het schip is ongeveer 14 M. lang, uit eikenhout ge bouwd en prachtig van vorm. De restauratie is met de grootste zorgvuldigheid uitgevoerd. De vondst van het schip is vooral daarom belangrijk geweest, omdat thans het bewijs verkregen is, dat de scheepvaart verscheidene eeuwen vroeger in de Scandinavische landen ontwikkeld was dan tot nu toe werd aange nomen, terwyi ook de scheepsbouwny verheid vroegtydig een hoogen graad van ontwikke ling moet hebben gehad. Een Don Juan. Het gerechts hof te Boedapest heeft een jongmensch tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, we gens een aantal liefdesgeschiedenissen, waar in hy verwikkeld was. Uit het onderzoek is gebleken, dat hy vier vrouwen had en 37 malen verloofd was. Hy had 41 verschillende namen aangenomen en by elke naam zich tevens een beroep gekozen. Van elke zyner verloofden wist hy steeds een kostbaar sou venir los te krijgen. EVENTJES LACHEN De Bruin was beladen met pakjes, toen zijn vriend hem tegenkwam. „Zoo, zoo, ben je aan het winkelen ge weest „Ja", antwoordde De Bruin, „ik heb voor mijn vrouw twee doozen bonbons, een mooie sjaal en een armband gekocht „Tjonge, tjonge Kerel, wat een ruzie moet jü dan wel met je vrouw gehad hebben Examinator„Wat zou u doen, als er een verdronken man bü u werd binnenge bracht Student„Hem laten begraven, protes- BRANDEN. GROENLOO. (V. D.) Zondagavond ging eensklaps op de bovenverdieping van de R.K, pastorie alhier het electrisch licht uit. Bij onderzoek ontdekte men dat in een der ver trekken brand was uitgebroken. Vermoedelyk had men den brand nóg wel kunnen beper ken tot een of twee vertrekken, doch de personen, die aangewezen zyn voor de be diening van de motorspuit, waren wegens het Paaschfeest aavezig, zoodat leeken dit werk moesten overnemen. Toen men het vuur eindelyk kon testrijden, stond het geheele gebóuw in lichte laaie. De geheele pastorie V.T.nddc uit De passie werd bewoond door Óedeif. Daaiom is het hoogsie gebodRegelmatig schoonhouden van de tanden met de veitrisscnende, goede Chiorodont-tand- pasta. Een proef ovei tuigt. Eer tube 35 cent. een pastoor-deken en 3 kapelaans. Kortslui ting is vermoedelyk de oorzaak. DENEKAMP. (V. D.) Onder de gemeente Denekamp is door onbekende oorzaak de boerenwoning, bewoond door den heer D. geheel door brand vernield. Van den inboedel kon by na niets worden gered. Ook een in de nabijheid staande schuur werd eveneens in de asch gelegd. NIET VOLDOEN AAN EEN DIENSTBEVEL SOERABAYA. (Aneta). De zeekrygsraad heeft de schepelingen Kooyman en Heins, wegens weigering om te gehoorzamen aan het dienstbevel om naar kooi te gaan bij een oploop van schepelingen op het terrein van het marinevliegkamp op 29 Januari jl., ver oordeeld tot resp. ll/2 jaar en 5 maanden gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Trekking van 18 Aprü 1933. 3e Klasse le Lyst. 5000 No. 9604 1000 No. 14145 18227 f 400 No. 1835 3299 5237 18394 200 No. 1358 20629 100 No. 800 4155 7528 80328 12653 13360 15771 16282 EEN RAZZIA VAN DE POLITIE. HAMBURG. (V. D.) Hedenmorgen vroeg heeft de politie te Hamburg een groote razzia iu Sankt Pauli gehouden. In alle huizen werd huiszoeking gedaan naar wapens, springstoffen, verboden geschriften en ver dachte communistische elementen Tegen den middag waren reeds verscheidene per sonen gearresteerd. LAAGHARTIGE MOORDAANSLAGEN. EMDEN. (V. D.) In den afgeloopen nacht hoorde de handelaar Coordes te Wittmund aat zyn hond aansloeg. Hy begaf zich naar buiten, waar 3 schoten op hem werden ge lost. Zyn vrouw, die toesnelde, werd met een hard voorwerp neergeslagen. De handelaar is vanmorgen in het ziekenhuis overleden De 24-jarige zoon is hedenmorgen met een kogel in den slaap dood in bed gevonden. SPIONNAGE DOOR EEN DUITSCHER. PARIJS. (V.D.) De gendarmerie in Matz heeft Zaterdag den Duitscher Andreas Mi chel uit Munchen gearresteerd, verdacht van het plegen van spirnnage by de in aanbouw zijnde verdedigingswerken en by andere be langrijke strategische punten, alwaar hy fo to's gemaakt zou willen hebben. Andreas Michel, die 35 jaar is, verklaarde bankbediende te Munchen te zyn. Hij is Zondag door den rechter van instructie ver hoord. Hierbij verklaarde hy, dat hy tijdens den oorlog in de nabyheid van Metz gelegen had en dat het hem een behoefte was ge weest daar wier eens naar toe te gaan. Hy heeft alleen landsc'-apsfoto's gemaakt en er geen aandacht aan geschonken of toevallig een brug of een belangryke weg op de plaat kwam. Men acht het intusschen een verdacht feit, dat Michel een bijzonder groot aantal foto's heeft genomen. Hy is voorloopig in het huis van bewaring in Metz opgesloten. MIDDELBURG van 1214 April 1932. ONDEPTROUWD. J. M. Geljon, 28 j. en G. de Witte, 22 j. GETROUWD. J. P. Byl, 52 J. en E. M. Hoek, 46 j. BEVALLEN. M. van Dyk, geb. van Oorschot, z, B. S. Coppejans, geb. de Visser, z. OVERLEDEN. J. van Gilst, 25 j., ongeh. z. A. Joosse. 82 j. geh. met C. Wisse. P. C. Merk, 30 j., Veh. met F. Geldof. WISSELKOERSEN Noteering van heden, 18 April 1933, des nam. 3 uur (officieel) Londen 8.50 Berlijn 58.65Parijs 9.74/2 Brussel 34.53Zwitserland f 47.86 New-York 2.451£. EEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 18 April, 3 uur. De Beursstemming was heden niet ongun stig'. De onzekerheid omtrent de geldpolitiek m de Ver. Staten, die zoo sterke invloed uit oefent op de koersbeweging in Wallstreei, bleef ook hier niet zonder uitwerking. De internationale politieke situatie is ook een factor, die den ondernemingslust in nadee- ligen zin beïnvloedt, zoodat de omzetten van geringe beteekenis waren. Over het algemeen onderging het koerspell weinig verandering en slechts enkele speciale fondsensoorten gaven verschillen van belang te zien. Uni levers waren bepaald flauw. Philips, Aku's en Ford's war-en hiaar weinig gewijzigd. De Rubberaandeelen waren vast, in verband met de nieuwe restrictieplannen. Tabakken, waren goed prijshoudend, terwyl Suiker waarden aantrokken, onder invloed van de vaste houding van de productenmarkt. Ko ninklijken waren zeer stil, doch de noteering onderging maar weinig wyziging. Schcep- vaartaandeelen konden zich goed handhaven, Ned. Scheepv. Unies kwamen iets hooger.De Amerikaansche fondsen lagen gedrukt en de koersen waren beneden New-Yorksche pari teit. Duitsche Obligaties waren flauw. De Ned. Staatspapieren bleven op peil. Alleen Ned.-Indische Dollar-obligaties waren frac- tioneel lager. Prolongatie 1 Volstrekt eenige kennisgeving. Heden ontsliep in vollen vrede, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, JOHANNA L. J. W. KLOMP, Wed. van den Heer N. KAMMINGA, in den ouderdom van 66 jaar. Uit aller naam, J. G. KLOMP. Chr. Sanat. Zeist. Vlissingen, 16 April 1933. Geen bloemen Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben 19 April 2 uur vanuit het St. Joseph-Ziekenhuis. Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vrouw, Moeder, Be- hu wdmoeder, Zuster en Tante, ELIZABETH PLEIJTE, geb. SCHUMAN, in den ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam, Familie PLEIJTE. Vlissingen, 17 April 1933. Slijkstraat 13. G. W. J. NIEUWENBURG. J. NIEUWENBURG—STAPEL' en BERTUS. a/b. „Johan van Oldenbarnevelt", t.a. ZACHT PITTIG ZEER PITTIG Voor elkeri smaak een bloem van de fijne chocolade ZOETE WIJNEN Bij aankoop van 2 fl 1 wijnglas, bij 3 fl. 1 fl. fijne Advocaat, bij 6 flesschen 4 wijnglazen, bij 12 flesschen 1 mooi likeur- stel cadeau. RECLAME. COGNAC 12.70 p. L., f 2.25 p. fl. met toegift-artikel. HARMS,Spuistr.6

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3