500 25 WRI6LEY DINSDAG IS APRIL EERSTE BLAD IVo. 91 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen PRINS WILLEM VAN ORANJE. VOLKSHULDE AAN STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledererege meerlOctfmax. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregels fl. -alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIOTEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen (Van onzen specialen verslaggever.) Prinsenstad; 17 April. Reeds weken had de Prinsenstad, het om zijn porcelein reeds eeuwen beroemde Delft, zich opgemaakt om het 4e eeuwfeest van Willem den Zwijger, den voorvader te vieren. En van uit heel Nederland, ja uit België en Zuid-Afrika waren de stamverwanten geko men om de nagedachtenis te eeren van den Vader .des Vaderlands. Toen we Maandagmorgen, bij een stralend Oranje-zonnetje, in de oude Prinsenstad op de Markt, waar het oude stadhuis vis-a-vis de kerk, met het praalgraf van den grond legger onzer onafhankelijkheid zich bevindt, aankwamen, was daar ai een groote menigte demonstranten met of zonder vaandel, met of zonder muziekgezelschappen saamgestroomd. En onder de tonen van den beiaardier J. H. Storm, die de klanken luchtig en harmonieus de lucht in slingerde, begon er meer en meer orde in de chaos te komen. Om half 1 be gonnen de genoodigden zich naar de kerk te begeven, die om rond 1 uur goed gevuld was met een 3000 personen, wat maar een schamel beetje is, als men bedenkt, dat de commissie tot organisatie .dezer posthume-huldiging er op rekende, dat ruim 30.000 vreemdelingen dien dag in de stad zouden doorbrengen ge durende enkele uren. Even over den bepaal den tijd betrad ds. J. J. Stam den kansel om te spreken over het onderwerpPrins Wil lem als leidsman. De heer Stam ving zijn rede aan met de vraag Waarom wij bij het graf van Willem den Zwijger samenkomen in een tijd, dat de verscheurdheid fel is in onze kringen Onze samenkomst mag geen feestelijke zijn, in de eerste plaats om de reeds door ons genoemde reden, maar ook, omdat nog niet ten volle de idealen van den Prins zijn verwezenlijkt. In, de tweede plaats past ons als juisten toon een bepaalde ootmoed en verdeemoediging, terwijl in de derde plaats ons hier zijn ver plichtingen oplegt, verplichtingen om te leven in het besef van saamhoorigheid en solidariteit. Uitgaande van een jeugdportret van Willem van Oranje, gaat spr. de karak tertrekken na van den jeugdigen vorst, die in zijn verder leven toonde te weten, wat hij wil, die een eigen oordeel heeft en zich zijn heele leven lang geeft zonder reserve. En ook wijst spr. erop, dat de Prins een genie van onbaat zuchtigheid was, die er de stelling op na hield, dat het volk er niet was voor de vor sten, maar omgekeerd, terwijl hij, ondanks alle schimpen er op en ondanks het niet be grijpen er van, de Prins vasthield aan de idealen van eenheid voor deze gewesten. En spr. wees op de voor Louise de Ooligny zoo hatelijke behandeling. Maar ook wees ds. Stam er op, dat Oranjes werk niet los te maken is van den grooten Potentaat, waar mee Willem een verbond had gesloten. Al zijn, zoo ging spr. voort, des Zwijgers' idealen niet erwezenlijkt, iets leeft er althans van in dien drang om godsdienstige ballingen gastvrijheid te verleenen. Spr. eindigde met de hoop, dat wij willen aanvaarden in de richting, die de Prins er aan gegeven heeft de voortzetting van zijn werk. Na deze rede we er klom. door de hooge kerkruimte de aangrijpende zang van B. van der Stap, die ons „Neerlant en Oranje" voor droeg. Alsnu volgde een indrukwekkende plech- thigheid. De commissie begaf zich naar het praalgraf van den grondlegger onzer vrijheid en legde daar een k ans neer van witte leliën en seringen, waaraan een lint in de Prinsenkleuren „oranje, blanje-bleu" tot opschrift had De kinderen van Uw volk. 17 April 1933. Een der vorige dagen was neer gelegd een bloemstuk van den Nederl. Ind. Economischen Bond de woorden dragende Eerbiedige hulde aan den grooten voorvech ter voor saamhoorigheid, volksverbondenheid en volksgemeenschap, waarna de tenor ons onder begeleiding van het orgel het „Mijn schilt ende betrouwen" plechtig en statig onder de kerkgewelven klonk, waar even te voren, ingezet door de leden der commissie en overgenomen door alle aanwezigen, het eerste couplet gezongen was. Tijdens het défilé langs de sarkofaag kre gen we het verzoek ook in ons blad het volgende op te nemen Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Nederl. Jongeren- bond principieel bezwaar zou gehad hebben tegen het uitspreken van de rede van den heer Brugmans. Pas waren we buiten of we vernamen het geluid der luidsprekers, die de redevoering van generaal Snijders, uitgesproken voor de microfoon, opgesteld op een tribune voor het stadhuis, over de menschenmassa, welke het plein tusschen kerk en stadhuis geheel vulde, uitstortte met zwaar, duidelijk verstaanbaar geluid. We zullen op deze redevoeringen niet breedvoerig ingaan, daar de grondtoon van al deze redevoeringen een verheerlijking was van de karaktertrekken, de idealen van den grooten Zwijger. Generaal Snijders sprak over Prins Willem, vader des vaderlands A. van Duinkerken had tot onderwerp gekozen „Prins Willems beteekenis voor alle Nederlanders" dr. A. Jacob sprak over Prins Willem's ideaal ons ideaal en prof. dr. F. C. Ger- retson „Gerechtigheid". En alle sprekers we zen op de „algemeene" vaderlandsliefde, op de verdraagzaamheid en op de in wording zijnde of komende Nederlandsche staatseen- heid, waar de Prins op aanstuurde. En deze redevoeringen werden afgewisseld door eenige koornummers, uitgevoerd door alle aanwezigen. Een der redevoeringen, die, waarvan bo ven reéds sprake was in het woord van pro test der Nederlandsche jongeren nl. die van drs. H. Brugmans, getiteld „Prins en Volk", werd niet uitgesproken, daar èn de radio-commissie èn de burgemeester van Delft er het veto over hadden uitgesproken. Nadat ds. J. D. Domela Nieuwenhuijs Nyegaard voorlezing had gedaan van den eed van trouw, werd die herhaald door de aan wezigen. In dien tijd had zich een deputatie van het Delftsche studentencorps verzameld op de plaats, waar een gordijn den gedenk steen verborg, die de vereeuwiging was van het feit van het zweren van den eed van trouw. Dat voorhang werd verwijderd door het doorknippen van de banden welke het omhoog hield, welke plechtigheid geschiedde door mej. de Groot, dochter van prof. de Groot uit Antwerpen en mej. Ouwendijk, dochter van kolonel Ou vendijk, den voorman van het /..N.V. Namens dit verbond werd aan den voet een bloemenhulde in rood, wit en blauw neergelegd. De gedenksteen in zand steen bevat het inschrift Op 17 April beleden vele kin*'.eren van uw volk Wij hebben hart en handen, Voor 't heil der Nederlanden En zweren vast den eed Tot doodsbeproefde trouwe, Wilhelmus van Nassouwe, Met U te staan gereed. Alsnu begon het défilé der ve -eenigingen en groepen, waarvan het meerendeel eenige bloemen neerlegde vooi den onthulden ge denksteen. Afzonderlijk vermelden we den krans van de gezamenlijke officieren van land- en zeemacht, it wiens naam de gene raal J. P. J. Verberne een rede uitsprak. Nu was het oogenblik aangebroken, dat het défilé der 300 medewerkende Nederl. en 60 Vlaamsche vereenigingen met pl.m. 2000 le den begon, waarmee de volkshulde afgeloo- pen was. Delft heeft een gedenkdag gevierd, waar over de deelnemers er aan nog lang met ge noegen kunnen nadenken. De oproepingskaarten voor de Tweede Kamer verkiezing. Nu met de verzending der oproepingskaar- ten voor de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, welke, zooals bekend is, op Woens dag 26 April a.s. zal plaats vinden, een aan vang wordt gemaakt, behoeven degenen, die voorshands geen kaart hebben ontvangen, zich daarover niet ongerust te maken, aange zien de verzending die per post geschiedt, stemdistrictsgewijze plaats heeft en dus eerst langzamerhand elk stemgerechtigde in het bezit eener oproepingskaart zal komen. Drie dageh vóór den dag der stemming zullen alle kaarten bezorgd zijn. Wie dan nog geen kaart mocht hebben, kan ter gemeente-secretarie (3e afdeeling) daaromtrent inlichtingen verkrijgen. Kinderkoor „Jong Leven". Concertgebouw. Voor een volle zaal gaf dit kinderkoor onder leiding van den heer J. F. J. Mach- geels, Zaterdagavond voor de tweede maal in dit seizoen een uitvoering, waarover we ech ter niet met enthousiasme kunnen schrij ven, hoe groot de aantrekkelijkheid van een kinderzangavond ook moge zijn. Allerliefst hebben de kleintjes o.a. gezongen van ,,'t Kleine huisje" (E. Jaques-Dalcroze) en „De geschiedenis van magere Ta" (A. M. de ManSonius en M. B, Warnink), daarbij door gebaren en bewegingen de woorden leuk onderstre;;?nd, doch in de operette „Elza en Nora" of „Arbeid Adelt' van Jo hanna Chimaer van Oudendorp door klasse C en Geertruida van Vladejracken's prach tige ,31oemencantate" d<|or het geheele koor, liet de zuiverheid, jtrots den piano- steun van mevr. R. Brand-j-Bekker, die tel kens wanhopige pogingen deed om de situatie te redden, zóó veel te wensciien over, dat we alleszins den indruk kregefi, dat deze rut- voering niet voldoende was: voorbereid, het geen we van den directeur niet gewoon zijn. Ook stonden de kinderen, wanneer zij niet op het tooneel moesten wezen, niet onder leiding, zoodat we meermalen niet aan de idee van een kinderspeeltuin konden ontko men. Dat het jonge volkje zoo onrustig was, sproot ontegenzeggelijk mede voort uit de ingrijpende en veel tijd vergende tooneel- verandering, welke voor 't kleinste van elk der zes tafereelen van „Elza en Nora" moest geschieden. Tot slot rong het geheele koor „Hier zijn de jonge Pieter Jellen" (C. van der Lende en Annie de Ridder)Er was hartelijk applaus en bal na. O. De heer J. F. J. Machgeels heeft tegen 1 Mei a.s. ontslag gevraagd als directeur van kovengenoemd koor en is in diens plaats tot directrice benoemd mevr. BrandBekker. De Paaschdrukte en de vooruitzichten voor liet seizoen. Wij- hebben dit jaar een groene Paschen gehad, want nog zelden was-medio April net jeugdige groen zoo mooi uitgeloopen ais thans het geval is. Doordat de Paschen iaat is gevallen, was het vreemdelingenver keer reeds zeer groot. Op eersten Paaschdag hebben die vele vreemdelingen volop kunnen genieten van het heerlijke lenteweer dat uitlokte voor een tocht naar buiten, waar reeds vele vrucht- boomen in bloei stonden. Het bezoek uit België was buitengewoon groot. Tal van groote autobussen brachkm .honderden be zoekers naar ons mooie, eiland. Ook Enge land leverde een belangrijk contingent vreemdelingen. Hieruit blijkt wel dat Wal cheren bij de touristen in een goed blaadje slaat. De pakkende reclame die voor Vlis singen en Walcheren gemaakt wordt, levert rijke vruchten op. De Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer alhier heeft zoo pas weer een prachtige folder uitgegeven, keurig geïllustreerd. Deze folder wordt in duizenden exempla ren verspreid in binnen- en buitenland en wij twijfelen er niet aan of iii het aanstaan de seizoen zal deze reclame wel aan haar doel beantwoorden. Wij hebben vernomen dat reeds vele con tracten zijn afgesloten met reisbureaux, die tal van touristen naar Walcheren zullen brengen. Op den tweeden Paaschdag was het weer met zoo mooi als op den eersten. De wind was gedraaid en hoewel dè zon bijna den geheelen dag heeft geschenen, Was de Oos tenwind zeer guur. Toch hebben ook Paasch-Maandag vele honderden personen uit verschillende deelen van onze provincie een uitstapje naar onze gemeente gemaakt. In het Grand Hotel Britannia heerschte reeds een gezellige drukte en ons mooie badhotel had naast de vele gasten veel be zoek uit Middelburg en Zuid-Beveland. Vlissingen-badplaats zal ook dit seizoen haar goeden naam ten volle handhaven. Wij zullen dezen zomer vele congressisten in ons midden zien, want wij krijgen hier de algemeene vergadering van het Ned. Jonge lingsverbond, van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, van den Ned. Sla gershond en van den Kon. Ned. Midden standsbond. Wij openen dus het seizoen 1933 met mooie perspectieven. Transportcolonnes van het Nederlandsche Roode Kruis. De Bond van Vereenigingen van leden van Transportcolonnes van het Ned. Roode Kruis hield gisterenmiddag zijn jaarvergadering in Grand Hotel Britannia alhier, onder voor zitterschap van den heer L. Westerning uit Amsterdam. Alvorens de vergadering aanving zongen de dames en heeren der helpstersorganisatie en der transportcolonne te Vlissingen het eerste couplet van het Wilhelmus en een drietal voor deze gelegenheid vervaardigde coupletten op dezelfde melodie. De voorzitter bracht daarvoor dank en heette speciaal welkom generaal H. Bakker, lid van het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis. Spr. hoopte dat de samen werking tusschen die vereeniging en den bond zal blijven als zij tot nu toe steeds is geweest. Spr. hoopt, dat de bond tot in lengte van dagen op den steun van het hoofdbestuur der vereeniging zal mogen blijven rekenen Ook heette spr. als belangstellende welkom o.a. een afgef ardigde van de afdeeling van het Roode Kruis te Haarlem, waar de colonne nog niet is aangesloten bij den bond. Het deed spr. genoegen, dat zoovele belang stellenden waren opgekomen en daaronder vooral zooveel dames. Het gecombineerde werk moet samen in goede harmonie gebeu ren. Hierna wijdde spr. woorden van groote er kentelijkheid aan de nagedachtenis van wij len mr. G. van Slooten Az„ secretaris-gene raal der Vereeniging het Nederlandsche Roo de Kruis en verhieven de aanwezigen zich enkele oogenblikken van hun zitplaatsen. Aan het op rijm gestelde jaarverslag van den secretaris, den heer P. Kotting uit Am sterdam, ontleenen wij, dat twee nieuwe af- deelingen toetraden, nl. de colonnes te Baarn en te Gouda. Dit verslag kon de goedkeuring der ver gadering wegdragen evenals de rekening van den penningmeester, den heer G. A. M. Loog- man, welke aanwijst, dat het batig saldo steeg van 204 tot 209. Bij de behandeling van een groot aantal ingekomen stukken bleek, o.a. dat men te Zaandam ernstig over aansluiting denkt. Verder was er een schrijven van het hoofdbestuur van het Roode Kruis, dat het niet mogelijk is alle leden der transportco lonnes tegen ongevallen te verzekeren, doch dat het hoofdbestuur wel bereid is bij even- tueele ongelukken in dienst der vereeniging steun te verleenen zoover de fondsen het toe laten en nadat ieder geval op zichzelf be schouwd is. De voorzitter wees er op, dat er in 60 jaar slechts 3 ongevallen zijn voorgekomen. De afgevaardigde van Amsterdam vroeg oi het hoofdbestuur niet ieder jaar een som kan afzonderen voor dit doel om zoo een fonds te vormen. Generaal Bakker zeide, dat er reeds een fonds je van ongeveer 2000 voor dit doel aanwezig is. Besloten werd evenals vorige jaren aan Z.K.H. Prins Hendrik, voorzitter van het Roode Kruis, op zijn jaardag een geluk- wensch per telegram te zenden. Op een destijds ingekomen vraag van Vlis singen, of het geoorloofd is in het uniform van het Roode Kruis aan collecten voor lief dadige doeleinden deel te nemen, is geant woord, dat daartegen in principe geen be zwaar is, doch dat het gewenscht is daarvan zoo weinig mogelijk gebruik te maken, om eigen zaak niet te schaden. De afdeeling Bus. sum had een drietal voorstellen ingediend. Ten eerste om aan het hoofdbestuur van hef Roode Kruis te verzoeken wijziging te willen brengen in de uniform en aan alle transport colonne leden een donkere uniform te ver strekken (blauw of zwart). De voorzitter meende, dat zulk een wijziging op de groote kosten zou afstuiten, maar daarom zijn er wellicht enkele wijzigingen te vragen in het bestaande uniform. Ten eerste om dit minder militair karakter te geven, o.a. door het vervangen der militaire che vrons door een onderscheidingsteeken als bijv dat van de brigadiers bij de Amsterdamsche politie. Een blauw of zwart uniform zal er nog spoediger bij oefeningen enz. onoogelijk gaan uitzien dan het huidige un.iorm. Ook is de staande kraag wellicht voor een liggen- den te vervangen en de korte broek door een lange, waardoor de beenkappen zouden ko men te vervallen. De afgevaardigde van Buss na. zeide, dat juist ook de last, die men heeft van het mi litaire karakter van het uniform, leidde tot het voorstel. De bedoeling is de nieuwe uni form geleidelijk in te voeren, door geen nieuwe van het huidige model en kleur aan te maken. Generaal Bakker bracht eerst dank voor de woorden van welkom, omdat hij spoedig de vergadering moest verlaten. Maar inzake het zoo juist gesprokene, zeide spr., dat men niet moet vergeten, dat het Roode Kruis ont staan is door den oorlog en men zich niet behoeft te schamen een uniform te dragen, dat op een militair gelijkt, men behoeft den waren aard van het instituut niet te camou. fleeren. Het oorlogswerk, indien het onver hoopt nog eens noodig moest zijn, blijft het hoofddoel. Toen men in 1918 meende, dat dit niet meer noodig zou zijn, kwam het vredes werk meer naar voren, neergelegd in ae Ligue van Parijs. Men draagt het uniform met eere. Het is bij Kon. besluit zoo vastgesteld en dit is ook het geval met de onderscheidingskenteeke- nen. Spr. wil echter gaarne toezeggen, dat het hoofdbestuur practische verbeteringen ernstig wil overwegen, maar doet aan de hand van ervaringen zien, dat men niet ieder kan voldoen. Men wil steeds weer terug naar dingen, die men vroeger afkeurde. De voorzitter ontkende, dat het de bedoe ling was dat men zich zou schamen over het Roode Kruis uniform, zooals het nu is Men hoort er echter nogal eens op schimpen, ook in blaadjes, bijv. in „Zonnestraal" ge schiedt dit. Generaal Bakker zeide, dat het juist de voorzitter van deze vereeniging, de heer Jan WRIGLEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN GEZOND! van Zutphen, was, die duidelijk betoogde, dat het niet het Roode Kruis was, dat oorlogen veroorzaakt. Spr. wees ook op het nieuwe orgaan „de Samaritaan", dat Roode Kruis en Oranjekruis samen uitgeven, deelde mede, dat het in de bedoeling ligt ieder jaar een groote oefening te houden dit Jaar in de om geving van Zwolle en dat een nieuwe rang, die van reserve-sectie-commandant is inge steld, wat nog nader moet worden uitgewerkt. Nadat de voorzitter hem dank had gebracht voor zijn tegenwoordigheid, verliet generaal Bakker de vergadering. Het tweede voorstel was, dat om in het vervolg in het centrum van het land te ver gaderen. Na eenige discussie besloot de ver gadering dit vooralsnog niet vast te leggen. Als plaats voor 1934 wees de vergadering Amsterdam aan met 34 stemmen, tegen 11 op Heerlen. Het derde voorstel van Bussum was om de kosten van afvaardiging ponds ponds gewijze over alle afdeelingen te verdeelen. De voorzit* >r zette uiteen, dat dit bemoei lijkt wordt door het ongelijk zijn der contri butieregelingen. Men moet contributie heffen of althans een spaarkas vormen. Tot zoolang dit meer uniform geregeld is, werd het voor stel van de agenda afgevoerd. De heeren L. Westerneng, G. A. M. Loog- man, beiden te Amsterdam en K. C. H. Galis te Groningen herkoos de vergadering bij en kele candidaatstelling tot bestuursleden, doch men meende, dat de vierde aftredende, de heer L. C. Boin te Den Haag, zich te wei nig op vergaderii gen laat zien en liet de ver vulling dier vacature aan de colonne te Den Haag over De contributieregeling van f 1.50 voor elke 10 leden of gedeelte daarvan handhaafde men ook voor 1934. Nadat de voorzitter zich nog speciaal ge wend had tot de jeugdige dames uit Veere, was de rondvraag aan de orde. Hierbij heeft de voorzitter op vragen uit de vergadering o.a. gezegd, dat het onder scheidingsteeken voor bijv. 20 jaar dienst, alleen kan worden verstrekt tegen inlevering van dat voor 10 jaar verder dat het ver strekken van schoeisel alleen plaats heeft als het bijv. werklooze leden betreft, omdat het vroeger bleek, dat men de schoenen ook voor andere werkzaamheden droeg. Verder, dat de wensch van oefeningen in het cen trum v >r meer colonnes tegelijk zal worden overgebracht, evenals die over reductie op de treinen voor leden die ter vergadering komen en dat een klacht var. Bergen op Zoom inzake het niet af en toe samen met de dames help sters oefenen, zal worden onderzocht. Hierna sloot de voorzitten met dank voov aller opkomst en een opwekking om aan het hooge doei te blijven werken de vergadering. Algemeene Ned. Fascistenbond. In. „de Oude Vriendschap" wordt morgen, des avonds 8 uur. een openbare vergadering gehouden van den Algemeenen Ned. Fascis- tenbond. Als sprekers zullen optreden de heeren Th. Riel en J. A. Baars. Men zie verder achterstaande advertentie. Een reclame-auto. De bekende Robinson-schoenfabrieken te Nijmegen maakt voor haar schoen reclame met een auto, welke ons land doortrekt He den bezocht deze auto onze gemeente. Het spreekt vanzelf dat deze auto veel bekijks had. In den auto is een gramofoon met luid spreker opgesteld, welke gramofoon verschil lende populaire liederen en een Robinson- marsch uitzendt. Hedenavond van 7 tot 8 uur wordt een con cert gegeven in het Bellamypark. Helmbrand. Gisterenmiddag om 4 uur woedde nabij Zwanenburg in deze gemeente een vrij ern stige helmbrand. De politie heeft dezen trand met behulp van spade en zand, ge-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1