met de VELO Vraagt gratis proefwasch FEUILLETON DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH. SPORT LUCHTVAART MARKTBERICHTEN AGENDA PREDIKBEURTEN die, simpel naar de Doorniksche afkomst van Rogier van der Weijden, een Waalsche school uit het niet willen tooveren, verzinken dan ook, tegenover de sublieme Vlaamsche groot heid der middeleeuwen, in het onwelriekende moeras van de huidige nationalistische poli»- tiek en doen daardoor, gelijk dat met een nieuw woord heet, aan „Goebbelisme". Heden, 22 April. Opening der Gentsche Floraliën 1933, de grootste heaendaagsche bloemententoonstelling ter wereld. Het Pa leis der Floraliën, indrukwekkend groot, on geveer 14000 vierkante M. oppervlakte aan hallen. In de tuinen reuzenperken azalea's hcrtetia's, tulpen, seringen, aschbloemen en uitheemsche planten. In de onafzienbare serres een keur van zeldzame flora, sprookjes- tuinen van kostbare orchideeën, de betoove- ringen der duizend in een nacht. In. het uit gestrekte park, rondom het hoofdgebouw, zes hectaren tuinen, menu mentaal van aan leg. 's Avonds een feërieke verlichting, dui zend kunstzonnen waarin de natuurwonderen schitteren met voor het oog vreemde kleuren Concerten te midden der bloemenweelde, luister voor het oog en feest voor het oor. En in de stad Vlaamsche leute. De officieele opening der Gentsche Flora liën had Zaterdagmiddag plaats door den Hertog en de Hertogin van Brabant. Gala koetsen, militair escorte, uitrusting der glo riedagen. Opwachting van ministers en ge zanten, Engelsche, Fransche en Belgische autoriteiten, toespraak van Lady Londonder ry, presidente der algemeene jury, antwoord van Prinses Astrid, bloemenschoon en vrou wenschoon, eerewyn aangeboden door het Gentsch gemeentebestuur, geronk van motors en drenzen van autocars, invasie der toe risten. Eenige inspecteurs der Brusselsche ver keerspolitie hebben een studiereis gemaakt naai- Amsterdam. Een hunner deelde mij enthousiast zijn bevindingen mede Een kalm volk, dat Hollandsche. Eu gedisciplineerd vooral. Men zou zich in Duitschland wanenWelk een gewillige ge hoorzaamheid. Ik zag het in de smalle Kal- verstraat. Eenrichtingsverkeer op de beide trottoirs. De helft der menigte statig rechte, de andere helft langzaam links. Geen drukte, geen luid geroep. Niemand die haast had. Welk een brave menigte. Zij verderde slechts met kleine passen, stijf en afgemeten, zwaai en correct. En de politie dan Dat hebben we hier niet. Ik zag een verkeersagent op een der hoeken van het Rembrandtplein. Alles gehoorzaamde hem, als stond het onder zijn hypnose. Een enkele wenk met de oogen en de file auto's stond stil. Een ander teeken, bijna onmerkbaar, daar ging het verkeer weer. Wat zijn de Brusselsche verkeersagen ten dan slaven van het publiek. Als zij niet doen als gekken, luid schreeuwen en te keer gaan als bezetenen, neemt niemand notitie van hen Ai-me Flory, zij ook al Dat was de klacht, die snikkend gefluisterd werd, gisterenavond, achter de coulissen van de „Monnaie". Een der begaafdste Brussel sche opera-sterren, Flory Mally, heeft zich dezer dagen te Parijs, door vergiftiging, van het leven beroofd. Dit is de zevende in de lugubere reeks van Brusselsche en Parijsche opera-diva's, in één jaar. Men staat verbaasd bij zooveel ontmoediging tegenover het leven, •bij zooveel wanhoop, die de beste krachten uit de theaterwereld wegneemt. De droeve lijst begon met Régine Florijn, na haar kwam Léonie Dallet. Toen volgde de gevierde dan seuse Mady Myrtil. De doodenreeks werd voortgezet door de groote comédienne Mar cello Romée. Volgden de opera-sterren Pau- lette Duvernet, Francine Mussey, Heden Flory Mally. Is het tooneelleven van heden dan zoo vol teleurstellingen dat het niet eens zijn glorie meer waard is? Is het de alles overrompe lende reclame van de film, die deze sterren aan het tooneelfirmament reeds doet ver duisteren nog voor ze uitgeschitterd zijn? Naar het Engelsch van FERGUS HUME, 38) „Neen", antwoordde Anita, „ze heeft nooit getracht ook maar met een enkel woord een schaduw te werpen op mijn liefde voor mijn «/ader. Want ik hield veel van hemhij leefde in mijn herinnering, zooals ik hem het laatst gezien had, toen ik als meisje van zes jaar uit Guatemala weggingaardig, vriendelijk, knap, nooit streng, altijd bereid tot een grapje. U weet, hoe aanhankelijke genegenheid een klein kind voor een derge- lyken vader kan voelen. En zijn brieven vloeiden ook altijd over van hartelijkheid. By was inmiddels hertrouwd, maar dat scheen niet in het minst afbreuk te doen aan zijn gevoelens voor het dochtertje uit zyn eerste huwelijk." Even zweeg ze, in gedachten verzonken in het haardvuur turend. Toen vervolgde ze „Ongeveer twee en een half jaar geleden 'keerde hij in Engeland terug. Hij kwam mij in Hampstead opzoeken en vertelde, dat hij had deelgenomen aan een politieke samen zwering. Het complot, dat tegen den presi dent van de republiek gericht was, was ont dekt en hij had overhaast uit Guatemala moeten vluchten, daar zijn leven anders ge vaar had geloopen. Zijn tweede vrouw was Of is hetde cocaïne Zeker is het de wanhoep, neurasthenie van den modernen tüd, gebrek aan een innerlijk zieleleven ge fundeerd op een hechte levensbeschouwing. Régine, Léonie, Marcelle, Mady, Paulette, Francine en Flory, gedurende jaren hebben ze roem gehaald gezegevierd op het tooneel, ootmoedig glimlachend op bewonderaars ge wacht. Eén dag zijn ze verder gegaan dan het tooneel, zyn ze gegaan tot op den hoek der straat zonder vreugd, die in den zwarten baaierd der wanhoop, m het voor hen duiste re punt der eeuwigheid leidt. Zij zullen niet meer terugkoeren, in het niet verzinken als spookschimmen. En alleen achterde coulis sen zal men nog even zeggenArme Flory, zij ook al? Vanaf 15 Mei e.k. zal op het baanvak Ant werpenEsschen der Belgische spoorwegen, met aansluiting op de internationale treinen, een. geregelde dagdienst ingelegd worden met rails-auto's van een geheel nieuw type, het grootste tot nu toe bij eenige spoorweg maatschappij in gebruik, rijtuigen die niet minder dan 150 personen zullen kunnen be vatten, nl. 100 zitplaatsen en 50 staanplaat sen. De carrosserie dezer auto-spoorwagens, model-Pullman, is van Belgisch fabrikaat (Ateliers Nicaise et Delcuve), de motoren zijn van het type Diesel-Maybach, 175 P.K. Het traject Antwerpen-Nederlandsche grens, veertien reizen per da-g, zal afgelegd worden, in 50 minuten voor de zgn. banwykritten, in 40 minuten zonder tusschen-oponthoud. Voor de banwijk-ritten zijn de stopplaatsen te Antwerpen-Dam, Merxem, Eeckeren, Cap- pellen, Heide, Kijkuit, Calmpthout, Wildert, Esschen en Tetour Antwerpen—Middenstatie. sje „Francois", de koning der Brusselsche be delaars is dood. 66 jaren oud stierf hij op een armenbed van het stadshospitaal. Zyn mak kers noemden hem „Francois den Voeyle", in tegenstelling met den eerenaam waarnaar hij vroeger luisterde „Francois le Beau". Het was in den tijd dat hij nog kampioen der Brusselsche worstelaars en een geziene figuur in de Belgische sportkringen was. Zonder veel te werken verdiende hij toen veel geld, was geëerd door de mannelijke jeugd en be mind door de Brusselsche schoonen. Zelfs was hij eenige jaren de „amant de coeur" van de eens gevierde revue-ster Ciiarry Colibri. Doch het verging hem als Samson. Toen zijn krachten verminderden nam ook zijn roem af. Wars van werken verviel hij geleide lijk tot den bedelstaf en hij voerde hem als een koningsscepter. Want het stond geschre ven dat hij kampioen zou zijn, zelfs in het bedelen. Oud en voor zijn tijd versleten ont moette men hem 's morgens op de Anspach- laan, des middags in de woelige Nieuwstraat, des avonds bij de Beurs. Men had medelijden met hem en hij kreeg zonder te vragen. De politie heeft hem dikwijls naar „den amigo" willen brengen, doch het is haar nooit mogen gelukken. Als hij een agent zag naderen haalde hij plotseling een pak oude kranten voor den dag en als van schrik begon hij dan luidkeels te roepenLanasyonbête („La Na tion Beige").,.., Leswaarpoerdemin („Le Soil-" peur demain).... Maar kranten verkocpen deed hij niet. Vroeg men hem er om dan zei hij eerlijk Gaa mceitsj da ni kuupe, tes moe veu de polies weg te emme (Ge moet dat niet koo- pen, 't is maar om de politie weg te hebben). Een keer echter is het hem niet gelukt. Hij was ziek geworden op den openbaren weg en de politie bracht hem naar het Sint Jans- hospitaal, waar hij te sterven ging. In zijn laatste cogenblikken bekende hij, aan de zusterkens, dat er thuis nog een „keuske druugen bruud" (korstje droog brood) was Men begreep hem niet. Maar de politie, die zijn geheel vervuild zolderkamertje ontruim de, vond er het „keuske druugen bruud", een bedrag' van 10.875 francs aan klein nikkelgeld, de schat van den ouden bedelaar. W. v. M. in het land achtergebleven bij een broer van haar. Juffrouw Gen win mocht mijn vader niet, dau hoorde ik later van haar, en wilde, dat ik een betrekking als gouvernante zou zoeken en mijn eigen brood verdienen. Maar myn vader wilde daar niet van hooren hij zei, dat hij geld genoeg had voor ons beiden." „Zoo", merkte Fanshaw ironisch op, „dan heeft hij juffrouw Genwin zeker alles be taald, wat hij haar schuldig was." „Geen stuiver heeft hij haar betaald" riep Anita bitter uit. Juffrouw Genwin vertelde me dat naderhand. Want toen ik mijn vader na zooveel jaren voor het eerst weer zag, wilde ik geen woord in zijn nadeel hooren.' „En ik dacht, dat juffrouw Genwin nooit kwaad van hem vertelde Dat heeft ze al dien tijd ook niet gedaan, maar toen ze hem terugzag ze had hem in jaren en jaren niet gesproken ging ze wantrouwen tegen hem kcesteren. Zij was er sterk tegen dat ik voortaan bij mijn va der zou blijven, zooals hij verlangde. Maar ik beschouwde het als mijn plicht aan zyn wensch te voldoen en ging met hem mee." Het meisje zuchtte diep. „Maar na een paar maanden ontdekte ik, dat al zijn vertoon van vaderlijke hartelijk heid maar schijn was geweest en dat de eenige reden, waarom hij mij bij zich wilde hebben, was, my te kunnen exploiteeren." „Op welke manier V' vroeg Lionel veront waardigd. Het werd hem steeds duidelijker, welk een niet-ontziende egoïst Baxter was. „Ik had ontdekt, wat voor soort man mijn vader wasmijn afgod was al gauw van zijn VOETBAL. De beide eerste elftallen van Vlissingen gaan met de Paaschdagen naar België. Vlissingen I neemt deel aan een internatio naal tcurnooi om den „Van den Heuvel"- beker te Blankenberghe, waaraan vier clubs deelnemen, nl. F. C. Blankenberghe, K. Leon. Club Brussel, R. C. Calais (Frankrijk) en V.C. Vlissingen. Vlissingen II speelt den len Paaschdag te Nieuwpoort om een beker, de „Sluisbeker" er« den 2en Paaschdag staat er een wedstrijd te gen De Panne op het program. INSIDER. Nederlandse heBelgische oud-internationals 0—4. Op het terrein van Sparta te Rotterdam hebben gisterenmiddag Nederlandsche oud- internationals een aardigen wedstrijd ge speeld tegen hun collega's uit België. De volgende spelers zijn in het veld geweest Nederland De Boer, doelDe Bruyn en Van Kol, achterSchetters, Grjjseels en Krom, middenPetterson, Formenoy, Pijl, Thomee en De Natris, voor. Na de rust werd Formenoy vervangen door Rixoordt. België Raemdonck, doelJanssens en Ruyssevelt, achter Van Averbeecke, Fierens en Pelsmaecker, midden; P. Braine, Thijs, Larncu, Mertens en Eist, voor. De rust ging in met blanco stand, doch daarna wisten de Belgen van flink aanpak ken en met 4—0 in him voordeel kwam het einde. De Singelloop van E.M.M. De jaarlijksche singelloop van de Athle- tiekvereeniging E.M.M. te Middelburg xs bepaald op 13 Mei en zal weder over een parcours van ongeveer 3700 M. gaan. Het bestuur heeft de circulaires aan de ver schillende zusterverenigingen reeds uitge zonden en hoopt ook dit jaar op een groote deelname, ook van buiten Zeeland. Twee vliegongelukken in Frankrijk. By een bezoek van den minister voor de luchtvaart, Pierre Cot, aan het militaire vliegkamp te Villacoublay bij Parijs, hebben twee ongelukken plaats gevonden. Bij de demonstratie van een modern sport- vliegtuig met opvouwbare draagvlakken, is plotseling één der vleugels naar de achter zijde van het toestel verschoven, tengevolge waarvan dit recht omlaag viel. Het kwam op een gebouw terecht, waarvan het dak vernield werd. De mecaniciens hebben nog gelegenheid gehad, ijlings zich in veiligheid te stellen. Dc piloot van het toestel was evenwel op slag dood. Het toestel verbrandde geheel. Het tweede ongeval eindigde, dank zij de tegenwoordigheid van geest van den be stuurder, slechts met het verlies van het apparaat. De bestuurder werd slechts licht gewond. Het toestel, een moderne jacht- tweedekker met 600 PK.- motoren, bevond zich op ongeveer 50 meter hoogte, toen plotseling één der vleugels afknapte. Van 2000 meter hoogte liet de vliegenier zich met een parachute neer. GROENTE- EN FRUITVEILING. 15 April 1933. Op de gisteren alhier gehouden groente en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Uien 2 ct.spinazie 1—3 ct.spruiten 13 ct wijnpeeën 1 ct.kleine peeën iy2 ct. witlof 17 ct.schorseneeren 1 ct.sla- dunsel 1—4 ct., alles per KG.kipeieren 16 19 ct.eendeieren 21 ct., beiden per 10 Reel.0.54 voetstuk gevallen. Hy is een speler, en nog erger. Hy ontziet zich niet om te stelen, als hy de kans schoon ziethy licht de men- schen op hij schrijft bedelbrieven, en ik vind het verschrikkelijk, om het te moeten zeggen gedraagt zich in ieder opzicht als een beroepsmisdadiger. Als er geld te maken valt, is hij vrijwel tot alles in staat. Hij bracht jongelui mee naar onze kamers in Parijs én Londen, in de hoop, dat ik met een van de ryksten zou trouwen. Maar ik wei gerde de een was nog idioter en lichtzin niger dan de ander. Toen verlangde hij van mij, dat ik hem hielp bedrog plegen by het spelen, door zijn partners op de handen te kijken en door hem teekens te geven. Hy _gaf mij juweelen en mooie kleeren, natuurlijk om my beter als lokvogel te kunnen gebruiken en liet niets onbeproefd om mij tot net zoo'n minderwaardig wezen te maken, als hij ook zelf is." Lionel schoof met een nik zyn stoel ach teruit en stond met gebalde vuisten op. Als kolonel Baxter op dat oogenblik onder zyn bereik was geweest, zou een gevoelig pak slaag zijn deel zijn geweest. „Dit leven heb ik byna twee jaar volge houden", ging Anita voort„toen. was het me eenvouaig onmogelijk en ben ik terugge gaan naar juffrouw Genwin. Ik heb haaT al.es verteld. Zooals u wel begrijpt, was ze ontzettend verontwaardigd en de goede ziel hield mij voorloopig weer bij zich. Myn vader deed een tijdlang geen moeite om uit te vinden waar ik was. In Parijs was hij in moeilijkheden goraakt, doordat zijn valsch stuks bloemkool 5—16 ct.sla 2i/2—6'/2 ct., beiden per stuk radijs 4—5 ct.selderie 36 ct.prei U/25 ct.rabarber J/2—2 ct.: peeën 13i/,16 y2 ct.tulpen 14—21 ct. flieren 2i/24 ct.narcissen l|/22 ct. phoenix 4 ct.margrieten 16 ct., alles per tos bakkruid 3 x/-r4 ct.Curasao */2 ct. iheren 2 ct., alles per planthortensia 41 —45 ct.plumosa 8 ct.Aaronskelk 3840 ct.concelaria 13 ct., alles per potzuring 714 ct.peterselie 219# ct., beiden per chipknolrapen 15 ct. per kist. ZONDAG 16 APRIL 1933. (Eerste Paaschdag;. BRESKENS. 9.30 uur Ds. W. H. KELDER Jr. 5.30 uur De Heer I. VERDUIJN. GROEDE. 9.30 uur. Ds. VAN KOOTEN. Evang. Luth. Gemeente. 9.30 uur De Heer VAN DER MADEN. BIERVLIET. 9 30 uur: Ds. VRIJLANDT. SCHOONDIJKE. 9.30 uur Ds. SNIJDELAAR,. OOSTBURG. 9.30 uur Ds. FABER IJZENDIJKE. - 9.30 uurDs. CASTELEIN. MAANDAG 17 APRIL 1933. (Tweede Paaschdag). Gereformeerde Gemeente. (Glacisstraat), 9 30 uur Leeskcrk. r-pel en zyn praktijken uitgekomen waren en hij had naar Weenen moeten vluchten om uit de handen van de politie te blijven. Maar ik kon ook niet eeuwig en altoos van juf frouw Genwin's goedheid blijven profiteeren en daarom vroeg ik haar mij te helpen een betrekking als gouvernante te vinden. Ik schreef op de advertentie van juffrouw Pa mela juffrouw Genwin beval mij aan en soe ben ik hier gekomen. De rest weet u." Lionel knikte. „Maar hoe kwam je vader er achter, dat je hier was „Hij ging naar Engeland terug, toen het schandaal geluwd was en zocht juffrouw Genwin op, in de juiste veronderstelling dat die wel zou weten, waar ik gebleven was. Maar ze weigerde mijn adres te geven en om het tóch gewaar te worden, nam hij zijn toe vlucht tot iets, waaraan een normaal-levend mensch zelfs niet zou .denken, laat staan het doen, maar dat hij heel gewoon vindt loen juffrouw Genwin even uit de kamei geroepen werd, snuffelde hy in haar cor respondentie en vond een brief, dien ik haar van hier geschreven had. Dat was juist vóór hij uw neef vroeg, of die ook iets van het dorp Hurton wist." „Hetwelk Ricky wijseiyk veinsde' niet te kennen. Myn waarde neef heeft ook wel eens een helder oogenblik 1" „Maar die ontkenning hielp niet veel" antwoordde het meisje met een gebaar van wanhoop. „Mijn vader wist immers uit den brief aan juffrouw Genwin, waar hy me vinden kon en hij liet er geen gras over groeien om my op te zoeken. U bent erbij BRESKENS. 9.30 uurDs. VAN KOOTEN. GROEDE. 9 30 uurDs. W. H. KELDE.R Jr. SCHOONDIJKE. 9 30 uur Ds. SNIJDELAAR. IJZENDIJKE. 0 30 uurDs. CASTELEIN. Alhambra-theater. Van Vrijdag 14 tot en met Donderdag 20 April „De Kleine Zwerfster" en „Moeder". Luxor-theater. Van Vrijdag 14 tot en met Donderdag 20 April: „Breng ze levend rr .se". Zaterdag 15 April. Zanguitvoering Kinder koor „Jong Leven", Concertgebouw, 7.30 uur. x Zaterdag 15 April. Sorlée, Marine Sana toriumfonds, „de Oude Vriendschap" 8 uur. Zondag 16 en Maandag 17 ApriL Tooneei- en cabaret-avonden, Revue- en cabareó- club „Kunst naar Kracht", „de Oude Vriendschap", 8.15 uur. Dinsdag 18 April. Openbare vergadering Christ. Historische kiesvereeniging, lo kaal Noordstraat 34, 8.15 urn Dinsdag 18 April. Openbare vergadering Rev. Soc. Partij, „de Oude Vriendschap". 8.15 uur. Woensdag 19 April. Uitvoering afdeeling C.J.M.V. Padvinderstroep, Grand Hotel Britannia, 8.15 uur. BB 131-020" geweest hoe we elkaar bij Tollhurst's huisje ontmoetten." „Ja. En na wat ik nu gehoord heb, ver baast het me niets, dat je hem niet wilde meenemen naar „de Oimen". „Ik wilde, dat hij maar zoo gauw mogehjk weer wegging en was bereid hem geld te geven, als hij dat deed. Maar hij had andere plannenhij had zich voorgenomen, dien nacht in „het Vergulde Hert" te biyven, omdat", hier wierp Anita een angstigen blik om zich heen en liet haar stem dalen tot een gefluister, „omdat hy den beker gezien had." Lionel knikte begrijpend. „Hij was van zins om hem te stelen" klonk het grimmig. „Ja", bekénde Anita op matten, be schaamden toon, „uit de begeerige blikken, waarmee hy er naar keek en uit de manier waarop hij den ouden Tollhurst uithoorde over de waarde, maakte ik op, dat. hy een kans wilde wagen zich van den beker mees ier te maken. Zooiets ligt heelemaal ln zijn üjn. En zyn wensch om den nacht in Hurton i icor te brengen, versterkte mij in die over- l ,uiging." „Maar je vader speelde hoog spel, want als hy den beker gestolen had, zou er tegen nem als vreemdeling onmiddellyk verden king rijzen", bracht de jonker in het midden. Vooral als er navraag zou worden gedaan naar zyn verleden. Inspecteur Arnold heeft dan ook inderdaad in het begin argwaan u-gen hem gekoesterd." (Wordt vervolgd,). van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6