500 300 25 EEN GOED BOEK 15 APRIL, EERSTE BLAD Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken? N0.90 71e Jaargangi 1933 Uitgave: Firma f. VIN DE TELDE Ir., Ilalslrial 58-60, Vlissingen. ielel. III. Postreheriing Hf 111 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité BOEKHANDEL D'HUY STADS- EN PROYINCIENIEUWS Rook dan Aan v Kolt. n uur M li UUI 8 - 8 8 8 8 8 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 71.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels f 1.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvingër gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Wegens het Paaschfeest zal de „Vlissingsche Courant" Maandag 17 April niet verschijnen. In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Bijdrage leerl. Openb. U.L.O.-school 2.10 Gedeelte Politie-per- soneel - 2.50 Bijdrage leerl. Christ. U.L.O.-school - 2.50 Vorige opgave -4606.72 Totaal ƒ4613.82 PASCHEN. Het is Paschen, het meest blijd> feest der christenheid. Paschen is het, het Paschen, dat ons de verlossing bracht. Of de verlossing eigenlek niet. Die wrochte Christus voor ons op den Goeden Vrijdag, toenHij zich offerde voor ons heil. Maar met Paschen wist de mensch- heid het, dat het verlossingswerk waarlijk was volbracht, omdat Degeen, Die het offer van den dood voor ons had aanvaard, niet in den dood bleek onder te zijn gegaan, maar over den dood had gezegevierd door Zijn Herrijzenis. Dat bewees Zijn glorie en macht; dat bewees de goddelijkheid van Zijn per soonlijkheid. Het herdenken van den Goeden Vrijdag is eigenlijk een droef herdenken. Toen werd aan de menschheid de grootste weldaad be wezen, maar tot welk. een prijs Met Paschen echter verheugen we öns om de glorie van Hem, die voor ons stierf, om de overwinning op den,dood. Paschen Het feest der herrijzenis, van nieuw leven, van herwekking, van gelooven, van zon en van kracht. Dat we er toch allen iets van in ons mogen opnemen. Van de kracht en de genade er van, van de verzekerdheid, van het nieuwe leven. Christus beleefde het om onzentwille in één week voor ons de volheid van het leven bij Zijn glorieuzen intocht in Jeruzalem, de vervolging en smaad, den ondergang en ein delijk de overwinning, de Verrijzenis, de herwekking, het hernieuwde leven. Eenzelfde cirkelgang ligt in de natuur. De straling van het leven in den zomerde be dreiging in den herfst, den schijnbaren dood in den winter, de herrijzenis van de natuur en van alles wat dood scheen in de lente. Zou het maatschappelijk bestel en het per soonlijk leven der individuen anders ge ordend wezen In somberen tijd mogen we al een oogen- blik den ondergang vreezen, we weten toch, dat de tijden van neergang er moeten zijn en dat de Heer, die den dood overwon, niet zal dulden, niet zal toestaan, dat de mensch heid zou vergaan, als dat niet in Zijn be sluiten is neergelegd. De zon van welvaart zal worden herwekt. Ze zal weer stralen over een aarde, waar misschien nieuwe ordeningen zijn gesteld, maar waar het leven mogelijk zal wezen. Dat moeten we aannemen op dit blijde feest van Pasehen, opdat ons het licht ver wijtend woord niet treffe„Gij, kleingeloo- vigen...." Bij ons gelooven in de noodzaak van terug gang en herrijzenis van al wat leeft en tot de Schepping behoort, hebben we vooral het geloof noodig in de leer van den Zoon des Menschen. Dat geloof hebben we te onderhouden als een gave Gods. Ook dat geloof en het onder houd er van, is onderworpen aan de wetten van teruggang en herrijzenis, opdat het ge loof een verdienste zij. Het is niet moeilijk aan het leven te gelooven in den zomer, maar wel om aan te nemen, dat de dood ook in den winter niet zal zegevieren. Verdiepen we van tijc tot tijd ons geeste lijk leven, opdat we na tijden van teruggang de herwekking mogen constateeren. Opdat we telkens met Pasehen mogen meejubelen het hlijde Hosannah van het koor der engelen. VINDT U STEEDS BIJ ONS TELEFOON 348 BADHUISSTRAAT 15 Willem de Zwijger-herdenking. De geboortedag van Willem van Oranje, den Vader des Vaderlands, zal alhier offici eel herdacht worden door de leerlingen van alle lagere scholen op Vrijdag 28 April a.s. Nadere bijzonderheden volgen, zoodra het programma bekend zal zijn. De Floraliën te Gent. De provinciale stoombootdienst zal in ver band met de bekende bloemententoonstel ling te Gent, op Donderdag 27 April een extra-boot naar Gent laten loopen. Deze boot vertrekt van hier des morgens half acht en keert om vier uur uit Gent terug. Wie deze reis meemaakt zal dus tevens kunnen genieten van een mooien boottocht op de Westersclielde met het prachtige uit zicht op Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook de vaart langs het kanaal van Ter Neuzen naar Gent is rijk aan afwisseling. De prijs voor de reis bedraagt slechts 2 retour, zoodat zeker veel personen gebruik zullen maken om de prachtige bloementen toonstelling te bezichtigen. Een onderscheiding. De heer J. van Boven, vice-consul van Portugal alhier, is door de Portugeesche regeering benoemd tot ridder in de Chris tusorde. De Christ.-Historische Unie en de vragen van dezen it«d. De Christelijk-Historische kiesvereeniging houdt Dinsdag 18 April, des avonds 8.15 uur, een openbare vergadering in het gebouw der Christ. Jongemannen Vereeniging, Noord straat 34. Als spreker zal optreden de heer H. W Tilanus, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp„De Christ. Hist. Unie en de vragen van dezen tijd.". Uitvoering Padvinders. De Vlissingsche C.J.M.V, Padvinderstroep geeft Woensdag 19 April a.s. haar jaarlijk- sche uitvoering in het Grand Hotel Britan nia. Daar de belangstelling voor de uitvoe ringen van dezen troep altijd groot is, zullen ook ditmaal wel velen een gang naar „Bri tannia" doen. Het padvindersorkest, onge veer 20 personen, zorgt voor de muziek. De toegangsprijs is laag gesteld, nl. 0.40. R. S. P. Dinsdag 18 April zal in „de Oude Vriend schap", des avonds 8 uur, een openbare ver gadering worden gehouden door de Revolu- tionnair Socialistische Partij. Als spreker treedt op de heer A. Lang- kempe uit Amsterdam. Alhambra-Theater. Moeder. De kleine Zwerfster. Na het journaal en de woorden onzer Ko ningin-Moeder kondigt een interessant film pje het groote filmwerk aan„R.I.P. ant- vortet nicht". Dramatisch is de geschiedenis van de Hollywoodsche film „Moeder" zeer zeker en haar succes zijn dan ook ettelijke snuitende neuzen en roodbekreten oogen. De karakteristiek der jonge, schoolgaande kinderen is het sympathiekst. Daar zijn de zorgzame moeder, de luie vader, het edele kind en de huichelaar-vleier. Vijftien jaar later wordt de eerlijke zoon betrokken in een smokkelaffaire van den vader en, daar hij zijn eigen vader niet wil verraden, tot ge vangenisstraf veroordeeld. De moeder is ondertusschen oud geworden en vindt in haar omzwervingen slechts een karige plaats by den zoon, wien het slechts om geld te doen is. Het armhuis is tenslotte een toevluchtsoord. Het dramatische einde brengt den terug gekeerden zoon, die zijn beproefde moeder in haar „home" herstelt, den ontaarden broeder tuchtigt en het trouwe meisje aan zijn eerlijke borst prangt. Met stijgende emotie zal het publiek de zen strijd tuscchen uiterst goede en schan delijk slechte lieden volgen „De kleine Zwerfster" is wel een film, die door het prachtig-overwo'gen scenario,^door de zuiverheid van spel van een machtige bekoring is, frise.h als allc-s wat eerlijk, zui ver en oprecht is. Dolly Haas geeft wel de beste creatie op haar credit. Door een „Groszstadt" dwaalt het zwerf- stertje rond en verliest haar hart aan een aan lager wal geraakten bankdirecteur, die niet eens zijn pensionrekening betalen kan. Aan haar dankt hij zijn financieel herstel, want Dolly hoort door de telefoon een beursgeheim en geeft haar vriend een tip, die hem weer rijk maakt. De film is bijzonder onderhoudend gewor- aen. Carl Diehl speelt den beminden man, Oskar Sima den concurreerenden bankier, en Paul Hörbiger een vroolijken kellner. Vooral de gelatenheid, waarmede Oskar Srma speelt, valt op. De bezetting der bij rollen mag er zijn, maar het is toch Dolly Haas, die de film draagt. Het opmerkelijke daarbij is, dat zij ditmaal haar kracht vol strekt niet zoekt in komisch gedoe, maar dat ei' sober, en toch tintelend van plezier, de figuur van het zwerfstertje uitbeeldt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zuid-Beveland in bloeipruimenbloesem- pracht bij Heinkenszand. Afscheid van den burgemeester van 'sHeer Arendskerke, jhr. Lewe van Nyenstein. Huldiging van Heintje Davids in het Grand Theater te Am sterdam. Scheveningen bereidt zich voor op het zomerseizoen. Het Scheveningsche „Hotel des Galleries" verkocht voor ƒ276.000 öm plaats te maken voor een groot flatge bouw. Het proefheffen van de brug te Barendrecht. 1 De Amstert.amsche meisjes studenten trainen voor de a.s. roeiwedstrij- den. Een typische klok op een grasveld naast iet station te Alkmaar. Afscheid van den burgemeester van Ilpendam, enz. Luxor-Theater. Breng ze levend mee. Over deze junglefilm is heel wat te doen geweest. Is zij realisme of sensatie Volgens verklaring van den dierenleverancier Frank Buck zijn alle scènes in dit jachtverhaal in de oerwouden van het eiland Sumatra ge maakt en is er geen enkele meter film in een studio opgenomen. Hoe dit ook zij, deze rolprent brengt een drama van de natuur zelve, de natuur, welke ruw, afgrijselijk, on barmhartig, niet te vermurwen is. Als de koningstijger en de zwarte panter hun strijd strijden, is dat de strijd van alle tijden, zoolang de wereld bestaat. In het gevecht tusschen tijger en python, demonstreert zich de eeuwige haat tusschen reptiel en viervoeter. Deze momenten, waarin ook een krokodil door een python wordt aangevallen, vormen de hoogtepunten van deze film. De foto's van het oerwoud, van de ondoor dringbare lianen en wilde blcemen zijn van een ongekende schoonheid. Deze film (Bring them back alive) is een van de mooiste na tuurfilms, welke we tot nu toe gezien heb ben, temeer daar zij vrij is van alle roman tische verwikkelingen. Het onuitputtelijke geduld en het uithoudingsvermogen van Frank Buck, die in opdracht van verschil lende diergaarden de wilde dieren levend vangt, wekken respect. Zijn de weerzinwek kende gevechten, welke we tusschen de ver schillende dieren in het oerwoud aanschou wen, door menschen geënsceneerd, dan is de film inderdaad verwerpelijk, omdat zij dan alleen ter wille van de sensatie is daarge- steld, al blijft deze film overigens als kijk- film ongemeen boeiend en spannend, vermits zij natuurgebeurtcnissen volgens natuurwet ten in beeld brengt. Het bijprogram is uitmuntend verzorgd drie journalen (Paramount, Ufa en Orion- Prof ilti), een intellect film over Zoeloe- land, een brillante uitvoering van Weber's Obéron-ouverture door het Concertgebouw orkest onder leiding van dr. Willem Men gelberg en een alleramusantste comedie „Strijkkwartet", die de zaal doet daveren van den lach. MIDDELBURG. Huize „De Griffioen". De ütenplaats „de Griffioen" te Middel burg zal v/orden ingericht voor een tehuis voor ouden van dagen uit den gegoeden middenstand. „De Griffioen" is rustig gelegen aan den Seissingel, een der mooiste singels te Mid delburg, aan den rand der stad, tegenover liet bolwerk met zijn idyllischen molen, die op den achtergrond boven het geboomte u\t- CHIEF WHIP de beste Sigaret voor Uiv gezondheid! steekt, met zijn kronkelende veste, waann des zomers steeds volop bedrijvigheid heerscht door de zwanen, eenden, ganzen en ander watergevogelte. In den winter heeft men een prachtig uitzicht bij jjsgelegenheid, daar de bestaande ijsclub vlak voor „de Griffioen" zijn banen exploiteert, den inwo- neis volop gelegenheid biedend te genieten van de ijssport en ijsfeesten welke alsdan plaats vinden. De buitenplaats „de Griffioen" heeft een flinken tuin met aardigen koepel. Het huls is centraal verwarmd en heeft op alle kamers vaste waschtafels met warm en koud stroo- mend water. De bedoeling van het tehuis is, dat de gasten zich volkomen op hun gemak zullen voelen, dus dat het een werkelijk tehuis zij voor hare bewoonsters en bewoners. In „de Griffioen" kunnen worden opgeno men ouden van dagen uit den gegoeden- middenstand van alle gezindten, die, hetzij alleen uit hoofde van hun leeftijd, hetzij tevens door daarmede gepaard gaande moeilijkheden, naast huisvesting ook verzor ging noodig hebben. Mensehen met kwalen, die hinderlijk zijn Voor de omgeving, o.a. zenuwpatiënten, kun nen niet worden opgenomen. De dames en heeren kunnen hun kamer geheel naar eigen inzicht meubileeren. Ook kan men bij uitzondering meer dan één ka mer ter beschikking krijgen, maar dan wordt de pensionprijs aanmerkelijk houger dit in overleg. In het tehuis is een conversatiekamer, die voor alle inwonenden openstaat. Ook is er een ontvangkamer, waar de gasten met hun bezoek apart kunnen zitten. Er wordt een logeerkamer voor logé(s) van de inwoners tegen een vastgestelden pensionprijs dispo nibel gesteld. BIGGEKERKE. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergaderde Vrijdagmor gen voltallig. Medegedeeld werd, dat de minister de sub sidie voor de werkverschaffing heeft verlengd tot 29 April, in verband waarmede werd be sloten wederom verlenging te vragen. Op een vraag van den heer P. Janse antwoordt de voorzitter, dat de uitgaven voor de werkver schaffing van 1 Januari af, n'et hoog loo pen, dank zij de verschillende werkgelegen heden, welke voor de werkloozen zijn gevon den. Wegens subsidie ingévolge het Werkloos heidsbesluit 1917 is over het derde en vierde kwartaal 1932 verschuldigd 360, aan de districts-arbeidsbeurs 3.56 en aan de ge meente Middelburg voor onderwijsuitkeerin- gen 6.19. Burg. en Weth. stelden voor geen garantie te verleenen aan de Kon. Luchtvaart Maat schappij vooi de luchtlijn Vlissingen—Rot terdam. De heer P. Janse stond nog op hetzelfde standpunt als het vorige jaar door hem in genomen hij voelde veel voor medewerking en wilde als blijk van medeleven en ver trouwen in deze verkeersverbinding met een bedrag van 10 deelnemen. Zijn voorstel werd niet gesteund, zoodat dat van Burg. en Weth. werd aangenomen, met aanteekening, dat de heer Janse werd geacht te hebben tegengestemd. Door M. Moens werd verzocht hem een vergoeding tc willen verleenen voor het in nemen van een strook grond ten behoeve van den uitgedolven grond uit de sloot langs den Molenweg en wel tot een bedrag van 20. Burg. en Weth. stelden voor aan Moens een tegemoetkoming te geven, omdat van zijn kant alle medewerking is ontvangen en door het dieper graven, dan gewoonlijk wordt ge daan, er reden is om een vergoeding te ge ven. Het gevraagde bedrag wordt evenwel aan den hoogen kant geacht en voorgesteld wordt 15 te geven, onder voorwaarde, dat aan de gemeente het recht wordt gegeven om de sloot op diepte te houden. Een drukke bespreking volgt hieruit, waar bij verschillende leden 15 nog te hoog ach- tea, gelet op de tegenwoordige waarde van den grond en de zeer geringe .schade, die is toegebracht aan het perceel, waarbij nog wordt opgemerkt, dat de sloot door de ge meente is gedolven, .vaartoe Moens zelf fei telijk was verplicht.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1