iii3iii-iiwiii.fliiwiiinfiifliiifjii.nm aillLllilnlIlialIHJIHaiilirllilaHlliali'i» Ons leuk Haadselhoekje Voor de klein-tjes, die pas lee-ren Ie zen. VAN AMSTEL EN IJ. JAARVERSLAG GOED WONEN. APOTHEEK GEOPEND HOOGWATER TE VLISSINGEN t,HiPi»ia,iiiiBiiiiB3niriiii"iiii'siiii"8iiriiii'iiiiriiiriin,hinr»liriiinHriHrniii Looze streken van Snoekie en Bolleboks Een, twee, drie, klom Snoekie boven op het bordje met „Verboden toegang" en bezem zich toen, dat hij nog een vergrootglas in z'n zak had. Hij haalde 't te voorschijn en hield het voor den leeuw z'n neus. De leeuv; gaf een schreeuw van pijn, want de tropische zonnestralen, die door het brandglas vielen, hadden leelijk z'n neus verbrand. Luide brullend nam hij de beenen, en Snoekie liet zich weer op den grond zak ken. 't Is hier ook al niets gedaanzei de lange, „we moesten maar gauw rechts omkeert maken Ifll Ze gingen vliegensvlug aan 't werk, verzamelden de planken, waaruit het vlot bestaan had en die alle op het eiland terechtgekomen waren, en zetten het vlot vlot weer stevig in elkaar. Een paar uur later dreven ze weer op zeedaar wa ren tenminste geen leeuwen. Snoekie waschte met zeewater de eierdooiers van zijn gezicht. Maar wat was dat Daar had je zoowaar den haai weer, die met groote sprongen kwam aanzwemmen. Met een handigen zwaai gooide de pro fessor hem weer den lasso om z'n hals en even later schoot het vlot weer vroolijk achter den haai aan vooruit. (Dinsdag vervolg Wie krijgt er een Paaschpluimpje voor het inzenden van 5 goede oplossingen Luister maar eens. Het zijnApolonia van Boek hout Jan wijtenburg Mies je de Waardt Adri Zo'itewelleNelly Geschierc Adriana KoolsAnna GoozenMarie Luwema Tonny Blanken Piet de Muijnck Andries BreelCorrie en Louwerina Louws Corry BarentsenElza BarentsenMarie de Wolf Marie Marijs Annie StapelNeeltje MeijersDineke BeunKees MeeuwseJ. LenaertsJo Wielemaker Annie den Bur ger Nettie Vrind Louise de Eree Johanna van Oijen Een kind dat zijn naam heeft vergeten Stien Roelse Liza Dierickx Ma- rietje van de Velde Koosje Corbijn Wieza Bek Gretha en Annie Bek Lies Bodbijl Jopie Versluijs Nog een kind dat zijn naam heeft vergetenGretha SpanjerJan SpanjerPaulien VroonlandJ. Wijkhut- sen Jannie KolkJar schimpers Sjaan Maljers Jacob Maljers Henk Kemeling Annie Muller Adrie en Jo Meerman Gretha HeinsenAbraham van BorreWillem van 4 goede oplossingen stuurdenJo van SplunderMient je van SplundcrP. de Waard Marietje Stoutjesdijk. Borre Gera de Vroom Gerda Gravers Jo DriessenPiet StruijkG. Merc„ Johanna WijkhuisenNog een domoortje dat geen naam hreft vermeld Harry van HalPiet de VriesPiet Aarnoutse Gretha de Vries Jopie Bormeveld. De oplossingen zijn 1. Nijmegen (neen, mijn, gemeen). 2. Wie kaatst moet den bal verwachten. 3. Venlo. 4. B O B O M A B A L 5. Aken Maan Ster Tram Eend Raam Doos Doos Anna Maas Amsterdam. Nieuwe raadsels. De oplossingen moeten weer uiterlijk Dinsdagavond aan het bureau van de krant zijn. Op de enveloppe of het netjes dicht gevouwen briefje moet staan Aan ons leuk Raadselhoekje, dc Vlissingsche Courant te Vlissingen. 1. Vul dit figuur zoo in, dat van links naar rechts en van boven naar beneden dezelfde woorden komen te staan. In de le rij een jongensnaam. In de 2e rij een vlaktemaat. In de 3e rij een werktuig van visschers. (Ingezonden door Sjef Haaze) 2. Uit welke grijze wolken valt geen regen (Ingezonden door andries Breel) 3. Mijn eerste deel gebruikt de naaister mijn tweede deel is een ander woord voor buurt. Tezamen vormen zij v2n plaats in ons land. (Ingezonden door Cato Rondel) 4. Er was een meisje jarig en zij kreeg vriendinnetjes op bezoek. Deze vriendinnetjes waren Thea, Nelly, Emma, Toos, Amy, Elviera, Nancy, Ida, Tineke en Olga. Als je de namen in een andere volgorde plaatst, vor men de beginletters den naam "an het jarige meisje. (Ingezonden door Mattie Nieuwdorp) 5. X... is een watervogel. X... is een deel van het gelaat. X-.. is een lekkernij op de boterham. X... is een huisdier. X... zijn deelen van een dag. X... is een vloeistof. X... is een vloerbedekking. X. is een ander woord voor oogenblik. X... is een ontkenning. Op de kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, een plaats in ons land te staan. (Ingezonden door Elly Meijnderts) Zooals we de vorige week hebben afge sproken, komt er deze week geen Brieven- hoekje, daar er extra Paaschverhaaltjes en een groote puzzle in onze rubriek zijn opge nomen. Maar volgende week babbelen we weer honderd uit. Houd daanr.°° maar reke ning als je de oplossingen var de nieuwe raadseltjes instuurt. En tot slot wenscht tante Truus allen kin deren een prettige Paaschvacantie met" veel zonneschijn, zoodat er naar hartelust van de mooie natuur genoten kan worden. Wie krijgt de bonnetjes We hébben ook weer andere Na loting vielen de Hille's bonnetjes ten deel aan Rinus Pluijmers en J. Wijkhuisen. Zij mogen hun enveloppe van het bureau van de krant komen hakm. We hebben ook nog Dik Trom-bonnetjes. Wie ze verzamelt, mag dit opgeien. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiifiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiini'iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiüii'' Voor Els-je. Klein Rie-tje hing voor Els-je, Dat is haar lie-ve pop, Den a-vond vóór het Paasch-feest Een ro-ze ei-tje op. Zij hing het in het wieg-je. Pop Els-je sliep maar door. Zij lag daar o zoo rus-tig. Zij merk-te heel niets, hoor Maar toen de zon haar wek-te, Wat zag pop Els-je toen Ze zag haar mooi-e ei-tje En gaf haar moes een zoen Paasch-indrukken. Opening nieu we afdeéling Scheepvaartmuseum. Zeeland in de 19e eeuw. Onge zochte propaganda voor bezoek aan Zeeland. Historische momenten in beeld. Gedrukte stemming ten aanzien van verkiezingen. Volks klasse vrij passief. Er valt in de groote stad met haar gejaagd verkeer en zenuwspannend zakenleven al iets van de vriendelijke rust van het naderend Paaschfeest te bespeuren. Een groot aantal kantoren had reeds Donderdag de werkzaam heden stilgelegd en voor onze schooljeugd was de Paaschvacantie deels al begin der week ingegaan. In het Stadion zagen we onze Graalmeisjes gisteren druk repeteeren voor hun gewijde Paaschuitvoering en het Damrak vertoonde in de middaguren het gebruikelijke beeld, dat aan zuike feestdagen vooraf gaatgroote groepen logé's, waaronder ditmaal ook veel buitenlanders voor den glorieuzen bollenuit- tocht, véél uniformen, véél jeugd ook voor de lente-kampementen in het Gooi en bollen land. Ook ons Scheepvaartmuseum heeft woord gehouden en zijn met Paschen te openen tentoonstelling reeds begin dezer week, ge heel voltooid, wat een enorm werk moet zijn geweest voor het publiek ter bezichti ging opengesteld. Natuurlijk zijn we er nog denzelfden dag heengegaan en hoewel we van deze show me- betrekking tot het Nederlandsche zeewezen in de 18e eeuw in het algemeen iets heel moois verwachtten, bleek ons klassiek ge sproken slechts de helft van hetgeen we er zagen aangezegd. Want deze show is in het bijzonder een manifestatie geworden, althans voor een be langrijk deel, van de grootheid en het aan zien waarop de Zeeuwsche havens niet alleen in oude tijden maar ook in het begin der 19e eeuw en later mochten bogen. Zij zal, naar het ons voorkomt, ook een on gezochte propaganda blijken voor een bezoex aan Zeeland, want de pittoreske gezichten op Zeeuwsche havens, zee en duinen zullen op stadgenoot en vreemdeling een onvergetelij- ken indruk maken. We willen echter eerst iets m het algemee van deze permanente show zeggen. In hoofdzaak bevat zij, overzichtelijk ge arrangeerd en niet te overladend, modellen en fragmenten van alle typen van vaartuigen die in de verschillende perioden van de 19e eeuw onze wateren hebben bevaren oorlogs schepen, onderzeebooten, koopvaardijschepen, reddingfcooten, botters, lcodskotters, binnen schepen, jachten enz. Van zeilschip tot mo dern Dieselmotorschip vindt men ze gede monstreerd. Daarnaast worden tentoonge steld journalen, atlassen, handleidingen en beschrijvingen, alles met betrekking tot de Nederlandsche scheepvaart. Om het geheel afwisselend en voor den leek aantrekkelijk te maken, heeft men een aantal toepasselijke schilderijenzee-, ha- ven- en scheepstableaux bijeengebracht en voorts nog een niet minder interessante ver zameling binnen- en buitenlandsche onder scheidingen, waarmede Nederlanders wegens zeevaartverd'ensten of als redders in de 19e eeuw begiftigd zijn. Een afzonderlijke afdee- ling-Van Speijk (met herinneringen aan den moedigen Hobein), bekend vanwege de Van Sceijk-ten toonstelling en vroeger reeds door ons beschreven, ccmpleteerd deze nieuwe col lectie. On^er de fraaie exemplaren van hooge maritieme onderscheidingen en oorkonden bevindt zich ook een zeldzaam exemplaar van de nu vrijv/el onbekende Orde van da Unie, door Napoleon ingesteld, uitsluitend voor verleening aan Nederlanders. Als grootmeester dezer Orde fungeerde ko ning Lodewijk Napoleon. De Orde bestaat U't een gouden rozet met kroon waarop in emaille een wit-blauwe ster, te dragen aan een lichtblauw lint. Ook een aantal fraai uit gevoerde herinneringsmedailles, vervaardigd ter gelegenheid van in deze eeuw gehouden De Ruyterfeesten, zijn aanwezig, alle ge schenken van „Onze Vloot" en voorts jubilé- medailles van de stoomvaartmaatschappij „Nederland". In de scheepsbouw-afüeeling trekt zeer de aandacht het achterschip van het linie-vaar- tuig „Zeeuw", gebouwd in 1819 door C. Soe- termeer te Vlissingen. Dit schip zei men >ns was een der eerste schepen voorzien van het rondgebouwd achterschip, dat door Sep- pings in Engeland was uitgevoerd en daarna ook dcor Nederland overgenomen. Het is een fraai en voor dien tijd al zeer modern geoutilleerd .schip met vele vensters en een nog grooter aantal schietgaten in de die verdiepingen. Te oordeelen naar het ach terschip moet het met meer dan 100 kanon nen toegerust zijn geweest. In het begin der 19e eeuw stend de scheepsbouw geheel onder Franschen invloed. Na het herstel onzer onafhankelijkheid ir 1813 nam men al spoedig van Engeland deze geheel nieuwe constructie over, o.m. door den zgn. platten spiegel door het rondgebouwd r 'iterschip te vervangen. Men vond in den :ds genoemden Vlissinger een warm voor stander van dezen meer doelmatigen en deugdelijken bcuw. Hoewel niet dadelijk is de constructie later ook toegepast op de koopvaardij schepen. Van de, voor rekening der Nederlandsche marine, in Vlissingen gebouwde schepen zijn verder nog aanwezig schilderijen met afbeel dingen van Zr. Ms. schroefstoomschip „Ve suvius" (1853), het wachtschip „Sambre" (1864), korvetvaartuig met stoomvermogen „Prinses Amalia" (1855), fregatschip „Adolf Hertog van Nassau" (1861) en van het fraaie idem „Mercurius", in 1836 te Middelburg ge bouwd. Zeeland blijkt dus ook in de 19e eeuw vrijwel onze voornaamste vlootleveran- cier te zijn geweest. Tot de vele schenkingen van de Koninklij ke Nederlandsche Vereenigtng „Onze Vloot" aan de nieuwe afdeeling behoort o.m. het massale Zeevwsche schilderij van Schotel. In Juli 1843 een data die het meeren- deel onzer lezers zich wel niet meer zal her inneren vereenigde zich ter reede var. Vlissingen een eskader onder bevel van prins Hendrik der Nederlanden, bestemd voor een oefenreis naar de Middellandsche Zee. Op 19 Juli brachten Koning Willem n en diens zoons, de prins van Oranje en prins Alexan der, een bezoek aan den eskader-comman dant op het vlaggeschip „Rijn", waar gedi neerd werd. Schotel's imposant doek geeft het oogenblik weer, waarop het koninklijk jacht „Zeeuw" de haven nadert en het eerste schot van het saluutschip wordt gelost, ter wijl op de schepen de pavoiseervlaggen wor den gehaschen Booten me' belangstellende Vlissingsche ingezetenen omgaven de vorstelijke vaartui gen. Op den achtergrond zier men Vlissingen en omgeving mat haar fraa'e lo;ens. Onder de vele scheetsjouinaien vonden we voorts veel merkwaardigs. Zoo is er een heoi oud, verweerd manuscript, waarin al het be schrevene door zelf geteekende, gekleurde platen wordt toegelicht. Zelfs de vele buiten landsche havens en stadstafereelen zijn er in verlucht, ee. geduldwerk van vele jaren, waartoe de lange zeereizen zich toen gemak kelijk leenden. Ook onze Koningin verleende Hare mede werking aan deze afdeeling, waarin onze scheepvaart op zoo luisterrijke wijze wor lt gerepresenteerd. Zij schonk een kunstig uit gevoerd modern scheepsmodel. De curiosa hier leert ons ten slotte nog hoe groot in het begin dezer eeuw (en lang voor dien) de belangstelling was in onze scheepvaart. Zoo venden we een gedrukt, exemplaar van het Dag-ver haal eener reize gedaan door Ze. Ms. linieschip „De Zeeuw" (1834), een lijvig boek, dat toen wel algemeen gelezen zal zijn. Wie leest er thans nog reis verhalen Ook zagen we een zeldzame af beelding van het luxueuse jacht met hec wapen van Lodewijk Napoleon, waarmede hij tijdens zijn kortstondige regeering, verschil lende havensteden, o.a. Vlissingen, heeft be zocht. Ten slotte geven de modellen der aller nieuwste typen van schepen een leerzaam beeld van de vorderingen der techniek op het gebied onzer nationale scheepvaart, en de collectie „Japan" een goed gedocumenteerd overzicht van onze beteekenisvolle betreu kingen met het land van de rijzende zon ook in de 19e eeuw. Wij zeggen zeker niet te veel, wanneer we deze nieuwe afdeeling van het Nederland sche Scheepvaartmuseum een der belang rijkste aanwinsten normen die tot dusver aan een onzer plaatselijke musea ten deel viel. Men waagt zich niet gaarne aan voorspei lingen a la „de Avondpost". Toch zou het ons niet verwonderen wanneer de berekeningen van dat blad, voor zoover het Amsterdam aangaat, op 26 April onjuist bleken. De verkiezingspropaganda nl. kenmerkt zich hier tot dusver door lusteloosheid en ge ringe belangstelling, die minstens een slechce opkomst ter stembus doen vermoeden. Men neemt dit voor strijdlustig Amsterdam onge woon verschijnsel vooral waar onder de volks klasse. De christelijke en burgerlijke partijen daar entegen, en speciaal de fascisten, loopen -- wat men noemt „hun schoenen uit hun sloffen" om maar zieltjes voor de stembus te winnen. Het zou dus kunnen gebeuren, dat de voorspelde verschuiving naar links zich meer rechts oriënteerde. Doch het groot aantal nieuwe kiezers en voorts het onmogelijk aan tal kleine partijen, dat nog verrassingen ka:, brengen, maakt ten slotte alle kansbereke ning illusoir. Corres Pondent. Aan het jaarverslag over 1932 van de wo ningbouw-vereeniging „Goed Wonen" alhier, is het volgende ontleend J Alhoewel de crisis onveranderd voortwoe kert en wij er van overtuigd zijn, dat de huis huren zeer zwaar drukken op de toch al aan zienlijk verminderde inkomsten onzer werk- looze en ook op die der nog werkende bewo ners, moeten wij hier een woord van waar deering brengen voor de wijze waarop zij in het algemeen zoo strikt hunne verplichtingen tegenover onze woningbouwvereeniging zijn nagekomen en waardoor onze financieele jo- sitie op peil is geblevenf Hoewel wy alle mogelijke middelen hebben trachten aan te wenden, om tot een redelijke huurverlaging onzer woningen te kunnen overgaan, is ons dit niet mogen gelukken Onze bemoeiingen in deze kunnen zich mo menteel niet verder strekken dan te trachten onze hypothecaire leeningen te converteeren tegen leeningen, waarvoor een lagere rente te betalen zou zijn, waaruit dan een overschot op de exploitatie zou kunnen ontstaan, naar aanleiding »raarvan dan een verlaging der huren te verdedigen was. Met onze pogingen om dit te doen, zijn wij niet kunnen slagen en onze onderhandelin gen met het gemeentebestuur hebben even eens geen resultaat opgeleverd. Men wees ons van deze zijde reeds op de verhooging der grond- en straatbelasting voor 1933, waar mede voor ons een belangrijk bedrag gemoeid zal zijn en waardoor een overschot op onze exploitatie weer teniet gedaan wordt. Wil zullen echter niet nalaten elke gelegenheid, welke zich mocht voordoen, te benutten, om ons doel te V,reiken. Ook bij den Nationalen Woningraad, waar. bij onze bouwvereeniging nog steeds is aan gesloten, is men ijverig aan het zoeken naar een middel, om tot verlaging der huren van vereenigingswonmgen te geraken. Daar zij echter met een landelijk probleem te maken heeft, is het uiteraard zeer moeilijk, een vasten vorm te vinden, daar de uiteenloopen- de omstandigheden, waaronder verschillende woningcomplexen worden geëxploiteerd, een vasten, landelijken vorm zeer moeilijk maken en dus voor elk geval een afzonderlijke op lossing dient gevonden te worden. Op de jaarlijksche ledenvergadering var. den Nationalen Woningraad, welke te Hil versum werd gehouden op Vrijdag en Zater dag 8 en 9 Juli 1932 en door drie onzer be stuurders werd bijgewoond, werd eveneens zeer breedvoerig het hurenuro jleem bespro ken. Alles bij elkaar genomen zien wij, dat van regeeringswege zeer weinig goeds in deze richting te verwachten is en ook voor onze bouwvereeniging de tijd nog niet is gekomen om de huren te kunnen verlagen. De in ons vorig jaarverslag gememoreerde nieuwbouw van 21 woningen, was op 25 Juni 1932 tot onze volle tevredenheid voltooid en waren alle deze woningen onmiddellijk ver huurd. Over 5 dezer woningen (beneden) hebben wij geen beschikkingsrecht, daar deze volgens overeenkomst voor de marine bestemd zijn. Door de ondervindingen, welke door ons opgedaan zijn met onze overige wo ningen, hebben wij zooveel mogelijk verbete ringen weten aan te brengen, ondanks het feit, dat deze bouw goedkooper is geweest als vcorheen. Ons huizencomplex is door dezen bouw thans geheel afgesloten en wü kunnen met genoegen op ons werk terug zien, daar het geheel geen slechten indruk maakt in ons nieuwe stadsgedeelte. Veel draagt daartoe bij het onderhoud on zer woningen, waardoor verwaarloozing worde voorkomen, maar daarmede groote uitgaven gemoeid gaan, wat echter aan de woninger. ten goede komt, daar wij bij een goed onder houd gevrijwaard blijven voor ernstige on gevallen. Volgens het financieel verslag heeft hc, gewone onderhoud een bedrag gevergd van f 8633.47. Buitendien heeft het onderhoud voor de dagelijks voorkomende reclames dc: bewoners een bedrag geëischt van 1711.91 voorwaar een niet gering bedrag en zouden wij de bewoners nogmaals op het hart willen drukken, toch vooral voor een oordeelkun dige bewoning der woningen te willen zorgen. daar wij deze uitgaven tot een minimum moeten beperken, daar anders het geregelde onderhoud daaronder zal te lijden hebben. Zooals wij in ons vorig jaarverslag reeds bemerkten, was het niet mogelijk alle door de onderhouds-commissie vastgestelde werk zaamheden door onzen vasten schilder uitge voerd te krijgen en zijn wü er toe moeten overgaan nog een schilder er bij te nemen en voor het buitenwerk, hetwelk in de zomer maanden moet geschieden, is tijdelijk nog een derde schilder in onzen dienst, geweest. De uitkomst der uitgaven voor timmer en metselwerk is nog niet van dien aard, dat wfj daarvoor een volwaardige arbeidskracht kunnen nemen. Mocht dit mettertijd het ge val zijn, dan zullen wij de mogelijkheid om deze werken in eigen beheer te nemen, onder het oog zien. Wat het schilder- en behangwerk betreft, zijn wij ervan overtuigd, dat het in eigen beheer nemen van dit gedeelte van ons on derhoud niet onvoordeelig vooi de bouwver eeniging is. Vergelijkingen met reeds opge dane ervaringen hebben ons de overtuiging gegeven, dat wij er geen nadeel bij hebben en zijn wij er thans van verzekerd, dat de ma terialen welke gebruikt worden, steeds eerste kwaliteit zijn. Omtrent den stand onzer financieele p<fc- sitie kunnen wij tot bns genoegen constatee- ren, dat deze nog steeds zeer goed is. Het ge voerde beheer kan ons tot tevredenheid stemmen, alhoewel het in dezen tijd geen ge makkelijke taak is, de touwtjes aan elkaar ta houden. Wü hebben tot nu toe aan onze verplich tingen kunnen voldoen en vertrouwen dit ook in de toekomst te kunnen doen. Na de noodzakelijke aflossingen in het af- geloopen jaar, bedroeg onze hypothecaire schuld op 31 December 1932 689471.77. Het fonds voor onderhoud en herstel wyst na de gebruikelijke beschrijving van f 35 per woning, een bedrag aan van 12614.12. Wat betreft de mutaties en het da; .mede gepaard gaande huurverlies, kunnen w j mei den, dat in het afgeloopen jaar 37 mutaties plaats vonden, -"aardoor wy een huurverlies hebben geleden van f 78.70. Dat dit huurver lies nog zoo gering is, komt daardoor, c ut wij nog steeds een voldoend aantal gegadigden hebben voor onze woningen. Op 31 Dec, mber 1932 was dit aantal voor benedenwonin; en 60 en voor bovenwoningen 8. Aan 10 bewoners van ons complex hebben wij aan hun verzoek om verandering van woning voldaan. Het ledental bedroeg op 31 December 1932 306. Nieuw lieten zich inschrijven 84 leden, terwyl er 69 werden afgevoerd door vertrek uit de gemeente of door het verkrijgen van een andere woning. Zondag 16 April is de apotheek geopend van de firma A. J. VAN OCKENBURG, Singel 105 en Maandag 17 April (2ePaasch- dag) die van de firma ENGERING, Hen drikstraat. April Zondag 16 5.18 17.45 Maandag 17 L.K. 6.27 18.59 Dinsdag 18 7.52 20.35 Woensdag 19 9.31 22.09 Donderdag 20 10.48 23.12

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 12