INGEZONDEN STUKKEN Persmuseum aantreffen, bevat de uitslagen van die verkiezingen, moeizaam uit hetheele land samengebracht, omdat er Immers nog geen telegraaf- of telefoondienst was. Het aantal kiezers over tiet geheele land bedroeg zoo omstreeks 50.000, het aantal opgekomen kiezers nauwelijks de helft. In 1852 waren er nieuwe Kamerverkiezin gen; over 34 districten verdeeld, telde het land toen, blijkens een officieelen staat van de uitslagen 74.873 kiezers, van wie er 35.522 het de moeite waard hadden gevonden om te stemmen. Blijkens platen van Braakensiek in de „Groene Amsterdammer" pleegde in dien tijd in ons land de gang naar de stembus een zeer voorname, deftige, IJselijk bedaarde aangelegenheid te zijn voor bakkebaardige. strenge, hooggehoede hoeren, wien het bur gerlijk decorum alles was,, De werkloosheid. Het departement van binnenlandsche za ken verstrekt de volgende gegevens inzake de werkloozenzorg Aantal ingeschreven werkloozen bij de or ganen der Arbeidsbemiddeling. Geheel Gedeeltelijk in 1933 op werkloozen werkloozen 28 Januari 402.978 24.307 25 Februari 382.950 23.160 25 Maart 343.371 21.255 Het aantal personen, geplaatst bi) een werkverschaffing, bedroeg op de bovenge noemde data resp. 47.492, 53.187 en 56.226. Het aantal personen gesteund ingevolge een steunregeling beliep resp. 139.721, 165.949 en 154.768. AfPntal gemeenten dat gegevens verstrekte cp 25 Maart 1035 met 7.812.568 inwoners. Van 37 gemeenten met 122.997 inwoners •waren op 25 Maart 1933 nog geen gegevens binnengekomen. De aandacht zij ex- op gevestigd, dat het cijfer van het aantal gedeeltelijk werkloozen niet in alle opzichten een juist beeld geeft van de werkelijkheid. Zuiderzee en IJ&selmeer. Onze oude Zuiderzee is na de afsluiting herdoopt in IJsselmeer In het blad. „De Visscherty" schrijft een visscher Dat die naam mij niet mooi genoeg Is. ook dat wil ik niet zeggen, maar het valt mu moeilijk om dien naam uit te spreken*k raak daar nimmer aan gewoon en word er evenmin eigen mede. Aan de kust der oude Zuiderzee geboren, aan diezelfde kust, geleefd met en door onze arbeid van hetgeen deze voortbracht, ge nietende eiken dag van haar vergezichten, van haar ruimte, van haar telkens wisselend beeld, is diezelfde zee mij lief geworden en zal die liefde blijven voortbestaan mijn le ven lang. Een andere naam voor de Zuiderzee, ter wijl altijd weer diezelfde naam in allerlei gesprekken en gedachten zich als een draad ■van helle kleur daar doorheen weeft Waarom juist voor de Zuiderzee een an dere naam, terwijl er duizenden menschen jr.et mij moeilijk een andere naam voor haar kunnen uitspreken om dezelfde reden, die ook mij daarvan weerhoudt? En ook waarom hiervoor een anderen naam, terwijl verschillende andere droog gelegde gebieden hun ouden naam hebben behouden Men zou gaarne den naam willen zien ge wijzigd in „Meer Flevo". Ook dit kan mij evenmin bekoren, ook hieraan geef ik niet de voorkeur en ook deze naam zal ons te allen tijde vreemd blijven om aan te hooren en vooral ook om uit te spreken, om den naam van de oude Zuider zee te verwisselen met „Meer Flevo". Ik vraag het u allen, iedere visscherman persoonlijkwie van u heeft de naam „IJs selmeer" in zijn gedachten, wanneer hij zeilt of stoomt, zijn netten uitschiet en ophaalt in hetzelfde water, met precies dezelfde kusten als voorheen Nog altijd vischt ge in uw gedachten op zee en ook in uw gesprekken dringt het woord zee immer naar voren en de naam meer wordt door u niet uitgesproken. En ook de kustbewoner, evenals die der eilanden eigen en vertrouwd gemaakt met de Zuiderzee, van zijn prilste jeugd, spreekt het woord meer niet uit, maar als zijn blik Gwaalt over het ruime water, dan perst on willekeurig dezelfde naam van jaren terug, de naam, zooals vader en grootvader hem noemden, uit eigen gemoed naar voren en zal hij haar noemen en blijven noemen, de zee, de Zuiderzee. Waarom dus een andere naam Niemand onzer die er naar verlangt, integendeel, wJj ■willen haar blijven noemen zooals wij haar altijd hebben gekend. Een belangrijke order. Aan de combinatie Werkspoor—Stork is, naar „de Telegraaf" verneemt, de geheele installatie opgedragen van een drietal sui kerfabrieken in Britsch-Indië, elk met een maalcapaciteit van ongeveer 500.000 KG. suikerriet per etmaal. O.a. was eveneens foor Engelsche, Duitsche. Belgische en Amerikaansche firma's ingeschreven. De machinefabriek van de Gebr. Stork te Hen gelo zal de stoommachines en stoomketels leveren en Werkspoor te Amsterdam de ver vaardiging der molens, die het riet verma len, de transportinrichtingen en verdere machines voor suikerbewerking, evenals de ijzerconstructies voor de verschillende ge bouwen. Onlangs was aan dezelfde combinatie een belangrijke opdracht voor de levering van motoren gegund, waarbij zij boven verschil lende zeer bekende buitenlandsche fabrieken den voorrang verkreeg. Commissie dansvraagstuk ontbonden. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken en van den minister van justitie, is de commissie aan welke werd opgedragen de regeering van voorlichting te dienen over de vraag in hoe verre van overheidswege met betrekking tot het dansen maatregelen dienen te worden ge troffen, ontbonden, onder dankbetuiging aan hare leden en de secretaris voor de belang rijke diensten door hen bewezen. De voorzitter, mr. H. de Bie te Rotterdam, is door H. M. de Koningin benoemd tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Uit den zeedienst ontslagen. Thans is ook een drietal afgetreden hoofd bestuursleden van den bond van marine schepelingen, meldt „het Volk", uit den zee dienst ontslagen. Het zijn de korporaal- machinist H. H. Jore, de stoker eerste klasse L Pols en de marinier eerste klasse C. P. Suurlng. Zij zijn Indertijd gestraft met vijf dagen streng arrest wegens het opwekken tct deelnemen van marinevrouwen aan de 8 November-demonstrai/ie. Nu het beklag bij het Hoog Militair Ge rechtshof ongegrond is verklaard en zy hun straf daarvoor hebben ondergaan, worden zi) nog eens extra zwaar gestraft door ont slag uit den dienst. Geen film op eersten Paaschdag, Haarlem is de eenige van de grootere ge meenten in Nederland, waar nog de bepaling bestaat, dat de bioscopen op den eersten Paaschdag, den eersten Pinksterdag en den eersten Kerstdag gesloten moeten zijn Woensdag heeft da gemeenteraad met 18 te gen 15 stemmen een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de bioscopen op genoemde feestdagen ge opend mogen zijn. Desondanks zullen de bioscopen op den eersten Paaschdag gesloten zijn, daar twee van de vier wethouders af wezig zijn en de burgemeester onder deze omstandigheden geen besluit wenscht te ne men. i De winkelsluitingswet. Voorloopig geen herziening. Onlangs heeft het algemeen bestuur van den Kon. Nedorl. Middenstandsbond zich met een adres tot den minister van economische zaken en arbeid' gewend, waarin gevraagd werd, of de minister zoo tijdig gevolg zal geven aan zijn aan het Kamerlid, den heer mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, gedane toezegging, dat nog voor het uiteengaan der Staten-Generaal de zoo noodzakelijke herzie ning der Winkelsluitingswet zal kunnen tot stad komen. Daarbij werd gewezen op de omstandigheid, dat een wetsontwerp van deze strekking niet voorkwam in de opgave van wetsontwerpen, welke de regeering nog met de thans zittende Kamer denkt te behan delen. In antwoord op dit d.d. 1 Maart jl. gezon den schrijven heeft de minister thans mede gedeeld, dat h\j tengevolge van de politieks crisis aan zijn voornemen inzake indiening van een wetsontwerp tot wijziging der win kelsluitingswet onverwacht geen uitvoering kan geven. Er blijft dus voorshands voor ge vallen, dat de reeds nu te constateeren aan passing onvoldoende mocht blijken, niet an ders over dar de bekende afwijkingsmogelijk heid op grond van plaatselijke bijzondere om standigheden, voegt de minister hieraan toe. Het officieel orgaan van den Kon. Ned Middenstandsbond teekent hierbij aan, dat deze mededeeling in middenstandskringen ongetwijfeld met groote teleurstelling zal worden ontvangen. Reeds in Juli van het vorig jaar werd in de algemeen e vergadering van den bond te Arnhem met algemeen© stemmen een motie aangenomen, waarin b\j regeering en volksvertegenwoordiging oo spoedige herziening werd aangedrongen. Ter uitvoering van het algemeen besluit heeft het bondsbestuur daarop onverwijld ten departe- mente besprekingen gevoerd, waarbij een spoedig onderzoek en ernstige overweging der ingediende bezwaren werd toegezegd. Tallooze klachten kwamen sindsdien in, doch maat regelen tot verbetering bleven uit. Ook bij de gemeentebest u-en kon weinig bereikt worden, omdat deze verwezen naar de te verwachten wetsherziening, welke thans voor geruimen tijd is uitgesteld. Vergelijkt men de bereidwilligheid, waar mede de regeering tegemoetkomt aan vele vérstrekkende wenschen der agrarische be drijven, met de behandeling, welke den mid denstand ten deel valt, dan moet een opval lend verschil worden vastgesteld. Dit geldt niet minder voor den financieelen nood van vele door de crisis getroffen middenstands- bedrijven, waarop de regeering eveneens reeds geruimen tijd geleden gewezen is, doch waar aan evenmin iets gedaan schijnt te worden. Het behoeft geen betoog, dat deze verwaar- loozing en achterstelling der middenstands- belangen "Tcote ontstemming zal wekken. MARINE EN LEGER Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Majoor-vliegtuigmaker A. Boerdijk van afdeeling mariniers Rotterdam naar kazerne Amsterdammajoor-machinist J. A, La Grand van Van Speijk naar kazerne Amster dam sergeant-majoor der mariniers A Zonnenberg van monteurschool naar kazerne Amsterdam sergeant-majoor H. Kamphorst van kazerne Amsterdam naar afdeeling ma riniers Rotterdam. De sergeant-majoor-instructeur L. A. Ar nold is met ingang van 1 April op wachi^eü gesteld en toegelaten tot een vrijwill'g? vev bintenis bi) het reserve personeel der i:«ri macht bij het xegiment kusrartillerie. Willem de Zwijger-herdenking bh de landmacht. Door den minister van defensie is bepaald dat de herdenking van den 400sten geboorte dag van Prins Willem I bh de Kon. land macht op 24 April a.s. zal worden gevierd elc volgt: le. Van de onder het departement van de fensie ressorteerende gebouwen wordt de na tionale vlag uitgehangen. 2e. Te 12 uur wordt bh de troepen bin nenskamers een op de herdenking betrekking hebbende toespraak gehouden. 3e. Na de onder 2e bedoelde toespraak wordt door het militaire personeel dienst verricht als op Zondag. Een nieuwe kazerne te Bergen op Zoom Nu het 14e regiment infanterie in zijn ge heel te Bergen op Zoom is gelegerd, arriveer den minister mr. dr. Deckers in gezelschap van zbn adjudant, den generaal Raammakers der genietroepen en eenige hoofdofficieren, om de kazerneering aldaar aan een nadere inspectie te onderwerpen. In verband met deze en andere inspecties gaan er geruchten, dat men ernstig in over weging neemt het aantal kazernes met een infanterie-kazerne te vermeerderen. Bergen op Zoom zal dan in totaal vfjf kazernes bi- zitten, waarvan er drie voor infanterie, een voor onbereden- en een voor bereden artil lerie bestemd zijn. De betrouwbaarheid van „Ons Belang", De onderofficiers-vereeniging „Ons Belang" heeft een verweerschrift uitgegeven. „De be trouwbaarheid van „Ons Belang" in het ge drang". In het voorwoord zegt het bestuur o.a.Ons was, ai vele jaren bekend dat te genstanders niet zoozeer van militaire benden maar meer speciaal van neutrale bonden, zich niet ontzagen, voortdurend meestal op bedekte, zoq nu en dan eens op minder bedekte wijze „Ons Belang" in een kwaad daglicht te stellen, haar te bestrijden en haar in haar bestaan te bemoeilijken. De zelfde strijd, dien men trouwens door bepaal de groepen eveneens ziet voeren tegen andere neutrale organisaties en corporaties, zoowel op vakvereenigings- als op ander gebied. Thans wordt van de niet sterk genoeg te vercordeelen daad van de muitende matrozen der Nederlandsche marine in Indië, gretig gebruik gemaakt, eigenlijk moeten we zeggen, misbruik genaakt, om openlijk weer een aan val op „Ons B slang" te ondernemen. .Wij zijn overtuigd, dat onze laadwerkelfjke bestrijders met stellige zekerheid weten, dat er niet het minste verband bestaat, direct, noch indirect, tusschen „Ons Belang" en net gebeurde op „De Zeven Provinciën". Dat zi) desniettegenstaande toch trachten „Ons Be lang", onder verwijzing naar deze schand daad, aan te vallen, wijst op zekei onuitge sproken be''relingen. Bedoelingen, die eenerzijds gericht zijn te gen het bestaan van vakvereenigingen in hec algemeen en vereêniging van militairen in het bijzonder en anderzijds gericht zijn spe ciaal tegen de neutrale veree.dging van on derofficieren „Ons Belang", zijnd a de eenige beteekende neutrale vereeniging der onderof ficieren. En omdat bestrijders zich over het algemeen meer militant betoonen, dan ver dedigers, en deze laatsten daardoor als regel minder goed gedocumenteerd zullen zbn, alsmede om geheel tfe voorkomen, dat bestrij ding zou kunnen voortkomen uit onbekend heid met den waren toestand, werd besloten tot het schrijven van dit verweer. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Hot beroep bt) de Ned. nerv. gemeente te Amsterdam. In verband met het beroep van de. S. F. J. I-I Berkelbach van der Sprenkel, predikant bt' de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, aii zoodanig te Amsterdam, heeft ztch ln de Maasstad een comité gevormd, dat zal trachten dezen predikant voor groot-Rotter dam te behouden, daar zijn arbeid van groot belang wordt geacht. Werkloozenzorg der kerken. De belangrijke centrale voor werkloozen zorg door de kerken, welke op initiatief van den Nederl. Raad van Kerken (voorzitter prof. dr. J. R. Slotcmaker de Bruine, secre taris ds. J. A- Kwint te Opperdoes) tot stand kwam en te Utrecht werd gevestigd (adres van den secretaris isde heer J. Schipper Stadhouderslaan 45 te Utrecht) hoopt op Vrijdag 28 April a.s. te Utrecht in het Dienstgebouw van de Ned. Herv kerk op het Domplein te vorgaderen, 's middags half 3. Prof. dr. J. R. Slotcmaker de Bruine spreekt dan een openingsrede, waarna de voorzitter van de Centrale, de heer A. van Geelen werkwijze en plannen van de Centrale zal uiteenzetten. Na bespreking zullen deze ver volgens worden vastgesteld en de noodige subcommissies ter uitvoering' van het be- slotene worden benoemd. Uiteraard zullen de plannen van deze Centrale voor Werkloozenzorg door de ker ken eerst in het komend najaar hun volle effect kunnen bereiken. Maar hot mag zeer verheugend worden geacht, dat de kerkelijke zorg voor de workloozen thans van een centrale leiding kan gebruik maken. Tot dusver werd veel werk ter zake particulier gedaan, o.a. ter bevordering van werkloo- zen-tehuizen, hulsvlijttentoonstolllngen, enz Het is bekend, dat het Ned. Christelijk Pers bureau in den winter van 1931—1932 zich hier veel moeite voor gaf. Doch ai naarmate er meer tot stand kwam, bleek de behoefte aan een Centrale des te sterker. En ze kan ntrgens beter worden gevestigd dan in het hoofdkwartier van do organisatie der arbei ders zelve, nl, het bureau van het Christe lijk Nationaal Vakverbond te Utrecht, waat de Centrale voor de kerkelijke werkloozen zorg thans inderclagd gevestigd is. Naar men weet is de secretaris dezer Centrale, de heer Schipper, tevens een der secretarissen van het Christ. Nat. Vakverbond. Examens. Voor het examen als machinist, diploma C tneoretisch gedeelte is geslaagd de heer M. J. van den Hoek, leerling van de De Ruy- terschool. Ontslag dlreoteur R.H.B.S. De heer G. L. Breedvelt, dlreoteur der R.H.B.S, te Bergen op Zoom, heeft tegen X September eervol ontslag als zoodanig aan gevraagd. RECHTSZAKEN Poging tot moord op zijn meisje. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gis teren voortgezet de behandeling van de strai- zaak tegen den 28-jarlgen varensgezel J. D thans gedetineerd die op 16 Maart heeft te rechtgestaan wegens poging tot moord ge pleegd op 30 December op zUn meisje ln een perceelaan den Rünsburgerweg te Leiden. Door het o.M. was ter zake tegen D. 6 jaar gevangenisstraf geSlscht. Thans werden als getuigen deskundigen gehoord de psyohlatcrs dr. Scholtens en dr. Gerritsen,'die m hun resp. rapporten tot de conclusie kwamen dat D. weliswaar aanleg heeft voor ziekelijke afwijkingen, doch dat deze zich nog niet in die mate hebben ge openbaard, dat thans van een ziekelijke stoornis kon "orden gesproken. Op grond van deze verklaringen persisteer de het O.M. bij zijn hierboven genoemden eisch. De verdediger betoogde, dat er bij D. wel stoornissen in diens geestvermogens waren, en dat deze in ieder geval als verminderd toerekeningsvatbaar moest worden be schouwd. Pleiter verzocht de rechtbank bij de strafoplegging hiermede rekening te willen houden. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De cople wordt niet teruggegeven. DE OPENBARE LEESZAAL. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U voor onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad. Eenige dagen geleden bezocht ik de Open bare Leeszaal alhier. Tot mijn groote ver wondering en ergernis bemerkte ik daar on der de tijdschriften een blad „Bevrijding" genaamd. By hot aandachtig doorbladeren van dit blad kreeg ik alras een slechten indruk. Genoemd tijdschrift toch is vol van eep revolu,tionnairojy geest, die de gemoede ren prikkelt en opzwiept. De voorstanders van dergelijke minderwaardige lectuur wor den nog meer aangespoord tot verzet en op stand tegen het gezag, terwijl de tegenstan ders zich in hun gevoelens, in hun overtui ging zien gekwetst. Ik ben er stellig van overtuigd, dat het overgroot® deel der bezoekers van de Lees- zaa^ de aanwezigheid van zulke lectuur ten zeerste afkeurt. Daarom meen ik ook. als lid van de O. L„ in het belang der leden en overige bezoekers te handelen, wanneer ik het bestuur der O. L. verzoek genoemd tijd schrift ten spoedigste uit de Leeszaal te ver wilderen. Mocht dit niet geschieden, dan zie ik mij (alsmede versohillende andere leden) genoodzaakt, als lid te bedanken. Volgens de statuten der O. L. stelt zij zich ten doel het cultureel© peil der bevolking te verhoogen en haar leden meerdere geeste lijke ontwikkeling en ontspanning bij te brengen. Nu vraag ik me af Brengen der gelijke tijdschriften ontspanning, brengen zij den lezers meerdere beschaving bij Mitn antwoord hier op is neen, duizendmaal neen! Wanneer men zich met politieke aangele genheden wil bezig houden, bezoeke men loesvergaderingen, men volge Kamerzittin gen of beluister© 's Zaterdags- en 's Woena- dagavonds de radio. Maar wanneer men. teneinde het politiek gedoe te ontvluchten, ontspanning en ontwikkeling zoekt ln een leeszaal, dan behoort men daar ook te ont moeten de v/arc, echte ontspannings- en cntv/ikkelingslectuur, doch geen tijdschriften die den geest niet ontspannen, doch in» spannen. Aan de couvantentafe] in de leeszaal kan men zijn nart aan politieke kwesties opha len, doch als men de tijdsohriften ook een politiek karakter wil toekennen, dan moet men naast een dergelijk blad ook aanschaf fen een vrijzinnig, een liberaal, een fascis tisch, een protestantsch en een katholiek tijdschrift, enz., géén onderscheid behoort te dien opzichte te worden gemaakt. Vertrouwende, dat het bestuur der O. L. de noodige stappen in deze richting zal doen Ueken ik, onder dankzegging voor de ver leende plaatsruimte, X. DE DOKTER AAN 'T WOORD. MORFINE, EEN ZIEKTE DER ZIEL. Een zwak karakter echter de eerste oorzaak. Zijn de menschen, die verslaafd zijn aan* morfine, cocaine, alcohol c.d„ zwakke, karak- terlooze wezens, die zich maar laten gaan, of zieken, die medelijden en medische hulp noo- dig hebben Het antwoord op deze vraag is niet zoo gemakkelijk te geven. Reeds in de oudste tijden heeft de mensch- heid wel verdoovende middelen gekend, die het bewustzijn en daarmee de wereldbeschou wing op aangename, kalmeerende, dan we.' opwekkende wijze veranderen. Om kalmer, opgewekter of helderder van geest te worden, kan men van dei gelijke middelen weieens ge EEN EINDE AAN HET LIJDEN Het voortdurend succes van Foster's Rug pijn Pillen ls opmerkelijk. „Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn oude kwel lingen" „Had ik uw geneesmiddel maar vroeger gekend, dan had ik niet zoo lang be hoeven te lijden'1, zoodanig drukken duizen den dankbare personen zich uit. Pas op rugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen, rheumatiek, spit, urinestoomissen, blaas- stoornissen, waterzuohtige zwellingen en an dere verschijnselen van verzwakking der or ganen van den rug zijn te ernstig om ver- w -arloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urine zuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven, en dat gij dringend be hoefte hebt aan de opwekkende en verster kende hulp, die Foster's Pillen zot zeker ver sohaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en beginnen weer gezond te worden Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijgbaar bij alle drogisten enz. ft 1.—, f 175 en f 3.— per doos. bruik maken, zonder eraan verslaafd te ra ken, d.w.z. zonder dat het verlangen naar het middel 500 sterk wordt, dat het alle andere dingen overhcerscht. Enkelingen raken er echter wél aan verslaafd en q4c is bewaar een gevolg van afwijkingen in de psycholo gische structuur van hun persoonlijkheid. Het zijn geestelijk zwakke en ^evenwichtige menschen, die zich tegen het leven en zijn moeilijkheden niet opgewassen voelen en niet willen beginnen aan den strijd m hun plaats in de wereld U te nemen en zichzelf te hand haven. Uit den te moeilijk schijnenden le vensstrijd bieden de verdoovende middelen deze menschen een uitweg. Met behulp daar van verdoezelen ze alle conflicten en moei lijkheden en scheppen zy zich een sohynwe- reld voor haimonie, waarin geen zwakte of moedeloosheid meer bestaat. Zij strijden óf in het geheel niet meer óf met een veranderd bewustzijn in een wereld, waarin alle moei lijkheden verdoezeld zijn. Ondanks dat ko men er natuurlijk dagelijks conflicten voor met de werkelijke wereld, waarin ook du morfinist tenslotte leeft. Om die conflicten te verzwakken, neemt hij vaker en meer van het schijnbaar verlossende vergift, zoodat hy zich steeds meer te gronde richt. Bij menschen, die aan verdoovende midde len verslaafd zijn, gaat het dus eigenlijk om een ziekte van de geheele persoonlijkheid een ziekte, die tot diep in het onderbewustzijn, haar wortels slaat, -.arom kan het weghou den der verdoovende middelen hoogstens een gedeelte der medische behandeling uitmaken, terwijl een blijvende genezing rieohts bereikt kan worden door een consequente psycho therapeutische behandeling. ZIJN DE ORGANEN WERKELIJK NERVEUS Een nieuwe opvatting over neurosen door dr. G. Abel. Organische kwalen, waarbij geen merk bare lichamelijke verandering vastgesteld kan worden, noemde men tot voor kort ner veus, waarom men dan ook begon met behan deling der zenuwen. Daarbij bereikte men echter geen bevredigende resultaten. Met name de vooruitgang der techniek heeft het echter mogelijk gemaakt om een nauwkeuri ger onderzoek in te stellen en daarbij bleek, dat mer.ige lichamelijke afwijking vroeger al leen daarom als nirt bestaande werd aange merkt, omdat zi* niet xon worden geconsta teerd. Ook de epilepsie, die vroeger aan een zenuwstoring werd toegeschreven, behoort tot deze kwalen thans is nl. gebleken, dat zy veroorzaakt wordt aoor anatomische verande ringen van 'paalde gedeelten der hersenen en bloedvaten. Door dit moderne onderzoek is het aantal organische neurosen dan ook sterk ingekrompende meeste kwalen, die vroeger hiervoor werden gehouden, bleken by nauwkeuriger onderzoek en waarneming een lichameiyke afwyking te wezen, die om die reden ook veel gemakkelijker kan worden be handeld. Intusschen bestaan er natuuriyk ook wer kelijk nerveuse storingen. Iemand heeft eens by een hevige or winding hartklopping gekre- gen, wet absoluut niets abnormaals is, maai* dat weet hy nieten nu heeft by hem voor taan elke ©ngst of spanning hartkloppingen tengevolge, of er heeft iemand een maag zweer gehad en ln dien tijd by all- opwinding gebraaktde maagzweer geneest, maar hy biyft overgevenhy is er nu eenmaal van overtuigd, dat opwinding bij hem „op de maag slaat". Zelfs een gezond orgaan kan ziek worden door verwennenals men iemand <ile nspanning verbiedt voor zijn hart of een dieet voorschryft terwille van zijn maag, dan ziet men deze oorspronkelijk gezonde org" ^en doo. de behandeling achter, uitgaan ze krijgen geen normale hoeveelheid werk, geen oefening genoeg en worden ten slotte werkeiyk ziek. Deze eohte neurosen zijn achter zeMzaam en behoor en in werkelijk ernstige gevallen door een .psvchoanalist be handeld te wrden. De lichtere gevallen va 4 echte neuros-n vertoonen soms overeen komst met hypochondriede mer.schen zyu pas tevreden, wanneer zy iets mankeeren het geeft hun een aangename sensatie en maakt hen bovendien tot het middelpunt van hun omgeving. DRINKKUREN IN HET VOORJAAR. pyniyke ledematen en sen gevoel van ver moeidheid zyn de minder aangename ver- sohynselen, die voor de meesten gepaard gaan met het voorjaar, wnaarnaar met zooveel verlangen ls uitgezien. Bedrust helpt hier nietsde lusteloosheid en de vermoeidheid nemen er slechts door toe. De wederopbouw, die het lichaam doormaakt, vereischt zooveel kracht, dat «r voor het „dagelUksch gebruik" niet veel meer overbiyft. Een oorjaarskuur heeft dan ook ten doel om het lichaam te helpen, de groote reiniging door te komen en er zooveel mogelijk van te profiteeren. Het is aan te bevelen om 's morgens een

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6