1000 500 300 150 100 25 VRIJDAG Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken EERSTE BLAD No. 89 71e Jaargang i 1933 Uitgave: firma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 14 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Rook dan STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen ende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct M ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5rege!s f 1. al les tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" CHIEF WHIP de beste Sigaret voor Uw gezondheid Dit nummer bestaat uit 2 bladen I i Gemeenteraad. De eerstvolgende zitting van den gemeen teraad zal niet gehouden worden op den laat- sten Vrijdag van deze maand, doch op Vrij dag 5 Mei. De onderzeeboot O 16. Door den minister van defensie is aan de N.V. Kon. Maatsch, „de Schelde" alhier opge- dragèn.het bouwen van het casco voor de onderzeeboot O 16. De machines zullen gebouwd worden bij de scheepswerf „Feijenoord" te Rotterdam. De Willem de Zwyger-herdenking te Delft. Op Maandag 17 April zal ter gelegenheid van de Willem de Zwijger-herdenking op de Zeeuwsche lijn een extratrein loopen^ die van Vlissingen vertrekt om 6.53, Middelburg 7.31. 's-Heer Aren.dsk.erke' 7.19,'Goes 7.26 eh Vlake 7.35. De trein keert-uit Delft terug-om 18.19., Tentoonstelling van teekeningen der leerlingen van de Nijverheids-avondschool. By het bezoek, dat we gisterenavond aan bovengenoemde tentoonstelling hebben ge bracht, heeft het ons, als altijd getroffen, dat de teekeningen nauwkeurig en netjes waren. En tevens hebben we opgemerkt, dat er, ondanks de verkorting der lesuren tot 40 minuten, heel wat gepresteerd is. Ook is ons opgevallen, dat het teekenwerk gemoderni seerd is en in frissche heldere kleuren was gehouden. Dan is n^g op te merken, dat .3c geometrisch goed werk geleverd is, wat een grondslag levert voor het nadere construc tieve werk. Want, terwijl in de eerste klasse geëindigd wordt met „vlakken begint de tweede klas al met projectiewerk, waarin heel aardige dingen waren gemaakt, terwijl in de 3e klas aangevangen v/ordt met vak- teekenwerk. De bouwkundige afdeelingen hebben, voor een groot aantal der leerlingen, een stevigen ondergrond, daar een aantal dier leerlingen de 3-jarige ambachtsschool hebben gevolgd. Er kan dus daarop voort gebouwd worden. In de 5ë klasse der scheepsmakers trof het ons, dat betrekkeiyk veel werk was gemaakt van ijzerconstructies cat we daar kapspanten en dergelijke zagen. Dat men op deze inrichting met den tijd meegaat, bleek ons o.a. in deze af deeling bü het beschouwen van de nieuwste soorten achterstevens. Maar ook in andere afdeelin gen wordt scherp gelet op het maatschap- pelyk beroep der leerlingen. Zoo zagen we in een der afdeelingen een massa teeken werk, betrekking hebbend op electrische schellen, verbindingen en dergelijke voor electriciens. Ook zegen we een constructieve teckening van een groep huizen, waarvan ook gedetailleerde teekeningen waren ge maakt. Maar ook op ander gebied was dit beginsel doorgevoerd. Zoo zagen we in de 4e klasse O, waar aan de wanden verschillende, naar de natuur of naar pleister gemaakte ornamenten waren opgehangen, een serie teekeningen van een leerling-fotograaf. Deze had eenige doodskoppen geteekend, waarvan er een duidelijk de spieren en den loop daar van aangaf. Dit een en ander om hem te oefenen in de noodzakelijke kennis der sa menstelling» en ligging van de spieren van het menschelijk lichaam. Deze vooroefenin gen waren noodig voor den expressieven kop \an den hertog van Alva, waarin duidelijk de trekken van dezen, voor ons Nederlandsch gemoed, niet aantrekkelyken Spanjaard wa ren gemarkeerd. Een en ander bewijst, dat aan deze school, waar de jongens na den dagelijkschen arbeid onderricht krygen, dat niet alleen oefening van oog en hand beoogt, maar bovendien zich ncht op het dageiyksche werk der leerlingen. Een woord van waardeering moge dan ook dit verslag besluiten voor den arbeid verricht door directeuren en leeraren, die hun avond uren beschikbaar stellen om den theoreti- sehen grondslag te leggen voor het practi- sche werk der leerlingen. Citroën-fïlmvoorstelling. Daartoe uitgenoodigd. door het Citroen- Agentschap Garage „de Baljuw", hebben wü gisterenavond de filmvoorstelling in „Al- hambra" by gewoond van de Citroen-Maat- schappy en haar uitgebreid bedrijf. Allereerst ging het gebruikelijke wereld nieuws en de film „Alpenklanken". Aan de Citroënfilm ging vooraf een wel komstwoord van den heer Nierop uit Am sterdam, die tevens een kleine explicatie van de film gaf. Hy wees op het beginstadium van den automobiel in 1905—1910 en .de op komst der Citroen-Maatschappij, die thans le Parijs vijf fabrieken in werking heeft met 25.000 man personeel en gemiddeld 500 auto's per dag aflevert, welk productievermogen opgevoerd kan worden tot 1000 wagens per dag. De totale oppervlakte der fabrieken beslaat 8000 H.A. Ook noemde spreker nog eenige der nieuwste types z.a. de Rosaline II en het succestype 8 en wees op de prachtige ïesultaten hiermede behaald. Al- Tonder- heid 'verte de hy dat dit de eenige industrieel film is, cue ooit in hei, uranu x^a^er te Farijs heeft gedraaid. De film vertoonde Parijs in 1897. Een stad zender auto's, alleen met luxe rijtuigen, di ligences en vreemdsoortig gekleede men- schen. Langzamerhand wordt het verkeer moderner en in 1910 doet het eerste mecha nische vervoermiddel zijn invloed gelden in het maatschappelijk leven. Hotsend en bot send reden de eerste automobielen over de ongelijke wegen. Betrekkeiyk vlug' breekt de moderniseering van de automobiel nu door, totdat in 1930 Parys zich weer voor ons oog ontrolt. Nu toont het echter een heel' ander beeld. Onafzienbare files auto's rijden door! de goed geplaveide straten. Uitvoerig toonde de film het gemak van de Citroën. Thans is het bezit van een auto geen luxe meer, want hij doet overal tijd en geld sparen. Deze vooruitgang is mogelijk geworden door twee belangryke factoren le de zeer nauwkeurige fabricatie van onderdeelen en 2e de fabricatie tegen lagen prijs. Het doek gaf een overweldigend beeld van de machtige hulpmiddelen der Citroen- fabrieken met haar 15.000 werktuigmachines De duizenden onderdeelen, waaruit de auto mobiel bestaat, worden volgens een alles- beheerschend systeem gemaakt en gemon teerd. Na de montage van het chassis laat men er een gereed gemaakt koetswerk op zetten en een paar minuten later is het sa menstel gereed yoor den weg. Na een zorg vuldige controle in de fabrieken zagen we de proefritten op de- renbaan van Monthléry, waar de wagens met duizelingwekkende vaart geprobeerd worden. Hierna volgde een tocht van St. Moritz met rupswagen door de Alpen en een bezoek aan het klooster op den grooten St. Ber nard, dat vroeger slechts alleen door ski- loopers gedurende 8 maanden van het jaar bereikbaar was. Onbegaanbare sneeuwterrei- nen worden door de Citroën-ruspauto's kalm overgetrokken. Dit alles was slechts een inleiding voor de film „La Croisère Noire" (De Zwarte Kruis tocht), een der belangrykste documentaire films, die ooit gemaakt werd. Op 7 Januari 1925 vertrok de expeditie met acht zware Citroënwagens van Noord- naar Zuid-Afri- ka, onder leiding van George M. Haardt, het groote avontuur tegemoet. Met welke groote moeilijkheden deze expeditie te kampen heeft gehad, namen wy duidelyk op het doek waar, maar ook de schitterende pres taties der automobielen, die deze moeilyk- heden wisten te overwinnen. Deze expeditie kwam op plaatsen, waar nog nooit de be schaving was doorgedrongen en typeerend was de verbazing der inlanders by het zien van den eersten automobiel. Hun vreugde uitte zich voornamelyk in door hen uitge voerde dansen en wy kregen een aardig lijkje op de wonderlyke tafereelen van de uenkere Afrikaansche binnenlanden. Deze expeditie heeft ten duidelykste aan getoond welk een uithoudingsvermogen en capaciteit de Citroënwagens kunnen ont wikkelen. Toen de expeditie haar doel bereikt had en de auto's stopten 'voor de uitgestrekte watervlakte van den Stillen Oceaan, keerden wy terug naar het middelpunt der wereld beschaving Parys, om nog even een indruk te krygen van een ander grootsch werkhet monteeren van de Citroen-lichtreclame aan den Eifeltoren. Als spinnen in hun web en als acrobaten verrichtten de werklieden hun montage-werkzaamheden, waarna na afloop de Eifeltoren is herschapen in den Citroën- toren, welke haar „Citroën'Micht naar alle kanten uitstraalt. V.A.R.A.-avond. De afdeeling Vlissingen van de V.A.R.A. belegde gisterenavond in het Concertgebouw een gezelligen avond ten bate van hét ge vormde fonds om de werklooze leden weke lijks de Radio-Gids tegen gereduceerden piys te verstrekken. Door den heer Willem van Iependaal uit Rotterdam werden, begeleid door een accor deon-duo, een aantal proletarische levens liedjes ten beste gegeven, wat naar het ap plaus te oordeelen, in den smaak viel der talryke aanwezigen. Door den heer A. Bredewold, hoofdbe stuurder der V.A.R.A., uit Zwolle, werd een propagandistisch woord gesproken en vooral gewe -n op het feit, dat de VA.R belang beeft by ten goeden uitslag voor de soc. democraten bij de a.s. Tweede Kamerver kiezingen. In de pauze had de aangekondigde verlo ting plaats ten bate van bovenstaand doel, waarbij ook nog diverse andere middelen met succes werden aangewend om de kas van dit fonds te versterken. Het was een avond, die wel aan zijn doel heeft beantwoord. Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het loket voor postzegelverzamelaars, dat Zaterdag 15 April aan het post- en tele graafkantoor alhier van half 3 tot 4 uur is geopend, zyn, naast verschillende koloniale waarden, postzegels van Nederland in di verse perforaties verkrijgbaar. Examen gemeente-administratie. Voor het dit jaar af te nemen examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid in de gemeente-administratie -zijn als voorzitter en secretaris aangewezen resp. de heeren Ulbo J. Mijs en J. C. Baumann en als leden o.a. de heeren F. Bisschop, secretaris van Vlissingen en B. I. Zonnevylle, secretaris 'van Ter Neuzen. MIDDELBURG. Vereenïging „De Ambachtsschool". 'Gisterenavond had in het schoolgebouw de algëm2ene vergadering van bovengenoemde vereenig.ng plaats onder voorzitterschap van den heer J. A. Vertregt, vice-vol"ritter der vereenïging. De secretaris, de heer S. Caljouw, bracht het jaarverslag uit, waarin opgenomen is een goed gelykend portret" Van wijlen den voor zitter der vereeniging, den heer mr. A. A. de Veer, gevolgd door een „In Memoriam". Wy ontleenen daaraan Maar in het bijzonder ook ons bestuur werd door het bericht van het overlydën van mr, de Veer diep getroffen, en begreep, dat dit plotseling verscheiden voor de Ambachts school een ernstig verlies was. Mr. de Veer, sinds 1906 lid van het bestuur en sedert 1907 voorzitter der vereeniging. Was hij in ruimen kring een geacht en gewaardeerde persoon- lykheid, niet het minst in ons bestuur, was groote waardeering voor zyn voorzitter. Hy was een bekwaam man, met onvermoeiden yver en groote ervaring. Veel heeft hij voor het ny verheids-onderwijs gedaan, zoowel voor dit onderwys in het algemeen, als voor de Middilburgsche Ambachtsschool in het by- zonder. Verschillende jaren was hy ook voor zitter van den Bond van Vereenigingen tot het geve i van Nijverheidsonderwijs te 's-Gra- venliage. Het zou niet in den geest van den over ledene zyn, wanneer wy zyn vele en grojte verdiensten hier zouden vermelden. Wy zul len daarom volstaan met weer te geven de woorden, te zijner nagedachtenis gesproken door den onder-voorzitter onzer vereeniging in de bestuursvergadering van 23 December 1932. „Alvorens met onze werkzaamheden te be ginnen, herdenk ik met ontroering en wee moed hem, wiens plaats in velerlei kring blijft. Oogenschynlyk krachtig en vol levens moed werd mr. A. A. de Veer plotseling op geroepen van zyn post. De slag is groot en zwaar, inzonderheid voor zijn e.^htgenoote kinderen. Moge God hen troosten en sterken. Ook voor onze vereeniging is zyn heengaan een groot verlies. Begaafd met een helder verstand, met een juist inzicht in de zaken, met een stoere werkkracht en een groot doorzettingsvermogen, heeft hy in breeden kring veel invloed uitgeoefend en zulks ook ten bate van onze school, die hem zeer ter harte ging. Ter gelegenheid van zyn 25-jarig jubileum als voorzitter is wel gebleken hoe zeer hij ook wegens die werkzaamheden ge waardeerd werd. Met groote dankbaarheid zullen wij de nagedachtenis van mr. de Veer in eere houden en hem gedenken als een uitnemend voorzitter, die zyn vele gaven en krachten gegeven heeft ook ten dienste van onze vereeniging. Wij zullen hem'zeer mis sen." Tot zoover het voorwoord, het verslag ver volgt, dat als men in dezen tyd van groote depressie, zich voor de taak gesteld ziet, ver slag te moeten uitbrengen over een 12 maan den, moet men zich wel kunnen ontworstelen aan den invloed der tydsomstandigheden, om niet in mineur gestemd, zich van zijn taak te kwyten. In vergelyking met andere landen, zyn tot nu tee de omstandigheden in ons land nog zóó, dat wy ons in verschillend opzicht be voorrecht mogen noemen. Met betrekking tot de school valt te constateeren, dat ook zy eenigermate den invloed der omstandigheden moest ondervinden. Voor het uitbreidings plan kon de minister van onderwys, kunsten en wetenschappen nog geen gelden beschik baar stellen. Aangezien het nypende gebrek aan plaatsruimte zich steeds meer doet ge voelen, is het te hopen, dat binnen niet te langen cyd een oplossing zal kunnen gevon den worden. De uitgaven moesten aanmer- kelyk worden besnoeid, terwyl bovendien ge- wyzigde leerplannen met verminderde les uren ter goedkeuring aan den minister moes ten worden ingezonden. Ontslag van enkele leeraren zal moeten volgen. Tydelyke korting op salarissen moest te rekenen van 1 Maart 1932 af worden toegepast, terwyl by mi nisterieel schryven deze kortingen met in gang van 1 Januari jl. moesten worden ver hoogd. In de samenstelling van het personeel kwam gedurende het jaar 1932 geen veran dering. Gedrag en viyt der leerlingen waren vol doende, 15 leerlingen verlieten tusschentyds zonder diploma om verschillende redenen de school en 10 werden tusschentijds toegelaten. De nieuwe cursus is aangevangen met 260 leerlingen, van wie 170 niet in de gemeente Middelburg woonachtig zyn, 14 leerlingen ge nieten vrystelling van betaling van school geld. Het verslag werd goedgekeurd en ook de rekening over 1932, aan wy zend in ontvang sten en uitgaven 99.414.98. Onder de ontvangsten treffen wy aan schoolgelden ƒ5212, opbrengst gemaakt werk en verloting 3402.87. subsidiesRyk 60.341.31 en gemeente 25.343.35. Aan jaarwedden is uitgegeven ƒ61.381.78. terwijl onder de uitgaven ook voorkomt als terug te betalen subsidie aan het Ryk ƒ5427.92 en aan de gemeente ƒ1919.04. De vergadering h.Tkoos als bestuursleden de heeren jhr. ir. J. L. Boreel, ir. H. C. Ghy- sen en A. Heyboer. In de daarna gehouden bestuursvergadering koos het bestuur uit zyn midden den heer J. A. Vertregt tot voorzitter cn jhr. ir. J. L. Boreel als vice-voorzitter. Een Bridgewedstryd. Donderdagavond had op de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg een bridgewedstrijd voor gemengde paren plaats van de leden met hun dames. De leider, de heer J. A. Tavenier, heette de 20 paren, die zich voor deelname hadden aangemeld welkom en zeide dat hy met den heer W. L. Heijboer gaarne voldaan ha<i aan het verzoek van het bestuur om dezen wed- stryd te organiseeren. Hierna gaf spreker verschillende inlichtin gen over de te volgen regelen cn toe te ken nen prijzen, waarna kon worden begonnen met spelen. Ieder paar had 7 ronden, ieder van vier spellen af te werken en na iedere ronde tegen een ander paar. Het kostte ongeveer 4 »/2 uur voor alle ronden waren afgewerkt. Het bleek dat van de oneven nummers den eersten prys hadden behaald de heer en mevrouw Tavenier met -f- 5750 punten den tweeden de heer Hoegen van Hoogelande te Serooskerke en mevrouw Van der Lely met -F- 3080 den derden de heer en mevrouw Knoop, Vlissingen met 1670. Van de even nummers waren eerste pryswinners de heer en mevrouw Koers met 1890 tweede de heer en mevrouw Hondius met 310 en derde de heer Tichelman en mevrouw Van Pienbroek met 320. Verder was er een prijs voor de dame en een voor den heer van het paar, dat groot slem aankondigde en maakte en bij het ont breken daarvan zy, die klein slem aankondig den en maakten. Het eerste was niet het ga- val geweest, doch wel het tweede en zulks voor vier paren namelijk den heer Snethlage en mevrouw Walt Meyer, Vlissingen, den heer en mevrouw Knoop, Vlissingen, den heer en mevrouw Tavenier Sr. en den heer en mevrouw Delzenne. By loting had mevr. Delzenne den dames- en dr. Snethlage den heerenprijs. Ten slotte kwamen de heer en mevrouw De Graaf in het bezit van den poedelprys. BRESKENS Intrekking rijbewijzen. De minister van waterstaat brengt ter kennis, dat de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen is ontzegd bij vonnis van het kantongerecht Oostburg aan Pieter Ga- zan, wonende te Breskens. voor een termijn van drie mr.anden, ingegaan op 10 Maart.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1