I 1000 500 300 25 3 DONDERDAG 13 APRIL* EERSTE BLAD No„®8" 71e Jaargang 1933 en rgsche oomvaart Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telel. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIEN1EUW S erne Pendules ager in prijs, met gongslag e étalage. - aat 28. angen onze ïnf35(pracht- fabrikaat 37 nog andere Rijwielhandel )EN, Verkuijl geeft Ievens- orteering mo- 11e prijzen in staalboeken, naast Jamin. ngselpapieren ichappen. ie Paasch- ƒ2.50; 2e russel 2.50. iravenstr. 8A. oor den laag- het bekende et de onver- -banden, met abr., slechts 'ielen 27.50. bij J. A. DE enlaan 14. Luxe re s- voor familie 0 p. p., boot preken Ga- 1 riasselaar- :e laat is, in- o's uit onze ontvangen, tie wordt U n slechts 25 ervan. ƒ0.20, per Savoyekool- 10, per 1000 iten per 100 0. M. H. lerdag hoek én Heer za- igesloten bij ^oefenden). A., Bureau en PAASCH- waliteit, be- HENDR1KX, 21, Oost- al aan huis iSAGIh'RS, VEE I-Rotterdam plaatsen tdtJ uur v Kott. vrn. uui 8 8 omen ort- en Exp. VOS. Telel. RS, Tel. 153. UT, Tel. 282. Telef. 101, VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cLIedererege meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi) verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE 'VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". Naar wij vernemen zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Kon. Maatsch. „de .Schelde" worden voorge steld om over het afgeloopen boekjaar, even als het vorig jaar, het dividend weder te passeeren. Zangvereeniging „Looft den Heer." Der Ostermorgen. Die letzten Dinge. In de vrij volle zaal van het Concertge bouw heeft deze zangvereeniging gisteren avond een uitvoering gegeven van de cantate „Der Ostermorgen" van S. Neukortim en het oratorium „Die letzten Dinge" van Louis Spohr, beide voor koor, soli en orkest. Van deze twee werken, die nu niet direct behoo- ren tot het meest gangbare repertoire der zangvereenigingen is dat van Neukomm het meest bekende. Acht jaar geleden heeft „Looft den Heer" deze, wel in het cadre van den tijd passende, cantate voor het laatst ten gehoore gebracht, zoodat we, afgezien van de vele succesvolle uitvoeringen, welke dit tijdvak gekend heeft, nu eens recht kon den constatceren, hoe dit koor, onder de voortreffelijke leiding van Theo Höfelein, tot een prachtig gedisciplineerd, homogeen ensemble geworden is. Er werd met gloed en blijheid gezongen, met een overgave, die al leen mogelijk is bij muziek, welke volkomen begrepen wordt. En in dit verband mogen we dan ook niet nalaten het koor „Heug auf Schwingen heil'ger Lüfte" en het slotkoor „AufTriumphgcsang, erschalle, ruf'es hin durch Nacht und Grau'n" te memoreeren. Ook over de uitvoering van Spohr's lang niet gemakkelijk oratorium moet met groo- ten lof gesproken worden, daar het koor ook dit werk knap en mooi, met bezieling en frisschen, weiverzorgden klank gezongen heeft, zoowel in samenwerking met de solis ten (Heilig, heilig, heilig ist Gott der Herr Heil, dem Erbarmer, HeilSelig sind die Toten Grosz und wunderbarlich sind deine Werke) als in de uitgesproken koor- satzen (o.a. Gefallen ist Babyion). Ook de solisten, de dames Gerretsen en Vleming en de heeren Van der Ploeg en Rijbroek (Smitshuysen vervangende) droegen veel tot het welslagen bijspeciaal de ter- zetti „Lasset sich den Bliek erheben, wende sich der Geist nach dort" en „Preis und Ehre sei dem Geber alles Lebens" uit Neukomm en uit Spohr, behalve de reeds genoemde solo en kwartetten met koor, het duet voor sopraan en tenor „Sei mir nicht schrecklich in der Not, Herr", verdienen vermelding. De sopraan, Nanda Gerretsen, heeft een bekoorlijke, welluidende stem, hetgeen ook sprak in de solo „Friede nun der weichen Seele, deren Hütte da zerfallt" wat de tenor Van der Ploeg gaf, was nobel van klank. De wat kleine altpartij van Annie Vleming voldeed, de bas Adriaan Rij broes, wiens aandeel omvangrijker was, bleek wat zwak. Voor „Looft den Heer", die in het orkest Höfelein—Bekker een goeden steun had, daar dit als steeds trouw zijn plicht deed (de las tige begeleiding van de zoo juist vermelde sopraan-solo was af en met genoegen heb ben we geluisterd naar de fraaie symphonie, welke het tweede deel van Spohr's oratorium inleidt), was het weer een succesvolle avond. Het koor heeft inderdaad gezongen en heeft zich met den kranigen leider, Theo Höfe lein, het orkest en de solisten in een ruimen bijval mogen verheugen. Ds. Hartjes opende en sloot op de gebrui kelijke wijzé. O. De aanstaande verkiezingen. Gisterenavond hield de Liberale Staats partij „de Vrijheidsbond" in „de Oude Vriendschap" een openbare vergadering, waarin het Tweede Kamerlid, de heer mr. G. A. Boon sprak over „De aanstaande ver kiezingen". De voorzitter, de heer M. Laernoes, opende de matig bezochte vergadering met een woord van welkom, waarin hij zijn verbazing er over uitsprak dat zoovelen die het wel meenen met de eenheid van ons volk, zich toch niet bij den Vrijheidsbond aansluiten. De heer mr. Boon, zijn rede aanvangende, zeide dat hij de man is aan wien het ts danken (of te wijten) is dat de regeering tot Kamerontbinding overging, als gevolg van zijn motie betreffende de opheffing der rechtbanken, welke motie door de Kamer met groote meerderheid werd aangenomen. Spreker zette de aanleiding tot het indie nen van deze motie uiteen. De Vrijheidsbond wil meewerken aan bezuiniging, maar de bezuiniging op de rechtbanken zou in de toekomst blijken geen bezuiniging te zijn. Ook in Frankrijk en Duitschland is men dcor de ervaring geleerd weer teruggekomen op de opheffing van rechtbanken. De regeering koos na de aanneming van sprekers motie voor Kamerontbinding, wat echter staatsrechtelijk onjuist is. Spreker heeft er nog geen oogenblik spyt van. Men kreeg den indruk dat het kabinet regeeringsmoe was, en het had ook het ver trouwen van de Kamer en het volk niet meer. Eigenaardig is dat de regeering nu plotse ling zoo actief is geworden. Zij diende o.a. nog een machtigingswet voor den landbouw in. waar de Kamer wijselijk niet meer aan mee wilde werken. De Vrijheidsbond gaat dezen verkiezings strijd in met de leuzen1. Krachtige natio nale samenwerking tusschen alle Nederlan ders, met uitsluiting van socialisten en com munisten 2. Een sluitende begrooting3. Handhaving van een krachtig gezag4. Er moet komen loonende arbeid en 5. Mede werking om te komen tot internationale op heffing der handelsbelemmeringen. Voor al deze zaken is ook dr. Colijn. Maar de grief tegen de anti-rev. partij is dat zij spreken van den heer Colijn als een „ge schenk Gods". Ook vroeger was dit met dr Kuyper en Idenburg zoo. Spreker is echter van meening, dat elke partij mannen heeft, die men als een geschenk van God kan aanvaarden. Spreker heeft tegen dr. Colijn o.a. het be zwaar dat deze zich niet duidelijk uitspreekt over de Belgische kwestie. Zijn juiste stand punt is niet bekend en men weet niet wat men in deze aan dr. Colijn heeft. Ook spreekt dr. Colijn zich niet uit over de radio-kwestie. Spreker wees op de sa menwerking van de rechtsche partijen met de soc.-dem. op het gebied van de radio- uitzeningen. De socialistische omroep is bui tengewoon bevoordeeld in tegenstelling met den tijd welke voor de liberalen is afgestaan. De VARA-uitzendingen druipen van poli tiek en zelfs de revolutie wordt er in ver heerlijkt, getuige het gebeurde met „de Ze ven Provinciën". Op deze wijze wordt het gezag ernstig ondermijnd en wij mogen met recht aan dr Colijn vragen hoe hij over deze dingen denkt. Wat op dit gebied in ons land wordt geto lereerd, grenst aan het krankzinnige. Het derde punt, waarover wij opheldering wenschen is de winkelsluitingswet. Deze wet werkt in deze tijden funest, vooral voor den kleinen middenstand. Ook de regeering heeft dit tenslotte erkend, nadat spreker er meer malen op gewezen heeft, en zij erkent dat er aan de wet groote fouten klëven en dus noodzakelijk op de helling moet. Verder besprak mr. Boon de komende verkiezingen. Het is noodzakelijk dat er een krachtige regeering komt, maar wat zien wij nu in ons land gebeuren Een bespotte lijke vertooning van 53 partijen, zooals men in geen enkel land ziet. Van deze 53 partijen brengen zeker 40 geen man in de Kamer, terwijl minstens 200.000 stemmen worden weggegooid. De enkele mannen, die per ongeluk in de Kamer zijn gekomen, zooals Braat en Floris Vos, hebben letterlijk niets gepresteerd. Over de uiterst linksche partijen hoeft spreker hier niet veel tev zeggen, maar hij wijst op een ander gevaar dat in ons land opkomt, nl. het fascisme. De liberalen hebben in Nederland gebracht de democratie en de vrijheid. Deze vrijheid mag echter niet ontaarden in bandeloosheid of in tyrannie. Spreker meent dat de regeering hier niet vrij uitgaat, trots de waarschuwingen van den Vrijheidsbond. De muiterij in Indië en op „de Zeven Provinciën" besprekende, critiseerde spreker de houding der soc.-dem., de amateurs-op ruiers, die hun jas naar den wind hangen. De houding der S.D.A.P. in deze zaak is ergerlijk. De regeering heeft ingegrepen, doch dit had veel eerder moeten gebeuren. Men heeft het kwaad veel te lang laten voortwoekeren. Doch spreker is overtuigd, dat nu eenmaal van overheidswege flink wordt opgetreden, het zal blijken dat er nog heel wat flinke en regeeringsgetrouwe kerels op de vloot zijn. Van politieke samenwerking tusschen den Viijheidsbond en S.D.A.p. kan echter on mogelijk sprake zijn. De S.D.AP. is volko men onbetrouwbaar. Ook wordt het gezag ondermijnd door de socialistische vakbonden, waarvan spreker een voorbeeld mededeelde uit het onderwijs. Het openbaar onderwijs wordt daardoor zeer geschaad ten voordeele van het bijzonder onderwijs. Ook kwam spreker op tegen de terreur der vakbonden bij staking en hij drong aan op betere bescherming van werkwilligen. Hier dient de regeering veel krachtiger op ,te treden. Ook op economisch gebied is de regeering niet krachtig genoeg en spreker wees o.a. op de salarispolitiek van Amsterdam, waar de regeering had moeten ingrijpen. Ook op de overheid rust schuld inzake de handhaving van het ge&ag en de economi sche loonpolitiek. De fout der regeering was dat zij te slap is geweest en niet krachtig genoeg heeft ingegrepen in het verleden. Vervolgens besprak de heer Boon de poli tiek der vrijz.-dem., die alle moeite doen om koers te houden en nu druk bezig zijn hun oude lading, o.a. van nationale ontwapening, overboord te werpen. Verder wees preker op de misleiding door den Bond van Nationaal Herstel, met gene raal Snijders no. 1 op hun lijst te plaatsen eii op de houding van mr. Westerman, die in tijd vgn 75 uur driemaal van politieke kleur verwisselde. Al de nieuwe kleine partijtjes noemt spre ker „vliegende winkels", waar niets van te verwachten is. De Vrijheidsbond heeft steeds getoond ernstig te willen mede werken aan den op bouw van onze nationale welvaart. Met één slag is de welvaart echter niet terug te bren gen, want dat hangt van verschillende bui- tenlandsche factoren af. Er zijn echter licht punten, en spreker wees op de houding van Amerika, dat thans een zeer verstandige politiek volgt en cr bestaat hoop, dat wij langzaam uit de misère en de crisis zullen komen. Alle maatregelen, om den handel geen belemmeringen in den weg te leggen, hebben de liberalen steeds toegejuicht en daarom zijn zij ook warme voorstanders van het verdrag van Ouchy. Al heeft spreker den indruk dat het diep ste punt is bereikt of reeds gepasseerd is, moet men niet verwachten dat de welvaart plotseling zal terugkeeren. Tal van maat regelen zullen nog genomen moeten worden in de naaste toekomst. Allereerst dient ge zorgd voor een sluitende begrooting en niet minder voor .het scheppen van werkgelegen heid ter bestrijding der werkloosheid. Daarom is spreker voor het uitvoeren van gioote werken; zooals den hu voorgestelden bruggenbouw, waarvoor best geld geleend kan worden. Tenslotte zegt spreker dat de Vrijheidsbond steeds getoond heeft mede te willen werken aan een krachtig rcgeeringsbeleid in het be lang van ons gansche volk en wekte de aanwezigen op hun stem uit te brengen op ae lijst van den Vrijheidsbond. Nadat nog door een der aanwezigen een vraag was gesteld en door mr. Boon beant woord, sloot de voorzitter de vergadering. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Bezoek van Prins Hendrik en Prinses Juliana aan het Oranje-Nassau-Museum te 's-Gravenhage. De receptie ter gelegenheid van den 90sten verjaardag van de bekendê Nederlandsche schrijfster, mevrouw Carelsen. Het nieuwe carillon voor den Cuneratoren te Rhenen wordt gekeurd door den beiaar dier Jef Denyn in tegenwoordigheid van den burgemeester. De nieuwe vischafslag aan de Middenkous te Rotterdam. Aankomst van de opvarenden van het gezonken Let- landsche vrachtschip „Evermore" per „Dem- po" de bemanning brengt bij monde van haren kapitein dank aan commandant Ude- ma van de „Dempo". Het nieuwe Bio- vacantie-oord te Bergen aan Zee. Het nettenboeten te Scheveningen. Een attrac tieve étalage van de firma Voss te Rotter dam een mechanische modeshow, die veel belangstelling trekt. Antï-rev. kiesvereenïglng. Gisterenavond was de anti-rev. kiesvere niging in vergadering bijeen; Nadat de voor zitter, de heer P. G. Laernoes op de gebrui kelijke wijze had geopend, sprak hij zijn blijdschap uit over de flinke opkomst. De penningmeester, de heer G. van de Futte, bracht hierna verslag uit van de fi nanciën over het afgeloopen jaar, waarna de commissie van controle gunstig rapporteerde. Hierna zette de voorzitter het doel van dezen avond uiteen en wees op den ernst, waarmede wy deze Kamerverkiezingen te gemoet gaan en spoorde de aanwezigen aan de schoone beginselen der anti-rev. party uit te dragen. De belangen van land en volk zyn veilig bij een man met een breeden blik, zooals dr. Colyn, de man op wien aller oogen gevestigd zijn, die niet komt met mooie beloften, maar wyst op de werkelijk heid en met profetischen blik reeds in 1922 deze tijden heeft voorspeld en oproept tot terugkeer naar Gods Woord. Evenwel schijnt men van liberale zijde van den invloed van dezen grooten econoom, wiens adviezen tot zelfs in het buitenland worden gevraagd, eenigszins benauwd te worden en door verkeerde voorlichting in pers en vergadering aanvallen doet op de f-guur van dr. Colijn. Ook van socialistische zijde schermt men" niet verbranden van graan enz. in Amerika, doch wat heeft dit alles met Kamerverkie zingen in Nederland te maken. De steun voor werkloozen is in geen land zoo goed geregeld als bij ons, zelfs de leider der S.D. AP., de heer Albarda, moest vorige week *n een vergadering erkennen dat in Nederland het best voor de werkloozen wordt gezorgd Ook in het fascistisch Italië wordt per dag slechts 0.48 aan de werkloozen uitgekeerd. Als wij dit vergelijken bij ons land, dan z:.en wij dat onze Christelijke regeering zich ook op dit punt niet onbetuigd laat. Spreker spoorde de aanwezigen aan in deze dagen een ieder op te wekken hun stem uit te brengen op dr. Colijn tot heil van volk en vaderland. Nadat nog in den breede verschillende werkzaamheden waren besproken, sloot de heer A. Brouwer met dankgebed. Verbetering en uitbreiding van het Gasthuis. Daar sinds 31 December 1932 de rieken- aldeeling in het Gasthuis was opgeheven, waardoor het college van Gegenten en Re gentessen van het Gasthuis meer plaats be schikbaar kreeg om aan dat doel te beant woorden, waarvoor deze inrichting was be stemd, is men begonnen om het gebouw waarin de mannen waren gehuisvest, eenigs zins te ontvolken. Van de 37 mannen welke in deze af deeling waren ondergebracht, kon men een 14 hunner, nl. de kostgangers, over brengen naar het gebouw, staande op de binnenplaats, hetv/elk in vroeger jaren dienst deed als administratiegebouw, en toen het ingericht werd als Gasthuis, als kerk-, vergader- en iinnenzaal. Op voortreffelijke wijze waren door het cellege deze zalen ingericht voor conversa tie- en slaapzaal. Toen de voorzitter van het college, de heer W. de Ridder, te 7 uur gisterenavond de zaal voor de nieuwe bewoners openstelde, bood deze een feestelijk aanzien. Met eenige wel gekozen woorden stelde hy den mannen de zalen ter hunner beschikking, hopende dat zij hun laatste levensjaren hier aangenaam mochten doorbrengen. De slaapzaal gaf den indruk -zeer hygië nisch te zijn ingericht. Vaste waschtafels met stroomend water dragen het hunne daartoe bij, evenals de keurig opgeschikte bedden. Was het wonder dat na de opening de mannen uiterst dankbaar waren voor dat gene wat het college van regenten en regen tessen voor hen gedaan heeft. Nadat men geruimen tijd aangenaam bij elkaar was geweest, onder het genot van chocolademelk en sigaar, was het tijd om ter ruste te gaan. Door het college van regenten en regen tessen worden plannen overwogen tot ver dere uitbreiding om ook in hun inrichting te kunnen opnemen proveniers, halve pro veniers en gelegenheid te scheppen voor ge huwde echtparen. Daar deze tijd allen, dus ook het Gasthuis, noopt tot uiterste zuinig heid, hoopt het college toch met medewer king van het gemeentebestuur dat-gene te bereiken wat in deze tyden te bereiken valt. Aangenaam was het dit college dan ook dat gisterenmiddag de burgemeester met den gemeente-secretaris een bezoek brach ten aan deze inrichting om zich van alles op de hoogte te laten stellen. Zeer belangstel lend werd alles in oogenschouw genomen, zulks in verband met de nieuwe plannen. MIDDELBURG. Een Willem de Zwijger-herdenking. Woensdag heeft in de gymnastiekzaal der R. H. B. S. te Middelburg voor docenten en leerlingen een Oranjeherdenking plaats ge had, waarby de leeraar in de geschiedenis, de heer dr. P. J. Bouman een overzicht van 's Prinsen leVen gaf en vooral wees op de stijgende lijn, die de activiteit van Oranje kenmerkte. In moeilijke tijden is het noodig om vooruit te zien in de toekomst, maar het is ook van groot belang terug te zien naar het verleden, naar figuren zooals Willem van Oranje. De directeur, de heer dr. H. W. J. Priems dankte dr. Bouman voor zijn leerzame en boeiende rede en wekte de leerlingen op, zich in de komende herdenkingsdagen het ge hoorde voor den geest te roepen om nog meer kennis, leering en verdieping te krijgen. De bijeenkomst werd geopend en gesloten met het zingen van het Wilhelmus. Een Willem de Zwijger-tentoonstelling te Middelburg. Naar de „Middelburgsche Courant" meldt, organiseert het rijksarchief in Zeeland een tentoonstelling van origineele brieven en an dere stukken, betrekking hebbende op Prins Willem I. De inrichting der tentoonstelling geschiedt in hoofdzaak door dr. L. E. de Brakke te Middelburg. Er zyn verschillende stukken van groote belangwekkendheid by fraai gecalli- grafeerde handschriften met des Prinsen handteekeningeen eigenhandige brief van den Prins; twee brieven voorzien van de hadteekening van Louise de Coligny, enz. Verscheidene brieven dragen het kleine of groote droogzegel van den Prins, enkele het groote lak met oranje-, blanje-, bleu-koor- den. De tentoonstelling wordt gehouden van 20 tot 25 April. Schaken. Gisterenavond heeft de grootmeester R. Spielmann in de Middelburgsche Schaakclub simultaan gespeeld. Deze club, met meer dan vijftig leden, heeft zich voor het schaakleven in Zeeland in den loop der jaren zeer ver dienstelijk gemaakt door groote schaak meesters uit te noodigen in Middelburg te komen spelen en gastvrij heeft ze dan eenige borden voor liefhebbers van het schaakspel, die geen lid dier club zijn. Wij herinneren ons het optreden van Mar shall, Capallanca, dr. Lasker, dr. Aljechin, Speijer, dr. Euwe, R. Réti (2 keer) en nu weer Spielmann. De meester speelde aan 44 borden. Hij won 34 partijen, verloor 5 (aan de heeren Daniël, se, Van der Ende, Kraak, Risseeuw, Stroo- band en speelde 5 remise met de heeren Van Bockel, De Klein Lavooij, Vijn en De Vries. De meester, die in ruim 4 uren zonder pauze zijn partijen beëindigd had, bouwde zijn stellingen voorzichtig op naar wat wij er van zagen en speelde met groote kracht, wat te verwachten was. De Zeeuwsche spelers kunnen met het door hen verkregen succes zeer tevreden rijn. Geen lid van een coöperatie. De directie der Meelfabrieken van de Ne derlandsche Bakkerijen te Middelburg heeft haar personeel bij aanplakking in de fabriek doen weten, dat zij geen lid mogen rijn of worden van een coöperatie. P. T. en T. Met ingang van 1 Juni a.s. is de adjunct referendaris der posterijen, telegrafie en telefonie G. J. E. van Beesel verplaatst van het telegraaf- en telefoonkantoor te Amster dam naar het inspectiebureel der posterijen en telegrafie te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG West-Souburg 1833 15 April 1933. Zaterdag a.s. is het 100 jaar geleden, dat men begon aan de afbraak van de kerk te West-Souburg. De kerkelijke gemeente was 1 Juli 1832 reeds met die van Oost-Souburg vereenigd. Spoedig volgde ook de samensmelting van beide burgerlijke gemeenten (1 Januari 1835). De oude kerk te West-Souburg was, evenals als alle oude kerken op Walcheren, vroeger een Roomsch bedehuis geweest en was gewijd aan St. Maarten. Tijdens de Spaansche troebelen werd de kerk verwoest en bleef ruim 20 jaar in een desolaten toestand. Door het ijveren van den bewoner van het naburige kasteel den bekenden Marnix van St. Aldegonde, werd de kerk weder hersteld en werd in 1595 de eerste predikant L. de Herde beroepen, die reeds 4 jaar predikant was te Grijpskerke. Een 18-tal predikanten hebben de gemeen te West-Souburg gediend. De laatste was ds. Jac. de Rochefort, wien in 1832 zijn emeri taat werd gegeven. De betrekkelijk ai-me kerkelijke gemeente, die in den Franschen tijd een groot deel van. haar gebied aan Vlissingen heeft moeten af staan, schijnt niet meer in staat geweest te zijn het oude kerkgebouw, dat meer en meer verviel, voldoende te onderhouden. Ook woedde in geheel ons land tijdens de eerste helft der 19e eeuw het vandalisme, zoodat men geen eerbied had, noch waarde hechtte aan oude historische gebouwen. In de kerk te West-Souburg waren prachtige graf monumenten, o.a. van Marnix van St. Alde gonde. De kerk werd verkocht aan H. F. Haman, heel- en vroedmeester te Oost-Souburg voor f 1800. Volgens de conditiën van verkoop bleven de preekstoel, de banken, de opstal der zerken en het uurwerk uit den toren het eigendom der kerkvoogdij. De preekstoel werd overge bracht naar de kerk te Oost Souburg om den ouden minder fraaien te vervangen. Het torenuurwerk werd verkocht aan de gemeente Nieuw- en St. Joosland, die toen nog geen uurwerk in den toren had. De banken ver huisden naar de Gasthuiskerk te Middelburg. De grafsteenen werden verkocht aan particu-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1