LAND- EN TUINBOUW Jwf mm Vrouwen 1 MKE&CACHET5 Een model race-schoener met opvouwbaren mast. werpen en het zou van weinig levensernst getuigen, als we zulke zaken niet voldoende overdachten, maar de menschen zijn nu wer kelijk gaér van serieuzerigheid en ze moesten zich nu maar eens laten uitdampen in de lentezon. Wy voor ons, we zijn blij, dat het zoetjes aan weer zomer is. Niet dat alles er dan beter op wordt, maar je ziet de dingen anders zorgen schijnen lichter, moeilijkheden min der zwaar. Van den zomer ondergaan we een weldadigen, natuurleken invloed ten goede. Als we meewerken tenminste. Als we ons niet opsluiten en de zon maar een beetje tege moet willen treden. Als de omstandigheden een klein beetje meewerken, dan blijken de dingen niet zoo grauw, als ze eerst leken. Wie met de Paaschdagen eenigs gepaste ont spanning zoekt, zal ervaren, dat hij tenslotte met zijn beperkte middelen meer kan doen, dan hij in zijn pessimisme had gedacht. Pro beert het maar eens. Dan vloeit er nog eens wat gelddan wordt er weer wat verdiend dan zie je de zon eindelijk ook weer eens op de menschen d'r gezichten. In het leven hebben we ontspanning noo- dig als brood en slapen. We weten dat alle maal wel, maar meenen, dat we er tegen woordig de middelen oor missen, 't Valt mee, als het er op aan komt. Let maar eens op, hoe we gewoonlijk wél vervuld krijgen, het geen we ter ontspanning met hardnekkigheid nastreven. Dén biykt een wensch veel ge makkelijker te vervullen dan we ooit dach ten. Een wielrenvertooning in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam bleek zes dagen achter een duizenden te kunnen aantrekken, on danks hooge entrée-prijzen. Het voetbal feest in Antwerpen werd beleefd door 15.000 Nederlanders, die er een buitenlandsche reis voor over hadden. Schande genoeg in dezen tijd zoo hoo- ren we velen al mopperen. Waarom U en wij, we zouden het geld misschien aan an dere, laten we aannemen „nuttiger" zaken hebben besteed. Als u en wy het tenminste besteed zouden hebben Misschien zouden we de centjes hebben gepot, een stapeltje heb ben gezet bij een ander duur, maar onnut stapeltje. Als ze het geld er voor konden missen, dan hadden ze gelijk, die voetbal-enthousiasten, dat ze naar Antwerpen gingen. Hun geld heeft geroldduizenden andere menschen hebben ze er gelukkig mee gemaaktdui zenden anderen hebben ze tot het doen van uitgaven op hun beurt in staat gesteld. Het is beter om medemenschen gelukkig te maken, dan steenen varkens vol te stoppen met koper en zilver en goud. In die steenen var kens ligt het geld begravenin den handel lééft het geld. We willen niet tot roekeloosheid aansporen. We weten wel, dat het vormen van eenige reserve tot een verstandig economisch beleid behoort, maar sparen is een deugd, welke veel te veel wordt overdreven, vooral in de zen crisistijd. Daaromneem het er met de komende feestdagen maar eens op gepaste wijze van. Verzet zinnen en crisisgedachten. Schept vreugde voor u zelve en wekt vertrouwen in den handel. Maar weet, dat ge de rekennig zelf moet betalen en niet by ons kunt in zenden. Wij weten óók, wat crisis is RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank te Middelburg werden gisteren de volgende zaken behandeld Zekere F. I., 63 jaar, slager te Westdorps had zich te verantwoorden wegens mishande ling van G. Vernaeve te Westöorpe op 3 Fe bruari 11., door dezen met een stuk dakpan tegen diens knieën te gooien, tengevolge waarvan deze zijn opgezwollen en V. gedu rende eenige dagen verhinderd is geweest zijn beroepsbezigheden uit te oefenen. Eisch een maand gevangenisstraf voor waardelijk en 25 boete subs. 10 dagen hech tenis. K. L., 32 jaar, zonder beroep, te Middel burg, was in hcoger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middel burg, waarbij hij, wegens venten zonder ver gunning in de gemeente Vlissingen, werd veroordeeld tot een geldboete van f 10 of 10 dagen hechtenis. Eisch Bevestiging van het vonnis waar van beroep met uitzondering van de straf en veroordeeling tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis voorwaardelijk. P. V., 34 jaar, koopman en verlofhouder te Middelburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij, wegens zonder het vereischte verlof alcoholhoudende drank an dere dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, verkoopen, werd veroor deeld tot een geldboete van f 50 of 10 dagen hechtenis. EischBevestiging van het vonnis waar van beroep, doch veroordeeling tot dezelfde straf voorwaardelijk. A. M. B., 19 jaar, zonder beroep te Vrou wenpolder, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij, wegens loopen over verboden grond en zich met klemmen in het veld buiten openbare wegen en voetpaden bevinden, werd veroordeeld tot een geld boete van 5 en 25 of 5 en 25 dagen hech tenis EischBevestiging van het vonnis waar van beroep. P. V., 34 jaar, koopman en herbergier te Middelburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hy, wegens in een loca- liteit, waarvoor een verlof voor den verkoop van drank anderen dan sterken drank is verleend, zonder toestemming van den bur gemeester, een vrouwelijk persoon gedurende de uitoefening van het bedrijf, dienst latea doen, werd veroordeeld tot een geldboete van f 50 of 10 dagen hechtenis. EischBevestiging van het vonnis waar van beroep, doch veroordeeling tot dezelfde straf voorwaardelijk. G. P. G., 37 jaar, winkelier, wonende te Middelburg, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij, wegens het open hebben van een fruitwinkel gedurende den Zondag na des middags 12 uur, werd ver oordeeld tot een geldboete van 5 of 5 da gen hechtenis. EischBevestiging van het vonnis waar van beroep. J. P. S., huisvr. J. A. v. d. Sch., 21 jaar. wonende te Zierikzee, was in hcoger beroep gekomen tegen een vonnis van den kanton rechter te Zierikzee, waarbij zy, wegens het vervoeren van waren die niet voldoen aan de eischen geste1 d krachtens de warenwet (melk verkoopen waaraan 15 water is toege voegd) werd veroordeeld tot een geldboete van f 159 of 30 dagen hechtenis. EischBevestiging van het vonnis waar van beroep. C. C., 23 jaar, koopman te Serooskerke (W.), thans gedetineerd in de strafgevange nis te Breda, had zich te verantwoorden ter zake van oplichting. Verdachte was nl. op 22 December 11. te Zoutelande bij zekeren Lievenss gekomen en had deren medegedeeld, dat hy, verdachte, een brief had ontvangen van de firma Al- bert Heijn uit Amsterdam om daarheen te komen, teneinde een accoord te maken met die firma omtrent zijne indiensttreding hy haar dat hy 18 per week bij die firma zou kunnen verdienen en dat zijn reis naar Am- sterda mzou worden vergoeddat hy van den notaris Loeff té Koudekerke nog geld had van een erfenis, doch thans geen geld had om naar Amsterdam te reizen. Door aile deze verhalen, welke verzonnen waren, werd Lievense bewogen aan verdachte een gelds bedrag van 12.50 af te geven. Dezelfde verdachte had zich nogmaals te verantwoorden wegens oplichting gepleegd te Breskens, alwaar hij in October 11. bij zekeren Brouwer is gekomen en dezen heeft medege deeld, dat hij verdachte, circa f 300 te goed had van een erfenis en deze eenige dagen later zou ontvangen. Dat hy thans een reke ning moest voldoen en geen geld genoeg had, waarom hij B. verzocht 100 af te geven. Door vermelde verhalen welke in strijd met de waarheid bleken te zijn heeft B. voor noemd geldbedrag aan verdachte verstrekt. Eisch zes maanden gevangenisstraf. Aan E. J. G. v. B., 63 ja&r, chirurg, wonen de te Ter Neuzen, was ten laste gelegd dat hy op 18 December 11. te Ter Neuzen als be stuurder van een auto op den openbaren weg de Axelsche straat in de richting Driewegen heeft gereden, zonder de ncodige omzichtig heid te betrachten dóór eenigszms de linker zijde van den weg te houden, en geen behoor lijke signalen te geven en zoo snel voort te rijden, dat hij niet tijdig, kon uitwijken toen onverwacht een motorrijder hem tegemoet kwam rijden, tengevolge waarvan hij in aan raking is gekomen met den motorrijder, deze is komen te vallen en tengevolge van dien val een laesie van den linkervoet heeft be komen, waardoor hij zijn beroepsbezigheden van marechaussee eenigen tijd niet heeft kunnen uitoefenen. EischVrijspraak met verwijzing der zaak naar het kantongerecht. Ernstig verzet bij de uitvoering van crisiswetten. Op 23 Februari jl. bevonden zich eenige veldwachters te Koewacht op het erf van zekeren G. ten einde controle uit te oefenen op de naleving van de crisis-varkenswet. Op een verzoek van de politiemannen aan G. om zijn varkens te mogen zien, kreeg de politie ten antwoord„de beesten zijn ziek, jullie zijn geen kooplieden en de varkens die ik heb zijn niet gestolen". Toen de politie daar op naar het varkenshok ging en daarvan de deur open trok, sprong G. op hen toe, terwijl hij onder het uiten van bedreigingen, wei gerde de varkens te laten zien. Hij verzocht zijn vrouw hem een riek te brengen, om daarmede te politie te lijf te gaan. Om erger te voorkomen is de politie toen het erf af ge gaan, doch maakte wegens verzet tegen hem proces verbaal op. Daarover had J. G., 44 jaar, vlasscher te Koewacht, zich gisteren voor de rechtbank te Middelburg te verantwoorden. Verdachte was verschenen en zeide bij on dervraging door den president, dat hy tegen de politie had gezegd, dat zy de varkens mochten bezichtigen, doch op een afstand, maar dat zij er verder af moesten blijven. Verdachte beweert verdei-, dat de veldwach ters in hun verbaal hebben gelogen, wat de president doet opmerken, dat verdachte dat niet mag zeggen en hij de politie ook niet mag tegenwerken. Hetgeen verdachte Weer de opmerking ontlokt, dat de politie hem tegen werkt. De officier van justitie aan het woord ko mende zegt, dat de ondergrond van deze zaak van belang is. De crisis-varkenswet wordt in Zeeland slecht nagekomen. Onder leiding van notaris van Dalsum worden de menschen daar verkeerd bewerkt, en de wet wordt er met voeten getreden. De straffen door dea kantonrechter opgelegd zijn er veel te laag. De politie wordt er tegengewerkt en dat wordt steeds erger, zoodat het meer dan noodzakelijk is, dat daaraan paal en perk wordt gesteld. Ook dit feit loopt weer de spuigaten uit. De politie was aan de hann van de crisis-varkenswet volkomen bevoegd in haar optreden. Zij is zeer kalm opgetreden, doch de wet moet worden nagekomen. Op grond van den ernst van het feit eischt de officier tegen den verdachte een gevangenis straf van 6 weker.. Verdachte zegt gehandeld te hebben uit vrees voor zijn varkens, die ziek waren en hij vreesde dat de beesten van het stempelen erger zouden worden. Hy meent, dat wannee.- hy gestraft wordt, het de schuld is van de politie. Een internationale oplichter veroordeeld. Een internationale oplichter, bekend onder een groot aantal valsche namen en die reeds heeft kennis gemaakt met de gevangenissen van bijna alle Europeesche hoofdsteden, is door het gerechtshof te Amsterdam wegens valschheid in geschrifte, veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van 8 maan den preventief. De procureur-generaal had 4 jaar gevangenisstraf gevorderd. In September 1931 vervoegde zich aan een bankierskantoor te Haarlem een Duitsch sprekend man. Hij presenteerde ter incas- seering een 20-tal reis-chèques, elk ter waar de van 50 dollar. Hy plaatste in tegenwoor digheid van den bankbediende op elk der cheques een oogenschyrJijk gelijkt handtee- kening met de op iedere chèque reeds voor komende onderteekening Spoedig na de uit betaling bleken de handteekeningen valsch. De chèques waren gestolen. In December 1931 werd de veroordeelde te Nice gevat, en na 7 maanden uitgeleverd. De rechtbank te Haar lem veroordeelde hem tot 3 jaar en 6 maan den wegens valschheid in geschrifte. Dienstweigering. Voor den Krygsraad te 's-Bosch stonden vier principieele dienstweigeraars terecht, die geweigerd hadden de voor hen bestemde mi litaire uniformen aan te trekken. Het waren H. ter B. uit Emmen, F. O. uit Amersfoort, D. S. uit Groningen, allen 19 jaar oud en de 20-jarige H. de V. uit Schoten. De auditeur militair eischte tegen hen 10 maanden gevan genisstraf met ontzegging en de Krygsraad xeroordeelde hen .conform den eisch. KLEINVEETEELT Herlevende hoop bij pluimveehouders. In de groote pluimveecentra der Zuidelijke provinciën, speciaal Oostelijk Noord-Bra bant, Noord- en Midden-Limburg, breekt zich een ietwat meer hoopvolle stemming baan. De prijs der eieren houdt zich beter dan men zich in de eerste paniekstemming na de verhoogde Duitsche invoerrechten heeft kunnen verwachten. Op de Roermond- sche veiling bijv. worden prijzen tot 2.25 per 100 eieren gemaakt. Dit valt, alle om standigheden in aanmerking genomen, niet tegen. Er is dan ook weinig te bespeuren van een streven om het hoofd te laten zakken. In tegendeel, nu de regeering "een gemiddelde van ƒ2.80 wil garandeeren, wint onder be voegden de meening veld, dat de kippen- houdery in stand zal kunnen worden gehou- denen zelfs nog een matige winst zal kun nen opleveren. Is dit in tijden als deze reeds niet betrekkelijk veel Eerste voorwaarde hiervoor is evenwel een zoo efficient mogelijke teelt. Onder deze noodzakelijkheid hebben de kippenhouders thans tot devies de minst goede legsters op tc ruimen. Slechts liet prima legmateriaal, en dat is er hier genoeg zal worden aange houden. Geschiedt dit systematisch, dan kan bij een prijsgemiddelde van 2.80 de kippen- teelt matig loonend zijn. Dit kan ook hieruit blijken dat in 1932 de gemiddelde veiling- prys slechts weinig hooger was, nl. tusschen de 2.95 en 3.00. Typisch is de raad, dien boerenleiders in Brabants' Oosthoek aan de kippenhouders geven, namelijk om de slechtste kippen door een deskundige uit de toornen te laten uit zoken en deze te verkoopen aan de Duitsche opkoopers. Er is van Duitsche zijde toene mende vraag naar Nederlandsche legkippen. Ook loopt de Duitsche eierprys omhoog. Voor kleine tuinen. Welhaast geen bloemsoort is zoo populair als de Dahlia. In kleine stadstuinen en op volkstuinen vindt men haar vrijwel algemeen. Hooge eischen stelt ze dan ook niet. Wel mint ze een zonnige standplaats, evenals de meeste bloeiende planten. Hebben we eenmaal eenige knollen, dan kunnen we er met eenige zorg jarenlang plezier van hebben. Men moet ze dan op een droge, koele en vorstvrye plaats overwinteren. Nu worden de knollen te voor schijn gehaald en geïnspecteerd. Zorg daarbij vooral lat de etiquetten gespaard en zoonoo- dig vernieuwd worden. Groote knollen kun nen, of liever gezegd, behooren gedeeld te worden. Zware knollen maken teveel scheu ten en deze zullen daardoor slap opgroeien. Bij het deelen of scheuren moet elk stuk van één of meer oogen zijn voorzien, welke zich alleen aan de wortelhals bevinden. Deze stuk ken kunnen direct worden uitgeplant, of schoon het aanbeveling verdient ze eerst dicht byeèn, al of niet onder een raam, p te kuilen. Ze worden dan later met korte, krachtige scheuten van eenige c.M. lengte uitgeplant. Vooral op vochtige gronden, waar we veel last hebben van slakken, is dit aan te raden. Deze korte krachtige scheuten kun nen ook worden gestekt. We snijden ze dan tot op de knol glad weg, zoodat het verbreede voetje aan de stek blijft. Deze stekken plaat sen we in zandige aarde, onder glas, in een lauwwarme of koude bak. Wie alleen oude en minder mooie variëteiten heeft, doet verstan dig met zich wat nieuwe en betere aan te schaffen. Vooral de laatste jaren zyn door onze actieve kweekers tal van betere variëtei ten in den handel gebracht. Voor versiering onzer tuinen zijn dahlia's bijzonder geschikt. We planten ze in boordbedden, voor en tus schen heestervakken en als solitairplanten in het gazon. De hooge soorten moeten een flinke afstand hebben de minimum afstand is 1 M. Men houde bij het planten vooral re kening met kleur en hoogte. Aan elke plant behouden we hoogstens 3 stengels de rest wordt al spoedig weggesneden. Als snybloe- men zy'n dahlia's onovertroffen. Ook kan men gerust raak snijdenimmers groeien ~.n bloeien ze door totdat de vorst er een eind aan maakt. Om mooie snijbloemen te hebben nemen we de bovenste zy knoppen tijdig weg. Voor perkbeplanting zyn in het bijzonder de laagblijvende Mignon-dahlia's geschikt. We planten deze op een onderlingen afstand van 40 tot 50 c.M. LUCHTVAART Een merkwaardig vliegtuigongeluk. Een merkwaardig vliegtuigongeluk, dat wonderbaarlijk goed is afgeloopen, heeft zich Zondag by Littlehampton voorgedaan. Ma joor-vlieger W. Helmore, die voornemens is met sir Alan Cobham een vliegtocht zonder tussohenlanding te ondernemen van Enge land naar Australië, nam proeven met het bijvullen, van benzine in de lucht. De proef werd genomen boven de zee 'tusschen Little hampton en Bognor. Cobham vloog met zyn toestel over dat van Helmore heen en liet een touw zakken waaraan een benzinebus ver bonden was. De afstand tusschen beide vliegtuigen was tusschen de zes en negen me ter. Toen Cobham het touw had laten zak ken manoeuvreerde Helmore zoo, dat zyn mecanicien het grijpen kon. Dit lukte, doch plotseling moest de man het touw loslaten, dat naar achteren schoot en zich vastkron- WM zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend Bij onbehaaglijkheid, maar bovendien ook bij klachten op gezette tijden Volgens recept van Apotheker Oumont. kelde rond den staart van Helmore"s toe stel, dit schoot dadelijk met den neus omlaag en bleef zoo wel een minuut hangen. Toen brak het touw. Hermore's toestel plofte als een steen omlaag, maar hij wist het nog tij dig, ongeveer 50 M. boven het zeevlak, op te vangen en weer in rechten stand te brengen. In Pruisen zal een algemeen landsverbod worden uitgevaardigd tegen de vertooning van de film „Het teekeu des kruises", omdat in deze film de oude christelijke geschiedenis op barbaarsche wijze tot sensatie-doeleinden misbruikt wordt. Nieuwe uitvindingen tegen den luchtoorlog'. De Oostenryksche reservo-generaal-majoor ir. F. Anderle schrijftDe moderne stralen- techniek zoekt en vindt middelen om een vijandelijk luchteseadriile zijn aanval heel moeilijk te maken. Daartoe zullen in de toe komst de infraroode en warmtestralen en de ultraviolette stralen het hunne bijdragen. De infraroode en de warmtestralen hebben de opmerkelijke eigenschap makkelijk door nevel of duisternis te dringen. Daar fotogra fische platen reeds gevoelig gemaakt kunnen worden voor dergelijke stralen, is het cok mogelijk voorwerpen, welke zich achter zoo'n ondoorzichtigen nevelwand of in het duister bevinden, fotografisch vast te houden. Een vliegtuigescadrille, dat onder bescherming van nevel of duisternis nadert, kan dus pre cies wat plaats en vliegrichting betreft be paald worden door de fotografie. De ultra violette stralen hebben de eigenschap de lucht dermate geleidend te maken voor elec- triciteit, dat het verwekken van een electri- sche vonk onmogelijk is. Er treedt dan tus schen de beide vonken-electroden een zooge naamde „stille ontlading" op. Dit verschijnsel Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden, Copyright Everyday Mechanics Voor het gemakkelijk meedragen van een beetje flink uit de kluiten gewassen model race-boot is het heel handig, wanneer de mast opgevouwen kan worden. Dit kan heel eenvoudig gedaan worden, wanneer de mast eenvoudig onderaan in twee stukken is ge sneden, die met een scharnier aan elkaar verbonden zyn. Men maakt eenvoudig de staaldraad, waarmede de mast aan de voor plecht gespannen is, met behulp van een haakje en een oogje, los en de mast met den kluiverboom en het groote zeil komen naar beneden. Om het op de plaatjes aangegeven bootmodel te maken, waarby men er reke ning mee moet houden, dat alle maten m inches zyn aangegeven (dus met 2/2 verme nigvuldigen om centimeters te krijgen) gaat men als volgt te werk. Je neemt een stuk wit grenen hout van 70 c.M. X 15 c.M. X 5 c.M. en teekent daarop af op de 5 c.M. dikke zij kant, het zij-aanzicht, zooals op het plaatje aangegeven. Daartoe heb je dit patroon eerst op papier op de juiste grootte overgebracht. Door middel van ruitjes, die je teekent, is dat heel gemakeklijk te doen Dan zaag je het stuk hout dus af, volgens het zij-aanzicht patroon. Vervolgens teeken je op den bovenkant van het dikke stuk hout het bodempatroon af en zaagt dit op den juisten vorm. Vervol gens maak je de twee opstaande zijkanten, van hout van ruim een centimeter dik en 7i/2 centimeter breed. Deze zijwanden van den schoener spijker je aan den bodem vast met spijkertjes zonder kop van ruim één centi meter lengte, op een afstand van een centi meter van elkaar. De dwarsplankjes, die op het patroon van het bodemplankje staan aan gegeven, worden bevestigd binnenwerks, nadat eerst de zijkanten vastgespijke. d zijn, behalve de achterste dwarsplank, die eerst wordt vastgezet. De gebogen lijn van het bodem stuk brengt natuurlijk een zekere spanning teweeg op de zijkanten. Daarom zet men de zijwanden van achteren en van voren met een paar kleine schroefjes vast. Het dek wordt op triplex afgeteekend, nadat de romp gereed is. Daartoe leg je de romp op een stuk triplex en teekent den omtrek daai* langs af. Dan zaag je het dek uit en spijkert het op den romp. Alles moet natuurlijk met schuurpapier glad geschuurd worden, daarna schilderen. Voordat het dek er op wordt vast gespijkerd, moet de binnenkant van de boot twee keer geschilderd worden. Het roer wordt aan een stukje ijzerdriad gesoldeerd, dat door een nauwsluitend kope ren buisje loopt, dat door een gat in de romp is bevestigd. De kiel, die je op Yiy2 c.M. van den achtersteven hebt bevestigd, moet ver zwaard zijn met ongeveer drie pond lood. De kiel bestaat uit een blikken busje, dat men zelf gemaakt heeft, volgens het aangegeven model en dat met lood is volgegoten. De boot kan men in elke kleur schilderen, maar het dek ziet er het beste uit, als men het de natuurlijke kleur laat behouden. Men moet het echter twee laagjes goede vernis geven om het waterproef te maken.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6