NOOTJES MARINE EN LEGER SPORT BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft, in overleg met de regeering, wege.i- de groote werkloosheid, vijf werken in werkverschaffing te doen uitvoeren, waarbij voor 570 man een jaar arbeid wordt verzekerd. In de suiker-industrie in Indië zullen een groot aantal employé's ontslagen worden en men vreest een zeer ernstige uitbreiding van de werkloosheid, waarbij ongeveer 7000 Ne- derlandsche gezinnen betrokken zijn. By graafwerk voor de uitbreiding van het gebouw der firma Gerzon aan den Schiedam- schedyk hoek Zoetesteeg te Rotterdam, stuit ten arbeiders op de oude fundamenten van de in 1615 afgebroken Schiedamsche Poort. Het schijnt, dat deze poort vroeger dienst heeft gedaan als gevangenis. Binnenkort zullen de oude postzegels in Duitschland verdwijnen en zal op de nieuwe postzegels nog slechts de beeltenis van rijks president Von Hindenburg behouden blijven. Het drukken van postzegels met de beelte nis van den eersten president der Duitsche republiek is reeds gestaakt. Het gemeentebestuur van Parijs heeft be sloten een straat te noemen naar den man, die de vuilnisbakken heeft uitgevonden. Dit was Eugène Fonbelle, prefect van de politie omstreeks 1650. Hy schreef voor, dat het vuilnis niet meer zonder meer op straat ge worpen mocht worden, doch in bakken moest worden bewaard en iederen ochtend door een gemeentelijken dienst zou worden opgehaald. De deken hield vervolgens een korte predi katie, daarin den nieuwen herder in den eer bied, de liefde en de gehoorzaamheid der pa rochianen aanbevelend. Een plechtig Lof vormde het einde de.* plechtigheid. Ha afloop werden de schoolkinderen op versnaperingen onthaald. Examen-commissie vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Bij beschikking van den minister van or derwijs, kunsten en wetenschappen is be paald, dat de commissie, in 1933 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de acte van bekwaamheid in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, zal zit ting houden te Utrecht. Tot voorzitter van deze commissie is be noemd S. Brandsma, inspecteur van het la ger onderwijs in de inspectie Brielle, te Rot terdam, vroeger te Middelburg. Bijgeloof. De Evangelische Pressedienst schrijft Als een reusachtige spin zit het bijgeloof boven het Duitsche volk en verstrikt steeds meer menschen in haar net. Huwelijken worden niet meer uit liefde of om. stand gesloten, maar wegens den stand der ster- 2 en. Zaken, processen enz. worden niet krachtens zakelijke gezichtspunten onder nomen, maar krachtens astrologische gege vens. De horoscoop is een alledaagsch arti kel geworden. Als een nieuw jaar begint, vesheffen de helderzienden en sterrekijkers lam profetische stem. Sterk verspreide as trologische bladen publiceeren politieke voorspellingen. En naast de astrologen werken clairvoyan- les, kaartlegsters en anderen die van het bijgeloof leven en „magische reukwerken, zalven en antennes" verkoopen. Te Berlijn zijn 2500 waarzeggers en waarzegsters. Een levendige handel wordt ook gedreven in toestellen om de menschen te beschermen tegen „aardstralen" er zijn dekens, arm banden, kousebanden, halskettingen, die te gen deze doodelyke stralen, welke alleen in de verbeelding van het bijgeloof bestaan, be schermen. Het is waarlijk schrikwekkend, deze omvang van het bijgeloof. Kooplieden, diplomaten, hoogst ontwikkelde menschen Icopen naar helderzienden om hen over alles en nog wat te raadplegen. Waar het gezonde geloof verdwijnt, ver zucht het blad, heeft het bijgeloof trouwens altijd gebloeid. De luitenant ter zee le klasse J. A. Gauw is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 26 dezer aan boord van het motorschip „Dempo" uit Rotterdam die bestemming volgen. De officier van administratie 2e klasse J- C. Meershoek wordt 13 dezer overgeplaatst van Hr. Ms. pantserschip Heemskerck te Nieuwe- diep naar de marinekazerne te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast met 11 April de officier van administratie der 2de klasse J. Bouma geplaatst te Wil lemsoord en toegevoegd aan den intendant der zeemacht aldaar met 21 April de officieren bij den marine stoomvaartdienst der 2de klasse T. C. van der Sterre geplaatst bij de onderzeedienst- kazerne te Willemsoord en M. Deutekom aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". De sergeant-majoor instructeur Schoones van het 14e regiment infanterie is met 10 April jl. overgeplaatst bij het landstormver- band te Middelburg. Bij Kon. besluit van 7 April is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse de dienstplichtige vaandrig van de le compagnie hospitaalsoldaten I. P. Leen- houts, arts. De le luitenant der militaire administratie G. Bijlenga van het le regiment onbereden artillerie, is met ingang van 8 April 1933 overgeplaatst bij het 14e regiment infanterie Programma voor Maandag 17 ApriL Afdeeling IV. 2e klasse A. AllianceT.S.C. Dongen—Mevo. HeroBreda. 3e klasse A. Beslissingswedstrijd Axel—De Zeeuwen. 3e klasse B. Nieuw-BorgvlietZierikzee. GOERING MINISTER-PRESIDENT VAN PRUISEN. Rijkskanselier Hitier heeft in zijn hoeda nigheid van rij lisstadhouder voor Pruisen den rijksminister en commissorialen minis ter van binnenlandsche zaken van Pruisen, Goering, benoemd tot Pruisisch premier. Goering, die thans te Rome vertoeft, is telegrafisch op de hoogte gesteld van deze benoeming. Verder heeft de Rijkspresident, op voorstel van de Rijkskanselier, generaal Von Epp benoemd tot Rijksstadhouder in Beieren. Vice-kanselier Von Papen heeft den Rijks kanselier d.d. 7 April het volgende schrijven gezonden Met het vandaag door het Rijkskabinet af gehandelde voorstel van een wet tot gelijke organisatie der landen met het Rijk is een wetgevend werk begonnen, dat van histori sche beteekenis zal zijn voor de Staatspoli- tieke ontwikkeling van het Duitsche Rijk. De stap, welke de indertijd onder mijn leiding staande Rijksregeering heeft gedaan op 20 Juli tot opheffing van het dualisme tusschen Rijk en Pruisen, wordt bekroond door de nieuwe door wetten nauw met elkander ver bonden belangen van Pruisen met het Rijk. U mijnheer de Rijkskanselier zult, zooals een Bismarck, thans in de gelegenheid zijn, de politiek van het grootste der Duitsche landen in alle opzichten te voeren als die in het Rijk. Nu do nieuwe Duitsche wet u de mogelijkheid geeft den Pruisischen minister president te benoemen, verzoek ik u, den Rijkspresident te willen mededeelen, dat ik de functie van Rijkscommissaris voor het land Pruisen eerbiedig te zijner beschikking stel. In een schrijven van Rijkskanselier Hitier aan Rijkspresident von Hindenburg inzake de benoeming van Goering verklaart Hitier, dat Von Papen zich groote verdiensten heeft ver worven voor de doorvoering van de gedachte tot gelijkmaking van de politiek in Rijk en Pruisen. Von Papen's medewerking in het rijkskabinet, waarvoor hij thans zyn geheele kracht ter beschikking stelt, is oneindig waardevolHitler's innige verhouding tot hem is eveneens zoo intens vriendschappe lijk, dat Hitier zich oprecht verheugt over de groote hulp, welke hem thans ten deel valt. Na het ontvangen van dit schrijven ont hief de Rijkspresident vice-kanselier Von Papen van zijn functie als rijkscommissaris voor Pruisen. Telegrafisch heeft Von Hin denburg hem voor zijn verdiensten als rijks commissaris dank gebracht. Het telegram door Rijkskanselier Hitier aan minister Goering gezonden, heeft den volgenden inhoud„Minister Goering, Duit sche ambassade, Rome. ik benoem U met ingang van heden tot minister-president van Pruisen. Ik verzoek U.uw werkzaamheden op 20 April te Berlijn te willen aanvaarden. Ik voel mij gelukkig U dit bewijs van mijn ver trouwen en mijn dankbaarheid te kunnen geven voor de groote verdiensten, welke U oy de wederopstanding van het Duitsche volk sinds meer dan 10 jaren hebt verworven als strijder in onze beweging voor de zegerijke doorvoering der nationale revolutie, als com missoriaal minister van binnenlandsche za ken in Pruisen en niet in het minst voor de trouw, waarmede U uw lot aan het mijne verbindt." HITLER'S HOROSCOOP GETROKKEN. De bekende Praagsche astroloog Brodlice heeft Adolf Hitler's horoscoop getrokken en den rijkskanselier een leven voorspeld, dat een voortdurende climax van prestige en macht zal zijn. In 1934 zou Hitier den toe stand in Duitschland volkomen meester zijn geworden en zijn macht zal stijgen tot 1936. Dan zal hy binnenlandsche moeilijkheden ondervinden van revolutionnairen aard. Deze moeilijkheden zal hij echter overwinnen, waarna een tijdperk van gestage ontwikke ling intreedt, dat nauwelijks verstoord zal worden en tot 1946 zal duren. Maar in dat jaar zullen de wolken komen opzetten en -al er oneenigheid ontstaan met een belangrijke buitenlandsche mogendheid. EEN REDE VAN HUGENBERG. Gisteren is de Duitsch-nationale Rijksdag- fractie bijeengekomen. Na de opening der zitting werd door dr. Hugenberg de politiek der Duitsch-nationale partij besproken. Hij verklaarde dat hij als leider der Duitsch- nationale party zich er voor verantwoordelijk voelde, dat deze partij een loyaal en vitaal lid van de nationale en sociale gemeenschap zou blijven, welke wij op 30 Januari 1933 ge sticht hebben. Sedert ik de leider der Duitsch-nationale partij ben, vervolgde Hugenberg, is mijn doel de tot standkoming van zulk een gemeen schap geweest. Ik heb sedert langen tijd op het standpunt gestaan, dat wij onze armen wijd geopend moeten houden voor de steeds meer naar rechts georiënteerde geesten. Ik herhaal dit thans, echter onder toevoeging, dat wij niet vreemde invloeden de baas over ons laten spelen. Wij bewandelen thans de wegen van het bondgenootschap van 30 Ja nuari 1933 aangegeven en hebben geen enkele wantrouwende gedachte jegens onze bondge- nooten,. wier verdiensten wij onbeperkt er kennen. Maar daarnaast maken wij er aan spraak op, dat wij volwaardig en zelfbewust zijn. Niemand, die met ons als Duitsch-na- tionaal gestreden heeft, mag aangetast wor den. Wij behooren niet tot dat soort van menschen, dat de hun toevertrouwde plaats spoedig ruimt. Wij voelen ons bovendien door het bewust zijn gesterkt, dat wy een noodzakelijk lid van de phalanx der toekomst zijn. Wij behooren tot hen, die er voor borg staan, dat wat men revolutie van 1933 noemt, en wat in groote orde en legaliteit onder de goedkeuring van president Hindenburg begonnen is, werkelijk een Duitsche herleving wordt. Maar ieder, die hieraan meewerkt, is er voor verantwooi'de- lijk, dat het resultaat een nieuwe lente voor het volk is. VOLKSTELLING IN DUITSCHLAND. Het Duitsche rijkskabinet zal dezer dagen een wet afkondigen, waarbij tot een volks telling zal worden besloten en wel op 16 Juni 1933. De eigenlijke telling geschiedt door onbe zoldigde tellers, wier aantal ongeveer 300.000 bedraagt. Meer dan 3000 personen zullen ge durende een half jaar daarmee bezig zijn. De kosten van deze telling worden op rond 9 millioen mark geschat. De laatste'volkstelling, die in 1925 plaats had, kostte ongeveer 15 millioen mark. Omdat bij deze telling ook wordt opgeteekend welke personen werken en welke niet, krijgt men een duidelijk beeld van de werkloosheid. Verder zal het mogelijk zijn te constateeren, welke beroepen nog de groot ste kans van slagen in de toekomst hebben. Bovendien krijgt men door deze volksstelling een overzicht van alle zelfstandig gedreven ondernemingen, van de kleine reparatie- werkplaatsen tot de groot-industrieën toe. Ook het aantal landbouwbedrijven en de daarin werkzame personen wordt geteld. Tot nogtoe schatte men het aantal personen, wier hoofdberoep de landbouw was, op 23 van alle werkers, doch dit cijfer zal waarschijn lijk tot 21 teruggeloopen zijn. HET DUITSCHLAND VAN HEDEN. Eiken dag komen er berichten uit Duitsch land, die op het buitenland buitengewoon afstootend werken. Gisteren werd officieel, medegedeeld, dat de sluipmoordenaars van Erzberger straffeloos, begenadigd naar Duitschland kunnen terugkeeren. Thans lezen wy weer het bericht, dat de gedenksteen, die opgericht was in het Grune- wald ter nagedachtenis van Rathenau op de plaats, waar deze edele man werd neerge schoten, verwijderd is geworden. Rathenau, de groot-industrieel, was tijdens den oorlog de redder van zijn vaderland. Hij alleen voorzag in het begin van den oorlog, dat Duitschland, afgesloten van heel de we reld, geen drie maanden oorlog kon voeren, als de grondstoffen niet kwamen in de hand van den Staat. Hij organiseerde dit gewei dige werk. Bij de ineenstorting wilde hij nog tegen Hindenburg in een „levée en masse" organiseeren. Hij verwierp het verdrag van Versailles. Later als minister van buiten landsche zaken bewees hy zijn land onschat bare diensten, vooral op de conferentie van Genua. Hij was een wereldfiguur. Hij stoorde zich niet aan alle waarschuwingen. „Wie zou mij iets kwaads doen Op den 24en Juli 1922 reed hij, zooals altijd in open auto naar zijn departement. In het Grunewald wachtte hem een auto op. Jonge lieden los ten tal van schoten op hem uit een machine pistool. Doorzeefd van kogels stierf de mi nister. Heel Europa, ja heel de wereld droeg hem ten grave. Nu mag zelfs de steenen ge dachtenis aan den grooten man, „bene me- ritus de patria" niet meer blijven bestaan. Maar ook lachwekkende berichten komen. In 1923 probeerde Hitler met zijn grooten compagnon en boezemvriend, generaal Lu dendorff, de hop°loos belachelijke bierrevo lutie in het Hofbrauhaus te München. Toen er scherp werd geschoten, was de staatsgreep uit. Sindsdien waren Hitier en Ludendorff ge zworen vijanden. Ludendorff ondervindt na aan den lijve de macht van zijn vijand. Dat leert het volgende bericht Staatscommissaris Esser heeft het dagblad „Ludendorffs Volkswarte" voor een maand verboden. Het blad had een bericht gebracht betref fende de openingsplechtigheid van den Rijks dag en betreffende de onderhandelingen van den Rijksdag, waarin de rijkspresident en de rijkskanselier bespottelijk werden gemaakt en standpunten verkondigd werden tegenover maatregelen der rijksregeering, welke de openbare orde en veiligheid in gevaar zouden kunnen brengen. Het summum van ironie der geschiedenis Ludendorff op bevel der nazi's een gevaar voor de openbare orde en veiligheid DE ANTI-DUÏTSCHE CAMPAGNE TE LONDEN. De correspondent van „het Vad." te Lon den fieldt Simon, de minister van binnènlandsche zaken, heeft van het optreden der politie in zake de anti-Duitsche affiches van de Lon- densche Joden geen bevredigende verklaring kunnen geven. Het is heelemaal buiten hun om gebeurd, doch hy trachtte het optreden der politie te vergoelijken. Hij ontkende, dat de politie tot de winkeliers iets anders dan een verzoek om de affiches weg te halen ge richt had, maar verschillende hunner getui gen, dat de politie-agenen hen met dagvaar ding bedreigd hebben, voor het geval zy weigerachtig mochten* blijven. Als reden voor dezen stap gaf de minister vrees voor onlus ten op, maar van eenige kans op onlusten Is hoegenaamd niets gebleken en het incident heeft in Groot-Britanhië dan ook wijd en zijd een ongunstigen indruk gemaakt. Waar schijnlijk hebben wij hier met eer. flater van den hoofdcommissaris te maken. De minister verzekerde uitdrukkelijk, dat de Joodsche winkeliers volkomen vrij zijn om hun affiches op te hangen. Op een verzoek van Churchill bevestigde hij nog uitdrukkelijk, dat het in de bedoeling der Britsche regeering ligt om in deze alle redelijke uiting van vrije meening toe te laten. DE STRIJD OM HET VIER- MOGENDHEDENPACT. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verwacht, dat na de overhandiging van het Fransche memoran dum, dat het antwoord op de Italiaansch- Engelsche voorstellen over een viermogend- heden-pact bevat, een verdere gedachtenwis- seling over de voorgestelde amendementen zal plaats hebben, welke langs den gewonen diplomatieken weg za. worden gevoerd. Zoo dra een toenadering tusschen de verschillen de standpunten zal zijn bereikt, bestaat de mogelijkheid, dat een conferentie der minis terpresidenten zal worden gehouden, waar aan wellicht Norman Davis als Amerikaansch waarnemer zal deelnemen. Wellicht zal deze bijeenkomst worden voorafgegaan door een samenkomst van juridische deskundigen, die reeds een voorloopig ontwerp zullen uitwer ken. De bijeenkomst der ministerpresidenten is voor het begin van Mei niet te verwachten, aangezien MacDonald tot 3 Mei afwezig zal zijn in verband met zijn bezoek aan Wash ington. Teneinde de tegenwoordigheid van Mussolii-i mogelijk te maken, zal de confe rentie waarschijnlijk op Italiaansch grond gebied plaats hebben. Ongelukken. Gisterenmorgen was een 2-jarig kind in een woning aan de Paul Krugerstraat te Haarlem aan het spelen met een celluloid pop. Het kind kwam te dicht bij de kachel, de pop vloog in brand en een oogenblik later brandden ook de kleeren van het kind. Op het gegil van de kleine kwamen de ouders toeloopen, zy bluschten de vlammen. Maar het kind was zoo verbrand, dat het na aankomst in het ziekenhuis is overleden. Te Nieuw Weer- dinge is een arbeider met een zijner beenen in de mengpijp van een baggermachine ge raakt. Ev moesten eerst eenige deelen van de machine afgézaagd worden, voor de onge lukkige uit zijn netelige positie kon worden bevrijd. Hy bleek een gebroken onderbeen en diepe vleeschwonden in het dijbeen te heb ben bekomen en moest naar een ziekenhuis te Groningen worden vervoerd. In de Kraanstraat te Utrecht is een tweejarig meisje onder een wiel van een met een paard bespannen draaiorgel gekomen. Het kind werd zoo ernstig gekwetst, dat het aan de ge volgen is overleden. In den Vanhaaftenpol- der is een driejarig meisje van den zolder gevallen en aan de gevolgen van dien val nog denzelfden dag overleden. Te Nieuwkoop is een 2-jarig knaapje spelenderwys te water geraakt en verdronken. Gisterennamiddag was in de Frederikstraat te 's-Gravenhage de veertienjarige W. H., wonende aan de Su- matrastraat, op een vrachtauto geklommen. De jongen viel eraf en liep een schedelbreuk op. De gemeentelyke geneeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan het Westeinde. Zijn toestand is zeer ernstig. - Te Enkhuizen is uit een gracht opgehaald het lijkje van een 8-jarig knaapje, dat sedert Maandag werd vermrit. Een werkman te Zwolle, die de vorige week van een kolen bunker is gevallen, is aan de gevolgen over leden. Hedenmorgen heeft op den rijks straatweg te Geldermalsen een ernstig onge luk plaats gehad. Twee wielrijders reden in de richting Zaltbommel, toen een luxe auto, bestuurd door J. M. E. uit Stompwyk, hen achterop reed. Een der wielryders maakte een beweging of hy den weg wilde oversteken, waarop de chauffeur :;jn vaart verminderde. Desondanks werd de wielrijder, de ruim 40- jarige D. V. K. uit Geldermalsen, overreden en bekwam een lichte hersenschudding en een gebroken been. Het slachtoffer is opge nomen in een ziekenhuis te Utrecht. Bloeddorstige honden.— In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben eenige honden een slachting aangericht in een groote volière van den kolenhandelaar S. in de Willemstraat te Heerlen. Vele prach tige vogels werden verscheurd. De politie, die na de slachting in het Aam bosch reeds een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, is het tot nu toe nog niet mogen gelukken eenig spoor van deze bloeddorstige daders te ontdekken. Van paleis tot univer siteit. Het paleis van ex-koning Al fonso tb Santander, wordt ingericht voor een zomer-universiteit, die waarschynlyk 15 Juni a.s. zal kunnen geopend worden. De voormalige koninklijke stallen worden ingericht tot slaapzalen voor 136 studenten en in de groote hal, waar de koninkiyke auto's stonden, zullen elf collegezalen worden gebouwd. De balzaal wordt veranderd in bibliotheek en de vorstelyke diner zaal, ont daan van alle versieringen en overbodige luxe, wordt nu eetzaal voor de studenten. Geleerden van wereldvermaardheid zullen aan de universiteit college komen geven. Stu denten uit verschillende landen worden ver wacht. Prof. Einstein heeft zich bereid verklaard een professoraat aan een Spaansche univer siteit te aanvaarden. Hij zal colleges geven en tevens zyn wetenschappelijke studies voortzetten. Treinramp in Columbië. Door het plotseling aanzetten van de rem men is een trein op 130 kilometer afstand, van Tunja ontspoord. Bij deze ramp verlo ren 21 menschen het leven, terwyl er 43 wer den gewond. Het aantal gewonden bedraagt volgens de laatste berichten ongeveer 100. Een groote reddingscolonne is op de plaats des onheils aangekomen. De regeering heeft reeds een aanvang gemaakt met een onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk. Dit is het grootste spoorwegongeluk, dat in Columbië ooit is voorgekomen. De spoorlijn was indertijd door Belgische ondernemers ge bouwd. Nationaal-socialistische film. Volgens een bericht van het Wolff-bureau heeft de' rykspropagandalei- ding van de nationaal-socialistische party een film doen opnemen, getiteld „Deutsch- land erwacht", waarin de belangrijkste poli tieke gebeurtenissen van het aanvaarden der regeering door Hitier tot de opening van den Rijksdag, zich afspelen. De rijksminister van binnenlandsche zaken dr. Frick, leidt de film met eenige woorden in. Verder bevat zy een rede van rijksminister Göring en een slot woord -van ryksminister Göbbels. Oorspron kelijk zou de film officieel vertoond worden op der verjaardag van den rijkskanselier, op 20 April, maar aangezien deze verzocht heeft geen byzondere feestelykheden voor dien dag te organiseeren, staat de vertooning op dien dag niet vast. Het geheugen verloren. In het Wation Hosiptal te Liverpool be vindt zich een man, die gelooft, dat hy Mau rice ..e Crespigny heet. Hij is tusschen de 35 en 40 jaar oud'en spreekt met een accent of hy een bewoner van Wales was. Op 3 Maart werd hij zwervende te Liverpool aangetrof fen. Hy herinnerde zich niets, maar nadat hij eenige dagen in de verpleging was ge weest, zei hydat de naam „Maurice de Cres pigny" in zyn gedachten was gekomen gedu rende zijn slaap en hy dacht, dat hij werke- lyk zoo heette. Hij heeft nu verzocht voor de microfoon te mogen spreken, daar men zich misschien zijn stem zal herinneren. Groote schade door ter- mi e t e n. Dezer dagen hebben, naar V. D. meldt, Benedictijner monniken in de St. Pieterskerk te Perugia, de ontdekking ge daan, dat kleine, maar uitent verraderlijke vijanden een aanval hebben gedaan op de prachtige 16de eeuwsche meubelen, welke zich daar bevinden en nog voor enkele jaren vol komen gaaf waren. Een termieten-kolonie heeft hier een wafe verwoesting aangericht. Na deze ontstellende ontdekking hebben de monniken de commissie van beheer van oude en moderne kunst onverwyld van een en an der in kennis gesteld. Van deze zijde zijn dan ook onmiddellijk de noodige maatregelen ge troffen om de verschillende kunstwerken als nog te redden, o.a. het koor, hetwelk 40 ge beeldhouwde zetels bevat, die in 1535 door verschillende Italiaansche kunstenaars naar ontwerpen van Raphael werden uitgevoerd. Russische automobiel- industie. D jakonaf, de directeur van de automobielfabriek te Gorki (Nizjni Now- gorod) heeft dezer dagen in de „Prawda" een overzicht gegeven van de ontwikkeling van zyn fabriek sinds 1 Januari 1932. In 1932 zyn plus minus 11.000 eenheden (vrachtauto's, lichte auto's enz.) gemaakt. Nademaal de capaciteit van het in bedrijf gestelde gedeelte van de fabriek, echter 70.000 eenheden per jaar bedraagt, beteekent dat, dat in het eer ste jaar van haar productie de fabriek slechts 16 van haar capaciteit afgeleverd heeft. Dit komt omdat het langer dan een half jaar geduurd heeft, voordat alle details min of meer regelmatig op de loopende band begon nen te komen, terwyi het nog meer moeite kostte voordat de qualiteit van de details aan hun bestemming beantwoordde. Voordat de fabriek in bedrijf trad, had zy geen ervaren ingenieurs en technici kunnen werven, even min als de noodige geschoolde arbeiders. Dit moest gelyk op geschieden met de ontwik keling van het productieproces. Dit was we der voor een groot deel het gevolg van de slechte woning- en algemeene levensvoor waarden in de jaren 19301931 en de stag natie in den woningbouw in 1932, het onbe vredigende gebruik van den aanwezigen wo ningvoorraad en de slechte voorziening in de levens- en cultureele behoeften van de arbei ders. Hierdoor was het verloop van werk krachten zeer sterk. Bovendien haperde het in den eersten tijd in hooge mate wat de eenheid van leiding in de fabriek betreft. Ook na het ingrijpen van het centrale comité van de communistische party in April 1932, trad slechts langzaam verbetering in. Een bepaalde keer vertoonde zich eerste»in het vierde kwartaal. Een ernstig beletsel voor een spoedige verbetering van den gang van zaken in de fabriek was de verkeerde volgorde waarin de verschillende werkplaatsen in be drijf genomen konden worden. Verder ont brak er aanvankelyk veel aan de geregelde voorziening van de fabriek met grondstoffen. Er was gebrek aan de noodige opslagplaatsen en eerst dezer dagen is men er in geslaagd om ie administratie van de fabriek volledig op orde te brengen. Met dat al was men er op het eind van 1932 in geslaagd, een vrachtauto van bevre digende qualiteit volgens een normaal tech nologisch proces af te leveren en het techno logisch proces van den lichten auto werd men geleidelijk meester. Vele andere processen zijn in meer of minder vergevorderden staat van voltooiing. De hoofdzaak is echter, dat thans collectief gevormd is, dat in staat is, gecompliceerde problemen van de technologie en organisatie van de productie op te lossen. In het loopende jaar moeten ongeveer 40.000 eenheden worden afgeleverd en men is aan

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2