500 300 150 25 Een charmant avondtoilet WOENSDAG 12 APRIL* No. 87; 71e «laaréang 1933 Uitgave: Firma F. HM DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen WIE ZIJN SCHULDEN BETAALT STADS- EN PROVINCIENIEUWS en een frissche, jeugdige teint KERK- EN SCHQOLNIEUWS VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1-25iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregels f 1.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BI] HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De besturen van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond, den Nederl. R.-K. Middenstandsbond en de Christelijke Vereeniging van den Handeldr. en Industr. Middenstand verzoeken ons het volgende te nemen Service is de eisch van dezen tijd voor de verhouding van bedrijf tot afnemer. Service is de eisch, waaraan vooral de be drijven van den handeldrijvcnden en in- dustrieelen middenstand, die met het consu- meerend publiek in rechtstreeks contact staan, in zoo hoog mogelijke mate trachten te voldoen. Er is echter een soort van service, waarop het koopend of werkzaamheden opdragend publiek geen prijs moest stellen. Dat ij de overdreven, de onevenredige en ongemotiveerde crediet-„service". Onder de maatregelen tot verlichting van den druk, waaronder het economisch leven in dezen tijd gebukt gaat, is er een, die noch aan den Staat, noch aan zijn burgers, iets behoeft te kosten het niet onnoodig uitstel len der betalingen aan de leveranciers. De klachten in den winkel- en midden stand over het traag inkomen der te vorde ren gelden zijn niet van de lucht. Ongetwijfeld is aan dit euvel de gedaalde koopkracht van tweede groepen der bevolking mede schuldig. Maar ongetwijfeld zijn er „slechte" beta lers, die slechts op een aansporing als deze wachten om goede betalers te worden. Onnoodig uitstel van betaling dupeert uw leverancier in de ernstigste mate. Hij heeft de wissels te honoreeren van grossier en fabri kant. Hem wordt in dezen tijd het bankcre- diet zooveel mogelijk ingeperkt. Ge kunt dus hem en zijn leveranciers en bankiers veel moeilijkheden besparen door op tijd aan uw verplichtingen te voldoen. Gij wilt toch niet een factor zijn, die ertoe medewerkt het gansche bedrijfsleven in zijn functioneering steeds meer te belemmeren tot stilleggens toe Stimuleer den bloedsomloop van het eco nomisch leven zooveel ge kunt. Dat is ook uw belang. Anti-crisispolitiek is niet alleen regeerings- taak. Anti-crisispolitiek in dezen zin ligt binnen het bereik van ieder burger. Stel uw remises niet onnoodig uit Waardeer het een goed betaler te kunnen zijn. Wees dan ook een goed en vlot "betaler. 30e Nationaal Middenstandscongres te Vlissingen. Op verzoek van het bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft de heer W. Lubberink, leeraar M.O. Staatswetenschappen te Haarlem schrijver van verschillende be kende middenstandsbrochures zich bereid verklaard voor het 30e Nationaal Midden standscongres te Vlissingen een praeadvies uit te brengen over het reeds eerder geagen deerde onderwep „De arbeidsduur, in verband met de werkloosheid." Extra-treinen in verband met de Paasch drukte. In verband met de te verwachten drukte van het reizigersverkeer tijdens de a.s. Paaschdagen hebben de Nederlandsche Spoorwegen te meer nu de reizigerstarie ven met l April jl. verlaagd zijn en de even eens in prijs verlaagde vacantiekaarten met Paschen geldig zullen zijn wederom zeer uitgebreide maatregelen getroffen ten ge rieve van het reizend publiek, dat den laat- sten tijd door annonces in de bladen en door reclame van spoorwegzijde geregeld v/ordt opgewekt door de mededeeling „Reist veilig per spoorvlug en thans ook goed koop Onder de extra verbindingen valt op Maandag, 2en Paaschdag, de extra-trein Zeeland—Rotterdam D.P., van Vlissingen vertrek 18.40 uur. en slechts stoppende te Middelburg, Goes, Vlake en Bergen-op- Zoom, welke aansluiting geeft op den elec- trischen trein 1160 Rotterdam—Den Haag- Amsterdam, waardoor het publiek circa drie kwartier eerder op de bestemming wordt ge bracht. Deze trein zal tusschen Bergen op Zoom en Rotterdam D.P. niet stoppen. Hier door wordt bereikt, dat men 44 min. eerder te Rotterdam D.P., 42 minuten eerder te Den Haag H.S.M. en 52 minuten eerder te Am sterdam C.S. aankomt, dan met de normale verbinding trein 418 tot Roosendaal, verder trein 34. De vacantiekaarten zijn met Paschen gel dig van 14 tot en met 19 April. Zij zijn in prijs verlaagd voor de le klas van 9 tot 7.50, 2e klas van 7 tot 5.75 en voor de 3r klas van 5 tot 4. P. T. en T. Met ingang van 16 April wordt de ad junct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst W. A. Polderman verplaatst van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor to Vlissingen naar het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Middelburg. MIDDELBURG. Eerste Zeeuwsche Chr.-Hist. Vrouwendag. Gisteren werd te Middelburg de eerste Zeeuwsche Chr.-Hist. Vrouwendag gehouden, die druk bezocht was. De bijeenkomst werd geopend door den heer mr. R. M. van Dusseldorp, voorzitter van den Kamerkieskring der Christ.-Hist. Unie. Spreker wees er op. dat vandaag een lout wordt goedgemaakt. Er is nl. bij rle propaganda wel eens te weinig aandacht aan de vrouwen geschonken. De heer mr. W. F. E. baron van der Feltz te Middelburg hield vervolgens een toe spraak. Spreker dankte de.dames, die de zen dag hadden voorbereid. Spreker noemde deze bijeenkomst een wonder. Zoovele man nen wenden zich met een gebaar van tegen zin van de politiek af en hier zien we bij de vrouwen warme belangstelling. Spreker veroordelde die afkeer-van-poli- tlek. Wij hebben hier een roeping te. ver vullen. Zeker, er zijn politici, die niet altijd eigen belang van algemeen belang weten te scheiden, maar juist daarom moeten wij, die het goede willen, zich niet aan de poli tiek onttrekken, maar deze op hooger peil brengen. De vrouwen zijn minder zakelijk en meer idealistisch. Zij gevoelen zich dikwijls gedragen door een sterker, meer levend ge loof. Spreker hoopt daarom, dat de Chr.- Hist. mannen den steun zullen ontvangen van de vrouwen. Hierna droeg mr. Van Dusseldorp de lei ding over aan mevr. Petermeijer te Mid delburg. Vervolgens sprak mevr. Ringeling—Ver- hoeff uit Amsterdam over„Wij vrouwen en de a.s. verkiezingen". Spr. wees op de groote belangen, die op 26 April op het spel staan, bestreed de leuzen waarmee men, vooral van soc.-dcm. zijde, de vrouwen tracht te vangen als ontwapening, staatspensioen, enz., bracht hulde aan den stoeren arbeid van minister De Geer, wees op de gevaren, die het huwelijks- en gezins leven bedreigen en wekte de Christ.-Hist. vrouwen op te stemmen op de C.-H. lijst, en wel op mej. mr. Frida Katz, die op deze lijst een lagere plaats heeft gekregen dan ze verdient. Hierna werd een telegram van huldebe tuiging gezonden aan H. M. de Koningin en werden staande enkele coupletten van het Wilhelmus gezongen. Na de pauze sprak mej. mr. Frida Katz. lid der Tweede Kamer, over„Vrouwen, 25 April op uw post Spr. toonde aan, dat de wouw behalve haar post in het gezin, die vooral tegen woordig van zeer groote beteekenis is, ook een post daarbuiten heeft te betrekken. Ook in het maatschappelijk en politiek leven heeft zij een taak, die zij van Gods wege heeft gekregen. Spr. zette daarna uiteen, hoe het komt, dat we vervroegde verkiezingen hebben en verdedigde de houding der C. H. Tweede Kamerfractie, aangenomen bij het wetsont werp tot bezuiniging op kantongerechten en rechtbanken. Ook kwam spr. op tegen het roepen om een sterken man, ook bij een groep, die bo ven alles zou moeten wijzen op den sterken Held, van God gegeven. Een sterke man leidt naar fascisme en tvramiie, wat niet in overeenstemming is met onzen volksaard. We moeten strijden voor gezag en vrijheid. Nadat spr. nog de ontwapenirigsleuze had bestreden, eindigde zij met de opwekking om te stemmen op de C. H. lijst. Nadat de presidente een slotwoord had gesproken, eindigde ds. Raams van Kloe- tinge met dankgebed. De redevoeringen werden afgewisseld door zang en muziek. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Middelburg. Op de eindvergadering van den cursus 1932 '33, gehouden onder voorzitterschap van den heer J. A. Vertregt, lid der commis sie van toezicht, is de bevordering der leer lingen als volgt vastgesteld Bevorderd van de 1ste naar de 2e klasse M. G. Berger, J. M. v. d. Broek, F. Brood man, C. Broodman, J. F. Burgs, J. A. Burg- hardt, J. de Bruin, A. F. Dirven, A. Ie Due, G. Eikelenboom, A. Gecnsen, M. J. Geerse, J c. Hanegraaf, H. Huibregtse, H. Krijger, p. Manni, M. Raaymakers. A. Raaymakers, P. de Schipper, P. Simpelaar, A. van Sluys, J. D. Steketee, H. van der Ven, J. de Visser, A- de Vos, J. Willeboordse, J. Wolff, J. F. van der Ven, allen te Middelburg J. Mar- teijn en F. Poortvliet te Arnemuiden S. Heine te DomburgW. Rijk te 's-Heeren- hoekL. D. Geense, M. de Kroo, J. Th. van Molenbroek, C. Geldof Pzn. en A. de Wijze te Koudekerke; C. Geldof Czn., J. Provoost te Oostkapelle P. Louwerse te Serooskerke C L. Arnoys, J. Francois, F. van Overbeeke, A van Schaiken, P. de Voogd te O. en W. SouburgM. Caljouw en D. Kodde te Veere. Tien leerlingen werden niet bevorderd. Van de 2e naar d* 3e klasse L. Acda, A. Bal, J. Bosschaart, W. Bostelaar, H. P. Ha- riot, D. v. d. Hcijdt, W. J. Hooftman, J. F. F. Hoogeboom, W. Janse, C. M. Kasander, C van Kleven, M. de Leeuw, M. Reijnhout, R Simons, J. P. Smolders, A. v. d. Ven, A. Verton, K. Wielemaker, allen te Middelburg; C. van Belzen en J. Buys te Arnemuiden D Geijs te 's-HeerenhoekJ. Louws en P. Mesu te St. Lam-ensC. Francke, A. de Korte, H. Wondcrgem te OostkapelleA. Cevaal te Ritthem J. C. Arnoijs, G. de Grave, J. F. Karman, H. J. Lacor, P. van Molenbroek en A. Vaes te O. en W. Souburg; P. Deij en J. Goedbloed te Veere. Van de 3e naar de 4e klasse A. de Bree, A. Feijnaut, J. D. Geuze, J. C. Grcotjans, J. J. Joosse, M. Kerkhove, 'M. C. Mange, C. Manni, P. Midavaine, W. lessen, J. A. van Pagée, P. Rijkse, F. de VOs en J. Wonder- gem Hzn., allen te MiddelburgH. Bliek, C. Marteijn, C. A. Meerman,-Jv de Ridder, J. de Rijke te ArnemuidenJ. Wondergem Lzn. te Gapinge J. Vreeke te Grypskerke F. M. de Vos te N. en St. Joosland P. Dinge- mc.nse, A. A. Geuze, L. Goedbloed, C. Ver- hage, te KoudekerkeJ. Janse te Oostka pelle A. W. Bakker, S. Davidse, C. van Eijkeren, J. de Grave, H. Lammers, A. van de Putte te O. en W. Souburg; C. de Muijnck, A P. Polderman te Veere. Een leerling werd niet bevorderd. Van de 4e naar de 5e klasseJ. K. P. Bek, J Breel, W. Buijs, M. J. Dijkgraaf, J. A. Geuze, A. Jacobse, J. C. H. van de Kam, W. C Manni, W. Melis, J. M. C. Net en J. Puij- pe, allen te MiddelburgJ. de Rijke en M. van Sluijs te ArnemuidenS. Louwerse en M. Bakker te GapingeA. Buijs, P. Dinge- manse, J. Kallemijn en M. de Kroo te Kou dekerke L. Boone, P. Bosuijk, J. Davidse, A. J. van Eenennaam, B. P. J. v. d. Geest, B. Lantsheer en W. Marijs te O. en W. Sou- bur. Een leerling werd niet bevorderd. Aan de volgende leerlingen der 5e klasse werd het einddiploma toegekend P. Adriaanse, C. J. Adriaansen, H. v. d. Bliek, F. C. J. Boel, J. de Bree, A. Dekker, A. H. Eiff, J. M. Flipse, L. D. Hertogs, C. A. Hollebrandse, J. de Koning, B. Leijnse, J. van Loo, C. Melse, L. Nijsen, G. de Pagter, A W. Roeleven, S. Sinteur, F. Steutel, A. Smaardijk, L. A. Verhulst en H. J. Weeze- poel, allen te MiddelburgC. Goverse en A. Siereveld te Arnemuiden W. Barentsen, J. Leijnse, A. de Potter, J. Schoolmeester te KoudekerkeW. A. v. d. Garde te St. Lau rens L. Francke te OostkapelleJ. Poel man te RitthemL. v. d. Broeke te Veere L Labruijère te Vlissingen D. Davidse, L. Dorleijn, C. A. Grashuis, J. Hoogesteeger, I. Keim, A. Meijers, J. van Schijndel, A. P. Withagen, C. J. Wisselink, te O. en W. Sou burg. Een leerling werd afgewezen. OOST- EN WEST-SOUBURG Een verkiezingsvergadering. In het café „Tramhalte" te West-Souburg, wordt morgenavond 8 uur een openbare ver- verkiezings-vergadering gehouden van de af- deeling Souburg der S.D.A.P. Als spreker treedt op de heer C. van Lien- den, lid der Prov. Staten van Noord-Bra bant, die de a.s. verkiezingen zal behandelen, gen. GOES. Maatschappij Ziekenfonds Noord- en Zuid- Beveland. Gisterenavond werd te Goes de algemeen? vergadering van dit fonds gehouden. Aan het /erslag van den secretaris over 1932 ontleenen wij het volgende Het aantal afdieelingen bleef in 1932 onge wijzigd. Ook in het aantal toegetreden huis artsen en specialisten kwam geen verande ring. geven u, mevrouw, bizondere aantrek- kelijkheid! Dit is niet het uitsluitend voorrecht der jongere generatieWant 20.000 schoonheids-experts verklaren j dat iedere vrouw, onafhankelijk van haar f| leeftijd, een jeugdige, zachte huid kan bezitten als zij deze verzorgt! Van oudsher zijn de olijf- en palm-oliên bekend om haar weldadigen, verjongen- j den invloed op de teint. En waar deze oliën rijkelijk verwerkt zijn in Palmolive f' zeep, bevelen de experts het uitsluitend |y gebruik onzer zeep ten zeerste aan. Volg hun raad dus op! De resultaten onzer „twee minuten"-methode mits zij regelmatig wordt toegepast zullen V u reeds na korten tijd blij verrassen. g H 33-76 AB Op 1 Januari 1932 telde ons fonds 5106 le den, waarvan 3047 leden boven 16 jaar, 1632 betalende leden beneden 16 jaar en 417 pre mie-vrije leden beneden 16 jaar. Op 1 Decem ber 1932 -waren deze getallen resp.5668, 3425, 1793 en 450. Het ledental vermeerderde dus in het afgeloopen jaar met 562 leden, resp. 378, 161 en 23. Deze vermeerdering van 562 leden ontstond door bijschrijving van 919 leden en afschrij ving van 357 leden, nl. 132 wegens vertrek, 157 wegens bedanken, 46 wegens overlijden en 22 wegens royement (5 gezinnen). In dit boekjaar werden 305 maandkaarten afgegeven voor bezoek aan een specialist of consult aan huis. 42 leden werden in een zie kenhuis ter observatie opgenomen of aldaar behandeld45 personen moesten een groote, en 58 personen een kleine operatie onder gaan, terwijl 39 leden met röntgenstralen ot hoogtezon behandeld werden. De kosten van al deze behandelingen door specialisten be droegen f 5.825.12. Bij tandartsen waren op 31 (December 1932 ingeschreven 2135 leden (vorig jaar 1861). Ontvangen werd 42.969.75, met batig saldo van 1616.27, wat in de reserve gestort wordt. HONTENISSE. Gemeenteraad. In verband met plannen tot het aanleggen van een inloophaven aan den Perkpolder te Hontenisse voor de nieuwe ferryboot Wals oorden—Hansweert, werd in den gemeente raad gisterenmiddag besloten om te reques- treeren bij het ministerie van waterstaat. De raad zal den minister verzoeken de inloop haven aan te leggen te of nabij Walsoorden. Voorts is er een voorstel aangenomen tot het vragen van een renteloos voorschot aan de Prov. Staten voor verbetering van den weg Molenhoek Groenendijk Langemunt Kruisweg. Rentmeester Kroondomein. Met het beheer van het rentambt Roosen daal—'Tholen—Goes—Middelburg is belast de heer H. R. Tutein Nolthenius te Utrecht, thans rentmeester in het rentambt Culem- borg. Vee-keuringen. De provinciale commissie ter bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland en een inspecteur van het N.R.S. zullen in 1933 keuringeh houden van stieren en vrou welijk fokvee op de navolgende plaatsen St. Kruis, Maandag 15 MeiEede, Aarden - burg en IJzendijke, Dinsdag 16 MeiOost burg en Biervliet, Woensdag 17 MeiZuid- zande, Cadzand en Schoondijke, Donderdag 18 Mei. Bevestiging en intrede. Cand. J. W. van Swigchem, thans hulp prediker te Ter Neuzen, hoopt Zondag 7 Mei a.s., des middags, zijn intrede te doen als predikant der Ned. Herv. gemeente te Wes- sterschelling (Terschelling), na des morgens bevestigd te zijn door zijn voorganger al daar, ds. M. J. C. Visser, thans te Leeuwar den. Het afscheid te Ter Neuzen is bepaald op Eerstep Paaschdag te 2 uur. Ds. P. J. O. de Bryne, van Vrouwenpolder- Gapinge, werd Zondagmorgen bij de Geref. Kerk van Uithoorn bevestigd door ds. C. Lindeboom, van Amsterdam, met een predi katie over Coll. 1 25 en 26. Des middags hield ds. De Bruyne een in- treepredikatie over 1 Joh. 4 10 en 11. Na de gebruikelijke toespraken werd hem toegezongen Psalm 134 3. Geref. Kerken. Beroepen te Aardenburg J. A. Tiemens, hulppredikant te Nijmegen. Installatie van pastoor E. Burm. Dinsdagnamiddag werd de nieuwe pastoor te Biervliet, de zeereerw. heer E. Burm, tot dien kapelaan aan de kathedraal te Breda, plechtig geïnstalleerd, meldt het „Dagblad van Noord-Brabant". Talrijke vlaggen en wimpels in de gemeente getuigden van het meeleven der parochianen. Te ongeveer vier uur werd de nieuwe herder door het kerk en armbestuur c een stoet van schoolkinde ren, bruidjes en herdertjes aan de pastorie afgehaald. Hier sprak de heer W. Bonn, hoofd der R.-Kath. school, een woord van welkom tot pastoor Burm en bood dezen na mens de parochianen een fraai schouderve lum aan. Dan trad een meisje uit de school kinderen naar voren en offreerde pastoor een mooi bloembouquet. Hierna begaven allen zich naar de kerk voor de eigenlijke installatieplechtigheid. De zeereerw. heer J. J. Loos, deken van Aarden burg leidde deze plechtigheid. Hij las dan het bisschoppelijk schrijven voor, de benoe ming inhoudende en geleidde vervolgens den nieuwen pastoor, zooals de liturgie het voor schrijft, door het kerkgebouw naar de sacris tie, biecht- en preekstoel

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1