1000 500 300 150 100 25 DINSDAG 11 APRIL EERSTE BLAD "gemeentebestuur stads- en provincienieuws IVo. 86 71e Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAH SE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen H0LLAErS-VERBERKT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledererege meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC'TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen OUD-ARCHIEF. Burgemeester en Wethouders wan Vlis- maken bekend dat het Oud-Archief aan het Bellamypark, alhier, voor het publiek zal zijn gesloten vanaf Woensdag 12 April a.s. tot en met Zaterdag 22 April d.a.v. Vlissingen, 11 April 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Paasch-Wydingsavond in de Ned. Herv. Kerk Een ontzaglijke menigte vulde gisteren avond reeds lang voor den aanvang de mooie St. Jacobskerk, die vooral in de schittering van licht zich bijzonder voor een wijdings- samenkomst leent. In het koor had plaats genomen de Herv. Zangvereeniging „Hoop op Zegen", die door het zingen aan begin en eind diepen indruk heeft gemaakt. Precies kwart over achten werd de dienst geopend door ds. Vossers met gebed en het voorlezen van Johannes 14 vers 119, waarna, afge wisseld door gemeente-gezang, de drie spre kers het woord hebben gevoerd. De eerste was ds. De Kluis, die in bloemrijke taal zong van den drang naar geluk, die den mensch bezielt en op indrukwekkende wijze het vast-geloopen zijn van mensch en wereld schilderde. Hij wees het Kruis aan als De Weg. Daarna besteeg, ds. Visbeek den kansel om de Waarheid, die Het Kruis geeft, uit te leggen op Golgotha herkent de mensch zich als zondaar en leert hij God als den Barm hartige kennen. De laatste spreker was ds. Hartjes, die ontroerend het S.O.S. van de stervende menschheid door de kerk liet klinken en in Het Kruis de groote levens belofte Gods door Jezus Christus verkondig de de wereld leeft om te sterven, de echte christen sterft om te leven. Het viel ons op, dat de stemming in deze overvolle kerk zoo bijzonder goed was. Ken nelijk was men onder den indruk van de eenheid dezer vier Vlissingsche predikanten, die ieder op zijne wijze, het Evangelie des Kruises gebracht hebben. En ons als Vlis- smgers deed het goed, dat men ons niet dwong voor deze bijzondere gelegenheid sprekers van buitenaf aan te hooren, maar dat we met hoeveel stichtingnaar onze eigen predikanten mochten luisteren. Dankbaar en stil verliet de menigte om kwart voor tienen het kerkgebouw. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven2 drukkers, 1 behanger, 1 mastieker, 1 uitvoerder, 1 betonwerker, 26 grondwerkers, 3 loodgieters, 2 mandenmakers, 9 metselaars, 12 opperlieden, 22 schilders, 5 stucadoors, 22 tegelvormers, 34 timmerlieden, 3 ververs, 1 vlechter, 3 waterbouwkundig opzichters, 1 machinale houtbewerker, 4 meubelmakers, 4 politoerders, 1 stoffeerder, 1 wasscher, 1 kleermaker, l lederbewerker, 3 schoenmakers, 694 metaalbewerkers, 2 bier- bottelaars, 9 brood/banketbakkers, 2 koks, 1 aide, 3 slagers, 8 magazij nbedienden1 sloo- per, 1 winkelbediende, 1 besteller, 9 chauf feurs, 11 kellners, 3 loopjongens, 6 sleepers, 27 transportarbeiders, 37 kantoorbedienden (w.o. 4 vrouwelijke), 4 teekenaars, 1 werk tuigkundige, 1 musicus, 1 winkeljuffrouw, 1 leerling-verpleegster, 1 buffetjuffrouw, 1 werkster, 12 portiers, loopers enz., 44 varens gezellen (w.o. stuurlui, machinisten, stokers, matrozen enz.) en 99 losse arbeiders. Totaal 1124 ingeschrevenen, waarvan 113 in de werkverschaffing. Vorige week 1112 per sonen. Alzoo een vermeerdering van 12 werk zoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Twee foto's van den voetbalwedstrijd Bei- ,gië—Nederland te Antwerpen de beide doel punten door Bonsema gemaakt. Bezoek van Prins Hendrik aan de nieuwe afdeeling van het Scheepvaartmuseum te Amsterdam. Aan de Hoogere Krijgsschool en Hoogere Marine Krijgsschool werd Taterdag een plechtige Willem de Zwijgerherdenking ge houden. Overste Albert Vogel, de bekende declamator houdt zijn gloedvolle herden kingsrede. De „Bordes"-bank, een ge schenk van de Bussumsche burgerij aan zijn burgemeester, die binnenkort wordt onthuld. De internationale kattententoonstelling in den Dierentuin tc 's-Gravenhage. De in specteur van Lichamelijke Opvoeding opent de eerste Nederlandsche termisschool te Am- terdam. De Amste ische aeroclub houdt een propagandatociu naar Schiphol. De oprichting van een afdeeling der Nederlandsche Smalfilmliga. Sinds 1931 organiseert de Nederlandsche Smalfilmliga, Amsterdam, met voorbeeldigen ijver de Nederlandsche amateurkino-bewe- ging in ons land. In alle voornaamste plaat sen van Nederland bevinden zich afdeelingen. Wat is de Nederlandsche Smalfilmliga Zij is de officieele vereeniging van kino-ama- teurs in ons land, die de belangen van hare leden behartigt door het houden van lezingen, voordrachten en demonstraties, voorlichting geeft op het gebied van de smalfilm, vertoc- ningen van de beste Nederlandsche en bui- tenlandsche smalfilms organiseert, kortom Je vereeniging, waarin elkeen, die een film camera hanteert, of van plan is dat te gaan doen, thuis hoort. Het meeste profijt van het lidmaatschap van de Nederlandsche Smalfilmliga kunnen die leden trekken, die zich tot een afdeeling vereenigd hebben. Deze afdeelingen kunnen uit het filmarchief van de liga, met weinig kosten, films huren. Bovendien is de onder linge uitwisseling van ideeën, het leeren van het werk van anderen, beter mogelijk in een afdeeling. De liga telt dan ook reeds een twaalftal dezer afdeelingen, die constant met elkaar in verbinding zijn, elkaar helpen, el kaar leeren. Aan het lidmaatschap is verbonden een abonnement op het aardige en voor den kino.amateur onmisbare tijdschrift „Het Veerwerk", uitgave N.V. Focus, Bloemendaal. Dit -maandblad, waaraan tal van vooraan staande kino-amateurs medewerken, is in het lidmaatschap inbegrepen. In onze stad heeft de heer J. Back, Kas teelstraat 42, zich beschikbaar gesteld, om als pied terre voor de te stichten afdeeling op te treden. Wij verzoeken onze lezers, welke zich voor het kino-amateurisme in eenigen vorm interesseeren, zich tot genoemd adres te melden. Wij vernemen, dat het de bedoeling is, binnenkort alhier een groote smalfilm-prc- paganda-avond te organiseeren, waarop en kele der beste Nederlandsche smalfilms zul len worden vertoond. Aanmelding bij boven genoemd adres verschaft een introductie voor heer en diame tot dezen propaganda-avond. De datum zal nog n zier in ons blad worden aangekondigd. Geen verkiezingsredevoeringen op de openbare straat. Hedenmorgen kwam hier een auto aan met verkiezings-biljetten voor de communis tische partij. In den auto bevond zich een installatie voor het uitzenden van verkie- zings-redevoeringen op gramofoonplaten, welke door een luidspreker versterkt worden. De commissaris van politie heeft het uit zenden van deze redevoeringen verboden, omdat de openbare straat niet bestemd is voor verkiezings-reclame. MIDDELBURG. De werkloosheid. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de arbeidsbeurs, daalt de laatste weken geregeld, de vorige week was de daling be langrijk, namelyk van 883 tot 810. Er waren weliswaar 36 nieuwe inschrijvingen, doch daartegenover stonden 109 afschrijvingen. Archief en oudheidskamer te Middelburg. Aan het verslag van den gemeente-archi varis te Middelburg ontleenen wij het volgen de De beschrijving van het archief der secre tarie, die het vorig jaar tot 1581 was voltooid, heeft de archivaris voortgezetdaartoe was het noodig zich meer in détails op de hoogte te stellen van de samenstelling en functio neering der regeeringscolleges in de periode 15811795, welke arbeid nog niet geheel is beëindigd. Daarbij kwam de archivaris in aanraking met de zgn. verzameling-Rade- macher, die hij heeft beschreveneen over zicht van haar inhoud is achter het verslag opgenomen. Samuel Radermacher, geboren in 1693, heeft van 1727 tot zijn dood in 1761 vrijwel onafgebroken deel uitgemaakt der stedelijke regeering, aan wier samenstelling 1-dj in 1720 als kiesheer medewerkte 1727 voor de eerste maal schepen, 1728 raad, 1729 thesorier, 1747 burgemeester hij was gehuwd met Maria de la Rue en daarna met Cornelia Boddaert. Radermacher heeft hetgeen hem als regent bereikte keurig bewaard.. Van de door hem tussehen 1727 en 1761 meegemaakte vergaderingen heeft hij notulen gehoudenhij verschafte ach geschiedkun dige aanteekeningen en afschriften betref- Bekijkt eens Uw Hoed Vergelijkt die met den Mode-Hoed Weet U wat U dan doet U koopt beslist'n Alleen bij WALSTRAAT 78 ANDERE HOEDEN VAN 11 35 AF. fendc verschillende takken van dienst, en bundelde hetgeen hem in zijn talrijke func ties gewerd systematisch. Zijn „archief" draagt echter een particulier karakter en moet niet bij de archieven der stad worden ingelijfd. Aan de archiefverzamelingen zijn toege voegd notulenboek van het college van brandmeesters en onderbrandmeesters 1883 1932, geschonken door hef^ college het ar chief der Vereeniging voor het houden van toezicht op het redden van goederen ingeval van brand 18711900, bestaande uit twee no tulenboeken, een brievenboek en een omslag met ingekomen stukken, overgedragen door den directeur van gemeentewerken twee doozen met charters en een portefeuille met stukken, afkomstig van een Middelburgschen procureur vermoedelijk Michiel Michiels zone de Scrivere uit het eerste kwart der 16e eeuw, die via „de Algemeene Commissie van liquidatie der zaken van de voormalige weeskamers" onder de stukken der Goudsche weeskamer waren geraakt en door den al gemeen rijksarchivaris aan de gemeente werden overgedragen. De bibliotheek va"i handschriften en ge drukte werken ontving o.a. een complete ver zameling ordonnantiën betreffende de brand weer, 15631849, geschonken door het college van brandmeestersstukken betreffende de benoeming van A. G. van Beusekom tot no taris, 1821, overgedragen door den conserva tor der Ze1andia Hlustrata allerlei stukken over de familie Boom en „Stamboek van Boom" loopende van 1643 tot 1805, geschon ken door den heer J. P. During, zoon van een juffrouw Boom, oud-burgemeester van Gef- fen en Nieuwland, die in 1932 op hoogen leef tijd is overleden. De historisch-topografische atlas werd verrijkt met een album met foto's van een poppententoonstelllng en van de eerste gastentoonstelling, alles geschonken door dr. J. J. van der Harst te Koudekerks. Totaal 27 personen, var wie 7 uit Middelburg en 2 uit het buitenland bezochten het archief en aan 34 personen, van wie 3 uft Middel burg en 4 uit het buitenland verschafte de archivaris schriftelijke inlichtingen over ver schillende onderwerpen. Als geschenken voor de oudheidskamer noemt de archivaris o.a.zilveren tafelbel, ter gelegenheid van zijn 50-jarige bediening in 1880 door den heer J. Bourdrez, geschon ken aan het bestuur der brandweer zilveren beker, in 1853 ter gelegenheid van zijn 50- jarige bediening door de generale directie van den brand geschonken aan J. F. Baas, een verguld zilveren medaille, waarmede het timmermansgilde Baas vereerde en album met foto's der brandmeesters, enz. in 1856 door de generale directie aangeboden aan J. W. van Sonsbeeck en door dezen aan de brandweer gelegateerd, alles geschenken van het college van brandmeesters en onder brandmeesters. Van den directeur van gemeentewerken zijn overgenomen en in overleg met den di recteur van het rijksbureau voor Monumen tenzorg in het benedenportaal onder den to ren opgesteld drie beelden, ten deele frag ment, die indertijd bij de restauratiewerk zaamheden aan den voorgevel van het stad huis waren opgeborgen in de stadsschuur. Het zijn de origineele beelden, in den aanvang der 16e eeuw vervaardigd door Michiel Ywijns van Mechelenzij stellen voor hertog Karei den Stoute, hertogin Maria van Bourgondië en aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk. Valt het te betreuren, dat niet meer van deze beelden zijn bewaard, het is gelukkig te ach ten, dat althans deze aan vernietiging en vervreemding zijn ontkomen zij vormen niet alleen voor Middelburg een kostbaar reliquie van het oorspronkelijk stadhuis, doch hebben ook als specimia der laatmiddeleeuwsche Ne derlandsche beeldhouwkunst hun waarde en beteekenis. Het aantal der betalende bezoekers bedroeg 3463, -tegen 5301 in 1831 en 4381 in 1930, het hoogste aantal op één dag beliep 335, tegen 275 in het vorig jaar P. T. en T. Met ingang van l Juli a.s. is de referen daris 2e klasse der posterijen, telegrafie en telefonie H. Bekker van Middelburg inspec tie posterijen en telegrafie verplaatst naar 's-Gravenhage hoofdbestuur der P. T. en T., afdeeling 4. Aan de telefoniste bij den interlocalen dienst M. W. Swart van het post- en tele graafkantoor te Middelburg is op haar ver zoek non-actief verleend van 16 April t/m 15 Juni. KORTGENE. J. C. Schuilwerve t Op 45-jarigen leeftijd is te Kortgene over leden de heer J. C. Schuilwerve, burgemeester en secretaris van die gemeente. - De overledene was vanaf 1910 secretaris en sedert 1928 burgemeester. GOES. Verlaging waferleidingtarieven op Zuid-Beveland. De waterleiding op Zuid-Beveland func- tionneert nu ongeveer 20 jaar. De N.V. Wa terleiding-Maatschappij Zuid-Beveland was destijds de eerste maatschappij die berustte op de samenwerking van een complex ge meenten. De gemeentebesturen op dit eiland uitgezonderd Borsselen, dat eerst niet wil de toetreden maar enkele jaren geleden is begonnen met water af te nemen zijn de eenige aandeelhoudsters. Verplichte aanslui ting besaat niet. In de afgeloopen 20 jaar is bereikt, dat het buizennet 256 K.M. bedraagt, terwijl 75 van de aansluitbare perceelen, die dus minder dan 25 M. van de hoofdbuis gelegen zijn, is aangesloten. Nog altijd wei gert dus 25 aan te sluiten. De bewoners van niet-aansluitbare perceelen kunnen op bepaalde plaatsen (over het geheele eiland zijn dit er 40) water koopen. De opbrengst van den waterverkoop bedroeg in 1919 100.000 en is nu gestegen tot 200.000 per jaar. Dit bedrag zou natuurlijk beduidend kun nen stijgen als de weigerachtige 25 toetra den, tengevolge waarvan ook weer de tarie ven belangrijk zouden kunnen dalen. Toch heeft de raad van bestuur der N.V. getracht ook voor de aangeslotenen zoodra dit moge lijk was de tarieven te verlagen. In 1927 is men begonnen met de huur van de controle meters te laten vervallen. En nu kunnen ook de tarieven eenigszins worden verminderd. Het rentelooze voorschot aan den Staat is af betaald, een bedrag van ƒ70.000 is in de laatste jaren teruggekregen als reserve, ter wijl de laatste jaren op normale wijze is af geschreven en het tekort op de afschrijvingen uit de moeilijke jaren op 200.000 is gebleven. Het is niet direct noodig eerst deze 200.000 geheel in te halen. Vooral in dezen tijd dient de aandacht gevestigd te zijn op tariefsver laging, maar daarbij heeft het bestuur zulk een methode gekozen, die ook bedoelt het waterverbruik te doen stijgen. De arbeiderswoningen, waarvoor een spe ciaal laag tarief geldt, zijn beperkt tot ten hoogste twee vertrekken (vroeger drie). Het tarief is gelijk gebleven maar de arbeiders woningen met twee vertrekken kunnen in- plaats van 15 kub. M. 17.5 kub. M. gebruiken. De groep woningen van minder dan vier vertrekken waaronder een zeer groot aan tal woningen als flinke arbeiders- en kleine middenstandswoningen vielen is gesplitst in woningen met één vertrek, twee en drie vertrekken. Werd vroeger in deze groep 8 per half jaar betaald, thans wordt dit resp. 6, 7 en 8. Moest vroeger voor elke kub. meter die men boven het bepaalde getal uit kwam veei'tig cent betaald worden, thans wordt dit dertig cent. Ook het tarief voor industrieel gebruik is beduidend verlaagd. Gemiddeld bedraagt de uitgave voor wa terverbruik per perceel 14.43, zoodat de Zuid-Bevelandsche waterleiding tot de aller laagste behoort. De aansluitingskosten (be dragende ƒ30 tot ƒ35) komen echter voor rekening van den abonné. Zuïd-Beveland in bloei. Van diverse zijden werd ons gevraagd, wanneer de tuinen en boomgaarden in Zuid- Beveland in vollen bloei zullen staan en of dit ook het geval zou kunnen zijn gedurende de Paaschdagen. In verband daarmede zij medegedeeld, dat we dit jaar een vroegtijdigen bloei zullen hebben, dank zij het prachtige voorjaarweer. De pruimeboomen staan in vollen bloei, de peren pok al hier en daar en de kersen zul len binnen enkele diagen volgen. Blijft het weer zoo zonnig, dan is er zeker met de Pa- schen en in de Paaschweek veel moois te zien en zal het de moeite ruimschoots loonen Zuid-Beveland te doorkruisen. Oudelande, Baarland, Nisse, 's-Graven- polder en vooral Biezelinge (Eversdijk), Ka- pelle, Sehore, Wemeldinge, om van andere mooie streken maar te zwijgen, zullen zich op zijn best vertoonen. Wat te volgen routes betreft .verwijzen we naar het doer V.V.V. uitgegeven kaartje. Men kan intusschen ook wel zonder vooraf bepaal de route op tournee gaan. Dat kan speciaal voor fietsers zeer aantrekkelijk zijn, door op goed geluk er maar op los te rijden, rustig te genieten van de wondervolle natuur, waar voor op de zij- en landwegen juist grooter kans is, dan op de drukke hoofdwegen, Naamlooze vennootschap. Met no. 71 van de „Staatscourant" zijn verzonden afdrukken van de naamlooze ven nootschap Van Heel Co. te Goes. IERSEKE. Raad voor de visscherij. Bij Kon. besluit zijn benoemd in den Raad voor de. Visscherij tot lid van de af deeling voor de kustvisscherij "de heeren B. van den Berg Ozn. te Bruinisse, Willem Bout te Tholen en C. J. C. Verhaart te Ierseke. OOSTBURG. De nieuwe Zeeland-film. Op 27 en 28 April a.s. draait te Oostburg de nieuwe Zeeland-film, vervaardigd door den heer A. M. van der Wel, directeur der gemeentelijke schoolbioscoop te Rotterdam. Deze film is de meest volledige en aller nieuwste van onze provincie. Zij toont ons den strijd der Zeeuwen tegen den erfvijand, het water, en Iaat de overblijfselen van Reimerswaal, eenmaal één van de „goede steden" van Zeeland, nog eens voor onze oogen verzinken. Zij voert ons door de schoone dreven van Schouwen en Duiveland, van Beveland en Walcheren en van Zeeuwsch Vlaanderen. Zij geeft de visscherij in vollen omvang en demonstreert de beteekenis van den Zeeuwschen landbouw, van ooftbouw en veeteelt. Zij geeft ons grepen uit het Zeeuw- sche volksleven ringrijden te Souburg, vo gelschieten te Oostburg, kantklossen te Sluis, diverse kleederdrachten, klompen-fabricatie, enz. Als zeldzaam mooi slot van een Zee- land-film is een Cadzandsche bruiloft m beeld gebracht van „Voo fuuftig Jaor", mo gelijk gemaakt door de krachtige medewer king van den burgemeester van Sluis, waar door de opnamen te Sint Anna ter Muyden schitterend konden slagen. Opname 1932, maar absoluut zuiver 1882 De film draaide nog slechts éénmaal voor genoodigden te Rotterdam en werd door het gemeentebestuur dezer stad welwillend ter beschikking gesteld van de rijkskweekschool te Oostburg. TERNEUZEN Loonsverlagingen bij de Z.V.T.M. De uitkomsten van het bedrijf der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. en der stoomtram Hulst—Walsoorden waren over Je twee afgeloopen jaren zóó slecht de Z.V. T.M. had over 1931 een nadeelig saldo van ruim 114.000 op de winst- en verliesreke ning dat de directie zich verplicht ziet over te gaan tot het verlagen der loonen met 10 Een daartoe strekkend ve -zoek zal dezer dagen bij den minister van waterstaat worden ingediend. Al blijven de loonen na deze ver-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1