ïlissinische Courant PLOUVIER levert ROBINSONS aan fabrieksprijzen TWEEDE BLAD DE DOKtEi AAN 'T WOORD. FEUILLETON DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH. BINNENLAND Niet alleen in uw borrel, maar ook in Cocktails, Likeuren, Vermouth, w f Sherry en Cognac.... J[ j CATZ Zn. VANPEKHA-GRON1NGEN van de van Maandag 10 April 1933. No. 85. BESCHERMING TEGEN KOUDE NOG NOODIG. VAN NATTE VOETEN EN EEN DRUPPELTJE JODIUM. door Prof. Dr. J. Mars. Zoolang de r nog in de maand is, dient men op te passen vcor kouvatten. Deze regel moet vooral in het. voor jaar in acht genomen worden, omdat men dan meer dan in den herfst of den winter geneigd is tot zorgeloos heid. De zon en de blauwe lucht doen ons verlangen naar lichtere kleeding en dan komt men er zoo licht toe, ook het warme onder goed uit te laten. Plet feit blijft echter be staan, dat 90 der menschen gevoelig zijn voor weersgesteldhedenhun huid kan zich niet zoo snel en volkomen bij de verschillen de temperaturen aanpassen, dat kouvatten hun bespaard blijft. Zij hebben dus kleeding noodig, die zorgvuldig in overeenstemming is gebracht met de temperatuur. De chemische processen in het lichaam hebben o.a. ten doel, door een verhoogde werkzaamheid der organen de warmtepro ductie op te voeren. Zoolang dit verloop niet gestoord wordt, vat men geen koude. Om een Storing te veroorzaken, behoeft er echter geen temperatuur van bepaalde laagte c* tocht van bepaalde kracht aanwezig te zijn. Elke af koeling kan tenslotte kippevel veroorzaken, d.w.z. dat de bloedvaatjes der huid zich sa mentrekken om te trachten, het afvloeien der natuurlijke lichaamswarmte naar buiten te voorkomen. Het bloed wordt meer binnen in het lichaam samengetrokken, een storing, die zich ook tot de niet-afgekoelde deelen van het lichaam uitstrekt. Wanneer tijdig de bloedsomloop weer normaal wordt, behoeft een dergelijke storing nog geen kouvatten tengevolge te hebben. Het vochtigheidsgehalte der lucht heeft grooten invloed op het al of niet verkouden worden. Ook de kracht van den wind hioet in aanmerking genomen worden bij de keuze van kleeding voor een bepaalden dag. Bij het ondergoed dient ook in aanmerking te wor den genomen, hoe men den dag doorbrengt in niet, weinig of sterk verwarmde vertrek ken, met veel of weinig lichaamsbeweging, e.d. Natte 'voeten krijgen dikwijls de schuld van verkoudheden, die op andere 'wijze ontstaan zijn. Heeft men natte voeten gekregen, dan komt het er echter op aan, ze in beweging te houden en natuurlijk zoo spoedig mogelijk droge kousen en schoenen aantrekken. De beweging voorkomt nl. de storingen in den bloedsomloop. Men moet zich echter niet zoo snel bewegen, dat er zweet uitbreekt. Licha melijk werk en sport worden om deze reden dikwijls een oorzaak van kouvatten. Een beginnende verkoudheid kan men overwinnen door een glas water met een druppeltje jodium te drinken. De eerste aan wijzingen van verkoudheid zijn een gevoel van koude en een prikkeling in den neus. Elk kouvatten kan bestreden worden door warm te, wanneer men deze lang genoeg laat in werken. Als men na een warm bad in een van tevoren verwarmd bed gaat liggen en een glas warmen wijn drinkt, zal men ook de ergste kou kunnen overwinnen. Maar dan moet men ook eenige uren absolute rust houden niet leezn, de armen onder de dekens teneinde door eenige uren van ■verveling te voorkomen, dat men wekenlang niet geheel gezond is en dus ook niet even goed kan werken als normaal. (Nadruk verboden) Naar het Engelsch van FERGUS HUME. 35) ..Meneer Fanshaw...." begon ze eindelijk. „Noem mij Lionel." „Daar heb ik geen recht toe." „Dat recht geef ik je bij dezen." Anita stond plotseling op en voordat h\j haar voorbeeld kon volgen, was ze bij de deur en had die geopend. „Ik zal u meneer Fanshaw noemen, totdat...." „Tot wanneer?" Hij sprong op en kwam haastig naar haar toe. „Totdat ik u kan vertellen, wat mij be zwaart", antwoordde ze met een lage, be vende stem. „Dus je geeft toe, dat je moeilijkheden hebt „O riep ze, als in pijnden een huivering ging door haar heen. Hij begreep haar on middellijk. „Ik zal wachten. Wanneer zul je mij alles vertellen „Over drie dagen", beloofde Anita. Toen gleed ze de kamer uit. HOOFDSTUK XII» Een bekentenis. Het is te begrijpen, dat Fanshaw hiet, zooals de andere bewoners van Hurton, de IETS OVER ISCHIAS. Een kwaal, die telkens terugkeert. Er zijn menschen, die bijna geregeld last krijgen van ischiasdeze kwaal geeft nl. evenals gewrichtsrheumatiek dikwijls aanlei ding tot instorten. Het is van oudsher be kend, dat warmte er een gunstigen invloed op uitoefentwarme baden, bestraling, zakjes met warme haver, hooi of zand zijn alle aan te bevelen. Bij verouderde gevallen van spier- rheumatiek is joodkalium het allerbeste mid del, terwijl ook massage, meermalen per dag grondig verricht, goede diensten bewijst, al voelt de patiënt er weinig voor, omdat tijdens het masseeren zijn pijnen nog toenemen, al thans in de eerste dagen. Toch is het zeer be vorderlijk voor een spoedige genezingna twee of drie dagen is het ergste voorbij. Na de massage geve men den patiënt een warm bad, zoo warm als hij het slechts verdragen kan, waarna hij warm ingepakt in het bed wordt gelegd. Wij wijzen erop, dat zulk een warm bad slechts toegepast mag worden, wanneer het hart in orde is. Ook het bad zal den patiënt niet aange naam zijn, omdat de eerste dagen de stijfheid van zijn lichaam groote moeilijkheden ver oorzaakt, maar ook dit zal hij zich moeten getroosten om sneller beter te worden. Het is aan te bevelen om na het bad heete linden- bloesemihee te drinken of een aspirinetablet in te nemen. In denn zomer hebben zonne baden een goede uitwerking, maar dan wachte men zich voor overdrijving, omdat daardoor ernstinge verbrandingen kunnen ontstaan. (Nadruk verboden) Stemmen in een andere gemeente. Wij hebben er reeds op gewezen dat de Kieswet het mogelijk maakt zijn stem uit te brengen in een andere gemeente dan in die, op welker kiezerslijst men voorkomt. Ieder heeft dus voor zich zelf kunnen uitmaken of deze regeling voor hem van belang is. Wij herinneren er thans nog eens aan, diat men uiterlijk veertien dagen vóór den stem mingsdag aan de voorgeschreven formalitei ten moet hebben voldaan. Woensdag 12 April is dus de laatste dag. De kiezer, die van bovenbedoelde bevoegd heid gebruik wil maken, moet in persoon (dus schriftelijke opgave is niet geldig) ter secretarie van een gemeente (welke ook in den lande) mede gaan deelen in welke ge meente hij op 26 April wil stemmen. Men geeft een adres op in die gemeente en daar ontvangt men later ds oproepingskaart. Wie voor deze wijze van stemmen in de termen valt en neg niet het daarvoor noodi- ge heeft verricht, stelle dit niet langer uit. Woensdag 12 April is het die laatste dag. Venrlnderde legeruitgaven in Ned.-Indië. Bij de Tweede Kamer is een suppletoire be grooting van Ned.-Indië ingediend, ten doel hebbende de zuivere gewone legeruitgaven tot ongeveer 50 millioen zijnde 6 millioen minder dan het bedrag dier uitgaven op de hoofclbegrooting terug te brengen met be houd der krachtens de defensiegrondslagen aan het leger opgedragen taak. Deze ingrij pende bezuiniging kon, na de in de laatste plaats gehad hebbende sterke besnoeiing van de leger-uitgaven slechts bereikt worden door een tot een inkrimping van het aantal be roepsmilitairen leidende reorganisatie van het Java-leger, alsmede voor hetzelfde doel beoogende herziening van de formatie der in de buitengewesten aan politie en leger aan wezige machtsmiddelen. Deze personeel in krimping, tengevolge waarvan de legersterkte met 71 officieren en onderluitenants en 2608 militairen beneden den rang van onderluite- ant wordt verminderd, acht de regeering al leen verantwoord indien tegelijkertijd in de materiee 1 voldoend uitgerust leger wordt de laatste jaren niet op peil is gehouden ver betering woidt gebracht. Met een aldus op bescheidener voet georganiseerd en nochtans materieel voldoende uitgerust leger wordt belangstelling in den moord op den ouden koster verloor en zijn best bleef doen om de waarheid te ontdekken. Het vinden van den turkoois en de verklaring van Julia, dat ze den armband aan de gouvernante gegeven had, hadden ertoe geleid, dat hfj Anita was gaan verdenken. Hoewel de feiten in haar nadeel spraken, had hij geen voedsel durven geven aan de gedachte, dat zij debet was aan het misdrijf. Maar toch meende hij, dat zij meer moest weten van wat er gebeurd was in het huisje van den koster. Niet alleen de aanwezigheid van den steen op de plaats van de misdaad moest verklaard worden, ook haar late terugkeer op „de Olmen" dien avond. Het was en bleef een raadselachtig geval. Waar was ze geweest in den tijd tusschen haar' vertrek van „het Vergulde Hert" en haar thuiskomst in de villa van dr. Dawson De onbevangenheid, waarmee ze over het verlies van den turkoois had gesproken., de afwezigheid van elke poging om dat verlies te verheimelijken, hadden het laatste spoor van twijfel, of zij misschien in den moord of den diefstal betrokken was, uit Lionel's geest weggevaagd. Maar, daarmee was het mysterie niet opgehelderd. De mogelijkheid blééf, dat ze iets wist, iets gezien had, dat ze verborgen, wenschte te houden. Heel den langen nacht brak de jongeman zich het hoofd met dit probleem. Ofschoon hijzelf rotsvast van Anita's onschuld over tuigd was, kon hfj zich niet ontveinzen, dat, wanneer de bekrompen, eigenwijze inspecteur binnen de gestelde financieele grenzen zoo goed mogelijk 's lands in- en uitwendige vei ligheid gewaarborgd. Bezwaren tegen het rapport Weiter. Zaterdag vergaderde te Utrecht de Ver- eeniging van liberale leden van gemeentebe sturen ter bespreking van het financieel be leid der gemeenten, mede in verband met onderwerpen in het rapport-Weiter behan deld, In het adres, uitgebracht door een commis sie uit haar midden, werden tal van bezwa ren tegen het rapport-Weiter ontwikkeld. De commissie heeft den indruk, dat de gevolgen van de crisis voor tal van gemeenten zwaar der te dragen zijn dan voor heit rijk. De com missie acht de bestaande organisatie van het gemeentelijk bestuurs-apparaat ook thans nog alleszins juist, al moet worden toegege ven, dat er gevallen zijn, waarbij is gebleken, dat de regeering in de praktijk niet op vol doende wijze is gehanteerd. Zij heeft dian ook overwegend bezwaar te gen de voorstellen uit het rapport-Welter, nl. inschakeling in het gemeentelijk bestuurs apparaat van een orgaan, dat, deel uitma kend van het gemeentebestuur, tot speciale taak heeft, om voor de gemeentefinanciën te waken. Deze taak cp te dragen aan den burge meester, zou er toe kunnen leiden, dat deze funotionnaris bij hanteering van het hem te dezer zake toe te kennen recht, door som mige groepen zou worden voorgesteld als de man, die den vooruitgang van de gemeente remt, in plaats van te worden erkend als het boven de partijen staande orgaan. De commissie is van oordeel, dat de zorg wekkende toestand der financiën van tal van gemeenten te wijten is aan fouten van den gemeenteraad zelf. Daarnaast moet dan het toezicht van de college's van Gedeputeerde Staten op het fi nancieele beleid der gemeenten veel zekerder uitgeoefend worden dan de laatste jaren doorgaans het geval is. Ook van het rijk en meer in het bijzonder van den minister van birmenlandsche zaken kan in casu een invloed ten goede uitgaan. Wat de loonpolitiek betreft, sprak de com missie als haar oordeel uit, dat het aanbe veling verdient, meer eenheid te brengen in de gemeentelijke icon- en salarisregelingen en dat gelijkwaardige arbeid in dienst van de gemeente en het rijk op ongeveer gelijke wij ze moet worden gehonoreerd. Vergadering van het Horecaf. De Nedorlandsche Bond van Werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven (Horecaf) heeft zijn jaarlijksche algemeene vergadering te Utrecht gehouden. De moeilijkheden werden besproken, welke het internationaal reisverkeer in den weg worden gelegd door den ongunstigen econo- mischen toestand in bet buitenland en de nationale campagne, welke in sommige landen wordt gevoerd ten gunste van een vacantie- verblijf in eigen land. Tegenover het vermin derde vreemdelingenverkeer staat nog steeds een zeer groot aantal Nederlanders, die hun vacaiitie over de grens plegen door te bren gen, al is ook hier een streven merkbaar om het eigen land te bevcordeelen. Het hoofdbe stuur zegde toe te zullen overwegen, in hoe verre door onderlinge samenwerking maat regelen kunnen worden genomen om onze landgenooten in meerdere mate dan voorheen te wijzen op de attracties, welke ons eigen land biedt. Een protestvergadering tegen de Joden vervolging. In twee zalen van het Vereenigingsgebouw aan het Stationsplein en in de groote Nuts- zaal aan den Oppert te Rotterdam zijn Za terdagavond bijeenkomsten gehouden, georga niseerd door een comité van vooraanstaande personen van verschillende geestesrichtingen. De drie zalen waren stampvol, zoodat hon derden belangstellenden niet meer konden worden toegelaten. In alle bijeenkomsten voerden dezelfde sprekers het woord, nl. de heeren ds. A. R. Rutgers, dr. H. Gerversman, Arnold de lucht zou krijgen van een verloren steen en de onverklaarbare gaping in den tijd, het er voor het meisje leelijk zou uit zien. Als hij er maar achter kon komen, dacht de jonker telkens weer, waar Anita was geweest, nadat ze van de herberg was weggegaan en voordat ze naar huis was te ruggekeerd. De kolonel had aan inspecteur Arnold, toen deze hem in Londen had opge zocht, verklaard, dat hij om tien uur naaT bed was gegaan en zijn dochter was pas om half elf thuisgekomen Het was maar enkele minuten loopen van „het Vergulde Hert" naar de villa.... Het resultaat van zijn overpeinzingen ge durende den slapeloozen nacht was, dat hij besloot eens een praatje met juffrouw May- nard, de vrouw van den waard, te gaan maken. Het was immers niet uitgesloten, dat ze, na van haar vader afscheid te heb ben genomen, nog een poosje bij de herber gierster was blijven napraten. Ook moest Richard hem nadere bijzonderheden vertel len over kolonel Baxter. Lionel veronderstel de, dat dit geheimzinnige personage wél niet zoo'n bijzonder nobel karakter zou hebben Richard's kennissen waren in den regel iet- wat-schaduwlge, avontuurlijke persoonlijk heden. En al had de kolonel pertinent ver klaard, dat h'j zich om tien uur terugge trokken had, daarom wilde dat nog niet zeggen, dat dit inderdaad zóó was Mis schien lag de oplossing van het raadsel hierin, dat Anita het een en ander van haar vaders gedragingen van dien avond wist en opperrabbijn A. B. N. David, mr. In t Veld, kapelaan H. A. J. Drost en de heer H. C. van Capelle, die in lange redevoeringen, welke voortdurend door bijvalsbetuigingen werden onderbroken, het optreden tegen de Joden in Duitschland op scherpe wijze afkeurden. In alle zalen werd de volgende getuigenis voorgelezen en met stormachtige instemming begroet „De vergadering heeft met voldoening ver nomen, dat de boycot tegen de Joden 'niet is afgekondigd. Zij kan zich moeilijk anders voorstellen, of ook het Duitsche volk, dat toch in meerder heid uit vreedzame menschen bestaat, zal met vreugde het aflasten van den boycot hebben vernomen. Het is een eenvoudige waarheid, dat het antwoord op de vraag, of wij een volk achting toedragen, niet afhankelijk is van onzen wil. Wij dragen een volk achting toe, indien het zich waardig gedraagt. Wij onthouden onze achting aan een volk, indien het zich onwaar dig gedraagt. Zoo zal het zijn, of wij het wil len of niet Deze vergadering zou niets liever willen dan het Duitsche volk hoogachten. Zij vreest ech ter, dat de groote meerderheid van het Ne dorlandsche volk ernstig belemmerd zal wor den en het koesteren van hoogachting voor het Duitsche volk, zoolang het Duitsche volk de Duitschers van Joodschen huize behandelt als burgers van den tweeden rang. Zij grondt deze opvatting niet op gruwel verhalen, maar op de medcdeelingen over de ambtelijke maatregelen, welke in Duitschland ten opzichte van de Joden zijn genomen. Zij meent, dat zoowel Joodsche als niet-Joodsche Duitschers stoffelijk en naar den geest scha de zullen lijden, indien in Duitschland de vijandige stemming jegens het Joodsche ras blijft voortbestaan." dat ze hem trachtte te dekken. „Jij ziet er ook niet bijster frisch uit", begroette Ricky hem, toen de neven den volgenden morgen aan het ontbijt zaten. „Ben je aan den boemel geweest „Ik heb niet geslapen", antwoordde Fan shaw schouderophalend. „Dan zie ik er al tijd als een geplukte kip uit. Zeg, Ricky, ik wou je eens wat vragen over dien kolonel Baxter." Gould wierp een uitvorschenden blik op zijn neef en liet kwasi-onverschillig een klontje in zijn koffie vallen. „Zoo, heb je gisterenavond van zijn doch ter iets ten nadeele van hem gehoord vroeg hij toen. „Neen, we hebben het niet over haar va der gehad", antwoordde Fanshaw stijfjes. „Hoe kom je zoo op het idee, dat juffrouw Baxter iets ten nadeele van haar vader weet „Nu", zei Gould langzaam, „te oordeelen naar haar weigering hem mee te nemen naar „de Olmen", schijnt ze hem niet als een bijzonder presentabelen vader te beschou wen." „Je hebt het recht niet om dat te zeggen, Ricky. Juffrouw Baxter is daar in betrek king en ze kan moeilijk zonder toestemming haar vader meebrengen." „Die toestemming had ze gemakkelijk ge noeg kunnen krijgenmeende Gould lis tig. „Ze staat kolossaal in de gunst bij juf frouw Pamela, die op de villa de lakens uit deelt, en als het meisje maar even had laten Gezagvoerdersvereeniging voor de zeevaart. In de dezer diagen gehouden jaarlijksche vergadering heeft de secretaris van de ge- zagvoerdersvereeniging, mr. A. Wolfsbergen, het jaarverslag uitgebracht over 1932. De nog aanmerkelijk slechter geworden toestanden in de zeevaart hebben hun sporen ook in het vereenigingsleven achtergelaten versoheiden malen moest de positie der ka piteins, en de zooveel mindere promotiemo gelijkheid dier officieren onderwerp van be spreking uitmaken. Met kracht werd, waar mogelijk, geijverd voor' de benoeming van (oud-) koopvaardijkapiteins in functies waar voor dezen bij uitstek in aanmerking komen. Onder den invloed der zeeliedenstaking in Augustus 1932, en als gevolg van een in kapi teinskringen reeds lang latent leven, thans weder naar buiten blijkend verlangen om te geraken tot organisatie in een eigen kapi- teinsvereeniging werd de werkingssfeer der vereeniging door statutenwijziging verruimd en uitgebreid, tot het behartigen van de be langen der leden. De vroegere naam Vereeni- doorschemeren, dat ze daarop gesteld was, zou de oude dame den kolonel direct geïnvi teerd hebben. Maar juffrouw Anita heeft ge zwegen als het graf en dat bewijst zonne klaar, dat ze er niets voor voelde haar schelm van een vader in aanraking te brengen met de respectabele luitjes op de villa. En dat verbaast mij niets, naar wat ik van dat heerschap weet." „Zoo", merkte de jonker kalm op, hoewel het hart hem in de schoenen zonk bij Ricky's woorden. Ze voorspelden niet veel gceds en deden de waarschijnlijkheid, dat Anita een of andere duistere daad van den kolonel trachtte te bemantelen, grooter wor den. „Is hy dan zoo'n schurk vervolgde hij. „Schurk is een sterk woord", antwoordde Ricky droog. „Hij is niet beter en niet slech ter dan massa's lui, die ik ken." „Dat zegt niet heel veel", verklaarde Lionel op denzelfden drogen toon, terwijl hy er weer aan dacht, met wat soort heeren zijn neef placht om te gaan. „Laat ik het dan verduidelijken. Baxter heeft een harden dobber om zijn mond open te houden. Hij is niet kieskeurig, in zijn mid delen om aan geld te komen. Maar hy legt het zóó aan, dat hij altyd door de mazen van de wet heenslipt. Ik heb dit allemaal overigens van hooren zeggenik ken hem eigenlyk maar oppervlakkig." (Wordt vervolgd.) Voortaan bevat Blue Band 40 allerfijnste roomboter onder Rijkscontrole terwijl de prijs onveranderd blijft 30 cents per half ponds pakje. Blue Band handhaaft dus haar naam als Hollands beste standaardmerk! Koopt „Blue Band-kwaliteit"— niets anders!

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5