NOOTJES MARINE EN LEGER FAILLISSEMENTEN BUITENLAND GEMENGD NIEUWS In de week van 3 tot 8 April werden in ons land 95 faillissementen uitgesproken. Se dert 1 Januari werden bij die gezamenlijke griffies gedeponeerd 735 crediteurlijsten met een totaal passief van f 21.757.628. Aan de veiling van den R.-K. Boerenbond te Bergen op Zoom zijn de eerste asperges geleverd. Het eerste product, in een hoeveel heid van slechts ruim een half pond aan gevoerd, ging voor een prijs van 20 cent per ons aan den kooper. Met het oog op de a.s. feestdagen geeft de crisis-zuivelcentrale belanghebbenden in overweging te zorgen, dat aanvragen om ;e- leidebiljetten, enz., bestemd voor vervoer op 14—18 April, uiterlijk Donderdag 13 April a.s. te haren bureele worden ingediend. Aan een veertig tal arbeiders van de olie- fabriek „de Vrede" te West-Knollendam is met ingang van heden ontslag aangezegd wegens slapte in het bedrijf. Ook bij de olie- fabriek „de Liefde" te Wormerveer zijn arbei ders ontslagen. Het motorschip „Dempo" heeft de uit 24 mannen en 3 vrouwen bestaande bemanning aan boord genomen van het Letlandsche stoomschip „Evermore", metende 3844 ton. dat gisterennacht gezonken is in de Golf van Gascogne ten gevolge van een ketel ontploffing. In de stroo-cartonfabriek „Erica" te Oude Pekela is brand ontstaan, waardoor 5 mil- lioen kilogram stroo is verloren gegaan. Men denkt aan kwaadwilligheid. De weduwe A. Damen te Princenhage hoopt in de maand Juli haar 102en jaardag te herdenken. De oude vrouw geniet nog een tamelijk goede gezondheid. De gemeentetram te Amsterdam vervoerde gedurende de maand Maart 9.276.000 passa giers tegen 10.162.128 in dezelfde maand van 1932. Hoewel dit 886.128 passagiers minder is, vertoont het vervoer toch geleidelijk weer eenige vermeerdering. aan 1410 Christelijke scholen een circulaire zond, met verzoek om handteekeningen van het hoofd en personeel der school, als in stemming met het doel den Goeden Vrijdag meer wijding te geven. Ook hierop kwamen bijna omgaand een aantal antwoorden met vele handteekeningen binnen. Benoeming hoofd Christ. L.O. en Ulo-school. Tot hoofd der lagere school van de Veree- niging voor Christ. L.O. en Ulo te Nijkerk is benoemd onze vroegere stadgenoot, de heer J. L. Back, thans hoofd der Christ, school te 's-Heer Hendrikskinderen bij Goes. Wachtgelders lager onderwijs. Blijkens de door het departement van on derwijs uitgegeven lijst van wachtgelders bij het openbaar gewoon en uitgebreid lager onderwijs, alsmede bij de bijzondere idems, waren er op 1 April 486 wachtgelders, op 1 Februari 1933 waren er 484, zoodat het aantal niet is gedaald. Examens. Aan het Belgisch Muziek-College te Ant werpen behaalde de heer M. P. Ventevogel alhier het diploma L. O., cello met onder scheiding. De duikboot K XVI te water gelaten. Van een van de hellingen van de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij is Zaterdag de duikboot K XVI met goed gevolg te water gelaten. Deze duikboot is de laatste van een serie van 3 duikbooten, welke op deze werf zijn gebouwd voor rekening van de Neder- landsche marine en die bestemd zijn voor den dienst in Nederlandsch Oost-Indië. Mevrouw Vos-Römer, de echtgenoote van kapitein ter zee A. Vos, heeft de doopplechtigheden ver richt en de laatste beletselen weggenomen. Bij de plechtigheid was o.a. de heer Fock, inspecteur van de scheepvaart, tegenwoordig. De directeur van de RD.M., ir. A. Knape heeft in een toespraak er de aandacht op ge vestigd, dat het bouten van deze drie dui<c-' booten voor de werf iets van groot belang is geweest. Kolonel A. Vos heeft daarop dank gezegd voor de aangename samenwerking. Eerste Ned. bond van oud-onderofficieren van land-, zeemacht en koloniën. In Hotel Bristol te Rotterdam is Zater- middag onder leiding van den voorzitter, den heer Anton R; Harmsen, de 39ste jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Eersten Nederlandschen bond van oud-on derofficieren van land-, zeemacht en kolo niën. Nadat eerst een hoofdbestuursvergadering had plaats gehad, heeft de bondsvoorzitter het congres geopend en de aanwezigen wel kom geheeten, in het bijzonder luitenant- generaal van Terwisga, reserve-kolonel van Capelle, den heer Hazenberg en overste van der Vlerk. Spreker gaf daarop een kort overzicht van do werkzaamheden en wederwaardigheden van den bond in het afgeloopen jaar. In 1932 zijn zeventien leden door den dood a,an den bond komen te ontvallen. Door eenige oogenblikken op te staan, hebben de aan wezigen hun nagedachtenis geëerd. Het le dental is van 468 op 437 terug geloopen. Met dankbaarheid maakte de voorzitter gewag van den steun, die de bond steeds van de aüde der autoriteiten heeft mogen onder vinden. Het kapitaal van den bond is, dank zij haar solide reserve-fonds, niet te zeer door de tijdsomstandigheden geschokt. De heer Harmsen heeft vervolgens naar aanleiding van den 400sten sterfdag van Willem den Zwijger, eenige woorden gewijd aan deze groote nationale figuur, die de grondlegger geweest is van de Nederland- sche onafhankelijkheid en gewetensvrijheid, en die de stamvader is van het dierbare Kuis van Oranje. Op verzoek van den spre ker heeft de vergadering staande het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen. De vergadering besloot eenstemmig, aan de Koningin een telegram van hulde te zenden, waarin de leden van den Bond, allen man nen die eens dragers waren van het staats gezag, uiting geven aan hun verknochtheid en trouw aan de Landsvrouwe. Vervolgens de muiterij op „de Zeven Provinciën" aan roerende, stelde de voorzitter voor eveneens een telegram te sturen aan den minister van defensie, mr. Dekker, om dezen hun sympa thie en dankbaarheid te betuigen. De rechtbank te Middelburg heeft heden in staat van faillissement verklaard J. Sanderse, groothandelaar te Souburg (Abeele). Rechtercommissaris mr. Th. Por- theine. Curator r jr. A. H. Kuipers, advocaat en procureur te Middelburg. D. A. Constandse, makelaar in onroerende goederen te Goes. Rechtercommissaris mr. A Van der Hoop. Curator mr. J. F. van Deinse, advocaat en procureur te Middelburg. L. C. van Hoof, winkelier te Hulst. Rech tercommissaris mr. J. H. Bybau. Curator mr. R. J. J. Laaribooy, advocaat te Hontenisse. EEN REDE VAN HITLER. Zaterdag heeft Hitier te Berlijn een groote rede gehouden. Hij begon met het ontstaan van de S.A. te schilderen, petekind van twee gedachten het nationaal-socialisme wil zichzelf bescher men en niet om vreemde hulp smeeken en de schepping van een nieuw Duitsch volk om het groote doel van een nieuw Duitschland te bereiken. Dat was alleen mogelijk door te overwinnen wat wij in ons volk voor verder felijk beschouwen. Hij hield een lofrede op de discipline en den moed. Verderfelijk is wat wij, oude soldaten den „inneren Schweine- hund" noemen, die steeds aandringt om maar met den stroom mee te roeien. Wü heb ben de basis gelegd voor de innerlijke vrij heid door dien moed te betoonen, wat inder daad ging ten koste van die andere vrijheid. Wij hebben een organisatie opgebouwd, waar- -in-niet één dictator is, maar tienduizenden, die allen autoriteit naar beneden hebben en verantwoordelijkheid naar boven. Daar ra volgde weei een lofrede op de blinde gehoorzaamheid, die zoo overtuigend gebleken was in de laatste 14 jaar bij de S. A. en S. S., die daarom meer te vertrouwen zijn dan de millioenen die thans naar het nationaal-socialistisch front stroomen. Thans staan wij, aldus Hitier, voor onze tweede groote taakhet Duitsche volk ge heel voor ons te winnen. Over vier jaar zul len wij weer voor de natie treden en zij moet dan haar vertrouwen in ons te kennen geven, grootscher dan ooit. Hitier dankte de S.A. en S.S. voor de be toonde trouw en spoorde aan om naast die trouw de andere deugden van het verleden weer op te nemen. Hij herdacht toen de doo- den die gevallen zijn voor de beweging, maar die nog steeds met die beweging meemarchee- ren, in ons, aldus de Rijkskanselier, in het midden van het Duitsche volk. „Sieg, heil De vergadering anwoordde met een donde rend „Heilen zong het Horst-Wessellied en „Voll, ans Gewehr", waarna ingerukt werd. HERSTEL VAN HET DUITSCHE AMBTENARENKORPS. De wet tot herstel van het ambtenaren, korps, die Vrijdag door het kabinet is goed gekeurd, treëdt heden in werking. Onder de wet vallen alle directe ambtena ren van het rijk, de landen, de gemeenten enz., alsmede de functionarissen der sociale verzekeringenRechters en hoogleeraren zijn evenmin uitgezoderd. Ook ambtenaren op wachtgeld vallen er onder. De rijksbank en d*> Duitsche rijksspoorwegmaatschappij zijn bij de wet gemachtigd, gelijkluidende maatrege len te treffen. Strengste maatregel is ontslag, lichtste maatregel eervol ontslag met vol pensioen. De strengste maatregelen zijn gericht tegen de ambtenaren, die sedert 9 November 1918 zijn aangesteld, zonder de noodige opleiding te hebben genoten of zonder geschiktheid te bezitten. Deze ambtenaren krijgen drie maanden salaris nu hun ontslag. Aanspraak op wachtgeld of verzorging van achtergeble venen alsmede op het blijven dragen van ti tels, dienstkleeding en dienstinsignes hebben zij niet. Slechts wanneer zij behoeftig zijn of voor onbemiddelde gezinsleden hebben ie zorgen, kan hun een uitkeering van ten hoog ste een derde van hun salaris worden toege kend. Dit geldt ook voor ambtenaren op wachtgeld. Afgezien van Pruisen zullen er in het ge heel 10 stadhouders in het rijk worden be noemd en wel een voor Beieren, Saksen. Wurtemberg, Baden, Hessen en Thüringen. In Mecklenburg-Schwerin en Mecklenburg Strelitz komt een gemeenschappelijke stad houder, hetzelfde geldt voor Brunswijk en Anhalt, voor Oldenburg en Lippe en voor de drie Hanzesteden. In Pruisen is de rijkskanselier stadhouder Volgens paragraaf 3 moeten ambtenaren van niet-Arische afstamming worden ge- pensionneerd. Honoraire ambtenaren van die afstamming moeten worden ontslagen. Dit betreft vooral Joden. Zij worden echter eervol ontslagen en krijgen pensioen. De pensioenen worden in zekere mate beperkt. Alleen voor vooroorlogsohe ambtenaren van niet-Arische afstamming wordt een uitzondering gemaakt. Een tweede uitzondering geldt voor de niet- Arische ambtenaren, die in den wereldoorlog voor het Duitsche rijk of zijn bondgenooten aan het front hebben gestreden en voor de genen, wier vader of zonen in den oorlog zijn gevallen. Politiek onbetrouwbare ambtenaren, dat zijn ambtenaren, die niet den waarborg bie den, dat zij t- allen tijde zonder reserve voor het vaderland zullen opkomen, kunnen uit den dienst worden ontslagen. In dat geval krijgen zij drie maanden salaris. Daarna treedt de pensioenregeling in werking. Amb tenaren, die verplaatst of gedegradeerd wor den, behouden hetzelfde salaris. Zijn zij het daarmede niet eens, dan kunnen zij binnen een maand pensioinneering aanvragen. DE NAZI'S EN DE ARBEIDERS BELANGEN. Het nationaal-socialistische Rijksdaglid Kurt Frey heeft te München een opmerke lijke rede gehouden over „De werknemers in den nieuwen staat". Hij zei o.a.Het Mar xisme zal eerst dan overwonnen zijn, wan neer de laatste arbeider de overtuiging heeft, dat de nieuwe regeering ook zijn belangen vertegenwoordigt. De nieuwe staat zal er voor zorgen, dat de mensch den arbeid krijgt, waar hij recht op heeft. De arbeids kracht van het volk mag niet worden uitge buit en misbruikt om enkelen weinigen ka pitalisten een aangenaam leven mogelijk te maken. De belangen van het arbeidende volk zijn nooit in betere handen geweest dan thans bij Adolf Hitler. In Beieren zijn de werkgeversbonden er toe gebracht een beroep te doen op hun le den, om van nu af aan af te zien van iedere loonsverlaging. By firma's, die trachten loo- ren te verlagen of werkkrachten te ontslaan, wordt onderzocht of niet kan worden bezui nigd op de salarissen van directeuren of op dividenden. Alle overheden in Beieren heb ben opdracht gekregen opdrachten alleen te geven aan ondernemers, die het tariefloon betalen. Verder is er voor gezorgd, dat de wetten ter bescherming van de arbeids krachten niet meer zoo laks worden ge handhaafd als tot dusverre. De sociale ver zekering zal in den zin van de belangen van de werknemers worden verbeterd. Frey be sloot met een beroep te doen op de arbeiders op mede te bouwen aan het vrije nationale Duitschland, waar ook de werknemer de hem toekomende plaats zal innemen. DE NIEUWE DUITSCHE RIJKS KANSELIER. Wij lezen in de rubriek „Kantteekeningen" van de „Haagsche Post" Hoe men ook over den Duitschen rijkskan selier moge denken, de regeeringskabinetten hebben voortaan by al hun besluiten reke ning met hem te houden. De moeilijkheid is intusschen, dat niemand weet waar deze „kracht-figuur" (op den duur zal moeten blijken of hij een „krachtige figuur" is) eigenlijk heen wil. Wat is hij van plan Welke geheime beweegredenen heeft hij Is hij een groot psycholoog, die zijn naloopers met den ééndaagschen boycot tegen de Joden gelegenheid heeft willen geven alle haat-ge- voelens die in hen leven bot te vieren, heeft hij met een geoorloofde actie tegen de Joden hun drang naar daden tegen Duitsch- land's vijanden (laten het dan vermeende vyianden zijn) willen af-reageeren gelijk het in de psychologie heet, op degenen die het üichtstbij waren, teneinde zoo werkelijke excessen te voorkomen Om zijn volgelin gen, die hy in propaganda-redevoeringen heeft opgezweept, des te beter in de hand te kunnen houden en hen niet te laten komen tot gewelddadigheden, die hy moge hebben gepredikt om de menschen op zijn hand te krijgen, maar die hij als puntje bij paaltje komt, toch liever niet wil zien verwezen lijkt? Over dit alles verkeert men in het duister, en de mannen, die zich tot taak hebben gesteld Europa den blij venden vrede te geven, zitten vrijwel met hun handen ;n het haar. Hoe kunnen ze een plan de cam pagne samenstellen, m.a.w. overeenkomsten aangaan of pacten sluiten, wanneer ze niet weten of de nieuwe heeren, die te Berlijn re- geeren, te bewegen zullen zijn af te zien van Duitschland's her-bewapening OPZEGGING VAN BEDIENDEN BIJ JOODSCHE ADVOCATEN EN NOTARISSEN. De rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van justitie heeft aan de voorzit ters van de Pruisische gerechtshoven de vol gende circulaire gericht Tengevolge van de in overleg met de Jood- sche advocaten genomen maatregelen dor laatste weken heeft een geheele reeks Jood sche advocaten en notarissen aanleiding ge vonden hun bedienden gedeeltelijk zelfs zon der termijn te ontslaan. Dergelijke opzeggingen zonder termijn ge tuigen van een volledig gebrek aan Duitschen socialen zin, daar de Duitsche werkgever wanneer hij jarenlang met de hulp van zijn personeel heeft gewerkt en verdiend, zijn be diende niet zonder termijn ontslaat. De uit schakeling van Jcodsche advocaten en nota rissen mag er niet toe leiden dat Duitsche bedienden broodeloos worden of blijven. Ik verzoek daarom dat gij alle advocaten-be dienden die door Joodsche advocaten zijn ontslagen, aanspoort zich te laten inschrijven cp een lijst die door de gerechtshoven mo;r worden bijgehouden. Bij verzoeken tot toela ting tot de balie is het gewenscht dat mee er de verzoekers op wijst, dat van hen ver wacht moet worden dat zij bedienden va" deze lijst in hun dienst nemen. Ik verzoek dat dezelfde procedure zal worden gevolgd bij aan vi agen tot benoeming tot het notaris ambt. EEN PROTESTSTEM UIT ENGELAND. In het blad „Observer" wijdt de bekende Engelsohe buitenlandsche overzichtschrijver Garvin een artikel aan het nationaal-socia listisch bewind ir Duitschland. Garvin heeft geen sympathie met de com munisten, al worden zij ook verdrukt, want zoo zeg hij „Dezen zouden den bolsjewis- tischen terreur tot in het hart van Europa laten doordringen". Op ondubbelzinnige wijze veroordeelt hij echter de vervolging der Joden, welke hij kenmerkt als een wreede, domme en een van d« ergste episodes in de moderne Europeesche geschiedenis. Na den eisch van de superioriteit van het Duitsche ras boven het Joodsche weerlegd te hebben, zegt Garvin, dat het Hitlerianisme noch op het gebied van de birmenlandschs noch op dat van de buitenlandsche politiek practisch de wonderen kan tot stand bren gen, welke haar programma inhoudt. De excessen van het begin waren grooten- deels een gevolg van opwinding en onerva renheid. Indien het nationaal-socialisme niet tracht wijsheid te paren aan het thans ge bruikte geweld, zal zijn bewind in het geheeJ niet de ontworpen vier jaren duren, In een treffende passage verwijst Garvia er naar, hoe de nationaal-socialisten net werk van Stresemann teniet hebben gedaan, de machtige sympathieën van Engeland en Amerika verspeeld hebben, hetgeen door Garvin genoemd wordtEen soort van di plomatieke schade toebrenging, waarvoor Keizer Wilhelm en Van Buelow tien jaar noodig hebben gehad, om tot stand te bren gen, is door de nationaal-socialisten vol bracht binnen een paar weken. Niets ter wereld, zoo besluit Garvin, heeft minder weg van de door Bismark gevolgde politiek. BEZUINIGING OP BEWAPENING. De Technische commissie voor bezuiniging op de bewapening, die sedert April van het vorige jaar bijna zonder onderbreking heeft vergaderd, heeft Zaterdag haar arbeid beslo ten met een rapport van 450 bladzijden, dat in de eerstvolgende dagen definitief zal wor den geredigeerd en gepubliceerd. De commis sie had te onderzoeken, of door beperking van de defensie-uitgaven der verschillende staten een daadwerkelijke ontwapening kon worden bewerkt. Dit standpunt werd vooral van Fransche zyde ondersteund en in de hoofdzaken door Engeland gedeeld. Het door de Fransche rapporteur Jacomet opgestelde rapport spreekt zich in optimistische opvat ting uit voor de mogelijkheid van bezuini ging op de bewapening als een krachtigen ontwapeningsmaatregel. In het verloop der besprekingen bleken de vertegenwoordigers van Italië, Japan, Ver- eenigde Staten en Duitschland een geheel belangrijke reserve, die deze mogendheden in het slot van het rapport hebben gemaakt. De vier mogendheden wijzen er op, dat een ver mindering van de bewapeningsuitgaven slechts zou kunnen plaats vinden op grond van nauwkeurig cijfermateriaal, en dat men zich by het onderzoek van deze kwestie zou moeten verlaten op de nauwkeurig aange geven en gepubliceerde defensie-uitgaven van de verschillende landen in de laatste jaren. Maar juist de mogendheden die het meest by dit probleem zijn geïnteresseerd, beschikken niet over deze cijfers. De bere kening ontbreekt. In de door haar gemaakte reserve stellen de vier groote mogendheden voor, dat men zich voor de eerste vier of vyf jaar tevreden stelt met de publicatie der defensie-uitga ven en na afloop van dezen termijn op grond van de publicaties onderzoekt, of een ver mindering der bewapeningsuitgaven doelma tig en mogelyk is. HET VIER MOGENDHEDEN VERDRAG. Het Fransche kabinet komt hedenmorgen in kabinetszitting bijeen om voor de laatste maal de Fransche tegenvoorstellen op de Engelsch-Italiaansche plannen inzake een viermogendheden-pact te behandelen. In welingelichte kringen weet men te ver melden dat het minder gaat om een wijzi ging van den tekst der Fransche voorstellen aan wel om het vaststellen van den defini tieven tekst van het document, waarmede de Fransche voorstellen worden gemotiveerd. Het document zou nog in den loop van vandaag naar de Fransche ambassade te Londen en te Rome worden gezonden om aan de Engelsche en Italiaansche regeerin gen te worden overhandigd. Bovendien zal minister-president Daladier zijn medewerkers nadere mededeelingen doen over de taak, die Herriot te Washington heeft te vervul len. In politieke kringen is men algemeen van meening dat Herriot van de Fransche regeering geen bijzondere instructies zal krijgen, doch dat men hem de grootst mo gelijke vrijheid van handelen zal laten. Waarschijnlijk zal men hem den titel van staatssecretaris geven, doch het volkomen aan hem overlaten op welke wijze de onder handelingen te Washington zullen worden gevoerd. Het tijdstip van vertrek van Her riot en van de samenstelling der Fransche delegatie is nog niet definitief geregeld. Minister-president Daladier had in den Icop van Zondag een langdurige bespreking met den minister van financiën Bonnet en den minister van handel. Men acht het niet uitgesloten dat Herriot uitsluitend zal wor den vergezeld door de deskundigen Parmen tier, Rist en Pizot. Waarschijnlijk vertrekt do delegatie 19 April a.s. y- J- - Een relletje te Bussum —Zaterdagmiddag had te Bussum een rel letje plaats. Eenige in uniform gekleede Hil- versumsche fascisten, die met brochures liepen te venten, boden deze ook aan een Joodsch bloemenkoopman aan. Deze gaf hun echter te verstaan, dat hij niets met het fascisme te maken wilde hebben en gaf den fascist een slag in het gelaat. Dadelijk ont stond een volksoploop. De politie stelde den koopman in arrest en maakte proces-verbaal tegen hem op. Hanussen dood gevon den. Arbeiders te Baruth hebben het lijk van een goedgekleed man gevonden. Het bleek later de bekende gedachtenlezer Hanus sen te zijn. Hanussen heette eigenlijk Her mann Steinsehneider en uit later ontvangen telegrammen schijnt te moeten worden afge leid, dat hy het slachtoffer van een per soonlijke wraakneming is geworden^ De onbewaakte overwe gen. Zaterdagavond heeft op den onbe- maakten overweg nabij Alting onder de ge meente Beilen een ongeval plaats gehad, da/ wonder boven wonder goed afgeloopen is. Omstreeks 8 uur passeerde de melkrijder Moes uit Alting genoemden overweg. Op zijn melkwagen, die met een paard bespannen was, zaten behalve hijzelf, 4 kinderen. Waarschijnlijk had hij geen aandacht ge-- schonken aan den omstreeks dien tijd uit do richting Assen komenden sneltrein, hoewel het uitzicht op de spoorbaan naar beide zij den ter plaatse voldoende is, want toen de wagen de rails bijna gepasseerd was, werd hij gegrepen door de locomotief van den trein. Alle inzittenden werden door den schok van den wagen geslingerd, doch zij liepen geen noemenswaardig letsel op. Het paard sloeg op hol met het onderstel van den wa. gen. De melkbussen en enkele planken wer den later op grooten afstand in het veld te ruggevonden. Een ernstige vechtpartij. In vroeger jaren was De Krim de beruchte wijk van Enschedé. Er ging bijkans geen week voorbij, of er hadden bloedige vecht partijen plaats vaak met doodelyken afloop. De laatste jaren is men overgegaan tot het opruimen der krotwoningen, die er stonden en sindsdien is de toestand aanmerkelijk ver beterd. Van de vroegere Krim is namelijk weinig meer over. Niettemin heeft er Zater dagnacht weer een steekpartij plaats gevon den, meldt „het Volk". Omstreeks kwart voor twaalf kregen de 30- jarige ongehuwde G. en de ongeveer even oude L. van B., eveneens ongehuwd, ruzie over een kleinigheid. Beider gemoederen wa ren zeer opgewonder tengevolge van drank gebruik. In een oogwenk werd er herig gevochten. G. zwaaide als een woesteling met een mes in het rond, en even later stortte Van B. neer. Hy richtte zich nog op, strompelde naar een lantaarn en zeeg ineen. Het bloed gutste uit een diepe wond, die 1-ij in de borst opgeloo- pen had. De politie werd gewaarschuwd. Bewusteloos werd Van B. naar een ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat een zijner longen ernstig geraakt was, terwijl hij zeer veel bloedverlies had geleden. Zyn toestand is le vensgevaarlijk. Een uur na de vechtpartij werd G. door de recherche van zyn bed ge licht en in verzekerde bewaring gesteld. De man ontkende, doch de politie beschikt over verschillende bezwerende getuigenverklarin gen. Wraak van een Japansch cultuur-assistent. Eenige weken geleden heeft zich op de Japansche onderneming „Kalassel" tusschen Menado en Tanahwangko een drama afgespeeld, dat aan den heer Katsuma het leven kostte. De heer Katsuma was directeur-eigenaar van deze rubber- en klapperondememing. Hij was on langs uit Japan teruggekeerd om verschillen de zaken te regelen en vertoefde op een Zon dag ten huize van den administrateur, in ge zelschap van een der geëmployeerden, die den volgenden dag de onderneming zou gaan verlaten. Volgens het „Soer. Hbld." zou er een oude veete zyn geweest tusschen den heer Katsuma en dezen geëmployeerde, doch er was geen sprake van ernstige woordenwisse ling, noch iets van dien aard. Bij het afscheid nemen, waarbij de Japanners de bij hen ge bruikelijke buiging maken, heeft de geëm ployeerde den heer Katsuma twee dolksteken toegebracht in de hartstreek, juist op het moment, dat de heer K. zyn buiging ten af scheid maakte. De administrateur spoedde zich per rijwiel naar Menado om een dokter te waarschuwen en tevens dpolitie met het gebeurde in kennis te stellen. De assistent resident Oberman is midden in den nacht in zijn kwaliteit van hulpofficier van justitie, naar Kalassei vertrokken, waar de moorde naar werd gevat en hem een voorloopig ver hoor werd afgenomen. De hee. K. werd naar het hospitaal te Menado vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen overleed. De moorlenaar is in volle confessie. De Landru van Lyon.-— Voor het assisenhof te Lyon heeft het proces plaats gehad tegen den zoogenaamden Lan dru, van Lyon. Ori géne, zoo heet de man, wordt ervan be schuldigd elf jaar veleden de weduwe Buy vermoord te hebben. Eerst twee jaar later, op 9 April 1924, werd het lijk van de ver moorde gevonden op de boerderij van Ori- gène. Onmiddellijk werd Origène van den moord verdacht, maar hij wist zoo goed krankzinnigheid voor te wenden dat men hem in een gesticht voor zwakzinnigen op sloot. Hier bleef de man vijf jaar zonder te spreken, maar na verloop van dien tyd be gon hij zich reeds half en half in veiligheid te wanen. Hij dacht, dat na tien jaar zyn straf verjaard zou zijn en langzamerhand begon hij in de brieven aan zijn vrouw zulke ernstige dingen te schruen, aat een nieuw onderzoek gelast werd met het gevolg, dat men tot de ontdekking war dat Origène slechts krankzinnighe'd voorwendde. Toen hy zich ontdekt zag, begon Origène weer met zyn krankzinnigheid, maar thans kon hy het gerecht niet meer om den tuin leiden.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2