1000 500 300 150 100 25 Y EERSTE BLAD Mo.85- 71e Jaargang i 1933 MAANDAG UitgaveFirma F. VAN DE VELDE ir., Walstras! 58-60, Vlissinp. Tele!. 10. Postrekening 6B2B7 IO APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen f- STADS- EN PRQVINCIENIEUWS VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledererege meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—öregels fl.—.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlie3 van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Emmabloem-coUecte. De Emmabloem-collecte heeft te dezer stede opgebracht 1022.52 Het bestuur verzochtons, alle dames die aan dit schitterend resultaat hebben mede gewerkt, hartelijk dank te zeggen. Vlissingsche Tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina". De Oude Vriendschap. Voor een aardig bezette zaal gaf deze ver- eeniging Zaterdag haar laatsti uitvoering in dit seizoen, welke door den voorzitter, den heer W. Fagel, geopend werd met een woord van welkom en dank aan de donateurs en donatrices voor den ondervonden steun, ge volgd door de opwekking om dezen ook in den vervolge te blijven verleenen. Vóór de voorzitter het podium had verlaten werd hij door de leden van „Koningin Wilhelmina" verrast met een bloemenhulde, welke hem, zooals mej. E. Klaassen zeide, werd gebracht uit erkentelijkheid voor het vele, wat hij als voorzitter en vooral als regisseur voor de tooneelvereeniging heeft gedaan. De heer Fagel dankte voor dit blijk van waardeering, waarvoor hij zeer gevoelig was, en hoopte, dat de prettige verstandhouding, al werd de kachel wel eens aangemaakt, nog lang zou blijven bestaan. De aanwezigen gaven door daverend applaus te kennen met een en an der in te stemmen. Daarna werd met de afwerking van het programma, dat uit het kluchtspel in één be drijf door J. J. Rentmeester „Hannes wordt ingekwarierd" en een reeks cabaretnummers bestond, begonnen. De opening van deze klucht, waarin de oude notaris en dorps-bur gemeester Bloem alle moeite doet om te trou wen met juffrouw Annebet Beukema, die er warmpjes bij zit, doch daarin steeds gedwars boomd wordt door de goed van den tong riem gesneden dienstbode Geert, die den door den burgemeester uit woede bij haar inge- kwartierden soldaat Hannes laat doorgaan voor den verloofde van Annebet, hetgeen tot allerlei dolle situaties en verwikkelingen leidt, waaraan door de uit de lucht vallende mevrouw Blcem een einde wordt gemaakt, was niet zooals we dat van d. leden dezer vereeniging gewoon zijn. Men was niet rol vast, de gramschap van. den notaris was verre te zoeken, hetgeen aan de actie afbreuk deed. De rol van Geert kwam nog het beste tot haar recht en vanzelf brulde men om de capriolen van Hannes, temeer waar deze figuur bijzonder caricaturaal geteekend is. Doch daarmede alleen was van deze gechar geerde geschiedenis niet gemaakt, wat er van te maken is. Over het cabaret zijn we beter te spreken. Hierbij is voor dilettanten heel aardig werk geleverd. De gezelschapscène „HoeraWe gaan kampeeren", was, ook wat décors betreft, goed getroffen. Een dergelijk populair num mertje pakt direct, evenals „De straatzan gers", de „Pinda-mannetjes" en het Spaansch getinte „Voor jou, Rio Rita". Aan de cos- tumeering was in deze liedjes veel zorg be steed, evenzoo in het mooi uitgevoerde „Bal let modern". Als steeds frappeerde de heer F. in verschillende liederen het bekende „Er was eris een musicus", het dramatische „Bij de gouden wieg", de tango „Waarom" en het stemmingsvolle zeemansliedje (en-duet ge zongen) „Als de maan schijnt op de golven"- door zijn helder geluid en goede voor dracht. Het komisch duet van Solser en Hesse „Het kamerlid van Bobbersdorp" was wel een gelukkig gekozen nummer tot besluit van dit programma-deel. Waar zulks pas gaf, werd van lichteffecten een dankbaar gebruik gemaakt, zoodat het spontane applaus, dat na elk nummer oplaaide, inderdaad verdiend was. Het trio Van BeersMooie /ijkLaporte kweet zich kranig van zijn begeleidingstaak. Een gezellig bal besloot den avond. Nederlandsche Handelsreizigersvereeniging. Tholen en Van Lier. Britannia. Ten bate van het vrijwillig ondersteunings fonds van bovengenoemde vereeniging, weid Zaterdag in ons mooie badhotel'door de af- deeling Middelburg een feestavond gegeven. De afdelingsvoorzitter, de heer J. Vos, riep de aanwezigen, wier aantal vermoedelijk beïnvloed werd door den voetbalwedstrijd België—Neder1 and, een hartelijk welkom toe op dezen eersten avond, welke door de „Ne derlandsche" te Vlissingen is georganiseerd. Spr. wees er op, dat, ofschoon de crisis met onverminderde kracht voortwoedt en het uit gaande publiek steeds schaarseher wordt, de V.O.F.-comimissie, onder de eminente leiding van de heeren Vaane en de Vries, met hunne helpers toch geineend hebben weer eens iets te moeten ondernemen, wat, zoo mogelijk, eenige baten kan afwerpen voor het vrijwillig ondersteuningsfonds, vermits, begrijpelijker wijs, ook de handelsreizigers en -agenten zwaar getroffen worden. Dank zij de zeer ge waardeerde medewerking van den directeur van Britannia, den heer Soerewijn en vele andieren niet te vergeten Tholen en Van Lier was het der commissie mogelijk ge worden den avond te regelen, welke, naar spr. vertrouwde, een prettige zou worden. Nadat de toejuiching, die deze woorden on derstreepte, geluwd was, traden de welbeken de vertolkers van het internationale levens lied, Tholen en Van Lier, onder daverend appla udissement voor het voetlicht en schie pen direct met hun introductielied „Tholen en Van Lier" een gezellige sfeer, welke bleef, al voerden zij ons een enkele maal meer naar de ernstige zijde van het leven, welke de ar- tisten zooals bijv. in „De lafaard" en „De vrouw van de straat" op treffende wijze be lichtten. Doch terecht de tijden zijn al donker genoeg domineerden de vroolijk- heid, de geest en de humor, welke, in een keur van liedjes uit hun internationaal re pertoire, werden gelanceerd. En dan denken we nog aan die Spaansche serenade, vol Car- men-romantiek, aan de „slissende" Cissie en de „slissende" Johnny, wier spraakgebrek zóó overerfelijk bleek, dat zelfs de ooievaar „sliste", aan het suggestieve „Hoort de bel enz. We zullen de bonte reeks niet in haar geheel memoreeren en hiermede volstaan. Geestdriftig applaus weerklonk na elk num mer en een langdurige ovatie aan het slot bewoog de kunstenaars nog tot een toegift, welke wederom luiden bijval oogstte. Een aangenaam ramenzijn, waarbij onder de steeds weer verlokkende tonen van „The jolly Britannanders" menig offer op het al taar der lichtvoetige muze werd geplengd, verschillende attracties de pecunia deden rollen en Britannia's directie er zorg voor had gedragen, dat Lucullus in dankbaarheid werd herdacht, besloot dezen in bijna alle zichten de zaal had stampvol moeten zijn geslaagden avond van de N.H.R.V. Zangvereeniging „Looft den Heer Het bestuur van bovengenoemde zangver eeniging verzoekt ons mede te deelen dat de bassolist L. Smitshuysen door ongesteldheid verhinderd is Woensdag a.s. mede te werken. In zijn plaats zal de heer Adriaan Rijbroek uit Amsterdam de baspartij vervullen. Een kranige redding. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie is de 14-jarige Chr. W. H., wonende in ce Gravenstraat, bij het Oosterhavenhoofd (voormalige Marinehaven) al spelende te water geraakt. Er stond op dat oogenblik een zware eb, zoodat de jongen naar zee af dreef. De werkman J. A. Cramers, die ter plaatse was, bemerkte dat de jongen in een zeer hachelijke positie verkeerde. Hij aar zelde geen oogenblik om hulp te verleenen en begaf zich gekleed te water. Door den zwaren stroom ging de redding met groote moeilijkheid gepaard en hoewel de heer Cramers een goed zwemmer is, zou hij den jongen hebben moeten loslaten, als de take laar van het Nederlandsch loodswezen, de heer C. J. Weeland, hem niet een reddings- lijn van de reddingsbrigade had toegeworpen. Deze lijn wist de heer Cramers te grijpen pn zoo slaagde de heer Weeland er in den red der en den drenkeling behouden aan wal te trekken. De jongen was intusschen reeds bewuste loos geworden en het gelukte eerst na tien minuten de kunstmatige ademhaling te heb ben toegepast, de levensgeesten bij den jon gen weder op te wekken. Hierna werd hij naar de ouderlijke woning overgebracht. MIDDELBURG. Het nieuwe dagelijksch bestuur. Het thans weer volledige college van Burg. en Weth. heeft de werkzaamheden als volgt verdeeldde burgemeester financiën, wet houder Onderdijk gemeentewerken, reini gingsdienst en sociale voorzieningen en wet- houden M. H. Boasson gemeente-bedrijven en onderwijs. Begrafenis mevr. W. A. Dumon Tak- van Trigt. Op de algemeene begraafplaats te Middel burg had Zaterdagmiddag onder groote be langstelling de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen mevrouw W. A. Dumon Tak-van Trigt, echtgenoote van den oud-burgemeester. Onder de talrijke aanwezigen werden opge merkt de Commissaris der Koningin en me vrouw Quarles van Ufford de griffier der Staten, de burgemeester de heer Fernhout met den heer Onder dijk, wethouder en den gemeentesecretaris, verschillende leden van den gemeenteraad, bestuursleden, directrice, leeraressen en leerlingen van de Industrie- en huishoudschool, afgevaardigden en zusters van de wijkverpleging „N.V. Verpleeghuis" het voltallige bestuur van le loterij van vrou welijke handwerken, afgevaardigden van de Nederlandsche vereeniging van huisvrouwen, afdeeling Middelburg, die in de overledene haar eere-voorzitster verliestverder van nog verschillende andere organisaties, waarin de overleden werkzame vrouw haar krachten gegeven heeft. Nog waren aanwezig enkele hoofdambtenaren der gemeente, en een groot aantal personen, die tot den vriendenkring van de familie Dumon Tak mogen worden gerekend. Vele dezer hadden ook bloemen toegezon den, die met die van de familie en o.a. ook van bestuur, directrice en leeraressen van de huishoudschool in den lij-wagen of in een open volgrijtuig waren medegekomen van het sterfhuis, in de omgeving waarvan de gordijnen in de meeste huizen ten teeken van rouw waren neergelaten. Op het kerkhof voegden zich velen achter de familie, toen deze de baar naar het familiegraf volgde. Nadat de kist in het graf was neergelaten en dat naaste familieleden bloemen op de kist hadden gestrooid, bracht de heer P. Du mon Tak mede namens zijn zoon en schoon dochter dank aan allen, die de zoo geliefde doode de laatste eer hadden bewezen. Zij stelden het op hoogen prijs op dit droeve oogenblik met allen te mogen samen zijn. Zeeuwsche Hypotheekbank. Aan aandeelhouders van de Zeeuwsche Hypotheekbank zal worden voorgesteld over het afgeloopen boekjaar een dividend uit te keer en van 15 Verder wordt voorgesteld aan het reserve fonds ongeveer 60.000 toe te voegen, waar door dit- zal stijgen tot f 581.000. OOST- EN WEST-SOUBURG Trekhondenkeurïng. Bij de gehouden trekhondenkeuring alhier hadden zich 13 houders van honden aange meld met 14 honden. Een der honden werd tijdelijk afgekeurd. Wel een groot verschil met eenige jaren geleden toen meldden zich vaak meer dan 50 houders van trekhonden aan. De meeste honden zijn vervangen door hitjes en Shetlandsche ponny's, wat zeker geen-slecht teeken is. Een droevig ongeluk. Zaterdagavond vond hier een droevig on geluk plaats. Een 2i/2-jarig kindje van de familie J. in het Tuindorp alhier is in een onbewaakt oogenblik in een sloot achter de ouderlijke woning gevallen en werd, slechts eenige oogenblikken daarna, daaruit leven loos opgehaald. Een cabaretavond. Zaterdagavond gaf het ensemble De Ruij- ter uit Vlissingen een cabaretavond in café „de Zwaan". Zooals wij dat van De Ruijter gewoon zijn, was alles uitstekend verzorgd. Wat ten gehoore werd gebracht voldeed den aanwezigen ten volle, wat tot uiting kwam in het vaak uitbundig applaus. Vooral de di verse levensliedjes vielen zeer in den smaak. De zaal en het tooneel waren smaakvol ver sierd. De muziek was bij den heer Haaze in goede handen. Een gezellig bal besloot den avond. Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een konijn bij Meulenberg, Ritthemschestraat B 408. GOES. Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Noord-Beveland. Zaterdag hield de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Noord- Beveland, onder voorzitterschap van den heer j. I. van Ballegoyen de Jong haar al gemeene vergadering. Daarin" bracht de se cretaris, de heer G. Houtekamer te Klos- tinge, jaarverslag uit. Het bleek dat weer veel in het vorige jaar was verricht om de aandacht der vreemdelingen te vestigen op het mooie Beveland. De ijverige en alom bekende secretaris had schriftelijk en mon deling vele inlichtingen verstrekt, maar bo vendien was wederom druk gebruik gemaakt van het bureau der vereeniging dat geves tigd is op de Groote Markt te Goes. Op uitgebreide schaal werden verspreid de folders Goes en omgeving, zoowel in binnen- en buitenland. Veel vraag vooral in den bloeitijd bestond voor het kaartje „rit door Zuid-Beveland". Vele vreemdelingen waren enthousiast over wat zij op het mooie Beve land zagen. Connecties werden aangeknoopt met di verse touringcar-ondernemers met de bedoe- nemen. Hartelijk dank werd gebracht voor den steun van zoovele zijden ondervonden Toch kon die medewerking nog veel grooter zijn. Het bedrag aan subsidies en het aantal leden konden veel hooger zijn. De secretaris ontving den bijzonderen dank van den voorzitter voor het zeer vele dat hij voor Vreemdelingenverkeer doet. Als bestuurslid werd herkozen de heer mr. dr. Mes te Heinkenszand, terwijl als zoo danig gekozen werden de heeren P. Dekker te Wemeldinge, D. W. Lindenberg te 's Heer Arendskerke en J. Duvekot te Goes. KATTENDIJKE. Ruzie tusschen vader en zoon. Vrijdagavond kreeg de monteur S. te Wil- helminadorp een zoo hoog loopende ruzie met zijn zoon over het verrichten van arbeid in den tuin, dat de vader de zoon met een klomp te lijf ging. De zoon verweerde zich zóódanig, dat de vader zichzelf met de klomp in het gezicht sloeg. De punt van de klomp kwam in het oog terecht. Zaterdag moest het oog in het ziekenhuis te Goes worden verwijderd. BRESKENS Loop der bevolking. Over de maand Maart 1933. Ingekomen: F. M. de Smit, van 's-Gravenhage naar Boulevard 60S. J Masclee, van Retranchement naar O 50 A. J. Schelfaut, van Aardenburg naar Dorps straat 74 W. D, Biesen en gezin, van Mid delburg naar Dorpsstraat .69 J. J. Scher- beijn en gezin, van Zuidzande naar Vergou westraat. Vertrokken: J. M. van Brumme- len, van Langeweg 3 naar Haarlem F. B Tanghe, van 2e Zandstraat 43 naar Water landkerkje J. H. Józiasse, van "Dorpsstraat 74 naar Philippine J. Cijsouw, van Dorp straat 11 naar AxelC. T. de Bruijcker en gezin, van W. 93 naar Groede. Voor het plaatselijk crisis-comité. Ten bate van de kas van het plaatselijk crisis-comité werd in het gebouw Weijkman alhier een zangconcert gegeven. Medewerking verleenden de zangvereenigingen „Breskens" en „Concordia", de zangeres mej. Gretha E- van Melle, de violist de heer E. Batten en de pianisten mevrouw Gorter en ds. W. H. Kelder. Spontaan gaven velen aan de roepstem van den burgemeester van Breskens en van het crisis-comité gehoor om dit concert bij te wonen en daardoor de kas van het comité te versterken. Het is dan ook in alle opzichten een groot succes geworden. Een tot in de uiterste hoekjes gevulde zaal, een genot het aanhoo- ren van de mooie zang en muziek èn een flinke bijdrage in de kas van het comité. Vereeniging Ziekenverpleging in Zeeuwsch- Vlaanderen. De Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging in Zeeuwsch-Vlaanderen, welke enkele maanden geleden werd opgericht, heeft haar ledental de laatste weken zien stijgen tot ruim 2100. Wanneer op alle plaatsen in het 4e en 5e district afdeelingen zullen opgericht zijn, wordt verwacht, dat reeds dit .jaar een 4C00-tal leden zal aangesloten zijn. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand Maart 1933. Vlissingen: ingelegd 55.070.84 terugbetaald - 46.386.89 meer ingelegd 8683.95 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 27. Middelburg: ingelegd 66.042.73 terugbetaald - 69.396.97 minder ingelegd 3354.24 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 36. Op Staatsschuldboekjes werd afgeschreven nominaal 4300.— Oost- Souburg: ingelegd 7035.87 terugbetaald - 9904.13 minder ingelegd 2868.33 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 9. Koudekerke: ingelegd 2063.50 terugbetaald - 1470.36 meer ingelegd 593.14 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 2. Breskens: ingelegd 12.498.71 terugbetaald - 11.627.43 meer ingelegd 871.25 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 8. Groede: ingelegd 2812.50 terugbetaald 4622.39 minder ingelegd 1809.89 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 4. Oostburg: ingelegd 9017.43 terugbetaald - 9666.70 minder ingelegd 1840.30 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 5. Op Staatsschuldboekjes werd ingeschreven nominaal 3000.— Schoondijke: ingelegd 9017.43 terugbetaald - 7854.98 meer ingelegd 1162.45 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 11. IJ z e n d ij k e ingelegd 9890.50 terugbetaald - 12995.34 minder ingelegd 3104.84 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 3. KERK- EN SCH00LN1EUWS Ned. Herv. Kerk. Drietal te Leiden ds. G. A. van Veldhuizen te Hattum, ds. P. J. F. van Voorst Vader te Middelburg en ds. J. de Wit te Leidschendam. Ger. Kerken. Beroepen te Baarland cand. G. Leene te Ermelo. Bedankt voor het beroep naar Groningen, door ds. K. Sietsma te Eindhoven. Afscheid en intrede. Ds. I. J. Vasseur is voornemens Zondag 21 Mei van de Vrije Evang. gemeente te Ierseke cfscheid te nemen. De intrede te 's-Graven hage is bepaald op Zondag 28 Mei. Als be vestiger treedt op ds. J. Enter van Rotter dam. Traktementsverlaging voor predikanten. Op een verzoek van de Vereeniging van kerkvoogden aan den Bond van Ned. Predi kanten, om mee te willen werken aan een effectieve traktementsverlaging" heeft het bestuur van den bond o.a. geantwoord Wij willen gaarne met u zoeken naar mid delen om de Nederlandsche Hervormde Kerk door de financieele moeilijkheden van dezen tijd heen te helpen en achten voor zulk een samenwerking c'sn navolgenden grondslag aanvaardbaar De predikanten, die nog geen traktements verlaging hebben geleden, getroosten zich een offer in het algemeen kerkelijk belang en brengen vrijwillig een belangrijk bedrag bij een ook de kerkvoogdijen, die nog niet in moeilijkheden verkeeren, getroosten zich een offer in het algemeen kerkelijk belang en brengen een gelijkwaardig bedrag bijeen met deze bijeengebrachte gelden worden de kerkvoogdijen, die in moeilijkheden verkee ren, geholpen. Gaarne vernemen wij, of u dit denkbeeld ais grondslag voor verder overleg aanvaarden kunt. Goede Vrydag-herdenkingscomité. In verband met de circulaire die het Goede Vrijdag-herderilungsdagcomité aan 1328 kerkeraden der Ned. Herv. kerk zond, heeft het eveneens aan burgemeester en wethouders van 1073 gemeenten een circu laire gezonden, onder meer verzoekende om geen markt te houden op Goeden Vrijdag en het gemeentepersoneel voor zoover mo gelijk geen dienst te laten doen. Het comité hoopt, dat de beide circulaires in veel ge meenten er toe zullen leiden, dat autoritei ten en kerkbesturen over verbetering van Je Goede Vrijdag-herdenking in overleg zullen treden. Reeds nu ontving het comité 226 antwoorden van burgemeesters en wethou ders, van welke slechts drie afwijzend be schikten, enkele mededeelden de circulaire voor kennisgeving te nebben aangenomen, verscheidene deden weten dat de Goede Vrijdag reeds als Zondag gehouzen wordt en een aantal verklaarden den Goeden Vrijdag voortaan gelijk te zullen stellen met de an dere Christ, feestdagen. Medewerking der overheden bleek in ruime mate verworven te kunnen worden. Van de kerkeraden mocht het comité nog niet veel antwoorden ont vangen het noopt, dat deze thans wat rui mer zullen toevloeien. Ten slotte zij nog vermeld dat het comité

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1