BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE BINNENLAND TE VLISSINGEN. Zitting op as, DINSDAG 11 APRIL, in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, van iy29 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jon gens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. weer blijk, met de afdeelingen mede te leven door al onze bestuursvergaderingen bij te wonen. Gaarne willen wü nog dank brengen aan de directie van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" en den heer Van Dijk Soerewijn, voor de buitengewone medewerking, die wij mochten ondervinden op al onze vergaderin gen en uitvoeringen in het jaar 1932, Hierna bracht de penningmeester verslag uit over het door hem gevoerde beheer over het jaar 1932, hetwelk de algemeene goed keuring kon wegdragen. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn duidelijk en overzichtelijk verslag en voor het vele werk door hem verricht. Daarna had de verkiezing plaats van drie aftredende bestuursleden, die echter met al- gebeene stemmen werden hekozen. Verder werJ de voorzitter benoemd als lid voor het hoofdbestuur. Nadat nog eenige plannen voor het jaar 1933 werden besproken en de rondvraag geen nieuws opleverde sloot de voorzitter, er op wijzende, dat elke dag de gelegenheid open stond zich als lid op te geven bij een der bestuursleden, de vergadering. Onze Nationale Goederen. In de Geref. kerk alhier trad gisteren avond voor de centrale anti.-rev. kiesveree- niging als spreker op de heer J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, met bovenstaand onderwerp. Van de omliggende; dorpen waren velen per fiets of autobus naar dezen bekenden spreker komen luisteren. De heer G. van de Putte opende de bij eenkomst op de gebruikelijk wijze en gaf na een korte inleiding het woord aan den heer J Schouten, die begon met er op te wijzen dat op het oogenblik alle partijen optrekken cm de kiezers en kiezeressen, in dezen ver- ikiezingstijd voor te lichten. Sprek ver zal zich niet bepalen bij allerlei vraagstukken, maar ihij wil in het midden plaatsen wat naar anti-rev. standpunt op den voorgrond moet worden gesteld. In de eerste plaats is dit het economisch leven in onzen tijd en de roeping der over heid. Ons vaderland staat niet los van de andere landen en deelt mee in den nood die er heerscht. Het leven van ons volk is ge bonden aan de andere volken. Alle groote takken van bestaan zijn aangewezen op het meeleven met, het zakendoen met en het uitruilen van goederen met andere landen, want onze handel draagt een internationaal karakter. Wat van onze handel gezegd is, geldt ook voor de scheepvaart, nog wel in sterker mate, en van onze nijverheid (tex- t iel- en metaalindustrie). Die alle konden slechts bestaan omdat onze handel van zoo groote beteekenis is geworden, door het op normale wijze zaken doen in het volkeren- verkeer. Dat was onze welvaart. Spreker stond uitvoerig stil bij het ont staan van den nood in den land- en tuin bouw en wees er op dat heel ons economi sche leven meegaat met het wel en wee van de wereld. Nooit is dit duidelijker naar voren geko men dan na de jaren 1930—'31. Men nam toevlucht tot kunstmatige maatregelen en enze bronnen, van welvaart gingen hoe lan ger hoe minder vloeien door invoerverboden en hooge tarieven, het in het leven roepen van bepaalde regelen voor het internationaal verkeer. Heel het leven is in een donkeren tijd en alles zoekt naar een lichtpunt, dat gloeit in de duisternis. Spreker heeft onze positie nog niet in de somberste kleuren geschetst. Heden ten dage treden allerlei mens hen op, die zeggen dat de overheid in staat is om dit alles weg te nemen, maar spreker toonde aan dat de overheid doet wat zij eenigszins k;.n. Zij zegt tot het buiten land Werkt met ons samen, neemtt 'arief- muren en belemmeringen weg en allen zul len wij er wel bij varen. Voor het binnenland doet zij alles om onze takken van volksbe staan door het zware stormgetij heen te dragen. Overheid en volk behooren hier sa men te werken, om de nationale goederen te verdedigen en. te beschermen. Hierna kwam spreker tot de beteekenis van het gezond laten van de financiën. Het is geen gemakkelijke taak, want hier is geen samenwerking tusschen alle partijen. Spre ker toonde aan het terugloopen van de bronnen van inkomsten, terwijl de uitgaven sterk gestegen zijn. Hij wees op het stand punt der tegenpartijen, o.a. communisten en soc.-dem., die geen behoefte hebben het gat in de begrooting dicht te unaken. zy oefe nen een tegenstand op hetgeen gedaan moet worden. Ook vestigt spreker nog even de aandacht op de liberalen, die zoo sterk voor bezuiniging zijn, maar wanneer er werkelijk maatregelen tot bezuiniging moeten worden genomen, dan kunnen zij daar niet aan meedoen. In de praktijk nemen zij steeds de keusbeter een mooie vogel in de lucht, dan een. magere in de hand. Tot beperking van de uitgaven kunnen wij niet raken zonder met eenig belang in moei lijkheden te komen. Er zijn nog veel te veel personen, die kiezen voor het belang, hoe wel de bezuiniging toch hoofdzaak is. Het is noodzakel/1 dat het volk gaat inzien, dat men er zoo niet komt. In Indië is de positie nog veel moeilijker en ernstiger, tengevolge van de snelheid, waarmede de economische crisis zich daar heeft doorgewerkt. In sommige kringen is een zekere mate van wantrouwen ontstaan of Indië het er ooit weer boven op zal ha len. Maar Nederland zal en moet helpen, dat is haar taak. Onze rijksbegrooting voor het volgende jaar zal weder een groot tekort hebben. Dit moet worden weggewerkt, want dat is van het grootste belang, een volksbelang, vooral voor diegenen die in economische moeilijk heden verkeeren. Waarachtig volksbelang vordert dat men de politiek der anti-rev. partij volgt, het is een nationaal goed voor de gezondmaking der publieke financiën. Tot slot kwam spreker aan het vraagstuk van gezag en vrijheid. Zoolang het gezag vraagt naar God is er de ware vrijheid. Het tegendeel hiervan is dwingelandij en onderdrukking. In dezen tijd van revolutie zien wij een ontaarding van het gezag en'spreker wijst op Rusland, waar men zou aansturen op de dictatuur van het proletariaat, maar nog niet verder kwara dan tot de dictatuur van den enkeling. Uit voerig stond spreker stil bij het gezag in Italië en Duiischland, waar de Staat alles is en wanneer die staatsmacht zich van God afwendt, heeft de revolutie vry spel. De anti-rev. partij schaart zich achter het gezag van den Vader des Vaderlands, Wil lem van Oranje, die stond voor de vrijheid, voor gosdienst en kerk. De anti-rev. strijden voor het gezag en de vrijheid, terugdenkend aan de mannen van het voorgeslacht. Zij hebben gestaan in de worsteling, om de staatsmacht. Zou deze worsteling tevergeefs zijn geweest, vroeg spreker. Om het behoud van de nationale goederen zal de anti-rev. partij strijden voor een sterk gezag, voor een stevige welvaart. Zij zal staan in het besef van haar God en strijden tegen alle revo lutionaire invloeden in het leven. De voorzitter dankte den spreker voor zijn gloedvolle rede en nadat staande gezongen v/aren twee coupletten van het Wilhelmus, eindigde de heer Schouten met dankgebed. De Vrijheidsbond. De af deeling Vlissingen van den Vrijheids bond houdt Woensdag 12 April, des avonds 8.15 uur een openbare vergadering in „de Oude Vriendschap". Daarin zal de heer mr. G. A. Boon, lid van de Tweede Kamer, spreken over de a.s. ver kiezingen. Er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. De S.D.A.P. en de verkiezingen. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen. van de S.D.A.P. een openbare vergade ring waar als spreekster optrad mevr. S. Groeneweg, lid der Tweede Kamer, met bo venstaand onderwerp. De groote zaal van „de Oude Vriendschap" was geheel bezet, toen de heer Van Hat, voorzitter der afdeeling, met een inleidend woord de vergadering opende. Mevr. Groeneweg, met applaus begroet, begon met de aanleiding uiteen te zetten, waarom wij hier samenkomen, nl. de ver vroegde Kamerverkiezingen. De motieven daarvoor noemde zij van ondergeschikt be lang als we letten op de ernstige omstan digheden, waarin wij met de geheele wereld verkeeren. Overal heerscht groote verwar ring, welke leidt tot verwildering, zooals op het oogenblik in Duitschland. Als menschen- gemeenschap hebben wij ons diep te scha men voor den toestand, waarin de wereld geraakt is. In een krankzinnigengesticht kan het niet erger toegaan. De wereldcrisis is ontzettendmillioenen arbeiders zijn werk loos, alleen in ons land reeds 400.000. In tallooze arbeidersgezinnen en van kleine burgers en boeren heerscht angst voor den dag van morgen. Onze vrouwen en moeders vooral hebben thans een zeer zware taak. De toekomst voor de jonge menschen is som ber. Waarom dit alles? vraagt spreekster. Het beschamende en waanzinnige van deze crisis is, dat er overvloed heerscht, terwijl er toch tekort en gebrek is in millioenen ge zinnen. In China en Rusland hongersnood, in de gezinnen der werkloozen armoede en kommer, en dan te weten dat groote hoeveel heden graan, koffie, katoen en suiker in overvloed aanwezig zijn, ja zelfs op groote schaal wordt vernietigd, dat is de waanzin van het kapitalisme. Het groote gevaar is, dat onze werkloozen het gevoel krijgen dat zjj overbodig zijn ge worden op de wereld. 'Laten wij toch alles doen om deze kameraden op te heffen en hen hun energie te doen behouden. Het kapitalisme heeft zich in deze crisis weer getoond in al zijn naaktheid en on- menschelijkheid, en steeds meer gaan de cogen open, ook in Chr. kringen, voor den strijd der S.D.A.P., die met alle kracht tegen het kapitalisme zich te weer stelt. Het ka pitalisme heeft tot leuzede een zijn dood is de ander zijn broodhet socialisme daar entegen voert in zijn vaan gemeenschapszin en naastenliefde. Het kapitalisme heeft in de vorige eeuw zijn doel willen bereiken over lijken heen, en spreekster wees op de ellendige arbeidstoe standen, vrouwen- en kinderarbeid in de vorige eeuw. Hierna kwam mevr. Groeneweg op de hui dige regeeringspolitiek. Niemand kan bewe ren, dat de regeering de crisis buiten ons land had kunnen houden, dat was onmoge lijk. Maar de vraag is of de regeering al net mogelijke heeft gedaan om de gevolgen der crisis te verzachten. Ook is de regeering tekort geschoten ia haar plicht te zorgen dat in de toekomst een dergelijke crisis niet meer zal voorkomen. Een der eerste voorwaarden daartoe is dat er meer samenwerking en vertrouwen moet komen tusschen de volkeren onderling. En dan dient vooropgesteld te worden de eisch tot ontwapening. Hoe staat de regeering daar tegenover. Spr. wees op de beraadsU gingen te Genève, waar onze gedelegeerden goede en mooie woorden hebben gesproken over de ontwapening, maar die woorden wa ren in tegenspraak met de daden der regee ring in het eigen landhier plannen voor kruiser- en fortenbouw. Nog erger was het in Februaari jl., toen op 5 Februari onze minister van buitenlandsche zaken te Genève sprak over de beperking en het im- moreele van een militaire luchtvloot en en kele dagen later een Nederlandsch vliegtuig een Nederlandsche bom wierp op een. Ne- derlandsch oorlogsschip in de Indische wa teren en 23 dooden maakte. Op deze wijze maken mooie woorden niet veel indruk. Hulde bracht spr. aan den heer Vliegen, die-na dit gebeurde ontslag nam als gede legeerde ter ontwapeningsconferentie. Ook op handelsgebied is het precies zoo. Te Genève spreekt dr< Colijn mooie woorden over opheffing der handelsbelemmeringen, doch hier doet de regeering niets anders, clan de invoerrechten verhoogen en het leven voor de minst draagkrachtigen duurder ma ken. Bezuiniging is noodig, maar de regeering aoet het op de verkeerde manier en spr wees op het rapport—Weiter, dat Juk-raak wilde bezuinigen, zelfs 15 op de schamele werkloozen-uitkeering. De actie der S.D.A.P. en moderne arbeidersbeweging heeft dezen aanslag tot nu toe kunnen voorkomen, doch spr. waarschuwt er voor, dat wanneer de S.DA..P. bij deze verkiezingen belangrijk zou achteruitgaan, deze verlaging komen zal. want de kerkelijke arbeidersbeweging en hun afgevaardigden in de Kamer laten ons ook hier in den steek. Dat de regeering deze maatregelen kan nemen is uiteindelijk de schuld van de arbeidende klasse zelf, die te veel verdeeld is door kerkelijke groepeeringen. Spreekster wees er op, dat op Burgerwacht en Landstorm geen cent bezuinigd wordt, maar wel 15 en meer op de t.b.c.-bestrij- ciing en andere vitale belangen van volks gezondheid, waardoor de volkskracht van de geheele Nederlandsche natie wordt aange tast en die in dezen tijd eerder voor verhoo ging in aanmerking zouden komen. Hierna kwam spreekster tot het onderwijs, waarbij vooral het lager onderwijs belangrijk zal achteruitgaan door de .funeste bezuini gingsmaatregelen. Van de geestelijke en ze delijke ontwikkeling der kinderen komt in de eerste jaren niets terecht, daar de grond slag van het volksonderwijs belangrijk zal verzwakt worden. Scherp laakte spr. de houding der Christ, arbeidersafgevaardigden in de Kamer, die aan deze verslechteringen van het onderwijs voor het volkskind mede hun steun gaven. Verschillende door de S.D.A.P. voorgestel de plannen tot verhooging der staatsinkom sten en tot behoud van vitale volksbelangen werden door mevr. Groeneweg besproken, doch alles werd door de meerderheid afge wezen. In het kort wees spr. op de zonderlinge houding der regeering, die omdat zij haar zin niet kreeg ten opzichte van de recht banken aftrad, en om een bezuiniging van een half millioen binnen te halen, een be drag van 70 millioen prijs gaf, op te bren gen uit weelde- en omzetbelasting. Achter het heengaan der regeering zitten dan ook andere motieven. De regeering wist dat het overal in het land rommelde over haar gevoerde beleid. Toen kwam als lichtpunt het gebeurde op de vloot in. Indië, dat een hetze heeft doen ontstaan tegen S.D.A.P. en moderne arbei dersbeweging. Breedvoerig zette spr. het standpunt der soc.-dem. tegenover de gebeurtenissen uit een wijzende op het ontactisch optreden der militaire autoriteiten en de laffe houding van den commandant van „de Zeven Provin ciën". Scherp becritiseerde zij de maatrege len die tegen de militairen en hun vrouwen genomen worden en dat in een democratisch land als het onze is, waar nu herdacht wordt de geboortedag van Willem den "Zwijger, de grondlegger van onze geestelijke vrijheden. Dit noemt spr. een hoon voor deze groote, historische figuur. Ten slotte wekte spr. op bij de a.s. verkie zingen naar duren plicht te stemmen op de S.D.A.P., tot behoud der democratische be ginselen en omdat versterking der soc.dem. de beste waarborgen geeft dat ons volk door deze crisis-tijden wordt doorgeholpen. De voorzitter dankte daarna mevr. Groe neweg voor haar bezielende rede en de aan wezigen voor hun gespannen aandacht, en sloot de vergadering. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werden gisteren de navolgende strafzaken behan deld: L. v. d. M., 54 jaar, landbouwer te Kerk- werve, was in verzet gekomen tegen een von nis van de rechtbank te Middelburg, waarbij hij, wegens het onttrekken aan goederen aan een faillissement, gepleegd in December 1932 te Kerkwerve, werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Eisoh bekrachtiging van het vonnis waar tegen verzet. De ambtenaar van het O.M. bij het kanton gerecht te Hulst was in hooger beroep geko men tegen een vonnis van den kantonrech ter te Hulst, waarbij zekere E. M. A., wed. M., winkelierster, 48 jaar, wonende te Koewacht, wegens voorhanden hebben van reuzel, die niet verpakt was in de wettelijk voorgeschre ven eenheden en niet voorzien van het ver- eischte merk, werd vrijgesproken. Eischvernietiging vonnis waarvan hoo ger beroep en veroordeeling tot een geldboete van 20 subs. 10 dagen hechtenis. Eveneens was door den ambtenaar van het O.M. hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van denzelfden kantonrechter, waarbij S. de B., 63 jaar, landbouwer te St. Jansteen, wegens overtreding van de Crisls-zuivelwet werd vrijgesproken. De behandeling dezer zaak werd aangehou den tot 21 April a.s. M. K. O., 23' jaar, werkman te Waarde, ver dacht van op 17 Februari ter openbare zit. ting van hét kantongerecht te Goes, in een strafzaak waarin hij als getuige was gedag vaard, opzettelijk een valschen eed te hebben afgelegd, door te verklaren niet te hebben gezien, dat de verdachte P. S. op 10 December 1932 in den voormiddag te Waarde, zich met een geweer heeft bevonden op een perceel bouwland in de Oud Valkenissepolder en teen niet tegen den veldwachter van Waarde, Van Looy, te hebben gezegd „Jongen Pauw, wat schiet je toch slecht", terwijl hij een en ander wel moest hc">ben gezien en hebben gezegd. In deze zaak werden een 5-tal getuigen a charge en een 5-tal getuigen a décharge gehoord. Verdachte bevindt zich voor het feit in voorarrest. De officier van justitie was de overtuiging toegedaan, dat verdachte de woorden wel tot den veldwachter heeft gebezigd. Verdachte kan niet volhouden, dat hij niets gezien heeft en is overtuigd, dat deze onder eede onwaar heid heeft gesproken. De officier eischt 3 maanden gevangenis straf. De verdediger van verdachte, mr. Zaaijery advocaat te Goes, zegt voor een moeilijke taak te staan, omdat twee veldwachters het proces-verbaal hebben opgemaakt en de daarin omschreven feiten wel als vaststaande zullen worden aangenomen. De verdachte in de strafzaak is een bekend strooper en ook wordt hij verdacht van een diefstal. Ver dachte blijft ontkennen en zelfs tegen verde diger heeft hij die ontkentenis volgehouden. Spr. acht veroordeeling uitgesloten. Aange zien verdachte als ruim een maand in voor arrest zit, verzoekt pleiter de rechtbank, bij een eventueeele veroordeeling, daarmede re kening te houden en verzoekt verdachte in vrijheid te stellen. Na repliek van het O.M. beveelt de recht bank, nadat zij in raadkamer was geweest, verdachte's invrijheidstelling. J. H. D., 24 jaar, wonende te Koudekerke. verdacht van verduistering van verschillende geldsbedragen in 1932, welk geld hij van di verse klanten had ontvangen en dat hij moest afdragen aan eenige firma's te Rotter dam, waarvoor hij goederen had vervoerd. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. T. A. S., 44 jaar, kapper te Middelburg, verdacht van in December 1932 en Februari 1933, door misbruik van zijn gezag als patroon, uitlokken, dat een zijner bedienden bij het afdragen van een rentekaart aan den Raad van Arbeid te Middelburg, daarin val- schelijk vermeld had,' dat hij op bepaalde tijden werkloos was geweest, terwijl dat on waar was. De bewuste bediende verklaarde als ge tuige gehoord, een en ander onwaar te heb ben ingevuld, dat hij dat had moeten doen op last van zijn patroon en hij zulks niet durfde weigeren. De officier van justitie achtte de feiten bewezen, teawijl vast stond, dat de Staat hier schade heeft geleden en eischt een ge vangenisstraf van 4 maanden. De verdediger van verdachte, mr. Kuipers, advocaat te Middelburg, zeide, dat wat hier gebeurd is niet goed te praten is. Een andere zaak is of verdachte strafbaar is. Volgens pleiter heeft verdachte niet aan valschheiu in geschrifte gedacht. Verdachte heeft reeds veel doorstaan door de publiciteit en nu deze tweede behandeling zijner zaak. Pleiter acht een onvoorwaardelijke vrijheidstraf hier niet op zijn plaats en verzoekt de rechtbank hem vrij te spreken of hem voorwaardelijk te ver- oordeelen. A. D., 30 jaar, koopman te 's-Gravenpolder, verdacht van op 6 Maart 1933 te 's-Graven- polóer oplichting te hebben gepleegd, door onder allerhande voorwendsels te zeggen aan den rijwielhandelaar J. de Dreu, dat hij aan derden een nieuw damesrijwiel kon verkoo- pen en de Dreu 's middags om het geld kon komen, terwijl een en ander onwaar was, en hij aldus De Dreu heeft bewogen aan ver dachte een damesrijwiel af te geven. Eisch25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens met een rijwiel linkerzijde van den weg houdenA. S., te Middelburg, 10 b. s. 1 d. h.A. de M. te Middelburg 0.50 b. s. 1 d. h. met een rijwiel in verboden richting rij den A. B. te Nieuwdorp 0.50 b. s. 1 d. h. met een rijwiel rijden zonder helder licht H I. R. te Vlissingen, 0.50 b. s. 1 week tuchtschoolJ. H. Z. te Vlissingen, 5 b. s. 5 d. h. met een motorrijtuig rijden zondergeldig rijbewijsO. F. M. H. te Vlissingen, 3 b. s. 3 d. h. loopen over eens anders grondE. G. N., J. V., beiden te Vlissingen, ieder 2 b. s. 2 d. h. te Vlissingen met een rijwiel rijden opeen voetpadI. J. te Middelburg, 3 b, s. 3 d. h. Bedrog met zegels. De rijkspolitie heeft Donderdag jl. op ver schillende toegangswegen tot de gemeente Middelburg, een scherpe controle uitgeoefend oip de wijze van invoer en vervoer van boter naar Middelburg. Verscheidene boeren, die boter vervoerden, werden aangehouden, ter wijl de boter werd onderzocht. Daarbij bleek, dat meerdere hunner ongezegelde boter ver voerden, terwijl bij een hunner 22 pond boter werd aangetroffen, waarvan ieder stuk voor zien was van een half zegelbotermerk, Alle niet gezegelde en van een onjuist zegelmerk voorziene boter werd in beslag genomen, in gevolge de Crisis-zuivelwet. Verduisteringen bü de posterijen. Voor do n (Ohtbank te Rotterdam heeft-te rechtgestaan de 23-jarige adspirant-brieven- besteller D. v. W. uit Maassluis, gedetineerd, In de twee eerste maanden van dit jaar (Januari en Februari 1933) werd uit Duitschland ingevoerd voor ca. 400.000 K.G. zelfwerkend waschmiddel, d. i. 1.200.000 pak tot een verkoops- waarde van ca. ƒ260.000. Dit had 300 Hollandsche arbeiders werk kunnen geven, ènHolland maakt het thans minstens zoo goed, maar 5 cent per pak goedkooper. Gebruikt toch het uitstekend zelf werkend waschmiddel „1, 2, 3" Ne derlandsch fabrikaat en 17/2 cent per pak 20 goedkooper dan de dure buitenlandsche producten van gelijke samenstelling. die gedurende ruim twee en een half jaar tallooze stukken, die aan de posterijen ten. vervoer waren toevertrouwd, heeft verduis terd. Van de geheele reeks van diefstallen, die hij gepleegd heeft, waren er hem slechts drie ten laste gelegd. Deze betroffen een col- berfceostuum, dat door C. en A. aan een adres in Maasland was afgezonden, een re genmantel door de firma Lampe eveneens naar Maasland gezonden en drie doublé ket tingen door een winkelier te Maassluis ver zonden aan een adres te Hoek van Holland. Verdachte bekende de ten laste gelegde feiten. Het o.M. eischte 1 jaar en 6 maanden ge- vange nisstraf De verdediger pleitte vervolgens verzach tende omstandigheden en oplegging van een voorwaardelijke straf. De nationale hulde aan Willem den Zwijger. Aangezien is gebleken, dat zeer velen be lang stellen in de organisatie van de a.s. volkshulde aan Willem den Zwijger, en an derzijds een groot aantal gegevens moeten worden medegedeeld aan de toekomstige deelnemers, verzoekt men ons, het volgend! op te nemen De nationale hulde aan Willem den Zwijgei is thans zoo goed als geheel geregeld, en wel vooral door de voortvarendheid, betoond, door de overheid en de burgerij van Delft. De burgemeester, mr. G. van Baren, heeft de Groote Markt en verschillende andere ter. reinen aan de commissie afgestaan, en bo vendien zal door hem in de binnenstad van Delft op 17 April tusschen 10 en 20 uur alle rijverkeer worden verboden. De politie zal zorg dragen voor de afzetting van alle gere serveerde terreinen, en voor de omleiding van het verkeer. De gemeente Delft heeft bo vendien ter oriënteering van de deelnemers 30.000 plattegronden van Delft laten drukken. De Nederlandsche Spoorwegen hebben een regeling toegestaan, waardoor aan alle deel nemers dezelfde korting wordt toegestaan (ongeveer 50 ongeacht het aantal reizi gers, indien zij slechts uiterlijk Woensdag a.s. bij de commissie (F. W. C. Blom, Wal deck Pyrmontlaan 4, Rotterdam, telefoon 55294,, giro 194571) een kaartje bestellen. Het spreekt vanzelf, dat de Nederlandsche Spoor wegen een groote serie extra-treinen heeft ingelegd, om het vervoer naar Delft vlot te kunnen regelen. De gedenksteen in een zijkapel van de Nieuwe Kerk zal op 17 April kunnen worden onthuld, dank zij de vlotte medewerking van den minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mr. J. Terpstra, de rijksmonu mentencommissie, de kerkvoogden van de Nieuwe Kerk en de gemeente Delft. De leiding van den bouw van het monu ment is in handen van den architect Heiman van der Kloot Meijburg. Dank zij de mede werking van de kerkvoogden van de Nieuwe Kerk zullen de ingangen worden verwijd, zoodat het défilé langs den gedenksteen en langs het graf in enkele uren kan geschieden. De technische regeling is in handen van het Wilhelmus van Nassouwe-comité Delft, waar aan het hoofd staan mr. G. Snoeck Henkemans, J. J. Petit en G. van Oortmers- sen. De verkoop van spoorkaartjes en insignes, die ter hand is genomen door de dagbladen, heeft een grooteren omvang aangenomen, dan werd verwacht. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat 12 April door de dagbladen zal worden bekend ge maakt het uur van vertrek der extra-treinen. Boter contra margarine. De secretaris van den Algemeenen Ned. Zuivelbond schrijft in het officieel orgaan van dezen bond het volgende Het botervraagstuk, zooals dit er thans voorstaat, is het best op te lossen door in krimping van de margarine-productie. De oplossing moet in dezen gevonden wor den in een contingentcering der margarine productie en een stopzetting van het meng- gebod. Op deze wijze kan er een flink af zetgebied voor de boter worden vrijgemaakt, hetgeen voor de consumenten niet het min ste bezwaar kan opleveren, daar de boter dan ongeveer geleverd zal moeten worden tegen den prijs waarvoor nu de duurste margarine verkocht wordt. Men is daarmede dan onge twijfeld beter af, dan met het tegenwoordige mengproduct, terwijl de armste bevolking onbelaste of matig belaste margarine kan eten. Wij weten natuurlijk wel, dat dit een ri goureuze maatregel voor de margarine-in dustrie zou zijn, waaraan veel meer vast zit dan deze industrie zelf, maar wij leven nu eenmaal in een abnormalen tyd en wat hot zwaarst is moet ook het zwaarst wegen, wy hooren nu al van alle kanten, dat onze vee stapel ingekrompen moet worden. Ook wU zyn van meening, dat onze veestapel niet op

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6