jhJj - - fret, een en ander van den heer Urlus te hebben mogen vernemen uit diens schitte rende en lange loopbaan, waarover hij ons, met de hem eigen gemoedelijkheid en een voud, kenmerk der waarachtige kunstenaars, vertelde. Jacques Urlus debiteerde in 1894. Voordien was hij als gewoon arbeider werkzaam te Tilburg en in die stad lid eener Liedertafel. Ka vier jaar als eerste tenor verbonden te zijn geweest aan de Opera te Amsterdam, kreeg hij drie aanbiedingen tegelijk uit Duitschland, namelijk van de theaters te Hamburg, Frankfort en Leipzig. Hij koos dit laatste waar hij, onder de artistieke leiding van den beroemden kapelmeester Arthus Nir kisch, de muzikale opvoeding ontving die hem tot den eersten Wagner-zanger ter we reld maakte. Te Leipzig was Urlus zestien jaar aan de Opera verbonden. In 1915 verbrak hij er zijn engagement, om alleen nog in gastvoorstel- lingen op te treden. Zijn triomftocht begon te Bayreuth, waar hij door Siegfried Wagner zelf geïnviteerd werd om er „Siegmund" en „Siegfried" te vertolken. Zijn roem bracht hem eveneens in Amerika. Te Boston en te Hew-York vertolkte hij verschillende malen de grootste werken uit den Wagner-cyclus. In ons gesprek hadden wij de gelegenheid van den heer Urlus een en ander te verne men omtrent zijn meening over de huidige politieke verhoudingen in Duitschland. On danks hun Joodsche afkomst achtte hij Bruno Walter en Kleiber de grootste Wag- ner-kapelmeesters waaronder hij ooit gezon gen heeft. Eveneens sprak Urlus er zijn te leurstelling1 over uit, dat zooveel begaafde zangers van het oogenblik zich verliezen in het kleinere werk, getuige Richard Tauber, die zich tot de onbeteekenende operette be perkt. Een energieke handdruk maakte een einde aan dit onderhoud, waarin we weer, eens te meer, de gelegenheid hadden de onverwoest- KWALITEITEN Hp! 381 bare jeugd van den in jaren ouden doch naar het hart nog jongen zanger te bewonderen, een mirakel dat terecht genoemd wordt het geheim van zijn opgeëvenaarde stem. -* Na Joris van Severen, Ward Hermans en Van Mierlo, is een ander bekend militant uit de „Frontpartij" getreden. Het betreft dit maal Firmin Mortier, een der beste journa listen en tot nog voor kort een der voor naamste medewerkers aan het Vlaamsch- Nationalistisch partijblad „De Schelde". Mortier was Kamer-candidaat van de Front- partij bij de laatste verkiezingen hij is thans naar de socialisten overgegaan. In de Ant- werpsche „Volksgazet" tracht hij als volgt zijn uittreden 'te rechtvaardigen „De Frontpartij, als uitdrukking van het Vlaamsch-nationaal ideaal, had onmiddellijk na den oorlog, in den Vlaamschen bevrij- dingsstrijd, een rol te vervullen. De Vlaam- sche Frontpartij heeft echter op den dag van heden afgedaan. Hetgeen niet wil zeggen dat er in Vlaanderen niets meer te verbeteren is. Integendeel, zelfs het minimum-program is niet eens verwezenlijkt. Zij die denken dat Vlaanderens' strijd'gestreden is er zijn er zoowel onder de Vlamingen dan onder de Franskiljons die zulks meenen zullen op dat gebied nog bittere teleurstellingen moe ten ervaren. Het Vlaamsch-nationaal ideaal is echter, ook in verband met de internatio nale verhoudingen, onuitvoerbaar gebleken en de Vlaamsche kwestie zelf is niet meer zoo urgent dan toen Borms nog in de gevan genis zuchtte, toen er geen Vlaamsche uni versiteit, geen Vlaamsch in de landsadmini- stratie noch in het leger bestond. Vele grie ven zijn thans weggenomen. Als de Vlaamsche radicalen (Frontpar- tijers) willen vermijden dat de Vlaamsch rationale actie verloopt in de doode bewe ging eener onbeduidende groep, als zij willen voorkomen het zoo noodige contact met het Vlaamsche volk, dat zij zeggen te dienen, geheel te verliezen, dan behooren zij de plaatsen in te nemen die voor ieder hunner, volgens hun overtuiging van geloof en poli tiek inzicht, in de rangen der groote politie ke partijen zijn aangewezen. Deze verande ring zal niet zonder schokken gaan. Doch het probleem is nu eenmaal en onherroepe lijk gesteld hun invloed en persoonlijkheid te doen gelden in de katholieke of socialis tische partij of voor goed uit het politieke leven te verdwijnen." Van het departement van binnenlandsche zaken te Brussel ontvangen wij het rapport betrekking hebbend op de resultaten, bereikt door de befaamde Alcoholwet-Vandervelde. Het rapport is uitgebracht door den heer Legrand, katholiek senateur der stad Namen. De alcoholwet, waarvan men zooveel ver wachtte, is thans twaalf jaar oud en de ze ven laatste jaren van haar bestaan is het al cohol-verbruik in België onrustbarend toe genomen. Het rapport-Legrand spreekt in dit verband dan ook van een volslagen mis lukking der wet. Het baseert die meening op de officieele statistieken, die nog slechts de gecontroleerde cijfers bevatten en hoege naamd niets vermelden van de groote hoe veelheden alcohol verkocht in den clandes- tienen handel. De cijfers door den heer Legrand gegeven zi:n derhalve nog belangrijk te laag. Dat ze niettemin van gewicht zijn, blijkt uit de me el edeeling dat het verbruik van alcohol in België, per hoofd en per jaar, in 1924 nog maar een liter 82 bedroeg en in 1930 was toegenomen tot drie liter 17, zijnde een ver hooging van 80 in vijf jaar. Hoe dat komt Legrand zegt, volgens officieele gegevens, dat tot in de kleinste Belgische dorpen, op tien huisgezinnen, één clandestiene kroeg bestaat waarvan men weet dat zij geregeld, zoogenaamd voor het ge bruik der huisgenooten, alcohol bij groote hoeveelheden betrekt. Naar die „stille kroe gen" verhuizen de geweldige kwantums al cohol, die in de winkels en coöperatieven verkocht mogen worden. Het verbruik is aL- leen teruggeloopen in de jaren vóór 1924 toen de organisatie van den binnenlandschen smokkelhandel nog niet bestond. Dat de controle der politie niettemin actief was, blijkt uit het aantal geconstateerde overtre dingen, dat in 1926 nog slechts 2.125 en In 1930 reeds 3.641 bedroeg. W. v. M. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, 8 April, 12 uur. De Amsterdamsche Fondsenmarkt had heden een verdeeld verloop, terwijl de han del van bepaalde afmetingen bleef. De zwakke tendenz voor Duitsche Obligaties oefende een ongunstigen invloed uit, tenge volge waarvan de noteeringen na de ope ningskoersen bijna algemeen terugliepen. Van de Industrieele fondsen lagen Uni levers wat vaster, in de verwachting dat hedenavond het slotdividend zal worden be kend gemaakt, dat men op 3 schat. Phi lips verloren enkele procenten in verband met de ongunstige exportcijfers van radio apparaten in Maart. Aku's waren prijshou dend. Petroleumwaarden lagen vast, daar de berichten omtrent de positie der Ameri- kaansche Industrie gunstig werden opgeno men, evenals de verklaringen van ingenieur Flessier. Suikerwaarden liepen terug als ge volg van de zwakke tendenz op de Suiker markt, terwijl Rubberaandeelen profiteerden van de lichte stijging van de Rubberprijzen. Onder invloed van de algemeene tendenz ging de koerswinst gedeeltelijk verloren. Tabakken hadden wederom van aanbod te lijden en sloten flauw. Scheepvaartaandeelen en Mijnwaarden waren stil, terwijl de Ame- rikaansche fondsen hooger noteerden. De Duitsche Obligaties waren aangeboden. De Youngleening verloor 3 De Nederlandsehe Staatsfondsen bleven op peil. Prolongatie 1 HOOGWATER TE VL1SSINGEN April Zaterdag 8 12.16 Zondag 9 0.27 12.53 10 V.M 0.59 13.23 LiCHT OP VOOR AUTO'S FIETSEN EN VOERTUIGEN April uur Zaterdag 8 7.14 Zondag 9 7.16 Theorie en praktijk. We spraken over den aanstaanden verjaar dag van kleine Lot en haar moeder zei „Haar liefste wensch is een poppenwieg en die zullen we haar dan ook geven. Maar de prijs van een mooie, stevige wieg, iets waar ze wat aan heeft, valt niet mee, hoor Acht, negen, tien gulden.... 't Is Haast te erg yoor een kind „Dat is het ook," gaf ik ten antwoord. „En ik vind het volmaakt onnoodig. Ik ben van meening, dat een kind veel meer heeft aan een wiegje, dat het met allerlei vodjes en lintjes zelf mooi kan maken al is het dan anders mooi dan wij het wenschen dan aan een wiegje, dat er zóó in de puntjes uitziet, dat het in geen enkel opzicht ver beterd kan worden." „Maar als je het kind zelf een keus laat doen tusschen een houten poppenledikantje en een rieten wiegje met gordijntjes en strookjes en lintjes, dan zul je toch in de meeste gevallen zien, dat het zich tot het wiegje voelt aangetrokken." „Natuurlijkgaf ik dadelijk toe. „Een kind vraagt zich in zoo'n geval dan ook maar alleen af wat het mooiste is en niet waar het 't meest plezier van zal hebben, en als het dit onbewust wél doet, dan zullen mooi en plezier synoniem zijn. Maar je moet een kind in die dingen ook niet zijn eigen keus laten doen. Vrijheid is goed te keuren, o zeker, maar niet als je er van overtuigd bent, dat de gevolgen teleur stellen." „Dus jij bent er tegen om een kind duur speelgoed te geven „VierkantWant duur speelgoed is vol maakt speelgoed en volmaakt speelgoed houdt het zelf zoeken en zelf prutsen, waar zoo veel van te leeren valt, tegen." „Ja, je hebt gelijk", zei Lotje's moeder. Ze zuchtte. Ik begreep niet waarom. Den dag vóór Lotje's verjaardag was het kleine ding bij me te gast, want moeder was den heelen dag van huis, zeer tot tevreden heid van Lotje, die wel houdt van verande ring. „Lotje, ga je vanmiddag met tante mee boodschappen doen „Ja En dan wat voor Lotje koopen „Zoo Waarom „Lotje is morgen toch jarig Wist je dat niet „Neen, heelemaal niet," zei ik. „Daar hoor ik van op." Maar Lotje is een pienter kind. Ze lachte me zonder eenige terughouding uit, zeker van haar 'zaak. Alles was mogelijk, maar dat tante Lotje's verjaardag vergete~ zou zijn, was te mal om van te praten. 's Middags kuierden we heel gezellig langs de winkels en omdat ik eigenlijk nog niet wist wat ik Lotje op haar verjaardag zou geven, besloot ik haar meteen eens omtrent haar wenschen uit te hooren. „Kijk eens Lot, wat een leuk poppen- stoeltje „Ja, maar kijk daar eens, tante Een wieg Met kanten gordijntjes Morgen krijgt Lotje een wieg Van mams en pappie „Toe maar zei ik, maar intusschen stelde ik vast, dat een poppenstoel niet tot de vurige wenschen behoorde. Vóór ik me bezinnen kon, waarmee ik een tweede poging kon wagen, zei m'n nicht be scheiden „Weet je wat ik graag van jou wil hebben „Zeg 't eens," noodde ik. „Een winkeltje De toon, waarop die twee woorden geuit werden, was een mengeling van vreugde, Onder redactie van TRUUS EYGENHUYSEN. angst, zekerheid en bevende verwachting. Ik keek naar de vele uitgestalde dingen achter het spiegelende winkelglas, maar ik voelde hoe twee oogen aan m'n gezicht hingen. „Nou, dat kan," zei ik eindelijk. „Heusch tante Echt Het kleine handje trilde. Ik voelde hoe de vingertjes warm van opgewondenheid werden. „Echt." „En .aan we het dan meteen koopen Daarover had ik nog niet nagedacht. Maar waarom zouden we n?jt ifc had er nu mooi gelegenheid voor en voor Lotje was het geen geheim meer. Een paar minuten later stonden we in het groote speelgoedmagazijn en het vriendelijke verkoopstertje droeg al maar meer winkel tjes aan groote, kleine, dure, die solide wa ren en goedkoope, die niet veel noodïg hadden om uiteen te vallen. Lotje stootte verrukte kreten uit en was het liefst met een van die kostbaarheden op den grond gaan zitten om er dadelijk mee te spelen. n kijkt u eens, dan heb ik hier nog een mcrien winkel met étalages en allerlei din gen om te verkoopen, ook zakjes, een weeg schaal en een kasregister. Lotje juichte niet, Lotje schrééuwde Zoo iets had ze nog nooit gezien. Ik trouwens evenmin. In kleine doosjes lagen van hout nagemaakte miniatuurreepjes en tabletjes chocola. Houten kegeltjes, voorzien van een etiket en stanjoolsluiting, stelden flesschen slaolie, azijn en spiritus voor. Verder waren er, alles van fraai gelakt hout, citroentjes, sinaasappelen, eieren, potjes jam, potjes gember, Edammer kaasjes, ontbijtkoeken, speculaaspoppen, doosjes zeep en zelfs een trommeltje met nagemaakte geldstukjes Niets ontbrak er Nergens viel iets op aan te merken Het was een volmaakt weergave van een winkel, zooals die behoort te zijn. Ik dacht vaag aan het winkeltje, waarmee ik als kind zelf had gespeeld. Het had er uit gezien zooals de winkels, die het verkoop stertje vóór dit volmaakte exemplaar liet zien. Van stukjes krantenpapier had ik zak jes gemaakt, van carton muntjes, knoopjes waren koekjes geweest en leege garenklosjes stroop vaatjes. „Hè tante, hè tante, krijg ik dezen winkel O asjeblieft, tantetje O asjeblieft Twee wijdgesperde oogjes, een open mondje, warme wangen, trappelende voetjes, zenuw- achtigr, wriemelende handjes wachtten het vonnis af. Een hartje klopte, snel en bang Een enkel woord kon een hemel doen open gaan of een wereld aoen ineen storten. „Hè tante, hè tantetje „Goed, dan zullen we dezen winkel nemen Wilt u even het adres noteeren waar hij bezorgd moet worden, juffrouw Maar wroeging bleef niet uit. Dien zelfden avond iog dobk ze al op en een vriend, waar aan ik mijn „onbezonnenheid" biechtte, zei „Ja ja, mijn grootmoeder had het nog zoo mis niet met haar oude spreekwoord Tus schen doen en zeggen liggen lange weggen Maar troost je de inventaris van dien vol maakten winkel zal nog wel eens ter ziele gaan en dan krijgt Lotje toch nog wel ge legenheid om haar eigen phantasie eens aan 't werk te zetten Zelf een garnituurtje maken. Nu er voor kraagjes en manchetten weer gebruik wordt gemaakt van piqué en grof lin nen, kunnen we zonder veel moeite zelf een garnituur maken, waarmee we een donker japonnetje voor het voorjaar kunnen op- frisschen. Onze teekening laat een garnituur zien van kraag, manchetten en ceintuu.-. Om geen zichtbare zoomen te krijgen, worden zij tegengevoerd met batist. Met een smal in- slagje worden kraag en manchetten in de japon genaaid. De manchetten sluiten met knoopen en knoopsgaten, evenals de ceintuur. Bij de manchetten worden de knoopen aan de binnenzijde gezet, zijn de manchetten echter gesloten, dan komen zij te zien. Kleuren-combinaties. Over smaak valt niet te twisten, dat is waar. De een zal geestdriftig bewonderen, waar de ander onbewogen voor blijft, maar op het gebied van kleuren combinatie valt wel een'gszins maar dan ook niet méér dan éénigszinseen algemeene lijn te trekken. Waar het om twee tinten gaat, is het com bineeren niet zoo moeilijk. Zwart-wit is een combinatie, die voor kleedingsfcukken, be stemd voor volwassenen, een voornaam effect geeft. Zwart-wit zijn in vereeniging ook op hun plaats in het moderne intérieur. De tin ten zijn dan verwerkt in kleeden en kussens, echter over niet te groote oppervlakten. Meestal zijn zwart en wit hier zoo in elkaar verwerkt, dat zij tezamen als een soort van schemering grijs aandoen. Op een tentoon stelling was eens een divankleed geëxposeerd, geweven van grove en fijne zwarte en witte draden zonder een bepaald patroon. Tegen den effen witten muur kwam dit kleed prachtig uitrustig en voornaam, hoewel we er zeker van kunnen zijn, dat even zoovele anderen het „saai" en „koud" genoemd zul len hebben. Voilaover smaak valt niet te twisten Marine-wit is een combinatie, die eveneens voor kleeding geschikt is, ook voor die van kinderen. Bleu-wit is fleuriger, maar toch altijd nog stemmiger dan bleu-geel, een com binatie, die vooral 's zomers aan het strand opgeld in de namiddagkleeding, bleu-rose in de feestelijke kindergarderobe. Rood, een kleur die op 't oogenblik zeer in aanzien is, kan waar het om wijnrood gaat, gecombineerd worden met beige en zand kleur. Lakrood is te vereenigen met zwart, marine en grijs. Bruinrood kan als partner hebben donkergrijs, zandkleur en donker paars. Bruinrood, evenals bruin, worden in com binatie met grijs, paars en groen ook vaak voor het intérieur verwerkt, minder voor het moderne dan wel voor het „tijdlooze" en antieke. Groen-geel, groen-beige, groen-bleekrose verdragen elkaar eveneens, echter uitsluitend in de kleeding. Waar drie kleuren gecombineerd moeten worden, krijgt de zaak een wat lastiger aan zien. Goede drie-eenheden zijn de volgende Bruin-oranje-grijs. Paars-roodbruin-zwarfc. Kobaltblauw-roestbruin-zandkleur. Groen-grijs-oranje. Zwart-geel-wit. Smaakvolle vier-eenheden verkrijgen we door het combineeren van Zwart-bruin-oranje-grijs. Grijs-paars-roodbruin-zwart. Brons-roestbruin-koningsblauw-zandkleur. Marine-oranje-grijs-geel. Het is echter niet verstandig al te veel en te hardnekkig aan deze gegevens vast te houden omdat van alle genoemde kleuren verscheidene nuances bestaan. Men be- schouwe de hier genoemde combinaties als een soort „tips", vaag, wisselvallig en niet absoluut betrouwbaar. Ruiterpaden zijn èn voor het toerisme te paard èn voor de verkeersveiligheid langs den gewonen weg van belang. Hier Ziet men een dankbaar paard op een der ruiterpaden, welke met subsidie van den A. N. W. B. worden aangelegd en voor- Zien van kenteekens: „Ruiterpad". AGENDA van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Alhambra-theater. Van Vrijdag 7 tot en met Donderdag 13 April„Ich bei Tag und Du bei Nacht" en „De gemaskerde Ruiter". Luxor-theater. Van Vrijdag 7 tot en met Donderdag 13 April„Cimarron, de groote avonturier" en „Het Pad der Zonde". Zaterdag 8 April. Feestavond Ned. Han- delsreizigersvereeniging, Grand Hotel Britannia, 8.15 uur. Maandag 10 April. Paaschwijdingsavond, Groote Kerk, 8.15 uur. Woensdag 12 April. Uitvoering zangver- eeniging „Looft den Heer", Concertge bouw, 8.15 uur. Woensdag 12 April. Openbare vergade ring „de Vrijheidsbond", „de Oude Vriendschap", 8.15 uur. Als het Paaschfeest in aantocht is. Roerei met tomaten en sla 2 eieren. 4 eetlepels melk. 2 tomaten. Zout en peper. 1 eetlepel boter. 1 kropje sla. Klop de eieren met de melk. Ontdoe de tomaten van hun schil (even in heet water gedompeld, laat het schilletje zich gemakke lijk verwijderen), snijd de vruchten in stukjes en doe ze bij de geklopte eieren. Roer ten slotte door het mengsel wat zout en peper. Laat de boter smelten in een klein pan netje. Doe er het mengsel van eieren en to maten bij en blijf roeren tot de massa ge bonden, maar niet droog is. Stapel de massa op een schotel en leg er een rand omheen van fijn geplukte sla. Presenteer bij dit gerecht geroosterd brood. Eierragout met spinazie en tomaten, 5 hard gekookte eieren. y4 liter melk. 2 volle eetlepels bloem. 1 eetlepel boter. 1 eetlepel gehakte peterselie. 5 6 eetlepels goed gebonden spinazie. 2 tomaten. Zout en peper. Verwarm roerende de boter met de bloem, voeg daarbij langzamerhand de melk, laat het sausje even doorkoken tot het goed ge bonden is en roer er de in blokjes gesneden eieren door. Maak de ragout naar smaak af met wat zout en peper en roer er even vóór het opdoen de peterselie door. Breng de ragout over op een schotel en leg er een rand omheen van telkens een schepje spinazie en een schijfje tomaat. De tomaat wordt met wat zout en peper bestrooid. Ook bij dit gerecht wordt geroosterd brood gepresenteerd. Vragen moeten worden gericht aan De Brievenbus dezer courantAnonieme brieven komen voor beantwoording niet in aanmerking Mej. A. K. te VI. Wrijft u de vlekken eens voorzichtig met een watje, dat gedrenkt is in zuivere eau de Cologne. Niet te nat maken. Mevr. A. R.S. te VI. De bloedvlekken, kunt u wegmaken door te betten met lauw warm pekelwater. Dit net zoo lang her halen tot de stof volkomen schoon is.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 12