500 300 25 Un. 1 Hoeden, Petten, Hemden enz. VRIJDAG 7 APRIL HOLLAERS-VERBERKT, No. S3? 71e Jaargang i 1933 Uitgave: Firma F. V AH DE VEIDE Ir., Walstraat 58-80, Vlissingen. Telef. iO. Postrekening 6628] Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PRQVINC1ENIEUWS Wij zijn steeds voor ruwe en gespronsen huid. IS cent per doosje Coap. De BroeUerband [U.A.] VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedererege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels f 1. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen De Emmabloem-collecte. De dames, die aan de morgen te houden Emmabloem-collecte deelnemen, worden Zaterdagmorgen 8.15 uur op het stadhuis verwacht. Het Zeeland-nummer van de „Kampioen". Zeeland is deze week aan de beurt in de reeks provinciale nummers, welke „de Kam pioen", officieel orgiaan van den A.N.W.3., uitgeeft ter gelegenheid van het aanstaand gouden jubilé van den toeristenbond. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, schreef er het met zijn portret en met foto's van het Middelburgsche stadhuis en van de Abdij geïllustreerde hoofdartikel voor, waarin hij met groote waardeering spreekt over den A.N.W.B., die niet slechts de belangen van zijn leden behartigt, maar zich ook in hooge mate dienstbaar heeft ge maakt aan algemeene belangen en voor wiens arbeid en adviezen de overheid erken telijk is. Aan zijn gelukwensch namens de Zeeuwsche bevolking met het te herdenken jubileum voegt de schrijver den wensch toe, dat de bond met denzelfden ijver en hetzelfde succes zal blijven voortwerken orn den toe risten den weg te wijzen, ook in Zeeland, een provincie, die schatten aan natuur schoon bevat, waarvan er vele nog zoo wei nig bekend zijn. Hoe weinigen in ons vader land kennen om niet te spreken van cie kostelijke juweelen der natuur in Walcheren en Beveland bijv. het Schouwsche duinen gebied, of de Zeeuwsch-Vlaamsche kust streek van Breskens via Groede, Cadzand naar Retranchement, met als eindpunt het Zwin En hoe klein is het aantal van hen, die hebben genoten van de wonderbaarlijke bekoring, welke een boottochtje op de Ooster- cf Westersóhelde kan bieden Met warme genegenheid vertelt Henri Dekking van hetgeen hem boeit en bekoort in Zeeland, voor hem het schoonste, het aan afwisseling rijkste en het meest romantische deel van zijn vaderland en schetst hij wat dit gewest voor den toerist kan zijn. Van hetgeen de A.N.W.B. voor Zeeland is en doet geeft de afdeelingsconsul jhr. P. J. Boogaert bijzonderheden in een overzicht van het werk en van de geschiedenis van den bond in afdeeling IV. Evenals de vorige provinciale nummers be vat ook dit de portretten der bondsofficials in de provincie en kiekjes van stads- en dorpsgezichten en van de schilderachtige be volking, die een bevestiging zijn van hetgeen Dekking in zijn artikel met zooveel warmte heeft getuigd van dit mooie land vol ka- raikter. Bevorderingen Avondschool voor Nijverheids-Onderwijs. Van de le naar de 2e klasse A. J. van As, P. F. AUeijn, N. A. Adema, J. C. Boer, J. Bal, C. Bimmel, J. van Belzen, W J. van der Broek, F. J. Cortvriendt, C. van Eek, J. Fleurs, M. J. Gunst, G. Holtkamp, L. Jansen, P. Jobse, J. van Luijk, B Lavooij, L. Linders, W. Mudde, L. Marinisse, B. J. van Opbergen, J. Plabteeuw, C. de Rijke, F. do Rijke, A. Roose, C. de Ruijter, C. Schipper, L. Stroo, J. P. J. Snijders, J. Stokx, D. Ver sluis, G. van de Voorde, K. Wielemaker, L. de Wolff, B. G. Wekken, W. van der Hoeven, C. Kooper. Niet bevorderd 12 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse J. K. Adriaanse, P. W. Bergs, J. Bevers, J. Beenhouwer, H. Burgerhoff, Chr. Boone, J. A. Dobbelaar, M. A. van Egeraat, A. van Eek, L. Frangois, P. Fleurbaaij, G. C. Hagedoorn, Joh. Houmes, W. Huson, K. A. ten Hacken, H. van der Heijden, J. de' Jong, G. P. Heij- man, M. Kalle, J. van der Kreke, L. van Moolenbroek, H. Nagtegaal, B. J. Nienhuijs, Th. H. Otterdijk, Joh. Post, J. Pierens, W. Roelse, J. Sinke, A. J. de Smit. M. Swennen, P. Sinke, A. van de Vrede, A. P. Wielemaker, C. van Wijnen, W. Willeboordse. Niet be vorderd 11 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse f Ch. J. Ardewijn, J. Eckhardt, L. van Eenennaam, A. den Engelsman, A. Hendrikse, J. de Kam, Joh. Klaassen, W.- J. Louwerse, J. Martens, M. de Vos, J. van der Pas, Joh. Bertijn, Iz. Bosselaar, D. H. Beneder, G. M. van Breugel, J. Bijleveld, D. Blom, W. Cruq, H. Doense, F. Fleurbaaij, Joh. Gijselman, Ch. P. Heijman, C. F. Hokke, C. van der Hooft, H. Kappen, Chr. Kats, M. Kuzee, J. G. Kuij- pers, J. Minnaard, J. de Nooijer, N. J. Coo- nen, D. P. Bos, W. Luwema, M. Nouse, A. Roelse, W. Roelofs, P. Rykse, Joh. de Ruij ter, Jr p„ Risseeuv». P» Schot, L. P. Sterzen- bach, L. van Soelen, A. A. Sommeijer, G. van de Voorde, D. Valkier, C. Vertregt, J. Volle- maire, M. Verheij. Niet bevorderd 9 leerlin gen, 2 onbeslist. Van de 4e naar de 5e klasse W. Pleijte, J. Jilleba, P. Boer, P. A. du Pon, A. Geelhoed, J. Valkier, M. A. Alewijnse, L. Brasser, J. A. Buijs, J. K. Burgerhoff, P. J. van Dierendonck, J. A. du Pon, B. Dan- ckerts, G. A. Eckhardt, E. A. Goor, J. Gunter, R. van der Hoeven, A. Janse, J. Kemeling L. Kloosterman, J. Naerebout, B. A. Nagte gaal, Joh. Barten, J. B. Bijleveld, M. H. J. van der Hoff, W. W. van der Kop, J. A. Ko ningstem, M Lameijn, A. van Langeraad, M. Nieuwdorp, Chr. Parent, J. Polderdijk, S. Schout, D. K. Smit, C. Vaes, J. W. Vreke, M. Wanst, Niet bevorderd 9 leerlingen. Ontspanning aan werkloozen. Op verzoek van de commissie voor ont spanning aan werkloozen werd gisterenavond in het gebouw Noordstraat 43, een gratis uit voering gegeven door de Eerste Vlissingsche Accordeon-vereeniging „Crescendo". Nadat de voorzitter der commissie allen welkom geheeten had, bracht hij directeur en leden van „Crescendo" dank voor de groote bereidwilligheid om geheel belangeloos dit concert te willen geven. Hij hoopte, dat alle aanwezigen eens voor een avond hun moeiten en zorgen zouden kunnen vergeten om geheel te kunnen genieten van de kunst die zou worden geboden. De voorzitter van „Crescendo" merkte naar aanleiding daarvan op, dat het zijn vereeni- ging een genoegen is, de werkloozen met hunne echtgenooten of verloofden eens een avond te kunnen opheffen uit de dagelijk- sche sleur, voor welke gelegenheid hij de commissie dank bracht. Vervolgens werd overgegaan tot afwerking van het programma, bestaande uit een 12- tal muzieknummers, alle voor accordeon be werkt door den directeur, den heer M. P. VentövogeL Zooals we dat van „Crescendo" gewoon zijn, stond het concert op een zeer hoog peil. Datzelfde kan worden gezegd van de beide nummers, waarin de heer Van Hou- cke als solist optrad. Tijdens den geheelen duur der uitvoering was stille aandacht van de aanwezigen het bewijs, dat zij genoten. Na afloop dankte de voorzitter der com missie nogmaals voor het gebodene en sprak hij den wensch uit, dat het „Crescendo" goed blijve gaan en dat haar op alle manie ren de plaats worde toegekend, die zij in Vlissingen toekomt. Ten slotte deelde hij mede, dat de com missie dit seizoen denkt te besluiten aan het eind dezer maand met een uitvoering, te ge ven door de Chr. Jongemannenvereeniging. Waarschijnlijk zal dan worden opgevoerd o.a. het tooneelspel „Toch Timmerhout", ge schreven door Jan Ligthart. T.z.t. zal de da tum dier uitvoering worden bekend gemaakt, gelijk met de mededeeling waar en wanneer toegangskaarten voor de werkloozen ver krijgbaar worden gesteld. Verloting V.A.R.A. Door de afdeeling Vlissingen van de Vara wordt reeds langen tijd aan de werklooze le den van die afdeeling gratis de „Radio-gids" verstrekt, als een onmisbare gids voor den radio-luisteraar. Om het fonds wat daarvoor gevormd is geworden, te versterken, wordt 'n loterij georganiseerd, welke door Burg. en Weth. is goedgekeurd. Deze loterij vindt a.s. Donderdag in het „Concertgebouw" plaats. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld een Fhenomeen luidspreker in kast en mooie boekwerken. Op dezen avond zal ook optreden de bekende voordrachtkunstenaar Willem van Iependaal en een accordeon-duo. Loten zijn nog in een beperkt aantal ver krijgbaar. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie voor het verkrijgen van toegangskaarten en nadere mededeelingen. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Luxor-theater. Na mooi bijwerk, dat ons in „The Para mount News" over een groot deel der wereld heenbrachtBetty Boop's ups and downs, die ons inderdaad de lucht in voerden en waar cU*. Mengelberg ons van een tweetal num mers, door het Concertgebouw-orkest gege ven, deed genieten, ging „Fakkelgang", een film, welke den strijd symboliseert tegen ko ning Alcohol. In het eerste deel dezer rol prent, door de leden der Vereeniging tot be strijding van alcoholhoudende dranken aan geboden aan het hoofdbestuur, komt aller eerst de periode op het doek, toen scherpe genotsprikkels een onweerstaanbare verlei dingskracht hadden. Het tweede deel brengt in beeld den zwaren strijd, die door de ont houding gestieden is en waarin de worsteling voor betere woningtoestanden, betere hygië nische maatregelen en bescherming van moeder en kind tot uitdrukking kwamen. Met de telkens weerlaerende voornHing van het in kwaliteit en prijs voor Ziet Etalage. Walstraat 78. Telefoon 178. glaasje, dat tot een plas aangroeit, met de demonstratie van optochten, met de kampe menten en de illustratie van de vervanging van alcohol door koffie en melk, met de pro jectie van een serie van „erbarmelijke kop pen" door de „drankellende" geteekent, waar tegenover het prachtige gave menschen- lichaam wordt geplaatst, sluit dit deel van de film. In het laatste deel wordt de zee van reclame op het doek gebracht, welke door de belanghebbenden bij een. vermeerderd drank gebruik gemaakt wordt tot in hel verlichte letters boven de dancings enz. En daartegen over wordt gezet de andere „idealistische leuze" van „iederen dag één kameraad" als pendant van het „iederen dag één glaasje". Beelden van een demonstratie van onthou ders, met wapperende vaandels en slaande trom voorop besluit deze rolprent. Na de pauze ging de film „Siegfried", die reeds de heele week in de Luxor heeft ge draaid. Waar we bij hare première reeds het een en ander erover gezegd hebben, zou het geen zin hebben haar nader te bespreken. Maar toch kunnen we niet nalaten nog op eenige fraaie fragmenten er van te wijzen. En al dadelijk dienen we dan den nadruk te leggen op de scène van het gevecht met den draak, in wiens bloed Siegfried zich baadt, waardoor hij onkwetsbaar wordt behalve op die ééne plaats, waar zijn lichaam bedekt was door een lindeblad zonderlinge coïn cidentie met den legendarischen held, die alleen getroffen kon worden aan den hiel en pp de scène van Siegfried en Alberich, waardoor de eerste o.a. in het bezit komt van dfen sluier of helm, welke hem onzicht baar maakt. Fraai, zoowel voor de weergave der natuur als door de handeling der per sonen was de ontmoeting en den strijd tus- schen koning Gunther in wiens gevolg en ir. wiens plaats Siegfried optreedt en Brunhilde. Niet minder treffend was weergegeven de strijd om den voorrang tusschen deze laatste en Chriemhilde, de vrouw van den „vazal" Siegfried. Imposant was de uitgang tot jacht, die zoo ongelukkig voor Siegfried zou afloo- pen, dubbel tragisch, omdat zijn eigen vrouw de kwetsbare plek had aangegeven. Stil werd het bij de projectie van het „Godsoordeel" „de wonde gaat bloeden in tegenwoordigheid van den moordenaar". Met de meedeeling meld aan koning Gunther, dat Brunhilde dood is, besluit deze film en daarmee ook den laatste avond van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling voor dit seizoen, dat eenige interessante avonden heeft geleverd. Een man in elkaar gezakt. Hedenmiddag is een werkman van de gas fabriek, wonende in de Verkuijl Quakkelaar- straat, toen hij zich naar zijn werk begaf, op den hoek van de Glacisstraat en de Ho- fceinstraat, plotseling in elkaar gezakt. Een entboden geneesheer constateerde den dood, vermoedelijk tengevolge van hartverlam ming. Door de zorgen van de politie werd het stoffelijk overschot naar de woning van den overledene overgebracht. Winkelnieuws. Heden wordt in het Volkskleedingmagazijn Groenewoud 68 een nieuwe etalage geopend, waar speciaal goedkoope heerenkleeding wordt geëtaleerd. MIDDELBURG. Ter aarde bestelling wijlen mr. J. W. Zijlstra Op de algemeene begraafplaats te Middel burg heeft gisterenmiddag de ter aarde be stelling plaats gehad van het stoffelijk over schot van wijlen den heer mr. J. W. Zijlstra, in leven rechter in de rechtbank aldaar. Op de begraafplaats wachtten velen den lijkstoet af en werden daar opgemerkt de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Middelburg met wethouder Onderdijk en den gemeente-secretaris de president en verschillende leden van de rechtbank, het parket, de griffie, ambtenaren op de ver schillende bureaux, de betrokkenen bij het kantongerecht; vele leden, der balie, de commandanten van rijksveldwacht en ma réchaussee, de commissarissen van politie te Middelburg en Vlissingen, enkele inspecteurs van politie en vele politiemannen uit Zee land, inzonderheid de brigade commandan ten der rijksveldwacht. Verder waren er deputaties van verschil lende colleges en besturen, waarin de over ledene zitting had. In de eerste plaats het burgerlijk armbestuur en het daarmede nauw samenwerkende bestuur der Godshuizen de Godshuizen de kring Walcheren en de af deeling Middelburg van Volksonderwijshet departement Middelburg van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen de Ambachts school, de Industrie- en Huishoudschoolde Loge La Compagnie Durable. Ook de ver eeniging Moederlijke Weldadigheid had zich doen vertegenwoordigen, omdat mevrouw Zijlstra daarvan reeds tal van jaren be stuurslid is. Onder de talrijke kransen en bloemstuk ken merkten wij er op van de rechtbank, van de orde van advocaten, van den districts commandant en de brigade-commandanten er rijksveldwachtvan het burgerlijk arm bestuur en van den kring en van de afdee ling van Volksonderwijs. Bij den ingang van de begraafplaats vorm den de rijksveldwachters en de maréchaus see twee hagen en sloten zich na het passee- ren van den stoet daarbij aan. Nadat de kist aan den schoot der aarde was toevertrouwd, dankte de schoonzoon van den overledene, de heer Den Decker, allen voor de laatste eer den betreurden doode bewezen. De Provinciale Huisvlijttentoonstellïng. Bij de te Middelburg gehouden provinciale huisvlijt-tentoonstelling werden de prijzen als volgt toegekend Groep dameshandwerken le prijs no. 47, mej. Corry Dingemanse, Nieuwland met 57 punten 2e pr. no. 18, mej. A. van Kuijk, met 57 p.3e pr. no. 49, mej. Nelly van de Gruiter met 54 p.4e pr. no. 48, mej. Jo van Strien met 54 p.5e pr. no. 89, mevrouw C. GoudswaardRadder 6e pr. no. 50, mevrouw J. van Prooyede Hullu, Oostburg, beide 51 punten 7e pr. no. 45, mej. Jans Verhagen met 48 p.8e pr. no. 8 mej. Jacq, Mantz 9e pr. no. 23 mej. M. Polderman 10 pr. no. 5 mej. A. W. Hertogh, Hulstlie pr. no. 51 wed. P. GernlerMarijs, allen met 45 p. Groep schilder- en teekenwerk le pr. no. 24 L. P. Louwerse, Vlissingen met 54 p.2e pr. no. 34 L. M. de Die, Biervliet met 48 p. 3e ur. no. 41 M. Reijerse, Vlissingen met 40 p.4e pr. no. 102 mej. A. M. L. Wijffels, IJzendijke5e pr. no. 70 A. C. Rijken 6e pr. no. 99 Ch. L. Varin, IJzendijke, allen met 44 p.7e pr. no. 63 J. F. H. Scheijbeler8e pr. no. 52 J. C. L. IJssel, beiden met 43 p.9e pr, no. 97 P. W. Krijger met 37 p. en 11e pr. 75 W. J. Brandts, Vlissingen met 75 p. Groep houtbewerking, houtsnij- en zaag- werk le pr. no. 13 M. Schijve, Nieuwvliet met 60 p.2e pr. no. 6 J. A. German, Oost burg met 56 p.3e pr. no. 103 D. Dieleman, Ter Neuzen met 47 p.4e pr. no. 15 P. de Klerk, Graauw met 46 p.5e pr. no. 36 D. Versluijs, Vlissingen met 45 p.6e pr. no. 10 P. de Sutter, Oostburg7e pr. no. 100 Polderdijk, Heinkenszand, beiden met 42 p. 8e pr. no. 77 C. Antheunisse met 40 p.9e pr. no. 12 L. van Sikkelerus, Graauw met 39 p.10e pr. no. 74 J. S. de Bruijne met 38 p. lie pr. no. 109 H. L. Baaij, Ierseke met 35 p.; 12e pr. no. 80 J. Snoep 13e pr. no. 88 J. Sehrier, Waarde 14e pr. no. 62 L. J. Gui nee, Zierikzee, allen met 34 p. Groep diversenle pr. no. 19 Alb. Stan- daert, Ter Neuzen met 58 p2e pr. no. 103 C. Persijn, Oostburg met 55 p.3e pr. no. 64 C. M. J. Mercx met 50 p.4e pr. no. 28 O. de Kleijn met 50 p.5e pr, no. 17 Jan G. Huineman, Ter Neuzen met 47 p.6e pr. no. 38 A. B. C. Carol met 42 p. 7e pr. no. 25 I. Traas8e pr. no. 76 F. L. Ardewijn Jr., Vlissingen, beiden met 36 p. en 9e pr. no. 7 C. Huiszoon, Koudekerke met 35 p. Zij, die geen medaille krijgen, ontvangen een eervolle vermelding en zij, by wier na men geen woonplaats staat, wonen te Mid delburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Ingekomen J. De Rijcke van Den Helder naar B 42(6) A. C. Casteleiin van Vlissingen naar E 11M. J. van der Wart van Vlissingen naar B 263 L. Kruizinga, geb. de Boo van Uijen van Vlissingen naar A 128 L. H. Uijlenbroek van Den Helder naar B 265 C. J. de Vos van Rotterdam naar C 179 C. de Witte van Koudekerke naar C 233 D. J. de Graaff van Vlissingen naar 40cTh. de Vliegher van Vlissingen naar C 13 A. F. S. Wissekerké van Den Helder naar E 22. Vertrokken: M. J. Contant, van A 71 naar AxelJ. Touw, geb. Meyers, van A 67b naar Rotterdam C. W. Cijsouw, van A 48 naar Rotterdam G. Wondergem, van D 78 naar VlissingenF. A. Leenhouts, geb. Leenhouts, van A 61 naar MiddelburgL. de Kam, van C 117 naar MiddelburgM. Hoogesteger, geb. Hollestelle, van A 18 naar Eén der nieuwe Haka producten. Vlissingen J. C. Suurmond, van B 300 naar Vlissingen C. M. Polderman, van A 90 naar MiddelburgChr. Hillebrand, van E 41 naar Egmond aan Zee. Soli Deo Gloria. Woensdagavond gaf het kinderkoor, af deeling van de Chr. zangvereeniging „Soli Deo Gloria" alhier een uitvoering in „Reho- both", onder leiding van zijn directeur, den heer G. de Ru, welke uitstekend geslaagd is. De verschillende nummers van het program ma werden aardig en goed in de maat ge zongen. „Matrozenlied" van Jac. Manset en „De Hei" van Jos. Vranken, werden al heel lief gezongen, eveneens „Op het IJs", reizang van H. van Tusschenbroek, werd uitbundig toegejuicht, zoodat een paar coupletten extra werden gegeven. Na de pauze kregen we „De Sneeuwkonin gin" te zien,, zangspel van van mej. H. A. L., uitgevoerd door de hoogste klasse. Alle on- derdeelen waren uitstekend verzorgd, mooie frissche costumes en rollen die er goed inza ten. terwijl ook de zang en muziek zeer te loven vielen. De zaal was overvol belang stellenden, wat ook gisterenavond bij de tweede uitvoering het geval was. Voor den directeur zeker een bewijs, dat zijn toewijding voor de vereeniging zeer gewaardeerd wordt. De kermis. Voor de aanstaande kermis zijn plaatsen gegund voor zweefmolen, draaimolen, lucht- schommel, schiettenten, gebakkraam, nougat, en suikerkraam, variété-theater enz. Een kerkelijke kiesvereeniging. Te Souburg is opgericht een kerkelijke kiesvereeniging genaamd „Schrift en Belyde. nis". Reeds vele Hervormde lidmaten heb ben zich als lid opgegeven BIGGEKERKE. Willem de Zwijger-herdenking. Gisterenavond werd alhier de herdenkings samenkomst gehouden van den 400sten ge boortedag van Prins Willem van Oranje. De kerk was bijna geheel gevuld, terwijl het ge heel met palmen en vlaggen versierd een feestelijken aanblik bood. De voorzitter van het comité, ds. C. van der Waa, zette het doel van deze samenkomst uiteen en wees er op, dat het een voorrecht is Willem van Oranje te mogen gedenken in dit oude kerkgebouw, waarin dit jaar vóór 3/2 eeuw, het eerste evangelie werd gepre dikt. Als eerste der sprekers gaf de heer H. F. C. Musch, hoofd der Hervormde school, een overzicht van de jeugdjaren van den Prins en stelde in het licht de godvruchtige opvoe ding die het ouderlijk huis hem gaf, totdat hij op zeer jeugdigen leeftijd werd geroepen naar het keizerlijk hof, waar hem een groote vertrouwenspost werd gescho?iken. Ds. C. van der Waa had tot onderwerp „Vrijheidsheld, nog geen Geloofsheld" en me moreerde den strijd van Prins Willem tegen de gruwelijke vervolgingen en zyn groote te leurstellingen, doordat hij al zyn geld en goed moest verhezen zonder resultaat op zijn strijd te hebben gekregen. Totdat hij zich op Dil lenburg terugtrok en overging tot het Luther- sche geloof. Door zijn staatkunde was hij vrijheidsheld geworden, doch door de ver drukking'een geloofsheld. De heer A. Janse, hoofd der Gereformeerde school, sprak naar aanleiding van den naam, dien het volk den Pr s gaf „Vader Willem", zulks door zijn groote opofferingen en liefde jegens zijn verdrukte onderdanen. De heer C. Stuij, onderwijzer, beschreef de laatste levensjaren van den Prins, de moei lijke omstandigheden, waarin hij verkeerde, doordat hij alles had opgeofferd, totdat ^jj ten slotte viel aan sluipmoordenaarshanden. De verschillende sprekers werden afgewis seld door gemeenschappelijk gezang, terwyl

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1