1000 500 300 25 DINSDAG 4 APRIL EERSTE BLAD No. 80 7ie Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADSEN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3,80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 cfc ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regeis fl.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Willem de Zwijger herdenking. Het bestuur van den Vlissingschen Oranje- bond heeft besloten op Vrijdag 28 April, des avonds 8 uur, een plechtige herdenkingssa- menkomst te houden. Deze bijeenkomst zal zoo mogelijk in de Groote'Kerk worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de burge meester, de heer C. A. van Woelderen en verder ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predi kant alhier, de Zeereerw. heer J. A. P. Al- fcada Jelgersma, vlootaalmoezenier en ds. P. Ch. van der Vliet, predikant bij de Geref. kerk te Utrecht, vroeger alhier. Medewerking zal worden verleend door de Gemengde Zangvereniging „Looft den Heer". Nadere bijzonderheden zullen nog worden medegedeeld. Tholen en Van Lier, De afdeeling Middelburg van de Ned. Han- delsreizigersvareeniging te Rotterdam, orga niseert Zaterdag a.s., des avonds 8.15 uur, een feestavond in het Grand Hotel Britannia. Hieraan zullen medewerken Tliolen en Van Lier, de welbekende vertolkers van het inter nationale levenslied. De „Nieuwsbron" schrijft dat deze Neder- landsche cabaret-zangers een gevestigd en ,.:^welbekend repertoire bezitten, welke ze hoog weten te houden op de hun eigen beschaafde wijze. De „N. Arnh. Crt." zegt dat zij bij hun op. treden te Arnhem veel succes hebben geoogst. Bij hun optreden in de Hollandsche Club te Brussel hebben zij, naar „de Tel." meldt, spontanen en verdienden bijval ondervonden. Een filmavond. Voor het Instituut voor Arbeidsontwikke- ling wordt Donderdag in het Luxor-Theater een filmvertooning gegeven van Siegfried .(De Nibelungen). Wij achten het overbodig van deze film nadere recensies op te nemen en kunnen volstaan met te verwijzen naar wat wij om trent deze film in ons nummer van Zater dag hebben geschreven. De film maakt 'n overweldigenden indruk. Ook „Fakkelgang" heeft een zeer gunstige pers. Deze film is een warm en tevens kunstzinnig pleidooi voor geheelonthouding. Deze film staat op hoog peil en kan wed ijveren met de beste films uit de buiten- landsche studio's. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nieuwe aanwinsten Maart 1933. Ned. en in het Ned. vertaal de romans: Mijn levenslotverhaal door een Russische boerin. LondonTerry, de broeder van Jerry. (Vervolg op Jerry). Silhouetten; door L. E. (fijn-historische schetsen). ZielensMoeder, waarom leven wij Duitsche romans:, FeuchtwangerJud Süss. Engelsche romans: Alcott: Little women. Begbie The ways of laughter. CholsnondeleyMoth and rust. CurwoodFlower of the north. Dumas: The three musketeers (vert, uit het Fransch). JacobsA master of craft. OppenheimMr. Marx's secret. ReedOld Rose and Silver. SwiftGulliver's travels. Populair wetenschappe- lijke werken: Beschouwingen over de vrijmetselartij van xiiet-vrti metselaren. 1931. Moderne bouwkunst in Nederland. Geïll. No. 10 Kantoren, banken, administratiege bouw No. 14 Scholen II. Feith, RhijnvisBloemlezing (uit zijn ge- ten), met inleiding van Kloos. 1933. Fülop—Miller Der heilige TèufelRas putin und die Frauen, Geschiedenis der wetenschappen. 1915—'17. 2 dln. Van MilligenOntwikkelingsgang der muziek van de oudheid tot onzen tijd. 1912. Geïll., notenvoorbeelden. Rambonnet: Padvinders, 1933. Geïll. Shan(Tooneelwerken) 3 dln. Dl. 1Een satanskerel. Van vrouwen geliefd. Dl. 2 Een medisch dilemma. De man der toe komst. Kap'tein Brassbound's bekeering Dl. 3 Pecunia non olet. Helden. Cae sar en Cleopatra. SpitAmsterdam—Batavia per K.L.M. 1933. Geïll. Tolstoj Vader en dochter(briefwisse ling). 1925. In de leeszaal: Nederland—Belgiëherziening van het verdrag van 1839. Ned. standpunt. Zaayer. Belg. standpunt (Pro en contranieuwe serie, no. 6). Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het ontratten van het zwembad te Schie dam. De drukte te Harlingen tijdens den wimpeltocht van de K.N.A.C. De bekende jaarlijksche cross te Bingerden. Freule Van Limburg Stirum als snelste dame bij het nemen van een natuurlijke hindernis. De zitting van het Centraal Stembureau te 's-Gravenhage waar de verkiezingslijsten worden genummerd in de volgorde door het lot aangewezen. Het vorig jaar afge brande restaurant „Zomerzorg" te Leiden wordt herbouwd. Enkele speurdersopnamen van de première van „Versailles" door het gezelschap Saalborn, in den Stadsschouw burg te Amsterdam. MIDDELBURG. Mevr, W. A. Dumon TakVan Trigt t Op 61-jarigen leeftijd is heden na een langdurig lijden overleden mevr. W. A. Du mon TakVan. Trigt, echtgenoote van den cud-burgemeester van Middelburg. De overledene heeft zich te Middelburg op verschillend gebied zeer verdienstelijk ge maakt. In de eerste plaats was zij van de oprichting af presidente van de Industrie- en Huishoudschool, verder presidente van de Vereenigingen Kindervoeding. Tesselschade en van 't Verpleeghuis, terwijl ook de jaar- lijksche loterij van de Vereeniging voor vrouwelijke handwerken haar volle sympa thie had. De Vereeniging tot behartiging van de belangen van den dienstbaren stand mocht de overledene onder haar bestuursleden tellen. De verdiensten van mevr. Dumon Tak werden door de regeering erkend door haar benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Mr. J. W. Zijlstra f De begrafenis van wijlen den heer mr. J. W. Zijlstra, in leven rechter in de rechtbank to Middelburg, zal Donderdagmiddag plaats hebben op de algemeene begraafplaats te Middelburg. Onderscheidingen. By Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere medaille in zilver aan R. H. H. Siegers, hoofdboekhouder bij de firma D. de Jager Jr. te Middelburg. Begroetingsavond voor liet nieuwe garnizoen. Voor een geheel met militairen en andere genoodigden gevulde groote zaal van de „Ver genoeging" had gisteren de begroetingsavond plaats van het nieuwe garnizoen, waartoe het comité tot behoud van garnizoen in Zee land allen had uitgenoodigd. Nadat de versterkte Jesayesband zich had doen hooren, heette de voorzitter van het comité, de heer H. A. Enklaar, de aanwezigen welkom en deelde mede, dat de Commissaris der Koningin en burgemeester Fernhout be richt van verhindering hadden gezonden. Speciaal heette spr. welkom wethouder Boasson en den gemeente-secretaris, den ver tegenwoordiger van den garnizoenscomman dant te Vlissingen, den. vlootaalmoezenier, den legerpredikant, pastoor Brügemann en vertegenwoordigers van verschillende orga nisaties. Maar niet het minst de officieren, onderofficieren en manschappen van de S.D. O.A. Spr. ging dan na hoe het comité sedert 1921 gewerkt en gewaakt heeft en wees er op, dat er in 1877 ook nog een garnizoen te Veere was naast dat te Vlissingen en Middel burg en nu dreigde men het laatste over schot van Walcheren weg te nemen. Bezui niging is goed, maar een bepaald deel van het land mag daaronder niet speciaal lijden. Men wilde nu de laatste 28 man sterke mt- trailleur-afdeeling van het 14e regiment ook nog overplaatsen. De pogingen om het Zeeuwsche regiment voor Middelburg te behouden zijn niet gelukt, maar men kreeg de S.D.O.A. en dat de school hartelijk welkom is, is Zaterdag reeds gebleken, toen het Middelburgsch muziek korps voor een blijde inkomste zorgde. Spr. hoopt, dat dit korps weer spoedig zijn volle dige subsidie terug zal hebben. Tot de officieren zeide spr., dat er overal troost is te vinden en dan zeker ook in den Tuin van Zeeland. Van de onderofficieren hoopte spr., dat zij tot in lengte van dagen hier mogen blijven, wat een bewijs is, dat ook de school hier blijft. Tot de manschap pen zeide spr., dat hij hoopte, dat het hen hier ook goed zal bevallen hij weet, dat zij reeds in goed aanzien bij de meisjes staan en dat zij reeds in verschillende deelen van het eiland, o.a. bij de zee- een kijkje zijn gaan ne men. Na nog een woord van welkom verzocht spr. den aanwezigen het Zeeuwsch Volkslied, waarvan de tekst was rondgedeeld, mede te zingen, waaraan alle staande spontaan vol deden. De wethouder, de heer M. H. Boasson, her innerde aan de woorden van den waarne- wende-' burgemeester, die nu tot zijn spijt verhinderd was, bij de ontvangst ten stad- huize, maar kan nu namens het gemeentebe stuur aan allen een welkom toeroepen. Spr. hoopte, dat het allen hier goed zal bevallen en dat zij na volbrachten dienstttijd Middel burg niet zullen vergeten en er nog eens te rug zullen komen. Zich richtende speciaal tot den voorzitter van het comité, wees spr. er op, dat het niet de eerste maal is, dat dit comité werkt en met succes. Velen hebben daaraan medegewerkt, maar spr. is overtuigd, dat het grooten'deels het werk is van het comité dat zeker ook in de toekomst actief zal willen blijven om zoo ncodig op te treden. De Zeereerw. heer pastoor Brügemann zeide, dat er aan het R.-Kath. militair tehuis wel wat ontbrak, maar spr. had gedacht het zijn tijd wel zou duren. Nu heeft men toch moeten ingrijpen en thans zijn de nieuwe lokalen bijgebouwd. Men is daar welkom, en spr. hoopt, dat als de liefde een der mili tairen te pakken heeft, dat hij die dan ver deelt tusschen zijn meisje en het gebouw. Men kan er studeeren, maar ook kan men er kennis maken met den Hollandschen geest van eerbied-voor het gezag van de Koningin. Ds. J. van der Giessen, vlootpredikant, bracht dank aan het comité, dat hem in de gelegenheid stelde bij de ontvangst en ook nu weer tegenwoordig te zijn. Spr. meent, dat allen na vertrek goede propagandisten voor Zeeland zullen zijn. Spr. juichte het toe, dat velen enthousiast naar de kerken zijn gegaan en zoo blijk geven ook aan hun geestelijk le ven te denken. En om dit te steunen staan niet alleen de predikanten gereed, doch ook de C.J.M.V. Spr. eindigde met „Leve het nieuwe garni zoen". Nog wees spr. er op, dat do leerlingen reden hebben tot dank aan God, die ook met hen ging naar Middelburg. De Zeereerw. heer J. A. P. Albada Jelgers ma, vlootaalmoezenier, bracht dank aan het gemeentebestuur voor het mogen bijwonen van de ontvangst ten stadhuize en aan het comité voor al zijn werk. Spr. sluit zich gaar ne aan bij de vorige sprekers en zal zijn best doen er het geestelijk leven niet onder te laten lijden. De heer J. A. Vertregt sprak namens het bestuur van het Chr. Militair Tehuis en zeide o.a., dat weer vele verbeteringen zijn aange bracht, waardoor er na het verplichte uur, ook op andere uren gaarne rustige plaatsen voor zelfstudie heeft. De heer Van Sluijs sprak namens den Bijz. Vrijw. Landstorm, zette het doel van dit instituut uiteen, dat in zijn vaandel schrijft „Als het moet". Spr. wekte de manschappen op zich na hun diensttijd aan te sluiten bij den B.V.L. De laatste spreker was de heer Schout, die namens Pro Rege er op wees, dat ook Pro Regina juist is, maar het eerste slaat op den godsdienst. Spr. zegt, dat Pro Rege alles zal doen om het de jongemannen zoo goed mo gelijk te doen hebben. De heer Enklaar, die een voor een alle sprekers dank had gebracht, verzocht nu mede te zingen „Alle man van Neerland's stam" enz. Hierna heeft de heer Stofkoper de aanwe zigen vergast op enkele voordrachten uit zijn bimdel „Van den waterkant". De stilte tijdens het voorlezen en de groote belangstelling waaien bewijzen voor het succes. Enkele muzieknummers werden dapper medegezongen en het comité zorgde voor consumptie en een rcokertje. De eerste luitenant J. D. Hattink, heeft in plaats van commandant kapitein Berghuijs, die door droeve familieomstandigheden ver hinderd was, herinnerd aan den mooien in tocht te Middelburg, welke een goeden in druk heeft gemaakt en daarna de ontvangst ten raadhuize en nu dezen begroetingsavond. Het deed spr. goed, dat ook gebleken is, dat men waakt voor de geestelijke belangen der manschappen. Dank brengt spr. voor dit alles naimens de officieren, onderofficieren en manschappen en hoopte dat de goede ver standhouding moge blijven als zij nu is. Ten slotte bracht de voorzitter dank aan allen, die aan het welslagen van dezen avond medewerken en inzonderheid aan den heer Stofkoper, wiens schetsen diepen indruk indruk maakten of wel den lachlust van de militairen en andere gasten opwekten en in lachsalvo's deden overgaan. Hiermede was de uitstekend geslaagde bijeenkomst ten einde en spoedden allen zich naar buiten om nog korten tijd te genieten van het concert, dat „Oefening na den Ar beid" op de Markt gaf en van de belichting van het stadhuis. Ook dit bleken de gasten op hoogen prijs te stellen. KLOETINGE. De spoorwegraad. De minister van waterstaat heeft benoemd tot lid ,van den Spoorwegraad J. C, E. Massee, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Kloetinge. OOSTBURG. Loop der bevolking. Over de maand Maart 1933. Ingekomen: P. Schutyser van ZuidzandeI. L. Boerman van IJzéndijke P. Buijze en gezin van St. Kruis M. S. de Poorter van SchoondijkeT. Kareis van Watervliet (B.) J. P. C. J. de Smit van Ier Neuzen A. J. de Back van Middelburg; P. D. van Leeuwen van Leiden. Vertrokken: E. J. van Hulle en gezin naar GroedeA. J. Versprille naar GoesE. Devos naar AardenburgS. S. Bouwens naar Middelburg W. I. Catsman naar HeinkenszandJ. J. Focke naar Vlis singen M. C. de Koning naar Middelburg P. j. van Roosendaal naar Sas van Gent M. M. Ekkebus naar Hansweert. Een wielerbaan. Indertijd is melding gemaakt van geruch ten voor den bouw van een wielerbaan in deze gemeentedit is thans officieel, zoodat eerlang met dén aanleg een aanvang zal worden gemaaktmen zegt nog dezen zomer. TERNEUZEN De nieuwe zeesluis te Ter Neuzen. De correspondent van de „N.R.Ct." te Brussel meldt In zijn wekelijksche bijeenkomst met de vertegenwoordigers der plaatselijke pers heeft de burgemeester van Gent, Vanderstegen, mededeeling gedaan van een brief van de Kamer van Koophandel te Ter Neuzen, waarin verklaard wordt, dat de Nederland- sche regeering niet kan toestemmen in den bouw van een nieuwe zeesluis te Ter Neuzen, indien haar elders geen compensaties wor den toegezegd. Het blijkt dus, dat deze kwestie, welke men t. Gent, lor van de an dere Belgisch-Nederlandsche besprekingen, tot een goed einde wenschte te zien brengen aldus, voorloopig althans, op het doode punt :s gekomen. Polders en waterschappen in Zeeland. Thans is het besluit van Ged. Staten van Zeeland verschenen der afkondiging van een wijziging van het Algemeen Reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland be treffende het vaststellen van de verordenin gen in het huishoudelijk belang van den pol der of het waterschap, van het bedrag der door den ontvanger-griffier te stellen zeker heid, van de instructies en van de reglemen ten van orde, welke afkondiging geschiedde in verband met het bekende besluit van Prov. Staten op 24 Januari. Het besluit is goedge keurd bij Koninklijk besluit van 8 Maart 1933. HET CHRISTENDOM VAN HET DERDE DUITSCHE RIJK. Maandagmiddag is in de overvolle zit tingszaal van het vroegere Heerenhuis te Berlijn een groote openbare bijeenkomst gehouden door de geloofsbeweging van „Duitsche Christenen". Bij de eeregasten werden opgemerkt de opperpresident van Berlijn en Brandenburg, Kube en prins August Wilhelm. De bijeenkomst werd ge leid door Pfarrer Hessenfelder. Er werden eenige toespraken gehouden. Kube zeide o.m. dat de Pruisische fractie der N.S.D.A.P. steeds voorvechter der be weging zal zijn bij haar streven de Duitsche revolutie in den geest van Martin Luther ook in de 20ste eeuw door te voeren. Bij gelegenheid van het Congres heeft Maandag voor de microfoon de leider Pfar- ies Hessenfelder (Berlijn) het woord gevoer i over de wereldbeschouwing dezer beweging Spreker ging uit van den „strijd van de in bloed en ijzer gelouterde frontgeneratie voor het Derde Rijk" en behandelde vervolgens dc beteekenis van ras en „volksdom" voor de volksgemeenschap. Wel weten wij, dat ons volk niet raszuiver is, maar wij weten ook dat het behoud van ras en aard de wil van. God is. Onze trots op ons ras beteekent niet at verachting van andere rassen. Wij eer biedigen die rassen, die zichzelf respectee ren. Wij zullen die, welke ons onzen trots en onze liefde voor ons „volksdom" willen ont nemen, en ook die, welke onze namen dra gen, maar niet tot ons volk behooren, be strijden. Voor de objectieve macht van het ras, dat het liberalistische individualisme wil ter zijde stellen, strijden wij, aldus Hessen felder, in het teeken van het hakenkruis. Do nationaal-socialistische beweging heeft be wezen dat zij bereid is, het Duitsche rijk, het werk van den ijzeren kanselier, den inhoud te geven Het Duitsche Volk. Zijn ras en „volksbildend", de missie der kerk is de stichting der gemeente. Kerk is niet de som van Christelijke personen, maar de gemeenschap van diegenen, die het Evangelie hebben begrepen. Het zichtbare teeken van het Evangelie is en blijft het kruis van Golgotha. Zooals het het zegetee- ken der eerste Christenen is geweest, zullen daaronder ook de Duitsche Christenen van het derde rijk de demonische krachten van het liberalisme en van het „Untermensch- tum" bestrijden. Met het Evangelie trekken wij ons volk van den afgrond, met den leider dien God ons heeft geschonken. Weest godvruchtig en Duitsch. Dan zal de levende God je kinderen weer het dage- lijkseh brood geven voor deze en de andere wereld. Dat God dit bestiere. DE ANTI-JOODSCHE ACTIE. Een vertegenwoordiger van de N.S.K. heeft een onderhoud gehad met Julius Streicher, den leider der anti-Joodsche actie Het was niet steeds gemakkelijk de juiste beslissing te nemen. Het was noodzakelijk ook menigmaal tegen de eigen innerlijke overtuiging in te beslissen ten dienste van het geheel. Streicher legde er voorts den na druk op, dat de boycot in het geheele i'jk in volmaakte orde is doorgevoerd. Provoca ties werden door de waakzaamheid der S.S. en S.A. in den kiem gesmoord. Als meest verheugende kenmerk kan worden vastge steld, dat de actie door het geheele volk was gedragen. De afweerdemonstraties waren in het geheele rijk ontzaglijk. Ook wanneer deze afweerbeweging vandaag zou worden beëindigd, zou toch een veelbeteekenend re sultaat zijn te constateeren 1. Het internationale Jodendom ziet, dat het nieuwe Duitschland niet met zich laat spotten 2. Dat niet alleen het Duitsche volk, maar de geheele wereld door den ons door de Jo den zelf opgedrongen afweerstrijd is gewe zen op de Jodenkwestie, welke niet alleen een kwestie van het Duitsche volk, maar een kwestie der menschheid is. De nationaal-socialistische nieuwsdienst meldt In breeden kring is het Duitsche volk er over verbolgen, dat zekere mannen, die de laatste 14 jaren vooraanstaande posten heb ben bekleed, thans de grenzen hebben over schreden en van het in Duitschland verdiende geld in het buitenland een goed leven leiden. Naar wij van welingelichte zijden vernemen, overweegt men om speciaal in de gevallen, waar het bij de naar het buitenland gevluch te personen om beambten of in staatsdienst staande personen gaat. maatregelen te nemen, hen, die naar het buitenland zijn gevlucht, van hun rechten vervallen te verklaren. In dit opzicht is er aan gedacht dat naar het

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1