Courant 3 PLOUVIER levert ROBINSONS aan fabrieksprijzen TWEEDE BLAD :rd! 74 irgsche {oomvaart BINNENLAND FEUILLETON DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH. SPORT LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS Openbare r"-herdenking (d en Oranje", April in „De Spreker de Aanvang 8 t, werkloozen mscht. k LEDER. Bij ct. per ons, gratis. Ziet IDE KLEINE 35. Ihilder en Be voorraad alle Waterverf, Spi- Isrf a 60 ct. p. 365, Souburg. ZEIL, 1.20 M. lel. Nog vele |zeil. Kachel- Alleen „DE /alstraat 35. Bfoto's in de iss. Courant" Ier menigmaal hd, dat is ook It U tegen een |hts 25 ct. per zulk een foto I te geven bij nooi en niet Deurzink, Is aparts zijn en Vloerlak- |ES, Schilder, HL WESTER- en beëedigd bediening, lenenbeer 13, jiculier vraagt ruime over- otters E. O., nt". tOVJRANTEN lireau „Vliss. ■SSAGIERS, VEE |g-Rotterdam plaatsen lldd. v Rolt ï.uur vm. uur 8 8 8 8 9 8 stomen port- en Exp. 5. VOS, Telel. m van de Maandag 3 April 1933. No. 79. Ontslag van rijkspersoneel op grond van revolutionaire gezindheid. Het moderne comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (A.C.O.P.) is Vrijdag te Amsterdam in ver gadering bijeen geweest. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over hex in de Rijks Centrale jmmissie voor Georganiseerd Overleg behandelde regee- ringsvoorstel tot invoeging in het Algemeen Rijksambtenarenreglement van een nieuw artikel, hetwelk, naar de regeering meent, de mogelijkheid zou jpene-i om aan rijksambte naren eervol ontslag te verleenen op grond van revolutionnaire gezindheid en wegens het lidmaatschap van of lm verleenen van steun of medewerking aan een vereeniging, waar van de minister-president zal hebben ver klaard, dat zij doeleinden nastreeft of mid delen aanwendt, welke de inwendige orde of de veiligheid van den staat kunnen schaden of in gevaar brengen. Met verbazing cn ontstemming nam het comité kennis van het feit, dat de centrale commissie in meerderheid met dit nieuwe artikel accoord ging. Dit artikel zal toch, naar de meening van het A.C.O.P., niet al leen de rechtspositie van de rijksambtenaren op losse schroeven zetten, maar ook naar let ter en geest een ernstige inbre' k inhouden op grondwettelijk gewaarborgde rechten. Het 'comité zou met de vertrouwensman van zijn groepen rijkspersoneel gisteren ver gaderen om hen over de ontstane situatie in te lichten en te beraadslagen over het verder optreden van de organisaties. Afscheid burgemeester van Kampen. Vrijdagavond heeft ook de burgerij van dampen in de Stadsgehoorzaal afscheid ge nomen van den burgemeester den heèr M. Fernhout, die tot burgemeester van Middel burg is benoemd. Meer dan twintig sprekers van de meest uiteenloopende politieke en religieuze begin selen hebben daar getuigd van hun waardee- ring voor de activiteit van den vertrekken- den burgemeester en voor de breede opvatting van zijn taak. Als aandenken werd den heer en mevr. Fernhout aangeboden een kapitale .antieke gangklok, gekocht uit bijdragen van gansch de burgerij. DE A.V.R.O. IN 1933. Binnenkort zal het jaarverslag van de Avro over 1932 in druk verschijnen. Aan de mede- deelingen van den heer W. Vogt, directeur van het omroepbedrijf, ontleenen wij de vol gende gegevens In de eerste plaats wordt geconstateerd, dat de Avro, niettegenstaande de ongunstige tijdsomstandigheden, in grooten bloei ver keert. De maatschappelijke depressie komt tot uiting in een daling van de contributie per hoofd der leden. Het totaal aantal leden is echter belangrijk gestegenhet is nl. van 152.726 in 1931 ge komen op 174.682, alzoo een vermeerdering van bijna 22.000. Verleden jaar bedroeg de vermeerdering t.o.v. 1930 rond 10.000 leden. De luistervinken contribueerden in 1932 een bedrag van 739.808.44, dat is ongeveer 2 minder dan in 1931. De „Radiobode" had op 1 Januari 1933 een „nuttige oplaag" van 260.000 exemplaren per week. De baten, die de exploitatie van de „Radiobode" in 1932 afwierp, bereikten in 1932 een record-bedrag. Niet minder dan 542.540.46 kwam aan de kas van het om roepbedrijf ten goede. De geraamde bedrijfs winst voor 1932, nl. 230.000 gulden, werd dan cok voor meer dan 100 overtroffen. Aan koerswinst op obligaties werd ƒ152.373.06 RS, TeL 153. bUT, Tel. 282. L Telefj 101. Naar het Engelsch van FERGUS HUME. 29) HOOFDSTUK X. Een spoor. Als een steen in een vijver wordt gewor pen, zijn de eerste kringen, die hij veroor zaakt. duidelijk zichtbaar, maar hoe verder zo zich voortplanten, hoe ijler ze worden. Deze gelijkenis illustreert uitmuntend de opwinding, die volgde op den dood van den ouden Tollhurst. Eerst was er heftige be roering en de politie wierp zich op de zaak als een hongerige leeuw op zijn prooi. En inspecteur Arnold uit Tarhaven verwachtte, dat het ontrafelen van wat een zeer weinigs- gecompliceerd misdrijf leek, gepleegd om een kostbaren beker te kunnen stelen, even weinig moeite zou kosten als het verslinden van de prooi door den leeuw voornoemd. Maar daar er geen enkel spoor van den moordenaar ontdekt werd, was het bewijs materiaal bij het gerechtelijk onderzoek zeer sober. „Moord met voorbedachten rade door één of meer onbekende personen I" luidde de uitspraak van de jury dan ook. Toen werd Tollhurst's lichaam naast dat van zijn vrouw op het kleine kerkhof vau geboekt, zijnde de waardevermeerdering bij realisatie. Voor 1933 worden de perspectieven gunstig genoemd. De luistervinken stortten in de eerste drie maanden van dit jaar reeds 340.000 aan contributie. Toch wordt het bedrijfsoverschot voor dit jaar voorzichtig heidshalve geraamd op 200.000. Verschillende duidelijke grafieken brengen het verloop van inkomsten, uitgaven, over schotten en ledentallen in beeld. De ontwerp-begrooting voor 1933, die aan de algemeene ledenvergadering op 29 Juli a,s. in Den Haag zal worden aangeboden, sluit in inkomsten en uitgaven, met een bedrag van 1.105.000. Het bestuur der Avro bleef in 1932 in sa menstelling ongewijzigd. Aan de bespreking der uitzendingen in 1932 worden in het jaar verslag 27 bladzijden druks gewijd, verduide lijkt door talrijke staten, en een groot aantal foto's van de talrijke beroemdheden, die Avro's programma luister verleenden in 1932. Bezoek van Engelschen aan ons land. Een gezelschap Engelschen, leden van de Holiday Fellowship, een vereeniging, die zich o.a. ten doel stelt, de internationale vriend schap te bevorderen, zal tegen Paschen een bezoek aan ons land brengen. Men zal twee dagen in Middelburg doorbrengen en daarna ongeveer een week te 's-Gravenhage door brengen, om vandaar uit een bezoek aan andere plaatsen te brengen. De regeling van deze reis berust bfj de Haagsche af deeling van de Holiday Fellow ship. VOETBAL. Ie klasse. Noad—M.V.V. 2—3 2e klasse A. Vlissingen—Dongen 3—2. Onder leiding van scheidsrechter Gillissen wordt'om half 3 afgetrapt. Dongen is volle dig; Vlissingen heeft een nieuwe speler uit één der lagere elftallen op de rechtsbuiten plaats. Kersemakers speelt middenvoor. Na lange afwezigheid wegens een blessure speelt Kokelaar ditmaal weer op de rechtshalf- plaats mede. VIi.ssin.gen speelt in de eerste helft met windvoordeel. De partijen gaan geruimen tijd goed tegen elkaar op, waarbij de Dongen- voorhoede zich onderscheid door goed samen spel. Kats moet eenige goed gerichte schoten van den Dongen midvoor stoppen. De stevige Dongen-achterhoede blijft voorloopig de baas over de Vlissingen voorlinie. Een aantal voor zetten van den Vlissingen rechtsbuiten Van der Want mislukken, terwijl enkele individu- eele pogingen van Kersemakers op het .nip pertje gestuit worden. Als de Dongen links back hands maakt, geeft de referee straf schop. Kersemakers' schoft wordt door den Dongendoelman gekeerd en teruggeslagen. Van Peenen komt snel toegeloopen en geeft met een hoog schot aan Vlissingen de lei ding. (1—0)Dongen komt nog verschillende malen voor het Vlissingen-doel, maar telkens worden de aanvallen door Vader, die prachtig op dreef is, gekeerd. Vlak voor de rust ver groot Vlissingen den voorsprong uit een ver en onverwacht schot van Kersemakers, waar naar de verraste Dongen—doelman tevergeefs greep. (2—0). In do tweede helft heeft Dongen den wind in den rug. Dongen begint met een flinke druk op het Vlissingen-doel uit te oefe nen. Van de Vlissingen-achterhoede wordt nu het uiterste gevergd. Deze wordt flink door de middenlinie bijgestaan, zoodat Kats het niet al te moeilijk krijgt. Op fraaie wijze weet Kersemakers den Vlissingen-voorsprong te vergrooten, als hij snel om den Dongen- back heendraait en uit moeilijke positie een schot lost, dat deel treft. Een fraai staaltje voetbal. (3—0), Vele Dongen-aan vallen wor den door Kokelaar in den kiem gesmoord. De Brabanders hebben den moed nog niet op gegeven ondanks hun achterstand. Ze houden echter nog al eens vaak te weinig rekening met den vrij sterken wind, waardoor vele aangegeven ballen ontgaan. In de laatste 10 minuten heeft Dongen succes. Een vrijs schop tegen Kokelaar voor een onbeteeke- nend geval gegeven, brengt de bal vlak voor het Vlissingen-doel, waar de Dongen rechts binnen weet te doelpunten. (31). Als Vader dan den bal met de borst stuit, neemt de scheidsrechter een absoluut foutie ve beslissing door hiervoor een strafschop te geven. Van hands was hier hoegenaamd geen sprake, daar Vader beide armen hoog opge stoken had. Uit deze strafschop verkleint Dongen den achterstand. (3—2). Er kwam verder geen wijziging in den stand. Deze wedstrijd, die van het begin af aan in de allerbeste verstandhouding gespeeld werd, dreigde door het falen der referee, die in geenen deele voor zijn taak berekend bleek, nog even te ontaarden, daar zijn beslissingen, die kant nog wal raakten, beide partijen zichtbaar irriteerden. Gelukkig behielden de spelers hun verstand, zoodat alles nog goed afliep. De uitslag geeft de verhouding in het veld volkomen weer. Bij Vlissingen dienen Kersemakers, Vader en Kokelaar als uitblin kers genoemd te worden. Kersemakers was een voortdurend gevaar voor de Dongen- achterhoede watervlug ging hij er telkens van door. De beide doelpunten, die hij scoor de waren de belooning voor het brillante werk, dat hij dezen middag op de mid-voor- plaats liet zien. In de achterhoede stond Vader als een rots in de branding en schier elke Dongeruaanval liep oP hem te pletter. Koke laar, die geruimen tijd niet gespeeld had. was er weer uitstekend in en bewees weer opnieuw de oude' tacticus te zijn, die zijn voetbalschoenen nog lang niet aan den kap stok behoeft te hangen. Het was opvallend hoe goed Kokelaar telkenmale het leder wist vrij te spelen en het aan die voorlinie wist door te geven. INSIDER. AllianceHero Ter Neuzen—De Baronie MevoBreda T.S.C.—R.B.S. 2—1 4—2 0—4 3—1 3e klasse A. De Zeeuwen—Vlissingen II 22. Voor deze voor de Zeeuwen zoo belangrijke ontmoeting bestend een groote belangstelling. Dat er voor de Zeeuwen veel op het spel stond, bewees het zeer groot aantal toeschou wers. Na een kwartier spelens kreeg Vlissingen een strafschop toegewezen, welke door Har- ting naast wordt geschoten. De Zeeuwen nemen dan de leiding door W. van den Berg, die het leder uit een aanval ineens inschiet. (1—0)Dan maakt de doelman der Zeeuwen een blunder door den bal weg te slaan in- plaats van te vangen. Uit deze situatie weet Van Mijnsbergen in het verlaten doel te schieten. (1—1) In de tweede helft .neemt Vlissingen door Quellery, na een kwartier spelens de leiding uit een fout van den doelman. (1—2). Vlak voor het einde weten de Zeeuwen uit een corner de gelijkmaker te scoren door een prachtige kopbal van Maas. Onveranderd kwam het einde. Hiermede komen de Zeeu wen in een beslissingswedstrijd op neutraal terrein tegen Axel om het definitieve kam pioenschap der 3e klasse. INSIDER. Sassche Boys—Ter Neuzen II 6—2 1—4 6—1 3—5 7—1 5—1 3e klasse B. Dosko IIZierikzee Nieuw-Borgvliet—Mevo II Zeeuwsclie Voetbalbond. Walcheren—R.C.S. I Eiland Boys IR.C.S. II Eiland Boys II—Vlissingen V KORFBAL. RH.B.S.Kweekschool 20. Zaterdagmiddag speelde de korfbalclub van de R.H.B.S. alhier een wedstrijd tegen de kweekschool te Middelburg. In de eerste helft was de Kweekschool in de meerderheid, maar zij had. weinig geluk met doelen. De rust ging in met een 1—0 voorsprong voor de RH.B.S. Na de rust waren de H.B.S.-ers, die thans met wind meespeelden, meer in den aanval. Spoedig werd nog eens door hen gedoelpunt, waarna de stand niet meer veranderde, zoo dat het einde kwam met een 20 overwin ning voor die Vlissingers. ZeevaartschoolMadjoe 52. Onder leiding van den heer J. Bakker wordt om even over half 3 op het Schelde- veld begonnen. Na 15 minuten spelen weet Madjoe vrij - onverwachts de leiding te ne men. Lang behoudt zij deze echter met, want door goed aanvallen van de Zeevaartschool, is de stand spoedig 11, terwijl de laatste er nog voor de rust 2—1 van maakt. Na de pauze zijn de groen-witten in de meerderheid en hebben de gasten weinig in te brengen, maar door slecht schieten duurt het nog vrij lang ee de stand 31 is. Na ver wisseling van vakken komt Madjoe meer in den aanval en eindelijk, na verscheidene kansen, wordt de score tot 3—2 verkleind. Madjoe zwoegt voor den gelijkmaker, maar het is de Zeevaartschool weer, die de korf weet te vinden. Tegen het einde wordt nog eenmaal gedoelpunt, zoodat deze interessante wedstrijd eindigt met een verdiende 52 overwinning voor de Zeevaartschool, Het ver dedigen van Madjoe liet veel te wenschen over en het wegwerken van den bal was vaak slecht. Ongetwijfeld was het voor haar een leerzamen wedstrijd. TURNEN. Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring. In den Zondag te Bergen op Zoom gehou den selectiewedstrijd, waarbij meerdere aan gesloten vereenigingen niet vertegenwoordigd waren, is na verwoeden kamp de volgende ploeg samengesteld, die den „Zebra" in de a.s. dualmeet tegen den Geldersch—Bra- bantschen Turnkring zal vertegenwoordigen. Dame-s M. van Bemmel, Lichaamsontwik keling, VlissingenA. Gimbière, C. Pels, M. Mosson, M. Ras, F. Smits, allen Prins Hen drik, Breda, Heeren E. Melkman, Udi, Ber gen op ZoomR. v. d. Kerckhof, J. Smits, C. Booters, A. Kreugel, allen Prins Hendrik, Breda P. Hoedelmans, Sparta, Breda A. Lijs, Sparta, Krabbendyke N. Gelok en J. de Keijzer, Volharding, Goes. Laatstgenoem de als reserve van het gekozen achttal. Als 1 eider van de damesploeg treedt op mej. C. Pels en als leider van de heeren E. Melk man. Met vertrouwen zien wij deze beide ploegen op 23 April den strijd aanbinden in Concor dia te Breda tegen de vertegenwoordigende ploegen van den Geldersch-Brabantschen kring. Voor kleine tuinen. Voor den kleinen stadstuin rijn siererwten zeer geschikt en voor snijbloemen zouden wij haast geen betere weten te noemen. Het kweeken van siererwten of Lathyrus ver- eischt echter de noodige zorg. Wie dat er voor over heeft, zal ongetwijfeld verrast zijn door de verkregen resultaten. Allereerst vraagt de grond, waarin wordt gezaaid, aandacht. Als deze in den herfst omgespit en dus gedurende den winter aan vorst en andere weersix vloeden i bloot ge steld geweest, zal dit den grond bevorderen. Is dit niet geschied, dan moet men er onver wijld een aanvang ir ide maken. Er moet flink diep gespit worden en men make den ondergrond met een vork boven dien ook los. Het is meestal noodig, mest aan te brengen, daarvoor gebruike men ouden, reeds goed verteerden stalmest en werke 'te- zen zoo diep in den grond, dat er minstens een steek aarde boven op komt te liggen. Versche koemest deugt voor dit doel niet. Doorgaans worden siererwten op rijen ge zaaid en als men ze voor snijbloemen kweekt, is dit ook de beste manier. Waar mogelijk, geve men dezen rijen de richting noord zuid, zoodat zij aan alle kanten zon kunnen krijgen. Zooals bij de meeste bloemen, is het ook bij Lathyrus, hoe meer zon, hoe mooier bloemen. Na het omspitten van den grond trede men hem wat vast en harke hem daarna gelijk. Met de achterzijde der hark maken wij een voortje in den grond, ter diepte van 5 tot 8 cM. en leggen daarin de 2aden op ouderlin gen afstand van 8 tot 10 c.M. Het is beter, de zaden dadelijk op een tehoorlijken afstand van elkaar te leggen, omdat men dan later niet behoeft uit te dunnen. Na het leggen dei erwten make men de voor weer dicht en .-^anne er dadelijk een netwerk van zwart draad overheen. De mus- schen zijn nl. verzot op de pas ontkiemde en opkomende plantjes. Door hier en daar langs hst gezaaide stokjes te plaatsen en daaraan de draden vast te maken, wordt het geheel door een mooi netwerkje overspan nen. De vogels zien de zwarte draden niet, vliegen er tegen aan en wagen zich nooit meer daarbij. Zoodra de plantjes rijn opgekomen, moeten we voor de noodige steunsels zorgen, anders gaan de ranken, welke vrij snel groeien, over den grond kruipen, hechten zich aan elkaar vast en vormen een onuitwarbaar kluwen. Voorloopig is voldoende korte takjes vlak bij de planten te zetten, als., dit er maar zoo veel zijn, dat alle ranken zich daaraan kun nen hechten. Vrij spoedig moeten de langere steunsels worden aangebracht. Deze kunnen uit verschillend materiaal bestaan, als zij maar voldoen aan den eisch, dat de ranken zich er langs omhoog kunne werken. De beste methode is, stevige stokken langs de bedden met Lathyrus te plaatsen en hieraan bijv. kippengaas te bevestigen. Dan is het ook niet noodig, kleine takjes vooraf bij de planten te plaatsen, omdat de jonge ranken direct aan het ijzergaas om hoog kunnen klimmen. Gedurende den groei geve men af en toe wat vloeimest; Men zorge er voorts voor, dat zich nooit zaad kan vormen, dus verwijdere men verwelkte bloemen geregeld. O. gelukken. Na afloop der motorsnelheidswedstrijden, gisteren in het sportpark Reeweg te Dordrecht gehouden, gaf het langs den Reeweg een kolossale drukte van auto's en motorrijwielen, waarbij de verkeerspolitie voor een goede regeling zorg droeg. Nabij de Hockenessestraat had, echter een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto en een motorrijwiel, waarbij de duo passagier, een jonge dame, van den motor werd afgesüngerd. Met een hersenschudding werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. Zaterdagmorgen had te Hengelo een droevig verkeersongeval plaats. De 55-jarigé G. Zeg- gers, gehuwd en vader van twee kinderen, kwam, op een rijwiel gezeten, op onverklaar bare wijze, waarschijnlijk doordat hij zenuw achtig werd, in aanrijding met den achter kant van een autobus. H\j viel voorover van zijn rijwiel en bleef bewusteloos op de straat liggen. Hij werd in het politiebureau binnen gedragen, waar geconstateerd werd, dat hij een schedelfractuur had bekomen. Twee dok toren verleenden geneeskundige hulp, doch het mocht niet meer batenzonder tot be wustzijn te zijn gekomen overleed de heer Z. Een dadelijk door de politie ingerteld onder zoek wees uit, dat de buschauffeur aan dit noodlottig ongeval in geen enkel opzicht schuldig is. De ongeveer 50-jarige mej. Bijlsma te Leeuwarden is, toen zij in de Nieu- westad liep te wandelen, door een groot stuk hardsteen van een vensterbank, dat naar be neden viel, op het hoofd getroffen. De ge troffen //as op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd. Een meisje te Raalte had het ongeluk, op groote hoogte uit een schommel te vallen, in den speeltuin Tivoli. De spoedig ontboden geneesheer constateerde zware her senschudding. Bewusteloos werd het meisje naar een ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. Bij den gisteren gespeel den wedstrijd AlmeloGeel Zwart had de Almelo-speler Beverdam het ongeluk een Hurton begraven en langzamerhand begon nen andere dingen de belangstelling van de kleine gemeenschap te elschen. De tragedie werd een dorpslegende, weldra vergeten, zooals vele andere dorpsverhalen en slechts bij zeldzame gelegenheden, als daar bijzon dere aanleiding voor was, opgehaald. Toch had niet iedereen zijn belangstelling moorden moord op den koster verloren,want Lionel Fanshaw deed in alle stilte zijn best om de waarheid te ontdekken, om redenen, die hij aan niemand onthulde. Een week na de begrafenis, toen de opwinding al eenigs- zins begon te luwen, fietste hij naar Tar haven en bracht een onverwacht bezoek aan inspecteur Arnold. De politiebeambte ont ving hem met veel strijkages, daar de jonker van zijn kant hem tijdens het onderzoek in Hurton met bijzondere voorkomendheid had bejegend. Maar ondanks dit uitzonderlijke vertoon' van welwillendheid was de inspecteur het tvpe van een stug, bekrompen en koppig politieman met een zeer beperkten gezichts kring. Als hij zich eenmaal iets in het hoofd had gezet, hielp er geen redeneeren tegen, welke krachtige of onweerlegbare argumen ten men ook tegen hem aanvoerde. Zoo had hij zich omtrent den moord op den koster een theorie gevormd, die hierop neerkwam, dat de oude man geworgd was door een landlooper, die van het bestaan van den wijd-en-zyd in den omtrek beroemden beker wi-sfc en ook op de hoogte was van het even eens algemeen bekende feit, dat de waak zaamheid van den hoeder van het kleinood aanmerkelijk verminderd was door diens verslaafdheid aan opium. Waarschijnlijk was Tollhurst niet in zulk een diepe verdooving geweest als de indringer had gehoopt of verwacht en toen de koster alarm geslagen had, was "hij met zijn eigen zakdoek ge worgd. Daarop had de dief zich met den beker uit de voeten gemaakt. Aan deze voorstelling van het gebeurde klemde de plattelands-politieman zich met taaie kracht en volharding vast en alle kop stukken van Scotland Yard zouden hem niet hebben kunnen overtuigen, dat er ook maar de geringste kans bestond, dat zijn theorie welke leemte dan ook vertoonde. Alles zoo klaar als 'n klontje ziedaar, kort samen gevat, de som van inspecteur Arnold's wijsheid. „Hebt u al een sleutel tot het raadsel ge vonden?" vroeg Fanshaw, zoodra hij had plaats genomen. Inspecteur Arnold's onge compliceerde beschouwing van de zaak be vredigde hem namelijk allerminst. „Neen", was het weinig-belovende ant woord. „We hebben niet kunnen ontdekken, of er dien avond ook zwervers in de buurt van Hurton geweest zijn, want niemand anders dan een zwerver kan naar mijn mee ning de dader zijn; dat heb ik u al her haaldelijk gezegd. Zooals de dokter bij het inquest verklaarde, moet de koster omstreeks rif uur vermoord zijndat leidde hy af uit den toestand van het lichaam. Op dat uur was iedereen in Hurton naar bed. In een dergelijk dorp gaan de menschen altijd vroeg ter ruste, dat weet u zelf ook wel, meneer Fanshaw. Bovendien ligt het huisje daar in de zandsteenvallei achter de kerk buitengewoon eenzaam, en iedereen, die zich op dat uur daar bevond, zou zelfs niet gezien zijn, wan neer nog een van de dorpsbewoners buiten was geweest." „Hebt u geïnformeerd in het dorp, wie er nog op was op dat uur, inspecteur „Natuurlijk. Ik heb alle inlichtingen over de zaak verzameld, die ik maar krijgen kon, maar zonder resultaat, ik hoorde onder meer dat de neef van den verslagene. Thomas Tollhurst, twist met hem. heeft gehad en heb direct een onderzoek ingesteld naar wat Ihomas dien avond gedaan heeft. Zijn zus ter en haar man, bij wie hij inwoont, ver telden, dat hij om negen uur thuis was en cm tien uur naar bed is gegaan. Dus hij heeft niets met de zaak te maken." „Ik heb Thomas nooit een moment ver dacht", merkte Fanshaw, 'n tikje veront waardigd op. „Dat is de braafste kerel, die er op het dorp rondloopt." „De braafste kerel kan onder bepaalde omstandigheden een misdadiger worden", verklaarde de inspecteur met een gewichtig vertoon van deskundigheid. „Op dergelijke persoonlijke Indrukken gaan wij vakmen sehen niet af. Maar hij had een afdoend alibi, dat was voor mij het voornaamste Toen bedacht ik, dat er misschien een ueemdeling in het dorp geweest kon zijn. Ik ontdekte, dat een zekere kolonel Baxter in „het Vergulde Hert" gelogeerd had. „Dien verdacht u toch niet vroeg Lionel met nauwelijks verholen zenuwachtigheid. „Een oogcnblik wel", was het antwoord. „Een goed speurder laat geen enkele moge- lij kheid buiten beschouwing". Weer sprak inspecteur Arnold op den opgeblazen toon van meerderheid, dien hij straks ook had aangenomen. „Maar kolonel Baxter die zijn Londensch adres bij juffrouw Maynard de waardin, had achtergelaten en dien ik op zocht vertelde mij, dat hij al om 'n uur of tien in de rust was geweest. Hü verwees mij naar juffrouw Maynard om zijn mededeeling te staven. Zij bleek bijna den geheelen nacht op te zijn geweest, omdat haar dochtertje ziek was en zij verklaarde, dat kolonel Baxter vóór tienen naar zijn kamor was gegaan, direct nadat zijn dochter hem verlaten had." „Zijn dochter .Juffrouw Baxter de gouvernante van meneer Dawson". Is juffrouw Dawson dien avond bij haar vader in het logement geweest „Ja. Tegen negen uur kwam ze by hem. Haar vader is naar Hurton gekomen om afscheid van haar te nemenhij stond op het punt naar Guatemala terug te keeren, waar hy een rang in het leger bekleedt. .(Wordt vervolgd.);

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5