1000 500 300 25 liMflHL Clip. OsBroedsrband (ill) EERSTE BLAD No.79 71e Jaargang1 1933 MAANDAG Uitgave: firma F. VAK OE VELDE Ir., Waistraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening60287 3 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0VINC3ENIEUWS voor ruwe en gesprongen huid. SS cent per doosje VL0SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regei meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. iedere rege meerlO ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregels f J. -alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Minister Ruys bezoekt Zeeland. Minister Buys de Beerenbrouck heeft Vrij dag en Zaterdag aan de provincie Zeeland een bezoek gebracht. De minister, die vergezeld was van de hee ren Meijer de Vries en ir. Stevens, resp. hoofd-ingenieur en ingenieur voor de werk verschaffing, heeft verschillende plaatselijke werkverschaffingen o.a. die te Hulst, Sas van Gent, Sluis, Breskens, Middelburg en Vlis singen bezocht en in de verschillende plaat sen besprekingen gehad met de burgemees ters. Ook heeft hij een bezoek gebracht aan het Zwin. Naar alle waarschijnlijkheid houdt dit laatste bezoek verband met een verzoek van het gemeentebestuur van Retranchement om het Zwin doei* werkloozen te laten inpolderen. Plaatselijk Crisis-comité. Door den penningmeester van het Plaatse lijk Crisis-comité is ontvangen van mej. K. 6 en vaai de heeren K 5 en de D. f 2.50. De Natuurvrienden, Lokaal Buning. Voor bovengenoemde vereeniging werd gis terenmorgen door Henk van Laar uit Am sterdam het onderwerp „Erfelijkheidsleer van den mensch" aangesneden, dat in hoofd stukken op populair-wetenschappelijke wijze werd behandeld. Spr. ving zijn causerie aan met de waarschuwing om geen „erfelijkheids leer" te bedrijven, als men na afloop van deze morgenuren huiswaarts keert. Hij her innerde aan het feit, dat reeds eenige uren na de geboorte door de schoonmoeder wordt ontdekt, dat de pasgeborene dezelfde oogen, denzelfden vorm van het gezicht enz. heeft als de moeder of de vader en daarmee be drijft ze reeds erfelijkheidsleer. Want daar mee heeft ze aangeduid, dat eigenschappen overgegeven worden van ouder tot ouder. En spr. wilde een verklaring zoeken voor dit feit, waarbij hij er op wees, dat alleen eigen schappen en hij zou dat woord gaarne dik onderstrepen over erven. Om aan te too- nen, dat vaak eigenschappen en kenmerken met elkaar verward worden, gaf spr. een tweetal voorbeelden, dat van „bakkruidjes" door inwerking van sommige invloeden de kleur van rood in wit kan gewijzigd worden, zoodat de roode kleur niet als eigenschap mag aangemerkt worden. Ook bracht hij ons in de bijenwereld, waar een bepaalde voeding en huisvesting van werkbij-larve, dus de on vruchtbare bewoners van den bijenkorf, een koningin kan opgevoed worden, de legstef van een massa eitjes, dus omstandigheden kun nen kenmerken wijzigen. In verband daar mee wees spr. op het plan-Weiter, dat een noodzakelijke wijziging in de -evensomstan digheden van den arbeidenden stand en dus bijgevolg ook in die van hun kinderen kan brengen. Alsnu gaat spr. over tot de behandeling der bevruchting, waardoor de kern van vaders kant en de kern van moeders kant in het eitje voorkomend van de moeder, zich ver eenigen. En spr. deelde mee, dat de „eigen schappen" van beide oorkomen in de respec tieve kernen. Hij ging de wisselwerking dier kernen op elkaar na bij de bevruchting, waarbij zich 3 gevallen Luimen voordoen, die Ihjj betitelde als dominant, intermediair en recessief, van welke termen hij de verklaring gaf met voorbeelden, ontleend aan verschil lende eigenschappen, die bij mensch (of dier of plant) kunnen voorkomen. Hij wees er op, dat economische omstandigheden van zeer grooten invloed kunnen zijn op de resultaten en wees op toestanden als in Marken en Huizen voorkomen, waar huwelijken gesloten worden tusschen personen, die elkaar na ver want zijn, wat nadeelig werkt. In verband hiermee wees spr. op z.g. onbeschaafde volks stammen, waar voor het huwelijk maagden roof werd gepleegd (uit naburige stammen werden maagden gestolen). Vervolgens behandelde spr. het probleem contra-selectie, het probleem waarvan hij als voorbeelden aanhaalde de keuze voor offi cieren in 't Nederlandsche leger, waarvan bij oorlog percentsgewijre het'" grootste aantal sneuvelen het celibaat in de Roomsch'-Kath. kerk, waardoor bij de besten de eigenschap pen verloren gaanliet Jodendom, waarvan de besten met Christinnen trouwden. Diezelf de redeneering kan toegepast worden op het proletariaat, het klasse-bewuste, wanneer de beste zoons als 't ware opgekocht worden door de bourgeoisie, waardoor het proleta riaat goeddeels beroofd wordt van de lei ders. In verband met het hierboven vermel de over dominant en recessief zijl. der eigen schappen, wees spr. op de geschiedenis van Raspoetin, die door de bloedziekte, waaraan de zoon van den laatsten Czaar van Rusland leed dominant bij de mannen en recessief bij de vrouwen grooten invloed kreeg op de Czaritza. Een ander voorbeeld gaf spr. van het dominant zijn bij mannen en recessief bij vrouwen, nl. kleurenblindheid, en van het tegenovergestelde in den baardgroei. Na een korte pauze gaf de heer van Laar een aardig verhaaltje met een droevig slot, nl. dat van de emigratie van een 5-tal zus ters, van wier nakomelingen in totaal 4094, waarvan in 1915 nog 1258 in leven 65 nette burgers waren, terwijl de rest tot het type- misdadiger behoorde. Waar de kosten, voor deze laatsten te maken, ruim 2 millioen dollars bedroegen, werden pogingen aange wend om de kwaliteit te verbeteren. De po gingen om de kwaliteit der gemeenschap te verbeteren, wordt samengevat onder den naam eugenese. Daarvan werden verschillende middelen beraamd in de diverse landen, waarvan sommige regelrecht ingaan tegen de rechten van individuen, waarvan spr. en kele staaltjes aanhaalde. Na afloop der vlotte, interessante canserie stelden een drietal aanwezigen vragen, welke door den heer Van Laar beantwoord werden. In een i lot woord bedankte de voorzitter van de Natuurvrienden voor zijn aardige, wetens waardige meedeelingen, welke woorden on derstreept werden door de talrijke toe hoorders. De Vara. De vergadering van de afdeeling Vlissin gen van de Vara, welke Donderdag zou wor den gehouden, is nader vastgesteld ,op mor gen (Dinsdag) avond, 8.15 uur, in het zaalte van den Metaalbewerkersbond, Paarden markt. Tooneel- en cabaret-uitvoering. De Vlissingsche Tooneelvereeniging „Ko ningin Wilhehmna" geeft Zaterdag a.s., des avonds 8 uur, een uitvoering in „de Oude Vriendschap". Met zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. MIDDELBURG. De installatie van den nieuwen burgemeester. Wij hebben gemeld dat a.s. Woensdag avond in verband met de installatie van den nieuwen burgemeester, den heer M. Fern- hout, een op initiatief van de werkende leden door het bestuur van het Middelburgsch muziekkorps aangeboden concert op de Markt zou plaats hebben met belichting van het stadhuis. Nader vernemen wij dat een en ander niet zal ddoorgaan. Dit vindt zijn oorzaak in een schrijven van den heer Fernhout aan het bestuur van Muziekkorps, waaraan wij met toestemming van het bestuur het volgende ontlecnen „Ik deel mede, dat ik van den aanvang af gemeend heb en aan dien wensch had ik ook reeds tegenover het gemeentebestuur uiting gegeven, dat de dag van mijn instal latie zoo eenvoudig mogelijk en zonder fees telijkheid van meer algemeen karakter zou verloopen. Zulks ook wel eenigszins met het oog op de tijdsomstandigheden, maar toch voorna melijk uit overwegingen van piëteit tegen over de familie en de nagedachtenis van wijlen mr. De Veer, wijl mijn komst gevolg is van diens tragisch overlijden. Met volle waardeering overigens van de vriendelijke bedoelingen, moet ik U verzoe ken, het plan te laten varen. Een concert op de Markt en de belichting van het stadhuis, die gelijk mij inmiddels bleek, ook reeds op 3 April zal plaats vinden, zou den avond van 5 April in het teeken zetten van openbare feestviering, die ik om bovengenoemde re denen niet heb gewenscht en gaarne ver meden zag." Het bestuur van het Middelburgsch mu ziekkorps heeft gemeend aan dezen, zeker te eerbiedigen wensch, te moeten gevolg geven. Mr. J. W. Zijlstra t Gisterenavond is in het St. Joseph zie kenhuis te Vlissingen overleden, na een ziekte van enkele maanden, de heer nu*. J. W. Zijlstra, in leven rechter in de rechtbank -te Middelburg. De heer Zylstra was 25 April 1868 teHar- lingen geboren en bereikte dus den leeftijd van bijna 65 jaar. De overledene promoveerde aan de universiteit te Groningen op 20 April 1893 en na achtereenvolgens te Appingedam en Bolsward advocaat en procureur te zijn geweest en in laatstgenoemde plaats tevens kantonrechter-plaatsvervanger, volgde op 31 Maart 1900 zijn benoeming tot griffier van het kantongerecht te Bergum, op 2 Januari 1903 van dat te Winschoten en op 25 October Garage „De Onderneming" PAUL KRUGERSTRAAT No. 8. TELEFOON 525 blijft h?t voordeeligst adres voor Autorijden Beleefd aanbevelend. 1905 van dat te Groningen. Met ingang van 13 Januari 1911 werd de heer Zijlstra rechter in de arrondissementsrechtbank te Middel burg. Gedurende een lange reeks van jaren was hij tot zijn dood toe rechter van in structie in strafzaken. De overledene behoorde tot de liberale partij en heeft daarvoor van 1913 tot 1919 en nog van Juni tot September 1923 deel uitgemaakt van den gemeenteraad te Mid delburg. Een belangrijke arbeid heeft hij ook ver richt als voorzitter van het Burgerlijk Arm bestuur, welke functie hij sedert 11 Novem ber 1918 vervulde. Zijn liberale opvattingen maakten hem tot een groot voorstander van het openbaar enderwijs en waren de oorzaak dat hij zich speciaal tot de vereeniging „Volksonderwijs" voelde aangetrokken. Zoowel van de afdee ling Middelburg als van den kring Walche ren dier vereeniging was mr. Zijlstra voor zitter. Verder maakte de overledene deel uit van het bestuur der Industrie- en Huishoud school, van het bestuur van het departement Middelburg van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", en van de vereeniging „de Ambachtsschool". Met den overledene is een algemeen be kend persoon heengegaan, die op verschil lend gebied een ledige plaats achter laat. (Zie verder „Draad en Lucht") Het nieuwe garnizoen te Middelburg. In vervolg op de meddeelingen betreffende de aankomst van het nieuwe garnizoen op Zaterdagmorgen melden wij nog het vol gende Zaterdagmorgen trok de troep, begeleid door de stafmuziek van het zesde regiment infanterie door een deel van Breda en nam de commandant, kapitein H. C. Berghuijs, afscheid ten sta-dhuize van den burgemeester van de gemeente, waar de school 9 jaar ge vestigd was geweest. Bij aankomst te Middelburg klonken de tonen van het Zeeuwsche Volkslied, waarna op het perron de complimenteering plaats had door het comié voor behoud van garnizoen in Zeeland, door den waarnemen- den garnizoens-commandant, kapitein J. K. de Visser, den garnizoens-commandant van Vlissingen, kapitein mr. P. M. W. J. van der Slikke en den vertegenwoordiger van den onder-commandant der marine te Vlissingen, den luitenant ter zee le klasse J. W. C. Calten Houwing. Hierna stelde de troep en ook het Middel burgsch muziekkorps zich op het Stations plein op en voor het vertrek van daar liet het muziekkorps het Wilhelmus hooren. Toen zette de stoet zich in beweging, voorafgegaan door twee tambours van het leger, versterkt door enkele andere in burgerkleeding. Op den weg, dien de stoet volgde, waren hier en daar vlaggen ontplooid en dit was ook het geval op den Langen Jan, het Stad huis en nog enkele andere openbare ge bouwen. Gekomen in den Abdij voegde kapitein Berghuijs zich bij den Commissaris der Ko ningin en mevrouw Quarles van Ufford, die op het bordes van hun woning het défilé gade sloegen. Na het défilé klonk ook hier het Wilhelmus en toen ging het weer onder op gewekte marschen het muziekkorps liet zich niet onbetuigd verder naar de kazerne. Op de binnenplaats vormde de troep een carré en toen heeft de waarnemende garni zoenscommandant, kapitein de Visser, het nieuwe garnizoen welkom geheeten en er o.a. op gewezen, dat de verstandhouding tusschen garnizoen en burgerij te Middelburg goed was en zeker ook wel goed zal blijven. De heer H. A. Enklaar, voorzitter van het comité tot behoud van het garnizoen, heeft woorden van welkom gesproken en de hoop uit gesproken, dat zoolang er een leger in Neder land zal zijn, ook Middelburg een garnizoen zal hebben, kan het dan de S.D.O.A. Kapitein Berghuijs heeft zoowel den waar- nemenden garnizoenscommandant als den heer Enklaar bedankt voor hun woorden en zich daarna tot de manschappen gericht, hun dank brengend, dat zij zooals hij hun tevoren had verzocht, alles hebben gedaan om een goeden indruk van het nieuwe garnizoen te verzekeren. De ontvangst in de kazerne was hiermede afgeloopen en begaf het comité zich met de officieren onderofficieren naar het stadhuis voor de officieele ontvangst aldaar. De ontvangst had plaats in de burgemees terskamer, waar met de beide wethouders en de gemeente-secretaris aanwezig waren de reedsleden, de heeren v. d. Feltz, van Andel, Mes, den Hollander, Bybau en Heemskerk. Nadat de commandant en de officieren zich aan deze heeren hadden voorgesteld en de commandant dit de onderofficieren had ge daan, nam de waarne mende burgemeester, de heer J. Onderdijk het woord. Aan zijn woorden ontleenen wij, dat hij zeide dat de taak om allen op het stadhuis te verwelkomen hem vooral zoo aangenaam is, omdat het reeds eerder dreigende gevaar voor opheffing van het garnizoen dat Mid delburg weder in 1932 boven het hoofd hing met den intocht van de school voor dienst plichtige onderofficieren-administrateur in onze stad is afgewend. Toen gedurende de eerste helft van het vorig jaar de geruch ten, dat het garnizoen zou worden opgeheven steeds vasteren vorm aannamen, heeft het comité tot behoud van het garnizoen alle po gingen voor dat behoud gedaan en dat ook het gemeentebestuur prijs bleek te stellen op het behoud van het garnizoen, bleek uit het besluit van den gemeenteraad op 28 Septem ber, toen met algemeene stemmen besloten werd den minister van defensie te verzoeken een zoodanige troepenverdeeling te willen be vorderen, dat het aanwezige garnizoen on verminderd behouden bleef. Beide pogingen zijn met succes bekroond, het werk van het comité en het gemeentebestuur en waar schijnlijk ook de persoonlijke bemoeiingen van den inmiddels overleden wethouder mr. A. A. de Veer heeft het gewenschte gevolg gehad. Immers bij schrijven van 11 November deed de minister het bericht toekomen, dat de te Breda gevestigde School voor dienstplichtige onderofficieren-administrateur naar Middel burg zou worden overgeplaatst, welke over plaatsing met ingang van heden is verwezen lijkt. Het zal den commandant tot verheuging kunnen strekken, dat èn de burgemeester èn het gemeentebestuur ieder op zijn eigen wijze, blijk hebben gegeven het zeer op prijs te stellen, dat de S.D.O.A. in Middelburg zijn intrek neemt. Trots de bezwaren, die Mid delburg mogelijk voor de vestiging der school heeft, hoopt spr. dat de commandant het als een kleine vergoeding wil beschouwen, dat de burgerij de komst zeer waardeert en aldus een aangename verstandhouding met de in gezetenen reeds bij voorbaat verzekerd is. Spr. hoopt, dat allen in Middelburg een aangenaam verblijf zullen vinden en Middel burg met zijn schoone omgeving veel beko ring zal bieden en veel vergoeden wat allen in menig ander opzicht wellicht zullen mis sen. De gemeente en spr. twijfelt ook niet namens de burgerij te spreken, zal al het mo gelijke doen om het verblijf in Middelburg aangenaam te maken, opdat allen in latere jaren met genoegen zullen terugdenken aan den tüd in Middelburg doorgebracht. Spr. eindigt met allen nogmaals recht hartelijk welkom te heeten. Kapitein Berghuijs brengt in de eerste plaats dank voor de zeer op prijs gestelde ontvangst door het gemeentebestuur en wees er op, dat toen op 2 November vernomen werd, dat de school na 9 jaar Breda als gar nizoensplaats zou moeten verlaten, er een schok door de betrokkenen ging. De tijd is er echter om aan de gedachten van overplaatsing te gewennen. Het is door droeve familie-omstandigheden voor spr. geen aangename tijd, doch hij zegt het op hoogen prijs te stellen, dat de school zoo goed is ontvangen, wat een goed teeken voor de toekomst inhoudt. Zeker, men komt uit een plaats met mooie omgeving, maar de toe komst belooft veel door den feestelijken in tocht. De burgemeester van Breda bekende het aan spreker, niet te hebben geweten, dat met de school nog zulk een groot aantal per sonen zijn gemeente verlieten. Het is vol gens spr. een voordeel, dat de school niet zooals tot nu toe het kazernement met an dere troepen moet deelen. Ook noemt spr. het van belang, dat men nu in de hoofd plaats van een provincie is gevestigd, waar door men contact kan krijgen met andere personen dan tot nu toe. Men is trouwens nu op het zoo schoone eiland Walcheren. Spr. hoopt, dat de school te Middelburg zal blij ven tot in de verre toekomst. Hij is over tuigd, dat de leerlingen, die uit alle deelen van het land komen, in hun verdere leven propagandisten zullen worden voor Middel burg en omgeving. Voor de stad Middelburg met zijn herinneringen aan het verleden. Spr. eindigt met den wensch, dat de verstand houding met de burgerij steeds goed- moge blijven. De heer Enklaar, voorzitter van het comité, spreekt de hoop uit, dat Middelburg nu een blijvend garnizoen zal hebben verkregen en sluit zich geheel aan bij de woorden van den burgemeester, om dan dank te brengen aan den gemeenteraad en aan allen, die verder hebben medegewerkt om den wensch van het comité in vervulling te zien gaan, Eén der nieuwe Haka producten. De heer Onderdijk richt zich nu speciaal tot het comité en brengt het vuor de krach tige me. ewerking dank namens het gemeen tebesuur en inzonderheid aan den voorziter en secretaris, de heeren Enklaar en Kerk- meijer. Nadat ververschingen zijn aangeboden, neemt kapitein Berghuijs nogmaals het woord en brengt speciaal dank aan den vlootpredi- kant en den vloot-aalmoezenier voor hun aanwezigheid aan het station en bij deze ontvangst en roept hij hun medewerking in het belang der leerlingen der school voor de toekomst in. Met een heildronk op Middel burg en den wensch, dat het eens weer tot grooten bloei mag komen eindigt spr. De heer Onderdijk dankt nog voor deze woorden, waarna de ontvangst ten einde was. Buiten voor het stadhuis zijn daarop ge meentebestuur, comité en gasten op de ge voelige plaats vereeuwigd. Hedenavond heeft nog een nadere ont vangst van alle aan de school verbondenen plaats door het comité op de bovenzaal van „de Vergenoeging". OOST- EN WEST-SOUBURG De winkelweek. Het aantal deelnemers, thans ingeschreven voor de te Souburg te houden winkelweek bedraagt thans 39, wat voor Souburg zeker reeds een mooi getal is. Marnix van St. Aldegonde. Zaterdagavond gaf de schiet- en tooneel vereeniging „Marnix van St. Aldegonde" al hier een tconeeluitvoering in café „Tram halte" van den heer Luwema. Opgevoerd werd „Willys Vrouw" een lustige familiege schiedenis in 3 bedrijven van Mex Reimann en Otto Scharz. Een lustige geschiedenis was het dan ook werkelijk van begin tot einde en het stuk genoot een goede vertolking. Vooral de grootere rollen waren in goede handen en werden best gespeeld. Het publiek was dan oo kniet karig met applaus, wat zeker ver diend was. De zaal was goed bezet. KOUDEKERKE. Een afscheid. Vrijdagmiddag vereenigden zich ten huize van den gemeenteveldwachter, den heer J. L- Plansoen, die den politiedienst met pen sioen heeft verlaten, de inspecteurs uit Mid delburg, de brigade der rijksveldwaeht en verschillende collega's. De brigade-comman dant uit Vlissingen wees op den eervollen staat van dienst van den hec-r Plansoen, die 31 jaar lang heeft doorgebracht in den poli tiedienst en bood hem namens de collega's een souvenir aan. Namens den bond werd dank gebracht voor hetgeen als lid en cor respondent door den heer Plansoen is ge presteerd en werd mede een souvenir, be staande uit een zilveren horloge met in scriptie aangeboden. Het aanbieden van deze souvenirs had plaats met toepasselijke woor den, waarbij den heer Plansoen een rustigen levensavond werd toegewenscht. Zeer onder den indruk dankte de heer P:ansoen voor de hartelijke blijken van be langstelling en de geschenken. Garage „De Onderneming" PAUL KRUGERSTRAAT No. 8 TELEFOON 525 Reparafiën - Benzine, Olie - Stalling Goedkoopst adres Beleefd aanbevelend.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1