500 300 25 Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denl<en1 No.78 71e Jaargang 1933 liiigave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 I APRIL. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité STADS- EN PROVINCIENSEUWS DEN GEHEELEN DAG WARM WATER!! Rook. dan de beste Sigaret voor Uw gezondheid! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad f 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent.Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct. (max. lOregels). Bij 3-maaI plaatsing van 1Sregelsfl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 4 bladen In den loop dezer week werden aan het bureau van ons blad de volgende giften ontvangen Personeel R.H.B.S. 14.90 Gedeelte Politie-per- soneel - 2.50 Bijdrage leerl. Openb. U.L.O.-school - 3.60 Pers. Brouwerij „De Meiboom"- 4.62 Bijdrage leerl. Chr. U.L.O.-school t 2.55 .Vorige opgave -4567.45 Totaal 74595i62 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 1958f*\ Zwitserland. Grand Hotel Britarmla. De afdeeling Walcheren van de Ned. Reis- vereeniging heeft gisterenavond een mooie lezing aangeboden, aan haar leden, die toch niet in al te grooten getale waren opgekomen. De heer Noest, die de vergadering opende, heeft een profetischen blik gehad, toen hij aankondigde te gelooven, dat de aanwezigen, ondanks vele lezingen over dit onderwerp, niet ontevreden huiswaarts zouden gaan. Want het dient gezegd, dat de heer Van Nij- nanten uit Breda, die een gezellig causeur bleek te zijn, ons ruim 2/z uur heeft meege trokken. Hij begon met de opmerking, dat het hem prettig was op te treden, omdat het land ten volle zijn belangstelling en bewon dering had. Van welken kant men Zwitser land ook nadert, het is altijd even mooi, tal van letterkundigen hebben het bezongen en het is eigenaardig, dat niet alleen zijn schoonheid van natuur de hooge bergen met hun besneeuwde koppen, de gletschers en de meren - maar ook de rijke cultuur, bewondering opwekt voor de bewoners. Wie in Zwitserland rondkijkt, krijgt het denkbeeld dat hij bladert in een boek met veel wetens waardigs en veel illustraties. Op het kaartje van het land, dat geprojecteerd werd op het witte doek, wees spr. de drie deeïen aan Zwitsersche Jura, de Zwitsersche hoogvlakte, welke bestaat uit zwak golvend terrein, waar tusschen de donkergroene bosschen de steden en stadjes zich als het ware aaneenrijgen en de Alpen, die 58 van het geheel beslaan. In dat middeldeel bevinden zich tal van meren, van het meer van Constanz tot het meer van Genève in het Z.W., waar de sub tropische plantengroei van Italië zich paart aan de sneeuwbergen. Eenige projecties lie ten zien, dat hier gelegenheid te over is voor het maken van fietstochten. En nu de Al pen, waar de St. Gothard zich als 't ware in het middenpunt bevindt, die berg, wiens gletschervoorraad "het hevigst actief is als alle stroom^n aan het opdrogen zijn. Spr. wees er op,' dat van dien berg uit de Alpen in vier sectoren yerdeeld kunnen worden, waarvan het eene "het nationaal park bevat, terwijl in een der andere zich de hooge Montblanc bevindt. Van die sectoren gaf ons de heer Van Nijnanten verschillende beelden (Jungfrau en Matterhorn o.a.), waarvan de laatste ons een berg te zien giaf zooals de bergen niet zijn. Door een vergelijking met wat gebeurt, als een soepel kleedje op de ta fel wordt opgeplooid trachtte spr. duidelijk te maken, wat nu eigenlijk wel een berg is. Spr. gaf verder door eenige mooie kieken een voorbeeld van de kracht van het steeds sij pelende, stroomende water, waarop de be zoeker door een rustiek bruggetje kon neer zien. Ook toonde hij gletschers, waarvan eveneens oorsprong en ontstaan werd ver klaard, benevens het voorkomen op de ran den van puinmassa's. Evenzoo toonde een paar foto's met een tusschentijd van 12 jaar genomen het terugwijken der gletschers. Schitterende opnamen van de flora aan de Italiaansche meren, maar ook van die van Zwitserland werden op het witte doek ge projecteerd, waar we de sub-tropische tot de glaciale flora zagen verschijnen. Spr. legde uit, hoe door den invloed der ultra-violette stralen daar in het hooggebergte nog zooveel bloemen kunnen bloeien. Vervolgens gingen, na deze schitterende, vaak gekleurde, opnamen van de flora, eeni ge beelden gewijd aan de wintersportin deze streken, waar windstilte de koude redu ceert is het een aangenaam verblijf voor een bepaald soort zieÊeh, maar tegelijk een ideaal oord voor ski-loopen, bob-sleeën, paardenren nen op het ijs en dr schaatsensport, waarbij komt, dat van het besneeuwde land zooals spr. aan tal van opnamen demonstreerde een zeldzame bekoring uitgaat. Na de pauze nam spr. ons mee op eenige kleine reisjes, waarbij vooral de aandacht werd gevestigd op het schilderachtige, het schoone in het beeld van plaats of stad of natuur. De imponeerende massa water, die zich bij Nauhausen naar beneden stort, was een van de vele beelden van het eerste reisje, dat ons van Basel naar het meer van Con stanz met zijn schijnbare eb en vloed en zijn talrijke booten bracht. Eenige beelden brach ten ons de in barocstijl opgetrokken kerk van St. Gallen. Het tweede tochtje deed ons ge nieten van de heerlijkheid der natuur rondom het Vierwoudstedenmeer, waarbij de tocht door en over den St. Gothard een massa moede beelden opleverde. De derde tocht bracht ons in den Zuid- Oost-hoek van Zwitserland, waar we o.a. het nationaal$ark konden bewonderen. Ook wees spr. en hij toonde ons met een schema de werking er van op het opwekken van elec- triciteit uit de zich neerstortende watermas sa's, terwijl hij den nadruk legde op de moeilijkheden, welke de Zwitsersche inge nieurs hadden te overwinnen bij het aanleg gen der sporen lawinen, welke een spoor baan kruisenhet hoogteverschil op de tra jecten, de opdoemende moeilijkheid bij het vrijmaken van de spoorbanen tijdens de sneeüwperiode en die veel van hun vin dingrijkheid eischten. Een serie gekleurde plaatjes bracht ons in de buurt van Jungfrau en Mönch, evenals een tweetal projecties ons het verschil deed zien tusschen het „post"- vervoer een honderd jaar geleden en nu. Spr. besloot met een projectie van het Berghaüs, dat als het ware tegen de helling aangeplakt was en sprak de hoop uit, dat hij er in ge slaagd was te bewijzen, dat de schoonheid van Zwitserland overal te vinden was, zoowel op de hoogste bergtoppen, gletschers en wa tervallen als in het kleinste bloempje. Een luid applaus beloonde spr. voor zijn boeiende, geestige causerie, bij welk applaus de heer Noest zich aansloot om den heer Van Nij nanten te danken voor wat deze hedenavond geboden had. Alhambra-Theater. Het Teeken des Kruises. Verschillende recensies zijn over het reus achtig kijkspel van Cecil B. de Mille reeds in dit blad afgedrukt, terwijl in ons „Film- nieuws" een overzicht is gegeven van de geweldige energie, kosten en moeiten, die aan het tot stand komen van dezen show In onze sorteering van Lectuur op elk gebied is ook voor U wal aanwezig Telef Boekhandel D'HUIJ 3 48 BADHUISSTRAAT 15 die hem de Christenen van brandstichting doen beschuldigen. Mercia, een jonge Christin, smeekt den prefect van Rome, twee afvallige Christenen het leven te redden, aan welke smeekbede Marcus Superbus het oor leent. Poppaea weet in vrouwelijke jaloezie Nero tot dras tische maatregelen te bewegen. Op de pijn- tank wordt het verraad over de verblijf plaats der Christenen gepleegd. Ook Mercia behoort tot de slachtoffers, die naar de arena gebracht zullen worden. De meest verfijnde wreedheden zetten de keizers den Romeinen in het Circus Maximus voor. De finale wordt gevormd door een der meest ontzettende tragedieën der tijden hen, aie aan het geloof trouw bleven, wachten de leeuwen en tijgers. Dan kiest Marcus Super bus, oud-prefect van Rome, of liever hij kiest Mercia door met haar tesamen de trap te bestijgen, die naar de vernietiging van hun aardsche bestaan leidt.... Realistischer vertolking van Caesar Nero dan door Ch. Laughton lijkt niet mogelijk. Frederic March is een virtuoos vertolker van de sympathieke rol van Marcus Super bus. Claudette Colbert geeft de Romeinsche generatie, vaak met een geraffineerde be koring, Elissa Landi vertolkt de rol van Mercia in een volledig gamma van lyrische accenten. Schier onbegrijpelijk is het samenspel der duizendkoppige menigte, waarmee Cecil B. de Mille het superlatief van verfilmbare mogelijkheden getoond heeft. Vol, zelfs over laden is dit verbazend, ook in zijn lengte, groote filmwerk, waarin het eminente vak manschap treft. De gansche episode bijv. in de arena van het Circus Maximus, waarbij de camera geen oogenblik stilstaat, en ook de geluidsmontage verwonderlijke effecten bereikt, is van verbluffende overtuigings kracht, al is het slechts de sensatie, die ons grijpt. Maar zie de individuen. Bij de be oordeeling moet ten volle gewaardeerd wor den, dat het menschen zijn. Een bedelaar is een bedelaar, geen op- en aangeplakt toon- neelmatige figurant. Cecil B. de Mille is de eerste, die er vol komen in slaagde, deze gruwelijke perioden der geschiedenis in alle realiteit vast te leggen, te herbouwen. Scherp teekent zich tegen zulk een achtergrond de heldhaftig heid af van hen, die den moed der overtui ging bezaten het nieuwe geloof in „Het Het nachtstroom-tarief hiervoor geldt van 23 uur tot 7 uur en bedraagt 3,5 cent per K.W.U. Klokhuur 25 cent per maand. CIRCA 10 LITER WATER VAN 85° C. KOST 3,5 CENT N.V. P.Z.E.M. Vraagt inlichtingen aan ons kantoor te Vlissingen zijn besteed. Wij zouden ons zeer moeten vergissen, als deze film, waarin ten slotte ds moraal overwint, op de groote massa geen uitermate diepen, onuitwischbaren indruk maakte. Zoo forsch en zoo meesleepend is dit geheel geworden, dat ze overrompelt en overweldigt om haar raffinement, haar bij zondere knapheid, haar veelal prachtige fotografie. Een der rumoerigste tijdperken wordt op het witte doek gebracht en de brand, die Rome verteerde vormt de eerste scène. Sym bolisch kan men hierin zien, hoe deze vlam men tevens een oude beschaving vernietig den, welke' aan zichzelf ten onderging. Nero v/oidt consequent voorgesteld, als een wil loos, zwakzinnig werktuig van intriganten, Teeken des Kruises", op straffe des doods, te verbreiden. Want, als iets ook spreekt in dit monumentale werk, dan is het, dat ver drukking den verdrukte tot zegepraal voert, wat zeer zeker ook thans nog geldt tegen over ieder gedrijf inzake vrijheidsbelemme ring, in welke richting ook, al mogen „de Leeuwen van Nero", als vroeger hun voed sel eischen. „Luxor"-theater. De bende van de Transatlantic. Siegfried Die Hïbelungen). „Een schip is een wereld op zichzelf". Deze waarheid verkondigt een der hofmeesters aan boord van den grooten Oceaanstoomer „Transatlantic" Jot dolwordens toe den be- CHIEF WHIP roepsspeler Monty Green (Edmund Lowe), die den greep der politie wist te ontsnappen en nu aan boord zich van zijn goede zijde laat zien. De boot is bezet door vogels van diverse pluimage een stelletje gangsters uit Chi cago onder het bendehoofd Handsome, den gefailleerden bankier Graham met zijn vrouw, die zich zelf met de noodige contan ten in veiligheid wil stellen, den gedupeerden spaarder Kramer, die met zijn dochter een reisje naar Europa maakt, een Zweedscho danseres, die een verhouding heeft met Gra ham. Een schot weerklinkt in de hut van den bankier. Zelfmoord blijkt uitgesloten en na tuurlijk valt de verdenking op den armen spaarder. Doch Green,die zich als een edel mensch ontpopte, door te voorkomen, dat het geluk van mevrouw Graham werd verstoord, brengt ook licht in het drama. En daarmede is de sensationeele, zesdaagsche tocht van het schip ten einde. Goed spel van de hoofd figuren, waarbij dankbaar gebruik gemaakt werd van de mogelijkheden, welke het milieu van een groote mailboot biedt. Ongeveer negen jaar na de première van Fritz Lang's film „Die Nibulungen", heeft de Ufa in dit Wagner-jaar deze bewonde renswaardige schepping opnieuw uitgebracht, voorzien van Huppertz' muziek en van een proloog, in het Nederlandsch, gezegd door Elias van Praag. Ofschoon deze proloog over bodig geacht moet worden, maakt de verfil ming van het heldendicht, waarin ter op voering van tempo coupures zijn aange bracht, nog een overweldigenden indruk, door de verbluffende decoratieve film-architec tuur, al staat de hedendaagsche filmkunst letterlijk meer voor niets. Lang's schepping grijpt ons en voert ons mede, door de prach tige ensceneering, het spel en de mimiek van de hoofdfiguren Siegfried, Kriemhilde, Hagen Tronje, Brun'uilde, Günther zoodat we een zien van de interessante reprise van dit wonder der filmkunst, van blijvende waarde, warm aanbevelen. In het voorprogramma actueele journaals en een alleraardigst Ata reclame-fümpje. Vervolgcursus. Gisterenavond waren de leerlingen van den openbaren vervolgcursus voor het laatst bijeende cursus, die l October was begon nen, werd beëindigd. De wethouder van on derwijs, de heer Edelman, had dezen slui tingsavond met zijn tegenwoordigheid ver eerd. Het hoofd van den cursus, de heer Wijs- veld, heette den heer Edelman in de eerste plaats hartelijk welkom. Het deed hem ge noegen, dat de wethouder ook menigen avond de lessen had bezocht, om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de vorde ringen der leerlingen, een bewijs voor hem, dat ook voor dit onderwijs, evenals voor het onderwijs in al zijn geledingen, het hart van den heer Edelman warm klopte. Vervolgens richtte de leider zich tot de meisjes en jon gens en kon met voldoening constateeren, dat dezen winter de opkomst, de vlijt, de ijver en het gedrag te roemen vielen. Hij geloofde ook uit naam van de meisjes te spreken, als hij mej. Bakker dankte voor den ijver en toewijding, welke zij bij de lessen in koken en handwerken ten toon had gespreid. De heer Edelman verkreeg vervolgens het woord om in welgekozen woorden de leerlin gen het belang van het genoten onderwijs, ook met het oog op de toekomst, voor oogen te stellen, hen tevens opwekkende de lessen eventueel aan de handelsavondschool, of die van het nijverheidsonderwijs, met ambitie te te volgen. Mochten er zijn, die den cursus nog wenschten te doubleeren, dan kon hij niet anders, dan ook dit voornemen van harte toe juichen. Ten slotte dankte de wethouder den leider en mej. Bakker voor hun toewijding en hoop te, dat ze nog menig jaar hun krachten mochten geven aan het onderwijs, dat hier ter stede, getuigende het betrekkelijk groot aantal leerlingen, klaarblijkelijk in een be hoefte voorziet. De heer Wijsveld vervolgens nog het woord nemende, bedankte den wethouder voor zijn kernachige woorden en hoopte wederkeerig, dat het den heer Edelman vergund moge wezen, nog lang- zijn la-achten als wethouder in het belang van het onderwijs te geven. Onze Nationale goederen. Voor de centrale anti-rev. kiesvereeniging zal Vrijdag 7 April, des avonds 8 uur, in een op-nbare vergadering in de Geref. kerk al-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1