500 300 25 HQÜ.W00 Garage „De Onderneming" VRIJDAO 31 MAART EERSTE BLAD No. 77' 71e Jaargang 1933 Vilim: Fin F. MB DE VE1DE lr„ HFiFslnal 51-f D. Vlissiip.Iilii.ID. Postrekening GBItT Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE MODE-HOED HQLLAERS-VERBERKT, STADS- EN PROVINCIENIEUWS Voordeeligst adres voor groote ritten en trouwen. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsbjad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl öregels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een stelsel om den verbruiker meer aan den winkelier te binden. Ons hoofdartikel onder bovenstaanden titel, voorkomende in ons nummer van Dins dag jl., heeft de Middenstands-Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" aanleiding ge geven, plaatsing te verzoeken voor het vol gend schrijven Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling maar ook tevens met groote verbazing hebben wij het stukje, ge titeld „Flitsen", een stelsel, om den verbrui ker meer aan den winkelier te binden, in uw blad van jl. Dinsdag gelezen. Wij schrijven met verbazing, omdat onze Middenstands-Vereeniging „Gemeenschappe lijk Belang" reeds iets dergelijks tot stand heeft gebracht en wel voornamelijk om een band te leggen tusschen den verbruiker en den winkelier, door het oprichten van een Zegelfonds tot uitkeering aan verbruikers. Het is jammer daar waar U toch ook wel op de hoogte was wat er ter plaatse door onze zeer bloeiende Middenstands-Vereeniging is tot stand gebracht, aangezien U in één uwer bladen van December jl. onderstaande mede- deeling van onze vereeniging heeft ontvan gen en opgenomen Nadat in de algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging met overgroote meerderheid van stemmen was besloten om tot het stichten van een fonds ten behoeve der cliënten van de leden over te gaan en ook tevens een commissie van beheer van het fonds werd benoemd, is de commissie met groote spoed aan het werk gegaan, om reeds met 1 Januari 1933 te kunnen be ginnen. Wij kunnen dan thans mededeelen, wat er zal geschieden Ten eerste zijn aan alle deelnemende winkeliers, die zich verplicht hebben hun steun aan het fonds te verleenen en dat zijn er thans 140, invulformulieren' ver strekt, om deze door hun cliënten te laten invullen. Hierop moeten duidelijk naam, voornamen en geboortedatum van het ge zinshoofd worden ingevuld en teruggegeven worden aan diegene, die dit biljet heeft verstrekt. In den loop van Januari wordt daarvoor in ruil een zegelkaart op naam verstrekt, waarop 200 zegels kunnen worden geplakt. Deze zegels ontvangt men bij iedere aan koop van 50 cent. Hoe meer zegels men plakt, hoe grooter de uitkeering kan zijn. De commissie van beheer heeft voor- loopig besloten, de uitkeering bij ziek te te doen. Mocht echter in de toekomst blijken, dat de uitkeering meer zal worden gewaardeerd voor andere gelegenheden, dan zal zulks nog in overweging genomen kun nen worden. Uitkeeringen kunnen natuurlijk voor- Ioopig nog niet worden gedaan. Dat hangt geheel af van de inkomsten van het fonds. Wij verzoeken iedereen daarom zooveel mogelijk zegels aan uw leveranciers te vra gen, aangezien men daardoor, ook al heeft U zelf geen uitkeering noodig, dan toch medewerkt het fonds groot te maken en bovendien kost het U niets. Zoodra een kaart van 200 zegels is vol geplakt, kan deze bij uw leverancier wor den ingeleverd, die er verder voor zorgt, dat U een nieuwe kaart ontvangt met het transport der ingeleverde er op vermeld. Heeft nu b.v. iemand in 1 jaar 1000 ze gels geplakt, dan beteekent dit, dat hij voor ƒ500.aan goederen heeft besteed, dus ongeveer ƒ10.per week. Treft hem nu een ziektegeval, dan zal, indien hij min stens 3 weken ziek is, een uitkeering van 3 weken a ƒ10.— is totaal ƒ30.— gedaan worden. Dit kan voor ieder gezinshoofd maar éénmaal per jaar geschieden. Men moet de bewijzen daarvoor overleg gen, terwijl de beheerders van het fonds recht van controle kunnen uitoefenen. Het is niet met zekerheid te zeggen, dat het bedrag, in het voorbeeld vernoemd, in de praktijk zal kunnen worden uitbetaald, misschien meer of minder. Wij moeten dit afwachten, aangezien ons geen gegevens ten dienste staan. Iedereen kan zegels bekomen bij de deel nemende winkeliers, of men te Vlissingen of Middelburg woont, dit geldt voor heel Walcheren. Vraagt dus bij al uw leveran ciers om de zegels. U vindt de deelnemers in alle branches. Nu is onze commissie van meening, dat door uw artikel te plaatsen, U wel ëen beetje als mosterd na den maaltijd komt, want in het Algemeen Weekblad „De Middenstands bond" van 10 Februari j.l., officieel or gaan van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond, werd reeds medegedeeld, dat er een commissie van onderzoek naar Zwitserland was geweest, om het Zwitser- sche systeem te onderzoeken. PAST GOED - KLEEDT GOED Eischt dit merk in Uw hoed. ALLEEN BIJ: WALST RAAT 78. Ons systeem werd reeds in November 1932 in onze algemeene vergadering voorgelegd en een voorloopige commissie benoemd teneinde deze zaak voor te bereiden. Reeds 1 Januari 1933 is het fonds in wer king getreden en zooals wij reeds eerder me dedeelden met succes, circa 160 winkeliers doen hier aan mede en ook het publiek werkt mede. Voor ons is het beste bewijs dat ons fonds levensvatbaarheid heeft, omdat ons van ver schillende zijden uit het land om inlichtingen werd gevraagd. De landelijke bonden bevelen ons systeem aan, zelfs is de algemeene secretaris van den Nederlandschen Kruideniersbond „Enkabé", gevestigd te Rotterdam, persoonlijk bij ons op bezoek geweest om zich op de hoogte te stellen. De georganiseerde winkelstand te Vlissin gen dient zijn tijd te kennen en zal ook .de belangen van de verbruikers dienen te be hartigen door haar artikelen tegen zoo bil lijk mogelijke prijzen van de hand te doen. Daartegenover dient de distributie van levensmiddelen, kleeding enz., in handen te blijven van de zelfstandige winkeliers, want onbillijk is het, dat de verkregen verkorte arbeidstijd op alle manieren wordt gebruikt om onderling zelf in te koopen, zelf te schil deren of schoenen te maken. De commissie van het fonds ontvangt gaarne eventueele klachten, indien de zegels niet worden gegeven en zullen die ernstig worden onderzocht. Mijnheer de Redacteur, het doet ons echter genoegen, dat thans ook de pers de verbrui kers op de hoogte brengt, daarover is in Mid denstandskringen wel eens geklaagd, maar danken U voor uw bereidwilligheid, dat U ons in de gelegenheid heeft gesteld om nog maals de aandacht op ons Zegelfonds te ves tigen. Het gaat goed, ruim 100 zegelkaarten a 200 zegels zijn in dezen korten tijd reeds ingeleverd. Namens de Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang", Be Commissie van Beheer van het Fonds tot uitkeering aan Verbruikers. Gaarne hebben wij aan bovengenoemd schrijven een plaats gegeven, omdat wij de middenstandsbelangen in elk opzicht willen dienen. De vereeniging „Gemeenschappelijk Be lang" heeft echter de bedoeling van ons stukje wel eenigszins misverstaan. Dat in Vlissingen in deze richting reeds gewerkt wordt, is een verheugend feit, doch wij meenden een aansporing te moeten geven, om dit op breedere basis te doen. Want in dien de zegels voor den verbruiker alleen waarde krijgen bij ziekte, blijft de beteekenis toch beperkt. En wij wilden er juist op wij zen, dat de verbruiker nog meer aan den winkelier verbonden wordt, indien de zegels dezelfde functie gingen vervullen als het dividend bij de Coöperaties en de korting bij de filiaalbedrijven, maar dan op een voor het publiek aanlokkelijker wijze. Ook wisten wij wel, dat het orgaan van den Kon. Ned. Middenstandsbond deze kwestie reeds aangeroerd had. Dit orgaan komt echter lang niet in ieders handenze ker niet van de verbruikers. En deze moeten toch ook met het systeem op de hoogte ge bracht worden. O.i. kwam dus ons stukje in het geheel niet als „mosterd na den maaltijd", doch eerder „juist van pas". Een défilé van het opleidings-bataljon der marine. Hedenmorgen bracht het bataljon van de te Vlissingen gestationneerde opleiding der marine, onder commando van den len lui tenant der mariniers J. M. C. van den Berge en voorafgegaan door het muziekkorps, een bezoek aan Middelburg en defileerde te kwart voor negen in de Abdy voor den Com missaris der Koningin, bij wien zich had ge ONNOODIG LIJDEN Als iedere beweging u pijn doet, als pijn in de lendenen, urinestcornissen, hoofdpijn, dui zeligheid en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij uw werk moet laten liggen, wordt gij gewaarschuwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodedoos lijden aan rheu- maitiek, spit, waterzucht of blaaszwakte Gebruik Foster's Rugpijn Pillen, bij het eerste waarschuwende teeken der organen, welke de urine afscheiden en zoodoende de onzuiverheden uit het bloed filtreeren. Fos ter's Pillen heelen en versterken deze ver zwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophocpen en afzetten en zoodoende eindelooze pijn en ongemak ver oorzaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dank bare personen hun levenslust herwonnen, dank zij Foster's Pillen. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijgbaar bij alle drogisten enz. a f 1.—, f 1.75 en f 3.— per doos. voegd de onder-commandant der marine te Vlissingen, de kapitein-luitenant ter zee D. Vreede. Na afloop trok de troep door een deel der stad en werd daarna op de Markt eenigen tijd gerust. Ned. Meisjesgilde. In Grand Hotel Britannia wordt morgen om 3 uur een propagandamiddag gehouden, waar padvindsters en kabouters voordrachten zullen houden. Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling. Blijkens achterstaande advertentie geeft Henk van Laai- op Zondagmorgen a.s., om 10 uur voor leden en donateurs van het In stituut voor Arbeidersontwikkeling een le zing in hotel Buning aan het Bellamypark over „Erfelijkheid bij den^mcnsch". De naam van dezen leeraar, schrijver van natuurhistorische boekjes, directeur van het natuurkundig-historisch museum „De Pink- sterblom", redacteur van „De Meidoorn" maandblad voor buitenvrienden en reis-se- cretaris der natuurvrienden, waarborgt den bezoekers een leerzamen ochtend. Garage „de Onderneming". In een advertentie in dit nummer wordt bekend gemaakt dat hier ter stede de garage „de Onderneming" in de Paul Krugerstraat is geopend. De dienst van deze nieuwe onderneming wordt uitgeoefend met auto's voor 7 personen. Examens. Voor het examen als apothekers-assistente is te Utrecht geslaagd mej. N. Theune te Vlissingen. MIDDELBURG. De wethouders-vacature. De heer M. H. Boasson die Woensdag tot wethouder werd benoemd en deze benoeming in beraad, nam, heeft deze thans aangeno men. Het nieuwe college van Burg. en Weth. zal dus, wat de politieke samenstelling betreft, bestaan uit l anti-rev., 1 sociaal-democraat en 1 vrijzinnig-democraat. Het stadhuis. Deze week is een der nissen van den Choertoren van het stadhuis te Middelburg, waarin tijdelijk het beeld van graaf Dirk den Vijfde was gezet, het nieuwe beeld van Karei den Stoute geplaatst, vervaardigd evenals het voor enkele jaren geplaatste beeld van Ma ria van Bourgondië, door den beeldhouwer L. Zijl. Thans komen nog als er wederom geld voor gevoteerd is, nieuwe beelden van Philips den Schoone en Karei den Vijfde, zijnde de laatste vorst, wiens beeltenis in de rij langs den voorgevel van het monumentale gebouw is aangebracht. Belichting stadhuis. Gisterenavon heeft men, nadat de schijn werpers reeds eerder waren geplaatst, de belichting van het stadhuis beproefd en zich overtuigd, dat de lampen goed gericht staan, om hetzelfde mooie resultaat van vorige ja ren te waarborgen. De lampen zullen Maandag a.s. ontstoken worden als de ontvangst van het garnizoen plaats heeft. De lampen zullen ook Woensdagavond branden. Voor dien dag had het bestuur van het Middelburgsch muziekkorps op initiatief van de werkende leden van het korps aan den nieuwen burgemeester een serenade aangeboden, doch bij nader inzicht bleek een uitvoering op de Markt beter. Daarvoor zal een eenvoudig podium wor den opgericht, in de kosten waarvan ver schillende bewoners van de Markt een steentje bijdragen* Telef. 525 Paul Krugerstraat 8 Telef. 525 Hierdoor berichten wij het geachte publiek dat wij van heden af voor eigen rekening bovengenoemd bedrijf zijn begonnen, met nette 7-persoons auto's. Station heen en terug i O 75 Station alleen wegbrengen f O SO Stadsrilten f 0.60 Voor geregelde sfadsritfen specialen prijs. Stalling, Olie en Benzine tegen scherp concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, J. P. KOLIJN. C. LU1TWIELER. J. DE PAGTER. Het Nederlandsche Roode Kruis. Gisteren vergaderde de afdeeling Middel burg van de vereeniging „Het Nederlandsceh Roode Kruis" onder voorzitterschap van den heer mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohelansiberg, in de trouwkamer op het stadhuis. In het jaarverslag over 1932 herinnert de secretaris, de heer mr. J. H. Bybau, er aan, dat de afdeeling een groot verlies leed door Let verrtek van den heer mr. G. J. Spren- ger, die gedurende ruim 25 jaar deel van het bestuur heeft uitgemaakt. De transport colonne verheugt zich in gestadigen bloei en vooruitgang. De oefeningen hebben geregeld plaats en zijn steeds door een flink aantal leden bijgewoond. De colonne verleende in Mei te samen met de colonnes van Vlissin gen en Neuzen, haar medewerking bij een oefening van de afdeeling Zeeland van den Vrijwilligen Landstorm in de duinen nabij Domburg, welke oefening werd bijgewoond door den leger-commissaris, luitenant-gene raal Van Munnikrede en den generaal-ma- joor dr. J. C. Diehl, die beide hun groote voldoening over het werk der colonnes uit spraken. Voor de door den arts-leider ge houden cursussen bestond doorloopend goede belangstelling. Weder verwierven een 5-tal dames het bewijs van geoefendheid als aspi rant-helpsters. Een buitengewóón-dienst plichtige legde de verbintenis als helper bij de transportcolonne af. Een cursus voor het personeel der rijksveldwacht werd opgericht. Ook in dit jaar had wederom met de zeer gewaardeerde medewerking der adspirant- helpers en de leden der transportcolonne de jaarlijksche collecte voor het vredeswerk plaats Het jaarverslag werd goedgekeurd en eveneens de rekening van den penningmees ter, den heer mr. R. M. van Dusseldorp. De rekening wijst een eindcijfer aan van 1142.78'/2, begonnen met een goed saldo van 435.39 slonk dit tot 150.01, voorna melijk tengevolge van de groote kosten van de deelname aan de oefening bij Domburg. RITTHEM Gemeenteraad. Woensdagavond kwam de raad dezer ge meente in voltallige zitting bijeen. Voor zitter de heer P. W. ter Haar. Een mededeeling, dat de extra-subsidie over het 4e kwartaal ingevolge het werkloo- zenbesluit 1917 100 bedraagt werd voor keninsgeving aangenomen, eveneens een mededeeling van Ged. Staten, dat de raad der gemeente Scherpenisse besloot de jaar markt af te schaffen, met verzoek of bij den raad hiertegen bezwaren bestaan. Naar aanleiding van een verzoek aan Ged. Staten of het in hun voornemen lag binnen afzienbaren tijd de gemeentebesturen aan te schrijven om over te gaan tot vernieuwing van den ligger van wegen en voetpaden, ontvingen Buig. en Weth. bericht, dat Ged. Staten mettertijd een circulaire van boven vermelden inhoud aan de gemeentebesturen zullen richten. Aangezien dit verzoek aan Ged. Staten was gericht om noodelooze uit gaven, verbonden aan een wijziging van dien ligger te voorkomen, bracht de vage aan duiding „mettertijd" dus niet de gewenschte oplossing. Daar reeds in de vorige vergade ring stemmen opgingen om het Welzingsche voetpad van den ligger af te voeren, stelde de voorzitter den raad voor hierover uit spraak te doen. Namens Burg. en Weth. ad viseerde hij afwijzend te beschikken, op grond van de hooge kostene welke aan een liggerwijziging zijn verbonden. De heer Wisse is van meening dat de hui dige liggers niet meer aan de eischen vol doen. Hij achtte een niet officieele afvoering in dit overgangstijdperk goed mogelijk. De heer Van de Putte informeert of er bij Ged. Staten bezwaren bestaan tegen het af voeren van dit pad van den ligger zonder de kaart te wijzigen, Hierover zal met Ged. Staten gecorres pondeerd worden. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt aangehouden. De verbetering van den Ritthemschen straatweg heeft de aandacht van Ged. Sta ten, welke spoedig de gemeentebesturen van Oost en West Souburg en Ritthemover deze kwestie wenschen te hooren. De verordening op het agentschap der Arbeidsbemiddeling dd. 6 Maart jl., werd door Ged. Staten eenigszins te uitgebreid geacht voor de gemeente Ritthem. Hierin tg nl. opgenomen de samenstelling en bevoegd heid eener werkloozencommissie( welks alleen vereischt is in gemeenten met meer dan 5000 zielen, doch eveneens in kleinere gemeenten kan worden ingesteld. Aangezien deze commissie in een dringende behoefte voorziet en meermalen haar bestaansrecht aan den dag legde, hebben Burg. en Weth. Ged. Staten met den meesten aandrang verzocht de ingezonden verordeningen wel met hun goedkeuring te willen bekrachtigen. Op voorstel van Burg. en Weth. vereenig- de de raad zich zonder hoofdelijke stemming met een door de gemeente Middelburg op gestelde hulpovereenkomst bij brand. Aan vankelijk wordt zij aangegaan voor den proeftijd van 1 jaar. De concept-contracten van de PZEM voor electrische straatverlichting en het huren: van lantaarns, benevens een nieuwe regeling ter voorziening in een barak voor besmette lijke ziekten werden uit hoofde van late ontvangst naar Burg. en Weth. verwezen ter voorbereiding. Hierna was aan de orde de instelling van een gemeentelijke werkverschaffing. Een door den correspondent der arbeidsbemiddeling ontworpen en door Burg. en Weth. gunstig onthaalde regeling werd den raad ter vast stelling aangeboden. Hierbij komen alleen die personen in aanmerking, die a. ten minste een jaar in het bevolkingsregister dezer gemeente staan ingeschreven b. hoofd van een gezin zijn en den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt en dien van 60 jaar niet hebben overschreden c. kostwinner zijn. De voor werkverschaffing in aanmerking komende werkloozen worden ingedeeld in 3 groepen. Het uurloon bedraagt 0.20. Per dag wordt 10 uur gewerkt. Het dagloon wordt verhoogd met 0.10 per dag en per kind beneden den 14-jarigen leeftijd, hetwelk de werklooze te zijnen laste heeft. Een bij de werkverschaffing te werk gestelde kan ge durende een werkperiode van 3 weken nooit meer dan 31.50 aan loon in werkverschaf fing en overige gezinsinkomsten ontvangen. Wordt dit bedrag in eenige periode over schreden, dan worden de werkuren van den betreffenden werklooze in de eerstvolgende periode in evenredigheid van het te veel genotene verminderd. Een werklooze, welke aangeboden werk, waarvoor 2 of meer per dag wordt betaald, weigert te aanvaarden zal uitgesloten wor den van de werkverschaffing. Van de zijde van de leden-werknemers der werklooaen- commissie ontmoette deze regeling ernstige bezwaren. Zij merkten op, dat de gemiddelde wekelijksche steun in den vorm van werk verschaffing onvoldoende is. Daarnaast Wezen zij op het groote verschil in loon tusschen de in ^roep a en de in groep b geplaatste werkloozen. Zij stelden voor groep a met groep b te combineeren en de daarin te plaatsen werkloozen gedurende 4 dagen per week te doen werken en de in groep c te plaatsen werkloozen 3 dagen. Dit voorstel achtte de raad, uit financieel oogpunt bezien, onaanvaardbaar. Hierdoor zou de werkverschaffing hoogstens ll/2 maand in werking kunnen blijven. Ten einde eenigszins aan hun bezwaren tegemoet te komen wijzigden Burg. en Weth. hun voorgestelde regeling als volgt In een periode van 3 weken wordt iedere werklooze, ingedeeld in groep a. ten hoogste 8 dagen, groep b. ten hoogste 6 dagen, groep

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1