SPORT LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS Looze streken van Snoekie en Bolleboks aÜimiliaSaiiallSlBiljjaüliiaüiiaSiljBS iiBHIIgljSÜjiimlilMjiüliUtiiJilUiliiiiilïïiii KAMEROVERZICHT EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag. Kieswet Wegenfonds. Het reeds aangekondigde gekibbel over de wijziging der Kieswet ten gerieve van de groote partijen, kwam hier op neer dat de heeren van die groote partijen zoo gauw mogelijk dat wetje willen afhandelen om op 26 April zooveel mogelijk binnen te halen. Nu is het malle in de Eerste Kamer, dat de voorzitter in zijn eentje de agenda op maakt. Van zijn voorstel kan de Kamer af wijken door uitstel, maar als de voorzitter niets voorstelt kan de Kamer niets beslissen. Dusals een. voorzitter een wet wil tegen houden kan hij dat. Of hy dat nu wil is niet te zeggen, maar het lijkt zoo oen beetje. Nu wilde de heer Van Lanschot Woensdag a.s. het ontwerp behandelen, maar een voorstel kon hij niet doen, omdat de voor zitter naar hy zeide de leidsels niet uit handen geeft. Rare geschiedenis. Maar nog raarder maakte de heer Fock ze, want die wil het wetje uitstellen omdat het niet aangaat een wyziging in de Kieswet aan te brengen terwijl verkiezingen gaande eijn. Dit is daarom onjuist omdat dit wetje wel terdege bedoeld was om voor de verkie zingen gereed te komen. Nu die zyn ver vroegd kan de Regeering dit niet helpen, maar zij diende het ontwerp in toen er van lervroeging geen sprake was. Voor de nor male verkiezingen, die allicht één maand later gehouden zouden worden, was het wel bestemd. Wat de heer Fock dus zei, was er glad naast. Aangezien de voorzitter niets wilde toege ven, bleef de zaak hangende. We zullen nu hebben af te wachten wat de voorzitter doet. De Kamer is voor een week naar huis. Zal het ontwerp dan op de agenda staan Het is natuurlek te zot om los te loopen, dat de Eerste Kamer een ontwerp, waarvan de voorbereiding gereed is, waarby alles normaal is verloopen, doodbedaard laat liggen. Het is dringend noodig het reglement eens te wijzigen. De Senaat doet niets dan üerailleeren. Er moet eens duchtig aan de machinerie gekalefaterd worden. Het Wegenfonds werd na eenige opmer kingen goedgekeurd. En toen ging men overbodig vroeg naar huis. VOETBAL. Ned. Elftal—Walsall F. C. 2—1. Gisterenmiddag werd bovengenoemde oefenwedstrijd op heit Sparta-terrein te Rot terdam ten aanschouwe van eenige duizen den toeschouwers gespeeld. De Neder landsche ploeg speelde aanv anke- flfjk een prachtige open partij voetbal, waar door het meestal korte Engelsche spel danig in de war werd gestuurd. Voor de rust was de stand 2—0 voor Nederland. Na de rust was het spel veel minder en ■eo konden de Engelschen onzen doelman Van Male, die keurig werk verrichtte, met een keurig tegenpunt passeeren. Er werd in dezen wedstrijd nu en dan nogal grof gespeeld gevolg van echt-professionee- le geniepigheidjes, waar deze Engelschen aar dig op uitgeleerd waren. En waartegenover de onzen herhaaldeiyk uiterst forsch optraden. Na afloop van den oefenwedstrijd, gistereen op het Sparta-veld gespeeld, heeft de keuze commissie het Nederlandsch elftal samenge steld, dat onze kleuren zal verdedigen in den wedstryd tegen de Belgen op 9 April te Ant werpen. De opstelling zal als volgt zijn Doel: Van der Meulen (H.F.C.), aanvoer der. AchterWeber (A.D.O.) en Van Run (P.S.V.) Midden: Pellikaan (Longa), Anderiessen (Ajax) en Van Heel (Feyenoord). Voor Wels (Unitas), Bonsema (Velocitas), Van Reenen (Ajax), Van den Broek (P.S.V.) en Van Nellen (D.H.C.) Als reserves zijn aangewezenVan Male (Feyenoord), Diepenbeek (Ajax), J. Paauwe (Feyenoord), Nagels (Enschede) en Vente (Neptunus) AJCHTVAART De vliegramp in België. De Koning van Engeland heeft een tele gram gezonden aan den president van de Imperial Airways, Sir Eric Geddes, om zijn deelneming aan de families van de omgeko menen en aan de maatschappü te betuigen. De correspondent van „het Vad.' te Brus sel meldt Talrijke bloedverwanten van de by de ramp te Dixmuiden omgekomen passagiers van het Engelsche vliegtuig zyn gisteren daar gearriveerd. Ook een Belgische technicus en twee gedelegeerden van het Britsche depar tement van luchtvaart bevinden zich thans voor het onderzoek ter plaatse. De Anglicaan- sche predikant uit Ieperen is tegen den mid dag te Eesen gearriveerd en heeft by het wrak gebeden der dooden gelezen. De aan wezige gedelegeerden van de Imperial Air ways hebben zich tegen het fotografeeren van het vernielde vliegtuig verzet, maar zyn De verkoolde overblijfselen van de omgeko men passagiers en van de bemanning zullen vermoedelijk eerst hedenavond of morgen worden geborgen. De slachtoffers Charles Rowsell en Alexander Thomson, die in de Londensche city zee«r bekend zyn, hadden te Brussel de vergadering van den raad van beheer der Union Minière bygewoond en een andere omgekomen passagier, ingeschreven onder den naam van Rowland, zou naar het gerucht wil sir John Rowland, het hoofd van een groote Engelsche handelsonderneming zyn. Rowland had zich eenige dagen geleden naar België begeven en was thans op de te rugreis. De Engelsche minister van luchtvaart, lord Dondcnderry, heeft in een telegram aan de maatschappij zyn leedwezen met het gebeur de betuigd. Men herinnert er aan, dat de vliegtuigen der Imperial Airways, sinds de maatschappy negen jaar geleden was opge richt, tien millioen myien hebben afgelegd, en diat daarby slechts vyf ongelukken zijn gebeurd, waarby passagiers zyn omgekomen. De verzekeringspremie voor tochten met de Imperial Airways is onlangs verlaagd tot het zelfde peil als dat der premie voor reizen met andere verkeersmiddelen. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens Met een motorrytuig niet behoorlyk uit wijken naar rechts by het tegenkomen van een motorrytuig F. J. te Grypskerke 10 b s. 5 d. h.als bestuurder van een motorrij tuig den berijder van een anderen weg welke hij aan zyn rechterhand had, niet den door gang vrylatenJ. in 't A. te Domburg, vrij spraak met een rywiel buiten noodzaak de linkerzy de van den weg houden L. D. en J. J. D., beiden te Vlissingen, ieder 3 b. s. 3 d. h.met een motorrytuig over een weg ry- den zonder dat het is voorzien van voldoen de remmer J. C. v. S. te Oost- en West- Souburg 5 b. s. 5 d. h.'s avonds fietsen zonder lichtP. A. T. te Oost- en West- Souburg f 3 b. s. 3 d. h.M. de K. te Gryps kerke, G. R. te Rotterdam, L. J. L. te Middel burg, C. J. te Ritthem, ieder 5 b. s. 5 d. h. met een motorrytuig over een weg rijden op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebrachtJ. G. H. te Rotterdam 25 b. s. 10 d. h.met een rywiel over een weg rijden op zoodanige wyze, dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht, na gedaan verzetJ. K. te Oqstkapelle 5 b. s. 5 d. h.als bestuurder van een motor rytuig niet op de eerste vordering der daar toe bevoegde ambtenaren zijn nummerbewys vertoonenP. L. te Zoutelande 3 b. s. 3 d.h.straatschenderijA. W. te Grypskerke, vrijspraak in staat van dronkenschap ver- keerende eens anders veiligheid bedreigen J. P. te Nieuw- en Sint Joosland, vrij spraak dronkenschap op den openbaren weg J. P. te Nieuw- en St. Jcosland, vrijspraakidem bij tweede herhalingJ. V. te Vlissingen, 14 d.h.zonder daartoe gerechtigd te zijn loo pen over eens andere grond J. B. en F M te Vlissingsn, ieder f 1 b. s. 1 d. h.A. C. D. te Middelburg, last tot teruggave aan zyn ouders, zonder toepassing van strafC. M. te Middelburg f 1 b. s. 1 w.t.C. M. de V. en H. S. te Vlissingen 3 b. s. 3 d. h.overtre ding Crisis-varkenswet 1932 J. de P. te Domburg 10 b. s. 5 d. h.zonder vergun ning van den Commissaris der Koningin over de kanaalgronden ryden met een voertuig P. L. te Vlissingen 5 b. s. 5 d. h.te St. Laurens voorwerpen, anders dan gedrukte stukken, aan de huizen te koop aanbieden A. L. te Princenhage f 3 b. s. 3 d. h.te Vlissingen by een volksverzameling dooi' de politie gelast wordende zich uit die volksver zameling te verwyderen, niet onmiddellyk aan dezen last voldoen C. M. S. te Vlissin gen 25 b. s. 2^d. h.te Vlissingen met een rijwiel ryden op openbaar terrein op een voetpadI. P. te Vlissingen 3 b. s. 1 w.t. een aan keuring onderworpen slachtdier zon der vergunning slachtende kennnisgeving voorgeschreven in art. 6 der vleeschkeurings- wet niet doen, tweemaal gepleegd vleesch dat aan keuring onderworpen is, doch niet van het voorgeschreven merk is voorzien, afleveren W. D. te Vrouwenpolder, resp. f 25 b. s. 5 d. h.2 maal 10 b. s. 5 d. h. voor iedere boete 1 maal 25 en 1 maal 20 b. s. 5 en 5 d. h., 10 b. s. 5 d. h. vleesch dat aan keuring is onderworpen, doch niet van het voorgeschreven merk is voorzien, vervoeren, tweemaal gepleegd, en vleesch dat bedorven is in voorraad hebben, na gedaan verzetJ. M. F. te Oost- en West- Souburg f 30 b., 50 b. en 15 b. s. 10 d.h. voor iedere boete te Vlissingen, zonder ver gunning van Burg. en Weth. voorwerpen, andere dan gedrukte stukken langs de huizen te koop aanbieden C. H., zonder vaste woon- of verbiyfplaats 3 b. s. 3 d. h.idem te Middelburg J. K. te St. Willebrord, gemeen te Rucphen 1 b. s. 1 d.h.A. de B. te Willebrord, gem. Rucphen 1 b. s. 1 w.t. Valsche munters. Wegens het vervaardigen van valsche rijks daalders is de 36-jarige schoenmaker W. F. L., door de rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeeld tot 5 jaar gevangenisstrafDoor het O.M. was tegen L. 2 /2 jaar geëischt. In hooger beroep heeft het gerechtshof al daar verdachte veroordeeld tot 4 jaar gevan genisstraf met aftrek van 5 maanden voor arrest. De medeplichtige, de 46-jarige koopman A. C. M. J. E., die de door L. vervaardigde val sche ryksdaalders uitgaf, is te dezer zake door de rechtbank veroordeeld tot 2 y2 jaar gevangenisstraf. Het Hof verminderde deze straf tot 2 jaar en bracht eveneens 5 maan den voorarrest in mindering. Zware straffen voor rijwïeldieven. De rechtbank te Almelo veroordeelde een aantal rijwieldieven, die deze bezigheid in Twente en een deel van den Gelderschen Achterhoek engros uitoefenden, tot zware raffen. De aan.jóider. de rywiel- 'en molorhex steller G. E. te Enschede, die een aantal werklooze familieleden er op uitstuurde om de diefstallen te begaan, waarna de karre tjes in zyn werkplaats een algeheele meta morphose ondergingen en als nieuw op de markt werden gebracht, werd overeenkom stig den eisch tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zijn zoon werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waaxvan vier maanden voorwaardeiyk (ook conform den eischeen neef werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf (eisch negen maanden) een schoonzoon tot twaalf maanden voorwaarde lijk (eisch tien maanden gevangenisstraf, waarvan vyf voorwaardeiyk) en een kennis van laatstgenoemde tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan 3 voorwaardeiyk (eisch acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelyk). Uit de Land- en Tuinbouwwereld. (Nadruk verboden). Sstikstofmeststoffen. Wy hebben kennis mogen maken met het eerste nummer van de „Mededeelingen" van het Landbouwkun dig Bureau der Staatsmijnen in Limburg. Het is een propaganda-blad, dat viermaal in het jaar zal verschynen, en land- en tuinbouwers wil voorlichten omtrent een oordeelkundige toepassing der verschillende producten van het Staatsmynbedryf, meer in 't bijzoner van de door het Stikstofbin- dingsbedryf en de Cakesfabrieken geprodu ceerde producten. Het eerste nummer bevat een artikel over Ammonsalpeter S. M., voor de volle 100 pet. een Nederlandsch product, dat by een groot aantal proefnemingen op verschillende grondsoorten en by allerlei gewassen een uitstekende en zekere werking heeft ge toond. Dit behoeft niet te verwonderen, daar de stikstof (20.5 pet.) er voor de helft in voorkomt als salpeter stikstof, dus vlug werkend, en voor de andere helft in den vorm van ammoniak-stikstof, welke langza mer werkt. Salpeterstikstof lost namelijk ge in akkelyker in het bodemvocht op en kan door de planten direct worden opgenomen. Een bezwaar van dezen stikstorfvorm is, dat hy in het bodemvocht opgelost blijft en niet in den grond wordt vastgelegd. Bij een over maat van water zal er uitspoeling kunnen plaats vinden en stikstof verloren kunnen gaan. Ammoniakstikstof gedraagt zich ech ter eenigszins anders, zy wordt in de klei- en humus-bestanddeelen van den grond vast gelegd. Door de zoogenaamde nitrificeeren- de bacteriën, die in iederen in behooriyken cultuurtoestand verkeerenden bodem in vol doende mate voorkomen, wordt de ammo niak-stikstof omgezet in salpeterstikstof. Deze omzetting neemt binnen een bepaalde grens toe, naarmate de bodemtemperatuur stygt. By toenemende warmte zal in den regel het gras ook sterker gaan gi-oeien. en meer stikstof vopr de ontwikkeling noodig hebben. De omzetting van ammoniakstikstof houdt dus, tot op zekere hoogte althans ge- lyfcen tred met de stikstofbehoefte "van het gewas. Wy concludeeren dusSalpeterstik stof werkt snel, doch minder langdurig ammoniak-stikstof werkt langzaam, doch geleidelyker en langduriger, waaraan het is toe te schrijven, dat Ammoniaksalpeter een regelmatige stikstof voeding bevordert. Am moniaksalpeter wordt geleverd in korrelvorm, welke zich zoowel met de hand als met de machine gemakkelyk en gelykmatig over het land laat verdeelenzy wordt geleverd in geprepareerde zakken en blyft, mits op een droge plaats opgeslagen, goed strooibaar. A.S. tast de huid niet aan by 't uitstrooien, geeft geen korstvorming van den bodem kan ook als overbemesting worden aange wend en als het gowas droog isten slotte een goedkoope stikstof-meststof. De Minïmumwet van Liebig. Het doet ons genoegen, dat in bovenstaande „Mede deelingen" er zeer terecht door de redactie op gewezen wordt, dat de stikstof moet be schouwd worden als een belangryk onder deel van een rationeele, volledige bemesting, en land- en tuinbouwers de bekende Wet van het Minimum niet ongestraft kunnen overtreden. Deze Wet leert, dat de ontwik keling van het gewas zich regelt naar den groeifactor, die in het minimum is, en vie'* voorname groeifactoren zijnvoldoende hoeveelheden stikstof, kali, phosphorzuur en kalk. Een oordeelkundige bemesting zorgt hiervooi*, zal er voor waken, dat niet van één of een deel dier voedingsstoffen, naar verhouding te veel, van andere te weinig wordt gegeven. Wij hebben er al eerder den laatsten tyd op gewezen, dat tegen de Wet van het Minimum door velen de laatste ja ren ernstig is gezondigdmet de betrekke- lyk goedkoope stikstof meststoffen werd rij kelijk bemest, maar kali en phosphorzuur werden geheel of goeddeels weggelaten. Uit bezuinigingWelke zich nu echter reeds op tal van velden wreekt. Verblijdend is het, dat niettegenstaande de bezuinigings- noodzaak nu nog, en vooral niet minder erg bestaat de pakhuizen weer méér slakken- meel en kalimesstoffen afleveren dan in 1931 en '32. Dat gaat dus weer den goeden weg op. 't Werd hoog tijd. wy schrijven voor onze lezers een rympje af, dat we ruim een kwart eeuw geleden fabriceerden, om vast te leggen, zoo mogeiyk, in de hoofden der land- en tuinbouwersdat de ontwikke ling en de opbrengst der gewassen zich re gelt naar die factor, welke 't minst in 't minimum aanwezig is. Die Wet mag vooral thans nog wel eens in herinnering gebracht worden ze volgt hiermen denke bierbij, behalve aan de voedselfactoren, ooi: -».anwater, warmte, lucht en licht Ik hoor daar van een Minimumwet, Wat zou dat toch wel wezen Wel, dat weet ik, zei Steven-boer, Daar heb ik van gelezen. Als in den grond één stof ontbreekt, In meerd're of mind're mate, Dan kan geen overvloed, hoe groot, Van d'and're drie, ook baten. De stof, die in het minimum is, Zal steeds den oogst bepalen, Hij geeft het deel aan, dat de plant, Uit elke stof kan halen. Dit is een Wet van groot gewicht, Die ieder moet onthouên, Wie haar vergeet, éénzydig mest, Dien zal het wis berouwen. In den Bloementuin. Als 't voox*jaar inderdaad gekomen is, moeten we er by zyn om onzen tuin een vriendelyk aanzien te geven. Weldra staan de perken met Hyacin then en Tulpen in bloei en tusschen de heesters en later bloeiende vaste planten komen reeds de Narcissen en andere vroege bolgewassen te voorschyn. In de eerste plaats zorgen we, dat de bolgewassen er zef goed uitzien. Hyacinthen hebben hier en daar een verborgen stokje noodig, om recht op te blyven staan. Wy kunnen hiervoor gebruiken groene yzerdraadjes, die daarvoor in den handel zijn, en die met hun boven einde in den bloemtros schuil gaan. Als op tulpen en hyacinthen nog wat dek ligt, kan dit nu wel verwyderd worden. Vervolgens zorgen we, dat ook de omgeving van onze bolgewassen er netjes gaat uitzien. Het gazon wordt gemaaid, voor de eerste maal liefst met de zeis, om het over een paar we ken met de machine over te doen. De kan ten worden daarna gestoken. Wy rollen eerst langs de kanten van het gazon, of in kleine tuinen slaan we met de zodenplak de kan ten neerde grond wordt daardoor vast en de kanten laten zich gemakkelyk steken. Het steken zelf doen we uit de hand, of langs een lijn, met de zgn. maan- of kantenste ker. Het onkruid begint zich reeds te ver toonen. Wy zorgen er spoedig by te zyn met den schoffel, opdat geen zaad wordt ge vormd. De paden krijgen ook een beurt. We brengen er een weinig gezeefde (gehorde) grint of schelpen op, en gaan er dan met ie rol over! .een, om den grond zooveel mogelyk dadelijk in te rollen en de schelpen fyn te maken. B—r. „Eet meer dit" en „eet meer dat Toen wy onlangs betoogden, schryft de landbouwkundige medewerker van het „Handelsblad", dat de „eet meer dit" of „eet meer daf'-campagne heel aardig en sympa thiek aandoet, maar in wezen slechts een verschuiving van de moeilykheid is, omdat men nu eenmaal geen ei legt op een boter ham, waarop reeds kaas of worst ligt en óók niet de zelfde portie vleesch blijft nuttigen, wanneer men eieren bij het middagmaal nut tigt, toen was een der voorvechters van deze beweging zeer boos op ons. Overigens is ons standpunt gebleven, dat aangezien wy zoo wel eieren, vleesch, boter, kaas en spek, als kool, wortelen, aardappelen, tomaten, drui ven enz. te veel hebben als gevolg van sterke exportvermindering, er van het „eet meer" alléén wat goeds is te verwachten, indien het publiek sardines, corned beef, Camembert- kaas, zalm e.d. gaat vervangen door produc ten van vaderlandsche oorsprong, of wanneer het Californische appelen, Spaansche sinaas appelen e.d. gaat vervangen door Nederland- sche producten. Eerst dan komt er een ver ruiming van de binnenlandsche afzet voor het éénè Nederlandsche product, zonder dat er een ander door wordt verdrongen. Een aardig stukje schryft intusschen iemand in het officieele orgaan van de R.-Kath. boerenorga*iisaties over dit onder werp. Ze moesten maar een eetpremie uit loven, spot de schrijver. Het zou muziek brengen in de eet-meer. beweging, geen steunmaatregelen meer en geen drukdoende beraadslagingen, hef ze op en geef premies aan diegenen, welke het meeste eten, dat zyn de redders en redsters Aan het departement komt een afdeelin? „Eet meer", de rest kan wel ophoepelen, hi die 't meest kan eten wordt als leider be noemd en de ambtenaren en ambtenaressen bestaan uit koks en keukenmeiden, welke ai maar door nieuwe gerechten moeten uitvin den. En aan het volk zal worden kond gedaan dat er in den lande cursussen in het proef- eten zullen wox-den gegeven. Zy, die met vrucht deze cursussen hebben gevolgd en verder in practyk brengen, zullen van cri sisbelastingen verschoond blyven. De werkloosheid wordt opgeheven, men zal eten by wijze van werkverschaffing, het leger krijgt ectoeïeningen, overal moet worden ge geten. En er zal een vretesconferentie wor den belegd en de afgevaardigden moeten minstens 150 K.G. wegen en als men daar dan ook het „eet meer" in praktyk zal heb ben gebracht, dan zal er vrede zyn, want na al die etery zal men zoo voldaan zyn, dat men aan geen gekibbel meer denkt. En in de geschiedenis van de eerste helft der twintig ste eeuw zal men later kunnen lezen als er sprake is over de crisis welke de wereld teisterde Ende 't volk zette zich neer en begon te eten en at dagen en weken lang en ze aten dat de kippen en de koeien hen niet by kon den houden. Ende ze aten- de crisis op, heele- maal op, met huid en haar op, ende er bleef niets meer van over. En 't nageslacht zal verstomd staan over de wysheid hunner vaderen. Ongelukken. Te Jubbega is een meisje door een auto uit Assen over reden. Met een schedelbreuk en een her senschudding is het kind opgenomen. Gis termiddag is een 36-jarige gehuwde boot werker te Vlaardinger-Ambacht. toen hij in een ruim van een in de Vulkaanhaven lig gend stoomschip bezig was met het lossen van erts, met een grijper in aanraking ge komen, Toen de bootsman waarschuwde opzij te gaan, gleed de man uit en kreeg een slag van den grijper tegen het hoold. Eenige oogenblikken later Was hij overleden. De man was gehuwd en laat een vrouw en twee kin deren na. Een ongeveer 70-jarige dame, die gisterenmiddag, staande op een vlucht heuvel op den Wiilemsparkweg bij de Jacob Obrechtstraat te Amsterdam, den Willems parkweg wilde oversteken, lette er niet op, dat een tramwagen van lijn 2 In aantocht was. Zij kon niet meer voor den wagen langs met het gevolg, dat zij gegrepen werd en onder het voorbalcon geraakte. De tram wagen moest worden opgevijzeld om haar te bevryden. Met eer, hersenschudding, een armfractuur, een wonde boven het oog en inwendige kneuzingen is zy in entótigen toe stand naar het Tesselschadezlekenhuls ver voerd. Een 31-jarige chauffeur uit Wier den, die op een onbewaakten o/erweg, gelijk gemeld, zwaar werd gewond, is in het zieken huis aan de gevolgen overleden. Te Lex- mond is een 2-jarlg knaapje ln een sloot achter de woning geraakt en verdronken. Op de Waalkade te Nymegen ls een 7-jarlg knaapje, dat daar speelde tusschen eenige pakken houtcellulose, onder een pak terecht gekomen. De jongen kreeg een zware schedel breuk en overleed eenige oogenblikken later. In de Voorstraat te Goor is een 52-jarlge man door een auto aangereden en onmiddel lyk gedood. De 104-jarige. Geweldig groot was gisteren den geheelen dag de be langstelling voor de oudste inwoonster van Nederland, de 104-jarlge weduwe Tjade.is Postma, die haar laatste levensdagen slijt ln haar woninkje ln de Achterstraat te Gronin gen. In de smalle straat, die met guirlandes en lampions was versierd, was het van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat een drukte van belang, zoodat de politie er aan te pas moest komen om de talryl.e nieuwsgierigen op eon afstand te houden, en om hun. die Opoe Tjadens kwamen gelukwenscnen, daartoe rustig de gelegenheid te bieden, In haar hoekje, tusschen het raam en den schoor steen, had het oudje weer plaats genomen. „Ik blief d'r maar wat bie zitten, meneer", zei ze verontschuldigend tegen degenen, die haar de hand drukten. Maar niemand vond dat erg. Andere jaren rees ze dadelyk over eind, maar ook hair krachten worden minder, Vooral de oogen worden slechter. Als er •en bezoeker binnenkomt, die graag herkend wil worden, heeft hij weinig succes ,,'t Spiet De burgemeester van Klontenburg kookte van woede. „Nee maarriep hy, „zoo'n ongehoorde brutaliteit„Och, burgemeester", zei de lange deemoedig, „we hebbe heusch geen sikkepitje kwaad gedaan. Die kip hadde we niet gestolen, gelooft U dat nou Maar de burgemees ter wou er niet aan. „Reken maar dat je leveixslang krijgt, als ik je te pakken krijg riep hy. Zuchtend legde de lange de telefoon neer. „Zoo is het maar zei hij, „wie ééns steelt, blijft altijd een dief Maar wy zitten d'r mee En daar gingen de arme zwervers, de herberg uit en weer naar hun bootje. En daar, in de stille natuur, sxxikten ze in lange halen hun verdriet uit over zóóveel onrechtvaardigheid in de wereld. Als je toch maar eenmaal een slechten naam had, kon je gewoon geen goed meer doen en geen mensch wou je gelooven. De on dergaande zon overgoot alles met haar gouden stralen, en steeds schuchterder en spaarzamer klonken de snikken van onze arme zwervers, totdat ze tenslotte zachtjes in slaap /ielen. (Zaterdag vervolg)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6