500 25 WOENSDAG 39 MAART EERSTE BLAD ND ro'S GEN IVo. 75 71e Jaargang i 1933 NGEN IlilimFinn F. Ill li VELDE Ir., Halslint 58-60, Vlissingen. Iilal. 10. Poslrekeniiig 60181 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Dit nummer bestaat uit 2 bladen flitsen REIZEN IN EIGEN LAND. STADS- EN PROVINCIENIEUWS KERK- EN SCHOOINIEUWS MARINE EN LEGER BUITENLAND Schoonmaak 27 j. ort Said del Ar mi ird bados v. Amst. lalcutta ïisterre Sabang aap Ver- p. 24 bassa anila 'almas uessant Bombay Suez arseille rseille Dporto 15.26 15.59 16.35 ot en met VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere rege meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—öregels fl.—.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" In deze moeilijke tijden lijkt het ons plicht van eiken Nederlander om zooveel mogelijk elkander te helpen en te steunen om deze, vooral voor bedrijven donkere tij den .door te komen. Indien iedere staats burger in wilde zien dat in deze, zonder geldelijke opoffering, zoo heel veel te berei ken zou zijn, door nu niet eens zijn vacan- ties in het buitenland door te brengen. Rei zen in zijn eigen land, hoezeer zou dit aan den zakendrijveilden middenstand ten goede komen. Te meer waar het hier geldt de seizoenbedrijven in badplaatsen, zomerver blijven, waar de zakenmenschen maar in enkele maanden van het jaar hun bedrijf kunnen uitoefenen en daarvan het geheele jaar met hun gezin moeten bestaan. Wij zeggen niet te veel door te beweren dat een groot aantal van die zakenmenschen met vrees het a.s. zomerseizoen te gemoet gaan, met de gedachte zullen wij staande kunnen blijven. Nu laten wij nog buiten beschou wing hoe reizen in eigen land, de verkeers middelen, niet het minst de spoorwegen, die zeer noodlijdend zijn, ten goede zouden ko men. Het geldt hier geen kleinigheid als men bedenkt, dat volgens deskundige bere- koning millioenen guldens verleden jaar door Nederlanders in het buitenland werden uit gegeven. Stel u nu eens voor, dat wij Neder landers dit nu eens wilden inzien en ons geld in ons eigen land wilden verteren. In de oorlogsjaren moest men dit toch ook doen. En gaan pleiten, dat ons eigen land zooveel bekoorlijke plekjes bezit, is toch ze ker overbodig. Ons natuurschoon wordt toch door landgenoot en vreemdeling om strijd geprezen. Maar hoe te bereiken, dat onze landge- nooten begrijpen van hoeveel beteekenis het zcu zijn, zoo men besloot zijn vacanties in eigen land door te brengen. Zou men dit luttel offer niet willen brengen? De reisvereenigingen zouden kunnen be ginnen, nu eens geen reizen naar het bui tenland voor hun leden in elkaar te zetten. Maar ons eigen land eens goed op de kaart te bekijken. Er zijn immers nog heel wat mooie plekjes hier waar men heerlijk korter of langer tijd kan verblijven. Als de pers een handje helpt door telkens met een slagzin er aan te herinneren„Reis in eigen land", dan gingen we in de goede richting. En dan is er nog een ander middellaat men het voorbeeld van Duitschland volgen en bijv. een reisbelasting invoeren in den vorm, dat men slechts een klein bedrag mee naar het buitenland mag nemen, als men voor zijn genoegen reist. Eerlijk gezegd vin den wij dat uit den booze. Maar hier is het zuiver een verdedigingsmiddel in het belang van ons eigen land. Moge onze stem geen stem des roependen in de woestijn zijn. Duitsche torpedobooten naar Vlissingen. De Duitsche torpedobooten T 196 (flot tieljeboot), T 151 (halfflottieljeboot), T 157 en T 158 zullen van 24 tot 29 Mei Rotterdam bezoeken en vermoedelijk op 13 Juni te IJmuiden brandstof bijladen. De Duitsohe torpedoboot-en G 8 (halfflot tieljeboot), G 7, G 10 en G 11 zullen van 4 tot 10 Mei Vlissingen bezoeken. De aardbeving. Door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt, is aan hen, die op Donderdag 23 Maart, des avonds 7 uur, ii Zeeland iets van een aard/beving hebben waargenomen, verzocht hiervan aan genoemd bureau mededeeling te willen doen. De burgemeester van Vlissingen heeft naar aanleiding hiervan aan genoemd insituut het volgende schrijven gezonden Donderdag 23 Maart, des avond 7 uur, lag mevr. Van Woelderen te bed. Mijn nieuwe woning, „het Wooldhuis" is bijzonder hecht en sterk gebouwd en bevindt-zich op de Noordelijkste punt van den Vlissingschen Zeeboulevard. Eensklaps begon het huis hevig te dreunen. Mijn echtgenoote meende dit verschijnsel eerst te moeten toeschrijven aan het voorbij rijden van een buitengewoon zwaar geladen grooten vrachtauto, maar kon reeds dadelijk niet begrijpen, d t deze het huis zou doen dreunen, omdat dit nog nimmer was voorge komen. Bovendien was het geluid daartoe ook te sterk en was het ontstaan van het gedreun te plotseling en te hevig. Er is dan ook op het bedoeld tijdstip geen vrachtauto voorbij het „Wooldhuis" gereden. P. T. en T. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de ad junct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst E. Datema verplaatst van het postkantoor Rotterdam naar het post- en telegraafkantoor Vlissingen. Aan de telefoniste bij den localen dienst A. A. A. Anker van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Vlissingen is wegens hu welijk eervol ontslag verleend. OOST- EN WEST-SOUBURG Een winkelweek. De alhier te houden winkelweek, uitgaan de van de Souburgsche Middenstands-ver- eeniging „Nemidso", is thans definitief vastgesteld. Besloten is deze te houden van 22 April tot 29 April a.s. Op den begindatum zal de nieuwe muziektent geopend worden, wat ongetwijfeld zal medewerken om een feestelijke stemming aan een en ander te geven. Gezien de groote deelname bewijzen de leden van „Nemidso" met hun tijd mede te willen gaan, waarin zij ongetwijfeld zullen slagen. Moge alsdan het zonnetje even mooi schijnen als deze dagen het geval is. Herkeuring van trekhonden. De herkeuring van trekhonden, kar en tuig van inwoners dezer gemeente is bepaald op Dinsdag 4 April a.s., des namiddags tusschen 2 en 4 uur. Gevonden voorwerpen. Kinderportemonnaie met inhoud bij Van Leeuwen, Marnixplein C 4werkschort bij Hendriks, Marnixplein C 54. RITTHEM Coöperatieve Boerenleenbank, De coöperatieve boerenleenbank hield Maandagavond haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de crisis zich natuurlijk ook deed gevoelen bij de boerenleenbank. Toch kan, mede uit het financieel verslag, geconstateerd worden dat de bank nog solide is. De rekening en de balans werden zonder op- of aanmerkingen door de vergadering goedgekeurd. De over 1932 gemaakte winst, groot 262.14 werd hij het reservefonds ge voegd, waardoor dit gestegen is tot 2900.91. De bank telt thans 89 leden. Het salaris van den kassier werd onveranderd gelaten. De rente voor spaargeld en tegoed in loo- pende rekening werd bepaald op 3.25 voorschotten en schuld in loopende rekening op 4.5 Het aftredende bestuurslid, de heer P. J. de Pagter en het aftredend lid van den raad van toezicht, de heer W. Boogaard, wer den herkozen. Tot plaatsvervangende be stuursleden werden gekozen de heeren Joh. Cevaal en J. Vader. MIDDELBURG. Verpleeghuis. Met no. 62 van de „Staatscourant" zijn verzonden afdrukken van de akten betref fende de naamlooze vennootschap „Ver pleeghuis" te Middelburg. De ambtenarengerechten. Maandagmiddag is in de groote audiëntie zaal van het gerechtshof te Middelburg het ambtenarengerecht in het ressort Middel burg beëedigd en geïnstalleerd bij monde van mr. J. Walter, voorzitter van den raad van beroep te 's-Hertogenbosch, die ambts halve voorzitter is. De griffier van dien raad is ambtshalve griffier van dit gerecht. De voorzitter gaf ra de installatie een kort overzicht van de taak en de werking van het ambtenarengerecht. Leden zijn de heeren mr. A. Meerkamp van Embden, mr. B. D. H. Teilegen, mr. dr. R. W. graaf van Lynden, J. Onderdijk, W. A. den Hollander en A. Roos. GOES. RÜks Landbouw Winterschool te Goes. Voor het einddiploma zijn geslaagd de hee ren M. Boogerd te 'sHeer Arendskerke, S. J. Dees te Wissenkerke, B. op 't Ho te Krab- bendijke, C. de Jager te Wolf aartsdijk, J. E. Kole te Wemeldinge, P. Mol te Biezelinge, M. Murre te Baarland, P. M. C. van Nieuwen- huijzen te Oudelande en C. Wisse te Anna Jacoba Polder. Deze diploma's werden hedenmiddag in een bijee komst in een der schoollokalen, bijge woond door de commissie van toezicht, Burg. en Weth. van Goes, ouders van leerlingen en afgevaardigden van allerlei organisaties, uit gereikt. Verschillende person?a voerden daar bij het woord. BRESKENS Willem de Zwijger-herdenking. In deze gemeente is het navolgende co mité gevoimd Voorzitterburgemeester Van Zuijlen, secretaris dr. Kelder, penningmeester dr. J. G. Ramaker, ledenI. Cappon, C. C. J. de Pree en J. C. Spoor. HULST. Benoeming kantonrechter. Bij Kon. besluit van 27 Maart i benoemd tot kantonrechter te Tilburg mr. P. P. J. B. van de Ven, thans kantonrechter te Hulst, belast met de waarneming van de werk zaamheden van kantonrechter te Ter Neuzen. Provinciale steiger te Zijpe. Ged. Staten van Zeeland hebben bij hun besluit van 24 Maart jl» aan den heer C. Zoeter, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag ver leend als ontvanger der rechten voor het gebruik van den provincialen steiger te Züpe en in de daardoor ontstane vacature met ingang van denzelfden datum benoemd den heer J. Jumelet Az. te Bruinisse. Afscheid. In verband met zijn vertrek naar Zierik- zee heeft ds. Joh. Gerritsen Jr. Zondag af scheid genomen van de Ned. Herv. gemeente te Nieuwerkerk (Duiveland) met een predi katie over Col. 123a. Toespraken werden gehouden door dr. W. H Weeda te Oosterland, ds. C. E. van der Griend te Dreischor en door ouderling W Wandel, die liet toezingen Psalm 121 4. Vrij Evang. Gemeente. Toezegging van beroep naar Nieuwvliet is gedaan aan den heer J. Verboom Jr., student aan de theolo gische school te Apeldoorn. Bedevaart naar Brugge. Vrijdag 14 April (Goeden Vrijdag) zal te Brugge een ommegang of bedevaart worden gehouden, ter gelegenheid van het Heilig Jaar of de 1900e verjaardag van' den dood van Jezus Christus, wiens heilig bloed in de door graaf Dirk van den Elzas in 1150 ge stichte kapel op den Burg bewaard wordt in een prachtige schrijn, dat met andere reli- quieschrijnen in dezen ommegang zal worden rondgedragen. Voorts zal de Heilig Bloedprocessie haar jaarlijkschen rondgang doen op Maandag 8 Mei. Zij zal genoemden dag de hoofdkerk van St. Salvator verlaten om te ongeveer 1 uur den Burg te bereiken. In den stoet zullen Bijbelsohe groepen medegaan. Verscheidene kardinalen en bisschoppen hebben toegezegd, aanwezig te zijn. Huwelijksbevestiging- bij volmacht. Naar wij meenen kwam het nog niet voor, dat een huwelijk, bij volmacht gesloten, ook bij volmacht kerkelijk bevestigd werd. In den regel geschiedt aldus, dat huwelijken bij vol macht in ons land gesloten, daarna in Indië bevestigd worden. De Geref. kerk te Utrecht heeft thans goed gevonden een huwelijk, bij volmacht gesloten, ook bij volmacht in de kerk aldaar te bevestigen, wijl de plaats waai de bruidegom in Indië woont geen gelegen heid tot kerkelijke bevestiging biedt en de overkomst van den bruidegom naar Batavia mede tot dit doel in het gegeven geval op al te groote moeilijkheden stuit. J. KrisJinamurti. De laatste maanden heeft de heer J. Krishnamurti in een groot aantal steden in Britsch-Indië gesproken. Hij heeft verschei den dagen te Bombay, Adyar, Karachi, Be nares en eenige andere plaatsen vertoefd. Ondanks de groote politieke bewogenheid in Indië sprak hjj steeds voor volle zalen. Te Bombay vroegen hem velen, waarom hij niet actief deelneemt aan den politieken strijd Zijn antwoord was „politiek en sociologie zijn de takken van den boom. Ik houd mij met de wortels bezig, want die zijn thans verrot. Als de wortels gezond waren, zouden de takken in staat zijn voor zichzelf te zorgen." Op 11 Mei zal hij, vergezeld van zijn se cretaries, den heer D. Rajagopal per boot naar Europa vertrekken en daarna waar schijnlijk te Athene en in Italië in Juni en Juli telkens eenige dagen zijn alvorens zich naar Nederland te begeven, waar hij van 26 Juli tot 14 Augustus in het groote Europee- sche kamp zal spreken. Examens. Voor het examen als apothekers-assis tente is te Utrecht geslaagd mej. M. J. Mijnlieff te Middelburg. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Adjudant-onderofficier-machinist N. Wei- boren aangewezen overplaatsing naar Hr. Ms. Schorpioen ingetrokkenadjudant-onderof ficier-machinist J. Land, van Van Speijk naar Schorpioen sergeant-schrijver A. Ock- huijzen, kazerne Amsterdam, bevolen over plaatsing naar Johan Maurits van Nassau ingetrokkensergeant-schrijver C. B. Brou wer, van kazerne Amsterdam, naar Johan Maurits van Nassau sergeant-machinist K. van Walraven, van Van Speijk naar wacht schip Willemsoord. De luitenant ter zee 2e klasse H. Bos, van do onderzeedienstkazerne te Willemsoord, is overgeplaatst aan boord van het flottielje vaartuig „Johan Maurits van Nassau" te Vlissingen, alwaar het in aanbouw is voor Curasao. De luitenants ter zee 3e klasse W. J. de Vries, J. B. Reiche, G. J. Dijkerman en F. L. Capel, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Heemskerck" te Nieuwediep, zijn aangewezen voor den dienst in Oost- Indië en zullen 28 April met het motorschip „Dempo" uit Rotterdam derwaarts ver trekken. De dienstplichtige sergeant-titulair C. Staal, van het reg. kustartillerie, is bevorderd tot dienstplichtig sergeant. Met ingang van 2 April zijn overgeplaatst bij het reg. kustartillerie van het le reg. onbereden artillerie de sergeants J. in 't Veld, H. v. d. Bosch, J. J. den Boef en G. van de Wal. Bevorderingen bij de marine. Korporaal-hofmeester W. F. A. Worms tot sergeant-hofmeestermajoor-monteur T. Goedhart tot opper-monteurkorporaal monteur E. Spreeuw tot sergeant-monteur. Het regiment kustartillerie zal dit jaar oefeningen houden in enkele batterijen (met bijbehoorende posten en werkkamer) op het kustfront van de Stelling van Den Helder, waarbij beoefend woidt het bezetten, alsm< de de vuurleiding en vuurregeling, in samen werking met marine-vaartuigen en een de tachement verlichtingstroepen van het re giment genietroepen. DE ANTI-JOODSCHE ACTIE IN DUITSCHLAND. De nat.-socialistische „Korrespondenz" publiceert elf programma-punten voor de af- weercampagne tegen de in het buitenland gevoerde actie in verband met de vervolging van Joden in Duitschland. Hierin wordt o.a. verklaard, dat iedere plaatselijke groep en organisatie-geleding van de N.S.D.A.P. direct actie-comité's moet vormen voor den boycot van Joodsche zaken, artsen, advocaten en Joodsche producten. Zij moeten er echter zorg voor dragen dat geen onschuldigen hierdoor worden getrof fen, waarbij zij er speciaal nota van moeten nemen, dat deze maatregelen uitsluitend tegen het Duitsche Jodendom zijn gericht. De comité's moeten scherp de kranten controleeren, teneinde na te gaan, in hoe verre deze aan de „verduidelijirings veldtocht" deelnemen. Doen kranten dit niet of niet voldoende, dan mogen zulke kranten niet door advertenties of anderszins gesteund worden. Door posten moet de bevolking overal wor den gewaarschuwd niet in Joodsche zaken te koopen. Verder moeten er tienduizenden massa-vergaderingen worden belegd en door middel van plakkaten en strooibiljetten moet de bevolking worden opgewekt, aan den boycot deel te nemen. Daarbij moet ook de eisch gepropageerd worden, dat slechts een relatief aantal Joden in alle beroepen wor den tewerkgesteld. Voorloopig wordt deze eisch slechts voor drie gebieden gesteld, nl. voor het beroep van arts, dat van advocaat en het bezoek aan Duitsche middelbare en hooge scholen. De boycot begint des Zaterdags 1 April om 10 uur v.m. en zal worden gevoerd, tot de partijleiding beveelt, de actie te staken. Tenslotte wordt er nog op aangedrongen, geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol dat deze strijd in volkomen rust en met zeer groote discipline moet worden gevoerd, zoo dat ook in het vervolg geen Jood een haar meer zal worden gekrenkt. Blijkbaar vooruitloopend op het besluit hunner partijleiding hebben de nationaal- socialisten, naar uit tal van steden wordt gemeld, reeds gisteren een aanvang gemaakt met de boycot-actie tegen de Joden. Zoo zijn bijv. te Essen, Duisburg, Bochum, Hamborn en andere steden van het Roergebied, alsook in verscheidene steden in Westfalen gister ochtend de warenhuizen, eenheidsprijswin kels en Joodsche zaken gesloten. Tot inci denten is het daarbij vrijwel nergens geko men. Alleen te Witten zijn enkele winkel ruiten van Joodsche zaken ingeworpen. Te Kiel verschenen des avonds voor een aantal groote winkelbedrijven en schoen winkels, o.a. voor Karstadt en Woolworth en de zaken van Mercedes en Salamander, af- deelingen van de Hitier jeugd en ook S.A. die het publiek aanspoorden niet meer in Joodsche zaken en warenhuizen te koopen, waarbij zij zich beriepen op de „Joodsche gruwelpropaganda in het buitenland". De betrokken bedrijfsleiders werden genoopt hun étalage niet te verlichten. Het nat.-soc. partijbestuur te Kiel ontkent, dat zij in structie heeft gegeven tot deze partieel® actie. Ook in Gleiwitz en andere steden in Sile- zië, benevens te Augsburg (Beieren) is het tot boycot-acties tegen Joodsche zaken ge komen. In alle voorgekomen gevallen werd den leiders van warenhuizen, Joodsche zaken en advocatenbureaux gelast hun bedrijven te sluiten en hun employé's het salaris bij vooruitbetaling te voldoen. HET DUITSCHE EPISCOPAAT MET HITLER VERZOEND. 13e bisschopsconferentie van Fulda heeft een proclamatie gepubliceerd, waarin het vol gende voorkomt De opperherders van de Duitsche bisdom men hebben om afdoende redenen in de laatste jaren tegenover de nationaal-socia- listische beweging een afwerende houding aangenomen door verboden en waarschuwin gen. Thans moet worden erkend, dat door den. hoogsten vertegenwoordiger der rjjksregee- ring, die tevens de gezaghebbende leider van die beweging is, openbare en plechtige ver klaringen zjn afgelegd, waardoor de on- schendbaarhe{d van de katholieke geloofsleer verzekerd en met de rechten der kerk reke ning gehouden wordt. Zonder de in onze vroegere maatregelen overwegingen aanleiding gaven tot waar schuwingen op den achergrond te stellen, ge looft het Episcopaat daarom, het vertrouwen te kunnen koesteren, dat de hoogergenoem- de algemeene verboden en waarschuwingen niet meer noodzakelijk te achten zijn. Geldig blijft de waarschuwing aan de politieke en dergelijke vereenigingen, in het Godshuis en bij kerkelijke verrichtingen, uit eerbied voor hun heiligheid, te vermijden, wat politieke of partij demonstratie zou kunnen lijken en daardoor aanstoot geven. DE GEBEURTENISSEN IN BRUNSWIJK. De Rijkspresident van den Stahlhelm, Bond van Frontsoldaten, deelt met betrek- hing tot de gebeurtenissen in Brunswijk medeVolgens het rapport van den verant woordelijken leider zijn in de afgeloopen weken slechts enkele personen tot de Stahl- helmorganisatie toegelaten. Daarentegen zijn de schriftelijke en persoonlijke aanmeldingen voor het lidmaatschap van den Stahlhelm uit de verschillende kringen der bevolking in den laatsten tijd van dag tot dag toege nomen. Maandag -hebben zij een ontzaglijke hoogte bereikt. Het is natuurlijk, dat iedere aanmelding voor het lidmaatschap van den Stahlhelm eerst wordt vastgelegd op een for mulier met nauwkeurige opgaven. Evenzoo worden de aanvragen van aaneengesloten groepen in ontvangst genomen en bewaard. Deze aanmeldingen als toelatingen te be schouwen en te noemen is Je principieele dwaling der regeering van Brunswijk. Het aannemen van gesloten formaties van welke politieke richting ook, heeft de Stahl- helmleiding in Brunswijk even principieel geweigerd als overal elders in het Rijk, op grond van een beschikking van het bonds- bestuur. Daarom is het uitgesloten dat een Marxist of zelfs een groep Marxisten tot den Stahlhelm is toegelaten, omdat overeenkom stig de bepalingen iedere aanmelding zorg vuldig wordt onderzocht, terwijl de candida- ten een maandenlange proeftijd moeten door maken en ten slotte omdat zij uit Stahlhelm- leden twee erkende borgen moeten opgeven.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1