1000 500 300 25 PRIJSVERLAGING thans 17 a 2 30 ct. voor EERSTE BLAD PALMOLÏVE ZEEP No. 74 71e Jaargang i 1933 DINSDAG llillinFirma F. VAK DE liilDE Ir., MtrulSI-MI, (lissinp.Telt). 10. Fislitbnii)6BZ8T 28 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl öregels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi) verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEiTSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen flitsen Een stelsel, om den verbruiker meer aan den winkelier te oinden. Verbruiker en winkelier, twee onafscheide lijke grootheden, zou men zoo oppervlakkig geneigd zijn te zeggen. De winkelier staat ge reed, om alles, wat verlangd wordt, te geven tegen billijke prijzen. En toch lijkt het in den laatsten tijd, alsof die twee steeds verder van elkaar verwijderd raken. Coöperatie, fi liaalwinkel, warenhuis, zij oefenen allen hun aantrekkingskracht uit, en rooven den win kelier veel van zijn afzet. Natuurlijk vraagt hij zich af „Hoe komt dat toch Ik heb toch altijd keurig op tijd bediend En nu zie ik uit mijn buurt de menschen als bijen wegzwermen, om ergens anders hun inkoopen te doen Maar ja, de coöperatie heeft zyn dividend iederen dag, als het ware, ziet de kooper het bedrag oploopen, en aan het einde van het jaar gaat hij met een glunder zijn buiten kansje halen, waarover misschien al maan den van te veren gepraat is. De groote filiaalwinkels bieden allerlei ver- ressingen, soms iedere week wat anders, en de kooper is in spanning, wat nu weer zal ko men. Zoo wordt voor karteren of langeren tijd de verbruikei- vastgehouden En daar te midden van staat de winkelier zielig in z'n 'eentje. Hij weet, niet meer zijn cliënten aan zich te verbinden. Natuurlijk, hij heeft nog wel een kring van kennissen die "bij hein koópeh^ 'doch ïüïbrelSingluïh zijn zaken kan hij niet meer. geven. En.d&t moet toch zijn doel zijn. Dat heeft men in Zwitserland ook gevoeld en daar is het zgn. rabatzegel-systeem tot ontwikkeling gekomen. Het is niet noodig, om dit stelsel, zooals het in Zwitserland toege past wordt, uitvoerig te beschrijven. Maar wij zijn van meening, dat ook in ons land de winkeliers het principe in toepassing kunnen brengen. Wij stellen ons daarbij den gang van zaken als volg voor. In een bepaalde stadsbuurt zijn allerlei middenstanders gevestigdkruidenier, groenteboer, bakker, slager, kapper, enz. enz. Maar mijnheer A of mevrouw B komen bij den kruidenier, den groenteboer, den bakker, en krijgen bij den een misschien een betrek kelijk waardeloos cadeautje, bij den ander een bonnetje, bij een derde korting voor con. tante betaling. Alles is echter te veel ver snipperd, en daarom voor den kooper van haast geen waarde. Neen, alle winkeliers moeten bij elkaar komen en een soort boekje aan de buurtmenschen verstrekken. Voorin staan alle winkeliers, die meedoen, hetgeen tegelijk een mooie reclame is, en verder is het voorzien van allerlei hokjes, waarin ze gels geplakt kunnen worden. Gaat nu mijnheer A of mevrouw B aan het inkoopen doen, dan plakt de bakker, de sla ger etc. in hetzelfde boekje zegels, die aan geven, wat besteed is, mits natuurlijk a con tant betaald wordt. Nu krijgt het boekje waarde voor den bezitterhet wordt een soort spaarbankboekje, dat niet licht verge ten zal worden. Man, vrouw, kinderen, allen zullen, als zij wat noodig hebben, dat boekje in hun zak dragen, en met een tevreden uit drukking op hun gezichten iederen dag het aantal leege vakjes zien afnemen. Moet er wat gekocht worden, dan zal men met den vinger langs de namen gaan, die aan den voorkant van het boekje staan, en vooral geen winkelier nemen, die geen zegels plakt. En is het vol, dan wordt het te bevoegder plaatse ingeleverd, om de lang verwachte centjes in ontvangst te nemen. Vol moed kan dan weer aan een nieuw boekje begon nen worden. Op deze wijze komt er meeleven van de menschen met den middenstand uit hun buurt, en niemand voelt meer neiging om ver te gaan ronddolen, want iedere buur heeft haar eigen zegels. Het boekje in de jas zak van den man, in de tasch van de vrouw of in de hand van het kind is een band, die trekt naar de buurtwinkeliers. Dit is alles nu we*, heel mooi, zal een win kelier ons misschien tegenwerpen, maar zijn er dan geen bezwaren Natuurlijk zijn die er, doch het is slechts de vraag, of zij onover komelijk zijn, en opwegen tegen "de voordee- len. Wij kunnen ons heel goed begrijpen, dat een winkelier zich afvraagt„Maar als ik die zegels koop, dan moet ik in de eerste plaats dat bedrag voorschieten, en boven dien is uit het rantal zegels, dat ik gekocht heb, af te leiden, wat zoo ongeveer mijn om- z-t per jaar is". Het is echt iets Hdllandsch, om overal een zwaar hoofd in te hebben, maar dat behoeft bij dit stelsel toch zeker niet. Wamt de zegels kunnen toch op precies dezelfde wijze afgege ven worden, als bijv. postzegels. Er wordt m het geheel niet gevraagd, vcor wie de ge kochte zegels zijn, zoodat niemand weet, welk bedrag een bepaalde middenstander om zet. En ook het voorschieten van het bedrag der zegels kan zoo bezwaarlijk niet zijn, om dat bij kleine hoeveelheden tegelijk ingesla gen kan worden. Neen, hoe meer wij erover denken, hoe meer wij voor het systeem voelen. Vooral het psychologisch effect op den verbruiker lijkt ons zoo groot. Hij gaat de winkeliers meer als een eenheid zien, on van die een heid is het boekje het symbool. Winkeliers, voor het te laat is, neemt eens een proef Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 2 Drukkers, 1 behan ger, 1 uitvoerder, 25 grondwerkers, 4 lood gieters, 2 mandenmakers, 13 metselaars, 13 opperlieden, 18 schilders, 6 stucadoors, 2 tt gelvormers, 42 timmerlieden, 3 ververs, 1 vlechter, 3 waterbouwk.-opzichters, 4 meu belmakers, 5 politoerders, 2 stoffeerders, 1 wasscher, 2 kleermakers, 4 schoenmakers 676 metaalbewerkers, 2 bierbottelaars, 10 brood/banketbakkers, 2 koks, 1 aide, 3 s'a-ers, 10 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 winkel bediende, 1 besteller, 7 chauffeurs, 12 kell- ners, 2 loopjongens, 6 sleepers, 44 transport arbeiders, 34 kantoorbedienden (w.o. 4 vrou welijke), 3 teekenaars, 1 werktuigkundige, 1 musicus, 2 winkeljuffrouwen, 1 leerlingver- pJeegster, 1 buffetjuffrouw, l werkster, 12 portiers, loopers enz., 35 varensgezellen (w.o machinisten, stuurlui, stokers, matrozen enz.) en 94 losse arbeiders. Totaal 1117 ingeschrevenen, w.o. 112 in de werkverschaffing. Vorige week 1079 personen. aJzoo een vermeerdering van 38 werkzoe kenden. Aanschouwelijk onderwijs. Het was Zaterdag 11. voor vele cursisten, aangesloten by de cursussen der Vereeniging Middelburg—Vlissingen voor Voortgezet Nij verheids-Onderwijs een zeer belangrijke dag. Er werden nl. verschillende excursiën ge houden, en wel één naar de werkplaatsen der Nederlandsche Spoorwegen te Vlissingen, één naar de Centrale der Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen en één naar de Cen trale van de Provinciale Zeeuwsche Electri- citeits Maatschappij, eveneens te Vlissingen. In den morgen werd door de cursisten der opleiding tot technisch ambtenaar bij den rijkswaterstaat, onder leiding van den alge meen leider der Vereeniging, den heer G. Wagenvoorde, een bezoek gebracht aan de werkplaatsen der Ned. Spoorwegen. Het hoofddoel van dit bezoek was de loco motief van naderbij te bezichtigen. Dit was mogelijk, doordat eenige machines in repa- raie waren. Ook werd een bezoek gebracht aan het ketelhuis en het machinegebouw. Later op den dag maakten de cursisten van de afdeeling werktuigbouw onder leiding van den heer W. van der Schaft, een excur sie naar de centrale van de Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen. Deze cursisten werden in de gelegenheid gesteld nader kennis te maken met de Die selmotoren, welke hier als krachtwerktuigen fungeeren. Tenslotte werd door de cursisten der af deeling electro-techniek een bezoek gebracht aan de electrische centrale van de Provin ciale Zeeuwsche Elcctriciteit Maatschappij, onder leiding van den heer J. P. P. de Blécourt. Achtereenvolgens werden in oogenschouw genomen het ketelhuis met de meest mo derne ketels en het groote machinegebouw met zijn turbine's, generatoren, schakel borden enz. Het was een mooi moment voor deze cur sisten, daar er gelegenheid was om het in wendige van een turbine te kunnen bezich tigen. Door de zeer welwillende medewerking van de directies van bovengenoemde bedrijven was de Vereeniging voor Voortgezet Nijver heidsonderwijs in staat haar cursisten te geven, datgene wat voor het technisch on derwijs zoo noodzakelijk is. Ned. Reisvereenïgïng. Voor velen zal het een niet te vervullen wensch moeten blijven de grootsche natuur- pracht van Zwitserland met eigen oogen te mogen aanschouwen. Als men zich tevreden kan stellen met het geen de fotografie ons ervan kan laten zien ga men Vrijdagavond a.s. eens naar Britan nia, waar een zeer mooi geïllustreerde voor dracht over dat bevoorrechte land gehouden wordt voor de afdeeling Walcheren der Ned. Reisvereeniging. Ook niet-leden hebben toegang. Men zie achterstaande advertentie voor verdere bij zonderheden. Ontwikkelingscursus onderofficieren. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van de onderofficieren-vereeniging „Ons Belang" wederom een cursusvergadering, welke cursussen bedoeld zijn ter moreele ver heffing en ontwikkeling der onderofficieren. Als spreker trad op de kapitein mr. P. M. W. J. v. d. Slikke, die tot onderwerp had ge kozen „Poging" en „Deelneming" naar de Nederlandsche rechtspraak. Na een inleidend woord van den voorzit ter der afdeeling, waarin den heer Van der Slikke hartelijk dank werd gebracht voor de bereidwilligheid om onzen ontwikkelingsar beid te steunen, verkreeg de geachte spreker het woord. Op voor een ieder begrijpelijke wijze werd ons uiteengezet wat de Ned. rechtspraak ver staat onder „Poging" Met verschillende voorbeelden wist spreker, de drie handelin gen t.w. voornemen, uitvoering en het niet volbrengen van het strafbare feit tengevolge van omstandigheden onafhankelijk van z'n wil, duidelijk te maken. Officieele uitspraken van den Hoogen Raad en andere rechtscol leges werden ter verduidelijking bijgedragen. Vervolgens kregen we een uiteenzetting van wat onder „Deelneming" wordt verstaan. Hiertoe was het eveneens noodig om dat be grip te splitsen in drieën, nl. daderschap, medeplichtigheid en uitlokking. Ook deze handelingen werden met voor beelden ter verduidelijking naar voren ge bracht, waarbij ook weer uitspraken van den Hoogen Raad en, andere rechtscolleges hun nuttig effect niet misten. Al met al een avond, d-e ons een zeer in teressant kijkje gaf van wat onze Ned. Rechtspraak inhoud. Het gulle applaus na be ëindiging was hiervan getuige. Hierna kreeg de voorzitter nog gelegenheid om kapitein Van der Slikke namens allen hartelijk dank te zeggen. Na nog van twee vertrekkende collega's en van de t»,fd. Middelburg der onderofficieren- vereeniging „Ons Belang" afscheid te hebben genomen en dank te hebben gebracht aan mevr. van der Slikke, den 2e luitenant Lem- stra en aan de verschillende corporaties die van hun belangstelling blijk gaven, werd deze leerrijke avond gesloten. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een wandeling van den mechanischen mensch op het Damrak te Amsterdam. Burgemeester de Vlugt opent de afd. electxi- citeit van het Museum van den Arbeid te Amsterdam. Een viertal speurders. Op namen van de studentenfeesten in „Artis" te Amsterdam. Een aantal leerlingen van een Chr. Meisjesschool leggen een krans bij het standbeeld van Prins Willem van Oranje aan het Noordeinde te 's-Gravenhage. De internationale hondententoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Jhr. mr. Van Karnebeek spreekt bij de groeve van C. Crena de Jongh op de algemeene begraafplaats te 's-Gravenhage. Freule van Limburg Sti- rum neemt een der hindernissen tijdens de groote jachtrit van de ZuidHollandsche J achtvereeniging. De Zeeuwsche luchtlyn. De gemeenteraad te St. Laurens heeft een voorstel van Burg. en Weth. om deel te ne men in het garantiefonds 1933 van de K.L.M. voor de Zeeuwsche luchtlijn, verworpen, op grond dat ook op Zondag gevlogen wordt. OOST- EN WEST-SOUBURG Een ouderavond. Gisterenavond werd in de openbare schoc-l een goedbezochte ouderavond gehouden. Tot lid der oudercommissie werd herbenoemd de heer F. van Eenennaam en 4 nieuwe leden gekozen, nl. de heeren Van Driel, Hoogeste- ger, Van Nobelen en Vos. Na bespreking van verschillende belangen, de school betreffen de, werd door het hoofd der school, de heer De Bruijn, een fragment behandeld uit een der werken van Thijsse. Met een woord van dank aan de overige aftredende commissie leden. welke niet herkiesbaar waren, werd deze geanimeerde avond besloten. GOES. Bank voor Zeeland. Aan de op 6 April te houden vergadering van randeelhouders der Bank voor Zeeland te Goes zal worden voorgesteld cm over 1932 een dividend van 4 (onv.) op de gewone aandeelen uit te keeren en op de preferente aandeelen ook wederom 4 Palmolive, de zeep door meer dan 20.000 schoonheids-experts aanbevolen om de groote hoe veelheid verzachtende cosmeti sche oliën, welke bij de bereiding worden gebruikt, kost thans 17 7j ct. per stuk, terwijl U bij aankoop van twee stuks slechts 30 cent betaalt. Dus: dezelfde grootte - dezelfde kwaliteit - hetzelfde gewicht - dezelfde hoeveelheid verzach tende olijf- en palmoliën. Alles onveranderd - alleen de prijs is verlaagd! Bondsvergadering Ned. Herv. Jongelingen. De provinciale bondsvergadering van Ned Herv. Jongelingsvereenigingen in Zeeland wordt dit jaar weder te Goes gehouden. Alle vergaderingen in „de Prins van Oranje". De morgenvergadering zal gewijd zijn aan de bespreking van den provincialen Bonds- arbeid. In de middagvergadering zal de heer ir. F. Sprey spreken over„De C.J.V. geestelijk arbeidsveld" en zullen pypercorps, gymnastiek, declamatie en solpzang afwis seling brengen. In de avondvergadering' wordt opgevoerd „Christophorus", zang, gymnastiek en de clamatie. TERNEUZEN Een drama. De schipper B. van B. uit Ter Neuzen, die met zijn schip met een lading cokes van Ter Neuzen op weg was naar Duinkerken, is naar uit Antwerpen wordt gemeld, toen zijn schip gemeerd lag in de Gentsche vaart by de gemeente Moerbrugge (gem. Oostkamp) door den echtgenoot van een vrouw, met wie hij zeer bevriend wa doodgeschoten. Ook de vrouw is later doodgeschoten. OOSTBURG. Directeur P. T. en T.-kantoor. Tot directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Oostburg is met ingang van l Mei a.s. benoemd de commies bij den P. T. en T.-dienst H. W. van Heuven, thans directeur van het post- en telegraafkantoor tc Amerongen. Een Solistenconcours. Zooals reeds algemeen bekend geworden ia beeft de muzikale ontwikkeling in het „Land van Cadzand" in de laatste jaren een viucht genomen, die reeds de bewondering van meerdere Hollandsche dirigenten, die bij verschillende concoursen als juryleden fun geerden, gaande heeft gemaakt. Dit succes is in hoofdzaak bereikt door den Bond van Muziekverenigingen in deze streek, die door zyn onderlinge wedstrijden de belangstel ling voor de muziek in de hoogste mate, ook bij leeken, heeft opgewekt. Zoo is het 4c Solistencóncours van jl. Zondag, buiten ver wachting, geslaagd op een wyze, dat het bondsbestuur en het bestuur der Oostb u-g sche muziekvereniging met voldoening op dezen dag mogen terugzien. Na een openingswoord van den burge meester, den heer P. Erasmus, werd na het caarop gegeven antwoord door den bonds voorzitter, den heer J. C. Ie Bleu, met den wedstrijd een aanvang gemaakt. Er waren 41 deelnemers, verdeeld over 4 afdeelingen, met bovendien een afdeeling uitmuntend heid en een eere-afdeeling. Achtereenvolgens behaalden in de 4e af deeling J. Hamers (trompet), J. du Bois ;a.lto) beiden te Zuidzande en J. Robijn talto) te Retranchcment elk een 2en prijs met resp. 205'/2, 238 en 200 »/2 punten. In de 3e afdeelingAbr. Risseeuw (trom bone) te Oostburg 3e prijs (197 p.) en mej. Wagele Roij (piston) te Zuidzande 2e prijs (231 p.) Ir. de 2e afdeeling J. Versprille (bom bardon) te IJzendyke le prijs (251 p.), J. G. Avot (bariton) te Groede 2e prijs (227y2 p.), J. de Bert (bugle) te IJzendyke 2e pr. (228 y2 p.), Adr. Gossije (bugle) te Oostburg le pr. (2531/, p.), J. de Groote (bugle) te Zuidzande 3e pr. (I871/2 p.), J. van Hanegem (piston) tc Retranchement 2e pr. (221 p.), H. de Kani (piston) te Oostburg 2e pr. (227 p.), J. Risseeuw (bugle) te Oostburg le pr. (243 TPh. Thomaes (bugle) te Biervliet 2e pr (245'/2 p.), H. de Vey (piston) te Zuidzande le pr. (2731/2 p.). Iz. van Vooren (bugle) te Eieivliet 2e pr. (237 p.), I. W. van de Vijver (bugle) te Breskens le pr. (2411/2 p.), Fl. de Veth (sax.-alto) te IJzendijke 2e pr, (508i/2 p.) In de le afdeeling J. Versprille (bombar don) te Oostburg 3e pr. (198 p.), I. P. J. Catsman (bugle) te Breskens 2e pr. (2121/2 p.), D. Duininck (bugle) te Oostburg le pr. (273 p.), I. de Hullu (bugle) te Breskens le pr. (242p.), A. W. Michielsen (piston) te Biervliet 2e pr. (216 p.), J. C. Rieteco(trom- pet) te Oostburg 2e pr. (2331/2 p.), I. C. de Ruijsscher (bugle) te Biervliet 3e pr. (193>/> p.). P. A. van de Walle (bugle) te Biervliet le pr. (240>/2 p.) J. Aers (bariton) te Oost burg le pr. (240 p.), P. van Daele (trombo ne) te IJzendyke le pr. (253 p.), A. Versprille (tuba) te Oostburg le pr. (2641/2 p.). A. Wa ge (trombone) te Zuidzande le pr. (263 p.). J. Janse (cor) te Oostburg le pr. (242y2 p.), P. van Staveren (alto) te IJzendijke le pr. (260 p.), J. Rosier (sax.-tenor) te Oostburg 2a pr. (2291/2 p.), C. de Smit (sax.-soprano) te IJzendijke le pr. (24214 p.) en A. Termor.; (clarinet) te IJzendijke, le pr. (266 p.) Afd. uitmuntendheid J Aers (piston) te Oostburg le pr. (269 p.). J. Bossard (bugle) te Oostburg le pr. (258 p.), Jasper Antho- nisse (sax. sopr.) te Biervliet le pr. met lof

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1